شبکه تحویل محتوا (CDN)

موشک تصویر جانبی

اگر یک وب سایت موفقی ایجاد کرده اید که حجم زیادی از ترافیک را دریافت می کند یا انتظار دارید ترافیک بالاتری داشته باشید ، حتما باید CDN دریافت کنید تا مطمئن شوید عملکرد وب سایت شما بی عیب و نقص است. بسیاری از مردم کاملاً نمی دانند که شبکه تحویل محتوا واقعاً چیست و تأثیر آن در وب سایت خود چه می تواند باشد ، اما این راهنما باید کلیه اطلاعات مربوط به آن را ارائه دهد و هرگونه سوء تفاهم را پاک کند.


یکی از تصورات غلط رایج در مورد گرفتن CDN این است که شما به سرویس میزبانی وب احتیاج ندارید. شما در واقع به آن احتیاج دارید ، زیرا یک CDN فقط به بهبود وب سایت شما کمک می کند. شما هنوز هم باید یک سرویس میزبانی وب خوب داشته باشید ، زیرا یک CDN فقط به وب سایت شما کمک می کند و سرعت می بخشد ، بنابراین ، تجربه کاربری که ارائه می دهید را بهبود بخشید..

تقریباً وجود دارد

8.8 میلیون

وب سایتهایی که از شبکه های تحویل محتوا در سراسر جهان استفاده می کنند

هر یک از ما که در حال مرور اینترنت هستیم ، هر روز با CDN ارتباط برقرار می کند. هنگامی که اخبار را می خوانید ، از فروشگاه های آنلاین بازدید می کنید ، فید خود را در رسانه های اجتماعی بررسی می کنید یا ویدئویی را در YouTube مشاهده می کنید ، با CDN ارتباط برقرار می کنید ، که در پشت هر متن ، هر تصویر یا ویدیویی است که به دستگاه تلفن همراه یا رایانه شخصی شما تحویل داده می شود. آنها ستون فقرات تحویل محتوای آنلاین هستند ، بدون آن دنیای آنلاین به همان سرعتی که امروز انجام می دهد ، عمل نخواهد کرد.

از بین 10،000 وب سایت برتر,
48.3٪ در حال حاضر از یک شبکه تحویل محتوا استفاده می کنند

چرا دقیقاً؟ زیرا CDN ها مسئله تأخیر را حل می کنند ، که مطمئناً هر کاربر اینترنتی آن را بسیار مهم می داند. تأخیر به تأخیر زمانی بین لحظه درخواست شما برای باز کردن یک صفحه وب خاص و لحظه نمایش محتوای درخواست شده در صفحه شما اشاره دارد. کمترین تاخیر را می توان گفت که تأخیر می تواند بسیار ناامید کننده باشد ، و این مشکل اصلی برای حل CDN در آنجاست.

CDN چیست؟?

CDN چیست؟
مشاهده CDN چیست [اینفوگرافیک]

شبکه تحویل محتوا (CDN) سیستمی از سرورهای بهم پیوسته است که در سراسر جهان واقع شده و از نزدیکی جغرافیایی به عنوان معیار اصلی توزیع محتوای ذخیره شده وب و صفحات وب برای کاربران نهایی استفاده می کند..

هنگامی که از یک سرویس CDN استفاده می کنید ، محتوای وب سایت شما در سرورهای مختلف در سراسر جهان وجود دارد ، توزیع این محتوا را آسان تر می کند تا کاربران را با توجه به موقعیت جغرافیایی خود به کاربران نهایی منتقل کنید. این بدان معناست که هر کاربر محتوای درخواست شده را از نزدیکترین سرور دریافت می کند ، که باعث می شود کل مراحل بسیار سریع تر انجام شود.

3 نوع اولیه تحویل محتوا

محتوای پویا: محتوای تولید شده در پرواز توسط سرور وب با استفاده از هر چند زبان مشترک برنامه نویسی وب مانند php ، یاقوت یا جاوا.

محتوای استاتیک: محتوا که به طور معمول خیلی تغییر نمی کند و نیازی به تولید ندارد. تصاویر ، CSS و JavaScript و غیره.

پخش محتوای: فیلم ها یا فایل های صوتی که از طریق کنترل مرورگر وب پخش می شوند.

حتی هنگامی که پهنای باند محدود است یا سنبله قابل توجهی در ترافیک وب سایت وجود دارد ، کاربران نهایی می توانند محتوای درخواستی را به صورت کارآمد دریافت کنند. این به این دلیل است که یک CDN محاسبه می کند که کدام سرور در نزدیکی کاربر نهایی درخواست کننده قرار دارد و از آن محاسبه برای توزیع محتوای درخواستی استفاده می کند.

چه اتفاقی می افتد این است که کاربر نهایی یک نسخه از داده ها را که در نزدیکی کاربر قرار دارد دریافت می کند ، بر خلاف همه کاربران دسترسی به داده ها از همان سرور مرکزی ، که فقط منجر به تنگناها در نزدیکی آن سرور می شود..

تاریخچه CDN

سالهای تصویر جانبی

نقشه2

بنابراین ، هدف اصلی یک CDN از بین بردن فاصله موردنظر برای طی کردن مسیر و در نتیجه ، کاهش تعداد رازهایی است که یک بسته داده باید ایجاد کند. در نتیجه ، در بسته داده تلفات کمتری وجود دارد ، پهنای باند بسیار بهینه شده و تأخیر و زمان خروجی به حداقل می رسد. همه این موارد منجر به یک وب سایت سریعتر و عملکرد بهتر می شود ، که به طور مستقیم تجربه کاربر را بهبود می بخشد ، و این همان چیزی است که هر صاحب وب سایت برای آن تلاش می کند.

چرا به CDN احتیاج دارید؟?

تصویر جانبی خسته شده است

اگر می خواهید به تعدادی از کاربران در سراسر جهان دسترسی پیدا کنید ، یک CDN ضروری است ، زیرا باعث می شود محتوای شما در دسترس همه قرار گیرد. این امر می تواند مزایای بسیار خوبی برای وب سایت شما از جمله بهبود سرعت وب سایت شما ، ارائه تجربه کاربری بهتر کاربران به دلیل سریعتر شدن وب سایت شما ، جلوگیری از خرابی سایت ایجاد کند ، زیرا یک CDN به جای داشتن یک سرور مرکزی ، پهنای باند را در چندین سرور توزیع می کند. از همه ترافیک ها و سئوی خود استفاده کنید ، زیرا وب سایت های سریعتر در موتورهای جستجو رتبه بالاتری دارند.

47٪ وب
کاربران انتظار دارند
یک وب سایت به
بارگیری در زیر
دو ثانیه

46٪ موبایل
کاربران
یک صفحه را رها کنید
اگر بارگیری نمی شد
طی 3 ثانیه

57٪ از مصرف کنندگان آنلاین
سایتی را رها می کند
بعد از 3 ثانیه انتظار
برای بارگیری صفحه ، 80٪
از این بر نمی گردند

تصویر جانبی

شاید مهمترین فایده ای که CDN می تواند برای شما ایجاد کند جلوگیری از خرابی وب سایت باشد ، زیرا بار ترافیکی را که سرور مرکزی شما باید با استفاده از سرورهای دیگر در سراسر جهان برای توزیع محتوا در اختیار کاربران قرار دهد ، بسیار کاهش می دهد. با انجام این کار ، از حجم بالای ترافیکی که باعث سقوط سایت شما می شود جلوگیری می کند.

CDN ترافیکی که به وب سایت شما وارد می شود را خاموش می کند ، وب سایت شما می تواند عملکرد بهتری و سریع تر داشته باشد و باعث افزایش چشمگیر زمان بارگذاری صفحه شما می شود. زمان بارگذاری صفحه می تواند بر نرخ تبدیل شما تأثیر بگذارد ، بنابراین ضروری است که آن را بهینه کنید تا در تعداد بازدید کنندگان وب سایت و همچنین از دست دادن درآمد ، ضرر نداشته باشید. تأخیر یک ثانیه در زمان بارگذاری صفحه می تواند نرخ تبدیل شما را کاهش دهد ، به همین دلیل دریافت یک سرویس قابل اعتماد CDN ضروری است ، زیرا می تواند سرعت وب سایت شما را بی نهایت بهبود بخشد.

هر تاخیر یک ثانیه ای در زمان بارگیری صفحه می تواند منجر شود

1.6 میلیارد دلار

در ضرر سالانه برای بازرگانان اصلی آنلاین

وقتی وب سایت شما سریعتر عمل کند ، تجربه کاربری بسیار بهتری را در اختیار کاربران خود قرار می دهید. تأخیر یک ثانیه در زمان بارگذاری صفحه می تواند رضایت مشتری را 16٪ کاهش داده و منجر به 11٪ بازدید کمتر از صفحه شود. نیازی به گفتن نیست ، رضایت مشتری در هنگام انجام هر شغلی حائز اهمیت است ، بنابراین رضایت کاربران شما به شما در بهبود تجارت کلی و ایجاد درآمد بیشتر کمک می کند..

از بین 10،000 وب سایت برتر,
48.3٪ در حال حاضر از یک شبکه تحویل محتوا استفاده می کنند

بهینه سازی موتور جستجو برای هر صاحب وب سایت بسیار مهم است و این چیزی است که هیچکدام از آنها تا به حال نباید به راحتی مورد استفاده قرار دهند. از آنجا که CDN به شما در بهینه سازی سرعت وب سایت و ارائه تجربه کاربری بهتر به شما کمک می کند ، مستقیماً به شما در بهتر کردن رتبه سئوی شما کمک می کند. این به این دلیل است که گوگل تجربه کاربر و همچنین زمان بارگذاری صفحه را برای این که رتبه وب سایت شما در موتورهای جستجو تعیین کند ، فهرست بندی می کند..

چگونه کار می کند?

حاشیه تصویر سمت

بیشتر CDN ها به عنوان ارائه دهنده خدمات نرم افزار (ASP) کار می کنند ، یعنی نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS). تعدادی از صاحبان شبکه های اینترنتی شروع به ایجاد CDN خود کردند و دلیل اصلی تصمیم گیری در ساخت شبکه تحویل محتوای خودشان ، بهبود تحویل محتوای آنلاین ، با هدف بهبود زیرساخت های آنها و ایجاد درآمد بیشتر است..

فن آوری

نمودار تصویر جانبی

در ایالات متحده ، 88٪ از کل موارد اینترنت تا سال 2018 از CDN ها عبور می کنند ، در سال 2015 از 61٪

I67٪ از کل موارد ویدیویی اینترنت تا سال 2018 از CDN ها عبور می کند ، در سال 2015 از 53٪

در سطح جهان ، 57٪ از کل اینترنت اینترنت تا سال 2018 از CDN ها عبور می کنند و از 36٪ در سال 2015 است

به منظور به حداقل رساندن فاصله بین سرور وب سایت شما و کاربران نهایی ، یک CDN محتوای استاتیک وب سایت شما را در چندین مکان جغرافیایی ذخیره می کند ، یعنی در مراکز داده به نام نقاط حضور (PoPs). هر PoP از گره ها و سرورها تشکیل شده است ، برخی از آنها به هزاران گره با ده ها هزار سرور می رسند که به توزیع محتوا به کاربران نهایی با توجه به موقعیت جغرافیایی خود کمک می کنند و به این ترتیب به آنها در دریافت مطالب با سرعت بیشتری کمک می کنند..

به طور خلاصه ، وقتی کاربر درخواستی را برای بررسی وب سایت شما ارائه می دهد ، این درخواست به یک سرور DNS انجام می شود. سپس ، یک CDN درخواست را به نزدیکترین PoP هدایت می کند. گره ، یعنی یک سرور لبه ، که از نزدیک به کاربر نزدیک است ، محتوای استاتیک را در اختیار کاربر قرار می دهد ، بنابراین باعث می شود تاخیر تا حد زیادی کاهش یابد و در نتیجه تجربه بهتری از کاربر حاصل شود..

تکنیک های شبکه سازی محتوا

CDN ها به منظور بهینه سازی تحویل محتوا از انواع تکنیک های مختلف شبکه سازی محتوا استفاده می کنند و این تکنیک ها شامل حافظه پنهانی وب ، تعادل بار سرور ، مسیریابی درخواست و خدمات محتوا است..

حافظه پنهان وب

CDN ها به منظور بهینه سازی تحویل محتوا از انواع تکنیک های مختلف شبکه سازی محتوا استفاده می کنند و این تکنیک ها شامل حافظه پنهانی وب ، تعادل بارگذاری سرور ، مسیریابی درخواست و خدمات محتوا است..

بازار شبکه تحویل محتوا (CDN) در سال 2018 با دلار آمریکا ارزش گذاری شد

9.24 میلیارد دلار

و پیش بینی می شود تا سال 2024 به ارزش 38.97 میلیارد دلار برسد

تعادل بار سرور

تعادل بار سرور از یک یا چند تکنیک ، از جمله سوئیچ لایه 4-7 (سوئیچ وب یا سوئیچ محتوا) ، که یک آدرس IP اختصاص داده شده است ، برای به اشتراک گذاشتن ترافیک بین تعدادی از سرورها یا حافظه پنهان وب استفاده می کند. سوئیچ ترافیک متصل به آن را به سرورهای مختلف هدایت می کند ، بنابراین باعث افزایش مقیاس پذیری و تعادل بار می شود. علاوه بر این ، اگر یک سرور به دلیل خرابی رخ دهد ، بار را مجدداً توزیع می کند و قابلیت اطمینان بالایی را به همراه ارائه چک های سلامتی سرور فراهم می کند.

درخواست مسیریابی

مسیریابی درخواست ، درخواست کاربر نهایی را به سرور گره یا لبه که نزدیکترین نزدیکی است یا بیشترین ظرفیت را هدایت می کند ، هدایت می کند. برای انجام این کار ، از چندین الگوریتم مختلف استفاده می کند ، که شامل مسیریابی درخواست مبتنی بر DNS ، بازنویسی HTML ، تعادل بارگذاری سرورهای جهانی ، تولید استعاره پویا و هرگونه وقفه است. نزدیکی با استفاده از تعدادی از تکنیک ها ، مانند کاوش واکنشی ، کاوش فعال و نظارت بر اتصال محاسبه می شود.

نمودار تصویر جانبی

اندازه بازار CDN
انتظار می رود رشد کند

پروتکل های خدمات محتوا

به منظور دسترسی نهایی کاربران به تعدادی از سرویسهای محتوای مختلف از طریق CDN ، چندین پروتکل سرویس محتوا طراحی شده است. در اواخر دهه 1990 ، پروتكل سازگاري با محتواي اينترنت (ICAP) به منظور ارائه يك استاندارد باز براي اتصال سرورهاي برنامه طراحي شد. پروتکل Open Pluggable Edge Services (OPES) راه حل متفاوتی را ارائه می دهد ، زیرا برنامه های سرویس OPES را تعریف می کند ، که می توانند در پردازنده OPES ذخیره شوند یا از راه دور در یک سرور Callout اجرا شوند. علاوه بر این ، به منظور حل مشکل سیستم های حافظه پنهان به دلیل تولید محتوای وب سایت ها ، Edge Side Includes (ESI) ایجاد شده است..

مزایایی برای کاربران نهایی و برای دارندگان وب سایت

حاشیه تصویر سمت

مزایایی برای کاربران نهایی

مهمترین مزایای استفاده از CDN برای کاربران نهایی ، تأخیر کاهش می یابد ، زیرا آنها محتوای درخواستی را سریعتر دریافت می کنند ، تلفات کمتری در بسته دریافت می کنند زیرا محتوا سریعتر و مسافت کمتری توزیع می شود و تجربه کاربر را بهبود می بخشد..

از آنجا که محتوای وب در سرورهای مختلف در سراسر جهان توزیع می شود ، کاربران نهایی تقریباً همیشه به یکی از آن سرورها نزدیک هستند ، به همین دلیل زمان تاخیر بسیار کاهش می یابد. هرچه میزان پایین تر آن باشد ، کاربران نهایی می توانند محتوای درخواستی را دریافت کنند ، دقیقاً همان چیزی است که آنها به دنبال آن هستند.

سرعت بار سریع درآمد را افزایش می دهد و کاهش می دهد
شانس بازدید کننده از وب سایت
بدون انجام معاملاتشان

علاوه بر این ، با توجه به اینکه محتوای درخواستی نیازی به سفر زیاد ندارد ، از دست دادن بسته کمتری برخوردار است ، یعنی خیلی سریعتر و بیشتر از مسافت کمتری به کاربر نهایی می رسد ، در نتیجه باعث جیگرفتگی کمتری می شود و کیفیت پخش فیلم را تا حد زیادی بهبود می بخشد. . همه اینها منجر به تجربه فوق العاده ای بهتر از کاربر می شود ، که این اصلی ترین مزیت است که CDN می تواند به صاحبان وب سایت و کاربران نهایی ارائه دهد.

Shopzilla میانگین زمان بارگیری صفحه از 6 ثانیه به 1.2 ثانیه و افزایش درآمد + 12٪ و بازدیدهای صفحه + 25٪ سرعت بخشید

آمازون و والمارت برای هر 100ms زمان بهتر بارگذاری صفحه ، 1٪ درآمد را افزایش می دهد

فایرفاکس مدت زمان بارگذاری صفحه به طور متوسط ​​2.2 ثانیه کاهش می یابد و در نتیجه بارگیریها 15.4٪ افزایش می یابد

خرده فروشی قطعات خودرو AutoAnyothing.com بار بار را به نصف کاهش دهید ، که منجر به افزایش 13 درصدی فروش شد

یاهو افزایش 9٪ ترافیکی برای هر 400 متر پیشرفت

مزایایی برای صاحبان وب سایت

مزایای استفاده از CDN برای صاحبان وب سایت شامل بار شبکه کمتر ، که مانع از خرابی سرورها ، هزینه های پایین تر تحویل محتوا ، محافظت در برابر حملات DDoS ، قابلیت اطمینان بیشتر و مقیاس پذیری بیشتر ، در دسترس بودن 100٪ محتوا و سرویس باکیفیت می شود.

با هدایت مجدد کاربران نهایی که درخواست محتوای خاص به سرورهای لبه دارند ، بار شبکه تا حد زیادی پایین می آید. این می تواند عملکرد یک وب سایت را بی حد و حصر بهبود دهد و از همه مهمتر ، از خرابی احتمالی سرور جلوگیری کند ، زیرا بار شبکه به این صورت متعادل است.

از آنجا که بار شبکه به طور مساوی در سرورهای لبه توزیع می شود ، تعداد بازدید کنندگان یک قطعه از محتوای خاص کاهش می یابد ، که هزینه تحویل محتوا را بسیار کاهش می دهد و منجر به درآمد بیشتر می شود. این امر همچنین باعث افزایش ظرفیت هر سرور موجود می شود ، در صورت افزایش ناگهانی ترافیک ، مقیاس پذیری عالی را برای شما فراهم می کند.

CDN همچنین می تواند امنیت وب سایت شما را بهبود ببخشد ، زیرا راه حل های ابری محافظت در برابر حملات DDoS می کنند. یعنی ، آن راه حل ها می توانند از حمله قبل از رسیدن به مرکز داده شما جلوگیری کنند. به دلیل زیرساخت های پراکنده شبکه تحویل محتوا ، شبکه ای امن تر به دست می آورید. CDN ها می توانند به راحتی با پهنای باند با حملات DDoS مبارزه کنند ، زیرا همه این ترافیک ها را به خود اختصاص می دهند و سایت شما را به روز نگه می دارند.

از آنجا که روند تحویل محتوا تسریع شده است ، قابلیت اطمینان محتوا به میزان قابل توجهی افزایش یافته است ، که به طور مستقیم بر تجربه کاربر تأثیر می گذارد و آن را تا حد زیادی بهبود می بخشد ، صاحبان وب سایت ها را قادر می سازد که رتبه سئو خود را بهبود بخشند و درآمد بسیار بیشتری کسب کنند..

با کپی چند محتوا که در بسیاری از سرورها در سرتاسر جهان توزیع شده است ، محتوا 100٪ برای هر کاربر نهایی در دسترس است CDN همچنین صاحبان وب سایت را قادر می سازد تا خدمات باکیفیت ارائه دهند زیرا همه مزایایی که ارائه می دهد باعث بهبود عملکرد هر وب سایت می شود.

تصویر جانبی ترازوی

جوانب مثبت و منفی یک CDN

اگر یک سرویس CDN برای وب سایت خود بدست آورید ، میزان بارگذاری صفحه خود را بسیار بهبود خواهید بخشید و نرخ گزاف گویی پایین نیز دارید ، رتبه بندی سئو خود را بهبود می بخشید ، بدون این که بخواهید با سرعت بارگذاری کنید ، می توانید از تصاویر و فیلم های با اندازه بزرگتر استفاده کنید. محتوا برای پایان دادن به کاربران بسیار سریعتر و همچنین صرفه جویی زیادی در هزینه.
با این وجود ، اشکالاتی در استفاده از خدمات CDN برای وب سایت شما وجود دارد. یعنی ، برخی از کاربران ممکن است دسترسی مسدود شده را تجربه کنند ، زیرا قطعاً برای بسیاری از سازمان ها و حتی کشورها محدود کردن دسترسی فقط به کاربران مشخص شده غیر معمول نیست ، در نتیجه دامنه های دیگر را مسدود می کند..

طرفداران

CONS

بار سرور را پایین می آورد

هزینه: بدون شک بزرگترین نقطه ضعف CDN عامل قیمت است

سرعت و کاهش زمان تأخیر و کاهش داده های بسته

بدون کنترل مستقیم

زمان٪ 100 سایت

پیچیدگی: مفهوم CDn به خودی خود بسیار پیچیده است

افزایش همزمان کاربران

میزبان شخص ثالث

یکی دیگر از مضرات CDN مربوط به عدم بهینه سازی پرونده های شما است. پرونده های رایگان تحت میزبانی CDN 100٪ در دسترس هستند ، اما بسته های پرونده ممکن است برای ارائه خدمات و کارایی بی عیب و نقص بسیار بزرگ باشند. با ادغام کلیه پرونده های CSS و JavaScript ، می توانید پرونده ها را برای آنها سریعتر بارگیری کنید ، بنابراین درخواست های HTTP کمتری را فرا می گیرید. از این طریق می توانید پرونده های بهینه شده خود را در CDN خصوصی بارگذاری کنید. با این حال ، این هزینه های اضافی را متحمل می شود ، به این معنی نیست که زمان و تلاش لازم را ببرد.

امنیت اگر شما از خدمات عمومی CDN استفاده می کنید می تواند یک نگرانی اصلی باشد و اگر اتفاق بیفتد که یک مرکز داده CDN خراب شود ، شما نمی توانید کاری انجام دهید ، اما صبر کنید تا دوباره دوباره بکشد ، اما این در واقع به ندرت می تواند اتفاق بیفتد..

نحوه انتخاب CDN مناسب?

انواع CDN

همتا به همکار CDN
این فناوری از پروتکل Peer to Peer استفاده می کند. بله ، همان پروتکل محبوب Torrents. شرکت های بزرگی مانند AT&T و برخی سازمان های غیرانتفاعی برای توزیع محتوا از تکنیک Peer to Peer استفاده می کنند. به دلیل استفاده از سخت افزار و منابع کمتری ، بسیاری از ارائه دهندگان CDN (PeerCast ، PPS.tv ، Freecast و غیره) خدمات P2P خود را با هزینه رایگان ارائه می دهند.

فشار CDN
در این نوع CDN ها ، مطالب به صورت جسمی به سرورهای CDN سوق داده می شوند. Amazon CloudFront از این تکنیک استفاده می کند. اگر سایتی نسبتاً ایستا با پرونده های عظیم برای بارگیری دارید ، Push CDN بهترین انتخاب است.

مبدل های CDN را بکشید
در اینجا CDN محتویات را از سرورهای اصلی خارج کرده و آن را ذخیره می کند. طبق درخواست کاربر ، به جای تحویل از سرور اصلی ، مطالب از نسخه های ذخیره شده نزدیکترین سرور CDN تحویل داده می شوند. Pull CDN همچنین به عنوان Relayed CDN معروف است. این مورد برای وبلاگ های وردپرس بسیار توصیه می شود.

تحویل محتوای کامل سایت CDN
در یک سیستم کامل CDN سایت ، کل صفحه وب از CDN تحویل داده می شود

CDN تحویل سایت جزئی
در اینجا فقط بخش هایی از یک صفحه وب از طریق CDN مانند پرونده های رسانه ای ، پرونده های CSS ، اسکریپت های جاوا و غیره تحویل داده می شود.

مسیریابی مبتنی بر DNS

بازنویسی URL

در هنگام انتخاب CDN مناسب برای نیازهای خود ، باید به منظور پیدا کردن خدمات با بالاترین کیفیت ، به جستجوی ویژگی های خاصی بپردازید. البته هزینه مهم است ، اما به جای اینکه فقط به دنبال پس انداز باشید ، باید روی سایر ویژگی ها نیز تمرکز کنید. شما می دانید چه می گویند: “شما آنچه را می پردازید پرداخت می کنید”.

سرعت هنگام انتخاب سرویس CDN برای وب سایت شما مهم است زیرا یکی از اهداف اصلی شما ارائه بهترین تجربه ممکن به کاربران است. بنابراین ، شما باید بدانید سرورهای CDN با چه سرعتی قادر به ارسال محتوا به کاربران نهایی شما خواهند بود. با این حال ، یک سرویس CDN با کیفیت تقریباً بیش از سرعت است – قابلیت اطمینان آن به همان اندازه مهم است ، بنابراین شما باید اطمینان حاصل کنید که خدمات CDN که انتخاب کرده اید می تواند تجربه ای با کیفیت سازگار را برای کاربران نهایی شما ارائه دهد..

جدای از بررسی هزینه ، کارایی و عملکرد یک سرویس CDN خاص ، شما باید بینش در مورد پشتیبانی مشتری نیز داشته باشید. این مهم است زیرا شما باید بدانید تیم پشتیبانی مشتری چه می کند تا در صورت بروز برخی مشکلات ، به شما کمک کند. اگر اتفاق افتادید که برخی از مشکلات مهم را تجربه کنید ، باید بدانید که آیا اپراتور CDN قادر خواهد بود به موقع مسئله را برطرف کند ، و همچنین اینکه اپراتور برای جلوگیری از بروز همین مشکل چه کاری انجام خواهد داد یا خیر..

علاوه بر این ، شما باید اطمینان حاصل کنید که اپراتور CDN سرورها را به درستی حفظ خواهد کرد ، یعنی آنها را به طور مرتب با استفاده از لکه های مناسب به روز کنید و مطمئن شوید که شبکه مشتری حتی برای یک لحظه مختل نشده است..

همه این ویژگی ها موارد بسیار مهمی هستند که باید در ارائه دهنده خدمات CDN جستجو کنید ، اما شاید مهمترین آن مکان سرورها باشد. ممکن است در مقایسه با ویژگی های فوق کمی نامربوط به نظر برسد ، اما از ارزش بالایی برخوردار است. یعنی ، هیچ نکته ای در استفاده از CDN با سرورها که به طور قابل توجهی از کاربران فاصله دارد وجود ندارد ، زیرا این امر منجر به تاخیر کم ، خرابی ، اختلال در سرویس و عملکرد کلی پایین خواهد شد..

بنابراین ، این مهم است که شما مکان همه سرورهای یک سرویس CDN خاص را تأیید کنید تا مشخص شود که آیا شما و کاربران شما می توانید از آن سود ببرید یا خیر..

مهمترین چیزی که باید بدانید این است که تنظیم و پیاده سازی CDN بسیار آسان است ، حتی اگر مبتدی باشید و فقط اصول آن را درک کنید. می توان آن را به راحتی در هر سایت پیاده سازی کرد و تنها کاری که باید انجام دهید نصب نرم افزار caching و CDN مورد نظر شماست.

اگر به طور مثال از یک وب سایت یا پلتفرم بلاگ نویسی مانند وردپرس استفاده می کنید ، اجرای CDN حتی ساده تر است زیرا پلاگین های زیادی برای راه اندازی آن بدون هیچ مشکلی وجود دارد..

به یاد داشته باشید: استفاده از CDN مناسب و معقول بهتر از استفاده نکردن از آن یکی است ، حتی اگر نوع «صحیحی» نباشد. CDN به معنای عملکرد بهتر ، کاربران شادتر و رتبه بندی موتورهای جستجو بهتر است.

CDN های عمومی رایگان و خدمات رایگان پرداخت شده CDN

CDN تصویر جانبی پرداخت شد

هنگام انتخاب خدمات CDN مناسب برای وب سایت خود ، می توانید بین خدمات CDN پرداخت شده و خدمات عمومی CDN ، که رایگان هستند ، انتخاب کنید. هر دو نوع خدمات مزایا و معایب آن را دارند ، اما مهم است که موردی را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای شما باشد.

خدمات رایگان CDN عمومی

بهترین خدمات رایگان CDN عمومی عبارتند از: Google CDN ، Microsoft CDN ، jsDelivr CDN ، CDN cdnjs و jQuery CDN.

Google CDN

آمار استفاده از CDN

آمار وبلاگ هایی که از فناوری های CDN استفاده می کنند
(سایت های برتر میلیون ، 8 آگوست 2016)

نمودار تصویر جانبی

Google CDN یک شبکه تحویل محتوای جهانی برای مشهورترین کتابخانه های منبع باز JavaScript از جمله jQuery ، jQuery UI ، jQuery Mobile ، Dojo ، نمونه اولیه ، AngularJS ، MooTools ، SPF و موارد دیگر است.

برای بارگیری کتابخانه jQuery از Google CDN ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که کد زیر را در صفحه وب خود تعبیه کنید:

<فیلمنامه src= "https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/2.1.4/jquery.min.js"></ اسکریپت>

مایکروسافت CDN

Microsoft CDN میزبان کتابخانه های محبوب JavaScript مانند jQuery ، jQuery UI ، jQuery Migrate ، jQuery Mobile ، جعبه ابزار کنترل آژاکس ، بوت استرپ ، جهانی سازی و موارد دیگر می باشد. این سرویس CDN می تواند در بهبود عملکرد برنامه های Ajax به شما کمک کند.

برای بارگیری کتابخانه jQuery از Microsoft CDN ، کد زیر را در صفحه وب خود وارد کنید:

<فیلمنامه src= "//ajax.aspnetcdn.com/ajax/jQuery/jquery-2.1.4.min.js"></ اسکریپت>

jsDelivr CDN

jsDelivr CDN یک شبکه تحویل محتوای منبع آزاد است که از ارائه دهندگان CDN MaxCDN و CloudFlare استفاده می کند ، بنابراین بهترین عملکرد و زمان بهینه را ممکن می کند. این برنامه نویسی را قادر می سازد تا پروژه های خود را میزبانی کند و تقریباً 1200 پروژه میزبان دارد ، از جمله jQuery ، Bootstrap ، Modernizr و بسیاری دیگر. هیچ محدودیتی در مورد پهنای باند وجود ندارد و این امکان را به کتابخانه های JavaScript ، پلاگین های jQuery ، چارچوب های CSS و موارد دیگر می دهد..

به منظور بارگذاری کتابخانه jQuery از CDN jsDelivr ، کد زیر را وارد کنید:

شبکه تحویل محتوا محبوب است
وب سایت های عمودی

این نمودار میزان وب سایت های موجود در بالا را نشان می دهد
10K, 100K, و 1 میلیون گروههای سایت که به عنوان طبقه بندی می شوند
بودن در عمودی خاص

تصویر جانبی

<فیلمنامه src= "//cdn.jsdelivr.net/jquery/2.1.4/jquery.min.js"></ اسکریپت>

cdnjs CDN

cdnjs CDN یک CDN منبع باز توسط CloudFlare است که میزبان صدها کتابخانه محبوب JavaScript و CSS از جمله jQuery ، Bootstrap ، Modernizr و بسیاری از کتابخانه های دیگر.

برای بارگیری کتابخانه jQuery از CDN cdnjs ، باید کد زیر را در صفحه وب خود وارد کنید:

<فیلمنامه src= "https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/jquery/2.1.4/jquery.min.js"></ اسکریپت>

جی کوئری CDN

جی کوئری CDN یک شبکه تحویل محتوا توسط MaxCDN است که میزبان کتابخانه های خاص خود ، از جمله UI جی کوئری ، جی کوئری موبایل ، کد جی کوئری ، واحد جی کوئری ، jQuery Color و PEP است.

برای بارگیری کتابخانه jQuery از CDQ jQuery ، کد زیر را در صفحه وب خود وارد کنید:

<فیلمنامه src= "https://code.jquery.com/jquery-2.1.4.min.js"></ اسکریپت>

خدمات CDN با حقوق پولی

مکان های تجاری معتبر

مکانهای فیزیکی مشاغل با استفاده از
شبکه تحویل محتوا

تصویر جانبی

از جمله محبوب ترین خدمات CDN با پرداخت هزینه می توان به CDN77 ، MaxCDN ، Amazon CloudFront ، BitGravity ، Akamai ، CDNetworks ، CacheFly ، EdgeCast ، Limelight و Incapsula اشاره کرد..

CDN77

CDN77 یکی از بهترین CDN هاست و برخلاف سایر CDN ها ، هیچ محدودیتی در تعداد وب سایت ها ندارد و از پوشش بسیار خوبی برخوردار است. قیمت گذاری از 49 دلار / TB (ترابایت انتقال) شروع می شود و همانطور که می پردازید پرداخت می کنید. نکته جالب اینجاست که به تغییرات DNS یا تنظیمات دستی نیاز نیست.

MaxCDN

MaxCDN یکی از محبوب ترین CDN هاست که به شما پشتیبانی 24/7 ، SSL رایگان اشتراکی ، 100٪ به موقع و آمار در زمان واقعی با 79 دلار / TB ارائه می دهد. ضمانت یک ماهه پس انداز پول نیز می گیرید.

آمازون CloudFront

Amazon CloudFront دارای یک رابط وب بسیار ساده است که استفاده از آن بسیار آسان است و کار با خدمات ساده ذخیره سازی آمازون (S3) و Elastic Computer Cloud (EC2) بهینه شده است. با CloudFront ، شما فقط آنچه را که استفاده می کنید پرداخت می کنید و قیمت ها با 0.12 دلار در هر گیگابایت شروع می شود.

BitGravity

BitGravity اولین CDN است که برای پخش ویدئوی HD بهینه شده است و با استفاده از این سرویس CDN می توانید مطمئن باشید که یک اتصال داده با کارایی بالا دریافت خواهید کرد ، زیرا این کشور نسبت به سایر سرویس های CDN ارتباطات بیشتری در سراسر جهان دارد..

آکامایی

با Akamai می توانید یک پوشش عالی داشته باشید و یک اتصال داده بی عیب و نقص دریافت کنید ، زیرا این سرویس CDN دارای صد هزار سرور در 72 کشور جهان است.

CDNetworks

CDNetworks پشتیبانی مشتری عالی و تحویل محتوای وب بسیار سریع و قابل اطمینان را ارائه می دهد. این سرویس CDN برای پخش ویدئو ، بارگیری پرونده های با حجم زیاد و حافظه پنهان تصویر بسیار عالی است.

CacheFly

CacheFly یکی از مطمئن ترین و سریعترین خدمات CDN است. این ده برابر سریعتر از سایر خدمات CDN است و کلیه بسته های استاندارد آن شامل یک آزمایش رایگان یک ماهه است.

EdgeCast

EdgeCast یکی دیگر از سریعترین و مطمئن ترین خدمات CDN است و محتوای وب را برای بیش از سه میلیون مشتری در سراسر جهان ارائه می دهد..

اهلی

Limelight یک سرویس CDN است که با عملکرد عالی و در دسترس بودن بسیار بالا ، عملکرد بی عیب و نقص و پخش ویدیویی با کیفیت بالا را با نرم افزار قدرتمند مبتنی بر ابر خود امکان پذیر می کند. دارای مقیاس پذیری گسترده ای است و پشتیبانی 24/7 را نیز ارائه می دهد.

کپسول

Incapsula یک سرویس CDN است که از گزینه های هوشمند حافظه پنهان و کنترل حافظه پنهان ، و همچنین تعدادی ابزار برای محتوا و بهینه سازی شبکه استفاده می کند که باعث می شود وب سایت ها عملکرد بسیار سریع تری داشته باشند. در صورت انتخاب این سرویس CDN ، می توانید مطمئن باشید که وب سایت شما 50٪ سریعتر خواهد بود و تا 70٪ از پهنای باند کمتری مصرف می کند..

KeyCDN

KeyCDN یک قدرتمند و آسان برای استفاده است شبکه تحویل محتوا. دارای ویژگی هایی مانند HTTP / 2 ، ادغام رمزگذاری مجانی ، آمار در زمان واقعی و موارد دیگر رایگان است. آنها قیمت ترافیکی کم (از 0.04 دلار / گیگابایت شروع می کنند) ارائه می دهند و به شما امکان می دهند همانطور که پرداخت می کنید پرداخت کنید.

تقریباً تمام این خدمات CDN یک آزمایش رایگان را ارائه می دهند تا به شما کمک کند تا قبل از اعتماد به آنها به وب سایت خود ، در مورد اینکه آیا خدمات آنها برای شما مناسب است یا نه ، به کل شبکه شرکتی شرکت خود اشاره کنید ، بصیرت کسب کنید. برخی از آنها قیمتهای پرداختی هم دارند ، یعنی شما فقط برای آنچه در واقع استفاده می کنید پرداخت می کنید.

قبل از انتخاب هر یک از این CDN ها ، اطمینان حاصل کنید که تحقیق خود را در مورد آنها انجام داده و بر اساس تجربیات مشتریان خود بررسی های آنلاین را بررسی کنید ، زیرا با این روش می توانید اطلاعات کاملی از مطالب مفید را قبل از امضاء پیدا کنید. قرارداد با هر یک از ارائه دهندگان خدمات.

راه های اجرای CDN

بسته به پیچیدگی و اندازه وب سایت شما ، تنظیم CDN بعضی اوقات می تواند مشکل باشد ، اما اجرای آن بسیار ساده است. شما باید انتخاب کنید که کدام منبع استاتیک را می خواهید CDN خود را کنترل کند و سپس وب سایت خود را پیکربندی کنید تا درخواست های مربوط به آن پرونده ها را به CDN ارسال کنید..

قطعاً ساده ترین روش برای پیاده سازی CDN است و می توانید به صورت خود به طور کامل این کار را انجام دهید. روش های دیگر برای پیاده سازی CDN شامل تغییر نام دامنه شما و اصلاح سوابق DNS است که می تواند کمی دشوارتر و شاید حتی گیج کننده باشد.

مناطق کلیدی برای آگاهی از آنها

باید بدانید که CDN ها اغلب توسط شبکه های شخص ثالث اداره می شوند. این می تواند تا حد زیادی در دسترس بودن پشتیبانی مشتری تأثیر بگذارد ، زیرا هرگونه قطع و خرابی احتمالی که ممکن است رخ دهد ، می تواند مدت زیادی طول بکشد..

مسئله بالقوه دیگر در مورد CDN می تواند هزینه های بالاتر برای نصب شبکه باشد ، زیرا شبکه های شخص ثالث فوق الذکر است. بنابراین برای نصب شبکه به کمک یک شرکت دیگر نیاز است.

علاوه بر این ، اگرچه بسیاری از CDN ها سرورهای مختلفی در سراسر جهان پراکنده هستند ، اما ممکن است سرورهایی در کشور شما نداشته باشند ، که می تواند ارائه منابع را دشوار کند. در چنین حالتی ، بهتر است همه منابع خود را در سرور اصلی خود ذخیره کنید.

نتیجه

اگرچه خدمات CDN دارای معایبی هستند که ممکن است باعث شود شما دو بار در مورد استفاده از آنها برای وب سایت خود فکر کنید ، اما مزایای تنظیم آنها بسیار بیشتر از آن است. خدمات CDN می تواند مزایای بسیار مهمی را به وب سایت شما ارائه دهد ، به طور قطع به همین دلیل باید در استفاده از یکی از آنها برای بهبود عملکرد وب سایت خود و تجربه کاربری ارائه شده در نظر بگیرید..

امیدوارم این راهنما به شما در درک اهمیت CDN کمک کرده و یاد بگیرد که چگونه می توانید بهترین سرویس CDN را برای وب سایت خود پیدا کنید ، بنابراین از این دانش برای یافتن مطلبی استفاده کنید که به بهترین وجهی متناسب با نیاز شما باشد و وب سایت خود را واقعاً موفق کنید..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map