חוכמת רובוט וכיצד ג’ורן ברגר המציא בלוגים

ג'ורן-ברברי-פוסט


ג’ורן ברגר ואיפה “הבלוג” הגיע

בלוגים נמצאים בכל מקום. לכולם, לכל עסק ובכל מקום יש בלוג בימינו, חלקם פועלים בפלטפורמות חינמיות כמו בלוגר ו- WordPress, אך רוב הבלוגים נוצרים בפלטפורמות המארחות עצמית בהן אתה אחראי על כל דבר. יש בלוגים בנושא משפחה, בריאות, כתיבה, מוזיקה, חדשות, מיליון דברים אחרים, וכן, בלוגים בבלוגים.

אבל זה היה צריך להתחיל איפשהו, נכון? בטח, אנשים כותבים דברים באינטרנט כבר מהיום הראשון, אבל מי החליט להתחיל לרשום דברים בפורמט בלוגים? לצורך העניין, מי החליט שיש לקרוא לזה “בלוג אינטרנט”?

קריאה מומלצת: מה זה בלוג?

ובכן, במה שלא בדיוק טוויסט ההפתעה הגדול ביותר בהיסטוריה, זה היה אדם אינטליגנטי, קצת מיושב, מעט משוגע, עם זקן מפואר באמת.

ג'ורן ברגר פיק

מיהו ג’ורן ברגר?

ג’ורן ברגר היה, בעצם, אחד החנונים המקוריים למחשבים. יליד אוהיו, לכל הדעות חסר זקן, בשנת 1953, הוא היה צעיר וחכם. ג’ורן נתקל לראשונה והתאהב במחשבים בשנת 1964. רוב האנשים בימינו כנראה אפילו לא יכירו א מיניוואק 601 כמחשב, אבל ג’ורן ברגר בן ה -11 עשה זאת. יותר מזה, הוא ראה את הפוטנציאל הגלום בזה.

ג’ורן למד מתמטיקה ומדעים בתיכון, ואז הקפיץ מהקולג ‘לקולג’, לאוניברסיטה, אך מעולם לא הספיק להגיע לתואר. ואז נטש קריירה בתחום המחשבים, כדי להקדיש זמן לגלות את עצמו בבית החווה, קומונה היפית מפורסמת בטנסי, ומקומות אחרים, מזה מספר שנים.

הוא התחיל בשנות השמונים כמתכנת, וכתב תוכנה במשך רוב העשור, לפני שבאה בעקבות התעניינותו העמוקה יותר בשנת 1989 ולקח עבודה באוניברסיטת נורת’ווסטרן כחוקר בינה מלאכותית..

קצת זה משנה, מכיוון שהוא השתלב באובססיה האישית של ג’ורן לרעיון ניתוח התנהגות אנושית באמצעות הדמיה ממוחשבת, או, כפי שכינה זאת, “חכמת הרובוט”.

שנות אוזן

פעם, ב -1980, לפני בואו של גוגל, לפני AOL, לפני שמישהו אפילו חשב לקרוא לזה האינטרנט לפני שהיו דברים כמו dot com, ושיחת טלפון פירושה ניתוק, היה Usenet. אנשים שהשתמשו ב- 4Chan, Reddit או בכל פורום אינטרנט עם עצמות חשופות ימצאו את זה מוכר אם לא מעט מסובך וערמומי. Usenet היה (ועדיין) רק מקום שאנשים יכולים ללכת לדבר איתו, ולג’ורן ברגר, משנת 1989 ואילך, זה היה הבית. הכל מתחיל איפשהו, האינטרנט כקהילה התחיל ב- Usenet.

ג’ורן לקח את זה ברמת אובססיביות כמעט של גוסטו. כאן היה מקום שנוצר לצורך יצירת קהילות, נגיש רק לאנשים אחרים בעלי ידע טכני. לקרוא לכתיבתו שם פורה היה מוכר את זה בקיצור. לזכותו של ג’ורן למעלה מעשרת אלפים פוסטים. הוא עזר לכתוב כמה מהשאלות הנפוצות המוקדמות ביותר בנושא דברים כמו ASCII, והיה פעיל בפורומים בנושאים מגוונים כמו AI, זמר קייט בוש, וסופר ג’יימס ג’ויס. הוא היה מוכר, ולמראית העין, אהב מאוד בשנותיו הראשונות בקהילה. עם זאת, ככל שחלף הזמן, ג’ורן החל לחוות חיכוכים אישיים הן בעבודה והן ב- Usenet. בסוף 1992 הכל הגיע לראש, והוא מצא את עצמו כבר לא מועסק על ידי צפון-מערב וסתבך בסכסוכים בפורומים הישנים שלו באוסנת, ובמיוחד בפורום האוהדים של קייט בוש..

הוא מאשים את כולם בכך שהוא פנה נגדו, הקורבן התמים. אי אפשר לומר אם זה נכון, אבל קל להבין מתוך הכתיבה שלו את האופן שבו הוא מצא את עצמו עשה את הנבל בכל זה. יש בסוג של חוסר מודעות עצמית תמידית בכול, במיוחד בהתחשב בעובדה שהוא בילה את החלק הטוב יותר של שנות השבעים לעבוד כדי להיות מודע לעצמו.

בכל מקרה, הוא מצא מקום חדש, וכאן הוא עלה לגבהים הגבוהים ביותר, ונתן החשבון שלו על חילוקי הדעות הללו בעבר. כשחזר לשורשיו הפילוסופיים, הוא קרא למקום חכמת הרובוט.

לידתו של בלוג חוכמת הרובוט

הרעיון היה פשוט, אך חדשני. ג’ורן יצר דף שקושר לפוסטים ודפים אחרים, חלקם ב חכמת הרובוט, חלקם במקום אחר. בכל פעם שהוא פרסם משהו חדש הוא היה מופיע בראש העמוד וכל השאר היה זז מעט. על ידי גלילה למטה, התקדמת אחורה בזמן.

זה היה כאן שג’ורן יצר ליצור מרחב משלו, ולהסביר את האינטרסים שלו לעולם רחב יותר שקיווה שיבין ויקבל בברכה. והם עשו זאת לזמן מה. הוא החל לפרסם ב -1995 והמשיך לפרסם במשך עשור שלם. במהלך הזמן הזה, חכמת הרובוט שינה את האופן שבו התקשר העולם.

כל התהליך של איסוף דברים מעניינים מרחבי העולם וכתיבתם באינטרנט היה רעיון חדש, ולכן הוא נדרש לשם חדש. ג’ורן החליט לקרוא לזה “כניסה לרשת”, מה שהפך חכמת הרובוט, כמובן, הבלוג הראשון. כך הפך בלוג חוכמת רובוט, והבלוגוספרה נולדה ב- 17 בדצמבר 1997.

חכמת הרובוט המשיך ליהנות מהאינטרסים המגוונים של ג’ורן ומהאופי הפורה שלו. זה עודכן פעם אחת או יותר ביום, ולמעשה לא היה מי שלא הצליח למצוא איפשהו את תחומי העניין שלהם ואת חפיפה של ג’ורן, וכך בלוג חוכמת רובוט צמח. נכון לטופס, הוא גם התחיל לעבוד על הראשון שאלות נפוצות בנושא בלוגים, שוחרר בשנת 1999.

כדאי לקרוא את השאלות הנפוצות מכיוון שהוא באמת מכיל את המרכיבים של בלוגים מודרניים. ג’ורן ברגר, לאחר ששמו את הבלוג, הגדיר אותו כעת. בתוכו הוא אומר, בין היתר, “אם אתה חושב על שם טוב יותר מ”בלוג רשת”, פשוט התחל להשתמש בו ובדוק אם הוא תופס. הכל דרוויניאן. “

לא משנה מה זה שהביא אנשים לאתר שלו, זה עבד. חכמת הרובוט הפך פופולרי ביותר, וג’ורן מצא את עצמו משהו מסמל אינטרנט מוקדם, חלוץ הרעיון החדש הזה. הוא אסף קישורים לתכנים מעניינים. כל דבר – הכל! – היה משחק הוגן, כל עוד היה מעניין. ג’ורן ברגר מצא את עצמו כמשפיע, חלק מחבר זעיר של כותבי טרנדים באינטרנט. בתפקיד זה הוא הטביע את חותמו בהיסטוריית הבלוגים. בכל יום הוא אסף את התוכן הטוב ביותר שיכול למצוא והעלה אותו לראש העדכון.

החלק החשוב ביותר של חכמת הרובוט היה המבנה הזה. מבנה עדכני זה נמצא בבסיס וורדפרס, בלוגר, פייסבוק וטוויטר; זה באמת היה איך Myspace התחיל. איכשהו, האיש הזה שהתקשה להתאים את שיבוץ אבן הפינה במה שיהפוך למדיה החברתית. בטח, זה היה פשוט יומן, אבל זה היה זמין לכל מי שיש לו חיבור לאינטרנט. ג’ורן יכול היה לדבר על בינה מלאכותית, ילדותו הקשה במקצת, קייט בוש, או קישור למאמר חדשותי, הכל במקום אחד, הכל ביום אחד. לא היה צורך להשתלב, כי זה המקום שלו, ולבדו. כל אחד יכול היה לעשות זאת, והרבה אנשים עשו זאת. יותר בכל שנה.

ג’ורן ברגר עזר בזה יחד עם התלהבותו הבלתי מעורערת והמושכת מאין כמותה של נושאים, אך יש הרבה סבל בפוסטים האישיים שלו בנושא חכמת הרובוט. ברור שג’ורן ברגר רואה – תמיד ראה – את עצמו כבחוץ, “תואר מוזר” שמתואר בעצמו. אדם מוזר שידע שהוא מוזר, אבל אף פעם לא ממש איך, או למה. ואולי זה מה שאנשים ראו בו מכיוון שיש מעט חוטים המתפתלים את עצמם דרך החוויה האנושית הנפוצה כל כך כמו התחושה שאנחנו לא לגמרי מובנים על ידי כולם. עם זאת, כמו תמיד, זרעי יציאתו ניטעו.

אם ג’ורן צדק, והישרדותם של החזקים ביותר היא הכלל, אז “הבלוג” היה ללא ספק הכי נוח. הבלוג התפתח, התפצל ואבץ אינספור צאצאים מאז. חכמת הרובוט, עם זאת, לא היה כל כך מתאים לסביבה של קהילת האינטרנט ההולכת וגדלה.

מות חכמת הרובוט

זה נתון שאם תגידו מספיק, תגידו משהו כדי להכעיס אנשים. ראשית המגלשה הארוכה מהתהילה עבור חכמת הרובוט הגיע חודשיים בלבד לאחר שברגר פרסם את השאלות הנפוצות בבלוגים הראשונים, בדצמבר באותה השנה, כאשר פרסם קטע מאת ישראל שחק לבלוג שלו. בעוד ששאק שנוי במחלוקת במידה מסוימת, סביר להניח שזה לא היה נושא מרכזי, למעט בארגר, שנאמן בצורה עקשנית, או אולי נכון בצורה עקשנית, התעקש, מכאן ואילך, לפרסם הצהרות בכותרת האתר שלו כמו “יהדות היא גזענות היא שאינו תואם את הדמוקרטיה “שהניא את קוראיו הרבים. עד מהרה הוא קיצר את זה לטקסט הכרזה, “יהדות היא גזענות”, היוון נשמר כביכול, אגב.

זה לא מת בבת אחת, כמובן. חוכמת הרובוט התרוקנה כמו סוללה דולפת, מהבהבת לסירוגין כמה פעמים עד שברגר כבר לא יכול היה להרשות לעצמו להריץ אותה, והוא נסגר לתמיד. כיום, התחקות אחר דרכו של ברגר ברחבי האינטרנט היא הרפתקה דרך סבכי קישורים שבורים ותחומים שפג תוקפם.

חכמת הרובוט נגיש כעת רק דרך ארכיון האינטרנט של מכונה Wayback.

איפה ג’ורן ברגר?

ג’ורן ברגר, מאז, קפץ ונעלם כמה פעמים – גם פיזית וגם באינטרנט. בשני המקרים, הוא בסופו של דבר גלש שוב במקום אחר. הוא היה על Blogspot קצת, ואז הוא היה במצב טוויטר במשך כמה שנים, אבל הוא התעצבן שאנשים רפרפו על העדכון שלו במקום לקרוא אותו לעומק, והשאירו בקפידה, לעולם לא לחזור. הוא היה כביכול בשיקגו במשך זמן מה, ואז עבר להתגורר בסוקורו, ניו מקסיקו, עיירה קטנה שבה נמצאת המכון הטכנולוגי של ניו מקסיקו..

הוא עדיין עונה על שאלות לגבי קווורה, או לפחות על מישהו באמצעות הפרסונה שלו הוא.

מורשת

אז, ג’ורן משאיר מורשת מוזרה. הוא עזר ליצור את הבלוגוספרה, קרא לה שם והגדיר מה יהפוך. אותה עוצמה שדחפה אותו להישאר על חוד החנית של הטכנולוגיה, והשיגה כל כך הרבה בזמן שהיה שם, כלכלה אותו ללא הרף. הוא אדם שמחפש קהילות, וכאשר הוא לא מוצא אותן, בונה קהילות, רק כדי שבסופו של דבר ייאלץ אותן. ללא קשר לאתגרים האישיים שלו, הוא תרם תרומות אדירות לאינטרנט. הוא הודה על ידי CNET Builder.com (כעת מבוטל) בפרסי ה- Innovator Web הראשונים (כעת מבוטל) על השפעתו. אף על פי שתהילתו דעכה עד לטשטוש, השבילים שהוא פלט במדבר הפכו לכמה מהנתיבים העמוסים ביותר באוטוסטרדת המידע.

כמובן שבלוגים היו קורים עם או בלי ג’ורן ברגר ו- חכמת הרובוט—זה פשוט לא היה עושה בלוגים.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map