Yeni Başlayanlar için HTML:

Web Teknolojilerinin Zaman Çizelgesi


2009

2005

2002

2000

1998

1997

1996

1994

1991

HTML5

AJAX

Tablosuz Web Tasarımı

XHTML1

CSS2

HTML4

CSS1 + JavaScript

HTML2

HTML

Contents

Giriş

Bir web yöneticisi olmak ve nasıl web sitesi oluşturacağınızı öğrenmek istiyorsanız, HTML ile başa çıkma olasılığını oldukça göz korkutucu bulabilirsiniz..

Bununla birlikte, ziyaret ettiğiniz web sitesi açılış sayfalarının büyük çoğunluğu HTML öğeleri kullanılarak yazıldığından ve yapılandırıldığından, bu önlenemeyen bir şeydir. Aslında, HTML artık bilinen tüm web sitelerinin% 74’ünden fazlası tarafından kullanılır, bu dil aynı zamanda sitenizin tasarımından sunduğu içeriğin kalitesine kadar her şeyi geliştirmeye yardımcı olur..

Bu kılavuzda, web sitenizi kodlarken kullandığınız ayrı öğelerin örneklerine bakmadan önce HTML’nin ve potansiyel uygulamalarının temel ilkelerini inceleyeceğiz..

HTML nedir?

Çeşitli HTML alt kategorilerini kullanan web sitelerinin yüzdeleri

HTML yüzdelerinin çeşitli alt kategorileri

Basit bir ifadeyle, HTML standart biçimlendirme dilini temsil eder çevrimiçi web sayfaları oluşturmak için. Hiper Metin İşaretleme Dili anlamına gelir ve en temel işlevi, ayrı açılış sayfalarının yapısını, düzenini ve sunumunu oluşturmaktır. Web tarayıcıları doğrudan HTML dilini göstermezken, görünür, erişilebilir ve kullanımı kolay bir site oluşturulmasında önemli bir rol oynar.

HTML ayrıca, yavaş yavaş web sayfaları oluşturan, içerik sunumunu yapılandıran ve web sitenizi hayata geçiren bir dizi bireysel unsur tarafından desteklenmektedir. Bu öğeler, başlıklar, paragraflar ve benzer örnekler gibi alternatif içerik parçalarını tanımlayan “etiketler” içinde oluşturulur ve bulunur.

Web sitenize renk, bağlantılar ve değişken tipografi sunmak için nasıl kişiselleştirilebileceğini incelerken, bu öğeleri ve bunların yapılarını aşağıda daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz..


HTML Nerede Kullanılır?

HTML kullanan popüler web siteleri

HTML Nerede Kullanılır

Gördüğümüz gibi, HTML için en yaygın uygulama, web sitenizi oluşturan bireysel açılış sayfalarının tasarımıdır. Bu popüler kodlama aracının tek uygulaması değildir, ancak ek kullanımlarını anlamak, yeni bir web yöneticisi olarak dilden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.. HTML’nin uygulanabileceği diğer yollardan bazıları şunlardır:

 • Mevcut Bir Sayfada Özelleştirilebilir Öğeler Oluşturma

  Blog yayınları yorumlarına veya web sitenizde kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe izin vermek istiyorsanız, bunu etkinleştirmek için HTML kodu parçalarını kullanabilirsiniz. Bu öğeler, kullanıcıların moderatör olarak uyguladığınız kısıtlamalara bağlı olarak anahtar kelimeleri vurgulamasına, bağlantıları yerleştirmesine ve yorumları biçimlendirmesine olanak tanır.

 • E-posta için Ek İçerik Oluşturun

  E-posta, HTML’yi, yalnızca düz metin olarak gösterilemeyen bağlantılar, metin ve diğer çeşitli öğeleri içeren zengin metin mesajlarının dili olarak da kullanır. Dolayısıyla, web sitenizle ilgili bir e-postayı e-posta yoluyla paylaşmak istiyorsanız, mesajınızın etkisini optimize etmek için HTML’yi kullanabilirsiniz..

 • Bilgisayarınıza Yüklenen Çevrimdışı Yardım Belgelerini Anlama

  İlginç bir şekilde, HTML, çevrimdışı erişilebilen bilgisayar tabanlı yardım belgelerinin biçimi olarak kullanılır. Bu nedenle, temel HTML bilgisi, donanımınızla ilgili sorunları anlamanıza ve bunları daha hızlı çözmenize yardımcı olabilir; bu da, çevrimdışı olduğunda web sitenizi daha hızlı geri yükleyebilmenizi sağlayabilir..

HTML ve CSS
HTML ve CSS’yi görüntüleme [Cheat Sheet]

HTML Sayfa Yapısı

</strong><br/> <strong>
Sayfa içeriği

Html, head ve body öğeleri 1990’ların ortalarından bu yana HTML spesifikasyonunun bir parçasıydı ve birkaç yıl öncesine kadar HTML belgelerine yapı kazandırmak için kullanılan ana öğelerdi.
Bununla birlikte, HTML5, bir HTML belgesinin yapısına zengin anlamsal anlam eklemek için kullanılabilecek bir dizi yeni etiket eklediğinden durum son birkaç yılda önemli ölçüde değişti.

HTML dokümanlarının bir Doküman Türü Beyanı ile başlaması gerekir (gayri resmi olarak, bir “doküman türü”). Tarayıcılarda, doküman türü oluşturma modunu tanımlamaya yardımcı olur. HTML5 bir DTD tanımlamaz; bu nedenle, HTML5’te doküman türü bildirimi daha basit ve daha kısadır.


Bir html sayfası oluşturmadan önce temel bilgileriniz yerinde olmalıdır.

Tipik olarak, bir sayfa üç yapısal öğeden oluşur:

1. Başlık: Başlık, sitenizdeki logo veya web sitesi adı ve navigasyon sistemi gibi tüm sayfalarla alakalı içerik içerir. Üstbilgi her sayfada görülür.

2. Ana Gövde: Bu, bir web sayfasındaki en geniş alanı kaplar. Görüntülenmekte olan sayfaya özgü içerik içeriyor.

3. Altbilgi: Altbilgi içeriği genellikle iletişim bilgilerini, gönderim adresini veya yasal bildirimleri içerir. Üstbilgi gibi, altbilgi her sayfada görünür, ancak altta konumlandırılır.

İşte bu temel yapısal unsurlar bir araya geldiklerinde şöyle görünür:


Buraya metin veya kod koyabilirsiniz.
İçin Google Analytics izleme kodu
misal.

Sayfanızın ana gövdesi gidiyor
buraya. Metin ve resimlerle doldurun!

İçeriği estetik olarak yapılandırmak için başlık etiketlerini ve paragraf etiketini kullanan başka bir örnek. Ayrıca, sayfanın ana gövdesinin altındaki içerik için bir altbilgi etiketine atıldık:


Buraya metin veya kod koyabilirsiniz.
İçin Google Analytics izleme kodu
misal.

İlk Başlığım

Web siteme hoş geldiniz!

iletişim bilgileri buraya gidebilir


HTML Etiketleri

HTML Etiketleri

Herhangi bir HTML kodunun başlangıç ​​noktası, tüm önemli öğeleri oluşturmak ve web sayfalarınızı yapılandırmaya yardımcı olmak için kullanılabilen ayrı etiketlerdir. Aşağıda, belirli sayfa içi öğeler oluşturmak için nasıl kullanılabileceğini keşfetmeden önce en yaygın etiketlere göz atacağız:

Başlık Etiketleri

Web sayfaları da dahil olmak üzere tüm çevrimiçi belgeler bir başlıkla başlar. Bunlar, HTML etiketlerini kullanarak oluşturulmuştur ve dil, içeriğinizi ek başlıklar, altyazılar ve vurgulanan kalın metin satırlarıyla yapılandırmanıza olanak tanıyan altı adede kadar değişken boyutlu öğeye izin verir. Başlığınıza başlamak için ilgili metnin önüne

,

,

,

,

veya
İstenilen boyuta bağlı olarak etiket.
Daha sonra metni kapsüllemek için başlığın sonuna bir kapanış etiketi uygulamanız gerekir ve HTML biçiminde şu şekilde görüntülenir:

12 etiket kategorisi vardır:


Bu başlık 1

Bu başlık 2

Bu başlık 3

Bu başlık 4

Bu başlık 5

Bu başlık 6

Önde gelen HTML Etiketleri teknolojileri
web üzerinde paylaş

% 0.27

HTML5
Tuval Etiketi

% 0.29

HTML5
Ses Etiketi

% 0.69

HTML5
Video Etiketi

% 3.1

HTML5
SVG Etiketi

% 6.54

HTML5
Etiketi Göm


Onaylandıktan sonra, bu web sitenizde aşağıdaki estetiğe dönüşecektir’s açılış sayfası:

Bu başlık 1

Bu başlık 2

Bu başlık 3

Bu başlık 4

Bu başlık 5

Bu başlık 6

Burada, tarayıcının başlıktan önce ve sonra bir satır eklediği gerçeği gibi, değişken başlıkların çeşitli boyutlarını görmek açıktır. Ayrıca, başlık metninin sonundaki kapanış etiketinin biraz farklı bir estetiği olduğunu fark edeceksiniz, ancak belirli öğeleri tanımlamak için etiketleri kullanmaya çalıştığımız için bunu sonraki bölümde ele alacağız..

Paragraf Etiketleri

Video ve Ses Desteği
Flash Player ve diğer üçüncü taraf medya oynatıcıları unutun, videolarınızı ve sesinizi yeni HTML5 ile gerçekten erişilebilir hale getirin

Benzer bir ilke,

. Bu, içeriğinizi yapılandırmanıza ve ilgili paragraflara bölmenize olanak tanır; bu da daha kolay ve sorunsuz bir okuma deneyimine dönüşür. Bir kez daha,

efekti tamamlamak için sonuna alternatif kapanış etiketi uygulanmadan önce etiketi ilgili metnin başına yerleştirilmelidir. Ancak başlık etiketlerinin aksine, paragrafta yer alan metnin boyutunu değiştirebilecek sayısal bir çeşitlilik yoktur. Örneğin:

İlk Paragrafınız

İkinci Paragrafınız

Üçüncü Paragrafınız

Dünya genelinde web siteleri tarafından HTML5 Video Etiketi kullanımı

ülke
Web Sitesi Sayısı
Amerika Birleşik Devletleri
140008
Rusya
87508
Almanya
34519
Birleşik Krallık
26609
Fransa
25697
Japonya
23578
Tayvan
19798
Ukrayna
19204
Brezilya
16773
Çin
16523
Dünyanın geri kalanı
265371

HTML biçiminin dışında, bu, bitmiş web sayfanızdaki metni aşağıdaki gibi keser:

İlk Paragrafınız

İkinci Paragrafınız

Üçüncü Paragrafınız

Satır Sonu Etiketleri

İlk örnekler en temel HTML etiketlerini temsil eder, ancak farklı bir biçim ve alternatif kapanış kullanan başkaları da vardır. Örneğin, metin satırlarının kesildiği ve bir sonraki satırda devam ettiği bir ayrım yaratan satır sonları alın. HTML alanındaki satır kesmeleri ve paragraflar arasında temel bir fark vardır, çünkü ikincisi metin içeren standart blok öğelerken, birincisi mevcut bir satır içinde bir ayrım oluşturur

eleman.

Bu nedenle, satır sonları HTML’de boş bir öğeyi temsil eder ve bu nedenle etiketleri açarak veya kapatarak tanımlanmaz. Bunun yerine,
mevcut etikete eklenebilecek etiket

Metni parçalamak ve önemli bilgi parçalarını potansiyel olarak vurgulamak için öğeler. Br karakteri ile eğik çizgi arasındaki tek boşluk çok önemlidir, aksi takdirde etiket HTML biçiminde tanınmaz..

İşte bir örnek:

Flash gibi önceki zengin internet uygulama platformlarından daha fazla web etkileşimi ve web animasyonu imkanından yararlanmanızı sağlayan çizim HTML5 çizim etiketi.
HTML5’leri kullanarak oyun bile geliştirebilirsiniz etiket. HTML5, eğlenceli, etkileşimli bir oyun geliştirmek için harika, mobil dostu bir yol sağlar

Günaydın

Sorunuz için çok teşekkürler, başka bir şeye ihtiyacımız olursa sizinle iletişime geçeceğiz.

Saygılarımla

Bay J olanlar

Bir kez uygulandığında, bu metin aşağıdaki gibi parçalanır:

Günaydın,

Sorunuz için çok teşekkürler, başka bir şeye ihtiyacımız olursa sizinle iletişime geçeceğiz.

Saygılarımla

Bay Jones

Gördüğünüz gibi, değer ekledikleri ve bilgileri sindirmeyi kolaylaştıracakları sürece, mevcut bir paragraf öğesinde satır kesmelerini istediğiniz sıklıkta uygulayabilirsiniz. Ayrıca, açılış ve kapanış paragraf etiketlerinin değişmediğini ve içerdiği metnin düzenini değiştirmek için satır sonu etiketlerinin kullanıldığını göreceksiniz..

Bu, HTML etiketlerinin web sayfalarınızın ve içeriğinizin görsel düzenini tanımlamakta önemli bir rol oynayan mevcut öğeleri değiştirmek için nasıl kullanılabileceğinin örneklerinden biridir..

Yatay çizgiler

HTML5 Canvas Etiketi’nin kullanıldığı web sitesi kategorileri

HTML5 Canvas Etiketi'nin kullanıldığı web sitesi kategorileri

Benzer şekilde, etiketin içinde kullanılabilecek başka etiketler de vardır.

öğesini veya web sayfanızdaki metin gövdelerini daha da ayırmak için. En yaygın kullanılanlardan biri


etiketi, çevrimiçi bir dokümanın alternatif bölümleri arasında görsel, yatay bir çizgi çizen boş bir öğe oluşturmaya yardımcı olur. Örneğin, okuyucuyu yeniden odaklamak veya yalnızca yeni görsel öğe eklemek için iki metin gövdesi arasına bir çizgi yerleştirmek isteyebilirsiniz. HTML’de böyle bir mola oluşturmak için:

İlk Paragrafınız


İkinci Paragrafınız

Burada, hr karakterleri ve eğik çizgi arasındaki boşluk, boş bir elemanın yapısını vurgularken, bir kez daha efekti tamamlamak için kapanış etiketi gerekmiyor. Bu, aşağıdaki görseli yaratacaktır:

İlk Paragrafınız
________________________________________

İkinci Paragrafınız

İlk Paragrafınız
_______________________

İkinci Paragrafınız

Mobil tarayıcılar HTML5’i tamamen benimsediğinden, mobil hazır projeler oluşturmak, daha küçük dokunmatik ekranları için tasarım ve inşa etmek kadar kolaydır – bu nedenle Duyarlı Tasarım’ın popülaritesi. Mobil cihazlar için optimize etmenize olanak tanıyan bazı harika meta etiketler de vardır
İçerik geliştiricilerin% 78’i, yapının mobil uygulamalar oluşturmak için uygun olduğunu kabul ediyor ve% 68’i, her türlü uygulamayı tasarlamak için uygun olduğunu söylüyor


Resim Etiketleri

Resim etiketleri ayrıca HTML’deki boş öğeleri temsil eder, bu da bir kez daha kapanış etiketi içermediklerini gösterir. Yalnızca siteye katıştırdığınız görüntünün URL’si ile ilgili nitelikler içerdiklerinden, öğenin başındaki etiketi. Bunlar, paragraflar veya başlıklar gibi mevcut öğelere dahil edilmesi olağandışı olsa da, web sitenizde herhangi bir yere yerleştirilebilir. Tipik bir HTML resim etiketinin kendini nasıl sunacağı aşağıda açıklanmıştır:

Bazı metin

Ayrıca, görüntünüz için yavaş yükleme süreleri veya ekran okuyucu kullanımı durumunda görüntülemelerine yardımcı olan alternatif metinler de sağlamalısınız. Bu şekilde, tarayıcı bir görüntü bulamazsa, izleyicilere alternatif özniteliğin değerini görüntüler. Bu bir kez daha resim etiketini kullanır, ancak farklı bir özellik kümesi içerir:

 HTML5 Icon

HTML Öğeleri

html elemanları

Daha önce, sayfadaki öğeleri tanımlamak için HTML etiketlerinin ne kadar basit kullanıldığına bakarken, resim ve satır sonu etiketleri içeren boş öğeler kullanılarak nasıl özelleştirilebileceğini araştırıyorduk. Bu, etiketler ve öğeler arasındaki ilişkiyi ve bunların web sitenizdeki farklı içerik türlerini tanımlamak için nasıl kullanılabileceğini anlamamıza yardımcı olur..

HTML dilinin tüm yönleri bir etiketle temsil edilirken, örneğin içerik içeren tanımlı bir öğenin hem başlangıç ​​hem de kapanış etiketi olmalıdır. Bu nedenle, başlıklar ve paragraflar HTML öğesidir, çünkü ilgili metni kapsüllemek ve büyütmek için başlangıç ​​ve kapanış etiketleri kullanırlar. Buna karşılık, boş elemanlar ya nitelikler içerirler ya da hiç içerik içermezler ve kapanış etiketine ihtiyaç duymadan mevcut elemanlar içinde kullanılmalarına izin verirler.

HTML Öğelerini Tanımlama

HTML5 hiçbir yere gitmiyor ve gittikçe daha fazla öğe benimsendiğinden HTML5’te daha fazla şirket gelişmeye başlayacak

Başlıklar ve paragraflar gibi örnekler kullanırken, başlangıç ​​ve bitiş etiketlerinin doğru uygulanması çok önemlidir. Başlangıç ​​etiketidir (ör.

veya

) söz konusu öğeyi tanımlayan örneğin, kapanış etiketi bu öğenin web sayfasının geri kalanında devam etmemesini sağlar. Kapatmayı kullanamazsanız Örneğin, istenen paragrafın sonunda metin, çirkin ve okunması son derece zor olan tek bir blokta görünecektir.

Tüm kapanış etiketleri, önceki karakterlerin ilgili karakterlerden önce eğik çizgi içermesi dışında başlangıç ​​etiketleriyle aynıdır. Yani bir

başlık, kapanış etiketi , paragraflar için her zaman metindeki sonu tanımlamak için. Bu, kodlama sırasında ayrıntılara dikkat edilmesini gerektirir ve başlıkları programlarken kullandığınız sayının (h1 veya h2 gibi) hem başlangıç ​​hem de kapanış etiketlerine uygulandığını not etmek önemlidir.

Farklı HTML öğelerinin kullanım sıklığı

XHTML öğe adı
kafa
Başlık
html
vücut
bir
meta
img
tablo
td
tr
br
p
senaryo
yazı tipi
div
b
bağlantı
merkez
karış
form
giriş
stil
sa
kuvvetli
ben
hl
li
noscript
map
alan
ul
seçmek
seçenek
h3
h2
çerçeve
çerçeve kümesi
param
Göm
em
u
nesne
blockquote
Hayır
çerçeveler
tbody
iframe
küçük
h4
baz
nord

0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100

İç İçe HTML Öğelerini Kullanma

Bu aşamada, HTML belgelerinin ve web sayfalarının, bir dizi varlık için yapı taşları görevi gören çeşitli unsurlardan oluşan bir ağaç tarafından oluşturulduğunu görmek açıktır. Ayrıca, bu öğelerin çevrimiçi içeriği yapılandırmak için nasıl oluşturulabileceği ve kullanılabileceğine de baktık ve şimdi iç içe HTML öğelerine bakarak buna devam edeceğiz..

Tıpkı boş öğeler ve bağımsız etiketler gibi (
tanımlı HTML öğelerine dahil edilebilir, yuvalanmış öğeler de başlıklar ve paragraflar gibi içeriklerin içine yerleştirilebilir. Bunlar, kalın ve italik yazı ve altı çizili metin gibi örnekleri içerirken, içeriğinize kişilik eklemek ve okuyucunun gözünü belirli ilgi noktalarına çekmek için uygulanabilirler..

HTML’de Kalın, İtalik ve Altı Çizili Metin

İzin Vermek’var olan bir paragraf öğesindeki bir kelimeyi vurgulamak istediğinizi söylüyorlar. Standart içinde basit etiketler kullanarak, onu kalın kılarak yapabilirsiniz

öğesi. HTML kullanarak bunu aşağıdaki gibi programlayacaksınız:

İstiyorum bu cesur olmak.


Burada, yuvalanmış öğenin her ikisi de başlık ve paragraflarla ilişkili biçime benzer bir biçimi izleyen bir başlangıç ​​ve kapanış etiketine sahiptir. Mevcut elemanlar içinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilirler ve bu durumda aşağıdaki sonuçları üretir:

İstiyorum bu cesur olmak.

Şimdi izin ver’Bu sözcüğün tipografisini de italik olacak şekilde değiştirmek istediğinizi söylüyorlar. Bu, sadece şöyle kodlanması gereken başka bir iç içe eleman ekleyerek elde edilebilir:

İstiyorum bu cesur olmak.

Gördüğünüz gibi, başlangıç ​​ve kapanış italik etiketleri basitçe

öğesi. Bu, şimdi öğenin içindeki içeriği aşağıdaki gibi görünecek şekilde dönüştürecektir:

HTML başlıkları, arama motorlarının bir sayfanın ne hakkında olduğunu anlamak için her zaman kullandığı en önemli HTML sinyali olmuştur. Aslında, HTML başlıklarınız kötü kabul edilir veya açıklayıcı değilse, Google bunları değiştirir
İstiyorum bu cesur olmak.

Tabii ki, bu kelimeyi farklı bir şekilde vurgulamayı tercih edebilirsiniz. Bu nedenle, alt çizgi gibi alternatif bir iç içe öğe kullanabilirsiniz ( ve etiketleri. Bu etiketler, içinde aynı şekilde uygulanabilir.

HTML’de aşağıdaki gibi görünen bir öğe:

İstiyorum bu altı çizili sözcük.

Bu durumda, metin belgenizde veya açılış sayfanızda aşağıdaki gibi görünür:

HTML5’in sunduğu yeni semantik öğeler, tomurcuklanan geliştiriciler için okumayı çok daha kolay hale getirecek. Satırından sonra satır görmek yerine
ve öğeler, gibi daha tanımlanmış etiketler
,
ve
İstiyorum bu altı çizili sözcük.

Bu, web sayfalarınızın yapısını ve sundukları içeriği tanımlayan etiketlerle oluşturulabilecek öğeler hakkında bir fikir sunar. İçeriğinizi daha ayrıntılı tanımlamak için yalnızca bu değil, boş ve iç içe öğeler de kullanılabilir.

HTML Özellikleri

Genel özellikler, tüm HTML öğeleri için ortak olan özelliklerdir; özelliklerin bazı öğeler üzerinde hiçbir etkisi olmayabilir, ancak tüm öğeler üzerinde kullanılabilirler. Genel özellikler, standartta belirtilmemiş olanlar da dahil olmak üzere tüm HTML öğelerinde belirtilebilir


Etiketler öğeleri oluşturan ve tanımlayan yapı taşlarıysa, karakteristiklerini (stil, renk ve dil gibi) özelleştirmek için HTML nitelikleri kullanılabilir. Tüm HTML öğelerinde temel bilgiler sağlayan ve her zaman stat etiketi içinde belirtilen temel nitelikler bulunur Çiftler halinde olma eğilimindedirler, bu nedenle genellikle şu biçimde görünür: name =”değer.“

Basit bir ifadeyle, ad, ayarlamak istediğiniz özelliği temsil ederken değer, dahil etmek istediğiniz belirli ölçütlerle ilgilidir.

HTML öğelerinize uygulanabilecek çok sayıda özellik var, ancak yeni başlayan web yöneticileri ile en alakalı olanlar şunlardır:

“Lang” Özelliği

En temel nitelik, bu belgenin dilini ve öğelerini tanımlar. Kullanılarak ilan edilir ‘lang’ ve kolayca göz ardı edilmesine rağmen, içeriği ekran okuyucuları ve arama motorları için daha erişilebilir hale getirme avantajına sahiptir. Genellikle belgenin başında aşağıdaki biçimde sunulur:

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli temel özellik türleri tanınmıştır:

gerekli özellikler, öğenin düzgün çalışması için belirli bir öğe türü tarafından gerekli

isteğe bağlı özellikler, öğe türünün varsayılan işlevselliğini değiştirmek için kullanılır

standart özellikler, çok sayıda eleman türü tarafından desteklenir

olay özellikleri, eleman türlerinin belirli koşullar altında çalıştırılacak komut dosyalarını belirtmesine neden olmak için kullanılır


Lang özelliğinin ardından, ilk iki harf dili belirtir (bu örnekte İngilizce’dir). Kısa çizgiden sonra, sonraki iki harf lehçeyi oluşturur, ancak bu her dil için mevcut olmayacaktır. Hedef kitlenize başarıyla ulaşacaksanız bu özelliği doğru bir şekilde almanız önemlidir..

“Hizala” Özelliği

HTML özelliklerinin biçimine zaten değindik (name =”değeri) ve bunun en iyi uygulaması, içeriği öğelerinizde hizalamaya çalıştığınızda gerçekleşir. Tüm paragrafları belirli bir sayfada ortalamaya karar verebilirsiniz; örneğin, hizalama ayarlamak istediğiniz özelliktir. daha sonra, ’merkez’ metninizi sola veya sağa hizalama seçeneğiniz olmasına rağmen, özelliğin değeridir. Örneğin:

Bu metin ortaya hizalanmıştır

HTML5 ile oluşturulan uygulama türleri

verimlilik
% 54
Yarar
% 38
Tüketici
% 35
LOB
% 22
Sosyal ağlar
% 18
Eğlence
% 17
Yaşam tarzı
% 12
Seyahat
% 9
Oyunlar
% 8
Diğer
% 13

Bu sizin

sayfanın ortasındaki öğeleri ve web sitenizin özel doğasına uyacak şekilde tek bir düzen oluşturun (aşağıya bakın):

Bu metin ortaya hizalanmıştır
Bu metin ortaya hizalanmıştır
Bu metin ortaya hizalanmıştır

“Href” Özelliği

HTML5 ayrıca daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve daha bej, daha dinamik bir web uygulaması oluşturmanıza olanak tanıyan çok sayıda harika API ile birlikte gelir; işte yerel API’ların hızlı bir listesi:
 • Sürükle ve Bırak (DnD)
 • Çevrimdışı depolama veritabanı
 • Tarayıcı geçmişi yönetimi
 • Belge düzenleme
 • Zamanlı medya oynatma

Görünür bir web sitesi oluşturacaksanız, hem gelen hem de giden bağlantıları dahil etmeniz önemlidir. Dahili açılış sayfalarına geri bağlantılar içeren bir bağlantı portföyü oluşturmak da uygun bir stratejidir, bu nedenle bunları HTML’de nasıl kodlayacağınızı öğrenmeniz gerekir..

HTML bağlantıları URL’yi barındıracak bağlı bağlantı metniyle birlikte hedef bağlantıyı içeren etiket. O ‘href ’ ancak site adresini belirten bu özellik başlangıç ​​etiketinin bir parçası olarak eklenir. HTML’de şu şekilde kodlanmıştır:

Google

Bu, başlangıç ​​ve kapanış etiketi arasındaki ayrımı açıkça vurgular ve açılış sayfanızda aşağıdaki gibi tercüme edilir:

HTML5 bir şirket tarafından kontrol edilmez. En iyi özelliklerinden biri, açık bir standart olması gerçeğinde yatmaktadır. Geliştiriciler, yaratıcılıklarının akışına izin verme ve mümkün olduğunca çok işlev ve özellik ekleme özgürlüğüne sahiptir


“Renk” Özelliği

Bu, önemli bir kontrast ve güçlü bir tasarım estetiği oluşturmaya yardımcı olurken, renk kullanımı web sitenize nefes alabileceğinden başka bir önemli özelliktir. HTML’de bir renk, adı kullanılarak belirtilebilir, ancak bu amaca ulaşmak için bir RGB veya HEX değeri kullanmak da mümkündür. Bununla birlikte, önceki seçenek takip edilmesi en kolay olanıdır, ancak sayfanızdaki başlıklara, paragraflara ve diğer öğelere de uygulanabilir.

HTML5 Kanvas
HTML5 Canvas’ı Görüntüle [Cheat Sheet]

Bu, ayarlamak istediğiniz değeri temsil eden renk seçiminizle bir stil niteliğidir. Örneğin kırmızı rengi ana başlığa uygularken şöyle görünecektir:

Kırmızı kullanılarak arka plan rengi ayarı

Uygulandıktan sonra bu öğe web sitenizde aşağıdaki gibi görünür:

Kırmızı kullanılarak arka plan rengi ayarı
Diğer tarayıcılarla karşılaştırıldığında, her Google Chrome güncellemesi HTML5 desteğini içerdiğinden emin olur. Ayrıca, YouTube’un varsayılan oynatıcısı artık HTML5 ve Google’ın Flash reklamları artık HTML5’e dönüştürülüyor


Bir kez daha, öğeyi tanımlayan başlangıç ​​ve kapanış etiketleri arasında açık bir fark vardır, ancak bu HTML’de uygulanması en kolay özelliklerden biridir. Ayrıca =”HTML özelliklerinin değer biçimi, web sitenizde bunları öğrenme ve uygulama sürecini daha kolay hale getirir.

Kendini test et

HTML ve onun bireysel unsurları hakkında temel bir anlayışla, bir sonraki adım bazı basit projeler üstlenmek ve teorik bilgilerinizi pratik zorlukları çözmek için uygulamaktır..

HTML5 çalıştıran tarayıcı tabanlı uygulamalarda coğrafi konum belirleme sorunu yaşanmaz

Aşağıda ayrıntılı olarak verilen alıştırmada, dışında bir metin sunduk ve HTML kullanarak çeşitli yönleri biçimlendirmek istedik.. Kendi web sitenizi kodlamaya hazırlanırken meydan okumayı tamamlamak için kılavuzu ve şimdiye kadar öğrendiğiniz her şeyi kullanın.
________________________________________

Ana Başlık

Web sitemize hoş geldiniz, example.com! İçeriğimizi okumaktan keyif aldığınızı umuyoruz, bize ulaşmaktan çekinmeyin.

Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler!

Daha fazla bilgi edin.

HTML5’in geliştiriciler tarafından kullanımı
(Bölgeye göre)

Kuzey ve Latin Amerika
% 70
Güney Amerika
% 61
ASPAC
% 60
Avustralya
% 60
Avrupa
% 59
Afrika
% 50

________________________________________

Sorular:

 1. Başlık öğesini doğru kapanış etiketi ile tamamlayın.
 2. Başlığı kalın yapın.
 3. Başlığın altına yatay bir çizgi ekleyin.
 4. Renk niteliğini ve gölgesini kullanma ‘Ziyaret ettiğiniz için teşekkürler’ yeşil
 5. Bu köprüyü ekle (https://www.w3schools.com/html/) bağlantı metnine “öğrenmek
  Daha.”
 6. Sayfanın başında =”paragrafları sola hizalamak için değer biçimi


Sonuç

HTML yalnızca 1991 kadar yakın bir zamanda oluşturulmuş olsa da (daha sonra 1995’te kodlama dilinin ilk sürümü), işlevsel ve görsel olarak çekici web sitelerinin tasarımında hızlı bir şekilde seminal bir araç haline gelmiştir. HTML’nin etki düzeyi de gelişmeye devam ediyor ve en son yineleme (HTML5) dünya çapında giderek artan sayıda web sitesi tarafından kabul ediliyor.

Bu bağlamda, HTML’nin temel öğelerini ve bunların nasıl uygulanacağını öğrenmek, başarılı, görünür ve sonuçta rekabetçi bir web sitesi oluşturmak için atacağınız en önemli adımdır..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map