WordPress CMS Nasıl Kullanılır

Bu kılavuz hakkında

Bu kılavuzda, WordPress blogunuzu yönetmeye daha yakından bakacağız. Blogunuzu oluşturduktan sonra nasıl özelleştireceğinizi, tasarım ve düzen değişikliklerini nasıl yapacağınızı, ilk yazınızı veya sayfanızı nasıl oluşturacağınızı ve çok daha fazlasını öğreneceksiniz.


WordPress ön ve arka uçları

MM ve ML

WordPress ilk yayınlandığı tarih: 27 Mayıs 2003 kurucuları tarafından Matt Mullenweg ve Mike Little lisanslı GPLv2 altında yayınlanan sürüm 0.7 idi. Şu anda sürüm sayısına ulaştı 5.2.2, 18 Haziran 2019’da piyasaya sürüldü

En iyi blog platformu WordPress iki alandan oluşur: blogunuzun ön ucu ve arka ucu. Ön uç, ziyaretçilerinizin blogunuza geldiklerinde görecekleri şeydir. Tema özelleştirmeleri, eklenti işlevselliği geliştirmeleri ve içerik yayını gibi arka uçta gerçekleştirilen görevlerin çoğu ön uçta görünür olacaktır. Siz ve ziyaretçileriniz doğrudan blogun ön ucundan, yorum yapma ve sosyal paylaşım dahil olmak üzere gerçekleştirilebilecek eylemler de vardır..

WordPress kontrol paneli olarak bilinen arka uç, blogunuzun içeriğini, topluluğunu, işlevselliğini ve tasarımını tam olarak yönetmenizi sağlar. Yalnızca blogunuzda bir hesap belirleyip atadığınız kullanıcılar tarafından erişilebilir. WordPress kontrol panelinize erişmek için tarayıcınızın adres çubuğuna example.com/wp-admin yazmanız ve WordPress kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak giriş yapmanız gerekir.

Kısa bir demo izleyin (04:03)

Gösterge tablosu ekran görüntüsünü göster
Gösterge tablosu ekran görüntüsünü göster

Gösterge Tablosu blog yönetiminin merkezidir. Üç ana bölümden oluşur: sol yan menü, üst araç çubuğu ve orta bölüm.

WordPress kontrol panelinizin sol sütunu, tüm yönetici seçeneklerinizi bulacağınız ve yaratıcı çabalarınızın çoğunun odaklanacağı yerdir. Bu sütun, aşağıdaki işlevsel alanların her biri için menü seçeneklerini içerir:

Başlıca WP sürümleri
WordPress’in ana sürümleri 152 gün ortalama olarak
En son sürüm turtası
% 22 sitelerinin en yeni sürümü WordPress’in en son sürümünde çalışıyor
Wordpress 4.x ve 3.x
Güncellemeler

Yüklediğiniz eklentiler ve temalarla birlikte WordPress platformunda güncellemeleri bulun.

Gönderiler

Tüm yayınları (blog içeriği) görüntüleyin, yeni bir yayın ekleyin, kategorileri görüntüleyin ve oluşturun, etiketleri görüntüleyin ve oluşturun.

medya

Medya kitaplığınızı (resimler, belgeler ve diğer dosya yüklemeleri) görüntüleyin ve yeni dosyalar yükleyin.

Sayfalar

Blogunuza yeni statik sayfaları görüntüleyin ve ekleyin.

Yorumlar

Blog yayınları ve sayfalarındaki yeni yorumları onaylayacağınız veya sildiğiniz yorum yöneticisi.

Görünüm

Temaları yönetin, blog tasarımınızı özelleştirin (temaya bağlı olarak), widget’ları yönetin, menü öğelerini yönetin ve blogunuzun başlığını düzenleyin (temaya bağlı olarak).

eklentiler

WordPress işlevselliğini geliştirmek için yeni eklentileri yönetin ve ekleyin.

Kullanıcılar

Kullanıcıları yönetin, yeni kullanıcılar ekleyin ve WordPress profilinizi güncelleyin (ad, şifre ve ayrıntılar).

Araçlar

WordPress blogunuza içeri ve dışarı aktarma araçları.

Ayarlar

Genel blog ayarlarını, yazma ayarlarını, okuma ayarlarını, tartışma (yorum) ayarlarını, medya ayarlarını ve kalıcı bağlantıları (blogunuz için URL biçimlendirme) düzenleyin.

Yukarıda belirtilen sol sütundaki genel menü öğelerine ek olarak, yüklediğiniz eklentiler için menü seçeneklerini de bulacaksınız. Eklentinin amacına ve kodlamasına bağlı olarak, ayarları herhangi bir standart menüye (yayınlar, sayfalar, yorumlar, görünüm, eklentiler, kullanıcılar, araçlar veya ayarlar) veya sol sütunun herhangi bir yerinde yeni bir menü öğesi olarak ekleyebilir.

video popup-youtube Bir gösterge tablosunun her alanına daha yakından bakın

Gösterge tablosu alanları

Güncellemeler

WordPress, herhangi bir popüler CMS gibi, yeni özellikler sunmak, hataları düzeltmek ve güvenliği artırmak için platformlarında hem küçük hem de büyük güncellemeler yayınlar. Geçmişte, tek tıklamayla yükleme işlemini kullanarak veya en son sürümü indirip kendiniz yükleyerek Gösterge Tablonuzdan WordPress’in en son sürümüne güncelleme yapma seçeneğiniz olacaktı..

Web Sitesi Bilgisi Yap
Neden WordPress Kullanılmalı? [Bilgi grafikleri]
Wordpress pazarı
% 50-60, WordPress’in küresel CMS pazarındaki payıdır – hepsini en popüler CMS yapmak

WordPress 4.3 veya üstü olan herkes için, temel WordPress platformunda yapılan güncellemeler otomatik olarak web sitenize yüklenir. Güncellemeler kullanıma sunulduğunda eklentilerinizi ve temalarınızı güncellemekten hala siz sorumlusunuz. WordPress’in platformlarının çekirdeğini otomatik olarak güncellemesini istemiyorsanız, WordPress Codex’ta otomatik güncellemelerin nasıl yapılandırılacağıyla ilgili talimatları bulabilirsiniz..

Gönderiler

Yayınlar menüsü blogunuza eklediğiniz yeni içeriği kontrol etmenizi sağlar. Blog gönderileri blogunuzda azalan sırada yayınlanır (önce en yenisi). Yayınlar menüsünde aşağıdaki seçenekleri bulacaksınız:

Saniyedeki yayın sayısı
17 gönderi yayınlandı her saniye
dünyanın dört bir yanındaki WordPress sitelerinde
Tüm gönderiler

Tüm yayınlarınızı kontrol panelinde listeleyin. Tek veya birden çok gönderi kategorisini, etiketi, durumu, yazarı ve yorum yapma yeteneğini hızlı bir şekilde düzenlemek için listeyi kullanabilirsiniz.

Yeni ekle

Burası blogunuza yeni bir yazı ekleyeceğiniz yerdir.

Kategoriler

Yayınlarınızın altında listelenen tüm kategorileri görüntüleyin, düzenleyin ve yeni kategoriler ekleyin.

Etiketler

Yayınlarınızın etiketlendiği tüm anahtar kelimeleri görüntüleyin, düzenleyin ve yeni anahtar kelimeler ekleyin.

medya

37
milyon “WordPress” için küresel Google aramaları ayda bir yapılır

WordPress kurulumunuz benzersiz bir medya yöneticisiyle birlikte gelir. Bununla birlikte, zengin medya içeriği yükleyebilir ve yayınlara, sayfalara, kenar çubuklarına ve başlıklara (fotoğraf ve videolardan ses dosyalarına) her şeyi atayabilirsiniz. Medya önizlenebilir, eklenebilir, düzenlenebilir veya silinebilir. Medya menüsünde aşağıdaki seçenekleri bulacaksınız:

Kütüphane

WordPress blogunuza yüklenen tüm medyayı görüntüleyin.

Yeni ekle

WordPress blogunuza yeni medya ekleyin.

Sayfalar

15.886.000 civarında web sitesi
tüm web’de WordPress kullanın

Sayfalar okuyuculara statik içerik veya bilgi sağlar. WordPress blog yazarlarının kullandığı standart sayfalar şunlardır: Hakkında, İletişim, Reklam, Ürünler, Hizmetler ve Kaynaklar. Sayfalar menüsünde aşağıdaki seçenekler bulunur, aşağıdaki seçenekleri bulacaksınız:

Tüm sayfalar

Gösterge tablosundaki tüm sayfaların listesi. Listeyi, tek veya birden çok sayfanın durumunu, yazarını, ebeveynini, şablonunu ve yorum yapma yeteneğini hızlı bir şekilde düzenlemek için kullanabilirsiniz.

Yeni ekle

Blogunuza yeni sayfalar ekleyin.

Yayınlar ve Sayfalar

Technorati WP sıralaması
En iyi 100 blogdan 8’i Technorati’ye göre WordPress ile yönetiliyor

Blog içeriğiniz sayfalarda ve yayınlarda görüntülenecektir. Benzerlikleri olsa da, farklı amaçlara hizmet eder ve farklı davranışları vardır.

Her ikisinin de ortak noktaları:

 • Başlık / başlık ve belirli içerik.
 • Meta bilgiler (yazar, yayın tarihi, vb.).
 • Eklenebilir, silinebilir, güncellenebilir veya düzenlenebilirler.
 • Seçiminize bağlı olarak herkes veya yalnızca sınırlı sayıda kullanıcı tarafından kullanılabilir.
 • Düz metinden medya açısından zengin içeriğe (video, ses, fotoğraf, bağlantılar vb.) Kadar her şeyi içerebilirler..
 • Eklentiler aracılığıyla değiştirilebilir veya genişletilebilir.
 • Yayınları ve sayfaları ayıran özellikler:

  Sayfalar genellikle ana blogunuzun içeriğinin bir parçası değildir. Örneğin, bir seyahat blogunuz varsa, en son seyahatleriniz hakkında yayınlar yazarsınız. Sizinle ve blogunuzla ilgili bilgiler, sizinle ilgili bilgileri içeren bir sayfa veya sizinle iletişim kurmak için iletişim formu içeren bir sayfa için ayırırsınız.

  Yayınlar ana blogunuzun içeriğinin bir parçasıdır. Blogunuzda ve RSS feed’inizde yeni girişler olarak görünürler (Zengin Site Özeti, blogunuzdan abonelere bilgi dağıtmak için kullanılan bir web beslemesidir.) Sayfalar yalnızca bunlara doğrudan bağlandığınızda görüntülenir ve hiçbir zaman RSS feed’inizde görüntülenmez.

Yeni alanlarda WP
ABD’deki yeni alan adlarının% 22’si yayınlanıyor
WordPress ile

Yorumlar

Yorumlar özelliği, okuyucu etkileşimini yönetmenin en iyi yoludur. Okuyucuların konuyla ilgili yorum yapmalarına, soru sormalarına ve geri bildirim sağlamalarına olanak tanır. Bu, sizin ve okuyucularınızın toplulukla etkileşime girmenize ve belirli niş pazarınızla etkileşime girmenize olanak tanır. Hem blog gönderileri hem de sayfalar yorumları kabul edebilir. Çoğu WordPress teması, yorum düzeni işlevselliği ile donatılmıştır. Ancak, okuyucularınızla etkileşime geçmek ve blogunuzda yorum bırakmaya teşvik etmek size bağlıdır. Yeni yorumları düzenli olarak kontrol edin. Onları hemen onaylayın ve gerektiğinde yanıtlayın.
Yorumlar bölümünde, yorumları onaylama, spam olarak işaretleme veya tamamen silme de dahil olmak üzere yorumları denetleme olanağına sahip olacaksınız..

Görünüm

Görünüm

Bu menü, blogunuzun tasarımını ve düzenini değiştirme etkinliğinin çoğunun gerçekleşeceği yerdir. Burada yeni temalar arayabilir ve yükleyebilir ve blogunuzun başlık resmi, renkleri ve arka planında ek özelleştirmeler yapabilirsiniz.

Görünüm menüsünde aşağıdaki seçenekleri bulacaksınız: (Yaygın olarak bulunan seçenekleri sunuyoruz. Seçtiğiniz temaya bağlı olarak seçeneklerin değişeceğini unutmayın.)

Temalar – Bu, WordPress ağında tema arayabileceğiniz veya başka bir yerden indirdiğiniz temaları yükleyebileceğiniz yerdir. Bir süre için tema seçimi hakkında konuşacağız.

CMS Pasta Grafiği

Kısa bir demo izleyin (2:05)

Özelleştirmek – Seçtiğiniz temaya bağlı olarak, görsel bir düzenleyicide temanın tasarımında değişiklik yapmak için Özelleştir bölümünü kullanabilirsiniz. Özelleştirilebilen şeyler şunlardır: Başlık ve Kısa Açıklama, Renk, Arka Plan Görüntüsü, Statik Ön Sayfa ve Öne Çıkan İçerik.

Kısa bir demo izleyin (1:51)

widget’lar – Widget’lar WordPress blogunuzun çeşitli alanlarına ekleyebileceğiniz kutulardır. Seçtiğiniz temaya bağlı olarak, bu ana sayfa, üstbilgi, kenar çubuğu ve altbilgiyi içerebilir. Widget eklemek basit bir iştir ve sürükle ve bırak oluşturma deneyimini kullanarak çalışır. Widget’lar bir sosyal medya bağlantılarını, bir arama çubuğunu, abonelik bağlantılarını, blog metnini, en son yayınları, en son yorumları, beğendiğiniz diğer blogların bağlantılarını ve daha fazlasını gösterebilir.

Kısa bir demo izleyin (02:09)

Menüler – Seçtiğiniz temaya bağlı olarak, başlığınızda yatay olarak görünecek bir veya daha fazla menü oluşturabilirsiniz.

WP çevirileri
56 – WordPress’in resmi çeviri sayısı

Kısa bir demo izleyin (02:40)

Başlık – Seçtiğiniz temaya bağlı olarak, blogunuzun üst kısmında görüntülenecek belirli bir boyutta (temanız tarafından belirlenen) bir grafik yükleyebilirsiniz..

Kısa bir demo izleyin (1:18)

Arka fon – Seçtiğiniz temaya bağlı olarak, arka plan renklerini değiştirebilir veya kendi arka plan resminizi yükleyebilirsiniz.

WP siteleri
En iyi 1 milyonun 297,629’u web siteleri WordPress kullanıyor

Kısa bir demo izleyin (1:12)

Editör – Editör ileri düzey kullanıcılar içindir ve kod bilgisini içerir. Belirli işlevsellik ve tasarım değişiklikleri için tema kodunu düzenleme seçeneği sunar. Ziyaretçiler temanızın koduna kaydettiğiniz değişiklikleri hemen görebileceğinden, dosyalarınızın kopyalarını çevrimdışı düzenlemek, test etmek ve doğrulandıklarında yüklemek genellikle daha güvenlidir. Editör kullanacaksanız, dosyalarınızı düzenlemeden önce her zaman blogunuzun mevcut sürümünü yedeklediğinizden emin olun. Bir sorun varsa, düzeltmek için her zaman kodun önceki bir sürümünü yükleyebilirsiniz.

Kısa bir demo izleyin (1:16)

Gelişmiş özelleştirmeler

Gelişmiş özelleştirmeler

Şimdi WordPress kontrol panelinizde özelleştirmelerinizin çoğunu yapabileceğiniz alanlara bakalım.

eklentiler

Eklentiler, blogunuzun görünüşünü veya hissini etkileyen kod parçalarıdır. Blogunuza yeni işlevler ekleyebilir, temanızın yeteneklerini genişletebilir ve blogunuzu bir bütün olarak veya kısmen özelleştirebilirler.

Eklentilerin çoğunluğu ücretsiz olsa da, benzersiz işlevlerine göre bir ücret karşılığında sunulan çok sayıda şey var.

Yeni blogcular için en iyi önerilen eklentilerin listesi

WP yüklemeleri
WordPress.org eklentileri alındı Toplam 1 milyar indirme, ve sayılıyor

Size zaman kazandırmak için acil bloglama ihtiyaçlarınız için bazı önemli eklentiler seçtik. Bloglama deneyiminizin birçok yönünü kapsar, blogunuzun işlevselliğini artırır ve okuyucularınız için daha profesyonel ve çekici hale getirir.

Google Analytics – Web sitenizin trafiğini izleme ve analiz etme konusunda en iyi seçim.

İletişim Formu 7 – Esnek e-posta seçeneklerine sahip bir iletişim formu.

WP eklentileri
40.000+ WordPress eklentisi resmi dizinde ve sayma

Disqus Yorum Sistemi – Gelişmiş yönetim ve yorum yeteneklerine sahip temel WordPress yorum sistemine bir alternatif.

Yoast SEO – Blogunuz için kapsamlı bir SEO eklentisi. Orada ücretsiz en iyi.

WP Süper Önbellek – WordPress blogunuzun yüklenme süresine yardımcı olur.

Akismet – Yorum spam’inden koruma (yorumlar için Disqus ile giderseniz buna ihtiyacınız olmayacak).

CodeCanyon aramaları
CodeCanyon hakkında, Aramaların% 80’i odaklanmıştır işlevsellik konusunda (ör. kaydırıcılar, formlar, takvimler)

YARPP – Kişileri sitenize göz atmaya devam etmeye teşvik etmek için her bir gönderinin sonunda otomatik olarak ilgili bir gönderi listesi oluşturur.

Yazarlar Widget’ı – Birden fazla yazarı ve bunların etkinliklerini sitede görüntülemenin harika bir yolu.

Ek menü seçenekleri

Kullanıcılar

Kullanıcılar

Bu bölüm WordPress blogunuza yeni kullanıcılar eklemenize, kendi kullanıcı profilinizi özelleştirmenize ve WordPress blogunuza eklediğiniz kullanıcıları düzenlemenize olanak tanır. Her kullanıcıya aşağıdaki rolleri atayabilirsiniz:

yönetici

Blogdaki tüm işlemleri yapabilir. Bu, site sahibi olarak sizin için ayrılmalıdır ve yalnızca kendi blogunuzdan yüksek oranda güvendiğiniz kişiler, sizi kendi sitenizden kilitlemek de dahil olmak üzere her şeyi yapma gücüne sahiptir..

Editör

Tüm yayınlara, sayfalara, yorumlara, kategorilere, etiketlere ve bağlantılara erişin ve bunları düzenleyin.

Yazar

Makaleleri, yayınları yayınlayın ve düzenleyin ve medya yükleyin.

iştirakçi

Kendi yayınlarınızı yazın ve düzenleyin, ancak rızası olmadan yayınlayamıyor.

Abone

Yalnızca yayınları veya sayfaları okuyabilir ve bunlara yorum yapabilir

Araçlar

Araçlar

Araçlarla WordPress blogunuzda bazı genişletilmiş görevleri yürütebilirsiniz.

Mevcut araçlar

Bu bölüm, herhangi bir siteden metin, resim ve video kırpmanın ve bunları blogunuzda paylaşmanın hızlı ve kolay bir yolunu sağlayan “Press This” adlı önceden yüklenmiş bir seçenekle birlikte gelir. “Buna Basın” altında, kategorilerden etiketlere dönüştürücü de vardır.

İçe aktarma aracı

Diğer bloglama platformlarından WordPress’e veri aktarmayı sağlar.

Dışa aktarma aracı

Daha sonra yeni WordPress kurulumuna aktarılabilecek blog içeriğinin dışa aktarılmasını sağlar. Blog içeriğinizi yedeklemenin çok yararlı bir yoludur.

Ayarlar

Ayarlar

Bu menü WordPress siteniz için tüm ayar seçeneklerini içerir.

Genel

WordPress siteniz için site adı, açıklama, URL, saat dilimi, tarih biçimi ve ana yönetici e-postası dahil temel seçenekleri yapılandırın.

yazı

İçeriğiniz için varsayılan kategorileri ve yayın biçimlerini ayarlayın. WordPress, otomatik olarak bir kategori ve biçim atar.

Okuma

Sitenizin ana sayfasını (statik bir sayfa veya en son blog yayınları), ana sayfanızdaki ve arşivlerinizdeki blog yayınlarının sayısını, RSS feed’inizdeki öğe sayısını ve tam yayınınızı mı yoksa bir RSS özet akışınızda özet.

Tartışma

Blogunuzda yorumların nasıl alınacağını kontrol edin. Optimum ayar, tüm yeni yorum yazarlarını denetlemek ve önceden onaylanmış yorum yazarları tarafından yorumları otomatik olarak onaylamaktır. Ayrıca, spam gönderenin bir işareti olduğu için birden fazla bağlantı içeren denetleme yorumlarında tutun.

medya

Blogunuza yüklenen resimler için varsayılan boyutları özelleştirin.

Kalıcı

Blogunuz için URL yapısını özelleştirin. En iyi seçenek, yazı / sayfa başlıklarınızdaki anahtar kelimelerin, URL’nize yazı adı yapısı olarak da bilinen şekilde uygulanmasına izin veren bir yapıya sahip olmaktır.

Blogunuzu korumanıza ve büyütmenize yardımcı olacak faydalı kaynaklar:
 • Blog Nasıl Başlanır
 • Harika Blog İçeriği Nasıl Yazılır ve Oluşturulur
 • Blogunuzu ve İçeriğini Tanıtma
 • Blogunuzdan Para Kazanma
 • En İyi Bloglama Araçları ve Kaynakları
 • Bir Alan Adı kılavuzu seçin
 • En İyi Web Hosting Sağlayıcıları 2019

Sonuç

Gösterge Tablonuzun her bölümünü ziyaret edip öğrenmeniz ve yönetim seçenekleriyle rahat olmanız gerektiğini unutmayın. Bunu yapmak blogunuzun tasarımını, işlevselliğini ve kişiliğini geliştirmenizi sağlayacaktır. Blogunuzu özelleştirmek için ne gerektiğini öğrendikten sonra, onu öne çıkarmak için gerekli ince ayarları yapın ve okuyucularınızı memnun edin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map