VPN Nedir ve En İyi VPN Hizmetlerini Nasıl Bulursunuz?

VPN kullanıcılarının% 60’ı çevrimiçi gizliliklerinden endişe ediyor

İnternette güvende olmak ve gizliliği korumak, bu hızlı çevrimiçi genişleme sürecinde hem şirketler hem de bireyler için temel endişelerdir. Sanal Özel Ağ biçimindeki çözüm çeşitli kolaylıklar sunar – gizlilik faydaları bunlardan sadece bazılarıdır.

Daha önce VPN kullanmış olabilirsiniz, ancak kullandığınız zaman farkında değildiniz. Bir şirket ağına bağlanarak daha önce uzaktan çalıştıysanız, VPN sularında çalışıyordunuz.

Her saniye, çevrimiçi olarak 12 kişi siber suç mağduru oluyor ve her gün dünya çapında 1 milyondan fazla kurban oluyor. 2020’ye gelindiğinde, dünyanın bugünkünden 50 kat daha fazla siber savunmaya ihtiyacı olacak

VPN’lere aşina değilseniz veya sadece belirsiz bir şekilde aşina iseniz, bu kılavuz sizin için mükemmeldir. Ne olduklarını, nasıl çalıştıklarını ve sundukları faydaları açıklayarak sizi VPN dünyasına yönlendireceğiz. Ayrıca, ister bireysel ister iş amaçlı olsun, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir VPN sağlayıcısının nasıl seçileceği hakkında değerli bilgiler sunacağız. Başlayalım.

VPN nedir?

VPN_cod

Bir VPN’yi görselleştirmenin en iyi yolu, bir VPN’i sanki fiziksel bilgisayar ağının sürümü. Aradaki fark bağlantı yolunda.

Fiziksel bilgisayar ağları genellikle ev veya ofis gibi bazı konumlarla sınırlıdır ve bilgisayarlar fiziksel olarak birbirine bağlıdır. VPN sanal bir ağ türüdür, bulundukları yerden bağımsız olarak farklı bilgisayarların ağa katılmasına ve Internet’e erişmek için kullanılmasına olanak tanır. Fiziksel bağlantı hala var, ancak şimdi hem genel hem de özel kablolar, yönlendiriciler ve sunuculardan oluşuyor. Ve herhangi bir aralık sınırı yok.

Dolayısıyla, VPN, bilgisayarların fiziksel olarak birbirine bağlanmış gibi hareket etmelerine izin veren yeni bir çığır açan cihaz değildir, ancak bilgisayarları sanal bir ağa bağlamanın bir yöntemidir. Bu yöntem, İnternet’teki içeriğe erişim söz konusu olduğunda herhangi bir kısıtlama olmaksızın güvenliği artırmak ve son kullanıcının gizliliğini artırmak için tasarlanmıştır..

Peki, VPN nasıl çalışır??

Küresel düzeyde, katılımcıların dörtte birinden fazlası internete erişmek için Sanal Özel Ağ veya Proxy Sunucusu kullandıklarını söylüyor

Bir VPN’ye erişmek için ücretsiz veya ücretli bir VPN hizmeti almanız gerekir; ikisi arasındaki farklar hakkında daha sonra konuşacağız. Bunu yaptıktan sonra, bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza bir VPN istemcisi yüklenir ve her şey burada başlar.

VPN_network

Bir VPN istemcisi ile, sağlayıcı tarafından yerine konan önceden ayarlanmış bir VPN’ye erişirsiniz. İnternete VPN ile göz atarken, bilgisayarınız İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) tarafından size atanan IP adresini kullanarak iletişim kurmaz. Bunun yerine, VPN tarafından sağlanan birini kullanır.

İlk IP adresinizi maskelemenin yanı sıra bir VPN de tüm verileri korur. Peki, veri gizliliği nasıl sağlanır? VPN’ler, internete erişmek için bir tür ağ geçidi olarak kullandığınız bilgisayarınız ile bilgisayar arasında değiş tokuş edilen tüm verileri kodlamak için protokolleri kullanır. En sık kullanılan şifreleme protokolleri şunlardır:

L2TP / IPsec – Katman 2 Tünel Protokolü, PPTP forumu, İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF) ve Cisco üyeleri tarafından ortak bir çaba olarak oluşturuldu. Bu protokole IPsec üzerinden L2TP denir çünkü L2TP’nin tünellemesi üzerinden IPsec güvenliğini sağlar. Bu protokol, Windows 2000 işletim sisteminde çalışan VPN’ler tarafından kullanılır.

IPsec – Çok güçlü şifreleme algoritmaları ve geniş kapsamlı kimlik doğrulama ile güçlendirilen Internet Protokolü Güvenlik Protokolü, veri güvenliğine ek katmanlar sunar. IPsec, verileri tünel ve taşıma yoluyla şifreler. Aktarım şifreleme modu verilerin yükünü veya temel içeriğini kodlarken, tünel modu verilerin üstbilgisini ve yükünü kodlar.

Bu şifreleme protokolünü kullanmak için, ağa bağlı tüm cihazların ortak bir anahtar / sertifika kullanması gerekir. Bir kullanıcı PC’sine yüklenen özel bir uygulama, uzak bir VPN ile bağlantı sırasında bu kodlama / kod çözme işlemini gerçekleştirir. Bu şifreleme protokolü 56 bit ve 168 bit şifreleme desteğine sahiptir.

PPTP / MPPE – PPTP kullanılmayan bir protokol olsa da, birçok VPN hala çalışıyor. ECI Telematik, US Robotics, 3COM, Microsoft ve Ascend’in ortak çabalarıyla oluşturuldu. MPPE kullanarak 40 bit ve 128 bit şifrelemeyi destekler – Microsoft Noktadan Noktaya Şifreleme.

Bu şifreleme protokollerine ek olarak, VPN tarafından Reddetme, AAA, Veri Bütünlüğü, Trafik Akışı Gizliliği gibi diğer protokoller de kullanılabilir, SOCKS5 ve Anti Tekrar Oynatma. Bir VPN tarafından kullanılan protokoller, kullanıcılara sunabilecekleri hizmetleri belirler. Bunu kılavuzda daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

Benzersiz avantajları nelerdir?
VPN kullanma?

super_VPN

Güvenlik. Daha önce de belirtildiği gibi, güvenlik çevrimiçi olan herkes için birincil bir sorundur. İnternetteki veriler ele geçirilebilir, çalınabilir ve hatta değiştirilebilir. Bunun çalınan kredi kartları ve hassas kurumsal bilgilerin sızması gibi kullanıcılar için ciddi sonuçları olabilir. Sizden dış dünyaya iletişim, bilgisayarda yüklü güvenlik duvarı ve virüsten koruma yazılımı ile tam olarak korunamaz.

PC’niz ile VPN arasındaki iletişim, açıkladığımız protokoller aracılığıyla kurulduğundan, PC’niz ile uzak kaynaklar arasındaki bağlantı güvenlidir. Herhangi bir yönlendirici bir bilgisayar korsanı tarafından ele geçirilirse, sizinle VPN bilgisayarlar arasındaki veri akışının şifresini çözmesi mümkün olmayacaktır..

Gizlilik. Çevrimiçi olduğunuzda kimliğinizi gizli tutmak da çok önemlidir. VPN olmadan, kimliğiniz pazarlama ajansları veya yeterince meraklı ve yeterli becerilere sahip herhangi biri tarafından kolayca ortaya çıkarılabilir. Kimlik hakkında konuşurken IP adresi, isim, adres ve konum anlamına gelir. İnternetteyken, cihazınız IP ve ISS’niz hakkında bilgi bırakarak yönlendiriciler ve web sunucuları ile iletişim kurar.

VPN üzerinden içeriğe erişmek için en iyi pazarlar


Tayland 24%
Endonezya 22%
Çin% 20
Brezilya 19%
Suudi Arabistan 18%
Türkiye% 18
Hindistan% 18
Meksika 18%
Malezya 17%
BAE% 16
VS
Almanya 6%
ABD% 5
İngiltere% 5
Avustralya 4%

Taylandlı ve Endonezyalı internet kullanıcıları, VPN’lerle içeriğe erişmek için en iyisidir

VPN, bu istenmeyen özel bilgilerin ifşa edilmesini başarıyla engeller. İçeriğe çevrimiçi olarak bir VPN üzerinden erişirken, VPN sağlayıcının kimliği size ait olur. IP adresiniz de dahil olmak üzere kişisel bilgileriniz gizli kalırken, sizinkinden farklı bir yerde çevrimiçi görüneceksiniz..

Sınırsız Erişim. Birçok şirket çevrimiçi hizmetlerini belirli coğrafi kısıtlamalarla sunar. Örneğin, Netflix hala dünyanın birçok ülkesinde mevcut değildir. Buna benzer şekilde, vatandaşlarının belirli web sitelerine erişmesini yasaklayan ülkeler ve çalışanlarının internet kullanımını kısıtlayan şirketler de vardır. Bir VPN bu engelleri kolayca aşar.

Birçok coğrafi bölgede VPN sağlayıcıları olduğundan, kullanıcılar yabancı bir şirket veya ülkeleri tarafından uygulanan herhangi bir coğrafi kısıtlamayı kolayca geçebilir.

Daha İyi Web Deneyimi. Bağlantı sorunları, özellikle dünyanın diğer tarafında bulunan bir şeye erişmek istediğinizde, dünya çapında çok yaygın bir sorundur. Kötü İnternet yolları ve sınırlı bant genişliği nedeniyle, genel çevrimiçi deneyiminiz zayıf olabilir.

Bu bir VPN ile çözülebilir. Bir VPN kullanırken, uzak konumlara erişirken bant genişliğiniz VPN ile bilgisayarınız arasındaki bant genişliğiyle yaklaşık olarak aynı olacaktır. Bir VPN çözümü, ISS sağlayıcıları bant genişliği sınırlarını zorlayan kullanıcılar için çok faydalıdır.

VPN kullanım sıklığı VPN’leri aşağıdaki temelde dağıtan İnternet kullanıcılarının ve VPN kullanıcılarının% ‘si

Her gün veya neredeyse her gün
Haftada 4-5 kez
Haftada 2-3 kez
Haftada bir
Ayda 2-3 kez
Ayda bir
Daha az sıklıkta

VPN KULLANICILARI

İNTERNET KULLANICILARI

Bir VPN sağlayıcısından diğerine farklılık gösterebilecek başka avantajlar da vardır. Bazı VPN sağlayıcıları ağlarındaki tüm cihazlar arasında daha iyi bağlantı sağlarken, diğerleri port yönlendirmeye izin verir, bu da ağınızdaki diğer cihazlara internet üzerinden erişilmesini sağlar.


İyi bir VPN hizmetinde nelere dikkat edilmelidir??

en iyi VPN hizmeti hizmetleri tamamen ihtiyaçlarınızı karşılayan kişidir. Bu nedenle bir VPN sağlayıcı seçmeden önce bu ihtiyaçları tanımlamanız gerekir. Bununla birlikte, iyi bir VPN servis sağlayıcısının genel hizmetlerin ve özelliklerin neler sunduğuna dair bir fikir birliği vardır..

Güvenlik. Göz atma işleminizle ilgili tüm bilgileri kişisel bilgilerinizle birlikte bir başkasının eline vereceğiniz için, VPN servis sağlayıcının VPN düğümlerini, web sitesini ve altyapıyı güvence altına almasını sağlamak çok önemlidir..

VPN kullanımı için ana sürücü, akış içeriğine erişimdir. Örneğin, belirli bir ayda tüm VPN kullanıcılarının yaklaşık% 30’u Netflix’e erişti

İyi VPN servis sağlayıcılarının düzenli güvenlik denetimleri, PCI uyumluluğu, web uygulaması güvenlik duvarları, özel sunucu donanımı ve güvenli / güvenilir sunucuları vardır.

Yazılım. İyi bir VPN servis sağlayıcısı ayrıca kullanıcı dostu bir yazılıma sahiptir. Bu, her VPN’ye her bağlandığınızda müşteri desteği ile yazılım sorunlarını gidermek istemediğiniz için önemlidir. İyi yazılımların kurulumu kolaydır ve sizi anında çevrimiçi hale getirecektir. Bu yüzden VPN sağlayıcısının kendi özel yazılımına sahip olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.

VPN sunucularının konumları. İyi VPN servis sağlayıcılarının birden fazla coğrafi konumda sunucuları vardır. Bu, nerede barındırıldığına bakılmaksızın herhangi bir içeriğe sınırsız erişime sahip olmanızı sağlar. Bu nedenle, VPN sağlayıcısının hizmetlerini satın almadan önce dünyaya yayılmış sunuculara sahip olduğundan emin olun.

Ankete katılanların% 60’ı, uzaktan erişimin bir IP VPN çözümünü benimserken dikkate alınan temel kriterlerden biri olduğunu söyledi

ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda’nın Beş Göz, güvenliği artırmak için bilgi alışverişinde bulunmayı kabul etmişlerdir. Bu, bu beş ülkeden herhangi birinin hükümetinin bir VPN sağlayıcısını mahkeme emriyle sahip olduğu tüm bilgileri ifşa etmeye zorlayabileceği anlamına gelir. Bu, dünyanın herhangi bir ülkesinde bulunan VPN sağlayıcıları için geçerli değildir.

Müşteri desteği. Bu aynı zamanda iyi olanı iyi olmayan VPN sağlayıcılarından ayıran çok önemli bir faktördür. Müşteri desteği 7/24 erişilebilir olmalıdır, böylece saat dilimi farkından bağımsız olarak sorunlarınızı çözebilirsiniz. İyi olanların self servis yardım masası ve kullanıcılarının sohbetinde canlı sohbet desteği olacak.

Anonim tarama için VPN kullanımı Anonim tarama, özellikle Suudi Arabistan, Hindistan ve Vietnam’da VPN kullanımının önemli bir nedenidir

Veri kaydı yok. Çoğu kişi bir VPN çözümü seçer, çünkü gizlilik ve güvenlikle ilgilenirler. VPN’nin arkasında tamamen gizli kalmak istiyorsanız, verilerinizi kaydetmediğinden emin olmak için VPN sağlayıcının kullanım şartlarını ve politikasını okumalısınız..

VPN_world

hız. Ağa VPN üzerinden eriştiğinizde bant genişliği azalabilir. VPN sağlayıcısının, büyük bir yeni kullanıcı akışının ihtiyaçlarını karşılamak için yeni sunuculara ve yazılıma yatırım yaptığından emin olmak istiyorsunuz. Kullanıcılarının yorumlarını okuyarak bu konuda bir fikir edinebilirsiniz. İyi bir VPN sağlayıcısıyla, hızda çok küçük değişiklikler yaşamanız gerekir.

Fiyatlandırma. Herhangi bir cezaya maruz kalmadan istediğiniz zaman iptal edebileceğiniz birden fazla ödeme seçeneği ve çeşitli abonelik planları sunan bir sağlayıcıyla her zaman gitmek iyi bir genel tavsiyedir..

Seçiminizi yapmadan önce hizmetleri ve fiyatlandırma seçeneklerini dikkatle inceleyin. Ve reklamı yapılan tüm hizmetleri sağladıklarından emin olmak için müşteri yorumlarını inceleyin.

Ücretli VPN hizmetlerine karşı ücretsiz

free_or_paid

VPN hizmetlerini kullanmayı düşünürken iki seçeneğiniz vardır: ücretsiz ve ücretli VPN hizmetleri. Aralarında fiyat dışında birçok fark var.


Ücretsiz VPN hizmetlerinin artıları:

 • onlar özgür

 • anonimlik (kaydolurken kişisel bilgi vermenize gerek yoktur)

Ücretsiz VPN hizmetlerinin eksileri:

 • Çok düşük güvenlik seviyesi (128 bit şifreleme / PPTP protokolü)

 • Müşteri desteği yok

 • Birçok kullanıcı sayesinde daha düşük hız

 • Bazı durumlarda, sınırlı çevrimiçi kullanım süresi ve veri aktarımı

 • Bireysel olarak uyarlanmış reklamlar grubu (bu, verilerinizi günlüğe kaydettikleri anlamına gelir)

Sektörde 400’den fazla VPN servis sağlayıcısı bulunmaktadır. 30 tanesi ücretsiz

Ücretli VPN hizmetlerinin artıları

 • Sınırsız bant genişliği

 • Profesyonel güvenlik

 • Reklamsız

 • Müşteri desteğine erişim

 • Çeşitli bant genişliği seçenekleri arasından seçim yapabilme

VPN servis sağlayıcılarının yalnızca% 2’si özelleştirilmiş Uygulamalar sunar

Ücretli VPN hizmetlerinin eksileri

 • Açıkçası, bu hizmet için ödeme yapmanız gerekecek

 • Sonunda kullanmayacağınız özellikler için ödeme yapabilirsiniz

En iyi seçenekler arasında nasıl seçim yapılır

En iyi 10 VPN sağlayıcı kendi ağlarını yönetir. Diğer birçok hizmet sadece web hosting şirketlerine iş dış kaynak. Ağı çalıştırmak, çok fazla teknik kaynağa ihtiyaç duyan karmaşık bir süreçtir

Siber suç, gözetleme, veri sızıntıları vb. İle ilgili artan endişeler nedeniyle, mevcut VPN servis sağlayıcılarının sayısı son birkaç yılda zirve yaptı. Ancak sıralamaları yetkisi olan web sitelerinin üst listelerinde yalnızca bazı sağlayıcılar bulunur.

Abonelerin% 19’u, bir torrent indir müşterisi kullanırken bazı materyalleri paylaşırken VPN torrentini kullanıyor, sisteme açılan bir ağ geçidi aracılığıyla tehditlere maruz kalıyor

Bu, seçiminizin ihtiyaçlarınıza ve bir VPN servis sağlayıcısının özelliklerine, fiyatına, abonelik planına, itibarına ve kullanım kolaylığına bağlı olacağını hatırlatmak için iyi bir zamandır. Şimdi, şu anda piyasada bulunan en iyi seçeneklerden bazılarını inceleyelim.

NordVPN. Her iki üst listede de “editörün tercihi” olarak belirlenen VPN servis sağlayıcılarından biri olan Nord VPN kesinlikle dikkat çekiyor. Bu sağlayıcı Panama merkezli ve titiz günlük kaydı politikası, 61 ülkede 1200’den fazla sunucu, birinci sınıf çift katmanlı şifreleme, karanlık webde bile anonim kalma ve PayPal, Kredi Kartı veya Bitcoin ile ödeme yapma olanağı Bu VPN sağlayıcısını birçok insanın gözdesi haline getiren tüm avantajlar.

Hevesli gezginler olarak, müşterilerin% 11,5’i seyahat için VPN kullanıyor. Bu, büyük ölçüde çevrimiçi ortamda güvenli kalmak ve yurt dışındayken “ev” ağlarına erişmek için

Ayrıca 7/24 kullanıma sunulan canlı bir sohbet destek servisi vardır. Mac, Windows, Linux, iOS ve Android’de kurulabilir ve aynı anda altı adede kadar cihazı destekler. Temel abonelik planı aylık 6 ABD dolarıdır. ABD Netflix’i izlemek için VPN kullanmak istiyorsanız uzmanlar bu VPN servis sağlayıcısını önermektedir.

IPVanish. Bu VPN servis sağlayıcısı, dünyanın 60 ülkesinde bulunan 700 yüzden fazla sunucuya sahiptir. Bir seferde bağlı beş cihazı destekler ve torrent indirmeyi gerçekten tamamlayan çok hafif şifrelemeye sahiptir. Tüm işletim sistemlerinde kullanılabilir. IPVanish, Amazon Firestick ve Android TV’de de kullanılabilir. Yıllık bir plan yaparsanız, ayda 6,50 ABD doları ödersiniz.

Ankete katılanların% 30’u güvenli Wi-Fi için VPN kullanımında bulunmakta, gizli noktaların genişletilmesi ve yaklaşılması kolay ayar değişikliklerinden bir adım olan gizli veri sızıntıları ve girintili çalınma hırsızlıkları

Özel İnternet Erişimi VPN’i. Bu VPN çok popüler çünkü şifrelemesi veri aktarımlarınızı geçilmez hale getirecek, ancak sadece çok basit bir kullanıcı arayüzü ile uğraşmanız gerekiyor.

Tek bir tıklamayla Özel İnternet Erişimi VPN’si kimliğinizin gizli kalmasını sağlayacaktır. Bu sağlayıcı 25 ülkede 3.000’den fazla sunucuya sahip. Çeşitli büyük marka hediye kartları (Best Buy, Starbucks, Costco vb.) İle anonim olarak ödeme seçeneği vardır. Bunlar ABD merkezli bir şirkettir, bu yüzden Beş Gözler anlaşmasına katıldıklarını unutmayın. Ücretler, seçtiğiniz sözleşmeye bağlı olarak aylık 6,95 dolar ile aylık 3,33 dolar arasında değişir..

Kullanıcıların% 13,5’i oyun oynamak için VPN kullanıyor, çünkü coğrafi sürümlerin yanı sıra beta sürümleri veya yaş kısıtlamalı eğlence ürünlerinin kilidini açmayı mümkün kılıyor

Ayrıca kontrol edebileceğiniz birçok VPN servis sağlayıcısı var, Tamponlanmış, ZenMate, TorGuard, Express VPN, Surfshark Ve bircok digerleri. Bilgili bir karar vermek için en iyi seçenekleriniz hakkında çok bilgi aldığınızdan emin olun. Son bir tavsiye, ücretli VPN servis sağlayıcıları tarafından sunulan ücretsiz denemeler yalnızca temel özellikleri içerir, bu nedenle görüşünüzü yalnızca ücretsiz denemeden edindiğiniz deneyime dayandırmayın.

Sonuç

Temel olarak VPN hizmetleri hakkında bilmeniz gereken her şey budur. Bir VPN’in sadece daha iyi bir web deneyimi sağlamakla kalmayıp aynı zamanda güvenlik ve gizlilikle ilgili endişeleri de ele aldığını gördünüz. Bunun da ötesinde, coğrafi kısıtlamaları atlayarak çevrimiçi içeriğe erişebileceksiniz. Bu kılavuzda bulduğunuz bilgilerin bir VPN servis sağlayıcısına gitmek isteyip istemediğinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı nasıl seçeceğinize karar vermenizi kolaylaştıracağını umuyoruz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map