İçerik Dağıtım Ağı (CDN)

Yan Resim Roketi

Yüksek miktarda trafik alan başarılı bir web sitesi oluşturduysanız veya daha yüksek trafik almayı düşünüyorsanız, web sitenizin performansının kusursuz olduğundan emin olmak için kesinlikle bir CDN almalısınız. Birçok kişi, bir içerik dağıtım ağının gerçekte ne olduğunu ve web sitelerinde nasıl bir etkisi olduğunu tam olarak anlamıyor, ancak bu kılavuz bu konuda tüm bilgileri sağlamalı ve yanlış anlaşılmaları gidermelidir.


Bir CDN alma ile ilgili yaygın yanılgılardan biri, bir web barındırma hizmetine ihtiyacınız olmamasıdır. CDN sadece web sitenizi geliştirmeye yardımcı olduğundan, aslında ihtiyacınız var. CDN’nin sadece web sitenize yardımcı olduğu ve hızlandırdığı için iyi bir web barındırma hizmetine sahip olmanız gerekir, böylece sağladığınız kullanıcı deneyimini geliştirin.

Yaklaşık olarak

8,8 milyon

dünya çapında İçerik Dağıtım Ağlarını kullanan web siteleri

İnternet’e göz atan her birimiz aslında her gün CDN’lerle etkileşime giriyoruz. Çevrimiçi haberleri okuduğunuzda, çevrimiçi mağazaları ziyaret ettiğinizde, feed’inizi sosyal medyada kontrol ettiğinizde veya YouTube’da bir video izlerken, mobil cihazınıza veya PC’nize gönderilen her metnin, her görüntünün veya videonun arkasında bulunan CDN’lerle etkileşime girersiniz. Bunlar, çevrimiçi dünyanın bugünkü kadar hızlı işlemeyeceği çevrimiçi içerik dağıtımının belkemiğidir..

En iyi 10.000 web sitesinden,
% 48,3’ü şu anda bir İçerik Dağıtım Ağı kullanıyor

Neden böyle? Çünkü CDN’ler, her internet kullanıcısının kesinlikle son derece önemli bulduğu gecikme sorunlarını çözmektedir. Gecikme, belirli bir web sayfasını açmayı talep ettiğiniz an ile istenen içeriğin gerçekten ekranda göründüğü an arasındaki zaman gecikmesini ifade eder. Bu gecikme, en azından söylemek gerekirse, oldukça sinir bozucu olabilir ve CDN’lerin çözmesi gereken ana sorun budur.

CDN Nedir?

CDN nedir
CDN Nedir [İnfografik]

İçerik dağıtım ağı (CDN), tüm dünyada bulunan ve önbelleğe alınmış Web içeriğini ve web sayfalarını son kullanıcılara dağıtmak için ana ölçüt olarak coğrafi yakınlığı kullanan birbirine bağlı sunucular sistemidir.

Bir CDN hizmeti kullandığınızda, web sitenizin içeriği dünyanın dört bir yanındaki birden çok sunucuda bulunur ve bu içeriği son kullanıcılara coğrafi konumlarına göre dağıtmayı kolaylaştırır. Bu, her kullanıcının istenen içeriği en yakın sunucudan alacağı anlamına gelir, bu da tüm süreci çok daha hızlı hale getirir.

3 İLK İÇERİK TESLİMAT TÜRLERİ

Dinamik içerik: php, ruby ​​veya java gibi yaygın web programlama dillerinden herhangi biri kullanılarak anında web sunucusu tarafından oluşturulan içerik.

Statik içerik: genellikle çok sık değişmeyen ve nesil gerektirmeyen içerik. Resimler, CSS ve JavaScript vb..

Akış içeriği: web tarayıcısı kontrolü ile oynatılan videolar veya ses dosyaları.

Bant genişliği sınırlı olsa veya web sitesi trafiğinde önemli bir artış olsa bile, son kullanıcılar istenen içeriği verimli bir şekilde alabilir. Bunun nedeni, bir CDN’nin istekte bulunan son kullanıcıya en yakın olan sunucuyu hesaplaması ve bu hesaplamayı istenen içeriği dağıtmak için kullanmasıdır..

Ne olur, son kullanıcı, aynı merkezi sunucudan verilere erişen tüm kullanıcıların aksine, yalnızca o sunucunun yakınında darboğazlara yol açacak olan, kullanıcının yakınında bulunan verilerin bir kopyasını alır..

CDN TARİHİ

Side Image Yılları

map2

Bu nedenle, bir CDN’nin temel amacı, istenen içeriğin kat etmesi gereken mesafeyi ortadan kaldırmak ve böylece bir veri paketinin atlaması gereken atlama sayısını azaltmaktır. Sonuç olarak, veri paketinde daha az kayıp olur, bant genişliği oldukça optimize edilir ve gecikme ve zaman aşımları en aza indirilir. Tüm bunlar daha hızlı bir web sitesine götürür ve daha iyi bir performansa sahiptir, bu da kullanıcı deneyimini doğrudan geliştirir ve her web sitesi sahibi bunun için çabalar.

Neden CDN’ye İhtiyacınız Var??

Yan Resim Yorgun

Bir CDN, içeriğinizi herkese açık hale getirdiğinden, dünya çapında bir dizi kullanıcıya ulaşmak istiyorsanız sahip olmanız gerekir. Web sitenizin hızını artırmak, web sitenizin daha hızlı olması nedeniyle kullanıcılarınıza daha iyi kullanıcı deneyimi sağlamak, site çökmelerini önlemek de dahil olmak üzere web siteniz için bazı mükemmel avantajlar sağlayabilir, çünkü bir CDN bant genişliğini tek bir merkezi sunucu yerine birden çok sunucuya dağıtır daha hızlı web siteleri arama motorlarında daha üst sıralarda yer aldığından, tüm trafiği halledin ve SEO’nuzu geliştirin.

Webin% 47’si
kullanıcılar bekler
bir web sitesi
altında yük
iki saniye

Mobilin% 46’sı
kullanıcılar
bir sayfayı terk et
yüklenmediyse
3 saniye içinde

Çevrimiçi tüketicilerin% 57’si
bir siteyi terk edecek
3 saniye bekledikten sonra
yüklenecek sayfa için,% 80
bunlardan geri dönmeyecek

Yan Görüntü

Bir CDN’nin size sunabileceği en önemli fayda, bir web sitesi çökmesini önlemektir, çünkü merkezi sunucunuzun, son kullanıcılara içerik dağıtımı için dünyadaki diğer sunucuları kullanarak ele alması gereken trafik yükünü büyük ölçüde azaltır. Bunu yaparak, yüksek trafik miktarını önleyerek sitenizin kilitlenmesine neden olur..

CDN web sitenize gelen trafiği boşaltır, web siteniz önemli ölçüde daha iyi ve daha hızlı performans gösterebilir, sayfa yükleme sürenizi önemli ölçüde artırır. Sayfa yükleme süresi dönüşüm oranınızı etkileyebileceğinden, web sitesi ziyaretçisi sayısında bir kayıp ve gelir kaybını yaşamamak için bunu optimize etmeniz zorunludur. Sayfa yükleme süresinde bir saniyelik bir gecikme, dönüşüm oranınızı düşürebilir, bu nedenle web sitenizin hızını büyük ölçüde artırabileceğinden, güvenilir bir CDN hizmeti almak önemlidir..

Sayfa yükleme süresindeki her bir saniyelik gecikme,

1.6 Milyar $

büyük çevrimiçi satıcılar için yıllık kayıplar

Web siteniz daha hızlı performans gösterdiğinde, kullanıcılarınıza çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacaksınız. Sayfa yükleme süresinde bir saniyelik bir gecikme, müşteri memnuniyetini% 16 azaltabilir ve% 11 daha az sayfa görüntüleme ile sonuçlanabilir. Söylemeye gerek yok, her iş söz konusu olduğunda müşteri memnuniyeti çok önemlidir, bu nedenle kullanıcılarınızı tatmin etmek, genel işinizi geliştirmenize ve daha fazla gelir elde etmenize yardımcı olacaktır..

En iyi 10.000 web sitesinden,
% 48,3’ü şu anda bir İçerik Dağıtım Ağı kullanıyor

Arama motoru optimizasyonu her web sitesi sahibi için çok önemlidir ve hiçbiri hiç hafifçe alması gereken bir şeydir. Bir CDN, web sitenizin hızını optimize etmenize ve daha iyi kullanıcı deneyimi sunmanıza yardımcı olduğundan, SEO sıralamanızı yükseltmenize doğrudan yardımcı olur. Bunun nedeni, Google’ın web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını belirlemek için kullanıcı deneyimini ve sayfa yükleme süresini endekslemesidir..

O nasıl çalışır?

Yan Resim Kenarlığı

CDN’lerin çoğu Uygulama Hizmet Sağlayıcıları (ASP), yani hizmet olarak yazılım (SaaS) olarak çalıştırılır. Bazı internet ağı sahipleri kendi CDN’lerini oluşturmaya başladılar ve kendi içerik dağıtım ağlarını oluşturmayı tercih etmelerinin temel nedeni, altyapılarını iyileştirmek ve daha fazla gelir elde etmek amacıyla çevrimiçi içerik dağıtımını iyileştirmektir..

teknoloji

Yan Görüntü Grafiği

Amerika Birleşik Devletleri’nde, tüm İnternet trafiğinin% 88’i, 2015’teki% 61’den 2018’e kadar CDN’leri geçecek

Tüm İnternet video traktının% I67’si, 2015’teki% 53’ten 2018’e kadar CDN’leri geçecek

Küresel olarak, tüm İnternet traklerinin% 57’si 2018’de% 36’dan 2018’e kadar CDN’leri geçecek

Web sitenizin sunucusu ile son kullanıcılar arasındaki mesafeyi en aza indirmek için, bir CDN web sitenizin önbelleğe alınmış statik içeriğini birden fazla coğrafi konumda, yani varlık noktaları (PoP) adı verilen veri merkezlerinde depolar. Her bir PoP, bazıları coğrafi konumlarına göre içeriği son kullanıcılara dağıtmaya yardımcı olan ve içeriği hızlandırılmış hızda almalarına yardımcı olan onbinlerce sunucuyla binlerce düğüme ulaşan düğümlerden ve sunuculardan oluşur..

Özetle, bir kullanıcı web sitenizi kontrol etmek için istekte bulunduğunda, istek bir DNS sunucusuna yapılır. Ardından, bir CDN isteği en yakın PoP’ye yönlendirir. Düğüm, yani kullanıcıya en yakın olan bir uç sunucu, kullanıcıya statik içerik sağlar, böylece gecikmeyi büyük ölçüde azaltır ve daha iyi kullanıcı deneyimi sağlar..

İçerik ağı oluşturma teknikleri

CDN’ler, içerik dağıtımını optimize etmek için çeşitli farklı içerik ağı tekniklerini kullanır ve bu teknikler arasında web önbellekleme, sunucu yük dengeleme, istek yönlendirme ve içerik hizmetleri bulunur.

Web önbellekleri

CDN’ler içerik dağıtımını optimize etmek için çeşitli farklı içerik ağı tekniklerini kullanır ve bu teknikler arasında web önbellekleme, sunucu yükü dengeleme, istek yönlendirme ve içerik hizmetleri bulunur.

İçerik dağıtım ağı pazarı (CDN) 2018’de USD olarak değerlendi.

9,24 Milyar $

2024 yılına kadar 38.97 milyar ABD Doları değerine ulaşması bekleniyor.

Sunucu yükü dengeleme

Sunucu yükü dengeleme, trafiği bir dizi sunucu veya web önbelleği arasında paylaşmak için tek bir IP adresi atanmış katman 4-7 anahtarı (web anahtarı veya içerik anahtarı) dahil bir veya daha fazla teknik kullanır. Anahtar, kendisine bağlı trafiği farklı sunuculara yönlendirir, böylece ölçeklenebilirliği artırır ve yükü dengeler. Dahası, bir sunucu arızalanırsa, yükü yeniden dağıtır ve sunucu sağlığı kontrolleri sağlamanın yanı sıra yüksek güvenilirlik sağlar.

Yönlendirme iste

İstek yönlendirme, son kullanıcının isteğini en yakın olan veya en fazla kapasiteye sahip olan düğüm veya edge sunucusuna yönlendirir. Bunu yapmak için, DNS tabanlı istek yönlendirme, HTML yeniden yazma, Global Sunucu Yük Dengeleme, Dinamik meta dosya oluşturma ve anycasting gibi birkaç farklı algoritma kullanır. Yakınlık, reaktif problama, proaktif problama ve bağlantı izleme gibi bir dizi teknik kullanılarak hesaplanır..

Yan Görüntü Grafiği

CDN’nin pazar büyüklüğü
büyümesi bekleniyor

İçerik hizmeti protokolleri

Son kullanıcıların bir CDN aracılığıyla kullanılabilen bir dizi farklı içerik hizmetine erişebilmesi için çeşitli içerik hizmeti protokolleri tasarlanmıştır. 1990’ların sonlarında, uygulama sunucularını bağlamak için açık bir standart sağlamak amacıyla İnternet İçerik Uyum Protokolü (ICAP) tasarlanmıştır. Open Pluggable Edge Services (OPES) protokolü, OPES hizmet uygulamalarını tanımladığı için OPES işlemcide depolanabilen veya bir Ek Bilgi Sunucusunda uzaktan çalıştırılabilen farklı bir çözüm sunar. Ayrıca, web sitelerinde oluşturulan içerik nedeniyle önbelleğe alma sistemlerinin çözülmesi için Edge Side Includes (ESI) oluşturuldu.

Son Kullanıcılar ve Web Sitesi Sahipleri için Avantajlar

Yan Resim Kenarlığı

Son kullanıcılar için avantajlar

CDN’nin son kullanıcılar için en önemli avantajları, istenen içeriği daha hızlı, daha az paket kaybı aldığından, içerik daha hızlı ve daha kısa bir mesafeye dağıtıldığı ve kullanıcı deneyimini geliştirdiği için gecikme süresinin azalmasıdır.

Web içeriği dünyadaki birden çok sunucuya dağıtıldığından, son kullanıcılar neredeyse her zaman bu sunuculardan birine yakındır, bu nedenle gecikme süresi büyük ölçüde azalır. Ne kadar düşük olursa, son kullanıcılar istenen içeriği o kadar hızlı alabilir, bu da tam olarak aradığı şeydir.

Hızlı yükleme hızı geliri artırır ve azaltır
ziyaretçilerin web sitesinden ayrılma şansı
işlemlerini tamamlamadan

Ayrıca, istenen içeriğin çok fazla seyahat etmesi gerekmediği için daha az paket kaybı söz konusudur, yani son kullanıcıya çok daha hızlı ve daha kısa bir mesafeden ulaşır, bu da daha az titremeye ve büyük ölçüde geliştirilmiş video akış kalitesine neden olur. . Tüm bunlar, bir CDN’nin hem web sitesi sahiplerine hem de son kullanıcılara sunabileceği birincil fayda olan son derece daha iyi kullanıcı deneyimine yol açar.

Shopzilla ortalama sayfa yükleme süresini 6 saniyeden 1,2 saniyeye kadar artırdı ve geliri +% 12 ve sayfa görüntüleme sayısı +% 25 artırdı

Amazon ve Walmart her 100 ms daha iyi sayfa yükleme süresinde geliri% 1 artırdı

Firefox ortalama sayfa yükleme süresini 2,2 saniye azalttı ve indirme sayısını% 15,4 artırdı

Otomobil parçaları perakendecisi AutoAnything.com Yükleme sürelerini yarıya indirerek satışlarda% 13 artış sağladı

Yahoo her 400 ms iyileştirme için trafiği% 9 artırdı

Web sitesi sahipleri için avantajlar

CDN’nin web sitesi sahipleri için avantajları sunucu çökmelerini önleyen daha düşük ağ yükü, daha düşük içerik dağıtım maliyetleri, DDoS saldırılarına karşı koruma, daha fazla güvenilirlik ve ölçeklenebilirlik,% 100 içerik kullanılabilirliği ve yüksek kaliteli hizmet.

Belirli içerik isteyen son kullanıcıları uç sunuculara yönlendirerek, ağ yükü büyük ölçüde azaltılır. Bu, bir web sitesinin performansını büyük ölçüde artırabilir ve daha da önemlisi, ağ yükü bu şekilde dengelendiği için herhangi bir potansiyel sunucu çökmesini önleyebilir.

Ağ yükü uç sunuculara eşit olarak dağıtıldığından, belirli bir içerik parçasını izleyenlerin sayısı azalır, bu da içerik dağıtım maliyetlerini büyük ölçüde azaltır ve daha fazla gelir sağlar. Bu aynı zamanda mevcut her sunucunun kapasitesini artırır ve trafikte ani bir artış olması durumunda mükemmel ölçeklenebilirlik sağlar.

Bulut çözümleri DDoS saldırılarına karşı koruma sağladığı için bir CDN web sitenizin güvenliğini de artırabilir. Yani, bu çözümler saldırıyı veri merkezinize ulaşmadan bile önleyebilir. Bir içerik dağıtım ağının dağınık altyapısı nedeniyle daha güvenli bir ağa sahip olursunuz. CDN’ler, tüm trafiği üstlendikleri ve sitenizi çalışır durumda tuttukları için DDoS saldırılarıyla bant genişliği ile mücadele edebilir.

İçerik dağıtım süreci hızlandığından, içeriğin güvenilirliği önemli ölçüde artırılır, bu da doğrudan kullanıcı deneyimini etkiler ve büyük ölçüde geliştirir, web sitesi sahiplerinin SEO sıralamasını iyileştirmelerini ve çok daha fazla gelir elde etmelerini sağlar.

Tüm dünyadaki birçok sunucuya dağıtılan içeriğin birden çok kopyasıyla, içerik her son kullanıcı için% 100 kullanılabilir durumdadır. CDN ayrıca, web sitesi sahiplerinin sunduğu tüm avantajlar her web sitesinin performansını artırdığı için yüksek kaliteli hizmet sunmalarını sağlar.

Yan Görüntü Terazi

Bir CDN’nin Artıları ve Eksileri

Web siteniz için bir CDN hizmeti alırsanız, sayfa yükleme sürenizi büyük ölçüde artıracak ve hemen çıkma oranlarına sahip olacaksınız, SEO sıralamanızı artıracak, yükleme hızı ile uğraşmadan daha büyük boyutlu resim ve videoları kullanabileceksiniz. son kullanıcılara çok daha hızlı içerik kazandırmanın yanı sıra çok para tasarrufu.
Ancak, web siteniz için bir CDN hizmeti kullanmanın bazı dezavantajları vardır. Diğer bir deyişle, bazı kullanıcılar engellenen erişim yaşayabilir, çünkü birçok kuruluş ve hatta ülke için yalnızca belirtilen kullanıcılara erişimi kısıtlamak ve böylece diğer etki alanlarını engellemek kesinlikle nadir değildir..

Artıları

EKSİLERİ

Sunucu yükünü azaltır

Maliyet: CDN’nin en büyük dezavantajı şüphesiz fiyat faktörüdür

Hız ve Azalan Gecikme ve paket veri kaybı

Doğrudan Kontrol Yok

% 100 site kullanım süresi

Karmaşıklık: CDn kavramının kendisi çok karmaşıktır

Artan Eşzamanlı Kullanıcılar

Üçüncü taraf barındırma

Bir CDN’nin diğer bir dezavantajı, dosyalarınızın optimize edilmemesi ile ilgilidir. Ücretsiz CDN tarafından barındırılan dosyalar% 100 kullanılabilir, ancak dosya paketleri hizmetin kusursuz işlevsellik ve verimlilik sağlayamayacağı kadar büyük olabilir. Tüm CSS ve JavaScript dosyalarını birleştirerek daha küçük HTTP isteklerini çağırarak dosyaları daha hızlı indirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde, optimize edilmiş dosyalarınızı özel bir CDN’ye yükleyebilirsiniz. Ancak bu, harcayacağı zaman ve çabadan bahsetmeksizin ek maliyetlere neden olur..

Genel CDN hizmetlerini kullanıyorsanız güvenlik önemli bir sorun olabilir ve bir CDN veri merkezinin çökmesi durumunda, hiçbir şey yapamazsınız ancak yeniden yedeklenene kadar bekleyemezsiniz, ancak bu nadiren gerçekleşebilir.

Doğru CDN Nasıl Seçilir?

CDN ÇEŞİTLERİ

Eşler Arası CDN
Bu teknoloji Eşler Arası protokolü kullanır. Evet, aynı popüler Torrents protokolü. AT&T ve bazı kar amacı gütmeyen kuruluşlar gibi büyük şirketler içerik dağıtımı için Eşler Arası tekniğini kullanıyor. Daha az donanım ve kaynak kullanımı nedeniyle, birçok CDN sağlayıcısı (PeerCast, PPS.tv, Freecast vb.) P2P hizmetlerini ücretsiz olarak sunar.

Push CDN
Bu tip CDN’lerde, içerikler fiziksel olarak CDN sunucularına gönderilir. Amazon CloudFront bu tekniği kullanıyor. İndirilecek büyük dosyalara sahip nispeten statik bir siteniz varsa, Push CDN en iyi seçimdir.

Kökeni Çeken CDN’ler
Burada CDN içeriği ana sunuculardan alır ve önbelleğe alır. Kullanıcı isteklerine göre, ana sunucudan teslim etmek yerine, en yakın CDN sunucusunun önbelleğe alınmış kopyalarından içerik teslim edilecektir. Pull CDN, Relayed CDN olarak da bilinir. Bu, WordPress blogları için en çok tavsiye edilenidir.

Tam Site İçeriği Dağıtım CDN’si
Tam site CDN sisteminde tüm web sayfası CDN’den teslim edilir

Kısmi Site Teslim CDN’si
Burada bir web sayfasının yalnızca CDN üzerinden Medya dosyaları, CSS dosyaları, Java komut dosyaları vb..

DNS Tabanlı Yönlendirme

URL Yeniden Yazma

İhtiyaçlarınız için doğru CDN’yi seçerken, en yüksek kalitede hizmet almanızı sağlamak için belirli özelliklere bakmanız gerekir. Maliyet elbette önemlidir, ancak sadece paradan tasarruf etmek yerine diğer özelliklere de odaklanmalısınız. Ne dediklerini biliyorsunuz: “Sizin için ne ödeme yapıyorsunuz”.

Ana hedeflerinizden biri kullanıcılarınıza mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak olduğundan, web siteniz için bir CDN hizmeti seçerken hız önemlidir. Bu nedenle, CDN sunucularının son kullanıcılarınıza ne kadar hızlı içerik sağlayabileceğini bilmeniz gerekir. Bununla birlikte, kaliteli bir CDN hizmeti hızdan çok daha fazlasıdır – güvenilirliği de önemlidir, bu nedenle seçtiğiniz CDN hizmetinin son kullanıcılarınıza tutarlı kalite deneyimi sağlayabildiğinden emin olmanız gerekir..

Belirli bir CDN hizmetinin maliyetini, işlevselliğini ve performansını kontrol etmenin yanı sıra, müşteri desteklerinin kullanılabilirliği hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Bu önemlidir, çünkü bazı sorunlarla karşılaşmanız durumunda müşteri destek ekibinin size yardımcı olması için ne yapacağını bilmeniz gerekir. Bazı önemli sorunlarla karşılaşırsanız, CDN operatörünün sorunu zamanında çözüp çözemeyeceğini ve aynı sorunun tekrar ortaya çıkmasını önlemek için operatörün ne yapacağını bilmeniz gerekir..

Ayrıca, CDN operatörünün sunucuları düzgün bir şekilde muhafaza etmesini, yani uygun yamaları kullanarak düzenli olarak güncellemesini ve müşterinin ağının bir an bile kesintiye uğramamasını sağlamanız gerekir..

Tüm bu özellikler bir CDN servis sağlayıcısında aramak son derece önemlidir, ancak belki de en önemlisi sunucuların konumudur. Yukarıda bahsedilen özelliklere kıyasla biraz ilgisiz gelebilir, ancak büyük bir değeri vardır. Yani, kullanıcılardan önemli ölçüde uzak sunucularla bir CDN kullanmanın bir anlamı yoktur, çünkü bu düşük gecikme, kesinti süresi, hizmet kesintileri ve genel olarak düşük performansa neden olur..

Bu nedenle, siz ve kullanıcılarınızın bundan yararlanıp yararlanamayacağını belirlemek için belirli bir CDN hizmetinin tüm sunucularının konumlarını doğrulamanız çok önemlidir..

Bilmeniz gereken en önemli şey, bir acemi olsanız ve yalnızca temel özelliklerini anlasanız bile bir CDN kurmanın ve uygulamanın oldukça kolay olmasıdır. Her siteye kolayca uygulanabilir ve tek yapmanız gereken önbellek yazılımını ve seçtiğiniz CDN’yi kurmaktır..

Örneğin, WordPress gibi bir web sitesi veya blog platformu kullanıyorsanız, CDN uygulamak daha da kolaydır, çünkü herhangi bir zorluk çekmeden kurmak için birçok eklenti vardır..

Unutmayın: Düzgün bir CDN kullanmak, ‘doğru’ tür olmasa bile, hiç birini kullanmamaktan daha iyidir. CDN’ler daha iyi performans, daha mutlu kullanıcılar ve gelişmiş arama motoru sıralamaları anlamına gelir.

Ücretsiz Genel CDN’ler ve Popüler Ücretli CDN Hizmetleri

Yan Resim CDN'si ödendi

Web siteniz için doğru CDN hizmetini seçerken, ücretli CDN hizmetleri ile halka açık CDN hizmetleri arasında seçim yapabilirsiniz. Her iki hizmet türünün de avantajları ve dezavantajları vardır, ancak ihtiyaçlarınıza en uygun hizmeti seçmek önemlidir.

Ücretsiz halka açık CDN hizmetleri

En iyi ücretsiz genel CDN hizmetleri Google CDN, Microsoft CDN, jsDelivr CDN, cdnjs CDN ve jQuery CDN’dir..

Google CDN

CDN KULLANIM İSTATİSTİKLERİ

CDN teknolojilerini kullanan bloglar için istatistikler
(Top Milyon Siteleri, 8 Ağu 2016)

Yan Görüntü Grafiği

Google CDN jQuery, jQuery UI, jQuery Mobile, Dojo, Prototype, AngularJS, MooTools, SPF ve daha fazlası dahil olmak üzere en popüler, açık kaynaklı JavaScript kitaplıkları için küresel bir içerik dağıtım ağıdır.

JQuery kitaplığını Google CDN’den yüklemek için tek yapmanız gereken aşağıdaki kodu web sayfanıza yerleştirmektir:

<senaryo src="https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/2.1.4/jquery.min.js"></senaryo>

Microsoft CDN

Microsoft CDN, jQuery, jQuery UI, jQuery Migrate, jQuery Mobile, Ajax Control Toolkit, Bootstrap, Globalize ve daha pek çok popüler JavaScript kitaplığına ev sahipliği yapar. Bu CDN hizmeti, Ajax uygulamalarınızın performansını büyük ölçüde artırmanıza yardımcı olabilir.

JQuery kitaplığını Microsoft CDN’den yüklemek için, web sayfanıza aşağıdaki kodu ekleyin:

<senaryo src="//ajax.aspnetcdn.com/ajax/jQuery/jquery-2.1.4.min.js"></senaryo>

jsDelivr CDN

jsDelivr CDN, MaxCDN ve CloudFlare CDN sağlayıcılarını kullanan, böylece mümkün olan en iyi performansı ve çalışma süresini sağlayan açık kaynaklı bir içerik dağıtım ağıdır. Geliştiricilerin kendi projelerine ev sahipliği yapmalarına izin verir ve jQuery, Bootstrap, Modernizr ve diğerleri dahil olmak üzere yaklaşık 1200 barındırılan projeye sahiptir. Bant genişliği ile ilgili herhangi bir sınırlama yoktur ve JavaScript kütüphanelerine, jQuery eklentilerine, CSS çerçevelerine ve çok daha fazlasına izin verir.

JQuery kitaplığını jsDelivr CDN’den yüklemek için aşağıdaki kodu gömün:

İçerik Dağıtım Ağı Popüler
Web Sitesi Sektörleri

Bu grafik, üstteki web sitelerinin sayısını gösterir
10k, 100k, ve 1 milyon olarak kategorize edilen site grupları
belirli dikeyde olmak

Yan Görüntü

<senaryo src="//cdn.jsdelivr.net/jquery/2.1.4/jquery.min.js"></senaryo>

cdnjs CDN

cdnjs CDN CloudFlare tarafından sağlanan jQuery, Bootstrap, Modernizr ve diğer birçok kütüphaneyi içeren yüzlerce popüler JavaScript ve CSS kütüphanesine ev sahipliği yapan açık kaynaklı bir CDN’dir..

JQuery kütüphanesini cdnjs CDN’den yüklemek için, web sayfanıza aşağıdaki kodu eklemeniz gerekir:

<senaryo src="https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/jquery/2.1.4/jquery.min.js"></senaryo>

jQuery CDN

jQuery CDN MaxCDN tarafından jQuery UI, jQuery Mobile, jQuery Code, jQuery Unit, jQuery Color ve PEP dahil olmak üzere kendi kitaplıklarını barındıran bir içerik dağıtım ağıdır.

JQuery kitaplığını jQuery CDN’den yüklemek için, web sayfanıza aşağıdaki kodu ekleyin:

<senaryo src="https://code.jquery.com/jquery-2.1.4.min.js"></senaryo>

Popüler ücretli CDN hizmetleri

DOĞRULANAN İŞ KONUMLARI

İşletmelerin fiziksel konumları
İçerik Dağıtım Ağı

Yan Görüntü

En popüler ücretli CDN hizmetleri arasında CDN77, MaxCDN, Amazon CloudFront, BitGravity, Akamai, CDNetworks, CacheFly, EdgeCast, Limelight ve Incapsula.

CDN77

CDN77 en iyi CDN’lerden biridir ve diğer CDN’lerin aksine, web sitesi sayısında herhangi bir kısıtlama yoktur ve geniş kapsamı vardır. Fiyatlandırma 49 $ / TB (terabayt transfer) ile başlar ve kullandıkça ödeme yaparsınız. Bunun en güzel yanı, hiçbir DNS değişikliğine veya manuel yapılandırmaya gerek olmamasıdır.

MaxCDN

MaxCDN, 7 gün 24 saat destek, ücretsiz paylaşılan SSL,% 100 çalışma süresi ve gerçek zamanlı istatistikler sunan $ 79 / TB ile en popüler CDN’lerden biridir. Ayrıca bir aylık para iade garantisi de alırsınız.

Amazon CloudFront

Amazon CloudFront, kullanımı oldukça kolay olan çok basit bir web arayüzüne sahiptir ve Amazon Basit Depolama Hizmeti (S3) ve Elastik Bilgisayar Bulutu (EC2) ile çalışmak için optimize edilmiştir. CloudFront ile yalnızca kullandığınız kadar ödersiniz ve fiyatlar 0,12 $ / Gb’den başlar.

BitGravity

BitGravity, HD video akışı için optimize edilmiş ilk CDN’dir ve bu CDN hizmetiyle, dünya çapında diğer CDN hizmetlerinden daha fazla bağlantıya sahip olduğundan, yüksek performanslı bir veri bağlantısı alacağınızdan emin olabilirsiniz..

Akamai

Akamai ile mükemmel bir kapsama sahip olabilir ve kusursuz bir veri bağlantısı alabilirsiniz, çünkü bu CDN hizmetinin 72 ülkede yüz bin sunucusu var.

CDNetworks

CDNetworks mükemmel müşteri desteği ve çok hızlı ve güvenilir bir web içeriği sunumu sağlar. Bu CDN hizmeti video akışı, büyük hacimli dosyaların indirilmesi ve görüntü önbelleğe alınması için mükemmeldir.

CacheFly

CacheFly en güvenilir ve en hızlı CDN servislerinden biridir. Diğer tüm CDN hizmetlerinden on kat daha hızlıdır ve tüm standart paketleri bir aylık ücretsiz deneme sürümü içerir.

EdgeCast

EdgeCast, en hızlı ve en güvenilir CDN hizmetlerinden biridir ve dünya çapında üç milyondan fazla müşteriye web içeriği sunar.

sahne ışığı

Limelight, güçlü bulut tabanlı yazılımı ile kusursuz performans ve yüksek kaliteli video akışı sağlayan mükemmel performans ve yüksek kullanılabilirlik sunan bir CDN hizmetidir. Büyük ölçeklenebilirliğe sahiptir ve 7/24 destek sunar.

Incapsula

Incapsula, akıllı önbellek ve önbellek kontrol seçeneklerini kullanan bir CDN hizmetinin yanı sıra, web sitelerinin çok daha hızlı performans göstermesini sağlayan içerik ve ağ optimizasyonu için bir dizi araçtır. Bu CDN hizmetini seçerseniz, web sitenizin% 50 daha hızlı olacağından ve% 70’e kadar daha az bant genişliği kullanacağından emin olabilirsiniz..

KeyCDN

KeyCDN güçlü ve kullanımı kolaydır içerik dağıtım ağı. HTTP / 2, ücretsiz Let Encrypt entegrasyonu, gerçek zamanlı istatistikler ve çok daha fazlası gibi özelliklerle yüklü olarak gelir. Düşük trafik fiyatlandırması sunar (0,04 $ / GB’dan başlayan fiyatlarla) ve kullandıkça ödeme yapmanıza olanak tanır.

Bu CDN hizmetlerinin neredeyse tamamı, şirketinizin tüm şirket ağından bahsetmeden web sitenize güvenmeden önce hizmetlerinin sizin için doğru olup olmadığına dair bir fikir edinmenize yardımcı olacak ücretsiz bir deneme sunar. Bazılarının kullandıkça öde fiyatları da vardır, yani sadece kullandığınız kadar ödersiniz.

Bu CDN’lerden herhangi birini seçmeden önce, onlarla ilgili araştırma yaptığınızdan emin olun ve müşterilerinin deneyimlerine dayalı incelemeleri çevrimiçi olarak kontrol etmeyi unutmayın, böylece imzalamadan önce biraz yararlı bilgi bulabilirsiniz. herhangi bir servis sağlayıcı ile sözleşme.

CDN Uygulama Yöntemleri

Web sitenizin karmaşıklığına ve boyutuna bağlı olarak, bir CDN oluşturmak bazen zor olabilir, ancak genellikle uygulanması oldukça kolaydır. CDN’nizin hangi statik kaynakları işlemesini istediğinizi seçmeniz ve ardından web sitenizi bu dosyalara CDN’ye istek gönderecek şekilde yapılandırmanız gerekir..

Kesinlikle bir CDN uygulamanın en kolay yoludur ve tamamen kendi başınıza yapabilirsiniz. Bir CDN’yi uygulamanın diğer yolları arasında alan adınızı değiştirme ve DNS kayıtlarını değiştirme yer alır; bunlar biraz daha zor ve hatta kafa karıştırıcı olabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Temel Alanlar

CDN’lerin genellikle üçüncü taraf ağlar tarafından işletildiğini bilmelisiniz. Bu, müşteri desteğinin kullanılabilirliğini büyük ölçüde etkileyebilir, çünkü oluşabilecek olası kesintilerin ve arızaların düzeltilmesi oldukça uzun sürebilir.

CDN’lerle ilgili bir başka potansiyel konu, yukarıda belirtilen üçüncü taraf ağlar nedeniyle ağın kurulumunda daha yüksek maliyetler olabilir. Bu nedenle, ağ kurulumu için başka bir şirketin yardımına ihtiyaç duyulacaktır.

Ayrıca, birçok CDN’nin tüm dünyada dağıtılmış sunucuları olmasına rağmen, ülkenizde sunucuları olmayabilir ve bu da kaynakların oluşturulmasını zorlaştırabilir. Böyle bir durumda, tüm kaynaklarınızın ana sunucunuzda depolanması en iyisi olacaktır.

Sonuç

CDN hizmetleri, web siteniz için bunları iki kez kullanmayı düşünmenizi sağlayacak bazı dezavantajlara sahip olsa da, bunları kurmanın avantajları bunlardan çok daha ağır basmaktadır. CDN hizmetleri web sitenize birçok önemli avantaj sağlayabilir, bu nedenle hem web sitenizin performansını hem de sağladığınız kullanıcı deneyimini iyileştirmek için bir tane kullanmayı düşünmelisiniz..

Umarım, bu kılavuz CDN’lerin önemini anlamanıza ve web siteniz için en iyi CDN hizmetini nasıl bulabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur, bu yüzden ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmak ve web sitenizi gerçekten başarılı kılmak için bu bilgiyi kullanın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map