Blogunuzu Blogger’dan WordPress’e Taşıma

Blogger, iyi bilinen ve anlaşılır bir içerik yönetim sistemidir. Bir kişi bir blog başlatmaya karar verdiğinde, Blogger’ın diğer ücretsiz blog siteleri arasında ilk tercih olması ihtimali vardır. Bu karar hakkında yanlış ya da garip bir şey yok. Platform Google’a aittir ve Google tarafından işletilmektedir, temelleri ayarlamak için sadece birkaç tıklama alır ve tamamen ücretsiz olduğunu unutmayın. Bu kılavuz size her şeyi tercih ettiğimiz kendi kendine barındırılan WordPress’e nasıl aktaracağınızı öğretse de, erken başlangıçlarınız için Blogger’ı seçmekten çekinmeyin.


Ancak bu kılavuzu zaten açtıysanız, Blogger’dan uzaklaşmak istemeniz olasıdır. Belki bloglama konusunda daha ciddi olmak istersiniz ve ücretsiz platform yeterince iyi değildir. Belki daha fazla özelleştirme seçeneği istiyorsunuz veya Blogger’da bir blog çalıştırarak para kazanmanın zor olduğunu öğrendiniz. Sebebiniz ne olursa olsun, memnuniyetle karşılıyoruz. Evet, Blogger tüm yeni başlayanlar için mükemmel olan sevimli bir platformdur, ancak artık onu aştığınıza göre WordPress’e geçmeyi düşünmelisiniz. Neden?

 • Kendinden barındırılan bir WordPress sitesine sahip olmak, sizi sorumlu tutar. Sitenin, alan adının ve içeriğin tamamına sahip olacaksınız. Pratik olarak sınır yoktur ve istediğinizi blogunuzdan alabilirsiniz
 • WordPress, kullanabileceğiniz on binlerce ücretsiz ve premium tema ve eklenti sayar
 • Kendinden barındırılan WordPress sitesi tamamen özelleştirilebilir (perdeleri serbest bıraktığınızda, tamamen yeni arka uç dünyasına erişeceksiniz)
 • Tanınmış bir barındırma şirketiyle ev sahipliği yaptığınızda sınırsız depolama alanına, bant genişliğine ve desteğe sahip olacaksınız

Blogunuzu Blogger’dan WordPress’e Taşıma

Yan Görüntü

Peki, bloğu taşımak için son kararınızı verdiniz mi? Hayır, şimdi bunu düşünme! Kararınızı memnuniyetle karşılıyoruz – kendi kendine barındırılan bir WordPress sitesine başlamak akıllıca bir seçim oldu ve sonunda düşündüğünüzden daha fazla avantaj elde edeceksiniz.

Blogger’a çok fazla zaman ayırdığınızdan, bunu unutmak utanç verici olurdu. Birkaç gönderi ve görüntüyü aktarmanın bir anlamı olmasa da, WordPress’in faydalarını fark etmeden önce yıllar olmasa bile aylar ayırmış olma şansınız vardır. Endişelenme; bize sadık kalırsanız, blogunuzu Blogger’dan WordPress’e nasıl aktaracağınızı hemen göstereceğiz.

Ne aktarmalı ve aktarılacak?

Başlamadan önce, birkaç ayrıntı bilmek güzel olurdu.

Mükemmel bir dünyada, bir blog’a gidersiniz, dışa aktarmak için bir düğmeyi tıklarsınız ve sihirli bir şekilde kendi barındırdığınız web sitenizde görünür. Hala mümkün olmasa da, First Site Guide’da sihir yerine bir alternatif sunuyoruz. Blogger sitenizi kendi kendine barındırılan bir WordPress’e taşıyalım.

Maalesef tüm siteyi Blogger’da göründüğü gibi aktarmak mümkün değildir. Blogunuzun stilinin (tema, uzantılar, yazı tipleri, renkler, widget’lar vb.) Ayrıca eklenmesi gerekir. Yalnızca verileri aktarabilirsiniz:

 • Yayınlar ve Sayfalar
 • Yorumlar
 • Kategoriler
 • medya
 • Kalıcı
 • besleme
 • Yazarlar
 • Trafik

Aktarımı başlatalım

Yan Görüntü

Pekala, hepimiz gitmeye hazırız. Her adımı doğru bir şekilde gerçekleştirmek kesinlikle zaman alsa da, blogunuzu Blogger’dan WordPress’e taşımak tam bir acemi olsanız bile zor değildir. Acele etmeyin ve adımları atlamayın.

1. En iyi WordPress hostingini seçin

Kendi kendine barındırılan bir WordPress’e geçtiğiniz için, ilk adım dosyalarınızla ilgilenecek bir WordPress barındırma şirketi bulmak olacaktır. Bu ana bilgisayara WordPress yüklemeniz gerekecek ve şirkete güvenmeniz gerekecek. Şimdi ciddi bir blog başlatıyorsunuz, bu yüzden bunu kabul edilmemelisiniz.

WordPress barındırma hizmetleri sağlayan hosting firmalarının onlarca vardır. Ayrıca, bunları karşılaştıran yüzlerce (daha fazla değilse) web siteleri vardır. Ancak, tüm incelemeleri okumaya başlamak için Google’daki veya diğer arama motorlarındaki arama düğmesine basmadan önce, birçok sitenin ve incelemenin ücretli olduğu konusunda sizi uyarmalıyız. Böylece, en iyi olarak listelenmek için ödenen bir hosting şirketinde sahte yorumlar ve sahte görüşler okuyacaksınız..

Size yardımcı olmak için, iyice web hosting firmalarını test ettik ve en iyisini bulduk. Kendi kendine barındırılan WordPress yolculuğunuza doğru şekilde başlamak istiyorsanız, sitenizi yeni blogunuz için mükemmel bir çözüm olan Bluehost ile barındırın. Bluehost, dünya çapında 2 milyondan fazla web sitesine güç veren bir şirkettir. Alacaksın Ücretsiz alan adı onlarla kaydolduğunuzda ve hizmetlerinden hoşlanmıyorsanız, 30-gün para iade garantisi.

Birinci Adım – Anlaşmayı alın

Bu bağlantıyı takip ederek, Bluehost’ta aynı premium hosting anlaşmasını daha az parayla alacaksınız. Her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için, ayda normal 7,99 ABD doları yerine 2,75 ABD doları fiyatını görmelisiniz. Bir sonraki adıma geçmek için “Şimdi Başlayın” düğmesini tıklayın.

Aşama 1

İkinci Adım – Fiyatlandırma planınızı seçin

Önceki ekran en uygun planı göstermesine rağmen, bu fırsat Bluehost’un planlarından herhangi birini daha düşük fiyatlarla seçmenizi sağlar.

Temel plan bir web sitesi ve 50 GB web sitesi alanı ile sınırlıdır, ancak yine de başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi alır. Ancak Temel planı aştığınızda, yükseltmek kolaydır, bu yüzden şu anda sizi endişelendirmemelisiniz.

Adım 2

Üçüncü Adım – Alan Adı

Bluehost size bir ücretsiz alan adı. Şimdi blog için bir tane seçme zamanı. Bu önemli bir parçadır, bu yüzden bunu kabul etmeyin. Hazır olduktan sonra, alan adını dikkatlice yazın ve “İleri” yi tıklayın.

Aşama 3

Önerilen araç:

2. WordPress’i yükleyin

Tebrikler! Bluehost’a sitelerine güvenen milyonlarca mutlu blogcu ailesine katıldınız. Yakında bunun akıllı bir seçim olduğunu anlayacaksınız. Hesabınız artık hazır olduğuna göre, WordPress’e geçip yükleyebilirsiniz.

Bluehost’un WordPress kullanıcılarını sevdiğinden bahsettik mi? Bu nedenle, fare düğmesine birkaç tıklamayla WordPress’i yükleyebilirsiniz:

 1. Adresinde oturum açın Bluehost cPanel hesabı
 2. Lütfen Web Sitesi bölümüne gidin
 3. WordPress Yükle’yi seçin
 4. Yükle düğmesini tıklayın
 5. Yüklenecek alan adını seçin (yanındaki alana “blog” gibi bir alt klasör girebilir veya sitenin ana sayfasının blog olmasını istiyorsanız boş bırakabilirsiniz)
 6. Yeni WordPress kurulumu için e-posta adresini, kullanıcı adını ve şifreyi değiştirmek istiyorsanız şimdi “gelişmiş seçenekler” i tıklayın.
 7. Lisans ve hizmet sözleşmelerini okuyun ve her şeyi kabul ediyorsanız kutuları işaretleyin (devam etmek için kabul etmeniz gerekir)
 8. Şimdi Yükle düğmesini tıklayın

Bu kesinlikle WordPress’i kurmanın en kolay yoludur. Blogu en kısa sürede taşımayı deniyorsanız, bu seçeneği öneririz.

3. Blogunuzu Blogger’dan dışa aktarın

Budur. Sonunda, Blogger’da başlattığınız (eski diyelim) blogunuzdan verileri dışa aktarmanın zamanı geldi. Tüm verileri almanız ve bir dosyaya depolamanız gerekir. Endişelenme; elle dosya oluşturmanız veya verileri kopyalamanız gerekmez. Aslında tıklamanız gereken bir düğme var ve her şey bir anda yapılacak:

Genel Bakış İstatistikler

 1. Blogger hesabınıza giriş yapın
 2. Adresine git Ayarlar -> Diğer Ayarlar sayfasını açacak
 3. Sayfanın üstünde şunu bulun: “İçe aktar ve yedekle” Bölüm
 4. Şunu bulun ve tıklayın: “İçeriği Yedekle” buton
 5. Bir pop-up penceresi açılacaktır. “Bilgisayarınıza kaydet” düğmesini tıklayın.

Düğmeyi tıkladıktan sonra Blogger, blogunuzdaki tüm önemli verileri içeren XML dosyasını indirmeye başlar. Ne kadar içeriğiniz olduğuna bağlı olarak, dosya daha küçük veya daha büyük olabilir. Dışa aktarma tarihini içeren blog adlı bir dosyaya sahip olursunuz. Örneğin: “blog-05-06-2019.xml”.

Dosyayı bulun (daha kolay bulabilmek için masaüstünüze kopyalayabilirsiniz) ve resmi olarak dışa aktarma işleminiz bitti. Bu kısım o kadar da korkunç değildi, değil mi??

4. Verileri WordPress’e aktarın

Bu kılavuzdaki adımları atlamadıysanız, zaten bir barındırma hesabınız ve kurulmaya hazır bir WordPress siteniz var. Verileri Blogger’dan WordPress’e aktaralım:

Gösterge Paneli

 1. WordPress web sitenize giriş yapın
 2. Adresine git Araçlar -> İçe Aktar
 3. bulmak Blogger listede (listenin üstünde ilk seçenek olmalı)
 4. Tıklayın “Şimdi kur” bağlantısını tıklayın ve WordPress’in eklentiyi yüklemeyi bitirmesi için birkaç saniye bekleyin

Yükleme tamamlandıktan sonra, WordPress araç başarıyla yüklendiyse size bir bildirim gösterir. Aynı bildirimde, ithalatçıyı çalıştırma bağlantısı bulunur. Alternatif olarak, yükleme bağlantısını bulduğunuz yerden İthalatçı’yı Çalıştır bağlantısını tıklayabilirsiniz..

İthalat

 1. Tıklayın “İthalatçı Koş” bağlantı
 2. Yeni sayfada, “Dosya seçin” buton
 3. Önceki adımda indirdiğiniz XML dosyasını arayın (masaüstü veya bıraktığınız herhangi bir klasör)
 4. Gerekirse (dosyanın boyutuna, internet bağlantı hızınıza ve ana makinenize bağlı olarak) dosya yüklenene kadar birkaç saniye bekleyin
 5. Tıklamak “Dosya yükle ve içe aktar” mümkünse düğmesine basın

Yine, çeşitli yönlere bağlı olarak, bu birkaç saniye sürebilir, bu yüzden lütfen sabırlı olun. İçe aktarma işlemi tamamlandığında, WordPress size yazarı içe aktarılan yayınlara atamanız gereken yeni bir sayfa gösterir. Bunu bir sonraki adımda nasıl yapacağınızı gösterelim.

4.1. Yardım, dosya yüklenemeyecek kadar büyük!

Genellikle, WordPress yükleyebileceğiniz maksimum dosya boyutuna bir sınırlama getirir. Sınır farklı olabilir, ancak gerekirse her zaman manuel olarak artırabilirsiniz. Dışa aktarılan dosyanız çok büyükse, WordPress için maksimum yükleme boyutunu değiştirmeniz gerekir. Mevcut yükleme sınırınızı kontrol etmek istiyorsanız, lütfen şu adrese gidin: Medya -> Yeni Ekle ve ekranın altındaki bilgileri bulun.

Tamam, bloğu sorunsuz bir şekilde içe aktarabilmeniz için bu sınırı değiştirelim:

 1. Adresinize giriş yapın Bluehost Kontrol Paneli
 2. Dosya Yöneticisini açın
 3. Web Kökü’ne gitmeyi ve Git’i tıklayın.
 4. Sağ panelde ilerleyin ve php.ini dosyasını bulun -> sağ tıklayın
 5. Açılır menüden Kod Düzenleme’yi seçin
 6. Açılır pencerenin altındaki Düzenle’yi tıklayın
 7. Bul açılır penceresini açmak için klavye kısayolunu kullanın
 8. Windows ve Linux: Ctrl + f
 9. Mac: Komut (⌘) + f
 10. Arama alanına upload_max_filesize yazın ve enter tuşuna basın
 11. Bu upload_max_filesize = 50M’yi vurgulayacaktır. 50M’yi ihtiyacınız olan boyuta değiştirin. Örneğin 128M
 12. Bulma penceresini tekrar açın ve Metin ara alanına post_max_size yazın ve enter tuşuna basın
 13. Vurgulanan post_max_size = 50M olacaktır. Bunun upload_max_filesize için girilen numarayla değiştirilmesi gerekir.

Değişiklikleri kaydet’i tıklayın

4.2. Yardım, hiçbir şey olmuyor!

Blogger ithalatçısı mükemmel bir araç değildir. Çoğu durumda, kusursuz çalışır. Ancak arada sırada (genellikle yüzlerce gönderi ve binlerce resim içeren daha büyük bloglarla uğraşırken) aktarımı yapmayı reddedecektir. Blogger blogunuzu düzgün bir şekilde dışa aktaramayabilirsiniz veya ithalatçı olması gerektiği gibi çalışmaz.

Bu senin başına geldiyse paniğe kapılmayın. Soruna başka bir çözüm buldum. Dürüst olmak gerekirse, biraz daha yavaş çalışmasına rağmen, ortalama bir Blogger kullanıcısı için daha kolay olabilir.

 1. Yeni yüklediğiniz WordPress sitenizi açın
 2. Eklentiler -> Yeni Ekle’ye gidin ve arayın “Blogger İthalatçı Genişletilmiş”
 3. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin
 4. Araçlar -> İçe Aktar ve “pipdig WordPress Migrator” ı bulun
 5. Başlığın altındaki “İthalatçı Çalıştır” mavi bağlantısına tıklayın

Bu eklenti, standart ithalatçı aracından biraz farklı çalışır. Eklenti dosyaları manuel olarak dışa ve içe aktarmak yerine her şeyi otomatik olarak yapar.

Otomasyon nedeniyle eklentiyi Blogger hesabınıza bağlamanız gerekir. Bu nedenle, “Blogger’a Bağlan” düğmesini tıklayın, Blogger hesabınıza giriş yapın. Bundan sonra, blogunuzu seçebileceksiniz.

blogger ithalatçısı genişletildi

Seçildikten sonra, eklenti kendi başına çalışmaya başlayacak ve birkaç ilerleme çubuğu görebileceksiniz (aşağıdaki resme bakın). Bunlar, kaç yayın, sayfa, yorum ve resim içe aktarmanız gerektiğini size bildirir. Çok sayıda yayınınız ve resminiz varsa, her şey bitene kadar birkaç saat beklemeye hazır olun. Ayrıca, bu eklenti ile transfer yaparken son zamanlarda öğrendiğim bir şey, size her zaman doğru sayıda resim söyleyemez. Bu yüzden çok daha uzun süre beklemeye hazırlıklı olun çünkü bildirilenden yüzlerce ve yüzlerce görüntü olabilir. Bu kötü bir şey gibi gelebilir, ancak önemli olan tüm resimlerinizin aktarılmasıdır. Yani, buna odaklan ve sabırlı ol.

ithalatçı ilerleme kaydetti

Eklentinin her şeyi aktarmak için Google API’yı kullandığını lütfen unutmayın. Bu hizmet ücretsizdir, ancak aynı zamanda günlük sınırları olduğu anlamına gelir. Yine de, binlerce resim ve gönderiniz olsa bile, her şeyi birkaç saat içinde yapabilmeniz gerekir. Eklenti muhtemelen otomatik olarak bağlanmaya ve bağlantıyı kesmeye devam edecektir, ancak bu sizi endişelendirmemelidir. Sayfayı açık bırakın ve her şeyi onaylayabileceğiniz ve Blogger blogunuzun yeni WordPress sitenize başarıyla aktarılabileceği birkaç saat içinde tekrar gelin.

Bundan sonra, bir sonraki adımla geçiş işleminde yolunuza devam edebilirsiniz..

5. Bir yazar atayın

Blogger blogunuzda çok sayıda yayınınız varsa, yazarları değiştirmeden bunları tanımak zor olabilir. Blogu zaten çalışmakta olan bir WordPress sitesine aktarıyorsanız, bu özellikle doğrudur. Bu konuda size yardımcı olmak için WordPress, içe aktarılan öğenin yazarını sitenin mevcut bir kullanıcısına yeniden atamanıza olanak tanır.

WordPress, içeriği atayabileceğiniz mevcut yazarların bir listesini gösterecektir.

Yeni bir siteyse, muhtemelen içerik yönetim sisteminin yüklenmesi sırasında oluşturduğunuz yalnızca bir kullanıcınız olacaktır. Böylece, listenin adını seçebilirsiniz; içe aktardığınız içerik otomatik olarak bu kullanıcıya atanacaktır.

İthalat

Ancak içeriği ekleyeceğiniz yeni içerikten ayırmak isterseniz, daha sonra doğrudan bu sayfadan yeni bir kullanıcı da oluşturabilirsiniz. Bu durumda, yeni bir kullanıcının adını yazabilirsiniz. Kullanıcı rolü abone olacak ve şifre rastgele oluşturulacaktır. Kullanıcı ayrıntılarını daha sonra değiştirebilirsiniz.

İçeriği kime atayacağınıza karar verdikten sonra, “Gönder” düğmesini tıklayın ve işiniz bitti.

6. Kalıcı bağlantıların ayarlanması

İçerik başarıyla içe aktarıldı ve Blogger blogunuzun tamamını kendi kendine barındırılan WordPress sitenize eklemeye bir adım daha yaklaştınız. Kalıcı bağlantılar, WordPress’in yayınları ve sayfaları düzenlerken kullandığı URL’lerdir.
Her gönderinin, sayfanın, medya dosyasının vb. Düzgün çalışması için benzersiz bir kalıcı bağlantıya (adres) sahip olması gerekir. Kalıcı bağlantıların siteniz ve SEO üzerinde büyük etkisi olabilir. Ayrıca, yeni bir web sitesi başlatırken bunları istediğiniz gibi kurabilirsiniz, ancak bir siteyi Blogger’dan içe aktarırken farklı bir yaklaşım öneriyoruz.

Blogger, kalıcı bağlantıları ayırt etmek için ay ve ad kullanır. Dolayısıyla, Blogger yayınlarınızdan herhangi birine giderseniz, bunun şöyle görüneceğini göreceksiniz: https: //demoblog.blogspot. / 05 com / 2019 / bu-is-sonrası title.html

İşleri düzenli tutmak için WordPress’deki kalıcı bağlantı yapısını Blogger’dakine olabildiğince benzeyecek şekilde değiştirmenizi öneririz:

Kalıcı bağlantıları ayarlama

 1. Adresine git Ayarlar -> Kalıcı bağlantılar
 2. Seç “Ay ve İsim” seçenek
 3. Aşağı kaydırın ve “Değişiklikleri kaydet” düğmesini tıklayın

7. Eski içeriği yenisine yönlendirin

İşte çok önemli bir kısım geliyor. Blogger blogunuzu bir süredir çalıştırıyorsanız, arama motorları üzerinde bazı etkilerin olması gerekir. Ayrıca, sosyal medya yoluyla yeni yayınlar paylaştığınıza ve siteye düzenli ziyaretler yaptığınıza inanıyoruz. Blogunuzu taşıdığınızda olabilecek en kötü şey, eski siteyi ve eski adrese hala uğranan ziyaretçileri ihmal etmektir..

Blogger Google’ın çocuğudur, bu nedenle Blogger blogunuza bağlantılar SEO (arama motoru optimizasyonu) için önemlidir. Platformda yayın göndermeyi durdursanız bile, eski bağlantılar Google ve diğer arama motorları için önemli olacaktır..

Eski blog’u durdurmaya karar veren tüm ziyaretçileri kaybetmek yerine, yeni oluşturduğunuz yeni WordPress sitesine yönlendirmelisiniz..

Bunun çalışması için hem Blogger’da hem de WordPress sitenizde yeniden yönlendirmeler ayarlamanız gerekir..

7.1. Blogger’dan yeniden yönlendir

Temalar

 1. Blogger hesabınıza giriş yapın
 2. Temalara Git
 3. Tamamen aşağı kaydırın ve tıklayın “Klasik temalara dön”

Blogger, klasik temalara dönerek bazı özellikleri kaybettiğiniz konusunda sizi uyaracaktır. Kendi kendine barındırılan WordPress’e geçtiğiniz için, bunun için endişelenmemelisiniz. Geri döndürerek, yeniden yönlendirmeyi mümkün kılan seçeneği etkinleştireceksiniz.

Klasik temalara geri dönmek istediğinizi onaylar onaylamaz Blogger size yeni bir ayarlar sayfası gösterir. Sayfada, mevcut Blogger temalarınızı güçlendiren kodu görebileceğiniz “Tema HTML’sini Düzenle” bölümüne gidin.

 • Temayı Düzenle HTML’sinde kodun tamamını seçin
 • Seçtiğiniz kodu silin
 • Aşağıdakileri kopyalayıp yapıştırın:
  
  
  
  <span class="gray-code"><$BlogPageTitle$></span> 
  rel= "Canonical" href="http://example.com/"/>
  
  
  
  
  
  href="http://example.com/?blogger=<$BlogItemPermalinkURL$>"
  />
  
  
  
  
  
  
  
  

  href="http://example.com/"><$BlogTitle$>

  href="http://example.com/?blogger=<$BlogItemPermalinkURL$>"><$BlogItemTitle$>

  <$BlogItemBody$>
 • Kodu gözden geçirin ve “http://example.com/” yerine yeni alan adınızın URL’sini koyun. Bunu iki kez kontrol edin çünkü en küçük yazım hataları bile yönlendirmeyi işe yaramaz hale getirir
 • Tıklayın “Temayı kaydet” buton.

WordPress eklentilerini nasıl yükleyeceğinizi ve kullanacağınızı zaten biliyorsanız, Blogger’dan WordPress’e bu yönlendirme bölümünde size yardımcı olacaktır. Eklentiyi yüklerseniz, yukarıda gösterdiğimiz kodun aynısını oluşturmanıza yardımcı olur ve URL’nizi otomatik olarak kullanır, böylece uğraşmaktan endişelenmenize gerek kalmaz:

 • Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin
 • Adresine git Araçlar -> Blogger’dan WordPress Yönlendirmesine
 • Tıklamak Yapılandırmayı Başlat blogunuz için kod oluşturmak üzere bir düğme
 • Doğru şekilde içe aktardıysanız Blogger blogunuzun adını görmelisiniz
 • Tıklamak “Kodu Al” buton
 • Blogger hesabınıza giriş yapın
 • Temalara Git
 • Tamamen aşağı kaydırın ve tıklayın “Klasik temalara dön”
 • Temanın HTML’sini Düzenle’deki tüm kodu seçin ve silin
 • Eklentiden kopyaladığınız kodu yapıştırın

7.2. Yeni WordPress blogunuza yönlendirin

 • Eklentiden kopyaladığınız kodu yapıştırın
 • WordPress sitenize giriş yapın
 • Şu yöne rotayı ayarla Görünüm -> Editör tema düzenleyiciyi açacak
 • Sağ taraftaki menüde “Tema İşlevi” (function.php dosyası) genellikle listenin en üstündedir
 • Düzenlemeye başlamak için dosyayı tıklayın. Kod ana pencereye yüklenir
 • Aşağıdaki kodu kopyalayıp dosyanın altına yapıştırın:
  işlev blogger_query_vars_filter ($ vars) {
  $ Vars [] = "Blogger";
  dönüş $ vars;
  }
  
  add_filter ('query_vars', 'blogger_query_vars_filter');
  
  işlev blogger_template_redirect () {
  global $ wp_query;
  $ blogger = $ wp_query -> query_vars ['blogger'];
  Eğer (isset ($ blogger)) {
  wp_redirect (get_wordpress_url ($ blogger), 301);
  çıkış;
  }
  
  }
  ADD_ACTION('template_redirect', 'blogger_template_redirect');
  
  işlev get_wordpress_url ($ blogger) {
  Eğer (preg_match ('@ ^ (?: https?: //)? ([^ /] +) (. *) @i', $ blogger, $ url_parts)) {
  $ sorgu = yeni WP_Query(
  dizi ("meta_key" => "blogger_permalink", "meta_value" => $ url_parts [2]
  ))
  ;
  Eğer ($ query -> have_posts ()) {
  $ query -> the_post ();
  $ url = get_permalink();
  }
  wp_reset_postdata ();
  }
  $ url iade edilsin mi? $ url: HOME_URL ();
  }
  
  
 • Sayfanın altındaki “Dosyayı güncelle” düğmesini tıklayın

Bu koddaki hiçbir şeyi değiştirmeniz gerekmez. “Dosyayı güncelle” düğmesini tıklar tıklamaz, mevcut temanıza kullanıcıları Blogger’dan daha önce yeni WordPress sitenize aktardığınız tam gönderiye yönlendirmeleri söylenir..

Önemli not: WordPress temasını değiştirmeye karar verirseniz, bu adımı tekrarlamanız ve kodu yeni temanın bir Tema İşlevleri dosyasına kopyalamanız gerekir..

7.3 Yönlendirmeli Yayınlar

Ne yazık ki, yönlendirme kısmı ile hala işimiz bitmedi. Acınızı anlıyoruz; bu dünyada zaman alıcı kurulumlardan geçmeyi seven çok insan yok, ama bu iç huzuru bulup birkaç dakika daha odaklanmanız gerekecek. Blogunuzu geliştirmek için bunu yaptığınızı unutmayın.

RSS aboneleriniz varsa, taşıma işleminin gerçekleştiğini söyleyemezler. Bu nedenle, güvenlerini kaybetmemek için başka bir yönlendirme yapmanız ve Blogger blogunuza yeni bir RSS akışınız olduğunu bildirmeniz gerekir.

Neyse ki, kodlama yok:

Diğer ayarlar

 • Blogger blogunuza gidin
 • Şu yöne rotayı ayarla Ayarlar -> Diğer
 • bulmak “Site Yayını” Bölüm
 • Yanında “Özet Akışı Yönlendirme URL’si”, tıkla “Ekle” bağlantı
 • Https://yoursite.com/feed/ yazın ve sitenizin adını değiştirmeyi unutmayın.

Sayfanın sağ üst köşesindeki düğmesine tıklayarak ayarları kaydetmeyi unutmayın.

Budur! Yönlendirmeler nihayet sona erdi ve hem yayınlar hem de RSS yayını kendi barındırdığınız WordPress sitenize geri bağlanıyor.

Test zamanı

Yan Görüntü

Adımları izlediyseniz blogunuzu Blogger’dan WordPress’e başarıyla geçirdiniz. Tebrikler! Her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için bazı testler yapmanızı öneririz.

Eski Blogger yayınlarınızdan herhangi birine gidin ve yeniden yüklemeyi deneyin. Her şey yolundaysa, şimdi karşılık gelen WordPress yayınına yönlendirilmelisiniz! Testi tekrarlayabilir ve sorun olmadığından emin olmak için birkaç gönderi açmayı deneyebilirsiniz. Otomatik olarak yönlendirilmiyorsanız Yönlendirme bölümüne geri dönün ve her şeyi doğru yaptığınızdan emin olun:

 • Tüm kodu kopyalayıp kopyalamadığınızı kontrol edin
 • Sitenizin URL’sini tüm yerlerde değiştirip değiştirmediğinizi ve doğru function.php dosyasını düzenleyip düzenlemediğinizi kontrol edin.
 • RSS okuyucusu kullanıyorsanız, yazılarınızın birine bağlantıyı tıklayarak RSS beslemesini yeniden yönlendirmeler için de test edebilirsiniz. Şimdi WordPress sitesine yönlendirmeli.

Resimlerim ne olacak??

Yan Görüntü

Genellikle, WordPress görüntüleri otomatik olarak WordPress Medya Kütüphanesine alır. Bir yayında resim varsa, otomatik olarak yeni WordPress sitenizde aynı yayında görünür. Ama bunu kabul etmeyin. Bazen, İthalatçı görüntülerinizin bazılarını içe aktarmayı kaçırabilir veya içe aktarılan görüntüler doğru bağlanmamış olabilir.

Yeni blogunuzda durum böyleyse, sorunu oldukça hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

Paniğe başlamadan önce Medya Kütüphanenizi kontrol edin Medya kütüphanesi:

 1. Adresine git Medya -> Kütüphane
 2. Eski resimlerinizin burada görünür olup olmadığını kontrol edin
 3. Resimler oradaysa, blogger.com yerine ana bilgisayara bağlantılarının olup olmadığını kontrol edin. Görüntüyü tıklayın ve Blogger’a mı yoksa yeni alan adınıza mı işaret ettiğini görmek için URL alanını kontrol edin

Eksik görüntüler

İthalatçı resim yüklemeyi kaçırdıysa, bunları yeni WordPress blogunuza hala hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Bununla ilgilenecek bir eklenti kurmanız gerekecek.

Genellikle eski eklentileri önermiyoruz, ancak bu hala iş için harika.

 1. Adresine git Eklentiler -> Yeni Ekle
 2. Aramak “Dış ekleri içe aktar”
 3. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin
 4. Medya -> Ekleri içe aktar’a gidin

İthalatçının henüz içe aktarmadığı resimler varsa, eklenti bunları sayfaya bağlar. Burada tek yapmanız gereken “Ekleri şimdi içe aktar” düğmesine tıklamak. Eklenti aynı anda 50 görüntü alabilir, bu yüzden tüm görüntüler kütüphaneye eklenene kadar biraz bekleyin.

Yanlış resim URL’leri

Bazen kullanıcılar görüntülerini sorunsuz bir şekilde Medya Kütüphanesine alabilirler. Ancak, görüntülerin doğru bir şekilde gösterilmesi için doğru adresleri göstermeleri gerekir. Bazı durumlarda, resimler yeni sunucunuzda olmasına rağmen, yayınınız ve sayfalarınız eski olanları yüklemeye çalışabilir (eski Blogger blogunuzda bulunur).
Kadife Blues Güncellenmiş Url'ler

 • Adresine git Eklentiler -> Yeni Ekle
 • Aramak “Velvet Blues Güncelleme URL’leri
 • Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin
 • Adresine git Araçlar-> URL’leri güncelleme eklentinin ayarlarını yapılandırmak için

Ayarlar sayfasında eski URL’nizi (örneğin https://yourblog.blogspot.com/) ve yeni URL’yi (örneğin https://yournewsite.com/) girmelisiniz. Geri kalan ayarları varsayılan olarak işaretli olarak bırakabilirsiniz. URL’leri ve diğer ayarları tekrar kontrol edin ve “URL’leri şimdi güncelle” düğmesini tıklayın.

Eklenti daha sonra eski URL’nizin tüm örneklerini arayacak ve yenisine geçirecektir. Bir dakika içinde işiniz bitecek ve tüm URL’ler doğru olana güncellenecek.

Sonra ne yapacağız?

Yan Görüntü

Blogunuz sonunda Blogger’dan WordPress’e tamamen taşındı. Umarım, kontrol ettiniz ve her şey ilk kullanımdan itibaren iyi çalışıyor. Değilse, bir şeyi kaçırıp kaçırmadığınızı görmek için adımlardan bir kez daha geçmenizi öneririz. Tüm göç süreci çok talepkar değil, ancak tamamlanması kesinlikle zaman ve sabır gerektiriyor.

Her şey sizin için sorunsuz ilerlediyse, bundan sonra yapabileceğiniz şey şudur:

 • Blogger’daki eski blogunuzu canlı tutun. Yeniden yönlendirme çalışmadığından silmeyin
 • İçe aktarılan yayınlarda hata olup olmadığını kontrol edin. Bazen bir yayının biçimlendirilmesi bozulabilir, böylece gereksiz boşlukları veya bozuk bağlantıları kaldırmanız gerekir
 • WordPress’i keşfetmeye başlayın ve hakkında daha fazla bilgi edinin
 • Blogunuzu temsil edecek bir WordPress teması arayın. Temayı değiştirirseniz Tema İşlevleri dosyasını düzenlemeyi unutmayın
 • Yükleyebileceğiniz en iyi eklentilerden bazılarını kontrol edin

Sıkça Sorulan Sorular

SSS Görüntüsü

Blogger blogumu WordPress’e taşıdıktan sonra silebilir miyim?

Evet, eski blogunuzu silebilirsiniz, ancak bu önerebileceğimiz bir şey değildir. Eski blogunuzu silerseniz, yaptığınız yönlendirmeler işe yaramaz ve ziyaretçileri kaybedebilirsiniz. Google ve diğer arama motorları hala eski URL’lerinizin dizine eklenmesini sağlayacağından, eski yayınlarınızda tökezleyecek insanlar olacaktır. Eski blog’u silerseniz, bu kullanıcılar var olmayan bir sayfa görür ve yeni blog’a yönlendirmek yerine onları kaybedersiniz.

SSS Görüntüsü

URL yapısını değiştirirsem ne olur??

Kalıcı bağlantı yapısını değiştirmek size kalmış. Yapıyı istediğiniz herhangi bir şeyle değiştirebilirsiniz, ancak SEO’dan en iyi şekilde yararlanmak ve ziyaretçilerin yeni sitenize gelmesini sağlamak için kalıcı bağlantı yapısını Blogger’daki yapıya olabildiğince yakın tutmanız şiddetle önerilir..

SSS Görüntüsü

WordPress temamı değiştirdim ve şimdi yeniden yönlendirme çalışmıyor. Ne yapalım?

Kodun Tema İşlevleri dosyasına (function.php) eklenmesi gerektiğinden, yeni bir WordPress temasını her etkinleştirdiğinizde kodu temanın function.php dosyasına geri kopyalamanız gerekir. Her temanın kendi fonksiyonları vardır. Php dosyası ile kodu bir kez daha kopyalamanız gerekir.

SSS Görüntüsü

Aktarımdan sonra hala eski alan adımı kullanabilir miyim?

Ne yazık ki, bu mümkün değil. Blogger’da ücretsiz alan adını kullanıyorsanız (örneğin, https://yourblogname.blogspot.com), yeni WordPress blogu için aynı alan adını kullanamazsınız. Ancak, ayrı olarak kaydetmeniz gereken özel bir alan adı kullanıyorsanız (örneğin, https://yournewsite.com), alan adını yeni blogunuza sorunsuz bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

SSS Görüntüsü

WordPress’te yazdığım yayınlar Blogger’da görünür olacak mı??

Hayır. WordPress’te yeni yayınlar yazmaya devam ederseniz, girişler yalnızca yeni WordPress sitenizde görünür olur. İki site bağlı değil; Blogger’dan WordPress’e her şeyi aktardınız, ancak iki site hala tamamen farklı bir şey. Ayrıca, Blogger’da tekrar oturum açar ve oraya bir yayın yazarsanız, bir kez daha dışa aktarmazsanız WordPress’te görünmez.

SSS Görüntüsü

Etiketlerim etiketler değil kategoriler oldu. Onları nasıl değiştirebilirim??

Bazen, Blogger etiketleriniz istediğiniz gibi etiketlere değil, kategorilere dönüşebilir. Geçiş yapmak istiyorsanız, sorununuzu bir saniyede çözecek bir eklenti var. Araçlar -> İçe Aktar’a gidin ve Kategoriler ve Etiketler Dönüştürücü’yü seçin. Kurun, eklentiyi etkinleştirin ve çalıştırın. Dönüştürücü, dönüştürebileceğiniz kategorilerin bir listesini gösterir. Dönüştürmek istediğinizleri seçin ve “Dönüştür” düğmesine tıklayın.

SSS Görüntüsü

Blogumu Blogger’dan WordPress’e aktarmama yardımcı olabilir misiniz??

Evet yapabiliriz. Aslında, tüm göçü sizin için yapabiliriz! Lütfen Blogger to WordPress hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sonuç

Blog’u Blogger’dan WordPress’e taşımak, tam bir başlangıç ​​olsanız bile zor değildir. Ancak bu uzun kılavuzdan da görebileceğiniz gibi, her adımı tamamlamak kesinlikle zaman alır. Can sıkıcı olabilir ama pes etmeyin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map