Blogunuz için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Bir blog başlatırken dikkate alınması gereken birçok kritik unsur vardır ve başarılı olmak için, hepsinin doğru şekilde yapıldığından emin olmanız gerekir. Bu temel unsurlardan biri, odaklanmak için doğru anahtar kelimeleri seçmek, blogunuzun alacağı görüntüleme sayısını artırmanın ana yollarından biri olduğu için anahtar kelime araştırmasıdır..


Birçok yeni blogcu, anahtar kelime araştırması yapmayı bile düşünmüyor ve bu nedenle, ne kadar uğraştıkları önemli değil, ziyaretçileri bloglarına almak için mücadele ediyorlar. Diğerleri yalnızca “en popüler” anahtar kelimeleri ekler, ancak bir anahtar kelime çok yaygınsa yardımcı olmayacağını anlamaz, ancak blogunuzu arama sonuçlarının 15. sayfasına gönderir..

Blogunuzu istediğiniz kadar hızlı büyütemeyeceğiniz için bu bölümü atlamak bir seçenek değildir, ne yapabilirsiniz? Basitçe söylemek gerekirse, iyi çalışacak anahtar kelimeleri bulmak ve blogunuzun arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için anahtar kelime araştırması yapmanız gerekecektir. Tüm bloglar ve hedef pazarlar farklı olduğu için bunu yapmak basit bir şey değil.

Doğru SEO araçlarına ve bu işlemi doğru bir şekilde başlatmanıza ve sorunsuz bir şekilde ilerlemenize yardımcı olacak doğru bilgiye ihtiyacınız olacak. Bu kılavuz, anahtar kelime araştırmanızı düzgün bir şekilde yapılandırmayla ilgili ipuçları sunacaktır ve bunu özel ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz..

Her şeyden önce, blogunuz için neden iyi bir anahtar kelime stratejisine ihtiyacınız olduğunu anlamalısınız. Anahtar kelimeler organik erişiminizin bir uzantısıdır, yani blogunuzun sunduğu şeylerle gerçek bir ilgiyle okuyucuları çekmenize olanak tanır. Elbette, yanıltıcı olmayan iyi bir anahtar kelime stratejisi oluşturursanız.

Organik trafik blogunuz için en değerli varlıktır ve blogunuzu büyütmek için mümkün olduğunca fazlasına sahip olmanız gerekir.

Niş konuları bulmak için beyin fırtınası yapın
(tohum anahtar kelimeleri)kuran-your-kişisel-marka

Başka bir şey düşünmeden, ilginizi çeken her şeyi yazarak niş karar sürecinize başlayın. Bunlar kişisel çıkarlar veya mesleki çıkarlar olabilir.

 • Yapmaktan zevk aldığınız şeyleri düşünerek başlayın ya da şansınız olsaydı yapmaktan zevk alacaksınız. Örneğin, amatör bir fotoğrafçısınız. Fotoğraf bloglama harika bir niş olabilir. Fotoğraflarınızı, ayrıntılı bilgilerinizi veya deneyiminizi kamera teknolojisi ile paylaşabilirsiniz.
 • Ardından, öğrenmekten zevk alacağınız şeyleri düşünün. Örneğin, yemek pişirme dersleri almakla ilgileniyorsunuz. Aşçılık kurslarına başlamak için zamanınız veya bütçeniz olmasa bile, çevrimiçi bulduğunuz tarifleri analiz ettiğiniz bir yemek blogu başlatabilirsiniz. Mükemmel içeriklerin nasıl seçileceğini tartışın ve organik ve GDO içeriklerinin faydalarını tartın.
 • Son olarak, derinlemesine dalış yaptığınız şeyleri düşünün. Örneğin, üniversitede derecenizi bitirmek için geri dönen bir yetişkin olduğunuzu varsayalım. Kampüste çevrimiçi lisans programlarına karşı, hangi üniversiteyi seçeceğiniz, eğitimin hızına nasıl geri dönüleceği vb. Hakkında birçok araştırma yapacaksınız. Bunlar yüksek öğrenimle ilgili niş bir blog için harika konular.

Bir niş seçmek zor bir süreçtir. Ancak, bu egzersiz sırasında, sizinle rezonansa giren konular için daha iyi bir his alacaksınız. En tutkulu olduğunuz kişiler niş blogunuz için en iyi adaylar.

Diyelim ki golf hakkında bir blog başlatıyorsunuz. Google aramada kullanacağınız ilk anahtar kelimeler aklınıza gelir:

 • yeni başlayanlar için golf
 • golf ipuçları
 • golf salıncak
 • Golf kulüpleri

Bunlar, tohum anahtar kelimeleriniz, geniş konu fikirleriniz olacaktır. Ardından, cazip fırsatlar sunan daha belirgin anahtar kelimeler bulmanız gerekecek.

Temel anahtar kelimeleri bulun ve arama hacimlerini toplayın

Anahtar kelimeleri bulmak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı'yı kullanma

Anahtar kelimeleri bulmak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanma

Blogunuz için potansiyel olarak kullanabileceğiniz bir anahtar kelime listesi oluşturmaya başladığınızda Google Anahtar Kelime Planlayıcı çok yardımcı olacaktır. Bu araç kullanışlıdır ve hızlı bir şekilde büyük bir anahtar kelime listesi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Giriş yapın veya girmek için yeni bir hesap oluşturun Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracı.

adwords

“Yeni anahtar kelimeler bul ve arama hacmi verilerini al” altında üç farklı seçenek göreceksiniz. “Bir kelime öbeği, web sitesi veya kategori kullanarak yeni anahtar kelimeler arayın” sekmesini seçin.

Arama Kelimeleri

Bu, anahtar kelime fikirlerinizi oluşturmak için kullanacağınız bir ekmek ve tereyağı aracıdır.

Aracı açtıktan sonra liste seçeneklerini göreceksiniz. Bu seçeneklerin çoğu önceden seçilmiştir ve bunlar hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Anahtar kelime araştırmanıza yardımcı olacak seçenekleri gözden geçirelim.

Anahtar Kelime Araştırması

Ürün veya hizmetiniz: Burası “tohum anahtar kelimeleri” girdiğiniz yerdir ve bu, kullanacağınız birincil alandır. Buraya bir veya daha fazla anahtar kelime girebilirsiniz.

Açılış sayfanız: Bu öncelikle AdWords kullanıcıları içindir.

Hedefleme: Pazarlama yaptığınız ülkeyi, dili ve arama motorunu değiştirmek için bu seçenek.

Aramanızı özelleştirin: Google bu seçeneği şu şekilde açıklıyor: “Anahtar kelimelerinizi geçmiş istatistiklere göre filtreleyin, zaten hesabınızda bulunan anahtar kelimeleri gizleyin ve belirli anahtar kelimeleri dahil edin veya hariç tutun. Bu ayarları özelleştirmek için kurşun kalem simgesini tıklayın. ”

Tarih aralığı: Belirli bir döneme ait ortalama aylık aramaları görmek için bir tarih aralığı girebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte kullandığımız “tohum anahtar kelimeleri” (golf ipuçları, golf salıncak, golf kulüpleri) girelim ve sonuçlara bakalım.

Aylık aramalar

Seçilen anahtar kelimeler ve alakalı anahtar kelimeler fikirleri için sonuçlar alırsınız. Şimdi bu ekrandaki her alana bakalım.

Arama Terimleri: Bunlar girdiğiniz anahtar kelimeler.

Anahtar kelime (alaka düzeyine göre): Google tarafından önerilen anahtar kelimelerin listesi.

Ort. aylık aramalar: Arama hacminin çok doğru bir göstergesi değil, arama aralığı sayısı. (Aşağıda, doğru arama hacmi verilerini nasıl alacağınızı göstereceğiz).

Rekabet: Bu, AdWords için kullanılan söz konusu anahtar kelimeye teklif veren reklamverenlerin sayısını gösterir. Anahtar kelimenin ne kadar rekabetçi olduğunu değerlendirmek için yararlı.

Önerilen teklif: Anahtar kelimenin para kazanma potansiyeli fikrini elde etmenin harika yolu.

Şimdi, sıralamayı sıralamak için anahtar kelimelerle listeyi indirebilirsiniz..

Listeyi anahtar kelimelerle indirin

Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile kullanabileceğiniz başka bir yararlı seçenek de “Reklam grubu fikirleri” dir. Keşfetmek için geniş bir fikir listesi alacaksınız.

Fikirlerin listesi

İçinde ne olduğunu görmek için reklam gruplarından birini tıklayın.

Reklam grupları

Bu gruba hangi anahtar kelimelerin dahil olduğunu göreceksiniz.

Dahil edilen anahtar kelimeler

Ayrıca tüm bu anahtar kelimeleri indirip listeye ekleyebilirsiniz..

Daha fazla anahtar kelime fikri bulmak için kullanabileceğiniz daha fazla aracınız var. Bazıları ücretsiz, ücretsiz veya ücretli. Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanarak, keşfetmek için fazlasıyla yeterli olacak anahtar kelime fikirlerinin bir listesini alabileceğinizi düşünüyoruz. Ancak diğer araçları kontrol etmek istiyorsanız, en popüler olanların listesi:

Arama hacimlerini toplamak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanma

Bahsettiğimiz gibi, daha önce, Google Anahtar Kelime Planlayıcı aylık arama aralığını gösterecektir (ör. 1k-10k). Etkin AdWords kampanyası (ücretli reklam) yayınlıyorsanız, belirli anahtar kelimeler için tam arama hacmi elde edebilirsiniz. Ancak, tam arama hacmi bile dalgalanıyor ve Google tahmini ortalama arama sayısını gösterecek. Tam arama sayısını görmek yararlıdır, ancak anahtar kelimeleri seçmek için aralıkları kullanmanın yanlış bir yanı yoktur..

AdWords kampanyası oluşturmadan Google’dan tam arama hacmini nasıl çıkarabileceğinizi gösterelim.

İlk olarak, öneriler listesinden anahtar kelimeyi seçin ve plana ekle’yi tıklayın.

Plana ekle

Plan widget’inizi sağ tarafta göreceksiniz.

Widget planla

“Biti girin” alanına bir miktar yüksek rakam girin (ör. 1000 ABD doları), “gösterim” sayısına bakın. Bu, her gün kaç kişinin bu anahtar kelimeyi arar.

Imppressions

Şimdi, bu sayıyı 30 ile çarparsanız, ayda yasal bir arama elde edersiniz. Buradaki sorun, hedeflemek istediğiniz her bir anahtar kelimeyle aynı işlemi gerçekleştirmeniz gerekecek. Ancak, her bir anahtar kelimeden geçmek istemiyorsanız arama hacminin tahmini aralıklarını (1k-10k) kullanmanın yanlış bir şey olmadığını tekrar edelim.

Arama hacimlerini toplamak için ücretli araçları kullanma

Daha önce de belirttiğimiz gibi, çevrimiçi ücretli bazı araçlar var. Anahtar kelimeleri bulmak ve arama hacimlerini kontrol etmek için bunu kullanabilirsiniz. Bu araçlar, kullandıkları algoritmaya dayalı olarak sayıları gösterir ve tahmin edilen rakamlar.

Örneğin, Ahrefs anahtar kelime gezgini denerseniz ne elde edersiniz.

Ahrefs anahtar kelime gezgini

Gördüğünüz gibi, bu rakamlar Google aracıyla elde ettiğiniz değerden farklıdır, ancak arama hacminin kabaca fikrini alırsınız.

Daha fazla araç mevcuttur ve aşağıdaki listeden kontrol edebilirsiniz..

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin önemini anlama


kuran-your-kişisel-marka

Anahtar kelimelerinizin değerini nasıl belirleyebileceğinize gelmeden önce, ilk olarak hangi anahtar kelimelerin en değerli olduğunu ve neden uzun kuyruklu anahtar kelimelerle ilgili olduğunu bilmelisiniz. Günde 500 ila 5.000 aramaya sahip anahtar kelimeler seçebileceğiniz doğrudur. Ancak, bu büyük terimler web’deki aramaların% 25’inden azını oluşturuyor.

Talep eğrisi

Kullanıcıların aradığı anahtar kelimelerin% 70’inden fazlası “uzun kuyruk” aramasında bulunur. Bu uzun kuyruk alanında, her gün birkaç kez olabilecek milyonlarca arama var, ancak bu aramalar günlük aramaların çoğunu oluşturuyor.

Anahtar kelimelerin genellikle bölündüğü üç farklı kategoriyi tanımlayalım: kafa, gövde ve uzun kuyruk.

 • Başkanı: Bunlar tek kelimelik anahtar kelimeler büyük arama hacimleriyle (örneğin, “golf” veya “yiyecek”). Bu terimler geniştir ve insanlar bu anahtar kelimeleri kullanarak çeşitli şeyler arıyor olabilir (örneğin, “golf” arayan biri golf dersleri, golf kulüpleri veya oyun kuralları arıyor olabilir).
 • Vücut: Bu anahtar kelimeler 2-3 kelime öbeği iyi arama hacmi elde eden (ayda 1.000 ila 2.000 arama) ve genel müdürden daha açık (örneğin, “golf dersleri” veya “gıda sınıfları”).
 • Uzun kuyruk: Bu anahtar kelimeler 3 veya 4+ kelime uzunluğunda ve çok özeldir (örneğin, “çocuklar için ucuz golf dersleri” veya “Japon mutfağı için yemek dersleri”). Bu terimlerin çok fazla arama hacmi yok, ancak istatistiksel olarak, çevrimiçi aramaların çoğunu oluşturuyor.

Genel bir kural olarak, Gövde anahtar kelimeleri seçtiğinizde ve etrafınızdaki içeriği optimize ettiğinizde genellikle ilgili uzun kuyruklu anahtar kelimeler (4-8 kelime) için sıralanırsınız. Web sitenize doğal trafik bu şekilde gelir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler nasıl bulunur?

Alakalı uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmanın en kolay ve muhtemelen en etkili yolu kullanmaktır Google önerileri. Size tam olarak nasıl yapabileceğinizi gösterelim.

İlk olarak, Google anahtar kelimesine seçilen anahtar kelimeleri yazdığınızda, otomatik önerilere bakın.

Google'da ara

İkinci olarak, arama yaptığınızda sonuçlar sayfasına ilerleyin ve “… ile ilgili aramalar” önerilerine bakın.

Arama Sonuçları

Bu tekniği farklı anahtar kelime varyasyonlarıyla gerçekleştirebilir ve en uygun terimleri seçebilirsiniz.

Rakiplerin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını kontrol edin

Bu, niş içinde doğru anahtar kelimeleri bulmak için kullanabileceğiniz etkili gelişmiş taktiklerden biridir. Bu seçenek, SEMrush”Target =” _ blank ”rel =” nofollow ”> Semrush ve Ahrefs site gezgini.

Örnek olarak, Ahrefs ile rekabetinizi nasıl kontrol edeceğinizi göstereceğiz. İlk olarak, kontrol etmek istediğiniz web sitesinin bir alan adını (URL) seçin. Bizim durumumuzda, golfdigest.com web sitesini kontrol edeceğiz.

Ahrefs Site Explorer aracını açın ve kontrol etmek istediğiniz alanın URL’sini girin.

Site gezgini

Geri bağlantı profili ve arama trafiği de dahil olmak üzere bu web sitesinin ayrıntılı ayrıntılarını alacaksınız. “Organik anahtar kelimeler” bölümünü tıklayarak, bu sitenin sıralamasını ve anahtar kelime fikirlerini görebilirsiniz.

Organik anahtar kelimeler

Bu alıştırma, daha fazla anahtar kelime bulmanıza ve sonrasında hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Rekabeti ve zorluğu değerlendirin


kuran-your-kişisel-marka

Anahtar kelime fikirlerini daha fazla değerlendirmek için, ne kadar rekabetçi olduklarına ve bu anahtar kelimeler için sıralamanın ne kadar zor olduğuna bakmanız gerekecektir..

İki parametreye bakarak Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracıyla eğitimli bir tahmin yapabilirsiniz: yarışma ve Önerilen bit.

Teklif

Bu iki öğeyi yukarıda açıkladık, ancak tekrar inceleyelim.

Rekabet: Bu, söz konusu anahtar kelimeye Düşük, Orta ve Yüksek teklif veren reklamverenlerin sayısını gösterir. Anahtar kelimenin ne kadar rekabetçi olduğunu değerlendirmek için yararlı.

Önerilen teklif: Anahtar kelime için para kazanma potansiyeli fikrini elde etmenin harika bir yolu. Ancak, bu anahtar kelimeler için sıralamanın ne kadar zor olabileceği hakkında da bir fikir verecektir..

Google’dan alınan verilerle eğitimli bir tahmin yapabilirsiniz. Anahtar kelimelerin rekabet edebilirliğini ve zorluğunu daha iyi anlamak istiyorsanız, Ahrefs Anahtar Kelimeler Gezgini gibi ücretli bir araç kullanmanız gerekecektir..

Belirli anahtar kelimeler için raporu çalıştırın ve “Aynı terimlere sahip” sekmesini tıklayın.

Bu rapor şöyle görünecek:

Aynı şartlara sahip olmak

Ahrefs KD’yi şu şekilde ölçüyor: “Anahtar Kelime Zorluğu, belirli bir anahtar kelime için Top10 Google arama sonuçlarında sıralamanın ne kadar zor olacağını tahmin ediyor. 1’den 100’e kadar doğrusal olmayan bir ölçekte ölçülür (düşük zorluktan yüksek zorluğa). ”

Para anahtar kelimelerini belirleme


kuran-your-kişisel-marka

Hedeflerinizden biri çevrimiçi para kazanmaksa, ticari amaçlı anahtar kelimeleri seçmeniz önemlidir. Bu anahtar kelimeler üç sınıfa ayrılabilir:

Şimdi Satın Al anahtar kelimeleri

Bunlar, kullanıcıların satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce kullandıkları anahtar kelimelerdir.

Bu tür arama sorgularının parçası olma eğilimi gösteren kelimeler şunlardır:

 • Satın
 • Kupon
 • İndirim
 • Anlaştık mı
 • Nakliye

Ürün anahtar kelimeleri

Ürün Anahtar Kelimeleri, belirli bir ürün kategorisine, marka adına veya hizmete odaklanan aramalardır. Bu ifadeleri kullanan kişiler erken satın alma aşamasındadır.

Ürün anahtar kelimeleri şunları içerir:

 • gözden geçirmek
 • En iyi
 • En iyi 10
 • Ucuz
 • satın alınabilir
 • karşılaştırma

Bilgilendirici anahtar kelimeler

Çevrimiçi anahtar kelimelerin çoğu “Bilgilendirici anahtar kelimeler” dir. Satın alma sürecine girmeden önce insanların bilgi araması doğaldır.

Bilgi anahtar kelimeleri aşağıdaki gibi kelimeleri içerir:

 • Nasıl
 • En iyi yol
 • Yolları
 • Yapmam gerek

Kullanılabilir anahtar kelime araştırma araçları


kuran-your-kişisel-marka

Bu kılavuzdaki bazı araçlardan bahsettik, ancak burada size bir anahtar kelime araştırması yaparken test edebileceğiniz daha büyük araçların listesini vereceğiz.

Sonuç

Yukarıda belirtilenlerin hepsini yaptıktan sonra, anahtar kelime stratejinizi harekete geçirebilirsiniz, ancak bu işinizin burada bittiği anlamına gelmez. İyi bir anahtar kelime stratejisi, şeyleri sürekli olarak izlemeyi ve düzenlemeyi içeren yeterli bir takip gerektirir.

Bunlar, blogunuz için uygun bir anahtar kelime stratejisi oluşturma hakkında bilmeniz gereken temel öğelerdir. Bir blogun başarılı olması için doğru anahtar kelimeleri seçmenin şart olduğunu unutmayın, ancak bu yalnızca özelliklerden biridir ve diğer önemli şeyleri ihmal edemezsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map