Bir Adın veya Logo’nun Ticari Markası ve Telif Hakkı

İşletmenizin bir adı olduğu gibi, markanızın görsel bir temsilini oluşturmak için de kendi tanınabilir logosuna sahip olması gerekir. Logo, şirketinizin pazar nişini ve marka kişiliğini mükemmel bir şekilde yansıtmalıdır. Ve şirketi rekabetten ayıracak kadar eşsiz olmalı.


Adınız ve logonuz markanızın ve işletmenizin DNA’sının bir parçası olduğundan, her ikisinin de telif hakkı ve ticari marka kaydı için başvurmak önemli bir husustur..

Ticari Marka ve Telif Haklarınızı Adınıza veya Logonuza Kaydetmeniz Gerekiyor mu??

Hırsız

Amerika Birleşik Devletleri’nde şirketinizin adını veya logosunu kesinlikle saklamak zorunda değilsiniz; orijinal çalışmayı bir kağıt veya bilgisayar sürücüsüne koyar koymaz telif hakkına sahipsiniz ve işinizi pazarlamak için adınızı ve logonuzu kullandığınız anda bir marka kazandınız. Bununla birlikte, her ikisini de kaydetmek için ekstra adım atmak size önemli bir koruma sağlayabilir. Ticari markanın kaydedilmesi, başka bir şirket aynı veya çok benzer bir ad kullanıyorsa, size ait haklarınızı kaybetmenizi önler. Ticari markanızı adınızı kaydederek, kendi iş alanınız için münhasır haklar beyan edersiniz. Ve benzer bir işletmede başka birinin adınızı kendi adınıza kullanmasını engelliyorsunuz.

Bir eyalette faaliyet gösteren ve yeni pazarlara açılmayı planlamıyorsanız küçük bir işletmeniz varsa, ticari markayı adınızı kaydetmeniz gerekmez. Zaten pazarınızda kullanma hakkına sahipsiniz. Öte yandan, işinizi genişletmeyi ve yeni pazarlara ulaşmayı planlıyorsanız, ticari markayı kaydettirmek akıllıca olacaktır, böylece başka bir şirket sizinkiyle aynı veya benzer bir ad kullanıyorsa karışıklık ortaya çıkmaz..

Dünyada resmi olarak kayıtlı 16 milyondan fazla aktif marka var
Amerika Birleşik Devletleri
Avrupa markaları
Asya ve Orta Doğu

Örneğin, bir blog başlatır ve blog için yeni bir logo tasarlarsanız, onu korumanız gerekir. Logonuzu kaydetmeye gelince, sadece kullanarak bir ticari marka oluşturuyorsunuz. Logonuz, müşterilerinizin sizi tanıdığı ve sizi rakiplerinizden ayıran şey olduğu için markanızın görsel bir temsilini oluşturuyorsunuz. Bununla birlikte, bir ticari marka daha fazla koruma sunar, çünkü başkalarının logonuzu çalmasını veya kendinize çok benzeyen birini kullanmasını engeller.

Sadece şirketinizin markasını ticarette kullanarak, kayıt olmadan “ortak hukuk” haklarınızı belirlersiniz. Bununla birlikte, ticari markanızı ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) kaydettirmek, bir dizi avantaj sağlayacaktır..

Bu avantajlar şunları içerir:

Sahte ürünlerin üretildiği ilk beş ülke

 • İşletmenizi diğer pazarlara genişletmeyi planlıyorsanız, bu işaretin ülke çapında yasal olarak kabulü.

Bu nedenle, adınızın veya logonuzun telif hakkı ve ticari markalanması kesinlikle gerekli değildir, ancak size çok yararlı faydalar sağlayabilir.

Ticari Markalar ve Telif Hakları Neden Bu Kadar Önemli??

değer
Deri Eşya, Cüzdan ve Çanta
511 milyon dolar
Saatler ve Takılar
$ 187
Giyim ve Aksesuar
$ 133
iPhone’lar ve Tüketici Elektroniği
$ 104
Ayakkabı
$ 103

Bir web sitesi oluşturduktan sonra işletmenizin adını kaydetmeli ve logonuzu yapmalısınız. O zaman bir telif hakkı ve ticari marka kaydına ihtiyacınız olacaktır, çünkü bu adınızı ve logonuzu ihlale karşı koruyacaktır. Fikri mülkiyet haklarınızı güvenceye aldığınızdan ve başka hiçbir şirketin, telif hakkı ve ticari markanın arkasındaki temel fikir olan fikir ve logo tasarımınızı çalmadığından emin olmanız gerekir..

Hem telif hakları hem de ticari markalar, orijinal fikirlerinizi başkasının mülkü olarak kullanılmasını önlemek için mükemmel bir yol sağlar. Bu, şüphesiz size sundukları en önemli faydadır.

Ticari markaların süresi asla dolmaz, bu nedenle ticari markanızı ticarette ürün veya hizmetlerinizin kaynağını tanımlamak için kullandığınız sürece, insanlar işletmenizi onun tarafından tanımlayacaktır. Bu, şirketinizin imajını ve müşterilere sunduğunuz ürün veya hizmetleri anında iletebilen değerli bir varlık ve çok etkili bir iletişim aracıdır..

Belirli markalar
“sahtekârlar tarafından daha yoğun bir şekilde hedeflenmiş gibi görünüyor” Nike, Rolex, Ray Ban, Louis Vuitton, Elma, Adidas, Chanel, Viagra, Guccive diğer tanınmış markalar

Ticari markalar, telif haklarından çok daha fazla koruma sunar, ancak telif hakları logoların korunması için son derece önemlidir. Önemlerini ve şirketiniz üzerindeki etkilerini daha iyi anlayabilmeniz için ikisi arasındaki farkı ayrıntılı olarak incelemek için okumaya devam edin.

Ticari Markalar ve Telif Hakları Arasındaki Fark

Adınızı veya logonuzu ticari marka olmadan yalnızca telif hakkıyla koruyorsanız, ihlale karşı tam olarak koruyamazsınız. Sadece sizin yarattığınız bir şey olduğu ve fikri mülkiyetiniz olduğu için haklarınızı güvenceye alıyorsunuz. Bir ticari marka isminizi ve logonuzu koruyun başka birinin bunları kendi amaçları için kullanmak istemesi durumunda.

Marka

kayıtsız
Kayıtlı

Genellikle bu korumayı arayan?

İşletme ve ürün sahipleri


Uygulama

Bir işletmeyi veya markayı tanımlayan ve onu diğerlerinden ayıran herhangi bir ad, kelime, slogan, sembol, tasarım ve / veya resim


Numara

16 milyon aktif marka


uzunluk

Bir ticari marka kaydının potansiyel olarak sınırsız bir süresi olabilir, ancak her on yılda bir yenilenmesi gerekir. Marka sürekli kullanımda olduğu sürece sahibi kaydı yenileyebilir


edinme

Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi


Kayıt / dosyalamanın sağladığı faydalar?

Ticari marka tescili, yasal kanıtlar ve kamu mülkiyeti bildirimi sağlayarak kişinin haklarını büyük ölçüde artırır. Markaya ülke çapında münhasır haklar verir ve sahibinin hak ihlallerine karşı federal dava açmasına izin verir.

telif hakkı

şimdiki
Ses kayıtları

Genellikle bu korumayı arayan?

Yazarlar, sanatçılar, koreograflar, mimarlar ve diğer yaratıcı profesyoneller


Uygulama

Kitaplar, makaleler, oyunlar, şarkılar, fotoğraflar, heykeller, koreografi, mimari eserler, ses kayıtları, hareketli resimler ve diğer yaratıcı eserler dahil olmak üzere orijinal yazarlık eserleri. Bir fikrin kendisi telif hakkıyla korunamaz. Bir eserin korunması için sabit, somut bir biçimde olması gerekir


Numara

Yıllık 700000 kayıt talebi


uzunluk

yazarın hayatı + 70 yıl
Kurumsal yazarlık için 120 yıl
Süre uzatılamaz veya yenilenemez


edinme

Amerika Birleşik Devletleri Telif Hakkı Bürosu


Kayıt / dosyalamanın sağladığı faydalar?

Telif hakkı kaydı, yasal kanıtlar ve kamu mülkiyeti bildirimi sağlayarak ve telif hakkı sahibinin ihlal durumunda federal mahkemeye dava açmasına izin vererek haklarını büyük ölçüde artırır..

Ayrıca, bir adı gerçekten telif alamazsınız, çünkü telif hakkı sanatsal çalışmaları korur. Bu nedenle, şirketinizin logonuz gibi fikri mülkiyetini koruyan bir ticari markanız olması gerekir. Telif hakları ve ticari markalar arasındaki temel farklar aşağıdadır.

Ticari Marka Nedir??

Ticari marka, bir üreticiyi veya satıcıyı aynı iş alanında faaliyet gösteren ve aynı ürünleri veya hizmetleri sunan diğerlerinden ayırmak için kullanılan bir kelime, kelime öbeği, sembol veya tasarım veya bunların bir kombinasyonudur. Bu demektir ki ticari marka kaydetme işletme adınız, logonuz, sloganınız, sembolünüz, tasarımınız ve şirketinizin marka kimliğine ve sunduğunuz ürün veya hizmetlere katkıda bulunan her şey için.

Ticari markanız, şirketinizin ürünlerinin, adının ve logosunun mülkünüz olduğunu başkalarına bildirmek için kullanılır. Bunları hizmetleriniz veya ürünlerinizle bağlantılı olarak kullanma münhasır hakkına sahipsiniz.

Bununla birlikte, bir ticari marka, lisanssız kopyalamaya karşı koruma sağlamadığından logoların renklerini ve tasarımlarını kapsamaz. Yalnızca şirketin markası ile şirkete çok benzeyen diğer benzerlikler anlamına gelir. Bu nedenle, logonun kullanımlarını değil, pazardaki karışıklığı ifade eder, bu nedenle logonun hangi kullanımlarının ihlal edildiğini sınırlayabilir. Bu, başka biri benzer bir logo tasarımı kullanıyorsa, ticari marka ihlaline değil, telif hakkı ihlaline atıfta bulunacağı anlamına gelir..

Ticari markanızı kullanmanız sizi adınızı veya tasarımınızı kullanarak aynı sektördeki başka bir kişiden korumaz – ancak ticari markanızı kaydettirir. Şirketinizin adıyla aynı adı veya tasarımı kullanan bir başkası varsa, ilk önce bunu bulduğunuzu kanıtlamanız gerekir; bu, kaydolmadıysanız mümkün değildir.

Ticari markanızı kaydettirmeden, bir dava durumunda yasal bir savunmanız olmaz. Kayıtlı bir ticari marka, şirketinizin markasının federal ve yasal bir kaydıdır; bu nedenle, sizinkine aynı veya çok benzeyen bir ad veya tasarım kaydetmek isteyenler, ticari marka ihlallerinden suçlu olurlar..

Telif Hakkı Nedir??

Bir telif hakkı, kitaplar, şarkılar, resimler, fotoğrafçılık, filmler, koreografi ve diğer özgün yazarlık eserleri gibi orijinal eserleri fiziksel olarak ifade edilenleri korur. Amerika Birleşik Devletleri Telif Hakkı Bürosu’na göre, telif hakkı “edebi, dramatik, müzikal, sanatsal ve diğer bazı entelektüel eserler” gibi orijinal eserleri korur.

Şirketler, ses ve video materyallerinin, kitaplarının ve raporlarının yanı sıra, logolarının tasarımı gibi oluşturdukları diğer orijinal materyallerin telif haklarını alabilirler. Her orijinal çalışmanın, oluşturulduğu anda telif hakkına sahip olduğunu belirtmek önemlidir. Ancak kaydolmak, onu kendi amaçları için kullanmaya çalışan birinden koruyan şeydir, çünkü hak talebinizi kanıtlayacak bir belgeniz olacaktır..

Herkes kendi fikri mülkiyetiniz olan logonuz gibi orijinal tasarımınızı çalmaya ve bunları kendi mülkiyeti olarak kullanmaya çalışırsa, bunları mülkünüzün kullanımı için dava edebilirsiniz – ancak yalnızca bir telif hakkı kaydınız varsa.

Federal olarak kayıtlı bir telif hakkına sahip olduğunuzda, fikri mülkiyetinizin tam olarak nasıl kullanıldığını, yayınlandığını ve dağıtıldığını ve tam olarak halka nasıl sunulduğunu kontrol edebilirsiniz. Ve herhangi birinin kendi amaçları için kullanmasını engelleyebilirsiniz. Birisi bunu yapmaya çalışırsa, onları federal bir mahkemede dava edebilirsiniz, çünkü fikri mülkiyet hakkınızı telif hakkı ile talep etmişsinizdir..

Artık logonuzun telif hakkı koruması söz konusu olduğunda bir hile var. Logonuzun aslında telif hakkı olarak kabul edilebilmesi ve telif hakkı başvurunuzun onaylanması için gerekli yaratıcılık düzeyine sahip olması gerekir. Bu nedenle, telif hakkı logo tasarımınızı, renklerinizi ve adınızı korumadığından, çok basit logoların çoğu telif hakkı olarak değerlendirilmez. Logonuz biraz daha sanatsal veya süslü ise, telif hakkınızın kaydedilmesini daha kolay bulacaksınız.

Telif Hakkı ve Ticari Marka Logoları Hakkında Karışıklık

Birçoğu hem telif hakkı hem de ticari marka kaydı için uygun olduğundan logolar söz konusu olduğunda oldukça fazla karışıklık ortaya çıkıyor. Yani, logonuz telif hakkı için orijinal bir sanat eseri olarak nitelendiriliyorsa ve şirketinizi tanımlamak için kullanılmıyorsa, logonuz telif hakkı ile korunabilir, böylece yetkisiz kopyalamayı önleyebilirsiniz.

Ayrıca, başkalarının logo tasarımı ve şirketinizin markasının rakiplerinizden ayırt edilebilir olmasını sağlayın, logonuzu markalaştırmalısınız. Bir ticari marka, müşterilerinizin rakiplerinizle benzer bir bağlantı olması durumunda karşılaşabilecekleri karışıklığı önleyebilir, ancak bir telif hakkı istenmeyen kopyalamaya karşı korur.

Bu nedenle, ticari marka ve telif hakkı koruması genellikle çakıştığı için, logolar fikri mülkiyet hukukunun kafa karıştırıcı bir alanı olabilir. Unutulmaması gereken önemli olan, ne telif hakkı ne de ticari markanın birbirini dışlamamasıdır, bu nedenle birçok işletme sahibi şirket logosunu hem telif hakkı hem de ticari marka ile korumayı tercih eder.

Telif Hakkı ve Ticari Marka Adınız ve Logonuz

Adınızı ve logonuzu telif hakkı ile ticari marka haline getirmek için atmanız gereken belirli adımlar vardır. Aşağıda bu adımların kısa bir özeti yer almaktadır.

Adınızın ve Logonuzun Telif Hakkı İçin Nasıl Başvurulur

1 Çevrimiçi kayıt web sitesine gidin ve telif hakkı formunu doldurun. İşletmeniz ABD’de bulunuyorsa, Amerika Birleşik Devletleri Telif Hakkı Bürosu’nun resmi web sitesine gidin..

Bu, elbette, telif hakkı başvurunuzun e-dosyalamasını seçerseniz, ancak başvurunuzu basılı bir formda da gönderebilirsiniz. Ancak, çevrimiçi telif hakkı kaydınız için başvurmak sizin için daha uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda 13 aya kadar olan kağıt formların işleme süresinin aksine başvurunuzun işlenmesi de sekiz aya kadar sürer..

Telif hakkı kaydınız için başvurmaya karar verme şekliniz ve işlem süresinin uzunluğu ne olursa olsun, kaydınızın yürürlüğe girdiği tarih ABD Telif Hakkı Bürosu’nun başvurunuzun teslim edildiği tarihtir. Bu nedenle, orijinal çalışmanızı yayınlamak istiyorsanız, resmi sertifikanızı beklemek zorunda kalmadan yapabilirsiniz..

2 Amerika Birleşik Devletleri Telif Hakkı Ofisi web sitesine geldiğinizde, eCO Çevrimiçi Kayıt düğmesine tıklayın. Bu, doldurmanız gereken bir Form CO’ya yönlendirir..

Form, kişisel bilgilerinizin yanı sıra sahibinin ve yaratıcısının adı ile telif hakkı belgelerinin niteliğini gerektirecektir. Logonun telif hakkı için logonuzun grafik gösterimini sunmanız gerekir.

3 Ardından, logo dosyanızı yüklemeniz ve 35 $ kayıt ücretini bir kredi veya banka kartı, elektronik çek veya ABD Telif Hakkı Bürosu ile para yatırma hesabınızla ödemeniz gerekir..

Daha sonra, onay için bekleyen bir duruma sahip olacak telif hakkı kaydınız hakkında bir onay alacaksınız. Daha önce de belirtildiği gibi, telif hakkınız onay tarihini değil, başvurunuzu yaptığınız kesin tarih itibariyle geçerli olacaktır..

Ticari Marka Başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri Federal Hükümet ajansları ticari markaları

Donanma

Ordu

Sağlık ve İnsan

Enerji

Eğitim

Milli Güvenlik

Adınızı veya logonuzu ticari markalamadan önce, başka hiç kimsenin benzer bir tane kullanmadığından emin olmak için bir ticari marka araması yapmanız gerekir. Bunu, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin resmi web sitesinde bulabileceğiniz Ticari Marka Elektronik Arama Sistemi (TESS) adlı bir aracın yardımıyla yapabilirsiniz..

TESS Veri Tabanı aracılığıyla bir ticari marka araması yapmak çok önemlidir, çünkü başka bir şirketin mevcut ticari markası veya onay bekleyen bir ticari marka ile olası çatışmaları tanımlayabilir.

Ayrıca, mevcut bir ticari markaya çok benzediğinden, onay için onaylanamayan kayıt için başvururken harcayacağınız paradan tasarruf etmeniz de önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin, başvurunuzu gönderene kadar çakışan ticari markaları aramadığını unutmayın..

Ticari marka aramanızı yaptıktan sonra, Ticari Marka Elektronik Başvuru Sistemi (TEAS) aracılığıyla bir ticari marka başvurusu yapmanız gerekir. Hangi uygulamanın sizin için uygun olduğuna karar verdikten sonra size doldurmanız için bir form sunulacaktır.

Üç farklı başvuru formundan birini seçebilirsiniz: TEAS Plus, TEAS İndirgenmiş veya TEAS Düzenli.

Başvurunuzda “kullanım amacı esası” nı (ITU) seçerseniz, en az bir ürün veya hizmet sınıfı için 50 ABD doları ek dosyalama ücreti ödemeniz gerekir..

Kaydınız gönderildikten sonra bir e-posta onayı alırsınız ve bundan sonra yapmanız gereken tek şey onay beklemek. Başvurunuzu gönderdikten yaklaşık üç ay sonra başvurunuzun ticari marka onayı için gerekli tüm yasal gereklilikleri karşılayıp karşılamadığını belirleyecek bir avukat tarafından incelenecektir.

Başvurunuzun ilerlemesini 3-4 ayda bir izlemeniz önemlidir ve bunu Ticari Marka Durumu ve Belge Alma (TSDR) aracılığıyla yapabilirsiniz.

Onay Süreci Nasıl Çalışır?

Ticari marka tescil belgeleri

Hangi başvuru biçimini seçerseniz seçin, aşağıdaki bilgileri eklemeniz gerekir:

 • • Bir çizim
  Ticari marka, varsa renkli, tam olarak marka ticari olarak kullanıldığında
 • • Ticari marka sahibinin adı, adresi ve e-posta adresi
 • • Dosyalama ücreti
 • • Ticari markanın tanımladığı ürün veya şirket, şirketinizin ticari markasının ticarette kullanıldığının kanıtı
 • • Sahibinin imzası

Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi, yalnızca başvurunuzu yaptıktan sonra kaydetmek istediğiniz işaretin kullanılabilirliğini kontrol etmek için ticari marka veritabanlarında arama yapacaktır. Sonuçları zamanında bildireceklerdir. Ticari marka için kaydetmeye çalıştığınız marka ile aynı veya çok benzer bir işaret bulurlarsa, kaydınızı reddedecekler ve geri ödeme almayacaksınız.

İnceleyen avukat başvurunuzun onay için yasal gereklilikleri karşıladığını belirlerse, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi haftalık dergisi “Resmi Gazete” de yayınlanmak üzere izinizi onaylayacaktır. Yayını takip eden 30 gün boyunca, markanızın kaydından zarar görmüş olabileceğini düşünen herkes, kayda bir itirazda bulunabilir veya muhalefet süresinin uzatılması talebinde bulunabilir..

Böyle bir durum ortaya çıkarsa, ABD Patent ve Marka Ofisi, Ticari Marka Yargı ve İtiraz Kurulu (TTAB) içindeki bir idari mahkeme önünde bir muhalefet yapılacaktır. Muhalefet, tarafını açan taraf için herhangi bir sonuç vermezse veya herhangi bir muhalefet yapılmazsa, ticari marka kaydınız onaylanır ve ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından bir kayıt belgesi alırsınız..

Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne ticari markanızın kullanımda olduğunu bildirmeniz gerektiğinden, kaydınızın sürdürülmesi çok önemlidir. Ticari marka kaydınız onaylandıktan sonra, belirli bakım belgelerini dosyalamanız gerekir, çünkü bunun yapılmaması ticari markanızın iptaline veya süresinin dolmasına neden olur.

Ayrıca, ticari markanızın tescili 10 yıl sürer, ancak hala kullanılmakta olduğunu onaylamak için tescilinin beşinci ile altıncı yılı arasında ve dokuzuncu ile onuncu yılı arasında doğrulamanız zorunludur..

Ticari Marka ve Telif Hakkı Haklarının Uygulanması

5 ticari marka kategorisi

Ticari markalar, farklılığa göre sıralanan beş farklı kategoriye ayrılmıştır

Ticari markanızı ve telif hakkınızı kaydettirdikten sonra, adınızı veya logonuzu yetkisiz olarak benimsenmesine veya başkasının kopyalamasına karşı korumak için ticari markanızı ve telif hakkı haklarınızı uygulamaktan sorumlusunuz..

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi, sizinkiyle aynı veya görünüşte aynı işareti kaydettirmeyecek olsa da, herhangi biri kullanmaya çalıştığında şirketinizin fikri mülkiyet haklarını korumaktan siz sorumlusunuz. Ticari markanızı ihlale karşı korumak için yasal işlem yaparken iki yasal seçeneğiniz vardır. Durdurma ve iptal mektubu gönderebilir veya ticari marka ihlali davası seçebilirsiniz.

Başka hiçbir kişinin şirketinizin markasını kullanmaya çalışmadığından emin olmak için bir “ticari marka saati” oluşturmanıza yardımcı olabilecek şirketler vardır. Ayrıca, bir ticari marka ihlali olup olmadığını izlemek için bir avukat da kiralayabilirsiniz..

Bir avukat tuttuğundan bahsetmişken, birçok kişi tüm telif hakkı ve ticari marka sürecinde onlara yardım etmek için bir kişiyi işe almaya karar verir. Bununla birlikte, sadece bir tane olmakla kalmaz, aynı zamanda gerekli değildir, çünkü kesinlikle her şeyi kendi başınıza yapabilirsiniz – bir avukatın oldukça pahalı olabileceğinden bahsetmiyorum.

Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi ile bir inceleme avukatı kesinlikle ticari marka başvurunuzu yapma sürecinde size yardımcı olacak olsa da, yasal tavsiye ihtiyacı ortaya çıkarsa kendi ticari marka avukatınızı işe almak size fayda sağlayabilir. Başvurunuz için başvurmadan önce özel bir ticari marka avukatı tutmaya karar verirseniz, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tüm kayıt süreci boyunca yalnızca avukatınızla iletişim kuracaktır..

Ayrıca, özel bir ticari marka avukatı, ticari marka ihlali durumunda ticari marka haklarınızı nasıl uygulayacağınız ve birileri şirketlerinin markasını ihlal ettiğinizi iddia ederse ne yapacağınız konusunda size tavsiyelerde bulunabilir..

Ünlü Telif Hakkı ve Ticari Marka İhlali Vakaları

Belki de şirketinizin markasının ticari markasının veya telif hakkının, yani şirketinizin adı ve logosunun önemli olmadığını düşünüyorsanız, bazı ünlü telif hakkı ve ticari marka ihlali durumlarına göz atın. Federal bir markaya ve telif hakkı kaydına sahip olmanın önemini ve bunun şirketiniz üzerindeki etkisini göreceksiniz..

Apple Kolordu ve Apple Inc.

Beatles, Steve Jobs Apple Inc.’i dünyaya tanıtmadan sekiz yıl önce “elma” kelimesinin ticari markasını buldu. Beatles Apple Inc.’e dava açtı ve mahkemedeki savaş birkaç yıl sürdü.

Sonuçta, Apple Inc. The Beatles müzik şirketi “Apple Corps” a nakit ödeme yaptı ve müzik işinden uzak durmayı kabul etti. Ancak iTunes’un piyasaya sürülmesiyle savaş yeniden başladı. Apple Inc., Apple Corps’un ticari marka haklarını satın almayı ve daha sonra bunları tekrar şirkete lisanslamayı kabul ettikten sonra, The Beatles’ın Apple savaşını kaybetmesiyle sonuçlandı..

Jack Daniel’ın vs Patrick Wensink

Bu dava, dava açmadan güçlükle sonuçlandı. Patrick Wensink, Jack Daniel’ın tanınmış marka tasarımı için ölü bir zil olan bir kitap yayınladı. Ünlü şirket, Wensink’e şimdiye kadarki en güzel durdurma ve vazgeçme mektubu olabilecek bir durdurma ve bırakma mektubu gönderdi. Jack Daniel’s Wensink’e kapağını değiştirmeyi düşünebileceğini önerdi ve şükran ve iyi niyet belirtisi olarak şirket yeni kapağın tasarlanmasına finansal olarak bile katkıda bulunacaktı. Dahası, Jack Daniel’ın Mülkleri kitabın raftan çıkarılmasını bile istemedi.

Patrick Wensink web sitesinde mektubu yayınladı, daha sonra viral hale geldi ve Jack Daniel’in inanılmaz miktarda olumlu tanıtım kazandı. Gördüğünüz gibi, bir marka ihlali davası mahkemeye gitmek zorunda kalmadan çözülebilir. Sadece pazarlama departmanınızın hepsini halletmesine izin verin.

Marvin Gaye vs Pharrell Williams vs Robin Thicke

Biri son telif hakkı ihlali vakaları bir jüri Pharrell Williams ve Robin Thicke’un ünlü şarkısı “Blurred Lines” ın Marvin Gaye’nin “Got to Give It Up” şarkısının bir kopyası olduğunu bulduğunda Mart 2015’te gerçekleşti. Dava Williams ve Thicke’nin Marvin Gaye’nin çocuklarına yaklaşık 7.4 milyon dolar ödemesi ile sonuçlandı.

Bu nedenle, kayıtlı bir telif hakkı korumasına sahip olmak, bir kişi şirketinizin markasını çalmaya ve onu kendi markası olarak kullanmaya çalışırsa size son derece yardımcı olabilir. Kayıtlı bir telif hakkınız olduğunda, şirketinizi fikri mülkiyetinizin izinsiz kopyalanmasına karşı koruyabilirsiniz.

Sonuç

Hem telif hakkı hem de ticari marka fikri mülkiyetinizi koruyabilmesine rağmen, farklı varlık türlerini korudukları için farklı koruma türleri sunarlar. Bir telif hakkı edebi ve sanatsal çalışmaları korur, ticari marka ise daha çok bir şirketin markasını tanımlayan ve tanımlayan öğeleri korumaya odaklanır, örneğin logo.

Şirketinizin varlıkları yalnızca paranızı temsil etmez. Ayrıca şirketinizin değerini artırabilecek fikri mülkiyet de içerir, bu nedenle üçüncü bir tarafın izinsiz kullanmamasını sağlamak için bu mülke ilişkin haklarınızı korumalısınız. Telif hakkı ve ticari marka size bu tür bir koruma sağlar, bu nedenle her ikisine de kayıt olmanız ve markanızı koruduğunuzdan emin olmanız gerekir..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map