Yorumlar: Yorum nedir ve nasıl yönetilir?

wordpress-comments.png


WordPress bloglama platformu, web sitenizin ziyaretçilerinin belirli bir konu hakkında görüş bırakmasına ve sizinle ve sitenizin diğer kullanıcılarıyla iletişim kurmasına olanak tanıyan bir yorum sistemi ile birlikte gelir. Yorum olarak bilinen bu (genellikle kısa) mesaj, gönderilerinizin ve sayfalarınızın altında bulunur.

Bir kullanıcı yorumların etkinleştirildiği bir gönderiye veya sayfaya geldiğinde (varsayılan olarak, WordPress tüm yayınlar ve sayfalardaki yorumlara izin verir), bir yorum formu görür. Doldurup bir cevap yazarak, herhangi bir kullanıcı makalenin altında gösterilecek düşüncelerini belirtebilir. Diğer kullanıcılar herhangi bir yorumu görebilir ve yanıtlayabilir veya kendi yorumlarını yazabilir.

WordPress’te Yorumlar Nasıl Yönetilir

Sol taraftaki yönetici kontrol paneli menüsünden Yorumlar’a giderseniz, sitenizdeki tüm yorumları işleyebilirsiniz. Bunlar, her yorumun aşağıdaki öğelere sahip olduğu bir listede sıralanır:

 • Yazar – ad, e-posta ve web sitesi adresi
 • Yorum Yap – yazar tarafından yazılan metin
 • İleti  – yorumu bulabileceğiniz orijinal gönderi veya sayfaya bağlantı
 • Tarih ve saat – ne zaman gönderildi

Tek bir yorumu yönetmek için imleci üzerine getirin – seçilen yorumun altında birkaç yönetim bağlantısı görünecektir. Burada zaten yayınlanmış olan yorumu onaylayabilir veya onaylamayabilirsiniz. Varsayılan olarak, aldığınız tüm yanıtlar denetlenmenizi bekler ve yayınınızda veya sayfanızda gösterilebilmesi için her birini manuel olarak tıklamanız gerekir..

WordPress yorumlarını yönetin

Bir yorumu hızlı bir şekilde yanıtlamak için altında bir düzenleyici açacak ikinci “Yanıtla” bağlantısını seçin. Bir cevap yazabilir ve beğenilerinize stil uygulayabilirsiniz (metni kalın, italik yapın, bağlantı ekleyin, tırnak işaretleri vb.)

Hızlı Düzenleme seçeneği yorumu değiştirmenizi sağlar. Metni, bağlantıları ve onun gibi her şeyi değiştirebilirsiniz. Ayrıca, yanıtı bırakan kişinin adını, e-postasını ve URL’sini düzenleyebilirsiniz. Düzenle düğmesi size aynı seçenekleri sunar, ancak yorumu ayrı bir sayfada açar.

Spam düğmesi yorumu istenmeyen olarak işaretler ve ayrı bir klasöre taşır. Benzer şekilde, Çöp Kutusu düğmesi yorumu sil ve çöplere taşıyın. Listeden kalıcı olarak silmediğiniz sürece otuz gün orada kalacaktır..

Yorum ayarlarını değiştirme

WordPress’in varsayılan yorum sisteminin davranışını ayarlar aracılığıyla değiştirebilirsiniz. Örneğin, oturum açmamış kullanıcıların yanıtlarını bırakıp bırakamayacağına karar verin veya tüm yorumları otomatik olarak onaylayacak bir seçeneği etkinleştirin (önerilmez). Tartışma ayarlarını daha önce ayrıntılı olarak açıkladığımızdan, lütfen WordPress yorum ayarlarıyla nasıl çalışılacağını görün.

Belirli sayfalar için yorumları devre dışı bırakma

Tartışma

WordPress tüm yayınlar ve sayfalar için yorumlara izin verse de, bu ayarı her yazı veya sayfa için kontrol edebilirsiniz.

 1. Bir yayını veya sayfayı düzenleme
 2. Üstte “Ekran Seçenekleri” ni bulun
 3. “Tartışma” onay kutusunu işaretleyin
 4. Yayın düzenleyicinin altına kadar aşağı kaydırın
 5. Tartışma kutusunda, söz konusu sayfa için yorumlara izin vermeyi / vermemeyi seçin

Birisi yorum yaptığında e-posta alın

Varsayılan olarak, WordPress, bir kullanıcı sitenize her yorum yaptığında size bir e-posta gönderir. WordPress blogunuzu başlatırken bu güzel bir özellik olsa da, daha fazla yanıt almaya başladığınızda bir nag olabilir. Sitenizdeki her yorum için yeni e-posta almak istemiyorsanız, lütfen adresine geri dönün Ayarlar -> Tartışma onları kapatabilirsin.

Diğer yorum eklentileri

Varsayılan yorum platformu normal bir kullanıcı için yeterince iyidir. Ancak, yorum sistemini genişletmeye karar verirseniz, varsayılanın tamamen yerini alabilecek düzinelerce diğer WordPress eklentisi olduğunu bilmelisiniz. Örneğin, Disqus, Yorumlar Evolved, Livefyre Yorumlar 3’ü yükleyebilir, hatta sitenize Facebook yorumları ekleyebilirsiniz..

Yorum spam’ı

WordPress örneğinde spam yorumu

Ne yazık ki, sitenize alacağınız ilk yorumlardan biri muhtemelen spam olacaktır (istenmeyen yorum). WordPress’i yüklediğiniz andan itibaren, siteniz size kötü yazılmış reklamlar ve istenmeyen mesajlar göndermeye başlayacak binlerce spam göndericinin hedefi haline gelecektir. Neyse ki, bu tehditle savaşmanıza yardımcı olacak birçok anti-spam eklentisi var. Yeni başlayanlar için, WordPress ile önceden yüklenmiş olarak gelen Akismet var.

Pingbacks

Pingback

Birisi blogunuza başka bir web sitesinden bağlantı verdiğinde, pingback. Bu şekilde, WordPress size bağlantı veren siteleri izlemenize yardımcı olur. Geri bildirimler yorum olarak tanınır, ziyaretçileriniz tarafından gönderilen tüm diğer düzenli yorumlar arasında denetleme listesinde görüneceklerdir.

Bir pingback’i yorumdan ayırmak için her yorumun başında ve sonunda […] ifadesini arayın.

Avatarlar

WordPress Avatarları

Her yorumcunun yorumun yanında küçük bir resmi vardır. Bu resme avatar denir ve yazarı temsil eder. WordPress Gravatar’ı Kullanıyor bu resmi görüntülemek için. Bu nedenle, fotoğrafınız veya avatarınız için herhangi bir özel resminiz olmasını istiyorsanız, lütfen bir hesap açın Gravatar.

 1. Şu yöne rotayı ayarla Kullanıcılar -> Profiliniz ve kullandığınız e-posta adresini kontrol edin
 2. Gravatar sitesini aç
 3. Kullandığınız e-posta adresiyle servise kaydolun
 4. İstediğiniz resmi yükleyin ve özelleştirin
 5. Değişiklikleri onayla
 6. Geri dönmek Kullanıcılar -> Profiliniz ve yeni resminizi kontrol edin

Ücretsiz bir Gravatar hesabı ve özel bir avatarı olmayan kullanıcılar varsayılan avatar resmini alır. Tartışma Ayarlarında varsayılanı ayarlayabilirsiniz.

Yorumlar önemlidir

Yorumlar okuyucularınızla iletişim kurmanın iyi bir yoludur. Web sitenizi daha iyi ve daha etkileşimli hale getirebilirler. Yorumları düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce ayarları kontrol ettiğinizden ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirdiğinizden emin olun. Standart yorumların nasıl çalıştığını sevmiyorsanız, varsayılan sistemin yerini alabilecek düzinelerce eklenti daha vardır. Ne yazık ki, yorumlar spam gönderenleri de çekiyor, bu nedenle her zaman spam ile mücadele etmeye hazır olun.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map