WordPress Yönetici URL’sini Bulma ve Oturum Açma

wordpress-admin-login-page.png


WordPress’i yükledikten sonra yeni blogunuza giriş yapmanız gerekecek. Yönetici sayfalarına erişim olmadan, yeni blogunuzu özelleştiremezsiniz. Yönetici, yayın yazdığınız ve siteyi yönettiğiniz “her şeyin gerçekleştiği” yerdir. Başkalarının siteyi düzenlemesini önlemek için kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekir.

Ancak WordPress’te yeniyseniz, yönetici giriş sayfasını bulmak kafanızı kafa karıştırmanıza neden olabilir. Nasıl erişirsiniz??

Endişelenme; her şey için ilk kez var ve çoğu blogcu bir WordPress bloguna başlarken aynı sorunu yaşıyordu. Bu makalede, WordPress yönetici giriş sayfası ile nasıl çalışacağınızı göstereceğiz.

WordPress Yönetici Giriş Sayfasını Bulma

Varsayılan olarak, WordPress tüm bloglar için aynı olan standart giriş URL’sini kullanır. Açmak için eklemeniz yeterlidir / Wp-admin sitenizin URL’sinin sonunda.

Varsayılan WordPress giriş URL’si

www.example.com/wp-admin

WordPress Geliştiricileri aynı sayfaya yönlendiren başka URL’ler de ekledi. Yani, herhangi bir nedenle varsayılanı beğenmezseniz wp-admin URL, aşağıdakilerden herhangi birini yazarak giriş sayfasına gidebilirsiniz:

 • www.example.com/wp-login
 • www.example.com/admin
 • www.example.com/login

Bu URL’lerin hepsinin aynı giriş sayfasına işaret ettiğini ve bunlardan hiçbirini kullanarak hata yapmayacağınızı lütfen unutmayın. Hepsi otomatik olarak aynı giriş sayfasına yönlendirir. Bu ek URL’lerin sizin için işe yaramaması durumunda, lütfen varsayılan URL’ye geri dönün.

Ayrıca, WordPress.com yönetici sayfalarının ve kimlik bilgilerinin kendi kendine barındırılan WordPress’te kullandıklarınızla hiçbir ilgisi olmadığını bilmelisiniz. Tersi de. Sadece benzer görünüyorlar ama birbirleriyle ilgileri yok.

Giriş sayfasına daha kolay erişim oluşturun

Giriş URL’sini başarıyla açtığınıza göre, gelecekteki girişimleriniz için daha erişilebilir hale getirebilirsiniz. Bir seçenek, tarayıcınızda sayfanın bir yer imini oluşturmak, bir tanesi WordPress ana sayfanıza bir widget eklemek ve ayrıca giriş sayfanıza WordPress menünüze bir bağlantı ekleyebilirsiniz..

WordPress’e nasıl giriş yapılır

WordPress giriş sayfası

WordPress yönetici giriş sayfasını açtıktan sonra, kullanıcı adınızı ve şifrenizi isteyen basit bir kullanıcı arayüzü göreceksiniz. WordPress’i kendiniz yüklediyseniz, yükleme sırasında oluşturduğunuz yönetici kimlik bilgilerine zaten sahip olmalısınız. WordPress size giriş yapmak için gerekli tüm bilgileri içeren bir e-posta gönderdiğinden, bunları unuttuysanız gelen kutusunu kontrol edin. Ancak, sizin için başka biri yüklediyse veya birinin web sitesini devralıyorsanız, yönetici giriş bilgilerini istemelisiniz.

 1. WordPress yönetici giriş sayfasına gidin
 2. Kullanıcı adını ve şifreyi girin
 3. Tıkla Oturum aç buton

Kimlik bilgileri doğruysa, WordPress sizi ilk yayınınız üzerinde çalışmaya ve web sitesini yönetmeye başlayabileceğiniz gösterge tablosuna götürecektir..

İsteklerinize bağlı olarak, giriş sayfası istediğiniz her şeye bakabilir. Birçok eklenti sayfanın görünümünü özelleştirmenize ve ek güvenlik özellikleri sunmanıza yardımcı olacaktır. Yeni yüklenmiş bir WordPress kullanmıyorsanız, sayfa bu makalede gösterilenlerden farklı görünebilir. Farklı resimler, logolar ve hatta soruları yanıtlamayı, kodları taramayı veya ekstra güvenlik anahtarları almak için bir akıllı telefon kullanmayı gerektirebilecek ek alanlara sahip olabilir. Lütfen bundan endişe etmeyin.

Beni hatırla seçeneği

WordPress'te Beni Hatırla seçeneği

Giriş ekranına tekrar bakarsanız, basit bir Beni hatırla kontrol edebileceğiniz veya işaretini kaldırabileceğiniz bir seçenek. Seçeneği belirleyerek, başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra, tarayıcınız kullanıcı adı ve şifre kombinasyonunu hatırlayacak bir çerez kullanarak.

Bu durumda, bilgiler bilgisayarınızda saklanır (genellikle iki hafta boyunca, ancak ayarlarınıza bağlı olabilir). Bu, WordPress yönetici giriş sayfasını bir sonraki açışınızda tarayıcının mevcut bir kullanıcı olduğunuzu bileceği ve aynı kimlik bilgilerini tekrar girmeniz gerekmeyeceği anlamına gelir.

Ne zaman kullanılır (kullanılmaz) Beni hatırla seçenek

kullanım Beni hatırla seçeneği yalnızca kimsenin erişemediği kişisel bilgisayarlarda. Herkese açık bilgisayarlarda oturum açarken seçeneği işaretleyerek yönetici sayfalarını herkese açık hale getirmiş olursunuz. Blogunuzu ele geçirebilir, silebilir veya “beğenmeyeceğiniz” başka bir şey olabilir.

Parolanızı kaybettiniz seçeneği

Ekranın en altında bir “Şifreni mi unuttun?”Seçeneğini seçin. Şifrenizi unuttuysanız, biraz farklı bir giriş ekranı açan bağlantıya tıklayın.

WordPress Kayıp Parola

Burada, yönetici hesabını kaydetmek için kullanılan kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girmeniz gerekecektir. Bir kez “Yeni Şifre Al”Düğmesini tıkladığınızda, WordPress size anında bir e-posta gönderecektir. İçinde, şifre değişikliği ve yeni şifreye götüren özel, benzersiz bir bağlantı hakkında bir bildirim alacaksınız. E-posta birkaç dakika içinde elinize ulaşmazsa, SPAM klasörünüzü kontrol edin. Orada yoksa, bir WordPress uzmanından şifreyi sıfırlamanıza yardımcı olmasını istemeniz gerekir.

WordPress şifre sıfırlama

E-postadaki bağlantıyı tıkladığınızda, giriş yapmanızı sağlayacak yeni oluşturulan şifreyi görürsünüz. WordPress sizin için güvenli bir şifre oluşturur, ancak aynı sayfaya kendi şifrenizi de yazabilirsiniz. Hazır olduğunuzda şifrenizi hatırlayın ve tıklayın Şifreyi yenile buton. Bundan sonra, WordPress şifrenin başarılı bir şekilde değiştirilip değiştirilmediğini size bildirecek ve eğer öyleyse, sizi tekrar giriş sayfasına yönlendirecektir..

Sonuç

Bir WordPress sitesine giriş yapmak için, sitenizin URL’sinin sonuna / wp-admin eklemeniz gerekir. Sayfayı yer imlerine ekleyerek, ön sayfanıza veya menünüze bir widget ekleyerek bunu kolaylaştırabilirsiniz. Güvenli şifreler kullanmaya çalışın ve Beni hatırla özellik. Parolanızı unutmanız durumunda, gevşeyin çünkü WordPress yeni bir tane oluşturmanıza izin verecektir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map