WordPress Yeni Başlayanlar için Ultimate cPanel Rehberi

cpanel-rehber-wordpress-1.png


WordPress dahil her blogun veya web sitesinin bir barındırma sağlayıcısına ihtiyacı vardır. Kime güveneceğinize karar verdiğinizde, bir blog başlatacak ve WordPress’i yükleyeceksiniz. Muhtemelen bildiğiniz gibi, bir siteyi yönetmek hem zaman hem de beceri gerektirir. WordPress, blogunuzda size çok yardımcı olabilir, ancak sunucunuz söz konusu olduğunda farklı bir yardıma ihtiyacınız olacaktır. İşte bu noktada cPanel size yardımcı olmak için devreye giriyor.

cPanel, özellikle web barındırma yönetimi için tasarlanmış Linux tabanlı bir kontrol panelidir. Bu güçlü panel, web sitenizi birçok farklı yönden yönetmenize yardımcı olacak çok sayıda araçtan oluşur. Oldukça sezgisel olan kullanıcı dostu bir grafik arayüzü var ve ilk kez kullananlar bile cPanel aracılığıyla belirli görevleri yerine getirmekte zorluk çekmiyorlar. Yapabilirsin cPanel hakkında daha fazla bilgi edinin Wikipedia sayfalarında.

Bu kontrol paneli o kadar popüler hale geldiğinden hemen hemen her hosting şirketi bunu kullanıyor, er ya da geç onunla bazı temel şeyleri nasıl yapacağınızı öğrenmeniz gerekecek. Bu muazzam panel hakkındaki her ayrıntıyı gözden geçirmek yerine, WordPress yeni başlayanlara odaklanacağız.

İçindekiler

 1. Giriş
 2. Dosyalar
  1. Temaları / eklentileri Dosya Yöneticisi aracılığıyla yükleyin
  2. Yeni bir FTP hesabı oluşturun
  3. Hızlı yedekleme oluşturun
  4. Yedeği geri yükleme
  5. Görüntülerden küçük resimler oluşturun
  6. Görüntüleri ölçeklendirme
  7. Görüntüleri farklı bir biçime dönüştürme
 3. Veritabanları
  1. İlk veritabanınızı oluşturun
  2. Ek veritabanları oluşturma
  3. Veritabanında tablo oluşturma
  4. ihracat
  5. İthalat
  6. Uzaktan erişime izin ver
 4. Alanlar
  1. Eklenti Alan Adı Oluşturun
  2. Alt Alan Yarat
  3. Takma Ad Oluştur
  4. Bir alanı yeniden yönlendirme
 5. E-posta
  1. Yeni bir e-posta hesabı oluşturun
  2. Webmail uygulamasına erişin
  3. Yeni postanızı bir masaüstü uygulamasına ekleyin
 6. Metrik
 7. Güvenlik
  1. IP’yi engelle
  2. Hotlink korumasını etkinleştir
  3. Sülük korumasını etkinleştir
  4. ModSecurity’yi etkinleştir
 8. Yazılım
  1. WordPress Nasıl Kurulur
 9. Tercihler
  1. CPanel şifresini değiştirme
  2. Dili değiştir
  3. Kişi bilgilerini değiştirme
  4. Yeni bir kullanıcı ekle

Giriş

Hesabınıza giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifre girmeniz gerekecek. Bu, WordPress kimlik bilgilerinizden farklı olacaktır; hesap ayrıntıları genellikle barındırma için ödeme yaptıktan hemen sonra size e-postayla gönderilir. Ve giriş yaptıktan sonra eğlence başlayabilir.

CPanel’e giriş yapmak için şu adresi ziyaret edin: https://www.yourdomain.com:2083 veya https: // sunucu-ip-adresi: 2083

Fark edeceğiniz ilk şey, tüm erişilebilir araçlara ev sahipliği yapan ana sayfadır. Sol tarafta, fark edeceksiniz İstatistikler widget’ı Burada sunucunuzla ilgili tüm temel ayrıntıları bulabilirsiniz. Burada, alan adınızı ve giriş dizininin konumunu, son giriş bilgisini, disk kullanımınızla ilgili bilgileri, posta hesabınızı ve her zaman bilmek iyi olan diğer istatistikleri görebilirsiniz..

Sağ tarafta, tüm araçları birkaç kategoride gruplanmış bulacaksınız. Bu kategoriler yeniden düzenlemek için sürüklenip bırakılabilir ve WordPress siteniz için gerçekten yararlı şeyler bulabilirsiniz. Şimdi, cPanel’i bu kategorilere ayıralım.

Dosyalar

cPanel Dosyaları

Dosyalarla çalışırken ihtiyaç duyacağınız tüm araçlar bu grupta bulunur. Yeni başlayanlar için, burada manuel WordPress kurulumu için ihtiyaç duyabileceğiniz FTP hesaplarını kontrol edebileceksiniz. Kolayca yeni hesaplar ekleyebilir, şifreleri değiştirebilir, kotaları kontrol edebilir ve FTP-bilge olan her şeyi yapabilirsiniz. Daha büyük bir projede çalışırken bazen izlemeniz gerekir FTP Bağlantıları ve hangi FTP hesabına kimin bağlı olduğunu görün. FirstSiteGuide’ı takip ederseniz, güvenli bir web sitesine sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu her zaman vurguladığımızı bilirsiniz. Web sitenizi düzenli olarak taramak ve temalar ve eklentiler aracılığıyla WP sitenizi korumak için elinizden gelen her şeyi yapmak isteyeceksiniz, ancak bazen sitenize FTP erişimini analiz etmeniz gerekecektir..

WordPress dizinlerini .htaccess dosyasını değiştirerek veya gibi eklentileri yükleyerek gizleyebilir ve koruyabilirsiniz. WP Gizleme ve Güvenlik Geliştirici, istediğiniz herhangi bir klasörü kilitlemek için cPanel kullanabilirsiniz. Basitçe Directory Privacy klasörünü açın, herhangi bir klasörü seçin ve ona bir şifre koyun. Güzel, değil mi?

Bu kategoride, bazen cankurtaran olabilen basit bir yedekleme aracı da bulacaksınız. Sadece birkaç tıklamayla sunucunuzun tüm içeriğini indirebilirsiniz. Bu, WordPress klasörünün tamamını kolayca indirip başka bir barındırma şirketine aktarabileceğiniz veya daha fazla geliştirme için yerel olarak yükleyebileceğiniz anlamına gelir. Yalnızca belirli dosyaları ve veritabanlarını yedeklemek istiyorsanız, sitenin tamamını indirmek yerine bunları seçebilirsiniz. Tabii ki, yedekleme aracı da bir yedeği geri yüklemenize izin verecektir.

Görüntüler söz konusu olduğunda, WordPress’in küçük resimleri veya tüm fotoğraf koleksiyonlarını yönetmenize yardımcı olacak çok sayıda galeri eklentisi ve görüntü aracıyla paketlenebileceğini zaten biliyorsunuzdur. Ayrıca fotoğrafçılığa adanmış en iyi premium temalardan bazılarını yükleyebilir, ek görüntü boyutlarını yeniden oluşturabilir veya WordPress’in JPEG resimlerinizi sıkıştırma şeklini değiştirebilirsiniz, ancak bazen bir resimdeki tüm resimlerden küçük resimler oluşturmanıza yardımcı olacak Görüntüler cPanel aracını kullanmak yeterlidir. seçili klasörü seçin, ölçeklendirin, hatta farklı bir biçime dönüştürün.

Dosya Yöneticisi ile temalar / eklentiler nasıl yüklenir?

Bir FTP erişiminiz yoksa ve temaları ve eklenti dosyalarını doğrudan sunucunuza yüklemeniz gerekiyorsa, bunu cPanel üzerinden yapabilirsiniz:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Dosyalar kategori ve açık Dosya Yöneticisi araç
 2. “Temalar” ve “eklentiler” klasörünü bulacağınız public_html -> wp-content’ı açın
 3. Klasörü aç
 4. Tema / eklenti dosyalarını sürükleyip bırakın

Yeni bir FTP hesabı nasıl oluşturulur?

 1. Şu yöne rotayı ayarla Dosyalar kategori ve açık FTP hesapları araç
 2. bir kullanıcı adı seçin
 3. Bir parola seç
 4. Söz konusu hesap için üst düzey dizini seçin – örneğin, seçerseniz public_html / wp-content / themes bu hesap yalnızca temalar dizinine erişebilecek
 5. Gerekirse hesaba bir kota koyun
 6. Tıklayın FTP Hesabı Oluştur buton

Hızlı yedekleme nasıl oluşturulur

 1. Şu yöne rotayı ayarla Dosyalar kategori ve açık Yedekleme Sihirbazı araç
 2. Tıklayın Destek olmak sol taraftaki düğme
 3. Seçin Tam Yedekleme veya belirli klasörleri, veritabanlarını veya e-posta ileticilerini ve filtreleri seçin
 4. Tıklayın Yedek Oluştur Tam Yedekleme seçtiyseniz veya diğer yedeklemeler için bir düğme seçtiyseniz
 5. Yedeklemeyi indirmek ve yerel olarak kaydetmek için bir bağlantıyı tıklayın

Yedekleme nasıl geri yüklenir

Bilgisayarınızda zaten bir yedek dosyanız varsa, Yedekleme Sihirbazı aracını kullanarak hızlı bir şekilde geri yükleyebilirsiniz:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Dosyalar kategori ve açık Yedekleme Sihirbazı araç
 2. Tıklayın Onarmak sol taraftaki düğme
 3. Geri yükleme türünü seçin (ana dizin, MySQL veritabanları veya e-posta ileticileri ve filtreleri)
 4. Bilgisayarınızdan bir dosya seçin
 5. Tıkla Yükleme buton

Görüntülerden küçük resimler nasıl oluşturulur?

 1. Şu yöne rotayı ayarla Dosyalar kategori
 2. seçmek Görüntüler araç
 3. Seç Thumbnailer
 4. Dönüştürmek istediğiniz resimlerin bulunduğu dizini seçin
 5. Görüntüleri küçültmek istediğiniz yüzdeyi girin
 6. Seçin En-boy oranını koru Onay kutusu
 7. Tıklayın Küçük Resimler buton

Görüntüler nasıl ölçeklendirilir?

 1. Şu yöne rotayı ayarla Dosyalar kategori
 2. seçmek Görüntüler araç
 3. Seç Ölçeklendirici
 4. Bir klasöre gidin ve bir resim seçin
 5. Boyutları ayarlama
 6. Seçin En-boy oranını koru Onay kutusu
 7. Seçin Eski görüntünün bir kopyasını sakla
 8. Tıklayın Görüntüyü ölçeklendir buton

Bir görüntüyü farklı bir biçime dönüştürme

 1. Şu yöne rotayı ayarla Dosyalar kategori
 2. seçmek Görüntüler araç
 3. Seç Dönüştürücü
 4. Bir klasöre göz atın ve bir resim seçin
 5. Menüden, görüntüyü hangi biçime dönüştürmek istediğinizi seçin
 6. Tıklayın Dönüştürmek

Veritabanları

cPanel Veritabanları

Pratik olarak WordPress’teki her şey veritabanlarını kullanıyor. WordPress’i yüklemeden önce bir tane oluşturmanız gerekir (endişelenmeyin; aşağıda bahsedeceğimiz gibi bir yükleyici kullanıyorsanız, bunu manuel olarak yapmanız gerekmeyecek) ve bir veritabanı kullandığınız her tema ve eklenti için, yayınladığınız her yazı ve sayfa için, her yorum, kullanıcı vb. için yeni tablolarla doldurma yapabilirsiniz. WordPress, yükleme işlemi sırasında veritabanınızı adlandırmanızı isteyecek ve söz konusu veritabanındaki gelecekteki tüm tablo için kullanılacak bir veritabanı öneki. Yardımsever gibi görünse de, veritabanı adı ve önekler gelecekteki sitenizin güvenliğinde önemli faktörler olabilir, bu nedenle benzersiz olduklarından emin olun. Zaten bir WordPress yüklüyse, yine de veritabanı önekini değiştirebilirsiniz.

cPanel veritabanlarını yönetmenizi sağlar. Daha doğrusu, cPanel’in kullanımındaki araçlardan biri phpMyAdmin. Bu, veritabanı yönetimi için kullanılan ücretsiz (açık kaynak) bir araçtır. Veritabanlarını ve tablolarını oluşturmanıza, düzenlemenize ve silmenize ve çok daha fazlasını yapmanıza izin verecektir. Veritabanları aracılığıyla WordPress’teki şeyleri doğrudan değiştirebileceksiniz. Örneğin, bir eklenti veritabanınızı ayarları bir tabloda depolamak için kullandıysa, phpMyAdmin aracılığıyla her şeyi değiştirebilir veya sıfırlayabilirsiniz. Bir WordPress veritabanını sıfırlamak istiyorsanız, bunu manuel bir sorgu ile yapmanız gerekmez – bunun yerine ücretsiz bir eklenti kullanabilirsiniz.

Veritabanı kategorisi ayrıca MySQL veritabanlarını ve MySQL Veritabanları Sihirbazı’nı kullanmanıza izin verir. Başka bir hizmet veya uygulamanın birlikte çalışması gerekiyorsa MySQL uzaktan, cPanel aracılığıyla her şeyi ayarlayabileceksiniz.

İlk veritabanınızı oluşturma

 1. Şu yöne rotayı ayarla Veritabanları kategori
 2. seçmek MySQL Veritabanı Sihirbazı
 3. Yeni veritabanınızın adını girin ve tıklayın Sonraki adım
 4. Kullanmak istediğiniz bir kullanıcı adı seçin ve bir şifre belirleyin
 5. Tıklayın Kullanıcı oluştur buton
 6. Ayrıcalıkları seçin ve tıklayın Sonraki adım

Ek veritabanları nasıl oluşturulur?

 1. Şu yöne rotayı ayarla Veritabanları kategori
 2. Açık MySQL Veritabanları
 3. Veritabanı adını girin (önek dahil 64 karaktere kadar)
 4. Tıklayın Veritabanı yarat buton

Veritabanında tablo nasıl oluşturulur

 1. Şu yöne rotayı ayarla Veritabanları kategori
 2. Açık phpMyAdmin
 3. Sol taraftan bir veritabanı seçin
 4. Altta, bulacaksınız Tablo oluştur çıkıntı
 5. Tablonuzun adını girin ve sahip olacağı satır sayısını seçin
 6. Tıkla Git buton
 7. Alanların adlarını ve özelliklerini girin

Bir veritabanı nasıl yedeklenir

 1. Şu yöne rotayı ayarla Veritabanları kategori
 2. Açık phpMyAdmin
 3. Seç ihracat çıkıntı
 4. Bir yöntem seçin (özel yöntemdeki hızlı veya ayar seçenekleri)
 5. Veritabanı için bir biçim seçin
 6. Tıklayın Git veritabanını bilgisayarınıza kaydedecek düğme

Veritabanı nasıl alınır

 1. Şu yöne rotayı ayarla Veritabanları kategori
 2. Açık phpMyAdmin
 3. Seç İthalat çıkıntı
 4. Tıklayın Dosya seçin buton
 5. Veritabanı biçimini seçin
 6. Tıklayın Git buton

Veritabanlarınıza uzaktan erişime izin verin

 1. Şu yöne rotayı ayarla Veritabanları kategori
 2. Açık Uzak MySQL
 3. Erişim ana bilgisayarı ekle (alan adı veya IP adresi)
 4. Tıklayın Ana bilgisayar ekle buton

Alanlar

cPanel Etki Alanları

WordPress sitenizle kullanmak istediğiniz birden fazla alan adınız varsa, cPanel’in çalışabileceğiniz çok önemli birkaç aracı olacaktır. Kullanarak Addon Etki Alanları sitenizin bir alt alan adı olarak depolanacak yeni bir alan ekleyebilirsiniz. Yeni bir alan satın almak zorunda kalmadan yeni bir web sitesi istiyorsanız, Alt alanlar. CPanel’deki basit bir araç, hızlı bir şekilde yeni bir alt alan adı oluşturmanıza olanak tanır; böylece, iş sitenizde bir WordPress blog’u oluşturabilir ve blog.yoursite.com tamamen yeni bir site gibi davranacak. Diğer web sitelerinizi barındırmak için de aynısını yapabilir ve bir geliştirme veya demo sitesi için bir örnek kullanabilirsiniz..

Web sitenizi bir alan adından başka bir alan adına aktardıysanız ve her ikisini de saklamak istiyorsanız, Takma adlar aracı. Bu basit araç, iki alana bağlanmanıza olanak tanır, böylece aynı siteye her ikisinden de erişebilirsiniz. Örneğin, blogunuza şu adresten erişebildiyseniz: www.yourblog.net ve şimdi satın aldın www.yourblog.com bir, her iki alanın da sitenize bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bir alan adını diğerine yönlendirmek istiyorsanız, Yönlendirmeler aracı yardım etmek için burada. Geçici mi yoksa kalıcı bir yönlendirme mi istediğinize karar verin, alan adları ekleyin ve işiniz bitti.

Addon Etki Alanı Nasıl Oluşturulur

 1. Şu yöne rotayı ayarla Alanlar kategori
 2. seçmek Addon Etki Alanları araç
 3. Alan adını girin (cPanel geri kalanını otomatik olarak doldurur)
 4. Yeni addon etki alanı için bir FTP hesabı oluşturmak isteyip istemediğinizi seçin ve ayrıntıları girin
 5. Tıklayın Alan Adı Ekle buton

Bir alt alan adı nasıl oluşturulur?

 1. Şu yöne rotayı ayarla Alanlar kategori
 2. seçmek Addon Etki Alanları araç
 3. Alt alan adını girin (örneğin: “blog”)
 4. Tıklayın Oluşturmak buton

Yeni takma ad oluşturma

 1. Şu yöne rotayı ayarla Alanlar kategori
 2. Açık Takma adlar araç
 3. Alan adını girin
 4. Tıklayın Alan adı ekle buton

Bir alan adını veya web sayfasını yeniden yönlendirme

 1. Şu yöne rotayı ayarla Alanlar kategori
 2. Açık Yönlendirmeler araç
 3. Seçin yönlendirme türü
  Kalıcı (301) – ziyaretçilerin tarayıcısına kayıtlarını güncellemelerini bildirir
  Geçici (302) – ziyaretçinin yer işaretlerine bilgi vermez
 4. Yeniden yönlendirmek istediğiniz bir alan seçin
 5. Söz konusu alanın yeniden yönlendirilmesini istediğiniz URL’yi girin
 6. “Www” den gelen veya onsuz ziyaretçileri yönlendirmek isteyip istemediğinizi seçin
 7. Tüm dosyaları bir dizinden yeni dizindeki aynı dosya adına yönlendirmek istiyorsanız joker karakteri seçin
 8. Tıklayın Ekle buton

E-posta

cPanel E-postası
Web sitelerini ve web teknolojilerini yönetme konusunda fazla deneyiminiz yoksa, muhtemelen bazı kişilerin Gmail gibi popüler adresler yerine nasıl özel e-posta adresleri olduğunu merak ediyordunuz. Kendi alan adınız olduğunda, bu tür e-posta adreslerini kendiniz oluşturabilirsiniz. cPanel burada çok yardımcı olacak çünkü panel aracılığıyla birkaç basit tıklamayla özel adresler oluşturacaksınız.

Diyelim ki yeni bir e-posta adresi oluştur kullanıcıların sizinle iletişim kurabileceği WordPress blogunuz ve sitenizde çalışan her yazar için ek bir adres. Tek yapmanız gereken, aracı cPanel’den açmak ve yeni hesaplar eklemektir. E-posta adreslerinin biçimini seçersiniz ve şifreleri ayarlamanız gerekir. Yeni e-posta hesaplarının sınırsız olup olmayacağına karar verin veya hesapların her birine maksimum kota ekleyin. Bu size bağlı olsa da, seçtiğiniz barındırma planına da bağlı olacaktır. Tüm bunlar hakkında iyi olan şey, cPanel’in sizi yeni e-postaları anında açıp kontrol edebileceğiniz bir web postasına bağlayacağıdır..

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu sadece başlangıç. E-posta hesaplarında daha fazla çalışmaya ihtiyacınız varsa, cPanel daha fazlasını yapmanıza izin verecektir. Örneğin, kolayca bir yönlendirme sistemi böylece belirli bir hesaptaki e-postalar otomatik olarak başka bir hesaba yönlendirilebilir. E-postanıza bir süre erişemiyorsanız (örneğin, tatildeyken), Otomatik Yanıtlayıcılar cPanel’deki başka bir araç aracılığıyla.

Hostinginize bağlı olarak, burada bir Anti Spam gelen kutunuza ulaşmadan önce bile spam ile mücadele edecek bir araç. Daha fazla esnekliğe ihtiyacınız varsa, MX Girişi bir alan adının gelen postasını yedekleme görevi görebilecek belirli bir sunucuya yönlendirmenize olanak tanır.

Burada e-posta filtreleri, kişileri içe aktarma, posta listeleri oluşturma, şifrelemeleri yönetme ve çok daha fazlası.

Yeni bir e-posta hesabı nasıl oluşturulur?

 1. Şu yöne rotayı ayarla E-posta kategori
 2. Açık E-posta hesapları
 3. Hesap adını (e-posta) ve şifreyi girin
 4. Hesap için kota seçin
 5. Tıklayın Hesap oluştur buton

Webmail uygulamasına erişme

Web posta uygulamanıza cPanel’den erişebilirsiniz:

 1. Adresine git E-posta kategori
 2. bulmak E-posta hesapları aracı açın ve açın
 3. Aşağı kaydırın ve bulun Web postasına eriş bağlantı
 4. Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

Veya Webmail uygulamasına doğrudan açarak erişirsiniz https://yourdomain.com:2096

Yeni e-posta hesabınızı bir masaüstü uygulamasına ekleme

Masaüstü uygulamanızdan e-posta almak ve göndermek istiyorsanız, doğru şekilde yapılandırmanız gerekir. Neyse ki, e-postanız hakkında sadece bir ayrıntı bilmeniz gerekiyor ve bu posta sunucusu adresidir. Çoğu durumda, posta sunucunuz mail.yourdomain.com, ve tam kullanıcı adınıza ([email protected]) ve şifrenize ihtiyacınız olacaktır. Sunucum Kimlik Doğrulaması Gerektiriyor seçeneğini işaretlemek iyi bir fikirdir. E-postanız başarılı bir şekilde bağlanmazsa, barındırma şirketinin bir şey değiştirmesi mümkündür, bu nedenle onlardan ayrıntı istemek veya barındırma için ödeme yaptıktan sonra aldığınız e-postayı kontrol etmek en iyisidir. Barındırma şirketleri genellikle eksiksizdir, bu nedenle e-postadaki tüm önemli ayrıntılara sahip olursunuz.

E-postalar nasıl yönlendirilir?

 1. Şu yöne rotayı ayarla E-posta kategori
 2. Açık Taşıma araçları araç
 3. Tıklayın İletici Ekle
 4. Bir alan adı yönlendirmek ve seçmek için e-posta adresini girin
 5. Yönlendirilmiş e-postaları almak istediğiniz adresi girin veya e-postayı atmayı ve gönderene bir hata mesajı göndermeyi seçin
 6. Tıklayın İletici Ekle

Metrik

cPanel Metrikleri

Sitenizi ilk ziyaret etmeye başladığınızda, verileri analiz etmeye başlamanız gerekir. Yeni başlayanlar için, gözünüzü açık tutmak isteyeceksiniz Bant genişliği. Bu harika araç, sitenizin bant genişliği kullanımını gösterecektir. HTTP, IMAP, POP3, SMTP ve FTP üzerinden aktarılan veri miktarını gösteren bant genişliği kullanımını temsil eden grafikleri ve sayıları göreceksiniz. Barındırma planınıza bağlı olarak, sınırlı kaynaklarınız olabilir, bu nedenle istatistikleri bilmeniz önemlidir. Sınırlı bir planda eşiğe ulaşırsanız, web siteniz yeni bir ziyaretçi için gösterilmeyebilir. Bu gerçekleştikten sonra, muhtemelen bir barındırma yükseltme zamanı.

Ziyaretçi işlevi, sitenize en fazla 1000 ziyaret geldiğini gösterir. awstats ve Webalizer araçları görsel yardımlar kullanarak ziyaretçiler hakkında ayrıntılı bilgi verir, ancak grafiklere ve kullanıcı arayüzüne ihtiyacınız yoksa, Ham Erişim aracı ziyaretçilerinizle ilgili bilgileri basit bir metin dosyasında dışa aktarabilir. Bu araçlar yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç ​​olabilir, ancak ziyaretçinizi daha ayrıntılı olarak izlemek istiyorsanız, Google Analytics’i kullanmaya başlamak istersiniz. Sahip olabileceğinden Google Analytics doğrudan WordPress kontrol panelinizde görüntülenir, sadece bunun için cPanel’e giriş yapmanız gerekmeyecek.

Ne kadar denerseniz deneyin, sitenizde her zaman hatalar olacaktır. İle Hatalar aracını kullanarak, bozuk bağlantıları ve eksik dosyaları içerebilecek son 300 hatayı görebileceksiniz. Araç oldukça yararlı olsa da, WordPress eklentisi ile çok şey yapabilirsiniz. Örneğin, bozuk bağlantıları otomatik olarak kontrol edebilirsiniz.

Sonunda, ile istatistik programları ayarlayabilirsiniz Metrik Editörü. Bunu yapma izniniz varsa (sunucu ayrıcalıklarınıza bağlı olarak), diğer istatistik araçlarında hangi istatistiklerin görüntülenmesini istediğinizi seçebilirsiniz..

Güvenlik

cPanel Güvenliği

Yeni blogunuzu güvenli hale getirmek için elinizden gelen her şeyi yapmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Kötü amaçlı yazılımların ve bilgisayar korsanlarının sitenize el koymasını istemezsiniz, böylece ona bakmanız gerekir. cPanel, Güvenli Kabuk anahtarları (SSH). SSH, ağ hizmetlerini güvenli olmayan bir ağ üzerinden güvenli bir şekilde çalıştırmak için kullanılan bir şifreleme ağı protokolüdür. Bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Wikipedia sayfaları.

IP adresleri nasıl engellenir

Er ya da geç, spam ya da hacker saldırılarının hedefi olacaksın. WordPress sitenizde istenmeyen yorumlar bırakmaya veya hatta kontrol panelinize sürekli giriş yapmaya çalışacaklar. Bu durumda, söz konusu IP’yi engellemek isteyebilirsiniz. Herhangi bir IP adresinin sitenize erişmesini engellemek gerçekten çok kolaydır:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Güvenlik cPanel kategorisi
 2. Açık IP Engelleyici araç
 3. Engellemek istediğiniz IP adresini veya etki alanını ekleyin

IP’yi engellemek için şu biçimlerden herhangi birini kullanabilirsiniz:

 • Tekli IP Adresi: 192.168.0.1
 • Aralık: 192.168.0.1-192.168.0.40
 • Zımni Aralık: 192.168.0.1-40
 • CIDR Biçimi: 192.168.0.1/32
 • 192. *. *. * Anlamına gelir

Hotlinking’i içerik ve bant genişliği çalma olarak düşünün. Sitenizi korumazsanız, İnternet’teki herkes sizden çalabilir ve doğrudan dosyalarınıza bağlantı kurabilir. Bu, herkesin dosyalarınızı çalabileceği ve ayrıca bant genişliğinizi kullanacağı anlamına gelir! Örneğin, birisi sitenize doğrudan bağlayarak bir resim çalabilir. Bu yöntem, ödediğiniz bant genişliğinizi kullanarak resimlerinizi sitelerinde gösterir. Peki, cPanel üzerinden hotlinking nasıl durdurulur?

 1. Şu yöne rotayı ayarla Güvenlik cPanel ve açık kategorileri Hotlink Koruması araç
 2. Tıkla etkinleştirme buton
 3. Erişime izin vermek için URL ekleyin
 4. Doğrudan erişimi engellemek istediğiniz biçimleri seçin (örneğin: jpg, jpeg, gif, png, bmp)
 5. Tıkla Sunmak buton

Hotlinking sitenizi yavaşlatabilir ve siteye göre hareket etmezseniz gerçekten para kaybedebilirsiniz.

Sülük Koruması nasıl etkinleştirilir

Kayıtlı kullanıcıların sitenizdeki belirli bir alana erişmesine izin vermek için WordPress hesapları kullanıyorsanız, web sitenizi ayrıca korumak istersiniz. Bir şekilde erişimi kısıtladıysanız (belki de yalnızca belirli sayıda kullanıcının kaydolmasını istedim veya kullanıcıların hesap için ödeme yapması gerekiyorsa), kullanıcılar başkalarının sitenizin sınırlı bölgesine erişmesine izin vermek için hesaplarını paylaşabilir. Sülük Korumasını etkinleştirerek bunu önleyebilirsiniz:

 1. Açık Sülük Koruması aracı Güvenlik kategori
 2. Korumak istediğiniz klasörü seçin
 3. Aşağıdakileri seçerek korumayı ayarlayın:
  • 2 Saatlik Bir Süre İçinde İzin Verilen Kullanıcı Başına Giriş Sayısı
  • Sülük Kullanıcılarını Yönlendirme URL’si
  • Uyarı almak istediğiniz bir e-posta adresi seçin
  • Güvenliği ihlal edilmiş hesapları devre dışı bırakmak isteyip istemediğinizi seçin
 4. Tıkla etkinleştirme buton

ModSecurity nedir ve alanlarınız için nasıl etkinleştirilir?

ModSecurity, hacker saldırılarını durdurmak için kullanılan ücretsiz bir Apache modülüdür. Bu modül aslında bir dizi kuraldır; sitenize gelen istekleri tarar ve kurallara aykırıdır. Bir istek geçerliyse, web sitesi normal şekilde çalışacaktır. İstek siteniz için bir tehdit oluşturuyorsa, ModSecurity bunu engeller.

ModSecurity’yi etkinleştirmenizi öneririz ve nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Şuraya gidin: Güvenlik kategori ve açık ModSecurity aracı
 2. Alan adınızı kullanılabilir alanlar listesinde bulun
 3. Tıkla üzerinde buton

Yazılım

cPanel Yazılımı

WordPress web siteniz için kullandığınız barındırma şirketine bağlı olarak, Yazılım kategorisi altında sizi bekleyen farklı uygulamalar olacaktır. Yükleyebileceğiniz birçok CMS, forum ve e-ticaret yazılımı arasında, en modern barındırma şirketlerinin listesinde WordPress olacak.

Softaculous kullanarak WordPress nasıl kurulur

 1. Şu yöne rotayı ayarla Yazılım kategori
 2. Açık Softaculous Uygulama Yükleyici (veya widget’ını cPanel cihazınızın alt kısmında bulabilirsiniz)
 3. Seç WordPress ve tıklayın Yüklemek buton
 4. Gerekli tüm bilgileri (alan adı, dizin, yönetici kullanıcı adı, e-posta ve şifre) girin
 5. Tıklayın Yüklemek

Sağlanan bilgiler doğruysa, Softacoulus Apps Installer belirtilen dizine WordPress’i yükleyecek ve yeni yüklemenizi listede görebileceksiniz. Bitirdiniz! Artık yeni web sitenizi ziyaret edebilirsiniz. Gösterge tablosuna erişmek için şu adrese giderek yeni sitenize giriş yapmanız gerekir: www.yourdomain.com/wp-login. Burada, kurulum işlemi sırasında kullandığınız yönetici kullanıcı adını ve şifreyi girmelisiniz ve sonunda WP sitenizde çalışmaya başlayabilirsiniz..

Tercihler

cPanel Tercihleri

Tercihler doğrudan cPanel hesabınıza bağlıdır. Burada sizin ve diğer kullanıcıların hesaplarını yönetebilir, cPanel’inizin dilini değiştirebilir ve iletişim bilgilerini değiştirebilirsiniz.

CPanel şifrenizi değiştirme

CPanel’niz için iyi ve güçlü bir şifre oluşturmak zorunludur. Bu makalede görebileceğiniz gibi, cPanel web sitenizi ve sunucunuzu çok ayrıntılı olarak kontrol ettiğiniz bir yerdir. Ne olacağını sadece cPanel hesabınız tehlikeye girerse hayal edebilirsiniz. Başka bir şey üzerinde çalışmaya devam etmeden önce şifrenizi değiştirdiğinizden emin olun:

 1. Adresine git Tercihler kategori ve seçin Şifre ve Güvenlik araç
 2. Eski şifrenizi yazın
 3. Yeni şifrenizi yazın ve güçlü olduğundan emin olun (şifreyi spor salonuna göndermek yerine şifre üreticisi kullanabilirsiniz)
 4. Tıkla Şifrenizi şimdi değiştirin! buton

Sunucunuzda tanınmış bir otorite tarafından imzalanmış bir SSL sertifikası yoksa ve açık metin / şifrelenmemiş bağlantı üzerinden Windows Vista, 7 veya 8 kullanıyorsanız, etkinleştirmeniz gerekir. Özet Kimlik Doğrulaması.

CPanel’in dili nasıl değiştirilir

Çoğu durumda, cPanel’niz İngilizce olarak ayarlanacaktır. Başka bir dilde kullanmak istiyorsanız, tercihler yoluyla hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Tercihler kategori ve seçin Dili değiştir araç
 2. Listeden bir dil seçin
 3. Tıklayın Değişiklik buton

İletişim Bilgilerini değiştirme

 1. Şu yöne rotayı ayarla Tercihler kategori ve seçin İletişim bilgileri araç
 2. Bildirim almak istediğiniz e-posta adreslerini girin
 3. Almak istediğiniz bildirimleri kontrol edin ve işaretlerini kaldırın
 4. Tıklayın Kayıt etmek buton

Yeni kullanıcı nasıl eklenir?

 1. Şu yöne rotayı ayarla Tercihler kategori
 2. Açık Kullanıcı yönetici araç
 3. Tıklayın Kullanıcı Ekle buton
 4. Yeni kullanıcı hakkındaki tüm ayrıntıları doldurun
 5. Tıklayın Oluşturmak buton
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map