WordPress Web Sitenizi Yedekleme

Wordpress-kılavuzu-backup.png


Yedekleme, herkesin tam olarak anlamasalar bile kullanmayı sevdiği bilgisayarla ilgili terimlerden biridir. Terime hala aşina değilseniz, orijinal dosyalara korkunç bir şey olursa hızlı bir şekilde geri yükleyebilmeniz için verileri kopyalama veya arşivleme işlemidir..

WordPress hakkında konuşurken yedekleme, WordPress’in dosyalarını ve veritabanlarını güvenli bir yere kopyalama işlemini temsil eder. Bu nedenle, sitenizi bozmanız, saldırıya uğramanız veya herhangi bir nedenle web sitesinin daha eski bir sürümüne ihtiyacınız olması durumunda, ağrısız bir şekilde geri yükleyebilirsiniz..

Genellikle, WordPress barındırma sağlayıcınız sizi ele geçirir. Barındırma şirketlerinin çoğu bugün sitenizi düzenli olarak yedeklemeyi vaat ediyor. Bazı şirketler sitenizi günlük olarak yedeklerken, diğerleri bunu her hafta veya ayda bir yapar. Yine de, bu tamamen güvenemeyeceğiniz bir şey. Evet, barındırma şirketlerinin çoğu vaatlerini yerine getirecek ve yedeklemelerinize her zaman erişilebilir olacak, ancak sitenize gelince gerçekten başka birine güvenmek istiyor musunuz??

Önümüzdeki on dakika içinde tam bir yedek almak istiyorsanız ve destek ekibi saatlerce yanıt vermiyorsa ne olur? Barındırma şirketiniz, istedikleri verileri herhangi bir nedenden dolayı alamıyorsa ne olur??

Bu yüzden kendi yedeklemelerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Bizi yanlış anlamayın; büyük olasılıkla sitenizi barındırma şirketinden geri yükleyebilirsiniz, ancak WordPress sitenizden para kazanırsanız, güvenlik konusunda kumar oynamamanız gerekir.

Bu makalede, WordPress dosyalarının ve veritabanlarının manuel olarak nasıl yedekleneceğini göstereceğiz. Tam bir yedek oluşturmak istiyorsanız her iki parça da çok önemlidir. Bundan sonra, otomatik WordPress yedeklemesi için en iyi eklentilerden bazılarını göstereceğiz. Bu eklentiler dosyaları kopyalamanıza yardımcı olur, çok sayıda seçenek arasından seçim yapmanıza izin verir ve hatta siteniz için otomatik yedeklemeler planlamanıza izin verilir. Her ne kadar harika daha iyi çalışırlarsa da, yedekleme eklentilerinin çoğu premiumdur, bu da onlar için ödeme yapmanız gerekeceği anlamına gelir. Ve çoğu, sundukları her fantezi özelliği elde etmek için aylık ücret ödemenizi gerektirecek.

WordPress Dosyalarını Manuel Olarak Yedekleme

Bildiğiniz gibi, WordPress eklentileri, temaları ve kullanıcıların verilerini hem dosyalarda hem de veritabanlarında depolar. Manuel yedeklemenizi başlatmak için sitenizdeki tüm özel dosyaları indirmek istersiniz.

Ana WordPress dizinini açarsanız, aşağıdaki gibi birkaç alt klasör bulacaksınız wp-admin, wp-content, ve WP-içeren (aşağıdaki ekran görüntüsünü kontrol edin). Bu klasörler, tüm birleşik sitenizi güçlendiren değerli veriler içerir. Örneğin, wp-content klasöründe tüm temalarınızı, eklentilerinizi, yükseltmelerinizi ve yüklemelerinizi bulabilirsiniz. Bu dosyaların hiçbirini kaybetmek istemiyorsunuz, değil mi? Bulunan dosyalar ne olacak? WP-içeren ve wp-admin sitenizi çalıştırmak için gerekli diğer bilgileri barındıran?

WordPress Dosyaları Yedekleme

Ve bu sadece buzdağının görünen kısmı; kök klasörde bazı önemli dosyalar var. wp-config.php sitenizin yapılandırmasıyla ilgili tüm ayrıntıları koruyan Tüm bu verilere dikkat etmeniz gerekiyor, bu yüzden onları nasıl yedekleyeceğimizi görelim.

Başlamak için sitenize bir FTP erişiminiz olması gerekir. FTP hesabınıza hiç bağlanmadıysanız, gerekli tüm bilgileri barındırma şirketinizden gelen e-postada bulmanız veya cPanel’den yeni bir hesap açmanız gerekir.

 1. Gibi bir FTP istemcisi açın FileZilla
 2. Hesabınıza giriş yapın
 3. WordPress klasörünün tamamını bilgisayarınıza indirin

Bu hiç de zor değildi, değil mi? Üç basit adımdan sonra, WordPress dosyalarınızın tam bir yedeğine sahipsiniz ve onları güvende tutmalısınız. Klasörü bilgisayarınızda bir yerde saklayın, bulut barındırma , harici bir diske, USB bellek çubuğuna, DVD’ye kaydet… sadece erişebildiğinizden emin olun.

FTP erişimini kullanarak dosyaları geri yükleme

WordPress dosyalarını FTP yoluyla geri yüklemek, fotoğraflarınızı bir klasörden diğerine kopyalamak kadar rahattır. Windows’ta hiç dosya sürükleyip bıraktıysanız, yedeklemeyi FTP yoluyla nasıl geri yükleyeceğinizi zaten biliyorsunuz:

 1. FTP istemcinizi açın (FileZilla veya istediğiniz herhangi bir istemciyi kullanarak)
 2. Hesabınıza giriş yapın
 3. WordPress kurulum klasörüne gidin
 4. Bilgisayarınızda yedekleme klasörünü açın
 5. Bilgisayarınızdaki tüm dosyaları FTP sunucusuna sürükleyip bırakın
 6. Sorulduğunda dosyaların üzerine yazmayı / değiştirmeyi seçin

Bağlantı hızınıza bağlı olarak, bu işlem on dakika kadar sürebilir. Aktarımın tüm yedekleme dosyalarının taşınmasını bitirmesini sabırla bekleyin.

WordPress Veritabanlarını Yedekleme

WordPress veritabanlarının manuel bir yedeğini almak için PhpMyAdmin’e erişmeniz gerekir. Bu yazılımı cPanel’de Veritabanları kategorisini açarak bulabilirsiniz.

 1. CPanel hesabınıza giriş yapın
 2. Şu yöne rotayı ayarla Veritabanları kategori
 3. Açık phpMyAdmin
 4. Seç ihracat çıkıntı
 5. Bir yöntem seçin (özel yöntemdeki hızlı veya ayar seçenekleri)
 6. Veritabanı için bir biçim seçin
 7. Tıklayın Git veritabanını bilgisayarınıza kaydedecek düğme

WordPress veritabanı yedeği oluşturma

Sitenizin boyutuna ve İnternet bağlantınızın hızına bağlı olarak, bu işlem birkaç dakika sürebilir. Sabırlı olun ve tüm sürecin bitmesini bekleyin.

Paylaşılan bir barındırma kullanıyorsanız, PhpMyAdmin’e erişememeniz olasılığı vardır. Öyleyse, barındırma sağlayıcınıza başvurun. Hesabınızı yükseltmeniz veya yalnızca özelliği etkinleştirmelerini istemeniz gerekebilir.

WordPress veritabanını geri yükleme

WordPress veritabanlarını geri yüklemek biraz daha karmaşık bir işlemdir:

 1. PhpMyAdmin’de oturum açın
 2. Ekranın sol tarafındaki listeden veritabanını bulun
 3. Tüm veritabanını geri yüklemek istiyorsanız, aşağı kaydırın ve Tümünü Kontrol Et seçenek
 4. Şimdi seçin Düşürmek listeden
 5. Hala veritabanı seçiliyken, İthalat buton
 6. Tıklayın Dosya seçin düğmesine basın, bilgisayarınızdan veritabanı dosyasını seçin ve açın
 7. Tutmak Kısmi İçe Aktarma seçenek işaretlendi
 8. Formatın gösterildiğinden emin olun SQL ve şu YOK SQL uyumluluk modu için seçilir
 9. Tıklayın Git düğmesine basın.

Tam yedeklemeyi cPanel ile indirin

cPanel Dosyaları

CPanel’e erişiminiz varsa, sadece bir düğmeyi tıklayarak sitenizin tam veya kısmi yedeklemesini indirebileceğinizden işler sizin için daha da kolay olabilir. Bunu zaten WordPress kullanıcıları için Ultimate cPanel Kılavuzumuzda ele aldık, ancak size bu basit işlemi bir kez daha gösterelim:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Dosyalar kategori
 2. Açık Yedekleme Sihirbazı araç
 3. Tıklayın Destek olmak sol taraftan
 4. Seçin Tam Yedekleme veya belirli klasörleri, veritabanlarını veya e-posta ileticilerini ve filtreleri seçin
 5. Tıklayın Yedek Oluştur Tam Yedeklemeyi seçtiyseniz veya diğer yedeklemeler için bir düğme seçtiyseniz
 6. Yedeklemeyi indirmek ve yerel olarak kaydetmek için bağlantıyı tıklayın

Yine, yedeklemeyi güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun. Yedeklemeyi geri yüklemeye karar verirseniz dosyalara ihtiyacınız olacaktır.

Tam yedekleme

CPanel aracılığıyla indirilen tam bir yedekleme, tüm dosyaları, klasörleri, veritabanlarını ve hatta e-posta ileticileri ve filtreleri içerecektir.

CPanel kullanarak sitenizi geri yükleme

Umarız sitenizi geri yüklemek zorunda kalmazsınız. Ancak, web sitenizle daha uzun süre kalırsanız, er ya da geç bir şeyler ters gidebilir ve şeyleri düzeltmenin tek yolu en son yedeklemeyi geri yüklemek olacaktır. CPanel kullanıyorsanız, işler o kadar karmaşık değildir:

 1. CPanel hesabınıza giriş yapın
 2. Açık Dosya Yöneticisi uygulama
 3. Sayfanın üst kısmındaki Yükle düğmesini tıklayın
 4. Bilgisayarınızdan en son yedeklemeyi seçin ve sunucuya yükleyin

Yükleme işlemi biraz zaman alabileceğinden lütfen bir süre bekleyin. Dosya yüklendikten sonra, tüm dosyalar listesinden sıkıştırılmış klasörü seçin. Dosya hala seçiliyken, sayfanın sol üst kısmında bulabileceğiniz Ayıkla düğmesini tıklayın.

Şimdi size dizini soran yeni bir açılır pencere görmelisiniz. Site dosyalarınızın bulunduğu klasörü seçin (çoğu durumda / public_html klasörü olacaktır) ve Dosyaları Ayıkla seçeneğini tıklayın. Birkaç dakika sonra tüm dosyaların üzerine yazılmalıdır ve siteniz yedeklediğiniz sürüme geri yüklenecektir. Sitenizi düzenli olarak yedekliyorsanız, çok fazla kaybettiğinizi hissetmemelisiniz.

Otomatik WordPress yedekleme için en iyi eklentiler

Manuel olarak yedek oluşturmak o kadar da zor değil. Ancak yukarıdaki paragraflarda gördüğünüz gibi, tam yedeklemenin tamamlanması zaman alır. Blogcular genellikle teknik özelliklere ayıracak kadar zamanları yoktur ve tüm süreci haftada bir veya iki kez manuel olarak geçirmek zaman kaybetmek gibi hissedebilir.

Blog oluşturma platformunuz olarak WordPress’i seçtiğiniz için şanslısınız. Endişelerinizi ortadan kaldıracak birkaç ücretsiz ve premium eklenti, yani tüm yedekleme işlemini otomatikleştirecek eklentiler var. Otomatik WordPress yedekleme için en iyi eklentiler.

Apps Kasası Basın

Apps Kasası Basın

FİYAT: yılda 99 $ veya aylık 9 $

En iyilerden biri olarak kabul edilen Vault Press, WordPress sitenizi yedeklemek söz konusu olduğunda kesinlikle ihtiyacınız olan her şeyi (ve daha fazlasını) verecektir. Eklentinin kurulumu ve yönetimi kolaydır. Sitenizi yedeklemek için varsayılan seçeneklerin yanı sıra (zamanlanmış yedeklemeler, geri yükleme seçenekleri ve yedeklemeye dahil etmek istediğiniz dosyalar arasında seçim yapma), bu eklenti ile istatistik ve etkinlik bilgilerini alırsınız. Ödemenize bağlı olarak, Apps Kasası Basın’nın yedeklemelerinize dikkat etmesini ve güvenli olmasını sağlayacak bir güvenlik seçeneği de ekleyebilirsiniz. Malısın teklifi ayrıntılı olarak inceleyin, ve içerdiği tüm seçeneklerle, bunun için biraz daha fazla para ödemek isteyebilirsiniz.

Yedek Arkadaş

Yedek Arkadaş

FİYAT: 80 TL’den başlayan fiyatlarla

Backup Buddy ile tüm WordPress sitenizi yedekleyebilir ve sadece birkaç tıklamayla geri yükleyebilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sonra tek yapmanız gereken e-posta adresinizi ve şifrenizi girmek ve artık hazırsınız. Bu eklenti, yedeklemenizi yerel olarak kaydedebileceğiniz veya anında çevrimiçi bir hizmete yükleyebileceğiniz bir ZIP dosyasına indirmenize izin verecektir. Backup Buddy ile yedeklerinizi Backup Buddy Stash’da depolamak için 1GB boş alan elde edersiniz veya yedeklemeyi e-posta, FTP, Amazon S3, Dropbox veya Rackspace Cloud’unuza gönderebilirsiniz.

Aralarından seçim yapabileceğiniz farklı seçenekler vardır, böylece her seferinde tam yedekleme yapmak yerine yalnızca veritabanlarını veya klasörleri yedeklemeyi seçebilirsiniz – birkaç gigabayttan fazla veriyle bunlara yardımcı olabilecek bir şey. Yedeklemenizi planlıyorsanız, bunu unutmanıza ve Backup Buddy’nin zor işi yapmasına izin verebilirsiniz..

BackUpWordPress

Yedek WordPress

FİYAT: Ücretsiz / 99 $

Bu eklenti ücretsiz ve ücretli bir sürümde geliyor. Ücretsiz olanı kullanarak sunucunuzda hızlı bir şekilde yedeklemeler oluşturabilir, bunları kolayca programlayabilir ve yedeklemenize hangi dosyaların dahil edileceğini seçebilirsiniz. Paketi satın almayı seçerseniz, verilerinizi otomatik olarak Google Drive, DropBox, Amazon S3, Dreamhost DreamObjects, Rackspace Cloud ve Microsoft Azure gibi hizmetlere aktarabilir ve yedeklemelerinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz..

BackWPup

BackWPup

FİYAT: Ücretsiz / 75 $

Bu eklenti de iki versiyonda geliyor. Ücretsiz bir site, sitenizi bilgisayarınıza yedeklemenizi ve ayrıca yedeklemenizi Dropbox, S3 hizmetleri, Rackspace Cloud’a yüklemenizi sağlar. Ücretsiz sürüme dahil edilmiş bir zamanlanmış yedekleme vardır ve elbette yedeklerinizi her zaman geri yükleyebilirsiniz. Ancak Google Drive gibi daha fazla seçenek ve hizmet istiyorsanız, cüzdanınızı açmanız ve BackWPup’un PRO sürümü için ödeme yapmanız gerekir. Eğer istersen tüm özellikleri karşılaştır ücretsiz ve PRO sürümünden satın almaya değer olup olmadığına karar vermek için resmi web sitesine bakmalısınız..


WordPress web sitenizle ilgili bir sorunla karşılaştıysanız ve hızlı bir yedeklemeye ihtiyacınız varsa, sitenize dikkat etmenin ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Şimdiye kadar şanslıysanız, hatalarınızdan öğrenmek için beklemeyin. Barındırma sağlayıcınızın dosyalarınızı ve veritabanlarınızı düzenli olarak yedeklediğinden emin olun.

Lütfen tembel olmayın; WordPress sitenizi zaman zaman manuel olarak yedekleyin. Bu dosyalara ne zaman ihtiyacınız olacağını asla bilemezsiniz. Yedeklemeyi ilk kez yaptıktan sonra, en son dosyaların bilgisayarınızda depolanmasının sadece birkaç tıklama aldığını göreceksiniz. Birkaç dolar ayırabiliyorsanız, otomatik WordPress yedeklemesi için en iyi eklentilerden birini seçin ve yedeklemeler söz konusu olduğunda rahatlayın.

Deneyimleriniz neler? WordPress sitenizi ne sıklıkla yedekliyorsunuz??

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map