WordPress Web Siteniz için XML Site Haritası Nasıl Oluşturulur

xml-sitemap.png


Site Haritası, adından da anlaşılacağı gibi, sitenizin bir haritasıdır. Daha açık olmak gerekirse, bir site haritası web sitenizde bulunan tüm sayfaların bir listesidir.

Bazen, bu liste sitenizin yapısını görüntülemek için manuel olarak oluşturulabilir. Sayfalarınızın listesini göstererek, kullanıcıların dolaşabilmesi için ana kategorilerinizi ve alt kategorilerini gösterebilirsiniz. Bu yöntem geçmişte çok daha popülerdi; yine de, tüm iyi organize edilmiş web sitelerinde bir site haritası var, ancak biraz farklı bir biçimde.

Manuel olarak bir site haritası oluşturmak ve tüm sayfaları el ile bağlamak yerine, bugünün teknolojisi bunu otomatik olarak yapmanızı sağlar. Ziyaretçinize bir site haritası göstermek yerine, navigasyonunuzu daha iyi organize etmeli ve bir site haritasını yalnızca arama motorları için kullanmalısınız.

Arama motorları için bir site haritası oluştururken, WordPress eklentileri bunu sizin için yapar. Düz HTML yerine belge XML olarak yazılır ve site haritası sitenizin çok önemli bir parçası olur. Bir site haritanız oluşturulduğunda, sitenizi dizine ekleme konusunda Google ve Bing gibi arama motorları daha verimli olacaktır. Bu liste arama motoru botlarına web sitenizin yapısı hakkında bilgi vereceğinden, tam olarak ne arayacağınızı bilecektir. Bu, kullanıcıların arama motorları aracılığıyla sitenize daha kolay erişeceği anlamına gelen daha iyi SEO ile sonuçlanır..

WordPress’te, aynı işi yapabilen ve sizin için bir site haritası oluşturabilen birçok eklenti vardır. Hangisini seçtiğiniz önemli değil, ancak tek bir eklenti ile kalmanızı öneririz. Birden çok eklenti kullanmak, WordPress’in yanı sıra arama motorlarını da karıştırabilir ve farklı eklentilere sahip birden çok site haritası oluşturursanız, işleri daha da kötüleştirebilirsiniz. Aşağıdaki satırlarda, size iki popüler site haritası eklentisi göstermek üzereyiz.

Google XML Site Haritaları

FİYAT: Ücretsiz


Yaklaşık 18 milyon indirme ve 1 milyondan fazla etkin yükleme ile bu basit eklenti kesinlikle iş için en popüler olanlardan biridir. Bunun nedeni, bu eklentinin seçebileceğiniz tonlarca seçenek sunması değil, saniyeler içinde başlamanıza neden olmasıdır. Site haritanızı oluşturmak için yapmanız gereken tek şey eklentiyi kurmaktır:

 1. Eklentiler -> Yeni Ekle’ye gidin
 2. “Google XML Site Haritaları” için arama yapın
 3. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin
 4. Ayarlar -> XML Site Haritaları’na gidin

Eklentinin ayarlarına ulaştığınızda, site haritanızın önceden oluşturulduğunu fark edeceksiniz. Eklenti sizi test amacıyla tarayıcınızda açabileceğiniz site haritanıza bağlayacak.

Tam olarak saniyeler içinde bitmiş olmanıza rağmen, Google XML Site Haritaları size site haritanızı ayrıntılı olarak ayarlama fırsatı verir. Ayarlar arasında ilerlerseniz, hangi arama motorlarının ekleneceğini seçebileceğinizi, site haritanızda istemediğiniz sayfaları (çok daha fazlasını) seçebileceğinizi ve çok daha fazlasını fark edeceksiniz.

Google XML Site Haritaları ile ilgili en güzel şey, site haritanızı otomatik olarak güncellemeye devam etmesidir. Bir sayfa eklerseniz, eklenti sayfayı site haritanıza ekler. Birini silerseniz, eklenti sizi kapsar ve XML dosyasında da aynısını yapar.

Yoast tarafından SEO

FİYAT: Ücretsiz


Bu eklenti, WordPress için en popüler eklentilerden biridir. Ana amacı, daha iyi SEO elde etmek için içeriğinizi kontrol etmektir, ancak bu makalede, Yoast tarafından SEO hakkında ayrıntılara girmiyoruz. Eklenti çok popüler olduğundan, WordPress’inize de yüklenmiş olması muhtemeldir. Site haritaları söz konusu olduğunda, SEO by Yoast size site haritanızdan sorumlu modülü verdiğinden ek eklentiler yüklemenize gerek yoktur. Eklentiyi yüklediyseniz site haritanızı nasıl oluşturabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. SEO> XML site haritalarına gidin
 2. Site haritanızı oluşturun

Size söylediğimiz gibi, bir site haritası oluşturmak gerçekten çok kolay ve harika bir iş yapacak tonlarca başka eklenti var. Site haritanızı oluşturmak için hangisini kullanırsanız kullanın, şimdi arama motorlarına site haritasının nerede olduğunu söylemelisiniz. Aşağıdaki satırlarda, Google Web Yöneticisi Araçları’na nasıl ekleneceğini göstermek üzereyiz. Hala sitenizi eklemediyseniz ve doğrulamadıysanız, lütfen sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları’na nasıl ekleyeceğinize bakın.

 1. Google Web Yöneticisi Araçları’na gidin
 2. Sitenizi listeden açın
 3. Tara -> Site Haritalarına gidin
 4. “Site Haritası Ekle / Test Et” düğmesini tıklayın
 5. Site haritanızın yerini girin
 6. Test düğmesine tıklayın ve sonunda Gönder düğmesine tıklayın

Sen bittin. Site haritanız oluşturuldu ve Google bu konuda bilgilendirildi. XML dosyasını sunucunuzda bırakın ve eklentinizin işini yapmasına izin verin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map