WordPress Temasını Düzenlemek için Özelleştir Sayfası Nasıl Kullanılır

wordpress-özelleştir-options.png


Blogcular arasında bu kadar popüler hale getiren WordPress’in şaşırtıcı özelliklerinden sadece biri temaları kullanma yeteneğidir. Herhangi bir teknik bilgi olmadan, herkesin herkesin seveceği güzel tasarlanmış bir web sitesine sahip olabilir.

Ancak WordPress temaları bir tepside her şeye hizmet etse de, bu bir tema yükledikten sonra değişmeden bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Bir web sitesi oluşturan öğelerin çoğu özelleştirmeye yatkındır. Bir temaya bağlı olarak, başlıkları, yazı tiplerini, renkleri, metni, resimleri ve hemen hemen istediğiniz her şeyi değiştirmek mümkündür.

Elbette, nasıl kod yazacağınızı biliyorsanız çok daha fazlasını yapmak mümkündür, ancak burada olmanızın nedeni bu değildir. WordPress, yeni başlayanlar için uygun bir Özelleştirici aracılığıyla temaları değiştirmenize izin verdiği için, size nasıl erişeceğinizi ve seçtiğiniz temayı nasıl kişiselleştireceğinizi göstereceğiz. Her öğe farklı özelleştirme seçeneklerine sahip olduğundan, bu öğreticinin amaçları için Yirmi Onyedi kullanacağız.

WordPress Özelleştirme Sayfasına Erişme

WordPress Özelleştirme sayfası olarak da bilinir WordPress Özelleştirici. Sürüm 3.4’te tanıtıldı ve o zamandan beri, değişiklikler yapılırken kullanıcıların bir siteyi önizlemesine izin veriyor. Sitenizi özelleştirmenin, sitenizin arkasından canlı sürümünü güvenli bir şekilde görmenin daha iyi bir yolu var mı? Bunun en güzel yanı, bu değişikliklerin canlı siteyi etkilememesidir, bu nedenle ziyaretçileriniz değişiklikleri kaydedene kadar ne yaptığınızı göremezler.

WordPress Özelleştiriciye erişmek için lütfen şuraya gidin: Görünüm -> Özelleştir.

WordPress Özelleştir sayfası

Budur. WordPress, blogunuzun ana sayfasını açtı ve ekranın sol tarafına Özelleştirici’yi ekledi. Sitenizde değişiklik yapmaya başlamaya hazırsınız.

WordPress sitesi nasıl özelleştirilir

Yeni başlayanlar için, ekranın sol tarafındaki seçeneklere odaklanalım.

Sayfanın üstünde, WordPress sitenizin adını size bildirir. Hemen altında, şu anda kullanmakta olduğunuz temanın adı gösterilir. Tema değiştirmek isterseniz, “Değiştir” düğmesini tıklamanız ve blogunuza yüklediğiniz başka herhangi bir temayı seçmeniz yeterlidir.

Site Kimliği

Başlangıç ​​olarak, sitenizin kimliği için çok önemli olan birkaç seçeneği değiştirirsiniz. Bir logonuz varsa veya bir logo eklemek istiyorsanız, “Logo Seç” düğmesine tıklayın. Medya Kitaplığı’ndan herhangi bir görüntü seçin veya yeni bir görüntü yükleyin. Genellikle bir logo, sizi veya şirketinizi temsil eden kare bir görüntüdür. Yirmi On Yedi’de birini seçerseniz, logo site başlığının hemen yanında görünür. Başka bir WordPress teması kullanırsanız bu farklı olabilir.

Site Kimliği

Site Başlığı ve Kısa Açıklaması her web sitesine özgü olmalıdır. Yalnızca bunlar ana sayfada görünmez, aynı zamanda blogunuzun arama motoru sonuç sayfalarında görüntülenme şeklini doğrudan etkiler. Bu nedenle, sitenize bir ad vermeniz ve sloganı olarak tek cümlelik bir açıklama yazmanız zorunludur.

Site Simgesi eklemeyi unutmayın. Bu küçük resim, kullanıcıların tarayıcısında pencerelerin ve sekmelerin üstünde gösterilir. Ayrıca sayfalarınızdan herhangi birine yer işareti koyan veya herhangi bir kısayol oluşturan kullanıcılara da gösterilir. Site Simgesi kullanıcıların blogunuzu daha kolay tanımalarına yardımcı olabilir. İnsanlar genellikle logolarını Site Simgesi olarak seçerler. Kare ve en az 512 × 512 piksel genişliğinde ve uzunluğunda olmalıdır.

Renkler

Birçok araştırma türü zaten kanıtlandığı gibi, renkler tüm web sitesini şekillendirebilir. Sadece ana renkleri seçerek, sitenizin farklı bir tonunu ayarlayabilir ve doğru (veya yanlış) kullanıcı türlerini çekebilirsiniz. İster farklı çalışmalara göre veya kendi yakınlığınıza göre renk seçeceksiniz, Özelleştiricideki Renkler sekmesi gerekli değişiklikleri yapmanıza izin verecektir.

Renkler

Yirmi Onyedi söz konusu olduğunda, üç renk şeması arasında seçim yapabilir ve başlık metninin rengini kişiselleştirebilirsiniz.

Diğer bazı temalar size daha da fazla seçenek sunar ve sitedeki her bir rengi özelleştirebilirsiniz. Her şey, geliştiricinin temanın seçeneklerini oluşturmak için ne kadar çaba harcadığına bağlı.

Başlık Ortamı

Başlık Ortamı

Başlıklar bir web sitesinin en önemli tasarım öğelerinden biri haline gelmiştir. Modern temalarda, başlıklar genellikle görüntü ve videolar içerir, bu nedenle medyayı kendi başınıza seçmeniz doğaldır. Header Media’yı ayrıntılı olarak ele aldık, bu yüzden lütfen WordPress’te bir web sitesi başlığını nasıl özelleştireceğinizi görün.

Menüler

Menü

Aşağıdaki panel, WordPress’te gezinme menüleri eklemenizi ve düzenlemenizi sağlar. Her sitenin en az bir gezinme menüsü olması önemli olduğundan, WordPress’e nasıl menü ekleyeceğinizi öğrenmeniz yeterlidir. Bu sekme aynı şeyi yapmanızı sağlar, ancak sonuçları hemen görebilmeniz ve test edebilmeniz için Canlı Önizleme özelliğiyle.

widget’lar

Pencere Öğeleri panelini açtığınızda, pencere öğelerini kullanabileceğiniz tüm kullanılabilir konumları temsil eden sekmeler göreceksiniz. WordPress’e nasıl widget ekleneceğinden bahsettiğimizde, bunların kullandığınız bir temaya bağlı olduğunu belirttik.

widget'lar

Genellikle, kullanabileceğiniz en az birkaç widget kullanımına hazır alan bulunur. Yirmi Onyedi kullanıyorsanız Kenar Çubuğu, Altbilgi 1 ve Altbilgi 2’ye widget ekleme seçeneklerini göreceksiniz.

Mevcut konumlardan herhangi birini açın, ekranın sağ tarafında değişiklikler görürken beğenilerinize widget ekleyin ve değiştirin. Güzel, değil mi?

Statik Ön Sayfa

Seçilen tema statik ön sayfaları destekliyorsa, bu panel ön sayfa türünü seçmenizi sağlar. Yirmi Onyedi ile en son yayınlarınızı ana sayfada görüntüleyebilir veya farklı bir sayfa seçebilirsiniz.

Statik Ön Sayfa

Statik bir sayfa seçmeniz durumunda, WordPress bir ön sayfa ve yazı sayfası seçmenizi sağlayan başka bir seçenek kümesi açar. Zaten sahip olduğunuzdan hoşlanmıyorsanız, yeni bir sayfa oluşturmak için “Yeni Sayfa Ekle” bağlantısını tıklayın.

tema ayarları

Ön sayfa için statik bir sayfa kullanmaya karar verirseniz, WordPress Özelleştirici’ye bir panel daha ekleyecektir. Burada ön sayfanızın düzenini seçebilir ve temanızın kullanılabilir bölümlerinden herhangi birinde görüntülenecek sayfaları seçebilirsiniz..

tema ayarları

Ek CSS

Basamaklı Stil Sayfaları (CSS) HTML ile yazılmış herhangi bir belgenin stilini tanımlamak için kullanılan dildir. WordPress siteleri, renkleri, kenar boşluklarını, yazı tiplerini ve tasarımın diğer birçok yönünü tanımlamak için CSS kullanır. WordPress’in 4.7 sürümüne kadar, kullanıcılar stil sayfası dosyalarını doğrudan değiştirmek veya sitenin belirli stillerini değiştirmek için Görünüm Düzenleyicisi’ni kullanmak zorunda kaldı.

WordPress'te Ek CSS

Ancak şimdi, Özelleştirici’de Ek CSS panelini açmak yeterlidir. Burada, web sitesini hemen etkileyecek kendi özel CSS kodunuzu yazabilirsiniz.

Düzenlemek için tıkla

Sol ekran panelinde bulunan seçeneklerle birlikte tüm öğeler önizleme panelinde dairesel düzenleme simgesi. Sadece herhangi bir öğenin yanındaki simgeye tıklayarak, WordPress soldaki ilgili ayarlarını açacaktır.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, başlığın, sloganın, arama kutusunun ve son yayınlar widget’larının yanında mavi daire simgeleri var.

Düzenlemek için tıkla

Değiştirdiğiniz ayarlarda herhangi bir fark yoktur, ancak bu özellik, öğelerin isimlendirilmesiyle mücadele edenleriniz için iyidir. Örneğin, bir başlığın ne olduğundan hala emin değilseniz veya değişikliğin nerede etkili olduğunu göremiyorsanız simgeyi tıklayarak yine de değiştirebilirsiniz.

Farklı ekran boyutlarını önizleme

WordPress Özelleştirici’nin altında ekran denetimlerini bulabilirsiniz. Bu küçük simgeler, sitenin görünümünü hızlı bir şekilde değiştirmenizi sağlar. Görebilirsin blogun masaüstü bilgisayarlarda, tabletlerde ve akıllı telefonlarda nasıl göründüğü. Bu, mevcut temayı yanıt verebilirlik açısından kontrol etmek için idealdir (tema farklı ekran boyutlarında nasıl davranır).

Ekran kontrolleri

Her şey sevdiğin şeyle ilgili

Özelleştirici’de bulunan tüm ayarlardan görebileceğiniz gibi, bu sayfada bulunan kullanıcı dostu seçenekler aracılığıyla herhangi bir WordPress temasını değiştirmek mümkündür. Bazı temalar daha fazla veya daha az seçeneğe sahip olacak, ancak hepsine bakmak için zaman ayırın. Benzersiz bir web sitesine sahip olmak önemlidir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map