WordPress’te Telif Hakkı Bildirimi Ekleme

WordPress'te Telif Hakkı Bildirimi Ekleme


İnternet’te bulduğunuz hemen hemen her web sitesi, site hakkında temel bilgiler veren bir telif hakkı uyarısına sahip olacaktır. Yasa değişmiş ve bir telif hakkı sembolü yerleştirmek işinizi gerçekten korumaz olsa da, web tasarımcılarının oluşturdukları web sitesinin altbilgisine bir bildirim koymaları için yazılı olmayan bir kural vardır.

Genellikle, bir telif hakkı bildirimi yalnızca birkaç öğeden oluşan basit bir metindir. Bir tane oluşturmak için ihtiyacınız olacak:

 • Telif hakkı sembolü
 • yaratılış tarihi
 • yazar adı
 • hak beyanı

Size daha önce de söylediğimiz gibi, istediğiniz her şeyi eklemekte özgürsünüz. İstemiyorsanız bir telif hakkı simgesi koymak zorunda değilsiniz, bildiriminize veya istediğiniz başka bir metne bağlantı kullanabilirsiniz..

Dinamik bir telif hakkı bildirimi nasıl oluşturulur?

Tamam, sanırım burada telif hakkı bildirimini okumak için burada değilsiniz, ancak WordPress’te nasıl bir tane oluşturacağınızı bilmek istiyorsunuz. Muhtemelen, dinamik olarak değişecek bir tane oluşturun, böylece etiketi değiştirmek için her yıl altbilginizi güncellemeniz gerekmez. Bir tane oluşturalım ve gelecekte bir telif hakkı bildirimi hakkında endişelenmeyi bırakalım. Kodu değiştirmek istemiyorsanız, aynı işi sizin için yapmak için bir eklenti kullanabilirsiniz.

 1. Aşağıdaki kodu kopyalayın ve temanızın function.php dosyasına yapıştırın:
 2. function create_copyright () {
  $ all_posts = get_posts ('post_status = yayınla & sipariş = ASC');
  $ first_post = $ all_posts [0];
  $ first_date = $ first_post-> post_date_gmt;
  _e ('Telif Hakkı ©');
  if (substr ($ first_date, 0, 4) == tarih ('Y')) {
  yankı tarihi ('Y');
  } Başka {
  echo substr ($ first_date, 0, 4). "-". tarih ('Y');
  }
  Eko ' '. get_bloginfo ('ad'). ' ';
  _e ('Tüm hakları saklıdır.');
  }
 3. Değişiklikleri Kaydet
 4. Footer.php dosyasını açın
 5. Temada zaten bulunan telif hakkı bilgilerini (varsa) bulun ve aşağıdaki PHP koduyla değiştirin.

 6. Örneğin, Yirmi Onyedi temasıyla çalışıyorsanız, altbilgi alanında “Gururla WordPress tarafından desteklenmektedir” uyarısını yansıtan HTML kodunu bulacaksınız. Bu kodun üzerine bununla yazmanız yeterlidir:

 7. Değişiklikleri Kaydet

Koddaki hiçbir şeyi değiştirmediyseniz, yeni oluşturulan telif hakkı bildirimi aşağıdaki gibi görünmelidir:

Telif hakkı © 2017 İlk Site Rehberi Tüm hakları Saklıdır.

Yalnızca telif hakkı bildirimini değiştirmek istiyorsanız, işleminiz tamamlanmıştır. Önümüzdeki birkaç satırda, yukarıda verilen kodu açıklayacağız.

Yukarıda verilen işlev WordPress dizininizdeki tüm yayınları arar. İlk yayınlananı alır ve tarihini alır. Son birkaç yıldır WordPress projeniz üzerinde çalışmaya başladıysanız bu bölüm önemlidir. Öyleyse, telif hakkı bildirimi başladığınız yılı otomatik olarak yazacak ve geçerli yılı gerektiği yere ekleyecektir. Blogu bu yıl başlattıysanız, yalnızca geçerli yılı görüntüler.

Bundan sonra, işlev “Telif Hakkı” metnini ve ardından tanınmış bir © sembolü yazar ve Genel Ayarlar sayfanızdan blog adınızı ekler. Sonunda, elbette istediğiniz gibi değiştirebileceğiniz “Tüm hakları saklıdır” metni olacaktır.

Genesis kullanıcıları:

Genesis çerçevesi üzerine kurulu bir temanız varsa, ihtiyacınız olan her şeye tek bir kısa kodda sahip olursunuz. Geçerli yılı, öncesinde ve sonrasında bazı metinlerle otomatik olarak oluşturmak ve görüntülemek için aşağıdaki kısa kodu kullanmanız yeterlidir:

[footer_copyright first = ”2007 ″ önce =” Metin ”sonra =” Metin ”]

Kodu özelleştirmiyorsanız, sizin için her şeyi yapabilen ücretsiz bir eklenti şeklinde basit bir çözüm var. Tamam, kişisel bilgilerinizi tahmin etmeyecek, bu yüzden buraya bir kelime ve oraya bir kelime girmeniz gerekecek, ancak muhtemelen çok fazla nefret ettiğiniz kodu yönetmeniz gerekmeyecek.

Altbilgi Atıcı

FİYAT: Ücretsiz

Altbilgi Atıcı

Footer Putter komik bir isme sahip ücretsiz bir eklentidir (size üst üste üç kez “Footer Putter” demeye cesaret edip ciddi bir yüz tutmaya cesaret ediyoruz). Eklenti sizin için kirli işi yapacak ve tek yapmanız gereken hızlı bir şekilde kurmaktır. Bundan sonra, Footer Putter’ı ve telif hakkı uyarınızı unutabilirsiniz, çünkü her şey müdahaleniz olmadan yapılacaktır.

 1. İlk olarak, Eklentiler-> Yeni Ekle
 2. “Footer Putter” araması yapın
 3. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin
 4. WP menüsünde Altbilgi Atıcı’ya gidin ve Altbilgi Kredilerini açın

 5. Burada site sahibi bilgileri, kuruluş adresi, arama motorları tarafından kullanılan coğrafi koordinatlar, iletişim bilgileri ve yasal ayrıntılar gibi ayrıntıları doldurmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, yeni oluşturduğunuz telif hakkı bildiriminin önizlemesini görmek için aşağı kaydırın.

 6. Değişiklikleri Kaydet
 7. Açık Görünüm -> Widget’lar
 8. Altbilgi Telif Hakkı Widget’ını bulun ve yeni oluşturulan bilgileri görüntülemek istediğiniz bir widget alanına sürükleyin

Temanızın altbilgide bir widget alanı yoksa, bir tane oluşturmanız gerekir.

Birisi bir metni kopyaladığında panoya bir telif hakkı bildirimi ekleyin

İnternet’te bir şey yayınlamaya karar verdikten sonra, insanların içeriğinizi kopyalamasını engelleyemezsiniz. Bunu biliyorsunuz ve bu konuda yapabileceğiniz neredeyse hiçbir şey yok. İster sadece bir cümle olsun, isterse bir hikayenin tamamını yazmış olun, ister bir fotoğraf, ister bir resim, yarattığınız bir video veya başka bir şey olsun, ne yaparsanız yapın hemen herkes için erişilebilir ve erişilebilir olacak onu koru.

Ek önlemleri alsanız ve içeriğinizi daha güvenli hale getirseniz bile, asla tamamen kopyalamaya dayanıklı hale getiremezsiniz.

WordPress'e telif hakkı bildirimi ekleme

Bunu göz önünde bulundurarak, yine de çaba gösterebilir ve uyarılar ve telif hakkı bildirimleri oluşturabilir, hatta kopyalamayı tamamen devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Yapabileceğiniz diğer şeylerden biri, kullanıcıların sitenizden kopyalayabilecekleri metne bir bağlantı eklemek ve bunları ek olarak yapıştırmasını sağlamaktır. Muhtemelen bu özelliği, bunu yapan birçok popüler web sitesinden birinde görmüşsünüzdür. Web sitelerinden metin kopyaladıysanız, benzer bir şey söyleyerek ek metin elde ettiniz. “Www.domain.com adresinden daha fazla bilgi edinin”.

Kullanıcıların web sitenizden metin kopyalamasını engellemek yerine (gerçekten istedikleri takdirde bir yol bulacaklar), web sitenizin adını ekleyebilir ve orijinal yayına bağlayabilirsiniz..

Sitenizden kopyalanan herhangi bir metne bağlantı ekleyin:

 1. Footer.php dosyasını açın
 2. Aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın:
 3. Değişiklikleri Kaydet

Altbilgiye kaydedilmiş koda sahip olduğunuza göre, birisi web sitenizden bir metin kopyalamaya çalıştığında, orijinal olarak kopyalanan içeriğin ardından orijinal gönderinin bağlantısını içeren bir ek eklenecektir.

Metni kopyalayan bir kişi herhangi bir metin düzenleyicideki eklemenizi yine de silebilirken, en azından kopyalanan materyalin farkında olduğunuzu gösterdiniz. Çoğu kişi bu eklemeyi silerken, birisinin sitenize bir bağlantı bırakmasını (kasıtlı olarak veya değil) umabilir ve bu nedenle çalışmanız için teşekkür ederiz..

Paketleme

Basit bir telif hakkı bildirimi, kullanıcıların içeriğinizi kopyalamasını engellemese de, bir tane olması önemlidir. İster kodu manuel olarak ekleyin, isterse bir telif hakkı bildirimi oluşturmak için bir eklenti kullanın, WordPress özelliği ele almayı kolaylaştırır, kabul etmiyor musunuz??

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map