WordPress’te Özel Alanlar Nasıl Kullanılır

WordPress'te Özel Alanlar Nasıl Kullanılır


Önceki makalenizi yazarken, yazı düzenleyicide Özel Alanlar alanının üzerine gelmiş olabilirsiniz.

Bu basit ama çok güçlü WordPress özelliği, yeni başlayanlar tarafından fark edilmeyebilir, ancak aslında bir özelliktir. şüphesiz basit ve sade web sitenizi dinamik bir portala dönüştürebilirsiniz yeni ziyaretçiler çekecek.

Size özel alanlar ve bunları sitenizde nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla bilgi verelim:

 • Özel Alanlar nedir ve nasıl çalışır?
 • Belirli bir özel alana sahip yayınlar nasıl listelenir?
 • Özel alanları kullanarak kenar çubuğunu göster
 • Özel alanlı yayınlar için üstbilgi, altbilgi veya kenar çubuğunu değiştirme
 • ACF Tema Kodu ile Gelişmiş Özel Alanları daha kolay uygulayın
 • Ruh halinizi veya bir şarkıyı özel alanlarla görüntüleyin

Özel Alanlar nedir ve nasıl çalışır?

Tam olarak özel alanlar nedir? Bu küçük alanlar, herhangi bir kullanıcının yayın hakkında ek bilgi girmesine izin verir. Bu, meta veri olarak bilinir, yani “verilerle ilgili veriler” ve yayınlarınıza ek bilgi eklemenizi sağlar. Özel alanlara girebileceğiniz değerler, yayınınıza bir metin veya sayı eklemek, resim eklemek, alandaki stilleri değiştirmek veya aslında aklınızdan geçen her şeyi yapmak gibi basit bir şey olabilir..

Özel Alanlar

Belki bir örnekle her şey daha net olacaktır.

Video oyunlarına adanmış bir web sitesi işlettiğinizi düşünün. Haber yazıyor ve fragmanlar yayınlıyorsunuz, oyun donanımı ile oynuyorsunuz, bu konuda konuşabiliyorsunuz ve elbette yeni oyunlar geldikten sonra yorum yazıyorsunuz. Bir inceleme yazıp makaleye ekran görüntüleri ve oyun videoları yerleştirdikten sonra, muhtemelen oyun hakkında önemli bilgiler görüntülemek istersiniz..

Bir oyunla ilgili en önemli bilgileri uzun metinde gizlemek yerine, bir oyunun puanını, web sitesine bağlanan geliştirici ve yayıncı adlarını, çıkış tarihini vb. Görüntülemek isteyebilirsiniz. Evet, özel alanlar, sihirli.

Yazarlarınızın bu bilgileri özel bir alana girmesine izin verirseniz, incelemeye ek olarak bilgileri kolayca çıkarabilir ve görüntüleyebilirsiniz. İnceleme sitelerinde bilgi kutuları gördünüz. Bunu yaparsanız, tüm incelemelerin standart bir şablonu olabilir – bu hem ön hem de arka tarafta kullanıcı deneyimini geliştirebilir.

Oyun web sitesi örneğini izleyerek, yazarlarınızın girebileceği ve okuyucularınıza gösterebileceğiniz birkaç özel alana sahip olacaksınız:

Call of Duty bilgileri

Bu, yazarlarınızın özel alanlara gireceği bilgilerdir ve bunları bir gönderide görüntüleyebilirsiniz. Ama nasıl?

Tüm özel alanları göster:

Yalnızca bir alanınız varsa veya tüm alanlarınızı aynı noktada göstermek istiyorsanız, basit bir işlevle meta verilerinizi aynı anda bağlayabilirsiniz:

 1. Single.php dosyasını açın
 2. The_content () işlevini bulun ve bu kodu önce veya sonra yapıştırın (özel alanları nerede görüntülemek istediğinize bağlı olarak):
 3. Değişiklikleri Kaydet

Belirli özel alanı görüntüle:

Bu kadar. Bu basit işlev artık bağlanmış olarak kalacak ve bir gönderideki tüm özel alanları gösterecektir. Ama ne farklı bir alanı farklı bir konumda göstermek istiyorsanız veya yalnızca belirli bir anahtarı göstermek istiyorsanız? Ardından biraz farklı bir yaklaşım kullanacak ve görüntülenecek anahtarı tanımlayacaksınız:

 1. Single.php dosyasını açın
 2. İçeriği bulun ve aşağıdakileri yapın:
ID, 'anahtar', doğru); ?>
 1. “Anahtar” ı bir yayında kullandığınız gerçek özel alanla değiştirin. Örneğin: “Yayıncı”
 2. Değişiklikleri Kaydet

Bu işlev döngüdeki her bir gönderiyi kontrol eder ve “Yayıncı” adında özel bir alan arar. Anahtar bulunursa, değeri görüntülenir. Özel bir alanın görüntülenme şeklini daha fazla özelleştirebilir ve buna bir sınıf ekleyerek CSS ile sınıfa stil uygulayabilir veya alan değerine doğrudan HTML girebilirsiniz.

Koşullu Özel Alanlar:

İsterseniz, özel alanları koşullu olarak kullanabilirsiniz. Örnekle kalın ve diyelim ki yazdığınız oyunun çıkış tarihini bilemeyeceğiniz zamanlar var. Özel bir alan yazmak yerine, işlemi otomatikleştirebilir ve kullanıcı tarafından herhangi bir veri eklenmemişse WordPress’ten Yayın Tarihi alanına “duyurulacak” yazmasını söyleyebilirsiniz:

ID, 'Çıkış Tarihi', doğru);
if ($ release_date) {
?>


Açıklanacak.

Tamam, buradan tamamlayacağız. Özel alanları kullanmanın en temel yolu budur. Ama şimdi temelleri ele aldığınıza göre, aslında onlarla hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz. Örneğin, ruh halinizi veya dinlediğiniz bir şarkıyı gösterebilirsiniz. Veya, belirli bir anahtar ve / veya değer içeren yayınların bir listesini gösterebilirsiniz. Gökyüzü, limittir.

Belirli bir özel alana sahip yayınlar nasıl listelenir?

Özel alanlar, yayınlarınızın işlevselliğini artırmanın harika bir yoludur. Kullanıcıların kodla ilgilenmesine izin vermek yerine, özel bir alana bir değer girmelerine ve bu bilgilerle bir şeyler yapmalarına izin verebilirsiniz – sonsuz olasılıklar vardır.

Bazen, zaten belirli özel alanları kullanırken, bu alanlara sahip yayınları listelemeniz gerekebilir.

Örneğin, oyun incelemeleri yazıyorsanız ve yayıncıyı, türü, puanı vb. Görüntülediğiniz farklı özel alanlarınız varsa, incelemenizdeki ayrı bir bilgi kutusunda, yalnızca söz konusu yayıncının oyunlarını, FPS türündeki oyunları veya yalnızca 10 puan alan yorumları görüntülemek isteyebilirsiniz.

Bu tür bilgiler ziyaretçiniz için gerçekten ilginç olabilir. Oyun incelemelerinize daha ayrıntılı olarak göz atmalarına izin verebilirsiniz veya sitenizde en çok oy alan 10 oyunu görmelerine izin verin. Yeni bir liste yayınlamak istemeseniz bile, bu yöntem veri madenciliğinde size yardımcı olabilir – ondan bir makale oluşturmak yerine, belirli mülklere sahip tüm yayınları yalnızca araştırma amacıyla listeleyebilirsiniz.

Bize göre, özel bir alana göre sıralanmış yayınları listelemenin en iyi yolu yeni bir sayfa şablonu oluşturma ve yeni bir sayfada bir liste gösterme. Bu yöntem, sayfalarınızı düzenlemenizi ve ihtiyacınız olanı görüntülemek için yeni bir sayfayı kolayca kullanmanızı sağlar. Aşağıdaki satırlarda, belirli bir özel alana ve / veya değerine sahip tüm yayınları nasıl bulacağınızı göstermek ve yeni bir sayfada göstermek üzereyiz..

1. Özel bir şablon oluşturun:

Bethesda Softworks’teki tüm oyunları görüntülemek istediğimiz oyun inceleme örneğiyle kalalım (kimse Fallout dedi mi?). Yeni başlayanlar için özel bir şablon oluşturmanız ve hazırlamanız gerekir:

 1. Özel bir sayfa şablonu oluşturun ve bethesda-games.php olarak adlandırın
 2. Aşağıdaki kodu kopyalayıp dosyaya yapıştırın:
 3. 
  
  
  
   'Yayımcı',
  'meta_value' => 'Bethesda'
  ));
  
  if (have_posts ()) ise (have_posts ()): the_post ();
  Eko '';
  başlık();
  Eko '';
  endwhile;
  
  wp_reset_query (); ?>
  
  
  
  
 4. Değişiklikleri Kaydet

Kod, tüm özel alanları incelemeye ve yalnızca “Bethesda” değerine sahip “Yayıncı” anahtarlarını bulmaya hazırdır. Anahtarı ve değeri istediğiniz herhangi bir şeyle değiştirebilirsiniz. Tüm yayınları herhangi bir değer içeren ‘Yayıncı’ özel alanı ile görüntülemek istiyorsanız, ‘meta_value’ satırını tamamen kaldırın.

Şablonun başlığını daha sonra tanıyacağınız bir şeyle değiştirmeyi unutmayın.

2. Sayfayı ekleyin:

Artık şablonunuz hazırdır, böylece listeyi oluşturmaya devam edebilirsiniz:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Sayfalar-> Yeni Ekle
 2. Başlık ekle
 3. Sağ tarafta “Sayfa Özellikleri” ni bulun
 4. “Şablon” açılır listesinden şablonunuzu seçin
 5. Sayfayı yayınla

Bu kadar! Artık yeni sayfanızı açarsanız, seçtiğiniz değerlerle özel alanlar içeren tüm yayınlarınızın listesini görebilirsiniz.

Şimdi yeni sayfanıza bir metin eklemeniz, listeyi şekillendirmeniz ve ziyaretçilerinize göstermenin en iyi yolunu bulmanız gerekiyor. Bu yöntemin yayınlarınızı başka bir düzeyde sıralamanıza yardımcı olacağını ve beğeneceğinizi umuyoruz.

Özel alanları kullanarak kenar çubuğunu göster

WordPress sürüm 2.2’de bir kenar çubuğu kullanıma sunuldu. O zamandan beri, ekstra içerik göstermenin popüler bir yolu ve çoğu zaman, WordPress temalarında varsayılan olarak istediğiniz widget’ları yerleştirebileceğiniz bir tane olacaktır.

Çok faydalı olmasına rağmen, kenar çubuğunuzun her yerde bulunmasını istemiyorsunuz. Genellikle, bu çubuklar ana sayfa dışında herhangi bir yerde gösterilir. Kenar çubuğunu kolayca açıp kapatmak için böyle bir seçenek yok.

Peki, neden kendin yapmıyorsun? Makalenin bu bölümünde, kenar çubuğunuzu özel bir alana nasıl yerleştireceğinizi ve yalnızca istediğiniz gönderiler için nasıl arayacağınızı göstereceğiz.

1. Şablonu hazırlayın:

 1. Page.php veya single.php dosyasını açın
 2. Aşağıdaki kodu bulun:
 3. Kodu bu kodla değiştirin:
 4. ID, "kenar çubuğu", true);
  get_sidebar ($ kenar çubuğu);
  ?>
  
 5. Değişiklikleri Kaydet
 6. Kenar çubuğunuzun olacağı özel bir şablon oluşturun
 7. Sidebar.php dosyasını açın
 8. Sidebar.php dosyasındaki her şeyi kopyalayın ve özel şablon dosyanıza yapıştırın
 9. Değişiklikleri Kaydet.

Şimdi Metin / Görsel Editör altında “özel alanları” bulabileceğiniz bir yazı veya sayfa açmalısınız. Bu gönderiye / sayfaya kenar çubuğu eklemek için aşağıdakileri yapın.

2. Kenar çubuğunu özel alanlarda kullanma:

 • Özel alanınızın adı altına “kenar çubuğu” yazın
 • Özel şablonunuzun adını alan değeri olarak yazın
 • Bu kadar. Özel alanlarınızı boş bıraktıysanız, gönderiniz kenar çubuğu olmadan diğer durumda ise, her şeyi doğru bir şekilde yaptıysanız kenar çubuğunuzun yüklenmesi gerekir.

  Özel alanlı yayınlar için üstbilgi, altbilgi veya kenar çubuğunu değiştirme

  Genellikle, bir WordPress web sitesinde, kullandığınız tema tarafından önceden tanımlanmış yalnızca bir üstbilgi, altbilgi ve bir kenar çubuğu bulunur. Her birinin işlevleri ve tasarımı, tema tarafından çağrılan ve daha sonra gerektiğinde sitede görüntülenen ayrı dosyalarda saklanır. Temanın her bölümü farklı bir dosyada saklandığından, sitenin tamamını kirleteceğinizden endişe etmeden kolayca değiştirebilirsiniz ve sitenizde yalnızca bir üstbilgi, altbilgi veya kenar çubuğunun çalışma şeklini değiştirebilirsiniz..

  Ancak bazen, bir öğe yeterli olmaz ve örneğin, başlığınızı değiştirmek istersiniz. Sitenin tamamı için değiştirmek istiyorsanız, zaten başlamaya hazırsınız demektir – header.php dosyasını açın ve istediğiniz şekilde değiştirin. Ancak, yalnızca tek yayınlarınız için bir başlığa reklam eklemek isterseniz ne olur?? Veya geri kalanını değiştirmeden tüm koleksiyonunuzda yalnızca bir yazı için üstbilgiyi değiştirin?

  Özel alanlar bir kez daha size yardımcı olacaktır.

  1. Dosyayı hazırlayın:

  Üstbilgileri, altbilgileri veya kenar çubuklarını değiştirmek için özel bir alan kullanmadan önce bir dosya hazırlamanız gerekir. Bir gönderi veya iki başlık için bir başlık değiştirmek istediğinizi ve tasarımı değiştirdiğiniz veya yayına belirli bir reklam eklediğiniz başlık-başlık2.php adlı yeni bir dosya oluşturduğunuzu varsayalım. Özel bir alan oluşturmaya devam etmeden önce, dosyanın doğru kodlandığından ve sitenizde çalıştığından emin olun. Dosya hazır ve hazır olduğunda, devam edebilirsiniz.

  Konusunda dikkatli ol dosyayı adlandırmak – üstbilgiyi değiştirmeye çalışıyorsanız, yeni üstbilgi dosyanız aşağıdaki gibi görünmelidir: başlık-newname.php

  2. Kodu değiştirin:

  1. Single.php dosyasını açın
  2. Get_header (); kodun genellikle single.php sayfasının en üstünde olan kısmı
  3. İşlevi aşağıdaki ile değiştirin:
  4. global $ wp_query;
   $ postid = $ wp_query-> post-> Kimlik;
   $ header = get_post_meta ($ postid, "başlık", doğru);
   if (! empty ($ header)) {
   get_header ($ başlığı);
   } Başka {
   get_header ();
   }
   wp_reset_query ();
   
  5. Değişiklikleri Kaydet

  Bu kodla, WordPress’e her yazıda bir “başlık” özel alanı olup olmadığını kontrol etmesini söylediniz. Bu ada sahip özel bir alan bulunursa, WordPress değerini alır ve dosya adını yalnızca bu yazı için başlık olarak kullanır.

  3. Özel alan aracılığıyla bir başlığı değiştirin:

  Temanıza header-header2.php yüklüyse, şimdi özel bir alanda arayabilirsiniz:

  1. Üstbilgisini değiştirmek istediğiniz bir yayını açın
  2. Aşağı kaydırın ve özel alanlara gidin
  3. Yeni bir alan girin ve “başlık” olarak adlandırın
  4. Alanın değerine “header2.php” yazın
  5. Yayını güncelleyin veya yayınlayın

  Cihazınızda herhangi bir hata yoksa başlık-header2.php dosya, yeni başlık, değişikliği yaptığınız yayının üstünde görünmelidir. Yine de, diğer tüm yayınlar tema tarafından tanımlanan standart başlık dosyanızı yükleyecektir.

  Fark etmiş olabileceğiniz gibi, yalnızca yeni başlık dosyanızın dosya adını “başlık-” bölümünden sonra girmeniz gerekir. Bu yüzden, yeni başlık dosyanızı doğru bir şekilde adlandırmanız önemlidir ve özel alanda kullandığınız gerçek adın önüne “başlık-” kısmını ekleyin.

  Aynısı, kenar çubuğu veya altbilgi dosyası için de elbette, get_sidebar () ve get_footer () kodun bir kısmı.

  ACF Tema Kodu ile Gelişmiş Özel Alanları daha kolay uygulayın

  Özel Alanlar, hemen hemen her WordPress temasının kaçınılmaz parçasıdır. Bu alanlar herkesin gönderi hakkında ek bilgi eklemesine izin verir, ancak maalesef bu standart WP özelliği oldukça ham. Yeni başlayanlar, özel alanları kullanmaya alışmak için biraz zamana ihtiyaç duyarlar ve geliştiricilerin, çevrelerini kodlarken çok fazla zaman harcaması gerekir.

  İşte sebebi bu Gelişmiş Özel Alanlar (ACF) eklentisi tüm dünyada WordPress kullanıcıları arasında çok popüler. Bu ücretsiz eklenti şu anda 1 milyondan fazla etkin yükleme sayıyor ve sayının neden düşmeye başlayacağını görmüyoruz. ACF, görsel bir düzenleyici ile güçlü, profesyonel ve sezgisel özel alanlar oluşturmanıza olanak tanır.

  Oldukça popüler olmasına rağmen, bu alanları bir temada uygulamayı planlıyorsanız, ACF hala kodlama bilgisi ve çok fazla zaman gerektirir. Evet, bir alan grubu oluşturmak kolaydır, ancak bu alanları görüntülemek o kadar kolay değildir. ACF Tema Kodu, geliştiricileri kurtarmak için devreye giriyor..

  ACF Tema Kodu

  FİYAT: Ücretsiz

  WordPress için ACF Tema Kodu

  Bu harika eklenti, aynı kodu tekrar tekrar yazmak için zaman kaybetmenin zamanının geldiğine karar veren iki geliştiricinin ürünüdür. Bir tema geliştirirken veya mevcut bir temayı değiştirirken, Gelişmiş Özel Alanlar geliştiricinin bir tema içinde doğru kodu doğru yerde uygulamasını gerektirir. Daha kolay bir yol olmadığından, bir geliştiricinin işi yapmak için snippet’i ve bir API’nın tüm özelliklerini ezberlemesi gerekiyordu.

  Yaratıcılardan Aaron Rutley, Blog:

  “WordPress temasında bir alan uygularken, alan adını unutacağım, likely profile_image’ veya ‘profile_photo’ mıydı? Ayrıca bu alanın döndürülmesini nasıl ayarladığımı da unutacağım, kimlik, URL veya Dizi mi? Öğrenmek için kendimi tarla grubunu düzenlerken buldum. ”

  ACF Tema Kodu bir geliştiriciye yardımcı olabilir. 4.000’den fazla indirilen bu ücretsiz eklentiyi yükledikten sonra, kodla uğraşırken zaman kazanabilirsiniz. Gelişmiş Özel Alanlarda bir alan grubunu her yayınladığınızda, düzenlediğinizde veya güncellediğinizde, bu şaşırtıcı eklenti, alanları herhangi bir temaya uygulamak için otomatik olarak kod gereksinimi oluşturur.

  Bu kodu sayfanın alt kısmında görüntülenir. Her snippet’in yanında, kodu kopyalamayı kolaylaştıracak bir pano simgesi bulacaksınız. Artık hiçbir şeyi ezberlemek zorunda değilsiniz ve özel alanlarla çalışırken rahatlayabilirsiniz.

  Eklenti, orada herhangi bir geliştirici için zaten bir zorunluluk olsa da, Aaron zaten ACF Tema Kodunu genişletmeyi planladıklarını söylüyor:

  “Gelecekte daha popüler üçüncü taraf alanları için destek eklemeyi planlıyoruz. Ayrıca geliştiricilere oluşturulan kod üzerinde daha fazla kontrol sağlamayı planlıyoruz. ”

  Eklenti, ACF’nin ücretsiz sürümü ile eşleştirildiğinde ücretsiz olsa da, Profesyonel sürüm Gelişmiş Özel Alanların genişletilmiş bir sürümünü kullanıyorsanız. ACF Tema Kodu Pro, Klon, Galeri, Tekrarlayıcı ve Esnek İçerik alanı gibi diğer tüm ACF Pro alan türleri için kod üretir.

  Ruh halinizi veya bir şarkıyı özel alanlarla görüntüleyin

  Blog yazmak eğlenceli olmalı. Ciddi konular hakkında makaleler yazıyor olsanız bile, blogunuz hala bir veya iki şeye sahip olabilir, bu da ortalama bir okuyucu için biraz daha eğlenceli hale gelir. Herhangi bir şey olabilir – yazardan küçük bir not, komik bir görüntü veya makaleyi yazarken bulunduğunuz ruh halini ekleyebilirsiniz. Belki de dinlediğiniz bir şarkı başlığı eklemek istersiniz.

  Bu bölümde size göstermek üzereyiz yayınlarınızda bir ruh hali / şarkı görüntülemek için bir özelliği kolayca uygulama. Herhangi bir ek eklenti yüklemeniz gerekmeyecek ve özellik alanınızın çoğunu almayacak. Yayınınızın üstüne veya altına otomatik olarak eklenebilen basit bir metin satırıdır.

  1. Bir “ruh hali özelliği” ekleyelim:

  1. Single.php dosyasını açın
  2. Aşağıdaki kodu kopyalayıp ruh halinizi görüntülemek istediğiniz yere yapıştırın:
  3. $ customField = get_post_custom_values ​​("ruh hali");
   if (isset ($ customField [0]))) {
   Eko ""." Ruh hali: ". $ CustomField [0]."";
   }
  4. Değişiklikleri Kaydet

  Özel alanların ruh hali

  Artık WordPress’i ruh halinize hazırladığınıza göre, bunları istediğiniz herhangi bir yayında görüntülemeye hazırsınız. Varsayılan olarak, WordPress ruh halinizi göstermez ve siz bir tane göstermeye karar verene kadar yükleyeceği herhangi bir varsayılan ruh hali olmaz. Bunun yerine bir şarkı eklemek istiyorsanız, ilk kod satırındaki “ruh halini” “şarkı” olarak değiştirmeniz yeterlidir ve üçüncü satırdaki sınıf adını da değiştirebilirsiniz..

  2. Bir yayına ruh halinizi / şarkınızı ekleyin:

  Bir ruh hali veya şarkı girmek için özel bir alana yazmanız gerekir:

  1. Ruh hali yazmak istediğiniz bir gönderi açın
  2. “Özel Alanlar” ı görene kadar aşağı kaydırın.
  3. Gönderi içeriğinin altında Özel Alanlar görüntülenmiyorsa, düzenleyici ekranınızın üst kısmındaki “Ekran Seçenekleri” ni tıklayın ve “Özel Alanlar” ın yanındaki onay kutusunu işaretleyin.

  4. Ad alanına “ruh hali” veya onunla gitmeye karar verdiyseniz “şarkı” yazın
  5. “Değer” alanına istediğiniz her şeyi yazın – bu, yayınınızda görüntülenen ruh hali / şarkı olacaktır
  6. “Özel Alan Ekle” düğmesini tıklayın
  7. Yayınınızı yayınlayın

  3. Stil:

  Kodun yalnızca üç satırından görebileceğiniz gibi, bu yeni bir özel alan eklemenin en basit şeklidir. Ruh halinizi biraz CSS ile şekillendirmek istiyorsanız, kodun metninize zaten “my_mood” sınıfını eklediğini görebilirsiniz. Stili değiştirmek için aşağıdakileri yapın:

  1. Style.css dosyasını açın
  2. Kodu kopyalayıp yapıştırın:
  3. .ruh halim {
   renk: mavi;
   }
  4. Beğendiğiniz herhangi bir CSS stilini ekleyin
  5. Değişiklikleri Kaydet.

  Umarım bu, kendi blogunuz için “ruh hali / şarkı özelliğini” özelleştirmeye başlamanız için yeterli olacaktır ve “mavi” nin uğraştığınız sık bir değer olmayacağını umuyoruz. Ruh halinizi yayınlamak istemiyorsanız, “ruh hali” özel alanına hiçbir şey yazmayın.

  Özetliyor

  Başka biri sizin için (bir tema veya eklenti geliştiricisi gibi) sizin için özel bir alan oluşturduysa, bunu blogunuzu geliştirmek için kullanmak oldukça kolaydır. Ancak bu makalenin alanları kendi başınıza özelleştirmenize yardımcı olduğunu umuyoruz.

  Size gösterdiğimiz kodda yapılan basit değişikliklerle, benzersiz bir blog oluşturmanıza yardımcı olacak kendi özel alanlarınızı oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. İhtiyacınız olan bilgileri çıkarabileceksiniz ve içerik yazma ve oluşturma sürecini basitleştireceksiniz. WordPress’teki özel alanlar hakkında ne düşünüyorsunuz??

  Jeffrey Wilson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
   Like this post? Please share to your friends:
   Adblock
   detector
   map