WordPress’te Metin Arama ve Değiştirme

WordPress'te Metin Arama ve Değiştirme


WordPress gönderisi yazarken yalnızca bu yazım türünün tamamını yazıp değiştirmenin kolay bir yolu olmadığını öğrenmek için bir hata yaptığınızı hiç fark ettiniz mi? Son birkaç aydır yanlış bir kelime, kelime öbeği veya bağlantı yazıyorsanız ne olur? Ne yazık ki, WordPress metinleri kolay bir şekilde aramanıza ve değiştirmenize izin vermiyor, ancak binlerce tipografik hata olmasa bile yüzlerce el ile silmenizi önleyebilecek ücretsiz eklentiler göstermek üzereyiz..

WordPress’te herhangi bir metni arayın ve değiştirin ve yayınları düzenlerken zaman kazanın

Evet, PHP ve MySQL, bu tür şeyleri sadece birkaç satır kod veya sorgu ile çözebilen güçlü araçlardır. Ama hepimiz kodlayıcı değiliz ve kodla rahatça uğraşmıyoruz. Bu yüzden bunu atlayacağız ve size WordPress’te arama ve değiştirme işlemlerini yapmanın kolay yolunu göstereceğiz.

 • Yazı düzenleyicide metin arama ve değiştirme
 • Tüm WordPress web sitesindeki herhangi bir kelimeyi değiştirin
 • Tüm makalelerde anahtar kelimelerden otomatik olarak bağlantılar oluşturun

Yazı düzenleyicide metin arama ve değiştirme

Kullandığınız birçok metin işlemcide olduğu gibi (örneğin Microsoft Word gibi), WordPress editöründe metin aramak ve değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunu okuduğunuz için muhtemelen WP editörünün dezavantajını keşfettiniz – böyle bir özellik ile gelmiyor. Girişte daha önce söylediğimiz gibi, size iş için temiz bir eklenti göstermek üzereyiz

TinyMCE Gelişmiş

FİYAT: Ücretsiz

TinyMCE Gelişmiş bul ve değiştir

TinyMCE Advanced, WordPress’in Görsel Editöründe bulunan düğmeleri eklemenizi, kaldırmanızı ve yeniden düzenlemenizi sağlayan harika bir eklentidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu eklentinin sunduğu harika özelliklerden biri arama ve değiştirme işlevidir..

Yayında sadece yazdığınız ve başka bir metinle değiştirdiğiniz metni hızlı bir şekilde bulmak istiyorsanız, eklentiyi birkaç dakika içinde ayarlayabilirsiniz. Sadece TinyMCE Advanced’i yükleyin, etkinleştirin ve düğmenizi ekleyeceksiniz:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Ayarlar -> TinyMCE Advanced
 2. Kullanılmayan düğmelerin listesini bulun ve Bul ve Değiştir
 3. Düğmeyi düzenleyici menüsüne sürükleyin
 4. Değişiklikleri Kaydet

Bu dört adımı tamamladıktan sonra yeni özelliğiniz kullanıma hazır hale gelir. WordPress’te arama ve değiştirme özelliğini kullanmaya başlamak için, yeni bir yazı yazmaya başlamalısınız (veya daha eski bir tanesini düzenlemelisiniz) ve yayını Visual Editor’da görüntülediğinizden emin olmalısınız. Kelimeleri değiştirmeye hazır?

 1. Aramak Bul ve Değiştir editörün üstündeki düğme
 2. Değiştirmek istediğiniz metni doldurun
 3. Onunla değiştirmek için metni yazın
 4. Büyük / küçük harf eşleştirmek ve tüm kelimeleri aramak isteyip istemediğinizi kontrol edin
 5. Tümünü bulma, değiştirme veya değiştirme

Bu kadar! Söz konusu yazıya yazmış olabileceğiniz binlerce kelimeyi manuel olarak okumak yerine, bu fantastik eklenti bir saniye içinde sizin için işi yapacak.

Kolaydı, değil mi? Ancak tüm yayınlarınız ve sayfalarınız için aynısını yapmak isterseniz ne olur? Belki yorumlarda veya sınıflandırmalarda bir şeyleri aramak ve değiştirmek istersiniz? Durum buysa, okumaya devam edin çünkü başka bir eklentiye ihtiyacınız olacak.

Tüm WordPress’te metin arama ve değiştirme

Bazen günlerdir dilbilgisi hatası yaptığınızı anlarsınız. Belki bir şeyi yanlış yazıyorsunuzdur, belki bahsettiğiniz bir hizmet adını değiştirmiştir veya bir URL’yi güncellemeniz gerekebilir. Endişelenme; bunu kolayca değiştirebilirsiniz ve sorunu çözmek için MySQL sorgularını çalıştırmanız gerekmez.

Daha İyi Arama Değiştir

FİYAT: Ücretsiz

Daha İyi Arama WordPress için eklentiyi değiştirin

Söz verdiğim gibi, burada sizi kurtaracak başka bir ücretsiz eklenti var. Tüm WordPress sistemi boyunca bir şeyi değiştirmek istediğiniz için, bu eklenti, bir veritabanını elle açmak veya değiştirmek zorunda kalmadan veritabanlarıyla çalışmanıza olanak tanır..

Eklentinin kurulumu standart ve hızlıdır. Better Search Replace eklentisini etkinleştirdikten sonra eğlence başlayabilir.

Herhangi bir değişiklik yapmadan önce lütfen veritabanınızın bir yedeğini oluşturun.

 1. Şu yöne rotayı ayarla Araçlar -> Daha İyi Arama Değiştir
 2. Aradığınız metni yazın
 3. Onun yerini alacak metni yazın
 4. Eklentiden etkilenecek tabloları seçin

Veritabanınızda gerçek değişiklikleri yapmadan önce, Kuru Çalıştır seçenek işaretlendi. Bu seçenek eklentiye gerekli aramayı yapmasını söyler, ancak herhangi bir değişiklik yapmaz. Kullanarak Kuru Çalışma, bir veritabanındaki kaç tablo ve hücrenin etkileneceğini göreceksiniz ve gerçek bir değişiklik yapmadan önce iki kez düşünebilirsiniz.

Metni değiştirmeye hazır olduğunuzda, metin işaretini kaldırın. Kuru Çalışma seçeneği ve bu şaşırtıcı eklentinin sizin için ne yapacağının tadını çıkarın.

4. adımdan tablo seçerken dikkatli olun. Yalnızca yayınlarınızda değişiklik yapmak istiyorsanız, yalnızca wp_posts tablo.

Veritabanınıza bağlı olarak, arama ve değiştirme işlevinin işini yapması biraz zaman alabilir. Panik yapmaya başlamadan önce, aramayı çalıştırırken zaman aşımları ve beyaz ekranlar almanın ve bunu eklentiyle değiştirmenin uygun olduğunu bilmelisiniz. Bu durumda, şuraya gidin: Araçlar -> Daha İyi Arama Değiştirme -> Ayarlar, ve azaltmak Maksimum Sayfa Boyutu değer.

Bu iki ücretsiz eklentiyi yüklerseniz, rahatlayabilir ve yeni makalenizde endişelenmeden çalışmaya başlayabilirsiniz. İster tek bir makaleden metin aramak ve değiştirmek, ister tüm yayınlarınız, yorumlarınız vb. İçin bunu yapmak zorunda olun, TinyMCE Gelişmiş ve Daha İyi Arama Değiştirme eklentilerinin sizi kapsadığını bilmelisiniz.

Bunları değiştirmek yerine, yayın başlıklarında izin verilmeyecek kelimelerin listesini kolayca yazabileceğinizi biliyor muydunuz??

Eklentileri denediniz mi? Onları nasıl severim? Sorguları çalıştırarak metni el ile değiştirmeyi mi tercih edersiniz yoksa iş için başka bir eklenti mi kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Tüm WordPress web sitesindeki herhangi bir kelimeyi değiştirin

Farklı kategorilere yayılmış yüzlerce hatta binlerce farklı yazı ve sayfa biriktirdikten sonra, tüm veritabanındaki değişiklikler her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Eğer her yazı, sayfa, başlık, yorum, vs.’de sadece bir kelimeyi veya tüm cümleyi değiştirmek istediyseniz, baş ağrısıyla sonuçlandınız, çünkü bu görev sizden çok fazla zaman veya teknik bilgi gerektirecektir.

Zaten hemen hemen her şeyi yapmanızı sağlayan uzantıları (eklentileri) ile ünlü bir WordPress blog platformu kullandığınız için, bu sorun hiç bir sorun olmaktan çıkıyor. Artık ücretsiz bir eklenti yükleyebilir ve sadece birkaç tıklamayla kelime değişikliklerini yönetebilirsiniz.

Kelime Değiştirici

FİYAT: Ücretsiz

WordPress için Word Replacer

Bahsettiğimiz eklenti Word Replacer olarak bilinir ve eklentiyi WordPress depo web sitesinden indirerek ücretsiz olarak yükleyebilir veya eklentiyi WordPress’inizden arayarak bulabilirsiniz:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Eklentiler -> Yeni Ekle
 2. “Word Replacer” araması yapın
 3. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin
 4. Tek bir tıklamayla kelimeleri değiştirebileceğiniz ayarlar sayfasını açın

Microsoft Word veya benzeri bir metin işlemci uygulamasında daha önce “Ara ve Değiştir” seçeneğini kullandıysanız, bu eklentiye oldukça aşina olacaksınız. Kullanıcı dostu arayüzü, bir kelimeyi veya değiştirmek istediğiniz ifadenin tamamını hızlı bir şekilde girmenize, orijinal kelime / ifade yerine eklenecek başka bir kelime seçmenize ve bu değişikliklerin nerede gerçekleşeceğine karar vermenize olanak tanır..

Word Replacer, 0.3 sürümünden bu yana yayınlardaki, sayfalardaki, yorumlardaki, başlıklardaki ve hatta bbPress forum sayfalarındaki kelimeleri değiştirmenize olanak tanır.

Bu eklenti hakkında iyi bir şey, örneğin, yorumlarda ve forum sayfalarında kolayca sansürleyebileceğiniz bir küfür kelimesi listesi yazabilmeniz veya son birkaç aydır yanlış kullandığınız bir ifadeyi değiştirebilmenizdir. . Ve tüm bunları, eklentinin ayarlarına yalnızca bir kez bir kelime / kelime öbeği yazarak yapabilirsiniz ve Word Replacer sihrini bir saniyede yapacak.

Eklentinin neler yapabileceğine bir diğer harika örnek JavaScript reklamlarıdır. Web sitenizde reklam yer tutucusu kullandıysanız, artık Word Replacer’dan söz konusu yer tutucuyu aramasını ve onu istenen reklamı gösterecek gerçek JavaScript koduyla kolayca değiştirmesini söyleyebilirsiniz. Reklamı değiştirmeye karar verdiğinizde, kodun nereye eklendiği konusunda endişelenmenize gerek kalmadan ayarlardaki kodu değiştirmeniz yeterlidir. Böyle basit bir eklenti için oldukça güzel bir özellik.

Word Replacer gerçekten tüm WordPress içeriğinizi tek bir yerden yönetmenizi sağlayan güçlü bir eklentidir. Her zaman kullanmayı planlamasanız bile, eklenti bu hataları değiştirmenize ve yorumlarda veya forum sayfalarınızda yazılan kötü kelimeleri sansürlemenize gerçekten yardımcı olabilir. Ücretsiz olduğu için, üzerinde para kaybetme konusunda endişelenmenize gerek yok – eklentiyi yükleyin ve bir deneyin. Elbette, herhangi bir kelimeyi değiştirmeden önce sitenizin yedeğini oluşturmayı unutmayın, çünkü hatanın ne zaman ortaya çıkabileceğini asla bilemezsiniz.

WordPress’te kelimeleri veya tüm kelime öbeklerini birbirine bağlamak daha kolay olamazdı. Bir makale yazarken, tek yapmanız gereken bir kelime / kelime öbeği seçmek ve bağlantı hedefini yapıştırabileceğiniz bağlantı düğmesine tıklamaktır. Temel HTML’yi biliyorsanız, gerekirse kendi kodunuzu yazarak doğrudan Metin düzenleyiciden de bağlantılar oluşturabilirsiniz.

WordPress bağlantıları

Kelimeyi kelimeye bağlamak kolay olsa da ve yavaşça yeni bir gönderi üzerinde çalışıyorsanız, tüm yayınlarınız / sayfa koleksiyonunuzda belirli bir kelimeyi / kelime öbeğini bağlamak isteseydiniz?

WP destekli web sitenizle yeni başladıysanız ve ilgilenmeniz gereken birkaç makaleniz varsa, bunların hepsini manuel olarak bağlamak sorun olmaz. Ama ya tüm makalelerde bir kelimeyi bağlamaya karar verdiyseniz ve yüzlerce kelimeniz varsa?

Belirli kelimelerden bağlantılar oluşturun:

İster belirli bir web sitesi adını kendi URL’sine bağlamak ister isterse tavsiye programınızı başlattıysanız ve bilgisayarla ilgili her kelimeyi bilgisayar ekipmanı satan tavsiye web sitenize bağlamak istiyorsanız, bu işlev kelimeye bir bağlantı etiketi eklemenize yardımcı olur / seçim cümlesi.

 1. Function.php dosyasını açın
 2. Aşağıdaki işlevi kopyalayıp yapıştırın:
 3. fonksiyon link_words ($ text) {
  $ replace = dizi (
  'google' => 'Google',
  'bilgisayar' => 'bilgisayar',
  'klavye' => 'buradan klavye satın alın'
  );
  $ text = str_replace (dizi_anahtarları ($ replace), $ replace, $ text);
  $ metin döndür;
  }
  add_filter ('the_content', 'link_words');
  add_filter ('the_excerpt', 'link_words');
  
 4. Dizideki anahtar kelimeleri ve bağlantıları değiştirme
 5. Değişiklikleri Kaydet

Koddaki örneklerden de görebileceğiniz gibi, makalelerinizde bulunan herhangi bir kelimeyi veya ifadeyi değiştirmek mümkündür. Ayrıca, kelimenin / ifadenin kendisini değiştirmek ve bağlantıyı tamamen değiştirmek mümkündür.

Bağlantıyı “bilgisayar” kelimesine ekleyebilirken, bağlantıyı ekleyebilir ve “bilgisayar” kelimesini “bilgisayar sistemine” veya istediğiniz herhangi bir şeye değiştirebilirsiniz..

Bu işlev makalelerin arkasında kalan tüm şeyleri yakalamanıza yardımcı olsa da, oldukça basittir. Bağlantılar üzerinde daha fazla denetim istiyorsanız, özellikle de yönlendirmelerle çalışıyorsanız, özel eklentilerden biriyle gitmek daha akıllıca bir seçim olacaktır..

Zaten bağlantılarla çalıştığınız için, WordPress’e tüm harici bağlantıları yeni sekmelerde açmasını veya hatta yayınları ve sayfaları harici bir URL’ye bağlamasını isteyebilirsiniz..

Sonuç

Bir WordPress bloguna yeni başladıysanız, kelimeleri aramak ve değiştirmek imkansız görünebilir. Ancak bu kılavuzu incelemek için birkaç dakikanızı ayırırsanız, sorunu çözersiniz ve WordPress’te metin aramak ve değiştirmek çocuk oyuncağı gibi görünür.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map