WordPress’te Görüntüler Nasıl Geliştirilir

WordPress'te Görüntüler Nasıl Geliştirilir


Görüntüler İnternet üzerinden yüklenemeyecek kadar büyük bir şey olduğundan uzun zaman oldu. Bugün, web siteleri onlarsız var olamaz. İnternet hızları yıllar içinde önemli ölçüde artmış olsa da, blogunuzdaki fotoğraflarla ilgilenmeniz çok önemlidir..

Sitenize resim yüklemenin kolay olması, bunu herhangi bir hazırlık yapmadan yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Optimize edilmemiş görüntüler aslında sitenizi birçok yönden incitebilir; ziyaretçilerin sizi düşünme şeklini etkilemekten web sitenizin ve SEO sıralamalarınızın hızına kadar. Hala düşünmediyseniz, WordPress’te görüntüleri iyileştirmenin birkaç yolunu göstermek için buradayız.

Bu kılavuzda size göstermek üzereyiz:

 • Sitenizi hızlandırmak ve SEO’yu geliştirmek için WordPress için görüntüleri optimize etme
 • WordPress’in JPEG görüntülerini sıkıştırma biçimini değiştirme
 • WordPress için en popüler görüntü optimizasyonu eklentileri
 • Videolarınız ve görüntüleriniz için tembel yükleme ekleyin
 • Görüntülerden önce ve sonra çekici bir şekilde gösterin
 • Etkileşimli görüntüler oluşturma – çizim, açıklama ve bağlantı ekleme
 • Ek görüntü boyutları nasıl yeniden oluşturulur
 • JQuery ile genişlik ve yükseklik görüntü niteliklerini kaldırma
 • Medya Yükleyicide özel görüntü boyutları nasıl oluşturulur?
 • Herhangi bir web sitesinin otomatik ekran görüntüsünü oluşturun ve yayınınızda resim olarak yayınlayın

Contents

Sitenizi hızlandırmak ve SEO’yu geliştirmek için görüntüleri WordPress için optimize etme

WordPress için görüntüleri neden optimize etmelisiniz? Bir çaba gösterirseniz, aşağıdakileri bekleyebilirsiniz:

 • Daha hızlı site
 • Daha iyi SEO
 • Daha küçük yedeklemeler
 • Daha az bant genişliği kullanımı
 • Daha mutlu kullanıcılar

Ayrıca görüntüleri optimize edebileceğiniz farklı aşamalar olduğunu da bilmelisiniz. Bir blog’a yüklemeden önce bile fotoğraflarla ilgilenebilir veya yüklemeden sonra bunu yapabilirsiniz.

Sitenizdeki resimleri hızlı bir şekilde test edin

Optimizasyon üzerinde çalışmaya başlamadan önce sitenizi hız ve performans açısından hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Listedeki araçlardan herhangi birini kullanarak, sitenizdeki resimlerin ne şekilde olduğunu hemen öğreneceksiniz..

Kullanmayı severiz GTmetrix hatta sitenizin daha yavaş yüklenmesine neden olan resimleri bile gösterecektir..

Yüklemeden önce görüntüleri WordPress için optimize edin

Blog yazarken, çoğu kişi görüntülerini optimize etmek için gerekli tüm adımları atmaz. Genellikle insanlar fotoğraf makinelerinden veya akıllı telefonlarından fotoğraf çeker, İnternet’ten indirir veya bilgisayar yazılımı kullanarak bir fotoğraf oluşturur.

Biçimler, görüntü boyutları veya dosya adları hakkında düşünmezler. Resim iyi görünüyorsa, sadece İnternet için hazır olduğunu varsayarlar. Resimlerinizi kontrol etmezseniz, bir felakete doğru ilerliyorsunuz.

Görüntüleri yeniden boyutlandırma

Görüntüleri yeniden boyutlandırma

Her bir resmin genişliğini ve yüksekliğini kontrol etmeden WordPress web sitenize resim yüklemeyin. Örneğin, görüntüleri maksimum 700 piksel boyutunda görüntülerseniz, daha geniş bir resim yüklemenize gerek yoktur. Bunu yaparsanız, sitenizi yavaşlatacak daha büyük bir dosya olurken çıktı aynı olur. WordPress ek boyut oluşturacak, ancak yüklemeden önce görüntüleri hazırlamamak bahane değil.

Görüntüleri yeniden boyutlandırmak hızlı ve kolaydır. Microsoft Paint gibi bu konuda size yardımcı olacak birçok ücretsiz araç vardır. Hatta görüntüleri yeniden boyutlandırmak için ücretsiz çevrimiçi araçlar da bulabilirsiniz. Kolay Yeniden Boyutlandırma.

Görüntü boyutları temadan temaya değişir. Hangisini kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz, WordPress temanıza daha yakından bakın ve resimleri inceleyin, belgeler arayın veya yardım isteyin.

Kaliteyi değiştirin

Boyutları değiştirdikten sonra görüntülerin kalitesini değiştirmeyi düşünmelisiniz. Yazılıma bağlı olarak, resim kalitesini değiştirmenin farklı yolları vardır. Örneğin, her zaman popüler olan Photoshop web için görüntüleri kaydetmenize izin verir. Bu seçenek, görüntüleri daha düşük kalitede kaydetmenize olanak tanır, ancak bunlar siteniz için optimize edilir.

Ayrıca, bir resmi JPEG olarak kaydetmeyi seçerseniz, Photoshop kalite seviyesini seçmenizi ister. Bu durumda, kaliteyi 12’den sadece 8’e düşürmek görüntünün boyutunu önemli ölçüde azaltırken, kalite farkı o kadar büyük olmayacaktır..

Resimlerinizin kalitesini değiştirmek için hala herhangi bir yazılım kullanmıyorsanız, çevrimiçi ücretsiz deneyebilirsiniz Küçük PNG aracı. Bir resim yükleyin ve ne fark yaratabileceğini görün.

Doğru formatı seçin

Boyut ve kalite değişikliklerinden sonra bile biçimi değiştirmeyi düşünmelisiniz. Yeni başlayanlar için, sadece doğru biçimi seçerek, daha fazla değilse bir görüntüden birkaç kilobayt çıkarabilirsiniz.

Görüntü formatları

Genel kural çok basit. Bir fotoğrafınız varsa, JPEG yapın. Bir logonuz, vektör görüntünüz veya bilgisayar tarafından oluşturulmuş çok basit bir grafiğiniz varsa PNG ile devam edin. Degradeleri olmayan gerçekten küçük bir görüntünüz varsa veya yukarıda gösterilene benzer basit bir animasyon göstermek istiyorsanız GIF kullanabilirsiniz. Genellikle, PNG görüntüleri JPEG olanlardan oldukça büyük olacaktır ve biçimi değiştirmekten yararlanabilirsiniz..

Çoğu durumda, görüntüleri yeniden biçimlendirmek önemli kalite farklılıkları yaratmaz, ancak boyut farkı bekleyebilirsiniz. Bir dahaki sefere bir PNG fotoğrafı yüklemeden önce, fotoğrafını çekin ve farkı görmek için JPEG olarak kaydetmeyi deneyin. Daha ayrıntılı açıklama için lütfen PNG, JPEG, GIF ve SVG arasındaki fark.

Dosya adlarına dikkat edin

Dosya adı önemsiz gibi görünse de, aslında bilmeniz gereken bir şeydir. Resim dosyanızın adı SEO için değerli bir bilgi içerir. Başkalarının resminizi Google’da ve diğer arama motorlarında bulabilmesini istiyorsanız, resme uygun bir ad vermelisiniz.

Görüntüleri boşluk kullanmadan adlandırmanızı öneririz. Sayfanın ve resmin sıralanmasını istiyorsanız anahtar kelimeler eklemeyi unutmayın. Örneğin, Ferrari California’nın bir resmini yüklüyorsanız dosya adı “ferrari-california.jpg” olmalıdır. WordPress için bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, alt etiketlerinizi anahtar kelimeler için kontrol ettiğini zaten biliyorsunuzdur. Evet, doğru resim adına sahip olmak gerçekten önemli.

Yüklemeden sonra WordPress için görüntüleri optimize etme

Bilgisayarınızdaki görüntüleri hazırladıktan sonra yüklemeye devam edebilirsiniz. Umarım, resimleriniz sadece doğru boyut ve kalitedir. Biçim ve dosya adının doğru olduğundan emin oldunuz. Yüklemeden sonra WordPress sizden ek bilgi isteyecektir. Meta bilgileri atlamayın; kolayca düzenleyebilmeniz ve SEO için hazırlanabilmeniz için resimlerinizle ilgili ayrıntıları doldurun.

Başlık, açıklama, alternatif metin ve resim yazısı

Tekniklerle ilgilenirken, SEO’yu unutmamalısınız. Her zaman başlığı ve açıklamayı medyanıza ekleyin. Bu, WordPress medya yönetiminde size yardımcı olacak ve daha iyi SEO için de çalışacaktır. Ayrıca, resminizi düzgün bir şekilde göremeyen ziyaretçiler için görüntülenecek alt etiketi de unutmayın. Bu sadece kullanıcılarınız için yararlı olmayacak, aynı zamanda SEO konusunda da size yardımcı olacaktır. Sayfanız daha iyi sıralanacak ve kullanıcılar yeni resimlerinizi daha kolay bulabilecek.

Her zaman altyazıya ihtiyacınız olmayacak olsa da, ek açıklama gerektiren görüntülere (örneğin, ekran görüntüleri) eklediğinizden emin olun..

WordPress ile görüntüleri düzenleme

Bir resmin daha fazla düzenlemeye ihtiyacı olduğunu fark ederseniz, WordPress’in dosyayı yükledikten sonra bile bunu yapmanıza izin verdiğini bilmelisiniz. Resimleri döndürme, kırpma ve ölçekleme değiştirme zaten yükledin. Hatta yalnızca bir küçük resmi veya diğer tüm boyutları düzenleyebilirsiniz. WordPress’in yerel düzenleyicisi çok basittir, ancak zaman zaman tasarruf edebilirsiniz.

Tüm küçük resimleri yeniden oluştur

Önceki tekniklerin çoğu, hala yüklemek üzere olduğunuz yeni görüntü dosyalarında size yardımcı olacaktır. Peki ya WordPress sitenize zaten binlerce dosya yüklenmemişse yüzlerce dosya varsa? Endişelenme; yine de bu görüntüleri optimize edebilir ve boyutlarını değiştirebilirsiniz.

Hızlı bir düzeltme için, bir milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılan ücretsiz bir Küçük Resimleri Yeniden Oluşturma eklentisiyle ilgilenebilirsiniz. Görüntüler üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, bu makalenin aşağıdaki satırlarında size göstereceğimiz görüntü optimizasyonu için en iyi WordPress eklentilerinden bazılarına göz atmalısınız..

Ek görüntü boyutları nasıl yeniden oluşturulur

WordPress eklentilerini kullanma

Tabii ki, sitenizdeki görüntüleri optimize etmenize yardımcı olabilecek düzinelerce WordPress eklentisi var. Görüntüleri optimize etmek için en iyi WordPress eklentilerini görmek için aşağı kaydırın.

Tembel Gerektiğinde görüntüleri yükleyin

Bazen, resimlerin kalitesi boyutlarından çok daha önemli olacaktır. Bu çoğunlukla fotoğraflarının birinci sınıf olmasını isteyen fotoğrafçılar için geçerlidir. Dosyaların boyutunu veya kalitesini düşürme riski taşımazlar. Yine de bu, optimizasyonu unutmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu durumda görüntüleri WordPress için optimize etmek için tembel yüklemeyi düşünmelisiniz.

Tembel yükleme, görüntüleri yalnızca kullanıcılara ihtiyaç duyduklarında yükleyen bir tekniktir (kaydırın). Örneğin, bir makalede yirmi yüksek kaliteli fotoğraf yüklediyseniz, bunlar sitenizi çok yavaşlatır. Ancak görüntüleri tembel olarak yüklerseniz makale hızlı bir şekilde yıldırım olur ve fotoğraflar yalnızca gerektiğinde yüklenir – bir kullanıcı onlara ulaştığında.

Duyarlı görüntülere sahip olun

WordPress temalarının çoğu duyarlı olsa da, bu, resimlerinizin de duyarlı olduğu anlamına gelmez. Küçük bir ekrana büyük bir resim yüklenmesini istemediğiniz için, siteniz için ek resim boyutları kaydetmeniz gerekir. Temanız duyarlı resimler kullanmıyorsa, iş için bir profesyonel işe almayı düşünün – kulağa gelebilecek kadar kolay değil.

Görüntüleri sosyal medya için optimize edin

Resimlerinizin sosyal medyada iyi göründüğünden emin olmak istiyorsanız, fazladan bir adım atmanız ve meta etiketleri ve şema işaretlemesini optimize etmeniz gerekir.

Yoast gibi bir SEO eklentisi kullanıyorsanız, ayarları kontrol etmeyi unutmayın. Örneğin, Yoast sosyal medya ile ilgili birkaç şey ayarlamanıza izin verecektir. Bu nedenle, SEO -> Sosyal’e gidin ve Facebook, Twitter, Google+ ve Pinterest’teki bilgileri girin.

Daha fazlasını istiyorsanız ve ek sosyal medya web siteleri için görüntüleri optimize etmek istiyorsanız, WPSSO – Doğru Meta Etiketler + Sosyal Paylaşım Optimizasyonu ve SEO eklentisi için Şema İşaretlemesi.

WordPress’in JPEG görüntülerini sıkıştırma biçimini değiştirme

WordPress web sitenize bir sürü JPEG resmi yüklüyorsanız, orijinal kalitelerini kaybettiklerini fark etmiş olabilirsiniz. WordPress’in suçlanacak olup olmadığını merak ettiyseniz, şimdi cevabınız olacak – evet, öyle!

JPEG biçiminde bir resim yükledikten sonra, WordPress sıkıştırmayı otomatik olarak değiştirir ve görüntünün kalitesini kaybetmesini istediğinize karar verir. Daha spesifik olmak gerekirse, WP JPGE’lerinizde% 90 sıkıştırma kullanır. Resimleriniz yalnızca küçük resim olarak kullanılacak veya bir gönderide gösterilecekse harika olur, ancak fotoğraflarınızı yüklüyorsanız, mümkün olduğunca iyi olmasını istersiniz, doğru?

Neyse ki, bunu değiştirmek için sadece bir kod satırına ihtiyacınız olacak.

JPEG resim sıkıştırmasını durdur:

JPEG resimlerinizin sıkıştırılmasını istemiyorsanız, aşağıdaki kodu kopyalayıp function.php dosyanıza yapıştırmanız yeterlidir:

add_filter ('jpeg_quality', işlev ($ arg) {return 100;});

Değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın ve yeni resimler yüklemeye hazırsınız.

Öte yandan, görüntüler sizin için büyük bir anlaşma olmayabilir. Bu nedenle, bunların daha da sıkıştırılmasını ve sitenizi yüklemede zaman kazanmanızı isteyebilirsiniz. Bu kod satırındaki son sayıyı değiştirirseniz, yeni yüklenen görüntülerin kalitesini değiştirirsiniz.

JPEG görüntüleri daha da sıkıştırın:

Sayı ne kadar düşük olursa, o kadar çok görüntü sıkıştırılır. Örneğin, bu JPEG’leri daha da sıkıştırmak için şu koda ihtiyacınız olacak:

add_filter ('jpeg_quality', işlev ($ arg) {return 80;});

Unutma; varsayılan sıkıştırma seviyesi 90.

Önemli: Bu, yalnızca kodu function.php dosyasına yapıştırdıktan sonra yüklediğiniz görüntüleri etkiler. Kütüphanede bulunan görüntülerin boyutunu ve kalitesini değiştirmek için bir eklentiye ihtiyacınız olacaktır. Ek görüntü boyutlarının nasıl yeniden oluşturulacağını görün.

WordPress için en popüler görüntü optimizasyonu eklentileri

Bu makalenin başında, sitenizi hızlandırmak ve SEO’yu geliştirmek için WordPress için görüntüleri nasıl optimize edeceğinizden bahsettik. Gördüğünüz gibi, kullanabileceğiniz birkaç farklı yöntem var. Blogunuza yüklemeden önce bile resimlere dikkat etmek önemlidir. Ancak resimler zaten sitede olduğunda, her resmi ayrı ayrı yeniden optimize etmek ve sonra tekrar yüklemek imkansız hale gelebilir.

Endişelenme; kimse bunu ilk etapta yapmanızı beklemiyor. WordPress için en popüler resim optimizasyonu eklentilerini göstermek üzereyken önümüzdeki dakikalarda bizimle kalın.

Resimleri optimize etmek için, listeden eklentiyi seçmeniz yeterlidir. Bunu yapılandırmanız ve eklentinin sizin için yapacağı şeyleri seçmeniz gerekecektir. Bundan sonra, medya dosyalarınızı düzenlemeye başlayabilirken, işi rahatlatabilir ve seçtiğiniz eklentiye devredebilirsiniz..

Aşağıdaki eklentiler, sahip olduğunuz herhangi bir WordPress sitesinde görüntüleri sıkıştırmanıza yardımcı olacaktır. Sitenin daha hızlı yüklenmesini sağlayacak ve sonuçta SEO’yu geliştirmenize yardımcı olacaklar.

WP Smush

FİYAT: Ücretsiz

700.000’den fazla etkin kurulum ile WP Smush, WordPress için en iyi görüntü optimizasyonu eklentilerinden biri olmalıdır. Farklı sıkıştırma teknikleri kullanarak görüntüleri hızla optimize edebilir. WP Smush ile görüntüleri sıkıştırmanın en güzel yanı, görüntülerin kaliteyi kaybetmemesidir. Bize inanmıyor musunuz? Eklentiyi test edin.

WordPress için resim hazırlama hakkında konuştuğumuzda, yeniden boyutlandırmanın optimizasyon sürecinin çok önemli bir parçası olduğunu belirttik. Bu eklenti ile WP Smush maksimum boyutlar belirlemenize izin verdiği için endişelenmenize gerek kalmayacak. Bunu yaptıktan sonra, daha büyük görüntüler kütüphaneye eklenmeden önce otomatik olarak ölçeklendirilir.

Bu fantastik eklenti JPEG, GIF ve PNG dosyalarıyla çalışabilir. Tüm dizinlerinizle çalışır, ekleri otomatik olarak halleder ve hatta çok sitede çalışır. Her görüntü üzerinde manuel olarak çalışabilir veya elli tanesini toplu olarak düzenleyebilirsiniz. Daha da iyi sonuçlar ve daha fazla seçenek istiyorsanız, WP Smush PRO’ya göz atın.

EWWW Image Optimizer

FİYAT: Ücretsiz

Komik adın arkasında, WordPress için en popüler görüntü optimizasyonu eklentilerinden biri var. Daha önce bahsedilen gibi EWWW Image Optimizer, görüntülerinizi kalitelerini etkilemeden sıkıştırabilir. Eklentinin sitenizi saniyeler içinde hızlandırabileceğini düşündüğünüzde, zaten indirmek için yola çıkmış olacaksınız. Bunu yaptıktan sonra, görüntüleri toplu olarak optimize edeceksiniz ve GRAND FlaGallery, NextCellent ve NextGEN gibi galeriler kendi Toplu Optimize sayfalarını bile alacak.

WordPress’te WP_Image_Editor sınıfını kullanan tüm resimler otomatik olarak optimize edildi, büyüyü diğerlerinde elle çalışabilirsiniz. Optimize etmek istediğiniz klasörleri seçmenizi seviyoruz. Bununla ilgili daha fazla ayrıntı ve sınıfı hangi eklentiler kullanıyorsa, lütfen yetkiliyi açın EWWW Image Optimizer sayfası WordPress deposunda.

JPEG ve PNG görüntülerini sıkıştırma

FİYAT: Ücretsiz

Tiny Compress Görüntüleri

WordPress logosuna sahip sevimli küçük panda bu eklenti hakkında daha fazla bilgi edinmek istemezse, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Panda tanıdık geliyorsa, bunun nedeni, TinyPNG web sitesindeki görüntüleri sıkıştırmanıza yardımcı olanla aynı olmasıdır. Evet, hayvanın düşündüğümüzden daha çok yönlü olduğu anlaşılıyor. Ama eklentiye odaklanalım.

Bu eklenti ile giderseniz, Panda görüntülerinizi otomatik olarak optimize edecektir. Her yeni yükleme yaptığınızda, eklenti devralır ve işini yapar. Yine de, medya kitaplığına giderek resimleri tek tek optimize edebilir veya toplu olarak yapabilirsiniz.

Sıkıştır JPEG ve PNG görüntüleri animasyonlu PNG’leri bile destekler, çok sitede mükemmel çalışır, WooComerce uyumludur ve WP Offload S3 ile sorun yaşamayacak.

Eklenti ile ilgili en iyi şey, tüm görüntüler için maksimum genişlik ve yükseklik özelliklerini ayarlamanıza izin vermesidir. Meta verileri ne yapacağından endişe ediyorsanız endişelenmeyin; panda tüm bilgileri olduğu gibi tutacaktır.

Dosya boyutu sınırı yoktur, bir gösterge paneli widget’ı ayarlayabilir ve hatta WordPress mobil uygulaması ile çalışır. Tüm bunlar nedeniyle, JPEG ve PNG görüntülerini sıkıştır özelliği 100.000’den fazla etkin yüklemeye sahiptir ve WordPress için en iyi görüntü optimizasyonu eklentileri listesinde bir yeri hak eder.

Imsanity

FİYAT: Ücretsiz

Imsanity

Bu eklentinin kapak resmi sizi korkutsa da, bir saniye ayırın ve Imsanity’nin tüm özelliklerine bakın. Eklentinin adı bile çılgınca geliyor, değil mi? Eklentinin adını tamamladıktan sonra, sunacak çok şey olduğunu göreceksiniz.

Imsanity görüntüleri otomatik olarak ölçekleyebilir, maksimum boyutları ayarlamanıza olanak tanır ve hatta toplu yeniden boyutlandırma seçeneği sunar. Blogunuzda optimizasyon gerektiren yüzlerce fotoğrafınız varsa bu önemlidir..

Eklentinin ayarlarıyla çok uğraşmak istemiyorsanız, bu ücretsiz eklenti harika bir seçenektir. Tek gereken Imsanity’yi kurmak ve etkinleştirmek, birkaç seçenek ayarlamak ve bunu unutabilirsiniz; görüntü optimizasyonunda kendi yolunu yönetecek.

BMP görüntülerini JPG’ye dönüştürmenize izin veren seçeneği sevdik. Bir süre önce yanlışlıkla yüklediğiniz çok sayıda BMP dosyanız varsa, bu bir cankurtaran olacak.

ShortPixel Görüntü İyileştiricisi

FİYAT: Ücretsiz

ShortPixel Görüntü İyileştiricisi

30.000’den fazla etkin yüklemeyle, ShortPixel Image hala WordPress için en popüler görüntü optimizasyonu eklentilerinden biridir. Eklenti özelliklerle doludur ve optimize etmek için çok fazla resme sahip siteler için bir zorunluluk olacaktır.

ShortPixel Image Optimizer sadece JPG, PNG, GIF ve PDF belgelerini sizin için optimize etmekle kalmaz, aynı zamanda herhangi bir JPEG, PNG veya GIF görüntüsünü WebP’ye dönüştürün. Eklenti, diğer galeri eklentileriyle iyi çalışır ve sitenizin HTTP veya HTTPS kullanması önemli değildir. EXIF verilerini görüntülerden kaldırmanıza izin verecektir (fotoğrafçıların sahip olmayı seveceği bir şey).

Eklenti, önceden optimize edilmiş görüntüleri tanır, böylece gerektiğinde atlar. Otomatik optimizasyona izin verebilir veya izin vermeyebilir ve bu fantastik eklenti ile çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Tüm özellikleri görmek için depodaki resmi sayfaya göz atın.

Optimus – WordPress Görüntü İyileştiricisi

FİYAT: Ücretsiz

Optimus

Daha önce bahsedilen eklenti gibi, Optimus resimlerinizi WordPress için optimize edecek ve resimlerinizin kalitesini etkilemeden bunu yapacak. Eklentinin işleri otomatik olarak halletmesine izin verebilir veya seçeneği kapatabilir ve yalnızca gerektiğinde görüntüleri optimize edebilirsiniz.

Optimus çok sitede çalışır, WordPress e-ticaret sitelerine yabancı değildir ve WordPress Mobil Uygulamalar ve Windows Live Yazar için tamamen optimize edilmiştir. Bir kod satırına dokunmanıza gerek kalmadan sitenizi hızlandıracaktır. Eklenti çok daha fazlasını sunuyor, ancak premium sürümü seçmeniz gerekecek. Daha fazlasını görmek için lütfen WordPress eklentileri deposundaki resmi sayfaya gidin.

WordPress’te videolarınız ve görüntüleriniz için tembel yükleme ekleyin

Web sitenize çok sayıda video ve resim malzemesi eklemeye başladığınızda, daha yavaş yüklenmeye başlayacağı açıktır. Nereden geldiklerine bakılmaksızın, videolar ve büyük resimler sitenizde ağır bir ağırlık görevi görür ve ziyaretçilerinizin tüm içeriği yüklemek için gerekenden çok daha uzun süre beklemelerini sağlar. WordPress ile bu çok önemli olmamalı ve durumu kolayca nasıl düzeltebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

PHP’de yolunuzu biliyorsanız, görüntüler için tembel yükleme ve meslektaşlarımız tarafından yazılan sonsuz kaydırma hakkında harika bir makale var. Zarif Temalar.

Değilse, önümüzdeki birkaç satırda en popüler tembel yükleme eklentilerinden bahsedeceğiz. sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlama. Ve bir eklenti kurmak ve birkaç hızlı adımda ayarlamak dışında çok fazla bir şey yapmanız gerekmeyecek.

Videolar için Tembel Yük

FİYAT: ücretsiz

Videolar için Tembel Yük

Çok sayıda Youtube ve Vimeo videonuz varsa, bu eklentiyi yüklemeyi düşünmelisiniz. Ayarladıktan sonra, eklenti videonuza bir resim yerleştirir ve bu nedenle web siteniz çok daha hızlı yüklenir. Bir ziyaretçi bir videoya geçtiğinde, bu resim üzerinde bir “oynat” düğmesi ile gösterilir. Bir tıklamanın ardından video yüklenmeye ve oynatılmaya başlayacaktır. Geliştiricinin sitesinde basit bir demo görüntülenebilir.

WP YouTube Lyte

FİYAT: Ücretsiz

WP YouTube Lyte

Bu eklenti işini hızlı ve kolay bir şekilde yapacak. Yükledikten sonra, Youtube videonuza bir bağlantı ekleyin veya eklemek için bir kısa kod kullanın. Normal bir video, oynatma listesi veya yalnızca seçilen videodan ses ekleme arasında seçim yapabilirsiniz. Bundan sonra, Youtube videolarınız üzerine tembel yüklemeyi sağlayacak bir resim alacaktır. Videonuzu veya sesinizi başlatmak için görüntüyü tıklamanız yeterlidir.
Geliştiricinin sitesinde bir demo izleyin.

a3 Tembel Yük

FİYAT: Ücretsiz
DEMO 1
DEMO 2

a3 Tembel Yük

Bu mobil sitenize adanmıştır. Ziyaretçilerinize mobil cihazlarda göstermek istediğiniz çok sayıda resim ve / veya videonuz varsa, a3 Lazy Load’a bir göz atmalısınız. Görüntülerinize ve videolarınıza tembel yükleme eklemenize izin verir ve eklenti, yüklenen içerikte gezinirken kullanıcılara görünecek geçiş efektlerini seçmenize bile izin verir..

Yönetici alanında, tembel yüklemek istediğiniz içeriği kolayca açıp kapatabilirsiniz. Açık olanlar için içerik yalnızca bir ziyaretçi içeriğin o bölümüne kaydırıldığında yüklenir.
1000 resim içeren güzel bir demo var – her biri sadece siz kaydırdığınızda yüklenir. Bu eklenti tembel yük videoları olarak, yukarıdaki bağlantıyı tıklayarak görebileceğiniz bir video demosu var.

Bj tembel yük

FİYAT: Ücretsiz

Bj tembel yük

Videolar için desteğe ihtiyacınız yoksa ve yalnızca resimlerinizin tembel olarak yüklenmesini istiyorsanız, bu WP eklentisine göz atmalısınız. Kurulduktan ve kurulduktan sonra, resimlerinizi, küçük resimlerinizi, Gravatar resimlerinizi ve hatta iframe’lerinizi bir yer tutucu ile değiştirir. Daha önce bahsedilen bir eklentiye benzer şekilde, içeriği yalnızca bir kullanıcı geldikten sonra yükler.

İster tembel yüklemek istediğiniz görüntüler veya videolar olsun, yukarıda belirtilen eklentilerden biri saniyeler içinde size yardımcı olacaktır. Hepsi ücretsizdir, bu nedenle eklentilerden en az birini denememek için bir mazeret yoktur ve omuzlarınızın ne kadar alacağını görürsünüz. Tabii ki, aynı işleve sahip başka birçok eklenti var ve hepsine göz atabilir ve deneyebilirsiniz.

Görüntülerden önce ve sonra çekici bir şekilde gösterin

Görüntü öncesi / sonrası ile ilgili birçok örnek gördüğünüzden eminiz. Sizi bilmiyorum, ama “önce ve sonra” ifadesini gördüğümüzde aklımızda olan ilk şey, insanların bir egzersiz programından önce ve sonra bedenlerini gösterdikleri fitness eğitim programıdır.

Bunu düşünürseniz, çoğu web sitesi farklılıkları göstermek için basit bir yaklaşım kullanır – her iki görüntüyü de alır ve bunları birbirlerinin yanına, hatta diğerinin üzerine yerleştirir. Aynı sonucu istiyorsanız, bu makaleyi okumazsınız çünkü bunu nasıl yapacağınızı zaten biliyorsunuz.

Ya problemden önce / sonra bunu çözmenin görsel olarak çarpıcı bir yolu olduğunu söylersek ve sadece elinizin yakınında. Bir kurulum var ve sonrasında geliştiricileri öveceksiniz çünkü nihai sonuç gerçekten, gerçekten harika.

Yirmi yirmi

FİYAT: ücretsiz

Yirmi yirmi

Yirmi Yirmi, WordPress eklenti deposunda ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu harika eklentinin adıdır.

Eklenti, bir görüntüyü diğerinin üzerine yerleştirmenize ve görüntüyü gizleyebilmeniz / gösterebilmeniz için bir kaydırıcıyla oynamanıza izin verir. Lütfen demoya bakın, neden bahsettiğimizi göreceksiniz.

Tamam, şimdi bu küçük eklentiye bağlandığınızda, bu çarpıcı efekti nasıl oluşturacağınızı görelim. Demo efektini yeniden oluşturmak nispeten kolay olsa da, temel HTML’de yolunuzu bilmeniz gerekir. Hadi gidelim:

 1. Yeni yayın oluştur veya mevcut yayını aç
 2. Gönderiye iki resim ekleyin. Bir Visual Editor’da çalışıyorsanız, görüntüyü diğerinin üzerinde görmelisiniz. Bir Metin Düzenleyicisi’nde çalışıyorsanız, aşağıdakine benzer bir kod görmelisiniz:
 3. 
  
  
  
 4. İlk resimden önce [twentytwenty] etiketini girin
 5. İkincisinden sonra [/ twentytwenty] etiketini girin
 6. Metin Düzenleyicinizde böyle bir şeyle karşılaşmanız gerekir:

  [yirmi yirmi]
  
  
  
  [/yirmi yirmi]
  
 7. En iyi sonuçları elde etmek için resimlerinizin aynı boyutta olduğundan emin olun
 8. Yayınınızı önizleyin veya yayınlayın ve resimlerden önce ve sonra görsel olarak etkileyici

Etkileşimli görüntüler oluşturma – çizim, açıklama ve bağlantı ekleme

Bugün, bir web sitesini multimedya olmadan çalıştırmak zordur. Resimler, videolar ve müzik hemen hemen her web sitesinin bir parçasıdır. Ortalama bir İnternet kullanıcısı görsel uyaranlara büyük ölçüde bağımlı olduğundan, sitenizin görsel ve etkileşimli bölümlerine dikkat etmeniz gerekir. Resimli makaleler 94% daha fazla görüntüleme biri olmayanlardan daha. Ayrıca, web sitelerindeki multimedyaların içerik pazarlama YG’sini artırabileceği bilinen bir gerçektir.

Sizi sitenizdeki görüntülerle ilgilenmeye ikna etmenize gerek olmadığını umuyoruz. Makalelerde (kullanmanız gereken) görüntüler kullanmasanız bile, öne çıkan görüntüler kullanıyorsunuz, değil mi? WordPress sitenizdeki görüntüleri yönetmenize yardımcı olabilecek oldukça fazla galeri eklentisi var, fotoğrafla ilgili temalara sahip olabilir, Instagram’ı WordPress sitenize bağlayabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Peki ya daha etkileşimli içerik oluşturmak isterseniz?

Yeni başlayanlar için, kullanıcılarınızın seveceği önceki görüntü efekti eklemek isteyebilirsiniz. Automattic VR’yi WordPress.com’a tanıttıktan sonra daha popüler hale gelen WordPress’te Sanal Gerçekliği unutmayın. Yine de eksik bir şey var. Tıklanabilir parçalarla etkileşimli görüntüler oluşturmak mümkün müdür? Evet, bu mümkün ve bunun ne kadar eğlenceli ve kolay olduğunu size göstermek üzereyiz.

Dikkat çekmek

FİYAT: Ücretsiz
DEMO

Bu eklentiyle ilgili ilk şey, tamamen ücretsiz olmasıdır! WordPress deposundaki diğer eklentilerde olduğu gibi, birkaç dakika içinde indirebilir, yükleyebilir ve etkinleştirebilirsiniz. Ücretsiz sürüm, tek bir etkileşimli görüntü ile çalışmanıza izin verecektir. Daha fazlasını isterseniz, PRO sürümünü seçmeniz gerekecek, ancak daha sonra bunun hakkında konuşacağız.

Eklenti duyarlı ve etkileşimli görüntülerin herhangi bir cihazda düzgün bir şekilde görüntülenmesi konusunda endişelenmenize gerek yok. Sadece görüntü ekran boyutuna göre ölçeklenmez, aynı zamanda çoğu modern ve eski tarayıcılarda (masaüstü ve mobil) çalışır. Çizim Dikkat, yeni tarayıcılarda görüntülendiğinde tuval öğelerini kullanır, daha eski bir görüntüye yüklerseniz görüntü haritalarına geri döner.

Özellikleri

Bu basit eklentinin ne kadar güçlü olduğunu gösteren bir örneğe geçmeden önce Dikkat Çekme’den ne bekleyeceğinizi görelim:

 • Çizmek – Bir resim yükledikten sonra, üzerine şekiller çizme şansınız olacak. Resminizin seçilebilir / tıklanabilir hale gelecek herhangi bir bölümünü seçin
 • Renkler – Sıcak noktaları site tasarımınıza uyacak şekilde renkleri özelleştirin
 • Fareyle üzerine gelindiğinde vurgulayın – Bir kullanıcı seçili parçanın üzerine gelirse görüntünün başka bir bölümünü göster
 • Daha fazla bilgi göster – Görüntünün seçilen kısmı hakkında daha fazla bilgi görüntüleme
 • URL’ye git – Seçimi tıkladığında kullanıcıları herhangi bir URL’ye yönlendirin

Çizim Dikkat ayarları

Örnek – Hawaii’nin interaktif haritası

Demo Dikkat Çekimi ile tam olarak neler yapabileceğinizi göstermek için demo sitesindeki örneği kullanacağız. Eklentiyle oluşturulduğunda interaktif bir Hawaii haritasının nasıl göründüğüne bakalım.

Yapmanız gereken ilk şey Hawaii adalarının bir görüntüsünü bulmak. Adresine gittikten sonra Dikkat Çek> – Görüntüyü Düzenle, resmi sağ kenar çubuğundaki alana yüklemelisiniz. Görüntü yüklendikten sonra eğlence başlayabilir.

Burada vurgulamalar için renkler (renk, kenarlık, opaklık vb.) Seçebilir, “daha ​​fazla bilgi kutusunu” (resim, başlık, metin rengi vb.) Şekillendirebilirsiniz. Görüntü için renklerin her birini manuel olarak seçmek istemiyorsanız, sağ kenar çubuğundan hızlıca bir renk şeması seçebilirsiniz.

Dikkat Çekin - WordPress'te Etkileşimli Görüntüler Nasıl Oluşturulur

En büyülü kısım Hotspot Alanları ayarlar ekranı. Burada resminizi tam boyuta yükleyeceksiniz. Şimdi tek yapmanız gereken çizime başlamak ve yeni bir sıcak nokta oluşturmak. İstediğiniz kadar nokta ekleyebilirsiniz. Bu, istediğiniz kadar kapsamlı seçimler oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Çok sayıda sıcak nokta oluşturursunuz ve her birinin kendi ayarları olabilir.

Yani, bu örnekte, adalardan birini seçmelisiniz. Ada için bir başlık seçin, bir kullanıcı etkin noktayı (yukarıda gösterilen GIF görüntüsünün sağ kısmı) gezdiğinde gösterilecek bir açıklama ve fazladan resim ekleyin.

Etkileşimli olmak istediğiniz her ada için işlemi tekrarlamanız gerekir. Sıcak noktalarınızı hazır hale getirdikten sonra, kısa kodu sağ taraftan kopyalamanız yeterlidir. Kısa kodu bir gönderiye, sayfaya, widget’a veya yeni etkileşimli haritanızı göstermek istediğiniz yere yapıştırın, işiniz bitti! Kullanıcıları seçimleri tıkladıktan sonra başka bir sayfaya yönlendirmek isterseniz, açıklama yerine URL’yi seçmeniz yeterlidir. Bu kadar kolay!

Profesyonel sürüm

Sadece bir resme ihtiyacınız varsa ücretsiz sürüm mükemmel olsa da, Profesyonel sürüm sitenizde istediğiniz kadar etkileşimli resme sahip olmanızı sağlar. Bu dikkate alınması gereken en önemli şey olsa da, PRO sürümü size birden fazla görüntüden daha fazlasını sağlayacaktır.

Düzen Seçenekleri özelliği, resmin seçilen bölümleri hakkında daha fazla bilgi göstermenizi sağlar. Örneğin, bir kullanıcı görüntünün seçili kısmının üzerine geldikten sonra açılacak basit bir araç çubuğunda veya basit bir araç çubuğunda bilgi gösterirsiniz..

Ayrıca, önceden tanımlanmış yirmi renk paleti vardır, bu nedenle her bir rengi manuel olarak özelleştirmeniz gerekmez. PRO sürümü, tek bir site lisansı için 74 dolara mal olacak, ancak birden fazla etkileşimli görüntüye ihtiyacınız varsa, bu beyinsiz olacaktır.

Ek görüntü boyutları nasıl yeniden oluşturulur

WordPress temanıza yeni görüntü boyutları kaydetmek nispeten kolaydır. Sisteminize resimlerinizin ne kadar büyük olması gerektiğini söyledikten, adlandırın ve nasıl kırpacağınıza karar verdikten sonra, görüntüleri istediğiniz yere dağıtabilirsiniz. Peki ya eski görüntüler?

Size gösterdiğimiz tekniklerden birini kullandıysanız, çimeni yeni görüntüler için hazırladınız. Küçük resimler için yeni kayıt boyutlarını kullanıp kullanmadığınız veya yazarların bunları yazılarda kullanmasına izin verme, yeni kurallar yalnızca değişikliği yaptıktan sonra yüklenen resimler için geçerlidir function.php dosyasında. Daha eski görüntüleri değiştirmek için Küçük Resimleri Yeniden Oluştur eklentisini kullanmanızı öneririz.

Küçük Resimleri Yeniden Oluştur:

FİYAT: Ücretsiz
 1. Adresine git Eklentiler-> Yeni Ekle
 2. “Küçük Resimleri Yeniden Oluştur” araması yapın
 3. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin
 4. Şu yöne rotayı ayarla Araçlar-> Regen.Thumbnails

Tüm resimlerinizi yeniden boyutlandırmak istiyorsanız, “Tüm Küçük Resimleri Yeniden Oluştur” düğmesini tıklayın ve eklentinin zor işi yapmasını bekleyin.

Ek görüntü boyutları nasıl yeniden oluşturulur

Yeniden boyutlandırılacak görüntüleri görmek istiyorsanız veya yalnızca bazı kısımları yeniden boyutlandırmak isterseniz, “Toplu İşlemler” altında yeni bir seçenek ve galeri.

Eklenti ile ilgili iyi olan şey, orijinal görüntülerinizi silmemesi. Yalnızca temanızda kullanabileceğiniz yeni resim boyutları oluşturur, orijinalleri daha sonra kullanmanız için bırakılır veya ihtiyacınız olmadığına karar verirseniz manuel olarak siler.

Bu kadar. Yeni küçük resimlerinizin keyfini çıkarın veya göz atın Basit Görüntü Boyutları Aynı şeyi yapabilen eklenti.

JQuery ile genişlik ve yükseklik görüntü niteliklerini kaldırma

Bir WordPress yayınına resim eklerken, sistem otomatik olarak resme yükseklik ve genişlik niteliklerini ekler. Bu genellikle iyi bir şeydir, ancak her resmin bu nitelikleri almasını sevmeyeceğiniz zamanlar vardır..

Nitelikleri yükleme noktasından çıkarmak istiyorsanız, bunu size son kez gösterdiğimiz basit bir işlevle yapabilirsiniz..

Ancak makaleyi okuduysanız veya işlevi kendiniz denediyseniz, bunun yalnızca işlev WP sisteminize yüklendikten sonra yüklenen görüntüleri etkilediğini fark ettiniz. Eklenmiş görüntülere sahip yayınlarla dolu bir veritabanınız varsa, yukarıda belirtilen işlev eski görüntü özelliklerinizde size pek yardımcı olmaz..

Muhtemelen her bir görüntüyü manuel olarak geçemeyeceğiniz ve genişlik ve yüksekliği tek tek silemeyeceğiniz için, muhtemelen yazılarınıza katıştırılmış tüm mevcut görüntüler için bu nitelikleri kaldıracak başka bir işleve ihtiyacınız vardır. Bu durumda doğru yerdesiniz, çünkü birkaç satır jQuery kodu ile genişlik ve yükseklik görüntü niteliklerini otomatik olarak kaldırmanın basit bir yolunu göstermek üzereyiz. Önceki ifadeden korkmayın – jQuery’nin ne olduğunu bilmek zorunda değilsiniz, sadece sonraki üç adımı takip edin ve bir anda yapılacaksınız.

Genişlik ve yükseklik görüntü niteliklerini kaldırma:

 1. Tema klasörünüzden header.php dosyasını açın
 2. Bu kodu kopyalayıp aralarında yapıştırın ve etiketler:
 3. 
 4. Değişiklikleri Kaydet

Ve işiniz bitti! Resim içeren bir gönderi açtıktan sonra kod sihrini yapacak ve genişlik ve yükseklik etiketlerini kaldıracak.

Medya Yükleyicide özel görüntü boyutları nasıl oluşturulur?

WordPress’teki görüntülerle ilgilenmek için Medya Yükleyici’yi kullanıyorsanız, görüntüler için muhtemelen çok sayıda seçenek görmüşsünüzdür. Birçoğu arasında, makalenize gönderebileceğiniz bir görüntü boyutu seçebilirsiniz.

Aralarından seçim yapabileceğiniz küçük resim, orta, büyük ve tam boyutlu seçenekler var, ancak tüm bu seçenekler önceden tanımlanmış değerlere sahip. Bu nedenle, özel bir tema kullanıyorsanız, her görüntü için tekrar tekrar değişen genişlik ve yükseklikle sıkışıp kalıyorsunuz.

Aslında bunu yapmak zorunda değilsiniz. Geliştiriciler için harika bir araç olan add_image_size () adında küçük bir işlev var. Ve bu makaleden sonra, onu da yararlı bulacaksınız.

Diyelim ki temanızın özel bir genişliği var ve görüntüleri oraya mükemmel şekilde sığacak şekilde kolayca gömmek istiyorsunuz. Genişliğin 666 piksel olduğunu varsayalım (genişliği neden bu sayıya ayarladığınıza değinmeyeceğiz, seçim sizin). Bunu yapmak için Medya Yükleyiciye fazladan bir radyo düğmesi eklemeniz gerekir. Aşağıdaki kodla, orijinal boyutun yarısı olan bir boyut daha ekleyeceksiniz..

 1. Function.php dosyanızı açın
 2. Bu kod parçasını kopyalayıp yapıştırın:
 3. fonksiyon custom_image_sizes () {
  add_image_size ('tek boyutlu', 333, 333, doğru);
  add_image_size ('başka bir boyut', 666, 666, doğru);
  }
  
  add_action ('init', 'custom_image_sizes');
  
  show_image_sizes işlevi ($ boyutları) {
  $ boyutları ['bir boyut'] = __ ('Özel Boyut 1', 'isitwp');
  $ size ['another-size'] = __ ('Özel Boyut 2', 'isitwp');
  $ boyutları iade;
  }
  
  add_filter ('image_size_names_choose', 'show_image_sizes');
 4. Değişiklikleri Kaydet
 5. Medya Yükleyicinizden “Ek Görüntüleme Ayarları” altında yeni boyut seçeneklerinizi görmeniz gereken bir resim eklemeyi deneyin

Herhangi bir web sitesinin otomatik ekran görüntüsünü oluşturun ve yayınınızda resim olarak yayınlayın

Bir web sitesinin küçük resmini görüntülemek istiyorsanız, web sitesine gitmeniz, ekranı yazdırmanız veya bir program veya tarayıcı eklentisiyle ekran görüntüsü almanız gerekir. Ardından görüntüyü değiştirmeniz, doğru boyuta kesmeniz ve bir yayında ekran görüntüsünü kullanabilmeniz için WordPress’e yüklemeniz gerekir.

Bu anlık görüntüyü arada sırada almanız gerekmiyorsa, sorun olmaz, ancak farklı web sitelerinin ekran görüntülerini daha sık kullanıyorsanız, harika bir işlev olduğunu duymaktan mutluluk duyacaksınız. zamandan ve sinirlerinden tasarruf et.

Rehberin bu bölümünde, istediğiniz herhangi bir web sayfasının anlık görüntülerini çekmek için kullanabileceğiniz bir kısa kod oluşturan tüm işlevi göstermek üzereyiz..

Otomatik ekran görüntüsü oluşturun:

 1. Function.php dosyasını açın
 2. Aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın:
 3. işlev wp_webscreen ($ atts, $ content = NULL) {
  Özüt (shortcode_atts (dizi (
  "snap" => 'http://s.wordpress.com/mshots/v1/',
  "url" => 'http://www.firstsiteguide.com',
  "alt" => 'wploop',
  "w" => '600', // genişlik
  "h" => '450' // yükseklik
  ), $ atts));
  
  $ img = ''. $ alt. '';
  return img;
  }
  add_shortcode ("ekran", "wp_webscreen");
 4. Dizideki varsayılan değişkenleri değiştirme
 5. Değişiklikleri Kaydet

Bu işlev, WordPress web sitenizde herhangi bir yerde kolayca kullanabileceğiniz bir kısa kod oluşturur. Bir yazıda, kenar çubuğu widget’ında veya altbilginizde bir web sayfasının ekran görüntüsünü kullanmak isteyip istemediğinizi, örneğin, doğru noktadaki kısa kodu c / p yapmanız yeterlidir:

[ekran url = ”http://www.firstsiteguide.com” alt = ”fsg” w = ”600 ″ h =” 450 ″]

Bu işlevin en güzel yanı, görüntüyü dinamik URL olarak kaydetmesidir; bu, kısa kodla bir anlık görüntü oluşturduğunuzda, gelecekte kendini otomatik olarak yenileyeceği ve her zaman kısa kodda belirtilen web sitesinin mevcut görünümünü göstereceği anlamına gelir..

Kısa kodun parametrelerini doğrudan buradan değiştirebileceğinizi unutmayın. Başka bir URL’nin anlık görüntüsünü almak veya anlık görüntüyü farklı bir boyutta almak istiyorsanız function.php dosyasındaki kodu değiştirmeniz gerekmez.

Misal:

Diyelim ki Google’ın ekran görüntüsünü alıp 200 × 400 piksel boyutunda hale getirmek istiyorsunuz:

[ekran url = ”http://www.google.com” alt = ”Google” w = ”200 ″ h =” 400 ″]

Kısa kodu bir düğmeye kaydederek her şeyi daha da kolaylaştırabilirsiniz, böylece düğmeyi tek bir tıklamayla bir mesaja ekleyebilirsiniz.

Sonuç

WordPress sitenizdeki görüntüleri iyileştirmek için bahsettiğimiz tüm eklentileri ve işlevleri yüklemeniz gerekmez. Ancak, görüntüleri optimize etmenize veya herhangi bir şekilde daha iyi hale getirmenize yardımcı olacak en az birkaç ipucu bulduğunuzu umuyoruz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map