WordPress’te Başlık Niteliklerini Değiştirme

WordPress'te Başlık Niteliklerini Değiştirme


Başlıkları yönetmeden bir web sitesine veya bir WordPress bloguna sahip olmak oldukça imkansızdır. Bir başlık yazmayı unuttuysanız, WordPress’in kendi adını eklediğini hemen anladınız. Yöneticiler, diğer kullanıcılar, ziyaretçiler ve hatta arama motorları için önemli olduklarından, başlık yazarken daha dikkatli olmalısınız.

Yazdığınız her başlık için kesinlikle fazladan bir dakika harcamalısınız, ancak tüm sitede değiştirebileceğiniz bazı şeyler var. Bu nedenle, bizimle bu kılavuzda kalın ve WordPress’te farklı başlık özelliklerini nasıl değiştireceğinizi öğrenin.

 • WordPress Başlık Uzunluğunu Sınırlama
 • Yazı başlığınızın hizalamasını değiştirme
 • Yazı başlıklarında kullanılamayan kelimelerin bir listesini yazın
 • Küçük bir başlık ayırıcı değişikliği siteniz üzerinde büyük bir etki yaratabilir
 • Başlık etiketleri özel alanlar aracılığıyla kolayca değiştirilebilir

WordPress Başlık Uzunluğunu Sınırlama

Yazı başlıklarınızı olabildiğince kısa tutmak istediğinizde ve birden fazla yazarla çalıştığınızda bu bir sorun haline gelebilir. İster bir moda bloguna, ister gıda bloguna, isterse başka bir web sitesine başlasanız da, herkesin başlıklarına dikkat etmesi, kelimeleri veya harflerini sayması gerekir ve her yeni yazışınızda bunu yapmak zor olur makale.

Peki WordPress’te bir yayın başlığını nasıl sınırlarsınız, böylece sayfanızda gösterilen başlık uzunluğuna otomatik olarak bakar?

Basit bir çözümle başlayalım.

 1. Temanızda function.php dosyasını açın
 2. Aşağıdaki kodu yapıştırın:
 3. function max_title_length ($ title) {
  $ max = 20;
  if (strlen ($ title)> maks. $) {
  dönüş substr ($ title, 0, $ max). " …";
  } Başka {
  $ başlık;
  }
  }
 4. Bir sonraki işlevi temanızda istediğiniz yere yerleştirin. Örneğin, ana sayfanızda kısaltılmış başlıklar göstermek istiyorsanız, bu kodu Ana Dizin Şablonunuza (index.php) yerleştirmek istersiniz.
 5. add_filter ('the_title', 'max_title_length');

Kodda görebileceğiniz gibi, değişken $ max yazı başlığınızın uzunluğunu sınırlamak için kullanılır. İstediğiniz herhangi bir sayı ile değiştirebilirsiniz. Ancak, başlığınızın en uygun uzunluğunun 55 ile 60 karakter arasında olduğunu unutmayın.

İşte böyle. Ana Dizin Şablonunuzdaki işlevi çağırdıysanız, başlıklarınız kısaltılmış olarak görüntülenecek ve bizim durumumuzda 20 karakterden sonra, görüntülenecek daha fazla şey olduğunu göstermek için üç nokta gösterilecek.

Bunu yaparak, işlevi istediğiniz yere bağlayabilirsiniz – üstbilgi, altbilgi, kenar çubuğu veya başka bir şey olsun.

Yazı başlığınızın hizalamasını değiştirme

WordPress’te kullanabileceğiniz WordPress Temaları farklıdır. WordPress ile birlikte gelen standart bir tanesini kullanabilir, kendi temanızı oluşturabilir, mevcut binlerce tema arasında ücretsiz bir tane bulabilir veya İnternet’ten premium bir tane satın alabilirsiniz..

Yazı başlığı hizalamasını değiştirme

Temanız için büyük paralar ödemiş olsanız bile, elinize ulaşabilecek her şeye sahip olmayacak ve her şeyi kullanıcı dostu bir arayüze dahil etmek imkansız. Dolayısıyla, yayın başlıklarınızın hizalamasını değiştirmek istiyorsanız ve temanız kolayca değiştirilebilecek bir seçenekle gelmiyorsa, bunu kendiniz yapmanız gerekir.

Aletlerinizi hazırlayın ve işi bitirebilmeniz için bazı vidaları gevşetelim. Tamam, bu senden önce saatler süren bir iş gibi geldi – endişelenme, bir dakika içinde işin bitecek.

Hangi temayı kullandığınız önemli değildir, yayınınız için bir başlık aynı dosyada bulunur:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Appearance-> Editör
 2. Sağ tarafta, Tek Gönderi dosyasını (single.php) bulun ve açın veya daha da iyisi, dosyayı harici bir düzenleyicide açın
 3. Etiketi istediğiniz hizalamayla değiştirin:
 4. AYRILDI:

  MERKEZİ:

  SAĞ:

 5. Değişiklikleri Kaydet

Bu kadar. Artık yayınlarınızdan herhangi birini açabilir ve yaptığınız değişiklikleri görebilirsiniz. Adımları izlediyseniz ve hizalamayı değiştirdiyseniz, gönderi başlığınız solda, ortada veya sağda görünmelidir.

WordPress ile çalışmak eğlenceli, değil mi? WordPress’i bloglama ve özelleştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, kaynaklarımıza bakın ve web yöneticisi becerilerinizi hemen yükseltin.

Yazı başlıklarında kullanılamayan kelimelerin bir listesini yazın

WordPress’te bir başlığın uzunluğunu nispeten kolay bir şekilde sınırlayabilseniz de, bazen başlıkları daha da değiştirmeniz gerekebilir. Bir gönderi başlığındaki karakter sayısını sınırlamak, istikrarlı bir tasarım sağlamanıza yardımcı olabilir ve SEO ile yardımcı olabilir, ancak yazarlarınız yine de istedikleri her şeyi yazabilirler.

Yazdıklarınıza veya başka bir şirketle olan ortaklığınıza bağlı olarak, başlıklarınızda kaçınmak istediğiniz bazı kelimeler veya kelime öbekleri olabilir. Bunlar, kaçınmak istediğiniz küfür kelimeleri veya yalnızca sitenizde reklamını yapmak istemediğiniz bir veya iki marka olabilir..

Bu konuda yazarlarınızla oturup konuşabilirsiniz ve sitenizin itibarına zarar verebilecek kelimelerden bahsetmemelerini isteseniz de, yazarlardan birinin bu konuda her şeyi unutacağı ve sizi başarabilecek bir başlık yayınlayacağı zaman meselesidir. Kötü görünün, hatta bir partnerle olan anlaşmayı ihlal ederek para kaybedin.

Başlıklarda kullanılmaması gereken kelimelerin listesi

Sözlü bir uyarı yerine, neden sitenizdeki herhangi birinin belirli kelimelerle başlık yazmasını yasaklayacak bir işlev yazmıyorsunuz? Ya da daha iyisi, neden sadece aynı işlevi aşağıdan kopyalayıp yapıştırmıyorsunuz ve sadece engellemek istediğiniz kelimeleri değiştirmiyorsunuz??

Artık yayın başlıklarından belirli kelimeleri kaldırmaya karar verdiğinize göre, bunu nasıl yapabileceğinizi görelim.

Belirli kelimeleri başlıklardan kaldır:

 1. Function.php dosyasını açın
 2. Kodu kopyalayıp yapıştırın:
 3. işlev titlerestriction ($ title) {
  küresel $ post;
  $ title = $ post-> post_title;
  $ limitedtedWords = "kelime1; kelime2; kelime3";
  $ limitedtedWords = patlayabilir (";", $ limitedtedWords);
  foreach ($ limitedtedWords, $ limitedtedWord olarak) {
  if (stristr ($ title, $ limitedWord))
  wp_die (__ ('Hata: Yazı başlığında yasaklanmış bir kelime kullandınız'));
  }
  }
  add_action ('yayınlama_yaketi', 'titlerestriction');
  
 4. 4’teki kelimeleri değiştirinci İstediğiniz kadar ekleyin ancak noktalı virgülle ayırmayı unutmayın
 5. 8’deki hata mesajını özelleştirininci hat
 6. Değişiklikleri Kaydet

Yeni bir gönderi açar ve başlık kodda belirttiğiniz kelimelerden birini içerirken yayınlamaya çalışırsanız, WordPress yayını yayınlamanızı engelleyecek ve mesajla seni uyar.

Yazarlarınıza yasak kelimelerden bahsetmiş olsanız da, bu kelimeleri başlığın hemen altında göstermek ve hatırlatıcı olarak yazmak zarar vermez.

Çok gizli değilse, listeye hangi kelimeleri koyduğunuzu ve nedenini söyleyebilir misiniz??

Küçük bir başlık ayırıcı değişikliği siteniz üzerinde büyük bir etki yaratabilir

Başlık ayırıcı, web sitesi başlığınızı posta ve sayfa adlarından ayıran basit bir karakterdir. Makaleleriniz için doğru anahtar kelimeleri bulmak kadar önemli olmasa da, bir web sitesini açtığınızda bu, tarayıcı sekmenizin üstünde görülebilir, ancak daha da önemlisi, bu ayırıcı, sitenizi görüntülediklerinde Google ve diğer arama motorları tarafından kullanılacaktır. Arama Sonuçları.

Farklı ayırıcıların SEO’nuz üzerinde farklı bir etkiye sahip olabileceğine dair bir kanıt olmasa da, WordPress web sitenizin bu arama sonuçlarındaki diğer tüm sitelerde görüntülenme şeklini değiştirmek için standart ayırıcıyı değiştirmek isteyebilirsiniz..

Başlık ayırıcıyı değiştir:

WordPress 4.4 hayata geçtikten sonra yeni filtreler piyasaya sürüldü ve bunlardan biri doğrudan başlık ayırıcılarından sorumlu. Başlık ayırıcıyı değiştirmek için aşağıdaki birkaç adımı uygulayın:

 1. Function.php dosyasını açın
 2. Aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın:
 3. işlev wploop_change_separator ()
  {
  dönüş '|';
  }
  add_filter ('belge_title_separator', 'wploop_change_separator');
 4. Üçüncü satırdaki tek tırnak işaretleri arasında ayırıcıyı değiştirme
 5. Değişiklikleri Kaydet

WordPress’in eski sürümleri için başlık ayırıcıyı değiştirme:

WordPress 4.4 kullanılmadan önce, wp_title işlevi kullanılarak başlık ayırıcı kolayca değiştirilebilirdi. WordPress Geliştiricileri önce işlevi desteklenenler listesinden sildi ve kullanımdan kaldırıldı. Ancak çok sayıda tema hala kullandığından, geliştiriciler onu geri getirmeye karar verdi.

Aşağıdaki işlev, eski WordPress sürümünü kullanıyorsanız yine de bu ayırıcıyı değiştirmenize yardımcı olabilir, ancak WordPress’inizi en kısa zamanda (birçok farklı nedenden dolayı) güncellemenizi ve yukarıda gösterilen yeni yöntemle devam etmenizi öneririz; er ya da geç, wp_title işlevi bir kez ve herkes için kullanımdan kaldırılacak ve function.php dosyasını bir kez daha değiştirmeniz gerekecek.

function change_wp_title_separator ($ title, $ sep) {
$ sep = '-';
$ title = str_replace ('|', $ sep, $ title);
$ başlık;
}
add_filter ('wp_title', 'change_wp_title_separator', 10, 2);

Ayırıcıyı istediğiniz herhangi bir karakterle değiştirebilmenize rağmen, bunu yapmamanızı öneririz. Örneğin, Google’ın göstermeyeceği bazı özel karakterler vardır ve site başlığınızın profesyonel görünmesini istemezsiniz. En yaygın ayırıcılardan bazıları “|”, “-“ ve “>” dır, bu yüzden abartmayın ve en sevdiğinizi seçin.

Başlık etiketleri özel alanlar aracılığıyla kolayca değiştirilebilir

Başlık etiketleri web siteniz için önemlidir. Sadece kullanıcılara değil, SEO’nuzda da önemli bir rol alacaklar. Doğru başlık etiketini seçmek arama motorları üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir ve doğru bir şekilde yapılırsa başlık etiketlerini değiştirmekten faydalanabilirsiniz.

Normal bir kullanıcı için, başlık etiketlerini yalnızca Ayarlar -> Genel. Benzer şekilde, Görünüm -> Özelleştir hemen hemen her temanın sitenizin başlığını ve kısa açıklamalarını değiştirmenize olanak tanıyacağı bir yer gösterir. Web siteleri genellikle başlıklarını ve yazı / sayfa adlarını bir karakterle ayırarak kullanır. Ama eğer bu kadar asi olmak istiyorsan bunu değiştirebilirsin.

Tüm yayınlarınız için statik bir başlık etiketi oluşturun:

Önerilmese de, sayfa başlığı etiketini değiştirmek ve tüm WordPress yayınlarınızda ve sayfalarınızda aynı yapmak isteyebilirsiniz. Örneğin, bir başlık, ayırıcı ve posta adı kullanmak yerine bunu statik bir şeye dönüştürebilirsiniz:

 1. Function.php dosyasını açın
 2. Aşağıdakileri kopyalayıp yapıştırın:
 3. işlev same_title_tag ()
  {
  dönüş 'İlk Site Rehberi';
  }
  add_filter ('pre_get_document_title', 'same_title_tag');
  
 4. 3’teki başlığı değiştirinrd hat
 5. Değişiklikleri Kaydet

Bu işlev her yazı ve sayfa başlığını “İlk Site Rehberi” olarak değiştirir (hey, ismimizi kullanmayın, yaratıcı olun), ancak yalnızca bir sayfanız varsa bu kabul edilebilir. Bunun yerine, SEO ve genel kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda varsayılan başlıkları kullanmak çok daha iyi bir seçenektir. Yalnızca ana sayfa ve iletişim sayfanız olsa bile, başlık etiketinde bu “iletişim” bölümünün yazılması yine de daha iyi bir seçenektir.

Başlık etiketlerini özel alanlardan değiştirme:

Ancak, bunu geliştirelim ve yazarlarınıza yayınlarına özel başlıklar ekleme olanağını verelim:

 1. Function.php dosyasını açın
 2. Kodu kopyalayıp yapıştırın:
 3. işlev post_meta_title_tag ()
  {
  $ customPostTitleMeta = get_post_meta (get_the_ID (), 'custom_post_title', true);
  if ($ customPostTitleMeta)
  {
  return $ customPostTitleMeta;
  }
  dönüş '';
  }
  add_filter ('pre_get_document_title', 'post_meta_title_tag');
  
 4. Değişiklikleri Kaydet
 5. Başlığını değiştirmek istediğiniz bir yayını açın
 6. Özel alanın adına “custom_post_title” yazın
 7. Özel alanın değerine, bu yayın için kullanmak istediğiniz herhangi bir başlığı yazın
 8. Değişiklikleri kaydet / yayını yayınla

Şimdi, varsayılan bir başlık almak yerine, yayınınız 6’da girdiğiniz özel adı kullanacaktır.inci adım. Özel alanı dışarıda bırakırsanız, WordPress varsayılan başlık etiketini yükler ve bu yazı için kullanır.

WordPress başlıklarınızı kontrol edin

Bu kılavuzun WordPress başlıklarınızı daha kolay kontrol etmenize yardımcı olduğunu umuyoruz. Ancak herhangi bir sorunuz varsa, lütfen ayrılmaktan ve yorum yapmaktan çekinmeyin, mümkün olan en kısa sürede bunları yanıtlamaya çalışacağız..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map