WordPress’te Alıntılar Nasıl Kontrol Edilir

WordPress'te Alıntılar Nasıl Kontrol Edilir


Alıntı, makalenizi birkaç kısa cümle ile tanımlamak için kullanılan bir yazı özetidir. Bu açıklamalar, ziyaretçilerinizin yayının ne hakkında olduğunu görmelerine ve düğmeyi tıklamadan önce geri kalanını okumak isteyip istemediklerine karar vermelerinin harika bir yoludur. Ayrıca, RSS okuyucular için mükemmel bir araçtır.

WordPress’te alıntılar manuel veya otomatik olabilir ve fragmanlardan biraz farklıdır (önceki metin) <–more–> etiketi) yalnızca WordPress’in bunları farklı şekilde işlemesi nedeniyle. Kendi alıntılarınızı yazmazsanız, WordPress otomatik olarak bir özet yapar ve yayınınızdan ilk 55 kelimeyi alır.

Bu makalede, WordPress’teki alıntıları nasıl kontrol edeceğinizi göstermek üzereyiz. Okumaya devam ederseniz şunları öğrenebilirsiniz:

 • WordPress’de alıntı uzunluğu nasıl değiştirilir
 • Farklı kategoriler için varsayılan alıntı uzunluğunu değiştirme
 • Bir alıntıya sonuna bir “Devamını Oku” bağlantısı ekleyin
 • WordPress sayfalarında alıntılar gösterme
 • WordPress alıntılarını Advanced Excerpt eklentisi ile kontrol etme

WordPress’de alıntı uzunluğu nasıl değiştirilir

WordPress’te yeniyseniz ve şimdi manuel bir özet yazmak istediğiniz kendi alıntı kutunuzu bulmaya çalışıyorsanız, muhtemelen hiç bulamadınız. Çünkü alıntılar varsayılan olarak gizlidir. Metin kutusunu görünür yapmak için, bir yayını düzenlerken veya yeni bir tane yazarken, “Ekran Seçenekleri” “Alıntılar” ı kontrol etmek zorunda olduğunuz sayfanın üstünde bulunabilir. Artık yayınınızın altına kaymaya ve alıntıyı yazmaya hazırsınız.

Ancak gördüğünüz gibi, bir alıntıyı değiştirecek bir seçenek yoktur. Muhtemelen bu makaleyi okumanızın nedenlerinden biri ve önümüzdeki birkaç satırda, bunu hızlı ve basit bir şekilde göstermek üzereyiz.

 1. Adresine git Görünüm-> Editör
 2. Sağ tarafta function.php dosyasını bulun veya dosyayı FTP istemcinizden açın
 3. Aşağıdaki işlevi kopyalayıp yapıştırın:
 4. işlev my_excerpt_length ($ uzunluk) {
  dönüş 110;
  }
  
  add_filter ('excerpt_length', 'my_excerpt_length');
  
 5. Değişiklikleri kaydedin, ardından alıntılarınızın 55 kelime yerine 110 sınırı olacaktır.

Tabii ki, sayıyı istediğiniz herhangi bir tamsayı ile değiştirmekte özgürsünüz. Ancak, özetlerden bahsettiğimizi unutmayın – özetinizin çok kısa olmasını istemezsiniz, ancak abartmaya gerek yoktur. Her alıntıdan sonra her zaman bir “daha fazla oku” bağlantısı koyabilirsiniz.

Alıntılarınız üzerinde daha fazla kontrol istiyorsanız, bazı ekstra özelliklerle aynı işi yapabilen Advanced Excerpt eklentisini düşünmelisiniz, ayrıca kod ve PHP dosyalarıyla uğraşmanıza gerek kalmayacak.

Farklı kategoriler için varsayılan alıntı uzunluğunu değiştirme

WordPress blogunuzda bir süre geçirdikten sonra, bazı kategoriler alıntılarda daha fazla kelime gerektirebilir ve bazıları daha kısa olanlara ihtiyaç duyabilir. Şimdi, alıntı kategorisinin uzunluğunu nasıl değiştireceğimizi gösterelim.

İlk örnek, farklı bir alıntı uzunluğu ayarlamak istediğiniz kategoriyi seçmenize izin verecektir. Bu kategoriyi seçin, alıntısı için kelime sayısını ve diğer tüm kategorilerin alıntısı için kelime sayısını tanımlayın:

 1. Function.php dosyasını açın
 2. Bu işlevi kopyalayıp yapıştırın:
 3. işlev excerpt_length_category ($ uzunluk) {
  if (in_category ('Yorumlar')) {
  dönüş 20;
  } Başka {
  dönüş 60;
  }
  }
  add_filter ('excerpt_length', 'excerpt_length_category');
  
 4. 2’deki kategori adını değiştirmend hat
 5. # 3 satırındaki o kategori için alıntıların uzunluğunu (kelime sayısı) değiştirin
 6. 5. satırdaki diğer tüm kategorilerin uzunluğunu değiştirme
 7. Değişiklikleri Kaydet

Bu sizi rahatsız eden bir kategori için alıntı uzunluğunu değiştirmek için fazlasıyla yeterli olsa da, ihtiyacınız varsa size çok yardımcı olmaz. aynı anda birkaç kategorinin uzunluğunu tanımlayın. Bu durumda, aşağıdakilere ihtiyacınız olacaktır:

işlev excerpt_length_category ($ uzunluk) {
if (in_category ('İnceleme')) {
geri dönüş 35;
} elseif (in_category (dizi ('Haberler', 'Videolar', 'İçerik'))) {
dönüş 60;
} Başka {
dönüş 55;
}
}
add_filter ('excerpt_length', 'excerpt_length_category');

Bu işlev, farklı kategoriler için farklı alıntı uzunlukları ayarlamanıza ve yine de varsayılan kategoriyi seçmenize izin verecektir..

Bir alıntıya sonuna bir “Devamını Oku” bağlantısı ekleyin

Gönderinin tamamını ana sayfanızda görüntülemek yerine alıntılar, kullanıcının makaleyle ilgilenmesini sağlayacak bir bölümünü göstermenize izin verir.

Kullanıcılar yayınınızın başlığını, resmini ve alıntısını gördükten sonra, makalenizin bağlantısını izleyerek konu hakkında daha fazla bilgi edinebileceklerini bildirmeniz gerekir. Bize sorarsanız, öne çıkan bir resim her zaman ana makaleye yönlendirmelidir, ancak okuyucularınızın “Daha fazla bilgi” bağlantısını veya bir düğmeyi izlemesine de izin vermelisiniz..

Ekle

WordPress temanızda zaten özellik yoksa, kendiniz için bir tane oluşturmanız gerekir. Eğiticinin bu bölümünde, her bir alıntıdan sonra nasıl “Daha Fazla Oku” bağlantısını hızlı bir şekilde ekleyeceğinizi göstermek üzereyiz:

 1. Function.php dosyasını açın
 2. Kodu kopyalayıp yapıştırın:
 3. işlev excerpt_readmore ($ daha fazla) {
  dönüş '... ID). '"class =" readmore ">'. 'Daha Fazla Oku'. '';
  }
  
  add_filter ('excerpt_more', 'excerpt_readmore');
 4. İsterseniz metni değiştirin
 5. Bağlantıyı farklı bir şekilde biçimlendirmek istiyorsanız farklı bir sınıf ekleyin
 6. Değişiklikleri Kaydet

Aslında hepsi bu kadar. Değişiklikleri kaydettikten sonra, WordPress destekli web sitenizdeki her alıntı şimdi otomatik olarak ekli orijinal yayının bağlantısını içeren bir “Daha Fazla Oku” metni (veya yukarıdaki koda yazdıklarınız) alacak.

Ana sayfanızı, blog listenizi veya yayının alıntılarını görüntülediğiniz her yeri açarak sonucu kontrol edebilirsiniz..

Alıntılar üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak istiyorsanız veya özel işlevlerle uğraşmak istemiyorsanız, Advanced Excerpt eklentisine bir göz atmalısınız.

WordPress sayfalarında alıntılar gösterme

Varsayılan olarak, WordPress sayfalara alıntı içermez. Sayfaların yayınlardan farklı olması nedeniyle bu oldukça makul. Ancak bazı durumlarda, sayfalarınızda da alıntılara ihtiyacınız olacaktır.

Buna izin vermenin kolay bir yolu olmadığından, sayfalar için alıntıları etkinleştirmek için tıklayabileceğiniz bir onay kutusu olmadığından, bunu yapmanın ikinci en kolay yolunu göstereceğiz.

Hayır, bir eklentiye ihtiyacınız olmayacak veya ayrıntılı ayarlara gitmeniz gerekmeyecek. Aşağıdaki satırlarda, işi sizin için yapacak çok kısa bir işlev göstereceğiz.

Alıntıları sayfalarda göster:

 1. Function.php dosyasını açın
 2. Kod snippet’ini kopyalayıp yapıştırın:
 3. işlev wploop_pages_excerpt () {
  add_post_type_support ('sayfa', 'alıntı');
  }
  add_action ('init', 'wploop_pages_excerpt');
 4. Değişiklikleri Kaydet

Kesinlikle onay kutusunu tıklatmak kadar basit değil, ama bundan daha zor değildi, değil mi? Artık kodu kopyalamayı bitirdiğinize göre özelliği test etmek için herhangi bir sayfaya gidebilirsiniz.

Büyük olasılıkla, hemen sayfa içeriğinin altında gösterilen alıntıya sahip olmayacaksınız. Ancak endişelenmeyin – yalnızca alıntıların sayfada görüntülenmesine izin vermeniz gerekir:

 1. Sayfanın üstünde ilerleyin
 2. “Ekran seçenekleri” sekmesini bulun ve açın
 3. “Alıntı” onay kutusunu bulun ve işaretleyin

Görünüşe göre süreçte bir onay kutusu varmış gibi görünüyor!

Şimdi aşağı kaydırıp sayfanızdan bir alıntı yazabilirsiniz. Bunun gibi kod parçacıkları gerçekten çok yardımcı olabilir, değil mi??

WordPress alıntılarını Advanced Excerpt eklentisi ile kontrol etme

FİYAT: Ücretsiz

WordPress için Gelişmiş Alıntı Eklentisi

Bu ücretsiz eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra, alıntılarınızı kontrol etmek için seçebileceğiniz birkaç seçenek vardır:

 • Alıntı uzunluğu – bir alıntıda görüntülenecek karakter veya kelime sayısını seçin
 • eksilti – makalenin atlanan kısmı yerine gösterilecek bir HTML sembolü seçin. Varsayılan olarak & hellip üç noktayı görüntülemek için kullanılır. Kodu bilmiyorsanız bunlardan daha fazlasını bulabilirsiniz buraya
 • Bitiş – alıntılarınızın nasıl bitmesini istediğinizi seçin. WordPress’in karakter sayısını saymasına izin verirseniz, bir kelime ortada kesilebilir veya cümleniz bitmiş olabilir. Tam bir alıntı yapmak istiyorsanız, tam bir cümle ile bitirmeyi seçebilirsiniz, ancak bunun biraz daha uzun özet anlamına da geldiğini unutmayın.
 • Daha fazla bağlantı okuyun – bir alıntıdan sonra “daha fazla oku” bağlantısının görünmesini isteyip istemediğinizi seçin
 • Özel alıntı yok – bu seçeneği işaretlerseniz, eklenmiş olan özel bir tane olsa bile eklenti otomatik olarak bir alıntı oluşturur
 • Şerit kısa kodları – bazen makalenizin başında bir kısa kod kullanmanız gerekir. Ancak bu, kısa kodun alıntıda görünmesini istediğiniz anlamına gelmez. Çeki açık bırakmanız ve kısa kodları alıntıdan çıkarmanız önerilir
 • filtre – temanıza bağlı olarak, alıntıları görüntülemek için kullanılan bir işlev seçin. Bazı temalar the_excerpt (), bazıları ise the_content () işlevini kullanır. Bu ikinin bir arada teması bile olabilir, bu yüzden ne yaptığınızdan emin değilseniz ikisini de işaretli bırakın
 • Devre dışı bırak – herhangi bir nedenle, alıntıyı bazı sayfalarda (örneğin, ana sayfanız veya etiket arşiviniz) hariç tutmak isteyebilirsiniz. Eklentiyi nerede devre dışı bırakmak istediğinizi seçin

WordPress alıntılarını Advanced Excerpt eklentisi ile kontrol etme

Eklenti ve onu destekleyen kod hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız (kolayca özelleştirilebilir), eklentinin wiki’si ek belgeler için.

Sonuç

Özetler yeni başlayan blogcular için önemsiz gibi görünse de, alıntılarınızı sıraya koymak önemlidir. Her gönderi için özetler yazacak veya WordPress’in bir şeyleri işlemesine izin verip vermeyeceğiniz, size kalmış, ancak alıntıları zamanında ele aldığınızdan emin olun. Umarım, bu eğitim alıntıları tam istediğiniz gibi özelleştirmenize yardımcı olacaktır. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum yazmaktan çekinmeyin, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map