WordPress Permalink’in Ayarları ve Özel URL Yapısı

WordPress-kalıcı-structure.png


Permalinkler, birçok blog yazarının günlük olarak kullandığı terimlerden biridir, ancak birçoğu bunları tam olarak anlamaz. Çok önemlidirler ve WordPress’te bir web sitesi oluşturmadan önce bile siteniz için en iyi yapıyı düşünmelisiniz. Ancak bunları düzgün bir şekilde özelleştirmeden önce, kalıcı bağlantıların ne olduğunu ve bir blog’u nasıl etkilediğini bilmelisiniz.

Sitenizdeki yayınlara, sayfalara, kategorilere, etiketlere, resimlere ve diğer içeriğe götüren bu tür URL’ler, sitedeki her web sitesine ve sayfaya özgüdür. Sonsuz olmaları ve asla değişmemesi gerektiğinden, bunlara kalıcı bağlantılar denir (kalıcı bağlantıların kısaltması).

Kalıcı bağlantıları, bir sitede bulunabilecek içeriğe doğrudan adresler olarak düşünün. Bir web sitesini şehir olarak hayal edebiliyorsanız, her içerik kategorisi bir sokak olurken, her kalıcı bağlantı benzersiz numarasına sahip bir adres gibi davranır.

Kalıcı bağlantı yapısını neden değiştirmelisiniz?

WordPress’i kurduğunuz andan itibaren, kalıcı bağlantılar ayarlanacak ve aktif olacaktır. Yayınladığınız her yeni gönderi benzersiz bir bağlantı alacak ve her şey sorunsuz çalışacaktır. Yani, yeni başlayanlar arasında ortak bir soru, neden ilk olarak kalıcı bağlantı yapısını değiştirmeyi düşünmektir?.

Birçok durumda “kırılmadıysa tamir etmeyin” felsefesini takip etmelisiniz, ancak bu o anlardan biri değildir. WordPress’teki varsayılan kalıcı bağlantı yapısı çirkin görünüyor ve hem ziyaretçileriniz hem de arama motorlarınız için sorunlara neden olabilir. Varsayılan olarak, WordPress şuna benzeyen düz bir kalıcı bağlantı yapısı kullanır: http://example.com/?p=123.

Birçok blogcu, ihtiyaç duymadıkları tarih yapısını kullanır. Örneğin, zaman damgaları haber makalelerine bağımlı sitelere yardımcı olabilirken, diğer web sitesi türlerine zarar verebilir. Sadece birkaç yıl öncesine işaret eden bir makaleye rastladığınız bir durumda kendinizi hayal etmeye çalışın. Gönderi zamana duyarlı olmasa bile, derhal eskimiş olduğunu ve okumaya değmeyeceğini varsayarsınız, değil mi?

Bu nedenle, tüm kullanıcılara yardımcı olmak ve arama motorlarının sayfalarınızı uygun şekilde dizine eklemelerine yardımcı olmak için varsayılan kalıcı bağlantı yapısını hem insanlar hem de makineler için daha görsel olarak çekici bir şeye dönüştürmek önemlidir..

Kullanmanız gereken en iyi şey nedir?

Bu sorunun doğru bir cevabı olmasa da, İnternet mükemmel kalıcı bağlantı yapıları üzerindeki tartışmalarla doludur. Yalnızca sayfa kimlikleri kullanan varsayılan (düz) kalıcı bağlantı yapısından kaçınmayı denemenizi öneririz. Bunun doğru bir şekilde dizine eklenmesi daha zor olarak kabul edilir ve hiç kullanıcı dostu değildir.

Ancak, başka herhangi bir kalıcı bağlantı yapısı siteniz için uygun olabilir veya olmayabilir. Her şey ne hakkında yazdığınıza bağlı. Günde düzinelerce haber makalesi yazma eğilimindeyseniz, kalıcı bağlantılarınıza saat ve tarih eklemeniz doğaldır. Öte yandan, ayırt etmeniz gereken birkaç ünlü yazarınız varsa, hiç kimse size kalıcı bağlantı yapısına yazar slug eklememenizi söyleyemez. Dolayısıyla, bu örneklerden de görebileceğiniz gibi, her şey oluşturduğunuz bloga bağlıdır.

Her neyse, WordPress web sitelerinin çoğu “Post Name” yapısını veya benzer bir özel yapıyı kullanır. Yayınların adlarını kalıcı bağlantıda tutarak, anahtar kelimeyi doğrudan makalenizin adresine ekleme şansınız olur. Bu, arama motorlarının makalenizi daha iyi sıralamasına yardımcı olabilir. Odak anahtar kelimesi kalıcı bağlantıda değilse, WordPress için popüler SEO eklentileri bile sizi uyaracaktır. Kullanıcının bakış açısından, bağlantıda gönderi başlığının yalnızca bir kimliğe veya tarihe sahip olmaktan daha iyi olduğunu düşünmüyor musunuz??

Kalıcı bağlantı yapısı nasıl değiştirilir

Blogun kalıcı bağlantı yapısını değiştirme zamanının geldiğine karar verdiğinizde, Ayarlar -> Kalıcı bağlantılar.

Kalıcı bağlantı ayarları sayfasında, sitenizdeki URL’leri değiştirmek için altı kullanılabilir seçenek görebilirsiniz:

 • Sade – kullanıcı dostu olmayan bir formatta posta kimliği
 • Gün ve isim – yıl / ay / tarih biçimi ve ardından posta adı
 • Ay ve isim – yıl / ay biçimi ve ardından posta adı
 • Sayısal – posta kimlik numarası
 • Posta adı – postanın temizlenmiş adı
 • görenek – mevcut on etiketle özel yapı oluşturmanıza olanak tanır

Kalıcı bağlantı ortak ayarları

Yapıyı değiştirmek için, istediğiniz seçeneği seçin ve değişiklikleri kaydedin. Bu, en azından ilk beş seçenek için doğrudur, özel olanın yanınızdan biraz daha fazla eyleme ihtiyacı var.

Özel bir yapı nasıl kullanılır

Özel bir kalıcı bağlantı yapısı kullanırken, WordPress bağlantılarınızı tanımlayan on farklı etiket kullanmanıza izin verir:

 • %yıl% – görev yılı
 • % Monthnum% – yılın ayı
 • %gün% – ayın günü
 • %saat% – günün saati
 • %dakika% – saatin dakikası
 • %ikinci% – dakika
 • % Post_id% – benzersiz posta kimlik numarası
 • %posta adı% – gönderi başlığının temizlenmiş versiyonu (post slug alanı)
 • %kategori% – kategori adının sterilize edilmiş versiyonu (kategori bilgi alanı)
 • %yazar% – yazar adının sterilize edilmiş hali

Beğendiğiniz herhangi bir etiket kombinasyonunu kullanmaktan çekinmeyin. Varsayılan olarak, özel kalıcı bağlantıda yalnızca gönderinin adı görünür, bu nedenle onu listeden zaten seçebileceğiniz “Gönderi Adı” yapısıyla aynı yapar.

Örneğin, kategorilere çok güveniyorsanız, kalıcı bağlantılar yapınızı hem kategori hem de posta adı etiketlerini içerecek şekilde değiştirebilirsiniz:

http://example.com/wordpress/%category%/%postname%/

Özel bir yapı oluştururken, her etiketten sonra eğik çizgi işareti “/” eklemeyi unutmayın.

Aynı yapıyı koru

Kalıcı bağlantılar tüm siteyi etkilediğinden, bunları her zaman aynı tutmanız önemlidir. İlk yayınınızı yayınlamadan önce bile kalıcı bağlantı yapısına karar vermeniz en iyisi olacaktır. Gelecekte düzinelerce veya yüzlerce yayınlanmış yayınınız olduğunda bunu değiştirmeniz durumunda, kalıcı bağlantı yapısını değiştirmek trafik kaybına neden olabilir. Arama motorları eski kalıcı bağlantıları dizine ekleyecek ve kullanıcılar bunları orijinal formlarında yer imlerine ekleyebilirler.

Yapıyı hala değiştirmeniz gerekiyorsa endişelenmeyin. Bu yapılabilir, ancak her şeyi düzenleyecek ve arama motorlarını ve kullanıcıları gerektiğinde yeni bağlantıya yönlendirecek bir yönlendirme eklentisine ihtiyacınız olacak.

Kategori ve Etiket Tabanı

Kategoriler ve etiketler arşiv sayfalarına sahiptir. Örneğin, bir “kekler” kategoriniz varsa ve o kategoriye giren tüm makaleleri listelemek istiyorsanız şu adrese gitmeniz gerekir: http://www.yoursite.com/category/cakes.

Örnekte görüldüğü gibi, kalıcı bağlantı “kategori” bazını içermektedir. Kalıcı Bağlantı ayarları sayfasının alt kısmında, bu tabanı istediğiniz başka bir şeye değiştirmek için seçenekler bulabilirsiniz.

Kategori ve etiket tabanı

Örneğin, yemek pişirmeye adanmış bir blog oluşturuyorsanız, yalnızca tarifleriniz için kategorileriniz olabilir. Bu nedenle, “kategori” olarak adlandırmak yerine, temelin “tarifler” olarak değiştirilmesi daha mantıklı olacaktır. Seçeneği değiştirirseniz, yeni kalıcı bağlantınız şöyle görünür: http://www.yoursite.com/recipes/cakes.

Aynı şey etiketler için de geçerlidir. Onun yerine http://www.yoursite.com/tag/chocolate, etiketleriniz olarak yalnızca içerikleriniz varsa, tabanı “içerikler” olarak değiştirmek isteyebilirsiniz. Böylece yeni kalıcı bağlantı yapısı şöyle görünecektir: http://www.yoursite.com/ingredients/chocolate.

Son düşünceler

Blogun tüm dokusunu tanımladıklarından, kalıcı bağlantılar sitenizin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle, onları görmezden gelmemelisiniz. Siteyi özelleştirmeye ve makaleler yazmaya başlamadan önce, kalıcı bağlantılar hakkında düşünmeniz ve yapılarını web sitenizin ihtiyaçlarına göre özelleştirmeniz çok önemlidir. Bize güven; düz yapının yeterince iyi olmadığını anladıktan sonra, bunu yeniden yönlendirmelerle mücadele etmekten çok daha iyi bir seçenektir..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Liked Liked