WordPress Panosunda Pencere Öğeleri Nasıl Kullanılır

wordpress-widgets.png


WordPress widget’ları, kullanıcıların yeni WordPress blogunuza belirli bir işlevi uygulamalarına izin veren küçük bağımsız bileşenlerdir. Bir widget’ı etkinleştirerek, kullanıcılar bloglarını genişletebilir ve önceden tanımlanmış alanlarda ek bilgiler gösterebilir.

Pencere öğelerini kullanarak herhangi bir teknik bilgiye sahip olmadan temaların işlevleri üzerinde herhangi bir denetime sahip olabilir. Widget olmasaydı, web sitesinin kenar çubuklarında basit şeyler göstermek için kodu manuel olarak hazırlamanız gerekir. Bunun yerine tek yapmanız gereken küçük blokları kullanmak istediğiniz yere sürükleyip bırakmaktır.

Mevcut yerler

Önceden yüklenmiş on beş WordPress widget’ı olmasına rağmen, bunları hemen kullanabileceğiniz anlamına gelmez. İlk olarak, bir temanın widget’lar için widget alanları olarak da bilinen alanlar belirtilmiş olması gerekir.

Widget'lar WordPress'te

Genellikle, WordPress temaları kenar çubuklarında widget’lara izin verir. Siteniz için yalnızca bir veya birkaç olası kenar çubuğu olabilir. Ancak temalar sürekli olarak daha iyi hale geldiğinden, widget’lı alanlar genişlemeye devam ediyor. Şansınız, mevcut temanızın altbilgi, üstbilgi veya hatta içerik ve yayınlardaki sayfalara widget eklemenize izin vermesidir.

Widget’ları nerede kullanabileceğinizi nasıl öğrenebilirsiniz??

Endişelenme; widget’a hazır tüm alanlar listelendiği için çok fazla araştırmanız gerekmeyecek Görünüm -> Widget’lar. Sayfayı açtığınızda, kullanılabilir alanlar sağ tarafta bulunur. WordPress’in Yirmi On Yedi temasını kullanıyorsanız, widget’ları kabul eden bir kenar çubuğu ve iki altbilgi alanı bekleyebilirsiniz.

Widget nasıl eklenir

WordPress widget’ları yeni başlayanlar için tasarlandığından, sitenize bir tane eklemek nispeten kolaydır.

 1. Adresine git Görünüm -> Widget’lar
 2. Sol taraftaki “Kullanılabilir Widget’lar” listesinden bir widget seçin
 3. Widget ekleyin:
  1. Pencere öğesini sağ taraftaki pencere öğesi alanına sürükleyin veya
  2. Widget’ı tıklayın ve nereye ekleneceğini seçin
 4. Ayrıntıları doldurun ve seçenekleri kontrol edin

WordPress Widget Nasıl Eklenir

Bir widget’a bağlı olarak, farklı işlevler ve seçenekler bekleyebilirsiniz. WordPress, yeni konumuna bıraktığınız andan itibaren söz konusu widget için mevcut seçenekleri açacak.

Örneğin, Metin widget’ını seçtiyseniz, hemen başlık ve içerik yazma fırsatı elde edersiniz. Her widget’in bir kaydet düğmesi olduğunu unutmayın, bu yüzden uzaklaşmadan önce değişiklikleri korumayı unutmayın.

Herhangi bir widget birden çok kez kullanılabilir.

Sürükle ve bırak tekniğini kullanamazsanız ne olur??

Nadir durumlarda, yeni widget’lar eklemek için sürükle ve bırak işlevini kullanamayabilirsiniz. Bu durumda, daha basit bir seçeneği etkinleştirebilirsiniz:

 1. Widget’lar sayfasının üst kısmına bakın ve “Ekran Seçenekleri” sekmesini tıklayın
 2. “Erişilebilirlik modunu etkinleştir” i tıklayın

Bu, her bileşenin yanında bir “Ekle” düğmesi alacağı widget’ları biraz farklı bir ortamda gösterecektir. Ardından, bir widget eklemek için düğmesini tıklayın, seçeneklerini belirleyin ve eklemek istediğiniz widget’lı bir alan seçin.

Erişilebilirlik modunu kapatmak için “Ekran Seçenekleri” ne geri dönün ve “Erişilebilirlik modunu devre dışı bırak” ı seçin

Etkin Olmayan Widget’lar

Bir widget’ı widget alanlarından herhangi birinden silerseniz, ona uyguladığınız tüm ayarlar kaybolacaktır. Bu nedenle, yapılandırmayı kaybetmemek için, bir widget’ı sayfanın sol tarafında bulunan “Etkin Olmayan Widget’lar” listesine sürükleyerek herkesten gizleyebilirsiniz. Bunu yaparsanız, hiçbir ayar kaybolmaz. Bunun yerine, söz konusu widget listede yer alır ve gerektiğinde yeniden etkinleştirmenizi bekler.

Listede etkin olmayan WordPress widget'ı

Farklı sayıda kenar çubuğu ve diğer widget’a hazır alanları olan temaları değiştirirken, bazı widget’ları kaybedebilirsiniz. Endişelenme; WordPress yeni widget alanlarını tanıyamazsa, bunları “Etkin Olmayan Widget’lar” listesine taşır. Bunları yeniden etkinleştirmek için widget’ları yeni kullanılabilir bir yere taşıyın.

Canlı Önizleme ile yönetin

Daha görsel bir türseniz ve ne yaptığınızın bir önizlemesine ihtiyacınız varsa, size bir tedavi var. Sayfanın üst kısmındaki “Canlı Önizleme ile Yönet” düğmesini tıklayın. Bu yeni bir ekran açacak.

Canlı Önizlemeli Pencere Öğeleri

Ana sayfayı önizlerken, Özelleştirici size sol tarafta widgetlı alanı gösterecektir. Bir kenar çubuğu, altbilgi veya düzenlemek istediğiniz başka bir alan seçin. Buradan mevcut widget’ları değiştirebilir veya yenilerini ekleyebilirsiniz. Burada farklı olan, widget’larda yapılan tüm değişiklikleri hemen görebilmenizdir. Widget’ları yeniden sıralamak istiyorsanız, bunları ekranın sol tarafından istediğiniz konuma sürükleyip bırakın.

Varsayılan WordPress Widget’ları

WordPress on beş widget ile birlikte gelir. Bunları bulmak için şu adrese gidin: Görünüm -> Widget’lar

Varsayılan olarak, önceden yüklenmiş on beş WordPress widget’ı vardır:

 • Arşivler – sitenizin yayınlarının aylık arşivi
 • Ses – bir ses çalar görüntüler
 • Takvim – yayınlarınızın takvimi
 • Kategoriler – tüm kategorilerin listesi veya açılır listesi
 • Özel Menü – özel menü oluştur
 • Resim – bir resim görüntüle
 • Meta – giriş, RSS ve WordPress.org bağlantılarını görüntüleme
 • Sayfalar – tüm sayfaların listesi
 • Son Yorumlar – en yeni yorumlar
 • Son Gönderiler – en son gönderiler
 • RSS – herhangi bir RSS veya Atom beslemesinden girişler
 • Arama – basit bir arama formu görüntüler
 • Tag Cloud – en çok kullanılan etiket grubu
 • Metin – metin, resim, video veya herhangi bir HTML kodu ekleyin
 • Video – medya kitaplığından veya YouTube, Vimeo veya başka bir sağlayıcıdan video görüntüler

Ek Widget’lar

Yeni eklentiler ve temalar yükleyerek, listede yeni widget’lar bekleyebilirsiniz. On binlerce tema ve eklenti mevcut olduğundan WordPress, neredeyse sayısız widget bulabilirsiniz. Örneğin, listeyi Google Haritalar, abonelik formları, galeriler vb. Gösterecek widget’larla doldurabilirsiniz..

Widget’lardan yararlanın

Bu yazıdan görebildiğiniz gibi, WordPress widget’larını kullanmak nispeten kolaydır. Çok başlangıç ​​dostu olsalar bile, bunun sizi yanlış yönlendirmesine izin vermeyin. Bu küçük bileşenler web sitenizi daha etkileşimli hale getirebilir ve ziyaretçilerin belirli şeylere dikkat çekmesine yardımcı olabilir. Ayrıca son derece özelleştirilebilir ve bir widget’ta istediğiniz her şeye sahip olabilirsiniz. Onlarla nasıl çalışacağınızı öğrendikten sonra, muhtemelen hiçbir zaman widget olmadan bir site oluşturamazsınız.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map