WordPress Medya Kitaplığını Kullanma ve Resim Ekleme

wordpress-medya-library.png


Adından da anlaşılacağı gibi, WordPress yazılı kelimeye çok önem veriyor. Yazma konusunda sonsuz olasılıklar ve ayarlar var. Ancak, medya dosyaları sitenizde yok sayabileceğiniz bir şey olduğundan uzun zaman oldu. Çünkü başka bir şey için değilse, “bir resim bin kelimeye bedeldir”.

Bugün, blogda tek bir “geleneksel” yayın olmadan tamamen resim ve videolara adanmış bir WordPress blogu başlatmak yaygındır. Ancak ziyaretçilerinizin yalnızca söylemek istediklerinize odaklanmasını isteseniz bile, yine de medya dosyalarıyla çalışmak zorunda kalacaksınız. Kişisel olarak makalelere fotoğraf ve video eklemeyi sevmiyorsanız, bunları okuyucularınız için kullanmayı düşünün. Google ve diğer arama motorları bile medya açısından zengin makalelere sahip olmanız için size ekstra puan kazandıracaktır. Görüntülerle her şey çok daha iyi ve WordPress bunları makalelere eklemenize yardımcı olacak.

Er ya da geç, web sitenize resim eklemeye başlamanız gerekecek. Bu makalede, ilk adımlarda size yardımcı olacağız – WordPress Medya Kütüphanesini tanıma ve WordPress’e ilk görüntünüzü nasıl ekleyeceğinizi öğrenme. Bundan sonra, sitenizde medya yönetimi konusunda uzmanlaşacaksınız.

WordPress Medya Kütüphanesi nedir

WordPress Medya Kütüphanesi, sitenizde kullanabileceğiniz tüm medya dosyalarının (resimler, videolar, ses ve diğer belgeler) sanal bir deposudur. Medya dosyalarını yüklemenize ve yönetmenize, bunları yayınlara ve sayfalara eklemenize ve hatta hareket halindeyken hızlı bir şekilde düzenlemenize olanak tanır. Farklı dosya türleriyle çalışabilmenize rağmen, görüntülere odaklanacağız.

Resim, video ve diğer dosyaları yükleyin

Kütüphaneyi ilk açtığınızda, listede herhangi bir dosya olmayacaktır. İlk göreviniz görüntüleri yazılarda ve sayfalarda kullanabilmeniz için yüklemektir. Doğrudan düzenlediğiniz makaleden resim ve diğer dosyaları da ekleyebileceğinizi lütfen unutmayın. Bununla ilgili daha fazla ayrıntı için lütfen bir sonraki bölüme bakın.

Doğrudan WordPress Medya Kitaplığı’na yeni resimler yüklemek için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Medya -> Yeni Ekle
 2. “Dosyaları Seç” düğmesini tıklayın veya görüntüleri pencereye sürükleyip bırakın
 3. Düğmeyi tıkladıysanız, bilgisayarınızdan resim ve diğer medya dosyalarını seçin

Resim, video ve diğer dosyaları yükleyin

Bilgisayarınızdan görüntüleri açtığınız veya kesik çizgili kutuya sürüklediğiniz andan itibaren, WordPress dosyaları yüklemeye başlayacaktır. İnternet bağlantınızın hızına, barındırma sağlayıcınıza ve dosya boyutuna bağlı olarak, WordPress yükleme işlemini tamamlayana kadar ortalama birkaç dakika sürebilir. Her dosya kendi ilerleme çubuğunu alır, böylece belirli bir dosyanın ne kadar hızlı yüklendiğini (veya yavaşladığını) öğrenebilirsiniz.

Varsayılan olarak, WordPress aynı anda birden fazla medya dosyası yüklemenize izin verir. Bunun sizin için işe yaramaması durumunda, her zaman daha basit bir Tarayıcı Yükleyicisine geri dönebilirsiniz. Eski bilgisayarlarda bile çalışır, ancak aynı anda yalnızca bir medya dosyası yüklemenize izin verir.

Medya kütüphanesi

WordPress Medya Kütüphanesi

En az bir dosya yükledikten sonra, değişiklikler WordPress Medya Kitaplığında görünür. Açmak için lütfen adresine gidin. Medya -> Kütüphane.

Bu yeni sayfa, WordPress’e yüklediğiniz tüm medya dosyalarının bir listesini gösterecektir. Dosyaları bir liste veya ızgara görünümünde gösterebilirsiniz. Belirli dosya türlerini filtrelemek istiyorsanız, yalnızca resim, video, ses veya eklenmemiş dosyaları (herhangi bir gönderi veya sayfaya ait olmayan dosyalar) seçin. Belirli ay ve yıllardan görüntüler de görüntüleyebilirsiniz. Birden fazla görüntüyü silmek istiyorsanız, “Toplu seçim” düğmesini tıklayın, görüntüleri seçin ve “Seçileni Sil” düğmesini tıklayın.

Medya Kitaplığı’nın sağ tarafında, kitaplıkta bir görüntü bulmanızı sağlayan basit bir arama kutusu bulacaksınız. Şu anda gereksiz görünse de, kütüphanede yüz binlerce dosya biriktirdiğinizde bu özellik çok yardımcı olacaktır..

Görüntüleri doğrudan gönderinize yükleyin ve ekleyin

Muhtemelen zamanınızın çoğunu yeni yayınlar yazacağınız için, doğrudan yazı düzenleme ekranından resim ve diğer medya dosyalarını ekleyebileceğinizi bilmek iyidir. Medya dosyalarını buradan kontrol ederek birkaç ekstra seçeneğiniz bile var, bu yüzden onları görelim.

Kayıt düzenleme ekranının üst kısmındaki “Medya Ekle” düğmesini tıkladığınızda yeni bir açılır pencere görünür. Temel olarak, WordPress Medya Kütüphanesi aynıdır – doğrudan bilgisayarınızdan dosya yükleyebilir veya kütüphaneye önceden yüklenmiş görüntüleri seçebilirsiniz.

 1. İmleci makalede görüntünün görünmesini istediğiniz yere getirin
 2. Ekranın üst kısmındaki “Medya Ekle” düğmesini tıklayın
 3. Medya Kitaplığı sekmesinden bir resim yükleyin veya seçin
 4. Gerekirse görüntüyü ve ayrıntılarını düzenleyin
 5. “Gönderiye ekle” düğmesini tıklayın

Ekran WordPress yönetici menüsünden açtığınız ekranla hemen hemen aynı görünse de, sol tarafta birkaç ekstra bağlantı olduğunu fark edebilirsiniz. Resim eklemenin yanı sıra, bir galeri oluşturabilir, bu yayın için öne çıkan bir resim seçebilir veya URL’den bir resim ekleyebilirsiniz.

Galeri oluştur

WordPress Galerisi

Bir galeri oluşturarak, birden fazla resim seçebilir ve bunları yayınınıza ekleyebilirsiniz. WordPress daha sonra seçilen görüntülerin bir kolajını oluşturacak ve bunları yazı içinde görüntüleyecektir. Görsel düzenleyiciyi kullanıyorsanız, gruplanan tüm görüntüleri görürsünüz ve üzerlerine tıklayabilirsiniz. Bunu yaparsanız, galeriyi düzenlemenizi ve kaldırmanızı sağlayacak iki yeni simge görünecektir.

Metin düzenleyicisine geçerseniz, aynı yerde bir [galeri] kısa kodu görürsünüz. WordPress sürüm 3.5’ten itibaren, galeri kısa kodu çok sayıda parametre ile genişletilebilir, böylece manuel olarak değiştirebilirsiniz. Parametrelerle çalışmak, kısa kodların nasıl çalıştığını biraz anlamayı gerektirdiğinden, şimdilik atlayacağız. Ancak, özellik hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen resmi WordPress Kodeksi sayfaları.

Özellikli resim

Yayınınızı temsil edecek bir resim seçin. Şu anda kullandığınız temaya bağlı olarak, bu resim yayınınızın küçük resmi olarak farklı yerlerde görünebilir. Ayrıca sık sık tekli gönderi sayfasındaki gönderinin üzerinde görünür. Ama yine de, gerçekten temaya bağlı.

URL’den ekle

Başka bir sunucuda bulunan bir resminiz varsa ve WordPress sitenize yüklemek istemiyorsanız veya istemiyorsanız, URL’den bir resim ekleyebilirsiniz. Bu görüntünün mutlak yoluna (tam bağlantı adresi) ihtiyacınız olacaktır. Örneğin images / nasıl kullanımlı-wordpress-medya-kütüphane-ve-eklenti images.jpg.

URL’yi yapıştırır yapıştırmaz, resmin bir önizlemesi olacaktır. Ayrıca gönderiye eklemeden önce birkaç ayrıntıyı düzenleyebilirsiniz.

Bir URL’den resim eklemeden önce, bunu yapma izniniz olduğundan emin olun. Birçok fotoğraf telif hakkı korumalıdır ve bunları izinsiz kullanmak, bu resmi çaldığınız anlamına gelir.

Farklı görüntü boyutları

Bir gönderiye veya sayfaya resim eklemeye çalıştığınızda, WordPress’in boyutlarını seçmenize izin verdiğini fark edeceksiniz. Varsayılan olarak, WordPress orijinalin yanında üç ek boyut oluşturur. Örneğin, bir HD görüntü yükleseniz bile, Yirmi Onyedi temasını kullanıyorsanız WordPress bu üç çözünürlükte otomatik olarak kullanılabilir hale gelir:

 • Küçük resim – 150 × 150 piksel
 • Orta – 300 × 188 piksel
 • Büyük – 525 × 328

Bu boyutun kullandığınız temaya bağlı olabileceğini lütfen unutmayın. Ayrıca, şuraya giderseniz kendi boyutunuzu da seçebilirsiniz: Ayarlar -> Medya WordPress kontrol paneli menüsünden.

Görüntü ayrıntıları nasıl düzenlenir?

WordPress'de görüntü ayrıntılarını düzenleme

Görüntüleri kırpabileceğiniz, yeniden boyutlandırabileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz bölüme gelmeden önce, bazı ayrıntıları nasıl değiştireceğinizi görelim. Bu, sitenizdeki dosyaları düzenlemenize yardımcı olur ve sitenizdeki dosyalar hakkında tüm ekstra verilere sahip olmak ziyaretçiniz ve arama motorlarınız için faydalı olacaktır..

 1. Kütüphaneden herhangi bir görüntü seçin
 2. Bir açılır pencere görünür ve bu resim hakkındaki ayrıntıları gösterir
 3. Sağ tarafta resim adı, dosya türü, yükleme tarihi, dosya boyutu ve boyutları gibi bilgileri bulacaksınız
 4. Aşağıda resminizin URL’sini görebilirsiniz
 5. Görüntüyü düzenlemek için başlığını, başlığını, alternatif metnini (fotoğrafı açamayan kullanıcılara gösterilir) ve açıklamasını değiştirin
 6. Açıklama alanının hemen altında, hangi kullanıcının bu medya dosyasını yüklediğini görebilirsiniz
 7. Daha fazla ayrıntı düzenlemek için alttaki “Daha fazla ayrıntı düzenle” bağlantısını tıklayın

Bir görüntü nasıl düzenlenir

WordPress'te Resim Düzenleme

WordPress Geliştiricileri WordPress Medya Kitaplığı’na önceden yüklenmiş görüntüleri değiştirmenize izin veren bir özellik sunacak kadar naziktiler. Resim üzerinde biraz daha fazla iş yapmak için Medya Kütüphanesi listesinden bir tane seçin ve altındaki “Resmi Düzenle” düğmesine tıklayın.

Artık görüntüyü bir kez daha yüklemek zorunda kalmadan kırpabilir, döndürebilir ve çevirebilirsiniz. Düzenleme sırasında yapılan hataları düzeltmenizi sağlayacak geri alma ve yineleme düğmeleri de vardır. Bu araç açıkça Photoshop’un yerini almıyor ancak küçük, hızlı düzeltmeler için harikalar yaratıyor.

Döndürme

Seçtiğiniz görüntüyü döndürmek için düğmeyi tıklayarak sola veya sağa çevirin.

ölçek

Sağ tarafta, resminiz için yeni boyutlar girebilirsiniz. Genişlik veya yükseklik girerken, WordPress diğer boyutu otomatik olarak hesaplar, böylece görüntünüz en boy oranını korur (bozulmasını istemezsiniz). Bir görüntüyü ölçeklendirmeye çalışırsanız, yanında büyütmenin mümkün olmadığını belirten kırmızı bir ünlem işareti görürsünüz..

WordPress’te yalnızca resimleri küçültebilirsiniz

ekin

Görüntüyü kırpmak için üzerine tıklayın ve seçiminizi yapmak için sürükleyin. Seçim yaparken Shift tuşunu basılı tutarak en boy oranını koruyabilirsiniz. Bunu değiştirmek isterseniz, ekranın sağ tarafından en boy oranını değiştirin. Örneğin, kare seçim yapmak için 1: 1 oranını kullanın veya 4: 3, 16: 9 veya istediğiniz herhangi bir şeye değiştirin. Seçiminizi yaptıktan sonra, boyutu piksel cinsinden seçerek hızlı bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Minimum aralık boyutu Medya ayarlarında ayarlanan küçük resim boyutudur.

Değişiklikleri uygula

Son seçenek, tüm resim boyutlarına, yalnızca küçük resme veya küçük resim dışındaki her şeye değişiklik uygulamanızı sağlar. Örneğin, orijinal görüntünün yalnızca bir bölümünü görüntüleyen kare küçük resminiz olabilir.

Ek sayfaları

Resim eki sayfası

Yeni bir dosya yüklediğiniz andan itibaren WordPress bu dosya için yeni bir ek sayfa oluşturur. Bu sayfaya, herhangi bir resmi açıp sağ taraftaki seçenekler panelinden “Ek sayfasını görüntüle” yi tıklayarak erişebilirsiniz..

Bu sayfa diğer WordPress sayfaları gibi. Ancak WordPress bunu manuel olarak yayınlamak yerine sizin için yapar. Örneğin, bir görüntünün ek sayfası, görüntüyü başlık, açıklama, resim yazısı ve alternatif metin gibi tüm ek verileriyle gösterir.

Sayfayı tıpkı diğerleri gibi düzenleyebilir, hakkında yorum yapabilir ve kullanıcılarınızla paylaşabilirsiniz. Sayfada gösterilen veriler WordPress temasına bağlıdır. Bazı temalar daha fazla veya daha az veri göstermeyi seçebilir.

Görüntüler eğlencelidir

WordPress’de resimler ve diğer medya dosyalarıyla çalışmak eğlencelidir. Ama eğlenceli olmadan önce, WordPress Medya Kütüphanesi’nde nasıl gezineceğinizi öğrenmelisiniz. Umarız bu makale size bu konuda yardımcı olmuştur ve şimdi nasıl yeni resim ekleyeceğinizi, bunları düzenleyeceğinizi ve yayınlara nasıl ekleyeceğinizi, galerileri göstereceğinizi ve ek sayfalarını nasıl bileceğinizi biliyoruz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map