WordPress Kullanıcılarının Rolleri ve İzinleri

WordPress-kullanıcı roles.png


Bir WordPress blogunu yönetme zamanı geldiğinde, tüm kullanıcılar eşit olarak oluşturulmaz. Bazıları istedikleri her şeyi pratik olarak yapabilirken, diğerleri sitenizin içeriğine, özelliklerine, seçeneklerine ve ayarlarına sınırlı erişime sahip olacaktır. Bunun iyi bir nedeni var – yalnızca kimsenin sitede değerli bilgilere erişmesini istemiyorsunuz.

Örneğin, bir yazar kiralarsanız, temalara ve eklentilere erişmesi gerekmez. Veya kullanıcıların yalnızca yorum bırakabilmeleri ve birkaç ek avantajları olabilmeleri için sitenize kaydolmalarına izin verirseniz, yayın yayınlamaya ve şifreleri değiştirmeye başlamalarını istemezsiniz, doğru?

WordPress Kullanıcı Rolleri

Neyse ki, WordPress geliştiricileri kullanıcı rol sistemini tanıtacak kadar yaratıcıydılar. Yeni bir hesap oluştururken, önceden tanımlanmış beş kullanıcı rolünden birine sahip bir kullanıcıyı tanımlayabilirsiniz. Bir role bağlı olarak, bu kullanıcının sitenin belirli alanlarına farklı izinleri ve sınırlı erişimi olur. Aşağıdaki satırlarda, yalnızca çok siteli bir örnekte gösterilen Süper Yönetici’nin eklenmesiyle beş kullanıcı rolünün tümünü göstereceğiz.

1. Yönetici (admin)

Yönetici (Yönetici olarak da bilinir), tüm WordPress kurulumundan sorumlu bir kişidir. Bu kullanıcı rolü size her şeyi kontrol etme yeteneği verir; yeni eklentilerin yüklenmesi, WordPress temalarının değiştirilmesi, yayınların yayınlanması, içeriklerin silinmesi vb.. Yönetici, normal bir WordPress sitesinde en güçlü kullanıcı rolüdür.

Yönetici ayrıca bir WordPress blogundaki herkese kullanıcı rolleri atayabilir ve sitenin tamamını yükseltebilen ve hatta silebilen tek kişidir.

WordPress’i yükleyen bir kişi otomatik olarak yönetici haklarına sahip olur.

Daha üst sıradaki tek kullanıcı, çok siteli bir ağdan (aynı alan adı altında birlikte çalışan birbirine bağlı WordPress bloglarından oluşan bir sistem) sorumlu Süper Yönetici’dir..

2. Editör

Tıpkı haber dergisindeki bir editör gazetede yayınlanan içerikten sorumlu olacak gibi, WordPress’teki bir editör de bir blogdaki tüm yayınlardan ve sayfalardan sorumludur. Bu kullanıcı rolü, içerikle ilgili her şeyi kontrol edebilir.

Bu, bir editörün yayınları ve sayfaları yazabileceği, düzenleyebileceği, yayınlayabileceği ve silebileceği anlamına gelir.

Genellikle editörler yazarların ve katkıda bulunanların makaleleri incelenmek üzere göndermelerini, gerektiğinde kontrol etmelerini ve değiştirmelerini bekler ve sonra halka dağıtır. Editörler ayrıca WordPress yorumları üzerinde tam kontrole sahip olabilirler.

İçerik sorumlusu oldukları için editörler WordPress eklentilerini ve temalarını yönetemez veya başka ayarlarla da çalışamaz.

3. Yazar

Bu kullanıcı rolü, kendi içeriğini yazma, düzenleme, yayınlama ve silme yeteneğine sahip ve sınırlama olmadan dosya yükleyebilen bir kişiyi belirler.

Yazarlar yeni etiketler ekleyebilir, ancak yeni kategoriler ekleyemezler (listeden yalnızca mevcut kategorileri seçebilirler). Yorumlar söz konusu olduğunda, yazarlar hepsini görebilir ancak yorumları düzenleme iznine sahip değildir.

Yazarlar, Katkıda Bulunanlardan daha yüksek, ancak Editörlerden daha düşük bir kullanıcı düzeyine sahip.

4. Katılımcı

Bu kullanıcı rolü yazara çok benziyor, ancak daha fazla sınırlaması var.

Katkıda bulunanlar yeni yayınlar oluşturabilir ve kendi makalelerini düzenleyebilir, ancak yayınlayamaz veya silemez.

Yayınları yalnızca onay için gönderebilirler, böylece editörler veya yöneticiler yayınlayabilir.

Yazarlar ve Katkıda Bulunanlar arasındaki en büyük fark, daha sonrakilerin medya dosyalarını yükleyememesidir. Ayrıca yalnızca mevcut kategorileri seçebilir ve yeni etiketler ekleyebilirler. Katkıda bulunanların yorumları görüntüleme yetkisi vardır, ancak bunları değiştirme veya onaylama yeteneği yoktur.

5. Abone

Aboneler WordPress’te en sınırlı kullanıcı rolüdür.

Yalnızca sitenize giriş yapabilir, kişisel profillerine erişebilir ve ayrıntıları ve şifreyi değiştirebilirler.

Bu kullanıcı rolü, yayınlar, sayfalar, yorumlar, ayarlar veya sitenizdeki başka hiçbir şeyle çalışamaz. Aboneler, bir üyelik sitesi oluştururken kullanacağınız mükemmel kullanıcı rolüdür. Yalnızca giriş yapan kullanıcıların sitenize yorum göndermesine izin verebileceğinize göre, katı sınırlamalara sahip bir rolünüz olması gerekir. Aboneler seçerek, yorum bırakma ayrıcalığına sahip olacakları için yanlış gidemezsiniz, ancak sitenin diğer alanlarından kısıtlanacaklardır.

6. Süper yönetici

Bazı durumlarda, yöneticiler bir WordPress kurulumunda birden fazla web sitesi isteyebilir. Dışarıdan, bu bloglar bireysel WordPress kurulumlarına benzeyebilir, ancak aslında çok siteli ağın bir parçası olurlar.

Bu durumda, Süper Yönetici, tüm WordPress web sitelerini kontrol eden kişidir.

Başlangıçta daha önce bahsettiğimiz tüm Yönetici ayrıcalıklarına ek olarak, Super Admins ağa yeni siteler ekleyebilir, yönetebilir ve silebilir. Tüm sistemde kullanılabilecek temaları ve eklentileri yükleyebilir ve ayrıca ağa özgü ayarlarla çalışabilirler.

Süper Yönetici yalnızca çok siteli ağı etkinleştirdiğinizde mevcut kullanıcılar arasında listelenir, bu nedenle bu kullanıcı rolünü göremiyorsanız endişelenmeyin.

WordPress’te Kullanıcılar Nasıl Yönetilir

Blogunuzda kayıtlı hesapları olan tüm kullanıcıların listesini görmek için şu adrese gidin: Kullanıcılar -> Tüm Kullanıcılar kontrol paneli yönetici menüsünden. Burada tüm kullanıcı adlarını, gerçek adları, e-postaları, kullanıcı rollerini ve bunlara atanan yayın sayısını görebilirsiniz.

WordPress kullanıcılarını yönetme

Yönetici olarak, fare imlecini herhangi bir kullanıcının üzerine getirebilir, böylece onları düzenleyebilir veya silebilirsiniz. Listenin en üstünde, her bir kullanıcı rolü grubuna adanmış bağlantıları görebilirsiniz. Örneğin, yalnızca editörleri listelemek istiyorsanız uygun bağlantıyı tıklayın.

Toplu işlemler, aynı anda birden fazla kullanıcı seçmenize ve açılır listeden seçerek kullanıcı rollerini değiştirmenize olanak tanır.

Her kullanıcı kendi hesabını yönetebilir. Bunu yapmak için açın Kullanıcılar -> Profiliniz kişisel bilgileri, seçenekleri düzenleyebileceğiniz ve hesabı kontrol edebileceğiniz bağlantı.

Yeni kullanıcı nasıl eklenir?

WordPress’e yeni kullanıcılar eklemek nispeten kolaydır:

 1. Adresine git Kullanıcılar -> Yeni Ekle
 2. Ayrıntıları doldurun (yalnızca kullanıcı adı ve e-posta gerekir)
 3. Oluşturulan şifreyi görmek veya özel bir şifre girmek için “Şifreyi Göster” i tıklayın
 4. Hesap bilgilerini içeren bir e-posta göndermek isteyip istemediğinizi seçin
 5. Bir kullanıcı rolü seçin
 6. “Yeni Kullanıcı Ekle” düğmesini tıklayın

Yeni WordPress kullanıcıları nasıl eklenir?

Yeni kullanıcınız artık tüm kullanıcılar listesine eklenecek. Bir bildirim e-postası gönderme seçeneğini belirlediyseniz, bu kullanıcı hesap bilgilerini içeren bir mesaj alır. Aynı e-postadan, yeni kullanıcınız giriş sayfasını açabilir ve şifreyi benzersiz bir şeye değiştirebilir.

Özel kullanıcı rolleri

WordPress geliştiricileri, neredeyse her siteye sığabilecek şekilde kullanıcı rolleri oluştursalar da, bazı kişilerin özel işlevlere ihtiyacı vardır. Örneğin, editörlerinizin eklenti yüklemesine ve sitenizdeki birkaç ayarı kontrol etmesine izin vermek isteyebilirsiniz.

Ne yazık ki, varsayılan olarak, WordPress özel kullanıcı rolleri oluşturmayı desteklemez. Ancak bir eklentinin yardım eli olanları oluşturabilirsiniz. Böyle bir eklenti ücretsiz Yetenek Yöneticisi Geliştirildi herhangi bir rol için izinleri değiştirmenize, yenilerini eklemenize, mevcut işlevleri kopyalamanıza ve hatta mevcut kullanıcılara yeni özellikler eklemenize izin verir.

Yetenek Yöneticisi Geliştirildi

Sonuç

WordPress blogunuzdaki kullanıcı rollerini yönetmek önemli bir iştir. Bu makaleyi okuduktan sonra, varsayılan kullanıcı rolleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız ve bunları kullanıcılara nasıl atayacağınızı bilmeniz gerekir. Özel kullanıcı rolleri istiyorsanız, her WordPress kullanıcı rolünün her bölümünü kontrol etmenizi sağlayacak ücretsiz eklentiye bir göz atın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map