WordPress Kısa Kodları Nasıl Oluşturulur ve Onlarla Daha Kolay Nasıl Çalışılır

WordPress Kısa Kodları Nasıl Oluşturulur ve Onlarla Daha Kolay Nasıl Çalışılır


WordPress kısa kodları, yazılarda ve sayfalarda belirli özellikleri yürütmek için kısayol olarak kullanılan küçük etiketlerdir. Kısa kodları, basit bir sözcüğü veya bir cümleyi çevreleyen köşeli parantezlerle tanıyabilirsiniz. Sürüm 2.5’te, insanların işlevleri kolay bir şekilde yerine getirmelerine yardımcı olma misyonuyla tanıtıldı..

Bildiğiniz gibi, WordPress kendini güçlendirmek için PHP programlama dilini kullanır. Dolayısıyla, yayınlara ve sayfalara doğrudan belirli bir özellik eklemek istediğinizde, kodu metin düzenleyicisine yazmanız gerekir. Bunun yerine, kısa kodlar kullanıcıların tüm kod bloğunu basit bir terimle değiştirmesine ve sadece bir yayın yayınlayarak çalıştırmasına izin verir. Harika, değil mi?

Bu kılavuzda şunları öğrenebilirsiniz:

 • WordPress Kısa Kodlarını Kullanma
 • Basit bir kısa kod nasıl oluşturulur
 • Metin Widget’ında kısa kodlar nasıl kullanılır

Önerilen Kaynaklar: Udemy’den WordPress Kursları

WordPress Kısa Kodlarını Kullanma

Metin ve görsel editörlerdeki kısa kodlar

Kısa kodları kullanmak için, arka uçta nasıl kodlandıklarını veya nasıl çalıştıklarını bilmek zorunda değildir. WordPress’in yanı sıra birçok WordPRess teması ve eklentisi, birçok gelişmiş özelliğin kullanımına izin vermek için farklı kısa kodlar kullanır.

Örneğin, tüm resim galerisini görüntülemek için, [Galeri] WordPress ile birlikte gelen kısa kod. Kısa kodların çoğu önceki örnekte olduğu gibi temel formlarında kullanılabilir.

Bir yayını veya sayfayı yayınlar yayınlamaz veya önizlersek kısa kodlar gerçek içerikle değiştirilir.

Kısa kod parametreleri

Çoğu zaman, kısa kodların ek parametreleri olabilir. Onlara ekstra bilgi ekleyerek çıktıyı özelleştirebilir ve değiştirebilirsiniz. Örneğin, önemsiz [galeri] kısa kodu mesaja ekli tüm resimleri görüntülerken, bunu değiştirmek mümkündür. Galeri kısa kodu, resimleri kimlikleriyle belirtmenize olanak tanır, böylece yalnızca belirli resimleri gösterebilir veya hatta belirli bir yayının parçası olmayan resimleri dahil edebilirsiniz.

Ayrıca, ek parametreler sağlayarak galerinin bir boyutunu ve daha birçok şeyi tanımlamak mümkündür. İşte bir örnek:

[galeri kimlikleri = “1,5,7” boyut = “orta”]

Bu örnekteki galeri yalnızca belirtilen kimlik numaralarına sahip resimleri gösterir. Bu durumda, boyut otomatik olarak orta olarak değiştirilir. Ve tüm bunları basit bir kısa kodla elde edersiniz. Şimdi, yüzlerce satır olmasa bile onlarca olurdu PHP kodunu manuel olarak eklemek üzereyken her şeyin nasıl görüneceğini hayal edin. Teşekkür ederim, kısa kodlar!

Başlangıç ​​ve bitiş etiketleri

Bazı daha karmaşık kısa kodlarda başlangıç ​​ve bitiş etiketleri olabilir. Yani, bir kısa kod yerine, aralarında belirli bir içeriğe sahip iki tane olur.

Örneğin, bir Google Haritalar eklentisi, kısa kod yoluyla haritalarda bir konum görüntülemenize izin verebilir. Bu eklentilerin çoğunda başlangıç ​​ve bitiş etiketleri bulunurken, adres aralarında yazılmalıdır. İşte bir örnek:

[[haritalar]] New York, ABD [[/ maps]]

Örnekte görebileceğiniz gibi, bitiş etiketi her zaman bir eğik çizgi işareti “/” ile başlar. Her iki etikete de sahip olan WordPress, kısa kodların parçalarını daha kolay tanımlayabilir.

Metin düzenleyicide çalışma

WordPress kısa kodları

İşlevlerin kısayolları olmalarına rağmen, kısa kodlar aslında kendi başlarına WordPress’e özgü şifrelemelerdir. Bu nedenle, görsel düzenleyicide bir kısa kod yazmaya çalışırsanız, WordPress hemen bu kısa kodun çıktısını (veya yalnızca yer tutucusunu) gösterir. Galeri örneğini izlediyseniz ve kısa kodu Görsel düzenleyiciye yazdıysanız, WordPress’in içeriğini hemen görüntülediğini görürsünüz (bunun nasıl çalıştığını görmek için bu yayındaki ilk resme bakın).

Bir kısa kodu düzenlemek ve parametreleriyle çalışmak istiyorsanız, herhangi bir kısa kodun yapısını görmenizi sağlayan bir metin düzenleyicisine geçin.

Varsayılan WordPress kısa kodları

Kısa kodlar genellikle temalar ve eklentiler tarafından yönetilir. Her geliştirici kısa kodları kendi başlarına kaydettirir, böylece her biri farklıdır. Bir kısa kod ne yapar, parametreleri ve işlevleri nelerdir, yalnızca kullandığınız eklentiye ve temaya bağlıdır.

Örneğin, Google Haritalar’da bir konum görüntülemenize yardımcı olan bir eklenti [[haritalar]] kısa koduna sahip olabilir; abonelik formlarını görüntüleyen bir eklenti [[form]] kullanır vb..

Her ürün farklıdır, bu nedenle belirli kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek için temaların ve eklentilerin açıklamalarını ve belgelerini kontrol ettiğinizden emin olun..

Ancak, WordPress, ek uzantılar yüklemeden kullanabileceğiniz bir dizi varsayılan kısa kodla birlikte gelir. Varsayılan olarak, bunlar üzerinde çalışabileceğiniz kısa kodlardır:

 • [ses] – ses dosyalarını göm
 • [altyazı] – altyazıları içeriğe sarın
 • – yerleştirilmiş öğeleri sarın ve maksimum boyutlarını ayarlayın
 • [galeri] – görüntülerin galerisini görüntüle
 • [çalma listesi] – ses ve video dosyalarının bir koleksiyonunu gösterir
 • – video dosyalarını göm

Kaçan kısa kodlar (kısa kodların metnini yürütmeden görüntüle)

Bazen, yürütmek yerine bir kısa kodu temsil eden metni görüntülemek isteyebilirsiniz. Hem metne hem de görsel editörlere bir kısa kod eklemeyi denediyseniz, her iki durumda da yürütüldüğünü fark ettiniz..

Bir kısa kod metnini görüntülemek için çift parantez kullanın: [[kısa kod]]

Başlangıç ​​ve bitiş etiketli bir kısa kod görüntülemek istiyorsanız, yalnızca ilk ve son çift köşeli ayracı kullanın: [[haritalar] New York, ABD [/ haritalar]]

Metin düzenleyicide çalışırken, köşeli parantezleri kodlarıyla da değiştirebilirsiniz. Bu nedenle, “[” yerine “[”, ““ ”yerine“] ”kullanabilirsiniz. Örneğin: [Shortcode & # 93; kısa kodu yürütmeden de görüntüler.

Basit bir kısa kod nasıl oluşturulur

WordPress’te günlük olarak makaleler yazdığınızda, kendinizi tekrar ettiğiniz ve tekrar tekrar bir şeyler yazmanız gereken zamanlar vardır. Bir web sitesi URL’si, uzun bir cümle veya sürekli olarak sıfırdan yazdığınız bir HTML kodu parçası olması önemli değildir, bunun için bir kısa kod yazmayı düşünmelisiniz..

Ve bu basit işlevle, programcı olmanıza gerek yok ya da işleri sizin için kolaylaştırmak için bir tane bile kiralamıyorsunuz. Sonraki birkaç adımı izleyin ve kendinize özel bir kısa kod yapın:

 1. Görünüm -> Editör menüsünde function.php dosyasını açın
 2. Aşağıdaki kodu dosyanın sonuna yerleştirin:
 3. işlev fsg_shortURL () {
  dönüş 'http://www.firstsiteguide.com';
  }
  add_shortcode ('fsg', 'fsg_shortURL');
 4. Metin Düzenleyici’ye gidin ve yazın [FSG] kısa kod yerine URL’yi almak için

O kadar da zor değildi, değil mi??

Daha gelişmiş örnek: Görüntü kısa kodu ekle

Function.php dosyasına aşağıdaki kodu yerleştirerek, özel genişlik ve yükseklik niteliklerine sahip bir görüntü yerleştirmek için kısa kod oluşturabilirsiniz:

 1. Function.php dosyasına gidin
 2. Aşağıdaki kodu yapıştırın:
 3. işlev img_shortcode ($ atts, $ content = null) {
  
  ayıkla (shortcode_atts (
  dizi(
  'width' => '',
  'height' => '',
  ), $ atts)
  );
  dönüş '';
  }
  add_shortcode ('img', 'img_shortcode');
  
  
 4. Açık Metin Düzenleyici:

Burada kullanabilirsiniz [img width = ’x’ height = ’y’] http: //… [/ img] “x” ve “y” nin piksel cinsinden genişlik ve yüksekliği temsil eden sayılar olduğu kısa kod.

Gerekirse kolayca diğer görüntü niteliklerini ekleyebilirsiniz; listesini kontrol et W3 Okullarındaki tüm resim özellikleri.

Metin Widget’ında kısa kodlar nasıl kullanılır

15 Kasım 2017’de yayımlanan WordPress sürüm 4.9 ile kısa kodlar otomatik olarak Metin Widget’larında çalışır. Ancak hala WordPress’in daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, öğreticinin bu kısmı sonucu almanıza yardımcı olacaktır.

Kısa kodlar, WordPress web sitenize ekleyebileceğiniz farklı işlevler içerebilir. İster kendiniz için bir tane oluşturun, ister yeni yüklediğiniz bir tema veya eklenti ile birlikte gelsin, muhtemelen her zaman kısa kodlar kullanacaksınız. Gerçekten zaman kazandırabileceğiniz ve bunlardan faydalanabileceğiniz için kısa kod kullanmamanız için bir neden yok.

WordPress web sitenizi oluşturmaya yeni başladıysanız, yalnızca Posta düzenleyicide kısa kodlar kullanmış olabilirsiniz. Fakat, gerçek şu ki kısa kodları hemen hemen her yerde kullanabilirsiniz.

Örneğin, üzerinde sayısız raptiye ile zahmetsizce haritalar oluşturmanıza olanak tanıyan 5 saniyelik Google Maps PRO eklentisini kullanıyorsanız, haritayı doğrudan Metin Widget’ınıza kısa kod aracılığıyla eklemek ve konumunuzu tek bir çubuk yerine kenar çubuğunda göstermek isteyebilirsiniz İleti. Ancak temanız widget’lardaki kısa kodları desteklemiyorsa, işlevi kendiniz etkinleştirmeniz gerekir ve bu makalede göstereceğimiz şey budur.

PHP dosyalarınızda bir kısa kod kullanmanız gerekiyorsa (örneğin, header.php dosyanızdaki kodu çalıştırmak ve başlığın bulunduğu her yerde kısa kodu çalıştırmak istiyorsanız), kodu etrafına sararak bunu kolayca yapabilirsiniz . Ancak Metin Widget’ınızda yukarıda bahsettiğimiz örnekte olduğu gibi bir kısa kod kullanmaya çalıştıysanız, hayal kırıklığına uğradınız, çünkü bu işe yaramaz ve widget, içerik yerine kısa kodu görüntüledi. Temanız zaten kayıtlı bir özelliğe sahip değilse, kendiniz etkinleştirmeniz gerekir.

Dolayısıyla, bir Metin Widget’ına bir kısa kod koymak ve çalışmasını istiyorsanız, endişelenmeyin; birkaç saniye içinde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz:

 1. Function.php dosyasını açın
 2. Aşağıdaki iki satırı kopyalayıp yapıştırın:
 3. add_filter ('widget_text', 'shortcode_unautop');
  add_filter ('widget_text', 'do_shortcode');
 4. Değişiklikleri Kaydet

Kısa kodun çalışmasını sağlayan yalnızca ikinci satırı kullanmak yeterli olsa da, WordPress’in paragrafın otomatik olarak eklenmesini önlemek ve bir widget’ta metni biçimlendirerek bilinçli olarak satır sonları oluşturduğunuz etiketleri kırmak için ilk satırı isteyeceksiniz. . Ayrı bir satıra bir kısa kod koymanız durumunda, unautop bu paragraf etiketlerini çıkaracak ve kısa kod bir cazibe gibi çalışacak.

Şimdi şuraya gidebilirsiniz: Görünüm -> Widget’lar ve Metin Widget’ını olmasını istediğiniz yere sürükleyin. Tüm bunlardan sonra, doğrudan Metin Widget’ınıza (elbette sitenizde kayıtlı) bir kısa kod yazdığınızda, tıpkı Posta Düzenleyicisine yazıldığı gibi çalışacaktır..

Benzer şekilde, Metin Widget’ınızdan PHP kodu çalıştırabilirsiniz. Yeterince kolaydı, değil mi? Kısa kodlarınızın keyfini çıkarın.

Kısa kodlar her yerde

Bir WordPress bloguna yeni başlıyorsanız, kısa kodlar gereksiz ve anlaşılması zor görünebilir. Çoğu zaman bir eklenti tarafından sağlanan kullanıcı dostu bir arayüz kullanarak kısa kodlardan kaçınmak mümkün olacaktır. Ancak blog’a daha fazla dahil olduğunuzda ve daha fazla eklenti kullanmaya başladığınızda, kısa kodların gerçek gücünü anlayacaksınız.

Bunları kullanmak rutin hale gelecek ve oluşturduğunuz her yeni gönderiye köşeli parantez yazmaya hızlı bir şekilde alışacaksınız. Bu yüzden birkaç dakika ayırın ve bu makaleyi kullanarak temel bilgileri edinin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map