WordPress Kontrol Paneli: Yönetici Alanı ve Paneli

wordpress-dashboard.png


Bir WordPress web sitesi oluşturduktan ve başarıyla giriş yaptıktan sonra, göreceğiniz ilk şey WordPress panosudur. Bu, birkaç yararlı widget’ı barındıran yöneticilerin evidir. Bu sayfada, WordPress size yeni başlayanlar için değerli olacak birkaç bağlantı gösterecektir. Yayınların, yorumların ve sayfaların sayısını izleyebileceksiniz. İlk yazınızı yazabilmeniz, hızlı bir taslak doldurabilmeniz, son etkinlikleri görebilmeniz ve WordPress ile ilgili en son haberleri okuyabilmeniz için sizi yayın düzenleyicisine yönlendirecektir..

Bu makale, WordPress ile önceden yüklenmiş olarak gelen her bir gösterge paneli widget’ında size rehberlik edecek ve gösterge tablosu sayfasının görünümünü nasıl hızlı bir şekilde özelleştireceğinizi gösterecektir..

 1. WordPress’e Hoş Geldiniz
  1. Başlamak
  2. Sonraki adımlar
  3. Daha fazla hareket
 2. Bir Bakışta
 3. Hızlı Taslak
 4. Aktivite
 5. WordPress Haberleri
 6. Widget’larınızı özelleştirin
  1. Ekran Seçenekleri
  2. Özel widget’lar

1. WordPress’e Hoş Geldiniz

WordPress kontrol paneli widget'ına hoş geldiniz

WordPress’i yüklemeyi yeni bitirdiyseniz, bu gösterge tablosunda ilk göreceğiniz şeydir. Sizi platforma davet etmenin yanı sıra, WordPress’in geliştiricileri, başlamanıza yardımcı olacak birkaç kullanışlı bağlantı hazırladı.

Başlamak

Sol taraftaki büyük mavi düğme sitenizi özelleştirmenize olanak tanır. Daha kesin olmak gerekirse, sizi “Özelleştirici” ye götürecektir. Sitedeki tasarımla ilgili herhangi bir şeyi değiştirmek istiyorsanız, başlangıç ​​noktası Customizer’dır. Temaya bağlı olarak, seçim yapmak için daha fazla veya daha az seçenek olabilir, ancak çoğu WordPress temasında ihtiyacınız olacakdan daha fazla seçenek vardır.

Sonraki adımlar

Widget’ın merkezinde başka birkaç bağlantı bulacaksınız. İlki sizi doğrudan editöre yönlendirecek ve böylece ilk blog gönderisini yazabileceksiniz. Bir sonraki sayfa ilk sayfanızı (örneğin, geliştiriciler tarafından önerilen “hakkımda”) oluşturmanıza izin verirken, üçüncü bağlantı ana sayfayı açacak, böylece web sitenizin ziyaretçilere nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Daha fazla hareket

Bir sonraki adıma geçmeye hazır olduğunuzda, sağ tarafta, widget’ları ve menüleri yönetmenizi sağlayacak bağlantılar bulacaksınız. Ayrıca yorumları açıp kapatabilir ve WordPress ile ilk adımlarınız hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz WordPress Kodeksi sayfalarına gidebilirsiniz..

2. Bir Bakışta

Bir Bakışta WordPress gösterge paneli widget'ı

Bir sonraki widget size siteniz hakkında hızlı bir genel bakış sunar. Kaç yayınınız, sayfanız ve yorumunuz olduğunu görün ve ilgili sayfayı açmak için bunlardan birini tıklayın. Şu anda kullandığınız WordPress sürümü ve temasıyla ilgileniyorsanız, bu widget’ın alt kısmına bir göz atın.

3. Hızlı Taslak

Hızlı Taslak WordPress gösterge paneli widget'ı

WordPress kontrol paneline göz atarken, yeni bir makale için bir fikir edinebilirsiniz. Tam görsel düzenleyiciyi açmak yerine, başlığı ve birkaç notu hızlı bir şekilde yazabilirsiniz. WordPress bunları taslak olarak kaydeder, böylece sizin için doğru olan her an çalışmanıza kolayca devam edebilirsiniz.

Hızlı Taslak düzenleyicisinin olabildiğince basit olduğunu unutmayın, böylece metni stilleştiremez, resim veya video ekleyemezsiniz. Taslakları Yayınlar bölümündeki görsel veya metin düzenleyicisi aracılığıyla açtıktan sonra bunları yapabilirsiniz..

4. Etkinlik

Etkinlik WordPress kontrol paneli widget'ı

Bu basit widget, blogunuzdaki yayınların kesin saati ve tarihi dahil olmak üzere en son yayınları ve yorumları gösterir. Varsayılan olarak, yalnızca “Merhaba Dünya!” örnek olarak sunulan yayın (çünkü başka yayınınız yok). Gönderiyi güncelleyebilmeniz için doğrudan düzenleyiciyi açacak Etkinlik widget’ından tıklayabilirsiniz..

Yorumlar bölümünde yorum yapan kişinin yorumunu içeren avatarı, adı ve yayını gösterilir. Ayrıca yorumun kısa bir özetini de göreceksiniz. Fare imlecinizi yorumlardan herhangi birinin üzerine getirirseniz, yönetebilirsiniz – onaylayın, yanıtlayın, düzenleyin, çöp kutusuna taşıyın, spam olarak işaretleyin veya yorumu yayınında görüntüleyin.

Tüm bunların altında, bekleyen, onaylanan, spam ve çöp kutusu yorumlarının tümünü içeren basit bir çubuk bulabilirsiniz.

5. WordPress Haberleri

WordPress Haberler gösterge tablosu widget'ı

WordPress kontrol panelinde varsayılan olarak görüntülenen son widget size en son WordPress haberlerini gösterir. Burada, WordPress ile ilgili farklı web sitelerinden gelen son makalelerin bir listesini bulacaksınız. resmi WordPress.org blogu.

Haber widget’ı döngüde kalmanıza ve en son güncellemeler, temalar ve eklentiler, öğreticiler vb. Hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. Burada ayrıca dikkatinizi çekebilecek önerilen bir eklenti bulacaksınız..

Widget’larınızı özelleştirin

Widget’ların ne yaptığını artık bildiğinize göre, WordPress kontrol panelini kişiselleştirme zamanı.

Yeni başlayanlar için, hoş geldiniz widget’ini hızlı bir şekilde kaldırabileceğinizi unutmayın. Yayınlar, sayfalar ve yorumlar konusunda rahat olduğunuzda, hoş geldiniz widget’ının sağ üst köşesindeki küçük “x” düğmesini tıklayıp tamamen kapatabilirsiniz.

WordPress kontrol paneli widget'larını yeniden sıralama

Farenizi daha önce belirtilen pencere öğelerinin herhangi birinin başlığının üzerine getirirseniz, imlecin değiştiğini fark edeceksiniz. İmlecinizin dört yöne işaret ettiğini gördüğünüzde, bu widget’ı başka bir konuma taşıyabilirsiniz. Seçilen widget’ı size daha uygun bir yere sürükleyip bırakın. Ayrıca, belirli bir widget’ın içeriğini görmek istemiyorsanız, sağ üst köşedeki küçük oku tıklayın.

Ekran Seçenekleri

WordPress ekran seçenekleri

WordPress panosunun en gözden kaçan kısımlarından biri ekran seçenekleridir. Bunları sayfanızın üstünde bulabilirsiniz (ekran seçenekleri yönetici çubuğunun arkasına gizlenebileceğinden lütfen yukarı kaydırdığınızdan emin olun). Seçeneği belirledikten sonra, yüklediğiniz tüm widget’ları (kutuları) açığa çıkararak yeni bir beyaz çubuk yukarıdan düşecektir. Widget’ların yanındaki kutuları işaretleyerek (un), bunları WordPress kontrol panelinden kolayca gösterebilir / gizleyebilirsiniz..

Varsayılan olarak yalnızca beş widget’ınız olacağını, ek eklentiler ve temalar yüklediğinizde diğer (özel) widget’ların görüneceğini lütfen unutmayın.

Özel widget’lar

Sahip olduğunuz eklentilerin sayısına ve eklentilerin özelliklerine bağlı olarak, gösterge tablosunda düzinelerce ekstra widget’a kolayca sahip olabilirsiniz.

Örneğin, bir Google Analytics eklentisi yükleyerek (birçok farklı eklenti vardır), size o gün, hafta veya ay için ziyaret sayısını gösteren bir istatistik widget’ı alırsınız.

Sonuç

WordPress kontrol paneli, WordPress’e giriş yaptığınızda ilk göreceğiniz yerdir. Gösterge tablosunda neler yapabileceğinizi, varsayılan olarak hangi öğelerin kullanılabileceğini ve ihtiyaçlarınıza göre nasıl özelleştirileceğini öğrenin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Liked Liked