WordPress’e İlk Gönderinizi Doğru Şekilde Ekleme

WordPress yayınlar ekranı


En iyi blog platformu WordPress hakkında konuşurken, zaten birkaç yıl yazmış olan blog yazarlarının WordPress yayınları oluşturması kulağa mantıklı gelebilir. Gerçek şu ki, ilk yazınızı çok hızlı bir şekilde yayınlayabilirsiniz. Ancak bunu doğru şekilde yapmak istiyorsanız, en baştan keşfetmeniz gereken şeyler var. Size bu konuda yardımcı olalım.

Her iki WordPress editörleri (görsel ve metin) oldukça sezgisel görünse de, bazen daha deneyimli kullanıcılar sorun yaşayabilir. Sadece bazen, düzinelerce makale yayınlamış olsanız bile, gönderi için ihtiyaç duyduğunuz belirli özelliği bulamazsınız. Diğer durumlarda, her zaman önünüzde oturan bir seçenek bulmak sizi şaşırtacak.

Bir WordPress blogunun nasıl başlatılacağını öğrendiyseniz ve ilk WordPress yayınınızı yazmaya başlamak üzereyseniz, doğru yerdesiniz. Bu makalede, size gönderi ekranında mevcut olan her şeyi göstereceğiz.

 1. İlk WordPress yayını nasıl eklenir?
  1. Başlık ve Kalıcı Bağlantı
  2. İçerik alanı – Görsel ve Metin düzenleyici
  3. Görsel düzenleyici nasıl kapatılır
  4. Kaygısız yazma
  5. Medya ekle
 2. Yayınlama Seçenekleri
  1. Taslağı Kaydet düğmesi
  2. Önizleme düğmesi
  3. durum
  4. görünürlük
  5. Hemen yayınlayın, bir yayını planlayın veya güncelleyin
  6. Çöp kutusuna taşıyın
  7. Yayınla
 3. Biçimleri
 4. Kategoriler
 5. Etiketler
 6. Özellikli resim
 7. Ekran Seçenekleri
  1. pasajlar
  2. Geri İzleme Gönder
  3. Özel Alanlar
  4. Tartışma
  5. sümüklüböcek
  6. Yazar
  7. Yerleşim
  8. Ek ayarlar ve seçenekler
 8. Sonuç

İlk WordPress yayını nasıl eklenir?

WordPress’e giriş yaptıktan sonra ekranın sol tarafına bir göz atın. Yönetici menüsünde, İleti menü öğesinin hemen altında Gösterge Paneli bir.

İlk yayınınızı yazmaya başlamak için fare imlecinizi üzerine getirin (veya tıklayın) İleti öğe. Ardından “Yeni Ekle” yi seçin. 

Alternatif olarak, öğesini seçerek yeni bir yayın oluşturabilirsiniz. Yeni -> Yayınla yönetici çubuğundan.

Her iki seçenek de ilk makalenizi yazmanıza ve düzenlemenize olanak tanıyan başka bir sayfaya götürür.

Mesaj Başlığı ve Kalıcı Bağlantı

Yeni sayfadaki ilk öğe bir yazı başlığıdır. Herhangi bir özel seçenek olmadan, burada yapmanız gerekenler makalenizin başlığını yazın. Teknik olarak, bu alanı boş bırakmak mümkündür, ancak bu durumda WordPress başlığınız olarak otomatik olarak “(başlık yok”) özelliğini ekleyecektir. Yalnızca kullanıcı deneyimi açısından, yayınlamak üzere olduğunuz herhangi bir yazı için her zaman özel bir başlık yazmanızı öneririz.

Bir başlık yazdığınızda ve içerik kutusuna odaklanır değiştirmez, Kalıcı Ayarlar başlık alanının altında görünecektir. Kalıcı bağlantı yapınızla ilgili herhangi bir değişiklik yapmadıysanız, bu yeni yayınınızın tam URL’sini görmenize yardımcı olur. Bu URL’yi kopyalarsanız, arkadaşlarınıza gönderebilir, sosyal medyada yayınlayabilir veya yayınladıktan sonra yayına doğrudan erişmek için başka herhangi bir yerde kullanabilirsiniz.

Özel bir kalıcı bağlantı yapınız varsa, yanındaki “düzenle” düğmesini tıklamak kalıcı bağlantının son bölümünü değiştirmenizi sağlar sevdiğin her şeye.

İçerik alanı – Görsel ve Metin düzenleyici

İçerik Alanı WordPress

Başlık alanının altında, içerik kutusu girişinizi bekliyor. Bu yazman gereken alan ilk WordPress yayınınız. Editöre bağlı olarak, işler biraz daha farklı görünebilir. Aşağıdaki segmentte, sayfadaki kullanılabilir tüm öğeleri size göstermek üzereyiz.

Görsel ve Metin editörü

Görsel editör daha başlangıç ​​dostudur. İçeriğe odaklanmanıza ve metni herhangi bir kelime işlemcide olduğu gibi biçimlendirmek için biçimlendirme düğmelerini kullanmanıza olanak tanır. Öte yandan, metin düzenleyici daha geliştirici dostudur. Doğrudan editörden kod yazmanıza ve eklemenize izin verir.

Editörler arasında geçiş yapmak yalnızca içerik alanının sağ tarafından sağ sekmeyi seçerek mümkün olsa da, bunun yapılması önerilmez. Düzenleyicileri değiştirmek biçimlendirmenizi bozabilir. Örneğin, metin düzenleyicisinde numaralandırılmış bir liste oluşturup görsel listeye geçerseniz, WordPress ek HTML etiketleri ekleyerek listeyi karıştırır. HTML ile ilgili deneyiminiz yoksa, görsel düzenleyiciye bağlı kalmanızı öneririz.

Editörlerin herhangi birinde çalışırken, daha hızlı ve daha verimli çalışmak için klavye kısayollarını kullanabilirsiniz. Örneğin, seçilen metni kalın yapmak için CTRL + B tuş bileşimine basın.

Görsel düzenleyici nasıl kapatılır

WordPress'de Visual Editor nasıl kapatılır

Metin düzenleyiciyi kapatmak mümkün olmasa da, görsel olanı kolayca kapatabilirsiniz. Bunu yapmak için lütfen adresine gidin Kullanıcılar -> Profiliniz profil ayarları sayfanızı açar. Kişisel Seçenekler altında, ilk “Yazarken görsel düzenleyiciyi devre dışı bırak” seçeneğini seçin. Değişiklikleri kaydetmek için aşağı kaydırmayı ve Profili Güncelle düğmesini tıklamayı unutmayın..

Artık yalnızca metin düzenleyiciniz olacak ve yanlışlıkla editörler arasında geçiş yapmaktan endişelenmenize gerek kalmayacak.

Kaygısız yazma

Yeni makalenizi yazarken, içeriğinizi kaybetme konusunda endişelenmemelisiniz. Varsayılan olarak, WordPress tüm gönderi içeriğini otomatik olarak kaydeder her 60 saniyede bir. İlerlemeyi manuel olarak kaydetmeyi unutmanız durumunda, WordPress’in arkanızı aldığını bilmek güzel.

Medya ekle

Medya ekle

İçerik alanının üstünde (ve başlığın hemen altında) açmak için büyük “Medya Ekle” düğmesini tıklayın Medya kütüphanesi. Burada önceden yüklenmiş görüntüleri seçebilir, yenilerini ekleyebilir, galeriler oluşturabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Yayınlama Seçenekleri

WordPress yayınlama seçenekleri

Kayıt ekranının sağ tarafında, işleminizi bekleyen birkaç yayınlama seçeneği vardır. Birlikte çalışacağınız tüm seçeneklere daha yakından bakalım.

Taslağı Kaydet düğmesi

Taslağı Kaydet düğmesini tıklatırsanız, WordPress şu ana kadar yaptığınız her şeyi sayfaya kaydeder. Bu, doldurduğunuz veya seçtiğiniz içeriği ve çevresindeki her şeyi (kategoriler, etiketler vb.) İçerir..

Önizleme düğmesi

Önizleme düğmesi tarayıcınızda yeni bir sekme veya pencere açar ve makalenizin geçerli aşamada neye benzediğini gösterir. Bu yayının herkese nasıl görüneceği yayınlamak üzereydin.

Bir önizlemenin URL’sinin orijinal olarak yayınlanan yayından farklı olduğunu lütfen unutmayın. Ayrıca, giriş yapmayan kullanıcılar için önizleme bağlantısı çalışmaz. Önizlemeleri herkese açık hale getirmek mümkün olsa da, bunun çalışması için ek eklentiler yüklemeniz gerekecek.

durum

Gönderi durumu

Hala makaleniz üzerinde çalışırken, varsayılan olarak durum taslak olarak ayarlanır. Durumu “İncelenmeyi Bekliyor” olarak değiştirerek, iş arkadaşlarınıza gönderi üzerinde çalışmayı bitirdiğinizi söyleyebilir ve editörlerin inceleyip onaylamasına izin verebilirsiniz. Durumları değiştirmek, bir ekip içinde çalışırken sahip olunması gereken bir özelliktir.

Bir yayını yayınladıktan sonra, durum otomatik olarak “Yayınlandı” olarak değişir. Önceden yayınlanmış yayınların durumunu değiştirmek mümkündür buradan, isterseniz bir yayını yayından kaldırabilirsiniz.

görünürlük

Post Görünürlüğü

Yeni yayınınızın üç farklı görünürlük durumu olabilir.

 1. halka açık – herkesin yeni makalenizi görmesine izin verin. Gönderiyi ön sayfaya yapıştırma seçeneğini işaretlerseniz, söz konusu gönderi her zaman blog listenizin üstünde görünür. Bu aynı zamanda bir yapışkan yazı.
 2. Şifre korumalı – gönderi için bir şifre girin. Yalnızca doğru şifreyi girenler makalenin içeriğini görebilir.
 3. Özel – Gönderiyi özel olarak yayınlarsanız, yalnızca giriş yapan ve düzenleme ayrıcalıklarına sahip olan kullanıcılar yayını görebilir.

Hemen yayınlayın, bir yayını planlayın veya güncelleyin

Yayın tarihi ve saatini yayınla

Varsayılan olarak, WordPress tüm yayınları hemen yayınlanacak şekilde ayarlar. Bu seçeneğin yanındaki “Düzenle” bağlantısını tıklayarak bir makale yayınlanmak üzere planlanmış veya geçmişte herhangi bir tarihe ayarlanmış.

Çöp kutusuna taşıyın

Eğer karar verirsen gönderiyi sil şu anda düzenlemekte olduğunuz “Çöp kutusuna taşı” seçeneğini tıklamanız yeterlidir. Bağlantıyı yanlışlıkla tıklarsanız endişelenmeyin; WordPress, bir sonraki ekrandan değişiklikleri geri almanıza izin verir. Ayrıca senin posta 30 gün boyunca çöpte kalacak. Bu süre zarfında her zaman hayata döndürmeyi veya işleri düzenli tutmak için kalıcı olarak silmeyi seçebilirsiniz..

Yayınla

Son olarak, mavi renkli “Yayınla” düğmesi yayınınızı herkese açık yapar. Varsayılan olarak, düğmeyi tıkladığınızda yayınınız anlık olarak yayınlanır ve herkes yayını görebilir. Ancak düğmenin yanındaki “Düzenle” bağlantısını tıklatırsanız, zamanlanmış bir yayın planlayabilir veya oluşturabilirsiniz.

Biçimleri

Varsayılan olarak, WordPress herhangi bir tema tarafından on farklı yazı biçiminin kullanılmasına izin verir. Yüklediğiniz temaya bağlı olarak, on, hiçbiri veya aradaki herhangi bir şeye sahip olabilirsiniz. Bu biçimler, yayınınızın düzenini değiştirme. Gönderi bir biçim değiştirilerek farklı şekilde görüntülense de içerik aynı kalır.

Bunlar varsayılan on WordPress yazı biçimidir:

 • Standart – varsayılan gönderi biçimi
 • bir kenara – başlıksız içerik
 • galeri – en iyi resim galerisi görüntülerken kullanılır
 • bağlantı – bir yayını başka bir web sitesine bağlantı olarak kullanma
 • görüntü – tek bir resim göster
 • Alıntı – alıntılanan içeriği görüntüleme
 • durum – kısa bir durum güncellemesi yayınlamak
 • Video – tek bir video veya oynatma listesi yayınlayın
 • Ses – ses dosyası veya çalma listesi kullan (podcast’ler için iyi)
 • Sohbet – sohbet metnini göster

Kategoriler

WordPress kategorileri

Daha önce oluşturduğunuz bir kategoriye yeni postanızı ekleyin veya listenin altındaki bağlantıyı tıklayarak yeni bir tane oluşturun. Listeden bir kategori seçebilir veya en çok kullanılanları görüntüleyebilirsiniz.

Etiketler

WordPress etiketleri

Yayınınızı bir veya daha fazla etiketle açıklayın. Etiketler yazıldığında, WordPress daha önce kullandıklarınızı otomatik olarak önerecektir. Hiçbir öneri görünmezse, “Ekle” düğmesini tıklayarak veya Enter tuşuna basarak yeni bir etiket ekleyin.

Daha görsel bir türseniz, aşağıda bulunan “En çok kullanılan etiketler arasından seçim yapın” bağlantısını tıklayabilirsiniz. En büyüklerin en sık kullandığınız etiketleri temsil ettiği bir etiket listesi açarken, en küçükler daha az kullandığınız etiketleri olacaktır..

WordPress özellikli resim

Öne çıkan bir resim (yazı küçük resmi olarak da bilinir), yazılarınızı temsil edecek bir resimdir. Geçmişte, sadece bazı temalar bu seçeneğe izin verdi. Bugün, neredeyse tüm WordPress temaları öne çıkan resimleri desteklemektedir.

Kullandığınız WordPress temasına bağlı olarak, yayınlandıktan sonra yayınınızın üzerinde öne çıkan bir resim görünür. Ayrıca ana sayfanızda, blog listenizde ve temanızın yayınları görüntülediği diğer yerlerde de gösterilir.

Gönderi için öne çıkan bir resim eklemek için “Öne çıkan resmi ayarla” bağlantısını tıklayın. Bu yeni pencereden, önceden yüklediğiniz bir resmi seçin veya bilgisayarınızdan yeni bir resim ekleyin.

Ekran Seçenekleri

WordPress Ekran Seçenekleri yazı editörü

Bu noktada, gönderi ekranında bulunan tüm seçeneklerle işimiz bitmiş gibi görünebilir. Ama eğer sen tamamen yukarı kaydır, bir Ekran Seçenekleri sekmesi göreceksiniz. Tıkladığınızda, sayfanızın üst kısmından birkaç seçenek düşecektir.

Varsayılan olarak, Biçim, Kategoriler, Etiketler ve Öne Çıkan Resim kutuları zaten seçilidir. Gördüğünüz gibi, bunlar birlikte yaşadıklarımız. Ama birkaç kutu daha boş duruyor. Onları işaretlerseniz, içerik düzenleyicinizin altında yeni seçenekler görünür. Tüm seçenekleri ve sizin için neler yapabileceklerini hızlıca görelim.

Alıntı

WordPress alıntısı

Alıntılar, elle yazmanız gereken kısa özetlerdir. Kullandığınız temaya bağlı olarak, ana sayfanızda en son tüm yayınları gösteren alıntılar görüntüleyebilirsiniz. Elle yazılmış bu alıntıları kullanmazsanız, WordPress, gerektiğinde ve gerektiğinde bir alıntı oluşturmak için yayınınızın ilk birkaç cümlesini otomatik olarak alacaktır.

Geri İzleme Gönder

Geri izleme gönderme

Bu alana web sitelerinin URL’lerini girerseniz, WordPress onlara bir bildirim gönderir. Bu şekilde, yöneticiler söz konusu yayından sitelerine bağlandığınızı bilir. Başka bir WordPress sitesine bağlanıyorsanız, hiçbir şey yapmanız gerekmez – WordPress otomatik olarak bağlı blog’a bir geri bildirim gönderir ve aynı bildirimi yapar.

Geri izlemeler ve pingback’ler genellikle spam nedeniyle kötüye kullanıldığından, birçok blogcu bunları tamamen kapatır. Dolayısıyla, bir geri izleme göndermeye karar verirseniz, bu kullanıcı hiçbir zaman almazsa şaşırmayın.

Özel Alanlar

Özel Alanlar

Bazen, WordPress temaları fazladan birkaç bilginin eklenmesine izin vermek için özel alanları kullanın sonrası. Kullandığınız temaya bağlı olarak düzinelerce kullanılabilir özel alan olabilir. Özel alanlar yayınınızla hemen hemen her şeyi yapacak şekilde programlanabildiğinden, açıklamak için ek bilgi ekleyebilir veya tamamen değiştirebilir.

Örneğin, yiyecek blogu için tasarlanmış profesyonel bir tema kullanıyorsanız, yalnızca söz konusu yayında bir menü veya tarif gösterecek özel bir alan ekleyebilirsiniz..

Tartışma

Tartışma

Varsayılan olarak, WordPress yazılarınızın her biri için yorumlara izin verir. Ama eğer istiyorsan sadece bir gönderi için yorumları kapat, bu seçeneğin işaretini kaldıracağınız yerdir. Geri izleme ve pingback’leri burada devre dışı bırakabilirsiniz.

sümüklüböcek

WordPress Yazı Slug

Bilgi, URL’nin düzenleyebileceğiniz kısmıdır. Başlığın altında gösterilen seçenekle aynı.

Yazar

WordPress yayın yazarı

Bu sizin ilk postanızsa, sadece bir kullanıcı hesabınız – kendi hesabınız – olabilir. Ancak gelecekte birden fazla hesabınız olabileceği zaman, burası bir yazının yazarını değiştirme. WordPress, hesabınızı otomatik olarak makalenin yazarı olarak seçecektir, ancak bunu değiştirmek istiyorsanız listeden yeni bir kullanıcı seçmeniz yeterlidir.

Yerleşim

Gönderi ekranında olmasını istediğiniz kutuları seçtikten sonra, düzen bunları 1 veya 2 sütun halinde göstermenizi sağlar. Hangisinin size daha uygun olduğunu görmek için her iki seçeneği de denemenizi öneririz.

Yalnızca bir sütunla gitmeye karar verirseniz, lütfen ekranın sağ tarafında varsayılan olarak bulunan her şeyin artık içerik düzenleyicisinin altında görüneceğini unutmayın..

İmleci herhangi bir kutunun üst kısmının üzerine getirerek, bölümün tamamını kullanılabilir başka bir konuma sürükleyip bırakabilirsiniz. Öğeleri taşıyarak, tüm düzeni yeniden düzenleyebilirsiniz.

Ek ayarlar ve seçenekler

Ekran seçenekleri sekmesi, tam yükseklik düzenleyicisini ve dikkat dağıtıcı olmayan işlevleri devre dışı bırakmanıza olanak tanır. Varsayılan olarak, aşağıdakileri yapabilmeniz için açılırlar: içerik alanını yeniden boyutlandır, ve izin ver dikkati dağıtan işlevsellik diğer tüm seçenekleri gizlerken editörü tam ekran açar.

Ek eklentiler yükleyerek yazı ekranının seçeneklerini ve özelliklerini genişletmenin mümkün olduğunu bilmelisiniz. Çoğu zaman, bir temanın zaten özel kutuları ve özellikleri olacaktır. Yani, yeni başlamış olsanız bile, bu ekranda sitenize özgü bazı ekstra seçenekleriniz olabilir. Onları keşfetmekten korkma.

Sonuç

Yeni bir yazı yazarken kontrol edilmesi gereken birkaç seçenek ve öğe olmasına rağmen, bunların miktarının sizi korkutmadığını umuyoruz. Bu makaleyi inceledikten sonra yazmaya başlamanız yeterli olacaktır. Birkaç başarıyla oluşturulmuş ve yayınlanmış makaleden sonra, çalışma alanınızı özelleştirebileceksiniz ve eklediğiniz her yeni gönderiyle daha hızlı olacaksınız.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Liked Liked