WordPress’de Özel Yazı Tipleri Nasıl Oluşturulur

WordPress'de Özel Yazı Tipleri Nasıl Oluşturulur


Yeni WordPress destekli blogunuzda gururla kullanacağınız kendi özel yazı türünüzü nasıl oluşturacağınızı göstermeden önce, özel bir yazı türünün gerçekte ne olduğunu görelim.

Bir yazı türü, içeriğin makalenizde sunulma şeklini tanımlamak için kullanılan bir kurallar kümesidir. Her yazı türünün onu tanımlayan kendi parametreleri vardır, böylece bir yazı, sayfa, arşiv, düzeltme veya gezinme menüsü arasındaki farkı anlayabilirsiniz. Ancak göreceğiniz gibi, yazılarınızla makale yazmaya başlarsanız, yazdığınız her şey aynı yapıya sahip olacaktır. Çünkü yazı için aynı şablonu kullanacaksınız. Ancak, yazılarınızı işlemek için bir gönderi türünün yeterli olduğu bir blog yazarsanız bu tamamen sorun değil.

Çok uzun olmayan bir tarih boyunca, WordPress muazzam bir şekilde gelişti ve kesinlikle bir blog platformu olarak rolünü aştı. Dünyada en çok kullanılan ve takdir edilen içerik yönetim sistemlerinden biri haline gelmiştir. Kişilerin özel gönderi türleri oluşturmalarına izin vermek bunun ana nedenlerinden biridir.

Basit bir örnekte özel bir yayın türünün sizin için neler yapabileceğini görelim. Bir oyun sitesi işlettiğinizi düşünün. Haberleri düzenli olarak yayınlamak istiyorsunuz, her gün kitlenizle paylaşabileceğiniz çok sayıda fragman var, yazarlarınız yeni oyunlar oynuyor ve yorum yazıyor, en son çevrimiçi maçınızdan ekran görüntüleri yayınlamak istiyorsunuz vb..

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu durumda ihtiyacınız olacak birkaç içerik türü vardır ve normal yayınları kullanmaya devam ederseniz, tüm içerik aynı görünecek ve sizin ve ziyaretçilerinizin bir fark bulmasını zorlaştıracaktır. video makalesi ve inceleme arasında. Evet, her şeyin daha düzenli görünmesini sağlamak için özel bir yazı türü istiyorsunuz.

Bu resimle birkaç saniye daha kalın. Özel bir gönderi türü oluşturursanız, haberlerinizin kaynağa bağlantı verebileceğiniz özel bir alanı olabilir. Oyun incelemesi yayın türünüz, yazarın yıldız tabanlı bir sistem de dahil olmak üzere belirli bir oyuna verdiği bir dereceye sahip olabilir ve diyelim ki incelemenizin alt başlığı için farklı stiller uygulayabilirsiniz. Fragman yayın türünüz bir videoyu vurgulayacak ve insanların bir yayında görüntülemek yerine videodan zevk almasını sağlayacaktır. Sonsuza kadar devam edebiliriz, ama anladın mı, doğru?

 • Özel Gönderi Türü Oluşturma
 • Eklentilerle özel gönderi türleri oluşturun

Özel Gönderi Türü Oluşturun:

Tamam, konuşmamızdan sıkıldığınızı biliyoruz – nasıl özel bir yazı oluşturacağınızı öğrenmek için buradasınız, başlayalım. Kaslarınızı gerin, derin bir nefes alın ve hazır olduğunuzda başlayalım. Daha derine inmekle ilgileniyorsanız WordPress ve kod, size yardımcı olacak eklentiye atlayın.

 1. Function.php dosyasını açın ve aşağıdaki kodu yapıştırın.
 2. Kodun, kapanış PHP etiketinden (?>) Önce yerleştirildiğinden emin olun, yoksa çalışmaz.

  // Oyun İncelemeleri Oluşturur Özel Gönderi Türü
  game_d_init işlevi () {işlevi
  $ args = dizi (
  'label' => 'Oyun İncelemeleri',
  'public' => doğru,
  'show_ui' => doğru,
  'capability_type' => 'yayın',
  'hierarchical' => yanlış,
  'rewrite' => dizi ('slug' => 'oyun incelemeleri'),
  'query_var' => doğru,
  'menu_icon' => 'dashicons-video-alt',
  'supports' => dizi (
  'Başlık',
  'editör',
  'alıntı',
  'Geri izleme',
  'Özel Alanlar',
  'Yorum',
  'Revizyonları',
  'Küçük resim',
  'yazar',
  'Sayfasını özellik şunlardır')
  );
  register_post_type ('oyun incelemeleri', $ args);
  }
  add_action ('init', 'gamexx_init');
 3. Değişiklikleri Kaydet

WordPress’teki yönetici alanınıza bakarsanız, menüde yeni bir “Oyun İncelemeleri” öğesi olduğunu göreceksiniz. Şimdiye kadar, başka bir gönderi gibi görünecek, ancak yine de bu yayınları çevrimiçi olarak göremeyeceksiniz. Bu özel gönderi türünden en iyi şekilde yararlanmak için izlemeniz gereken birkaç adım daha var.

Yeni yayınınızı denemeden önce kalıcı bağlantılarınızı ayarladığınızdan emin olun, aksi takdirde bir hata alırsınız.

Yeni özel yayın türünüz için bir şablon oluşturun:

 1. Temanızın klasörünü açın
 2. Yeni bir dosya oluşturun ve buna game-review-template.php gibi bir ad verin
 3. Dosyayı açın ve aşağıdakileri yapıştırın:
 4. 
  
 5. Temanızın klasöründe bulunan page.php dosyasını açın
 6. Kodu kopyalayıp size game-review-template.php’ye yapıştırın
 7. Aynı veya buna benzer bir kod parçası bulun (temanıza bağlı olabilir):
 8. 
  
  
  

  Bu bölümü bulduğunuzda, özel yayın türünüzü yeni bir sayfada gösterebilmeniz için değiştirelim. Eklemelisiniz $ sorgu ve ardından döngünün kendisini değiştirin. Kodu değiştirdiğinizde, aşağıdaki gibi görünmelidir:

   'game-reviews', 'posts_per_page' => 5));
  while ($ query-> have_posts ()): $ query-> the_post (); ?>
  // Kodunuz ör. "içerik();"
  
  
  
 9. Değişiklikleri Kaydet
 10. Adresine git Sayfalar -> Yeni ekle
 11. “Oyun İncelemeleri” adında bir sayfa oluşturun
 12. Sağ tarafta, “Sayfa Özellikleri” sekmesi altında “Şablon”
 13. Önceki adımlardan birinde oluşturduğunuz bir şablonu seçin ve sayfaya atayın.
  WordPress'te özel sayfa şablonları

 14. Değişiklikleri Kaydet

Bu kadar. Her şeyi denemeli ve yeni bir Oyun İncelemesi yayını oluşturmalısınız. Oyun İnceleme sayfanızı açtıktan sonra, normal yayınınızın olduğu gibi haber yayını türlerinizin kronolojik olarak sıralandığını görebilmelisiniz.

Ve bu sadece başlangıç. Özel gönderi türünü oluşturdunuz, ancak şimdi istediğiniz şekilde değiştirmeli ve ihtiyacınız olan kodu eklemelisiniz.

Eklentilerle özel gönderi türleri oluşturun

WordPress’inizi genişletmek için kendi yazı türlerinizi oluşturmaya başladığınızda, gitmenin iki yolu vardır. Size zaten bir tane gösterdik – manuel olarak özel bir yazı türünün nasıl oluşturulacağı. Birkaç adımı izleyerek özel bir yazı türü oluşturabilirsiniz, ancak bir WordPress acemi iseniz ve kodla uğraşmaya alışkın değilseniz zamanınızın çoğunu alabilir. Ancak kodla uğraşmak zorunda değilsiniz – daha basit ve daha hızlı bir çözüme ihtiyacınız varsa, eklentilerden birini kullanarak sayısız özel yazı türü oluşturabilirsiniz.

Eğiticinin bu bölümünde, sizin için bu özel yayın türlerini oluşturacak en iyi eklentilerden birini göstermek üzereyiz. Kodu kodlamanız, hatta kodu kopyalamanız / yapıştırmanız gerekmez. Eklentiyi yükleyin, yeni posta türünüzün adını yazın ve GUI üzerinden ayarlayın.

Özel Yazı Türü Arayüzü

FİYAT: Ücretsiz

Özel Yazı Türü Arayüzü
Yalnızca özel bir gönderi türü kaydetmeniz gerekiyorsa, bu eklenti iyi bir iş çıkarır. Yükledikten sonra, özel gönderi türleri ve sınıflandırmalar oluşturabileceksiniz. Yeni oluşturulan menüye gidin, yeni özel gönderi türü ekleyin ve yeni gönderi türünüzün adını ve açıklamasını yazın. Bu kadar kolay ama fark etmelisiniz bu eklenti yeni gönderi türünüzü görüntülemez. Yeni yazı türünü kaydettikten sonra, onu nasıl görüntüleyeceğiniz size bağlıdır. Bunu nasıl yapacağınızı kontrol etmenizi veya yayınlarınızı da görüntüleyebilecek başka bir eklenti ile gitmenizi öneririz..

Ek okuma: WordPress Özel Yazı Tipleri hakkında ayrıntılı kılavuz

Sonuç

Özel Yazı Türleri, bugün bile en büyük WordPress özelliklerinden biridir. Birkaç kod satırını değiştirerek veya bir eklenti kullanarak, sitenize özgü bir yazı türü oluşturabilirsiniz. Gerçek şu ki, bir aceminin her şeyi ilk kez tamamlaması biraz daha zor olabilir, ancak bu eğiticiye sadık kalırsanız, herhangi bir sorun yaşamamalısınız..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map