WordPress’de Görünüm Düzenleyicisi Nasıl Kullanılır

wordpress-görünüm-editor.png


Şimdiye kadar, çeşitli kullanıcı dostu editörler aracılığıyla WordPress CMS’yi özelleştirme şansınız oldu. Özelleştirici, temanızın desteklediği farklı görünüm seçeneklerinde gezinmenize izin verdi. Ancak sitenizi verilen seçeneklerin ötesinde kişiselleştirmeye karar verdiğinizde, WordPress Görünüm Düzenleyicisi hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

WordPress’te değiştirilebilecek birçok dosya arasında, özellikle iki ilginç dosya var. Doğrudan WordPress’ten düzenleyebileceğiniz temanın şablon ve stil sayfası dosyalarından bahsediyoruz.

Kodu kendi başınıza değiştirmeyi düşünmeye başlamadan önce, sizi WordPress yedek oluşturmaz etkilenen dosyaların Yani, herhangi bir değişiklik kalıcıdır.

Görünüm Düzenleyicisi ile temalar nasıl düzenlenir

WordPress hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve bazı özel kodlar yazarak ellerinizi kirletmeye hazır olduğunuzda, Görünüm -> Editör. Bu yerleşik düzenleyici, temanın şablon ve stil sayfası dosyalarında saklanan kodu değiştirmenize olanak tanır. Açtığınızda, mevcut temanızın kullandığı style.css dosyası otomatik olarak önünüzde görüntülenir.

WordPress Görünüm Editörü

Sitenizin kurulumuna bağlı olarak, bazı dosyalara erişemeyebilirsiniz. Öyleyse, WordPress size söz konusu dosya için dosya izinlerini değiştirmeniz gerektiğini bildiren bir uyarı mesajı görüntüler. Daha fazla bilgi edinmek için bkz. WordPress dosya izinlerini değiştirme.

Düzenlenecek dosyalar nasıl seçilir

Editör’ü açar açmaz, WordPress etkin temanın tüm kullanılabilir şablon ve stil sayfası dosyalarını gösterecektir. Etkin olmayan bir temayı düzenlemek istiyorsanız, listenin en üstüne gidin, açılır menüden bir öğe seçin ve “Seç” düğmesini tıklayın. WordPress daha sonra seçilen temayla ilişkili tüm dosyaları yükler.

Şablonlar

Bir dosya seçmek için pencerenin sağ tarafındaki listeye gidin. Her birinin aşağıdaki parantez içinde gösterilen bir adı ve dosya adı vardır. Dosyalardan herhangi birini düzenlemek için üzerine tıklayın ve kod sol taraftaki düzenleyicide görünecektir.

Dikkatli ol

Stil sayfası dosyalarını düzenlemek nispeten güvenli olsa da, PHP dosyalarını düzenlemek sitenizi kullanılamaz hale getirebilecek hatalara neden olabilir. PHP dosyalarını Görünüm Düzenleyicisi’nden düzenlemeye karar verirseniz çok dikkatli olun.

Örnek: Görünüm Düzenleyicisi ile yazı tipi boyutu nasıl değiştirilir

Düzenleyicinin nasıl çalıştığını göstermek için Yirmi Onyedi temasındaki yayınlardaki metnin yazı tipi boyutunu değiştirmek üzereyiz.

Devam etmeden önce, dikkatinizi kısa bir süre için raydan çıkartmak istiyoruz. 4.7 sürümünde, WordPress tanıtıldı özel CSS eklemenizi sağlayan yeni bir özellik daha hızlı bir şekilde. Kodu Görünüm Düzenleyicisi aracılığıyla düzenlemek yerine, Görünüm -> Özelleştir -> Ek CSS doğrudan stil sayfasını etkilemeden istediğiniz herhangi bir özel CSS kodunu yazabileceğiniz.

Elementleri denetlemek

Google Chrome'daki öğeleri inceleyin

Stil sayfasını doğrudan Görünüm Düzenleyicisi aracılığıyla düzenlemek istiyorsanız, yapmanız gerekenler:

 1. Blogunuzdaki herhangi bir yayını açın
 2. Bir gönderinin metnini seçin
 3. Seçimi sağ tıklayın ve “İncele” veya “Öğeyi İncele” yi seçin (kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak)
 4. Açılan yeni bölümde veya pencerede vurgulananları bulun

  eleman

Öğeler paragrafını inceleme

Sınıf ayrıca “Stiller” sekmesinde de görünmelidir. Stile tıklarsanız, tarayıcınız stil sayfasını açmalı ve CSS’yi doğrudan tarayıcıdan düzenlemenize izin vermelidir. Sitenize gerçekten değişiklikler uygulamadan önce özel CSS kodunu test etmek için bu işlevi kullanabilirsiniz. Yayınlardaki metnin yazı tipi boyutunu değiştirmek istediğimizden, aşağıdaki CSS kodu ilgimizi çekiyor:

p {
yazı tipi boyutu: 50 piksel;
}

Değişiklikleri uygula

Tarayıcıdan birkaç yazı tipi boyutunu test ettikten sonra, en sevdiğinizi hatırlayın. Ardından Editör’e geçebilir ve yazı tipini değiştirebilirsiniz:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Görünüm -> Editör
 2. Zaten seçili değilse, Stil sayfası (style.css) sağ taraftaki listeden dosya
 3. “P” sınıfını bulun
 4. “Font-size: 50px;” ekleyin (kodun tamamı yukarıda yazdığımız gibi görünmelidir)
 5. “Dosyayı Güncelle” düğmesine tıklayın

Paragraf yazı tipi boyutunu değiştirme

Yeni stil kaydedilir ve siteyi yeniden yüklemeye hazırsınız. Metnin boyutundaki değişikliği görmek için herhangi bir yayını açın. Farkı göremiyorsanız ve kodu doğru şekilde ayarladığınızdan eminseniz, tarayıcı önbelleğini temizle veya CTRL + F5 tuşlarına basın sayfayı yenilemek.

Görünüm Düzenleyicisi ile çalışırken dikkatli olun

Görünüm Düzenleyicisi, şablon ve stil sayfası dosyalarında hızlı değişiklikler yapmak için harika bir araçtır. Ancak bundan en iyi şekilde yararlanmak için, yaptığınız değişikliklerden tamamen emin olmanız önemlidir. PHP dosyalarında yapılacak herhangi bir değişiklik, siz onları FTP aracılığıyla düzeltene kadar kilitleyebilir. Bu nedenle, PHP dosyalarıyla çalışırken, orijinal yedeklemeyi her zaman korurken FTP üzerinden aktarabileceğiniz yerel bir dosya üzerinde çalışmanızı öneririz. Stil sayfalarında değişiklik yapıyorsanız, birkaç ay önce tanıtılan Ek CSS özelliklerini unutmayın..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map