WordPress.com ve WordPress.org Karşılaştırması

wordpress-differences.png


Bir WordPress blogu başlatan birçok kişi ilk adımda “org” ve “com” sürümü arasında seçim yapar. Çoğu makalenin yalnızca hangi sürümün daha iyi olduğu konusunda sıralaması olduğu için Google’da pek işe yaramayacak (ikisi de daha iyi değil çünkü farklı amaçlara hizmet ediyorlar). İlk bakışta aynı görünseler de, WordPress.org ve WordPress.com aslında tamamen farklı.

Yazmak üzere olduğunuz ilk yazıda ellerinizi kirletmeden önce, hangi yöne gideceğinize karar vermeniz gerekecek. Bu makalede, WordPress.org ve WordPress.com arasındaki en önemli farklılıklardan bazılarını göstereceğiz. WordPress’in en iyi blog platformu olduğunu düşünüyoruz, ancak şüpheleriniz varsa diğer blog platformlarına bir göz atın.

Yeni başlayanlar için, WordPress açık kaynaklı bir CMS’dir ve bu nedenle herkesin ücretsiz olarak indirip kullanması için kullanılabilir. WordPress’i kendi başınıza kullanmak bazı teknik beceriler gerektirdiğinden, platformu seven birçok kişi bunu kendi bloglama hizmeti olarak istiyordu. Aynı kişiler öykülerini, fotoğraflarını ve videolarını yayınlamak için özelliklerini kullanmak istiyorlardı, ancak örneğin sunucular, kodlar veya yedeklemeler hakkında endişe etmek istemiyorlardı. Bu yüzden kurucu ortaklardan biri, Matt Mullenweg, WordPress.com oluşturmaya karar verdi.

Bu ilk önemli farktır ve diğer farklılıklardan bazıları da budur. WordPress.org açık kaynaklı bir CMS olsa da, WordPress.com kendisini güçlendirmek için WordPress kullanan ticari bir projedir (hizmet). İkisi arasında birkaç fark daha görelim.

Karşılaştırma Tablosu

WordPress.com ve wordpress.org ile ilgili ayrıntılara girmeden önce karşılaştırma tablosuna bakalım.

WordPress.org

WordPress.com

Temalar ve EklentilerBeğendiğiniz her şeyi yükleyinSınırlı seçenekler
Teknik bilgigereklidirGerekli değil
MaliyetBarındırma ve alan adıBedava
Para KazanmaTam özgürlükSınırlı
Profesyonel destekHayırEvet
Ücretsiz promosyonHayırEvet

WordPress.org

WordPress.orgBir topluluk projesi olarak, WordPress.org açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemini temsil eder. Bildiğimiz gibi WordPress, İnternet’te bulunan tüm web sitelerinin yaklaşık% 28’ine güç veriyor ve bu sayı kendi kendine konuşuyor. WordPress ücretsiz ve pratik olarak sınırsız.

Başlamak için kurulum dosyalarını indirmeniz ve başlamak için kendi sunucunuza ve alan adınıza ihtiyacınız olacaktır. Bu, teknik bilgisi olmayan kişilerin takıldığı ilk adımdır.

Temalar ve eklentiler bolca

WordPress’i yükledikten sonra, tıpkı video oyunlarında olduğu gibi, önünüzde açık bir dünya olacak. İstediğiniz herhangi bir temayı kurabilir veya kendiniz için yeni bir tema oluşturabilirsiniz. Kesinlikle hiçbir kısıtlama yok.

Ücretsiz temalar ve eklentiler indirin, profesyoneller tarafından tasarlanan ve desteklenen premium ürünler satın alın veya nasıl yapılacağını biliyorsanız sıfırdan bir tane oluşturun.

Özel özelliklerde bulunan herhangi bir dosyayı ve kodu mevcut temalara kolayca özelleştirebilirsiniz. Evet, pratik olarak her şeyi yapabilirsiniz – tek sınırlama teknik bilginiz ve hayal gücünüzdür. Tabii ki, eğer buna katılmıyorsanız, her zaman sizin için bir veya iki şeyi özelleştirmek için bir profesyonel kiralayabilirsiniz. WordPress.com kullanıyorsanız yapamayacağınız bir şey.

Aynı şey eklentiler için de geçerlidir. Ücretsiz olanları, premium olanları kurabilir veya kendinizinkini geliştirebilirsiniz. Temaları, eklentileri ve özel kodu birleştirerek sınırsız seçeneğiniz vardır. Kulağa harika gelse de (ve gerçekten de), istediğiniz gibi her şeye sahip olmak için web teknolojileri ve WordPress’in etrafındaki yolunuzu bilmeniz gerekecek.

Sen kendi bakım görevlisin

WordPress Bakımı

WordPress.org boş bir tuval olsa da, sizden de tam dikkat gerektirir. Bu, barındırma ve etki alanları ve diğer birçok teknik yön hakkında endişelenmeniz gerektiği anlamına gelir. Bir şeyler ters giderse, sadece suçlanacaksınız ve sorunu kendi başınıza düzeltmeniz gerekecek. Özgürlük sorumluluklarla birlikte gelir, bu nedenle WordPress’e ayrılacak yeterli zamanınız olduğundan emin olun..

Blogunuzla para kazanın

Sitenin sahibi olduğunuzdan, istediğiniz herhangi bir satış ortağı veya reklamcılık programını kullanabilirsiniz. Açıkçası, yasal olanların dışında hiçbir kural yoktur. Sitenizdeki reklamlar yalnızca görüntülemeyi seçtiğiniz reklamlar olacaktır. WordPress açık kaynaklıdır, bu nedenle reklamları sitenize aktarmaz.

Avantajları

 • Blogunuzun tam kontrolü
 • Herhangi bir tema veya eklenti kullanın
 • Blogdan istediğiniz şekilde para kazanın

Dezavantajları

 • Teknik desteğiniz yok
 • Barındırma ve alan adı maliyeti
 • Düzenli bakım yapmalısınız

WordPress.com

WordPress.com

Ticari bir proje olarak WordPress.com, Automattic Inc’in bir mülküdür. Başlamak için yapmanız gereken tek şey bir hesap kaydetmek, bir blog adı seçmek ve birkaç dakika içinde hazırsınız. Önemsizdir ve teknik bilgi gerekmez.

Sınırlı tema ve eklenti seçimi

Bu blog hizmeti, blogunuz için bir tema seçmenize izin verir, ancak depolarındaki temalar ve eklentilerle sınırlısınız. Bu, kendi temalarınızı yükleyemeyeceğiniz veya sağlanan temaların kodunu özelleştiremeyeceğiniz anlamına gelir. Açık olmak gerekirse; yine de ayarlar aracılığıyla mevcut olan parçaları özelleştirebilirsiniz. Ama bunun ötesine geçmeye karar verirseniz, bu mümkün olmayacak.

Sisteminizi genişletme konusunda çok talep etmiyorsanız, WordPress.com web sitenize kolayca eklenebilecek çok sayıda ücretsiz eklenti bulacaksınız. Bunlar sitenizi yönetmenize yardımcı olabilir, ancak temalarda olduğu gibi, hiçbirini özelleştiremezsiniz. Daha önemlisi, başka eklenti yükleyemezsiniz internette ücretsiz olarak bulabilirsiniz. Tüm fantezi premium eklentileri de unutun. Çoğu profesyonel blogcu için bu bir anlaşma kırıcı. Öte yandan, birçok kişi bir blog başlattıktan sonra yıllarca WordPress.com dışında bir şeye ihtiyaç duymayacak.

WordPress.com'da eklenti kullanamazsınız

Profesyonel destek alın

Bu platformda iyi olan şey, teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yok kendi blogunuzu başlatmak için. İstediğiniz tek şey hikayeler oluşturmanıza, resimlerinizi, videolarınızı göstermenize veya insanları bir tartışmaya dahil etmenize olanak tanıyan bir yayınlama aracıysa, WordPress.com başlamak için iyi bir yoldur.

Bunu sadece ücretsiz olarak yapmakla kalmaz, aynı zamanda WordPress.com sizi diğer blogcularla otomatik olarak bağlar ve yeni siteniz ana sayfasında öne çıkan bir bağlantı olarak bağlanabilir, bu da çok çaba harcamadan bir ton ziyaret alacağınız anlamına gelir..

Para kazanma ve reklamlar

Temel hesap ücretsiz olduğu için kendinizi blogdaki WordPress.com reklamlarına hazırlayın. Çeşitli bağlı kuruluş programlarıyla çalışmak veya biraz para kazanmak için farklı reklamlar kullanmak istiyorsanız, seçimlerin çok sınırlı.

Ücretsiz hizmetin sınırlamaları

WordPress.com’da sınırlı barındırma seçenekleri (3GB ücretsiz sürüme dahil edilmiştir). Bu dosyaları sunucuya / sunucudan almak için FTP erişimini kullanamayacağınızı bilmelisiniz.

Hala ücretsiz hesap hakkında konuştuğumuzdan, web sitesi alan adınızın aslında bir WordPress.com alt alan adı olduğunu unutmayın..

Premium hesap için ödeme yapmadığınız sürece, blogunuzun adresi aşağıdaki gibi olacaktır: example.wordpress.com.

WordPress.com’da birçok ekstra özelliğin kilidini açabilirsiniz, ancak hesabınız için ödeme yapmaya başlamanız gerekir.

Avantajları

 • Temel hizmet için ücretsiz
 • Profesyonelce yönetilen
 • Son derece başlangıç ​​dostu

Dezavantajları

 • Özel temalar veya eklentiler kullanılamaz
 • Blog üzerinde kontrolünüz yok
 • Sınırlı para kazanma seçenekleri

WordPress.org ve WordPress.com arasında geçiş yapma

Bu makaleyi okumadan önce karar vermiş ve blogunuzu başlatmadan önce, bilmeniz gerekir ki WordPress.com ve WordPress.org arasında geçiş yapmak mümkündür. Seçiminiz ne olursa olsun, bir platformdan diğerine kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Hem WordPress.org hem de WordPress.com, sitenizin tüm içeriğini kolayca paketlemenizi ve diğerine aktarmanızı sağlayan bir İçe ve Dışa Aktarma sistemine sahiptir..

Önerilen okuma: Blogunuzu WordPress.com’dan WordPress.org’a Taşıma

Sonuç

İlk bakışta farklı görünse de, WordPress.org ve WordPress.com arasında bazı büyük farklılıklar var. Biz dahil blogcuların çoğu, kendi kendine barındırılan sürümü öneriyor. Bununla birlikte, siteniz üzerinde tam bir özgürlük ve kontrol elde edersiniz. Yine de bu, herkes için en iyisi olduğu anlamına gelmez. Bu makalede ele aldığımız tüm farklılıkları inceledikten sonra, hangi sürümün size ve blogunuza daha uygun olduğuna karar vermek size kalmıştır..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map