WordPress İçerik Yönetim Sistemi (CMS) nedir?

ne-wordpress.png olduğunu


WordPress ile daha önce hiç çalışmamış olsanız bile, bu içerik yönetim sistemi (CMS) hakkında duyma şansınız yüksektir. 2003’teki ilk bebek adımlarından bu yana, WordPress hızla popülerlik kazandı ve bir web sitesi veya blog oluşturma ve yönetme konusunda en iyi ve en çok kullanılan yazılım çözümlerinden biri haline geldi. Bugün, WordPress hem yeni başlayanlara hem de profesyonellere hitap ediyor; bir hobi, tam bir kariyer veya aradaki bir şeyle size yardımcı olabilir.

WordPress ile ilk blogunuzu oluşturmaya karar verdiğinizde, WordPress.com ve kendi kendine barındırılan WordPress (WordPress.org). Aşağıdaki metinde, WP.com sürümünden önce geldiği için WP’nin kendi kendine barındırdığı sürümüne odaklanacağız.

WordPress’in kısa tarihi

Geliştiriciler, başlangıçta WordPress’i PHP dilinde yazılmış bir blog aracı olarak hayal ettiler, bu da insanların basitçe bir tasarım seçerek, metin, resim veya takvimler görüntüleyecek birkaç widget seçerek ve içerik ekleyerek hızlı bir şekilde blog oluşturmasına yardımcı oldu. Yeni şaheserler yazmak (veya kediler hakkında yazmak, daha muhtemel olan) için kullanıcı dostu bir ortam sağlamak için oluşturuldu. WordPress’in daha büyük insan gruplarını çekmeye başlaması ve popüler hale gelmesi yıllar aldı.

Sürümüne göre, ücretsiz çalışan, çalışkan bireyler, ilk fikrini aşan bir platform geliştirdi. Basit bir blog aracı kendini şekillendirmeye başladı tam bir içerik yönetim sistemi (CMS). Başlangıçta “bloglama aracı” sürümü olarak sürümüne göre reklamı yapılmasına ve iletilmesine rağmen, e-ticareti, haber sitelerini ve temelde başka herhangi bir siteyi destekleyen bir platforma dönüştü. Bu, daha büyük bir web geliştiricisi havuzuna çekici geldi ve gerçekten başladı.

Bu nedenle, İnternet’teki neredeyse her dördüncü web sitesi, kendini güçlendirmek için WordPress’in yardım elini kullanıyor.

WordPress popüler

Göre w3Techs, WordPress, tüm web sitelerinin% 28’inden sorumludur ve Joomla, Drupal, Magento ve Blogger gibi rakiplerinden çok daha yaygın olduğu açıktır..

Kullanıcıların, sitelerin, yayınların ve diğer WordPress içeriğinin sayısı onlarca ve yüz milyonlarca kişiye ulaşır. Bu rakamları bile hayal edebiliyor musunuz??

Açık kaynağın gücü

Muhtemelen WordPress tamamen ücretsiz olmasaydı popüler olmayacaktı. Açık kaynaklı bir platform olarak WordPress, ücretli bir ürün olmasından daha fazla kullanıcı çekme şansına sahip oldu. Ayrıca, ücretsiz olarak yeni özellikler üzerinde çalışan yüzlerce yetenekli geliştirici herkesin WP için sürekli desteğin tadını çıkarmasına izin verdi. En iyi yanı, bunu sormanıza bile gerek kalmamasıdır. Geliştiriciler, hataları düzeltmeye ve düzenli olarak yeni özellikler sunmaya devam ediyor.

Açık kaynak kavramı nedeniyle, WordPress 50’den fazla dil! Yine de biraz çalışmaya ihtiyaç duyan düzinelerce çeviri var. Ayrıca aktif olarak katılabilirsiniz CMS çevirisi kendi dilinize.

Güç rakamlarda

Sosyal medya tarafından yönetilen dünyada, bir topluluk halkı kadar güçlüdür. Ve bu, WordPress’in gerçekten kalabalığın arasından sıyrıldığı bir şey. Başından beri, WordPress kullanıcılarına karşı nazik olmuştur. Benzer projeler üzerinde çalışan insanları birbirine bağlamaktadır ve her zaman topluma yöneliktir. Bir blogdan para kazanan eksiksiz bir yeni başlayan veya deneyimli bir profesyonelseniz, kendisine adanmış çok sayıda sosyal grup sayesinde WP ile kendinizi evinizde hissedeceksiniz.

WordCamp San Francisco

Çok sayıda site ve forum var ( orijinal WordPress forumu) yeni şeyler öğrenebileceğiniz, insanlarla tanışabileceğiniz ve web sitenizi büyütebileceğiniz bir yer. WordPress bile insanları evlerinden çıkarmayı başardı; var sayısız WordCamp – bu özel içerik yönetim sistemiyle ilgilenen kadın ve erkekleri birbirine bağlayan organize etkinlikler. Nerede yaşarsanız yaşayın, mahallenizde bir yerde gerçekleşen yıllık bir etkinlik olması ihtimali.

Kodlama yapmadan bir site oluşturma

Tüm bu geliştiriciler, kullanıcıların gerçekten istemiyorlarsa tek bir kod satırı yazmak zorunda kalmadıklarından emin oldular. Yani, sadece web hakkında bilgi edinmeye başlıyorsanız, bir web sitesi oluşturmak veya sadece yeni bir şey öğrenmek istiyorsanız, ilk başta korkutucu ve karmaşık görünebilecek bir dünyaya kendinizi rahatlatmanın harika bir yoludur..

WordPress kullanıcı dostudur

İlk web sitenizi birkaç saat içinde oluşturabilirsiniz ve HTML, CSS, PHP veya MySQL’in ne anlama geldiğini bile bilmenize gerek yoktur. Blogunuzu ayarlamak için yardıma mı ihtiyacınız var? Size Yardım Edelim!

Arkadaşlarınızdan “WP kullanmanız” gerektiğini veya “WP en iyisi” olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bunlar, bir İYS’den neye ihtiyacınız olduğuna veya ne tür bir site oluşturduğunuza bağlı olarak değişime uğrayan açık görüşlü görüşlerdir. Bununla birlikte, neye ihtiyacınız olursa olsun, en azından WordPress’i kullanmayı ve kullanmayı öğrenmeyi garanti etmeliyiz. WP’ye girmek ve bir şeyler yapmaya başlamak kolaydır, ancak aynı zamanda, biraz öğrendikten sonra sonsuz olasılıkların olduğunu ve burada kalmak için olduğunu fark edersiniz – WP, gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Bir kariyer arıyorsanız, WP’yi de düşünün. Ve hayır, programcı olmanıza gerek yok. Yazma, çeviri, yönetme, tasarım – hepsi WP’ye dayalı ve etrafında yapılabilecek işler – sadece temel bilgileri öğrenmeye başlamanız gerekiyor.

Sonuç

WordPress, blog ve web siteleri geliştirmek için en popüler platform haline geldi. Bunun birçok nedeni var ve bu makalede bunlardan sadece birkaç tanesinden bahsettik. Artık WordPress ile tanıştığınıza göre, daha da iyi tanımanın zamanı geldi. Yeni web sitenizi WordPress ile başlatmaya karar verirseniz, bizimle kalın; yeni maceranızın her adımında size yardımcı olacağız.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map