WordPress Blogunu Hızlandırma Hakkında 21 İpucu

WordPress Web Sitesini Hızlandırma Hakkında 21 İpucu


İnternette gezinirken, muhtemelen web sitesi hızını fazla düşünmüyorsunuz. İnternet bağlantınız yeterince iyi ise, muhtemelen her siteyle ilgili hız konusunda yalnızca iki sonucunuz vardır – site yeterince hızlıdır veya değildir. İnternet kullanıcılarının çoğu WordPress web sitenizi bu şekilde görecek. Belirli bir ziyaretçi için çekici olsa bile, blog yeterince hızlı yüklenmiyorsa, o ziyaretçiyi kaybedersiniz. Kesinlikle. İşte bu yüzden WordPress sitenizi mümkün olduğunca hızlı hale getirmek için elinizden gelen her şeyi yapmanız gerekiyor.

Varken bir siteyi hızlandırmanın çeşitli yolları, bazıları teknik bilgi gerektirecek, bazıları sizden toplam özveri isteyecek, bazıları ise çok pahalı olacak.

Her zaman olduğu gibi, WordPress size bu konuda yardımcı olabilir. Sadece WordPress sürekli gelişmekle kalmıyor, eklentiler, temalar ve barındırma şirketleri de sürekli gelişiyor. Bu makalede, WordPress web sitenizi nasıl hızlandıracağınızı göstermek üzereyiz. Site hızını etkileyen birçok faktör vardır ve sitenize bağlı olarak, önümüzdeki birkaç dakika içinde hızı artırabilirsiniz.

 1. Önbellek eklentisi kullanma
 2. Görüntüleri optimize edin
 3. Ana sayfayı optimize edin
 4. Google Haritalar’ı doğru şekilde yükleyin
 5. Veritabanlarını temizleme ve optimize etme
 6. Kaynak koddaki gereksiz karakterleri kaldırın (simge durumuna küçültün)
 7. Hızlı bir WordPress teması seçin
 8. Gereksiz eklentiler yüklemeyin
 9. Daha büyük yayınları böl
 10. Yayın revizyonlarının sayısını sınırla
 11. PHP7 sürümüne yükseltin. şimdi!
 12. Tarayıcı önbelleğini değiştirme
 13. Statik kaynaklardan sorgu dizeleri nasıl kaldırılır
 14. HTTP isteklerinin sayısını azaltın
 15. Gravatars kullanmayın
 16. Kullanmıyorsanız yorumları kaldırın
 17. Emojileri kaldır
 18. WordPress’te CSS Sprite Kullanın
 19. Sosyal medya düğmelerinin sayısını sınırla
 20. Kullanmadığınız komut dosyalarını ve stilleri kaldırma
 21. Yerleştirmeleri Devre Dışı Bırak

Contents

1. Önbellek eklentisi kullanın

Bir önbellek eklentisi yükleyip kurarak, sitenizin hızındaki değişikliği anında hissedebilirsiniz. Tüm web sitelerinde sık sık değişmeyen bölümler bulunur. İster bir resim, ister CSS veya JS dosyası olsun, bir önbellek eklentisi bu dosyalarla ilgilenebilir, böylece bir kullanıcı sitenizi her açtığında sunucudan indirilmeleri gerekmez. Bu çoğunlukla, zaten bu dosyaları depolayacak olan ziyaretçilerin geri gelmesine yardımcı olur.

Çok sayıda WordPress önbellek eklentisi var, ancak sadece birkaç popüler eklenti var. İyi haber şu ki, bu eklentiler iyi kodlanmış, sitenizi anında hızlandıracak ve tamamen ücretsiz olacaklar! İş için en popüler eklenti W3 Toplam Önbellek 1 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip. Bu etkileyici! Aynı şeyi yapabilen başka eklentiler de var. WP En Hızlı Önbellek eklentisi önceki makalelerimizden birinde daha önce bahsettiğimiz.

2. Görüntüleri optimize edin

İster ana sayfanızda yalnızca bir resim ister göstermek istediğiniz fotoğraf galerisinin tamamı olsun, optimize edilmemiş resimler web sitenizi büyük ölçüde yavaşlatabilir. Diyelim ki yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebilen bir kamera kullanıyorsunuz. Bu fotoğraflar muhtemelen 2 MB’tan fazla olacaktır ve 4 MB sınırını kolayca aşabilirler. Modern akıllı telefonlardan gelen görüntüler bile büyük dosyalar oluşturur. Bunu düşünmüyorsanız ve sadece bir resim yüklerseniz, sitenizdeki yükü hayal edin.

Sadece 2MB veya 4MB “ağır” olan bir resim ekleyerek, kullanıcılarınızın sitenizi açtıktan sonra bu resmi indirmesi gerekir. Geniş bant bağlantıdan gelen kullanıcılar çok fazla bir şey hissetmezken, daha düşük İnternet hızlarına sahip olan kullanıcılar acı çekecektir. Sadece bu da değil; Google bile daha yavaş yükleme sürelerinde kaşlarını çatır, böylece sayfa sıralamanız uzun vadede zarar görebilir.

Görüntüleri çok kolay bir şekilde optimize edebildiğiniz için bu bir sorun olmamalı. Her şeyden önce, en son çalışmanızı sergilemiyorsanız ve görüntüleri tam çözünürlükte görüntülemeniz gerekmiyorsa, çözünürlüğü düşürerek başlayın. Örneğin, temanız maksimum 800 piksel genişlik gösteriyorsa, resminiz bundan daha geniş olmamalıdır. Boyutu değiştirebilir, hatta bir resmi kırpabilirsiniz. Ayrıca, resimleri optimize etmenize yardımcı olabilecek birçok araç ve uygulama da vardır. Photoshop gibi görüntülerinize mucizeler yaratabilen ve bunları özellikle web için optimize edebilen profesyonel bir yazılım kullanmak ya da basit bir çevrimiçi araç kullanmak istiyorsanız, görüntülerinizi optimize etmelisiniz..

Ayrıca birçok WordPress eklentisi var WP Smush – Görüntü Optimizasyonu görüntüleri sizin için otomatik olarak optimize edebilir.

3. Ana sayfayı optimize edin

Ana sayfanız önemli bir sayfadır. Bir kişi ana sayfaya gelmese bile, büyük olasılıkla diğer yayınlarınızdan ve sayfalarınızdan ziyaret etmek isteyecektir. İşte bu yüzden ana sayfanın doğru şekilde optimize edildi. Daha önce de belirtildiği gibi, web sitenizdeki resimlere dikkat edin ve optimize edildiğinden emin olun. Yayınlarınız için daha büyük olanları göstermek yerine daha küçük alıntılar kullanın. Yayınlardaki resimleri gösterme; bunun yerine bir yayındaki ilk resimden önce bir “daha fazla bilgi” bağlantısı bırakın. Sitenizi yavaşlatabilecek çok fazla kenar çubuğu ve altbilgi widget’ı kullanmayın.

4. Google Haritalar’ı doğru bir şekilde yükleyin

Google Haritalar Widget'ı
Konum göstermek için Google Haritalar’ı kullanıyorsanız etkileşimli haritanın sizi yavaşlatmadığından emin olun. Web sitenizdeki basit bir harita 2 MB’a kadar sürebilir ve bu da ziyaretçilerinizi haritaya ilgi duymasalar bile ek veri indirmeye zorlar.

Ancak WordPress kullanıyorsanız, bu görev daha da kolay olabilir. Evet, hakkında konuşuyoruz Google Haritalar Widget eklentisi haritanızdan küçük resim oluşturabilir. Bunu yaparak, sitenize Megabyte veya iki yerine yalnızca birkaç Kilobayt veri ekleyeceksiniz. Bu, web sitenizin hızı üzerinde büyük bir etki yaratırken, harita ile ilgilenen ziyaretçileriniz tam Google Haritalar deneyimine sahip olabilir..

5. Veritabanlarını temizleyin ve optimize edin

WordPress, sorunsuz çalışması için gereken her şeyi depolamak için veritabanlarını kullanır. Bir süre sonra, bu veritabanları oluşturulmaya başlayacak ve sitenizi yavaşlatmaya başlayacaktır. Veritabanlarını temizleyip optimize ederek WordPress sitenizi hızlandırabilirsiniz. Neyse ki, her bir veritabanını manuel olarak açmanız ve orada depolanan binlerce satır boyunca dolaşmanız gerekmez, ancak rahatlayabilir ve işi başka bir WordPress eklentisine bırakabilirsiniz. Bu durumda, WP-Optimize eklentisi ücretsizdir ve PhpMyAdmin’e ihtiyaç duymadan çalışabilir.

6. Gereksiz karakterleri kaynak kodundan kaldırın (simge durumuna küçültün)

Kaynak kodu binlerce satır içerebilir. Ek temalar, eklentiler ve özel işlevler ekleyerek, sayı hızla büyür ve sitenizin hızını etkiler. Kod genellikle yararlı olsa da, kaynak kodunda bulunabilecek ve sizi yavaşlatabilecek birçok gereksiz karakter vardır. İster bir grup beyaz boşluk karakteri, ister yeni satır karakteri, yorum isterse blok sınırlayıcı olsun, WordPress sitenizi hızlandırmak için bunları güvenle kaldırabilirsiniz.

Hayır, bu karakterleri manuel olarak silmek için kaynak koduna göz atmanız gerekmeyecek; işi sizin için yapabilen bir WordPress eklentisi var. Önbellek sorunuyla başa çıkmak için W3 Total Cache yüklediyseniz, küçültme için kullanılabilecek bir eklentiniz zaten var. WP web sitenizdeki kodu küçültebilen bir başka popüler eklenti Autoptimize.

Bir WordPress web sitesini hızlandırmak zaman alır. Saniyenin küçük bir kısmını yükleme süresinden çıkarmak için geliştirebileceğiniz çok şey var. Ancak, sitenizin hızı hem ziyaretçilerin hem de arama motorlarının bakış açısından önemlidir. Ve, sitenizden en iyi şekilde yararlanmak için farklı teknikler ve eklentiler kullanmanız gerekse de, buna değer olacaktır..

Ayrıntılara girmeden önce, en iyi barındırma seçeneğine sahip olduğunuzdan emin olun. Hızlı bir siteye sahip olmanız gereken ilk adım budur.

Şimdi, CSS ve JavaScript dosyalarını manuel olarak nasıl küçültebileceğimizi gösterelim ve ayrıca sitenizi hızlandırmanıza yardımcı olacak iki eklentiyi listeleyelim. hazır?

Küçültme nedir?

Dosyalarda ellerinizi kirletmeden önce, WordPress’te CSS ve JavaScript dosyalarını küçültmenin ne anlama geldiğini hızlı bir şekilde görelim. Muhtemelen bildiğiniz gibi, WordPress’in düzgün çalışması için düzinelerce dosya var. Yeni temalar ve eklentiler eklediğinizde, sayı büyümeye devam eder. Aynı zamanda, web sitenizin hızı azalmaya devam ediyor. Neyse ki, WordPress’e, temalara ve eklentilere güç veren kod hakkında endişelenmenize gerek yok. Ancak, bu dosyaları daha küçük hale getirebileceğinizi ve böylece blogunuzun hızını artırabileceğinizi bilmelisiniz.

Küçültme, gereksiz karakterleri koddan kaldırma işlemidir. İşlem, etkilenen dosyaları küçültebilir, ancak işlevselliğini değiştirmez.

WordPress’te CSS ve JavaScript dosyalarını küçültdüğünüzde, beyaz boşluklar, yeni satır karakterleri, yorumlar ve sınırlayıcıları engeller. Koddan kaldırılan her karakter için sitenizi biraz hızlandıracaksınız. Aşağıda, küçültme işleminden önce ve sonra basit bir CSS kodu örneği.

Küçültmeden önce CSS kodu

vücut {
marjı: 10px;
color: # 333333;
Arka plan: mavi;
}

Bu insan gözünde çok daha kolay olmasına rağmen, bir makinenin kodu yorumlaması gerekmeyen karakterler kullanır.

Küçültmeden sonra CSS kodu

body {margin: 20px; color: # 333; arkaplan: mavi}

Bir bilgisayara, bu kod daha önce gösterilenle aynı görünüyor. Yeni satırlar, bilgisayarın kodu düzgün bir şekilde çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu bir şey değildir. Renge bir göz atarsanız, birkaç sayıyı bile kaldırdığımızı görebilirsiniz; bir bilgisayar hala doğru rengi bilir. Son öğeden sonra noktalı virgül olmadığına dikkat edin. Bu basit örnekte birkaç karakteri kaldırdık ve kodu küçülttük. Şimdi binlerce kod satırınız olduğunda neler olduğunu hayal edin.

CSS ve JavaScript dosyalarını manuel olarak küçültün

WordPress için özel bir tema veya eklenti üzerinde çalışırken, üzerinde çalıştığınız CSS ve JavaScript dosyalarını küçültmek isteyeceksiniz. Bu durumda, işi sizin için yapmak için ek eklentiler yüklemeniz gerekmez. Bunun yerine, yalnızca ihtiyacınız olan dosyaları hızla küçültebilirsiniz. Bunu yaparak, gözleriniz için kolay olan kodu yazma lüksüne kendinize izin verebilir ve daha sonra bunu mümkün olduğunca hızlı yapabilirsiniz. Kodlama konusunda daha ciddiyseniz, CSS ve JS ön işlemcilerini kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu sofistike uygulamalar, kodu yazmanıza ve dosyaları dışa aktardıktan sonra küçültüp kırmanıza yardımcı olabilir.

CSS’yi manuel olarak küçültme

JavaScript’i manuel olarak küçültme

En iyi minyatür WordPress eklentileri

Yukarıda gösterdiğimiz hizmetler, özel kodunuzla harika bir iş çıkarır. Ancak WordPress sitenizdeki tüm dosyaları küçültmek istiyorsanız, sunucunuzdaki her dosyayı incelemek pratik olarak gülünç olacaktır. Bazı fantastik ücretsiz eklentilerin sizin için WordPress’teki CSS ve JavaScript dosyasını küçültebileceğini bildirmekten mutluluk duyuyoruz. Size en iyisini gösterelim.

Autoptimize

200.000’den fazla etkin yüklemeyle, Autoptimize WordPress sitenizi optimize etme konusunda en popüler seçeneklerden biridir. Diğer şaşırtıcı özelliklerin yanı sıra, eklenti komut dosyalarını, stilleri ve HTML’yi küçültebilir. Sitenizi hızlandırmak için dosyaları sıkıştırır, önbelleğe alır ve kodu taşır.

 1. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin
 2. Adresine git Ayarlar -> Otomatik optimize
 3. Tıkla Gelişmiş ayarları göster
 4. Kontrol edin HTML Kodunu Optimize Edin, JavaScript Kodunu Optimize Edin, ve CSS Kodunu Optimize Edin seçenekleri
 5. Değişiklikleri Kaydet

W3 Toplam Önbellek

Bu popüler eklenti her şeyi yapıyor. Tabii ki, eklenti dosyaları sizin için önbelleğe alır. Ancak, sorgu dizelerini statik kaynaklardan kaldırmakla ilgileniyorsanız, W3 Total Cache bunu sizin için yapar. Benzer şekilde, CSS ve JavaScript dosyalarını minimize edecek ve aynı zamanda yayınlarınız, sayfalarınız ve RSS’leriniz için de aynı şeyi yapacaktır. Sadece kontrol etmelisin.

 1. Eklentiyi yükleyin ve etkinleştirin
 2. Şu yöne rotayı ayarla Performans -> Küçült
 3. Emin olun URL yapısını yeniden yaz kontrol
 4. etkinleştirme HTML ayarları küçült, JS ayarları küçült ve CSS ayarları küçült
 5. Tüm ayarları kaydet

Gördüğünüz gibi, küçültme işlemi oldukça basittir. Bir WordPress eklentisi kullanıyorsanız, gerçekten bir bahaneniz yok. Sitenizdeki CSS ve JS dosyalarını küçültün ve istediğiniz çevrimiçi hız ve performans testine geri dönün. Ziyaretçilerinizden ve arama motorlarınızdan çok daha iyi bir puan ve teşekkür notu alacağınızdan eminiz..

7. Hızlı bir WordPress teması seçin

Sitenizde çalışmaya başlamadan önce, bir WordPress teması seçerken dikkatli olmalısınız. İlk başta, belirli bir tema sadece düzeni ve kullandığı muhteşem görüntüler nedeniyle daha fazla ziyaretçi çekecek gibi görünebilir. Ama ileriyi düşünmeye çalışın; Bulduğunuz en güzel temayı seçmek yerine, farklı tarayıcılardan farklı cihazlardan birkaç temayı test edin.

Bir temanın tüm site hızı için ne anlama gelebileceği sizi şaşırtacak. Sadece çok sayıda görüntü temayı boğamaz, aynı zamanda kodda çok büyük bir fark anlamına gelebilecek çok fazla gizli şey vardır. Her zaman böyle olmasa da, premium temalar daha iyi kodlanmalı ve daha iyi performans göstermelidir.

8. Gereksiz eklentileri kurmayın

Sitenizde çalışmaya başladığınızda, yeni eklentiler yüklemek cazip gelebilir. Yüklemeniz ve çalıştırmanız gereken eklentiler olsa da, sitenizi aşırı yüklememeye dikkat edin. Yeni başlayanlar için, aktif eklentiler kesinlikle sitenizin hızını etkileyecektir.
. Öte yandan, etkin olmayan eklentiler bile yedekleme dosyalarınızın boyutunu etkileyecek değerli alanınızı kaplar. Her şeyi eklediğinizde, hem etkin hem de etkin olmayan eklentiler sitenizin hızına zarar verebilir, bu yüzden gerçekten ihtiyacınız olmayan bir eklentiyi yüklemeden önce iki kez düşünün.

9. Daha büyük yazıları böl

Birçok video ve resminizin olduğu çok uzun yayınlar yazma eğilimindeyseniz, bunları birden fazla sayfaya bölmeyi düşünmelisiniz. Bunun için bir eklenti kullanmanıza gerek olmadığından bu çok hızlı bir şekilde yapılabilir – WordPress sizi ele geçirir, ancak belki de bilmiyorsunuzdur.

10. Yayın revizyonlarının sayısını sınırlayın

Post revizyonlar faydalı bir şeydir. Ancak gerçek şu ki, çoğu kullanıcı bunları hiç kullanmıyor veya her gönderi için birkaç düzeltmeden daha fazlasına ihtiyaç duymuyor. Düzeltmeler bir veritabanında saklanır ve çok sayıda gönderi varsa, orada kaç ek düzeltme olacağını düşünün. Bu kesinlikle WordPress sitenizi yavaşlatacaktır, bu nedenle düzeltme sayısını sınırladığınızdan emin olun, hatta gerekirse tamamen kaldırın.

11. PHP7 sürümüne yükseltin. şimdi!

En fazla sonucu elde etmek için her zaman mümkün olduğunca az iş yapmaya çalışmalısınız. Sitenizi hızlı hale getirmek için optimize etmek farklı değildir. Birkaç tıklama yapabileceğiniz ve siteyi% 20 oranında kolayca hızlandırabileceğiniz zaman, neden yalnızca birkaç milisaniyelik tıraş yapmak için optimizasyon yaparak saatler harcayabilirsiniz. Bizim yöntemimizde sihir yok. Sade, basit ve açık. Uyguladıktan sonra kendinize “bunu neden daha önce yapmadım” diye soracaksınız.

Çok sayıda test PHP7’nin PHP5’ten% 20 daha hızlı gerçek üretim ortamlarında. Genel testlerde% 200 daha hızlı olabilir. Ayrıca daha güvenlidir, yeni kullanışlı özelliklere sahiptir ve WordPress tarafından önerilir. Peki, nasıl yükseltilir?

İyi bir barındırma şirketi kullanıyorsanız, zaten PHP7 kullanıyorsunuz. Ya yakala WordPress Sağlık Kontrolü eklentim veya ile bir dosya yükleyin phpinfo () işlevi. Zaten PHP7’de misiniz? Süper! Sen bittin. PHP5 mi kullanıyorsunuz? Haydi ondan kurtulalım.

CPanel hesabınıza giriş yapın. Kullanışlı bir bağlantınız yoksa, alan adınızın sonuna “: 2083” ekleyin, yani., http://www.mydomain.com:2083. İçeri girdikten sonra, “Yazılım” bölümünde “PHP Seçici”, “PHP Sürümünü Seç” veya “PHP Sürüm Yöneticisi” yazan bir simge arayın. PHP sürüm seçicisini açmak için simgeyi tıklayın. Barındırma şirketinizin neyi etkinleştirdiğine bağlı olarak, hesabın tamamı, belirli alanlar için veya klasör başına düzeyde PHP sürümünü seçebilirsiniz. CPanel’inizde hangi durum etkin olursa olsun, WordPress kurulumunuz için v7.0 veya v7.1’i seçtiğinizden emin olun. “Kaydet” i tıklayın. Değişikliğin etkin olduğunu doğrulamak için sitenizi yenileyin ve hızlanmanın keyfini çıkarın.

PHP7 WordPress

Ama… (mazeretinizi buraya yazınız)

Henüz yeni sürüme geçmediyseniz, mutlaka “iyi” bir nedeniniz vardır. Suç yok, ama hayır, yok! Sahip olduğun mazeretleri yakalım.

Anlamadığım birçok iş ve sunucu ile ilgili şeyler gibi geliyor

Evet, sunucu ile ilgili, ancak cPanel’de nasıl oturum açacağınızı biliyorsanız, gerekli tüm becerilere sahipsiniz. CPanel’de yeni bir e-posta adresi oluşturmak kadar işe yarar. Simgeyi bulun; Tıklayın; açılır menüden yeni bir sürüm seçin; kayıt etmek. Bitti.

Bunu yapmaktan çekinmiyorsanız, sorun değil, barındırma şirketinizle bir destek bileti açın ve sizin için yapacaklar.

Hosting şirketim PHP7’yi desteklemiyor

Bu çok büyük bir sorun! Kocaman! Bu gerçek tek başına ilgili olmayabilir, ancak başka sonuçları da vardır. Bu, eski bir sunucu yazılımı kullandığınız ve barındırma şirketinizin sadece işini yapmadığı anlamına gelir. Yavaş bir siteye sahip olmanın bedelini şu anda ödüyorsunuz, ancak sunucuları sürdürmedikleri için işler dağılmaya başladığında, ciddi kesinti süreleri.

Onlara bir e-posta gönderin ve hesabınızı hemen PHP7’yi destekleyen yeni bir sunucuya taşımasını isteyin. Bunu yapmazlarsa (herhangi bir nedenle), iyi bir WordPress barındırma şirketi bulmalısınız. Korktun ve yapmak istemiyor musun? Göçler konusunda endişeli olmak iyidir, ancak bunu kendiniz yapmak zorunda değilsiniz.

Terbiyeli hosting şirketleri sizin için geçiş yapacak. Cidden, bu bir pazarlama hilesi değil. Onlara eski cPanel şifrenizi veriyorsunuz ve hepsi bu.

WordPress’in PHP7 ile çalışmadığını duydum

Ciddi anlamda!? WordPress, PHP7 veya daha üstünü sunucu gereksinimi olarak açıkça not eder. Yani, uzun hikaye kısa – işe yarıyor.

PHP7 yeni ve deneysel

PHP v7.0 Aralık 2015’te çıktı. Bu pek de yeni değil. PHP5’ten daha iyi denenmiş ve test edilmiş bir yazılım parçasıdır. Daha hızlı, daha fazla özelliği var ve sadece gelecek. Bu sizin için yeterli değilse, PHP5 artık aktif olarak korunmaz.

12. Tarayıcı önbelleğini değiştirerek WordPress hızını artırın

Bir kullanıcı web sitenizi yüklemeye başladığında, tarayıcısı derhal gerekli tüm dosyaları web sitenizin bulunduğu bir sunucudan indirmeye başlar. Kullanıcının internet bağlantı hızına ve sunucu özelliklerine bağlı olarak, site daha hızlı veya daha yavaş yüklenebilir. Tabii ki, her bir taraf siteyi olabildiğince hızlı yüklemek istiyor ve bir yönetici olarak sitenizi hızlı bir şekilde yıldırım yapmak için elinizden geleni yapmanız gerekiyor.

WordPress hızını artırın ve statik dosyaları daha uzun süre önbelleğe alın

Sitenize yapılan ilk ziyaret tamamen internet bağlantısına ve sunucuya bağlıdır, ancak düzenli ziyaretçileriniz için değişiklik yapabilirsiniz. Muhtemelen değişikliklerin yapıldığının farkında olmayacaklar, ancak her zaman sitenizin ne kadar hızlı olduğunu akıllarında tutacaklar. Kendinizi onların yerine koyabilirsiniz – sitelerin her sayfayı yüklemesi birkaç saniye alırsa, içeriğin ne kadar iyi olduğu önemli değil, muhtemelen çok uzun süre yapışmayacaksınız, değil mi??

Önbellek teknolojisi bazı dosyaları sunucudan alır ve yerel bir bilgisayarda depolar. Daha sonra, bir kullanıcı aynı siteyi tekrar ziyaret ederse, tarayıcı depolanan dosyaları kontrol eder ve uzak sunucudan bir kez daha indirmek yerine anında yükler. Bu yükleme süresini çok daha kısaltır, WordPress hızını artırır ve ziyaretçiyi çok daha mutlu eder.

Aşağıdaki kodu kullanarak WordPress’e statik dosyaları daha uzun süre önbelleğe almasını söyleyebilirsiniz. Kodu kopyalayıp yapıştırmaya başlamadan önce, yeniden düşünmek için bir dakikanızı ayırın – web sitenizde ne sıklıkta değişiklik yaptığınız, ne tür içeriğiniz var ve önbelleği uzatırsanız sitenize gerçekten yardımcı olabilir?

  1. .Htaccess dosyasını açın
  2. Aşağıdakileri kopyalayıp yapıştırın:
# Tarayıcı Önbelleğe Alma

Etkin Durumlar
ExpiresByType image / jpg "erişim 1 yıl"
ExpiresByType image / jpeg "erişim 1 yıl"
Yazı Tipi / gif "erişim 1 yıl"
Resimli / png "erişim 1 yıl"
Metin süresi / css "erişim 1 ay"
ExpiresByType uygulaması / pdf "erişim 1 ay"
ExpiresByType metin / x-javascript "erişim 1 ay"
ExpiresByType uygulaması / x-shockwave-flash "erişim 1 ay"
ExpiresByType resim / x-icon "erişim 1 yıl"
Varsayılan "erişim 2 gün"
 1. Değişiklikleri Kaydet

Değişiklikleri kaydettikten sonra, sunucunuz bu dosyaları yerel olarak depolamak için erişim süresini değiştirecektir. .Htaccess dosyasını kendiniz değiştirmek konusunda rahat değilseniz, basit bir eklenti kullanarak da bunu yapabilirsiniz..

13. WordPress’te statik kaynaklardan sorgu dizeleri nasıl kaldırılır ve sitenizi hızlandırır

WordPress sitenizi hızlandırmaya ve optimize etmeye çalışıyorsanız, muhtemelen size yardımcı olabilecek farklı çevrimiçi teşhis araçlarına rastladınız. Testleri yapmanızı öneririz; size web sitenizin ne kadar iyi performans gösterdiğini söyleyeceklerdir ve bu araçların çoğu size sitenizin hızıyla ilgili ayrıntıları gösterecektir..

Örneğin, GTmetrix, hangi görüntülerin sitenizi yavaşlattığını gösterecektir. Stil sayfalarının ve komut dosyalarının yükleme hızını, küçültme ile ilgili ayrıntıları ve çok daha fazlasını size söyleyecektir. Birçok WordPress kullanıcısının listenin başında bulduğu şeylerden biri (sorunun mümkün olan en kısa sürede çözülmesi gerektiği anlamına gelir) “sorgu dizelerini statik kaynaklardan kaldırın”. Bu bölümde, web sitenizin hızını artırmak için sorgu dizelerinin ne olduğunu ve bunları hızlı bir şekilde nasıl kaldıracağımızı kısaca açıklayacağız.

Sorgu dizeleri nedir

Sorgu dizeleri, soru işareti (?) Veya “ve” (&) simgesinden sonra bulabileceğiniz URL’lerin parçalarıdır. Tarayıcılar veya harici uygulamalar genellikle ek parametreler eklemek için bu parçaları URL’lere ekler.

Örneğin, sorgu dizeleri kullanarak bir WordPress eklentisi URL’den farklı değerler geçirebilir, böylece diğer uygulamalar ve hizmetler bunları kullanabilir.

https://firstsiteguide.com/?utm_source=twitter&utm_medium=cpm&utm_campaign=twitter

Çoğu zaman, bir reklamı, sosyal medyadan veya e-posta gelen kutunuzdan tıkladıktan sonra, sorgu dizeleriyle oldukça uzun bir URL göreceksiniz. Analiz hizmetlerine ziyaretinizin kaynağını söylemek için diğer hizmetler (ve insanların kendileri) UTM – kaynakları, medyayı ve kampanyaları tanımlayan belirli sorgu dizeleri. Pazarlamacılar bunu kampanyalarının etkinliğini izlemek için kullanıyor. Ve bu tamamen normal bir şey; bu tür sorgu dizeleri hakkında endişelenme.

Sorgu dizelerini neden ve ne zaman kaldırmalısınız?

GTmetrix, sorgu dizelerini statik kaynaklardan kaldırır

Sorgu dizeleri dinamik öğelerin önemli bir parçası olsa da, statik kaynaklarda kullanılıyorlarsa WordPress sitenizi yavaşlatabilirler. Sitenizdeyken bir tarayıcı konsolu açtıysanız, web sitesinin sürüm numaralarını komut dosyaları ve stiller gösterdiğini görmüş olabilirsiniz. Bu tanıdık gelebilir:

/wp-includes/css/dashicons.min.css?ver=4.4.2

Bazı proxy önbellek sunucuları ve CDN’leri bu tür kaynakları önbelleğe alamaz. Bu, bir siteyi her açtığınızda sunucunun dosyayı tekrar tekrar göndermesi gerektiği anlamına gelir. Bu bir siteyi muazzam bir şekilde yavaşlatan bir şey. Sadece bir sorgu dizesi fazla bir fark yaratmaz, ancak bunlardan birkaçını biriktirdiğinizde işler ciddileşebilir. Sonunda sorunu çözmenin ve sorgu dizelerini statik kaynaklardan kaldırmanın zamanı geldi.

Statik kaynaklardan sorgu dizeleri nasıl kaldırılır

Sorgu Dizesi

WordPress’te sorgu dizelerini statik kaynaklardan kaldırmak için birkaç teknik vardır ve bunları size göstermek üzereyiz. Bunu basit bir işlevi kopyalayarak yapabilir veya sorunu sizin için çözecek birkaç WordPress eklentisi kullanabilirsiniz. Hangi tekniği seçerseniz seçin, yanılmayacaksınız – önümüzdeki birkaç dakika içinde sorgu dizelerini statik kaynaklardan kaldıracak ve sitenizi kısa sürede hızlandıracaksınız.

Basit bir işlev ekleyin

İlk yöntem, basit bir işlevi kopyalamanız ve function.php dosyanıza yapıştırmanızı gerektirir. Oraya bir işlev eklediyseniz, bunun o kadar büyük bir anlaşma olmadığını zaten biliyorsunuz. Ancak bu ilk kez yapıyorsanız, dosyadaki küçük bir hata sitenizi kullanılamaz hale getirebileceğinden lütfen fazla dikkat edin. Güvende hissetmek için lütfen devam etmeden önce dosyanın bir yedeğini oluşturun.

  1. Function.php dosyasını açın ve düzenleyin
  2. Aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın:
işlev _remove_script_version ($ src) {
$ parts = explode ('? ver', $ src);
$ parçalar [0] döndürür;
}
add_filter ('script_loader_src', '_remove_script_version', 15, 1);
add_filter ('style_loader_src', '_remove_script_version', 15, 1);
 1. Değişiklikleri Kaydet

W3 Total Cache için seçeneğin işaretini kaldırın

W3 Total Cache, şu anda bir milyondan fazla etkin yüklemeyi sayan popüler bir eklenti olduğundan, zaten eklentiyi kullanmış olmanız mümkündür. Bu durumda, ayarlardan bir seçeneğin işaretini kaldırmanız yeterlidir:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Performans -> Tarayıcı Önbelleği
 2. İşaretini kaldırın Ayarlar değiştikten sonra nesnelerin önbelleğe alınmasını önleme seçenek
 3. Değişiklikleri Kaydet

Statik Kaynaklar eklentisinden Sorgu Dizelerini Kaldır’ı kullanma

Kodu function.php dosyasına kendiniz eklemeyi sevmiyorsanız, iş için ücretsiz bir eklenti kullanabilirsiniz. Statik Kaynaklardan Sorgu Dizelerini Kaldır koda dokunmanıza gerek kalmadan aynı şeyi yapacak hafif ve basit bir eklentidir.

Eklentiyi yükleyin, etkinleştirin ve işiniz bitti. Eklentiyi etkinleştirdiğiniz anda sorgu dizeleri statik kaynaklardan kaldırılır.

Kullandığınız teknik ne olursa olsun, sorgu dizelerini kaldırmak zor bir iş olmamalı. Artık bittiğine göre, puanın (ve sitenizin hızının) iyileşip iyileşmediğini ve nasıl geliştiğini görmek için istediğiniz hız ve performans aracında başka bir tarama yapabilirsiniz..

14. HTTP isteklerinin sayısını azaltın ve WordPress sitenizi hızlandırın

Bir web sitesi yüklemek için gereken tek şey düğmenin bir tıklaması olsa da, bilgisayarların işleyebileceği çok daha fazlası var. Bir sayfa önünüzde görüntülenene kadar bir tıklama ve bir saniye sunucuya yüzlerce HTTP isteği olmasa bile düzinelerce gizlenebilir. Açıkçası, daha fazla bilgi ileri geri giderse, bir sitenin yüklenmesini beklemek zorunda kalacaksınız. Sitenizi hızlandırmak için yapabileceğiniz en kolay şeylerden biri iyi bir hosting şirketine sahip olmaktır. Ancak WordPress web sitenizi hızlandırmak için daha da derine inmeye karar verdiğinizde, HTTP isteklerine dikkat etmelisiniz..

Yeni başlayanlar için, belirli bir sayfayı yüklemek için kaç istek gerektiğini görmek üzere web sitenizi test etmelisiniz. Farklı test yöntemleri vardır. Size tüm olasılıkları göstermek yerine, siteye bir URL girmeniz yeterli olacaktır. HTTP İstekleri Denetleyicisi. Sonuçları hemen alacaksınız ve umarım 30’dan fazla ish isteğiniz olmaz. Bunu yaparsanız, HTTP isteklerinin sayısını azaltma ve WordPress sitenizi hızlandırma zamanı.

HTTP İstekleri Denetleyicisi

15. Gravatarları kullanmayın

WordPress’in varsayılan yorum sistemini kullanıyorsanız Gravatars’ı da kullanıyorsunuz. Şimdi, ayda birkaç yorum alırsanız, bunun sizi fazla ilgilendirmesi gerekmez. Ancak ziyaretçileriniz makalelerinizin altına hızlı notlar bırakmak istiyorsa, Gravatars’ı resimden kaldırmayı düşünmelisiniz.

Her Gravatar görüntüsünün sunucuya başka bir HTTP isteği eklediğini söyledikten sonra, tek bir sayfada yüz yorumdan daha fazlasına sahip olduğunuzda ne olacağını hayal edin? Tahmin edin, orada olması gerekmeyen yüzden fazla ek istek olduğunda neler olur – evet, siteniz yavaşlar.

HTTP istekleri Denetleyicisi

Her yorumun yanında bu küçük resimlere ihtiyacınız yoksa, şuraya gidin: Ayarlar -> Tartışma -> Avatarlar yorumlarda avatar gösterme seçeneğinin işaretini kaldırın. Bu kadar kolay. Sadece avatarlarınız olması durumunda, WordPress için işleri farklı şekilde ele alacak bir 3. taraf yorumlama sistemi kurmayı düşünmelisiniz. Örneğin, Disqus, avatarları çok daha hızlı gösterme işini yapan popüler bir seçimdir.

16. Kullanmıyorsanız yorumları kaldırın

Tahmin edebileceğiniz gibi, yorumları kullanmak ek dosyalar gerektirir. Varsayılan yorum sistemini kullanıyorsanız, hiçbir şey yapmanız gerekmez; bu, avantajınız olan bir şeydir ve bu ekstra istek haklıdır. Ancak sitenizdeki yorumları kullanmamanız veya farklı bir yorum sistemi kullanmanız durumunda yorum-cevap komut dosyasını kaldırmanız gerekir. Bunu yapmak için, function.php dosyasına aşağıdaki işlevi kopyalamanız gerekir:

function comments_clean_header_hook () {
wp_deregister_script ('yorum-cevap');
}
ADD_ACTION (init ', 'comments_clean_header_hook');

17. Emojileri kaldırın

Evet, emojiler sevimli. Evet, herkes bunları bilgisayarlarında, akıllı telefonlarında ve tabletlerinde kullanıyor. WordPress bunları 4.2 sürümünde tanıtmasına rağmen. bu demek değil gülen yüzlerin olması için sitenize ek bir JS dosyası yüklemeniz gerekir. Sitenizin hızı emojilere sahip olmaktan daha önemli olmalıdır (onlarsız yaşayamazsanız).

18. WordPress’te CSS Sprite Kullanın

Bir sayfayı test ederken görebileceğiniz gibi, her resim bir HTTP isteği gerektirir. Bu, resimleri kaldırmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak onlara bakmanız gerekir. Sitenizin hızı söz konusu olduğunda, WordPress için görüntüleri nasıl optimize edeceğinizi öğrenin. Ancak istekler söz konusu olduğunda, CSS Sprite’ları oluşturarak bu HTTP isteklerinin sayısını azaltabilirsiniz.

Eğer gidersen SpriteMe’yi kullandığınız bir sayfadan tüm resimleri seçebilir ve bunları tek bir dosyada birleştirebilirsiniz. Resimlerin bağlantılarını değiştirdikten sonra, resim boyutuna kadar eklersiniz, ancak aynı zamanda istek sayısını da azaltırsınız. Bu çelişkili gelebilir, ancak aslında işleri hızlandırabilirsiniz – bir sunucu düzinelerce talebe cevap vermek yerine tek bir büyük dosyayla daha iyi çalışır.

19. Sosyal medya düğmelerinin sayısını sınırlayın

Sosyal medya her web sitesinin standart bir parçası haline geldi. İster küçük bir kişisel siteniz, ister iş siteniz olsun, ister düzinelerce yazarla bir portal işletiyor olun, siteye sosyal medya bağlamanız gerekir. Sorun değil ve bunu yapmalısın.

Ancak sosyal düğmeleri göstermeye gelince, daha azı daha fazladır. Bir düzine ağda hesap açmış olsanız da, yalnızca en çok beslediğiniz kişiler için düğmeleri görüntüleyin. Her düğme kendi resmini ve sitenizi yavaşlatabilecek ek dosyaları yükler.

20. Kullanmadığınız komut dosyalarını ve stilleri kaldırın

Komut dosyalarını ve stilleri kaldırın ve sitenizi hızlandırın

Ortalama bir WordPress kullanıcısının arka planda neler olduğuna dair bir fikri yok. Bir sitedeki komut dosyaları ve stilleri düşünmek için zamanı olan var mı? Sizi bunun için suçlamıyoruz, ancak şimdi dikkatinizi çektiğine göre, sitenizi ihtiyacınız olmayan komut dosyaları ve stiller için kontrol etmek için biraz zaman ayırın.

Uzman olmanıza gerek yok. Size, sayfalarınızın her birine yüklenen tüm komut dosyalarını ve stilleri gösterecek düzgün bir küçük eklenti gösterdik. WP Asset CleanUp uygulamasını kullanarak, artık ihtiyacınız olmayan dosyaları kolayca tanıyabilir ve hızlı bir şekilde boşaltabilirsiniz. WordPress ile daha fazla deneyiminiz varsa, eklenti verileri izole etmenize yardımcı olur ve daha sonra dosyaları el ile silebilirsiniz. Değilse, fişi bırakın ve sizin için komut dosyalarını ve stilleri işlemesine izin verin.

21. Yerleştirmeleri devre dışı bırak

Kullanıcı deneyimini iyileştirmek için WordPress geliştiricileri, Youtube gibi farklı servislerden videolar yerleştirmenize izin veren yeni bir JS dosyası tanıttı. Görsel ve tweet’leri, bağlantıyı yalnızca Görsel Editör’e yapıştırarak aynı şekilde gömebilirsiniz..

Bu özellik harika bir özellik olsa da, birçok kişi bunu kullanmaz. Sitenizi hızlandırmaya çalışıyorsanız, bir isteği kaldırmak videonun önizlemesine sahip olmaktan daha önemlidir. Hangi videoyu gömdüğünüzü biliyorsunuz, bu yüzden bu önizlemeye sahip olmanıza gerek yok, değil mi??

Kod konusunda iyi değilseniz ve sadece bir eklenti yüklemeniz gerekiyorsa, yerleştirmeleri kaldır sitenizden. Yalnızca kopyalamanız gereken birkaç kod satırını işleyebiliyorsanız, aşağıdaki işlevi kullanın ve function.php dosyanıza koyun:

speed_stop_loading_wp_embed () {işlevi {
if (! is_admin ()) {
wp_deregister_script ( 'wp-gömmek');
}
}
add_action ('init', 'speed_stop_loading_wp_embed');

Acele etmeyin ve istenmeyen HTTP istekleri için WordPress sitenizi kontrol edin. Sadece birkaç sayfa için sayıyı azaltsanız veya yüklemeniz gerekmeyen bir dosya bulsanız bile, bu başarılı olacaktır. Endişelenme; kullanıcılarınız hız artışı, arama motorları.

Sonuç: Blog hızınıza her zaman dikkat edin

Sitenizdeki yalnızca birkaç şeyde değişiklik yaparsanız bunlardan faydalanabilirsiniz. Bu makalede tarif ettiğimiz adımlar tamamen ücretsizdir, bu yüzden denemek zarar vermez. Yine de sitenize dikkat etmeyi unutmayın; WordPress, temalar ve eklentileri düzenli olarak güncelleyin ve blogunuzu asla ihmal etmeyin.

Bazen, optimize edilmiş bir site bile hızlı çalışmayabilir. Bu durumda, başka bir hosting şirketi aramak veya yönetilen veya adanmış bir sunucu için ekstra para ödemeyi düşünmek zorunda kalacaksınız..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map