WordPress Blogu Nasıl Başlanır: Yeni Başlayanlar için Adım Adım Kılavuz

Bir WordPress blogu başlatın


“Blog” teriminin İnternet üzerinden yayılmasından yıllar önce bile, insanlar farklı çevrimiçi formatlarda kişisel hikayeler yazıyordu. 90’lı yıllarda, bireyler duygularını ifade edebildikleri ve bilgi paylaşabildikleri çevrimiçi dergiler ve günlükler yazıyordu. O zamandan beri, bu günlükler tüm blog endüstrisine dönüştü ve bloglar hızla herkesin takip etmek istediği bir trend haline geldi.

Kendi WordPress blogunuzu nasıl başlatacağınızı öğrenmenin zamanı geldi.

Bugün, bloglar kendinizi ifade etmenin bir yolu olmaktan daha fazlası haline gelmiştir. Onlar bir yaşam biçimi haline geldi. Bazı insanlar zaman zaman kişisel hikayeler yazarken, büyük işletmeler bloglarına binlerce dolar yatırım yapacak. Bloglama, şimdi dünyanın herhangi bir yerinden çalışabilen birçok kişi için kariyer ve hayal işi haline geldi.

blog yazmak popüler

WordPress’e Başlarken

Şimdi, blogunuzu bir hobi veya potansiyel bir para kazanma makinesi olarak hayal ettiyseniz, önce bunu yapmanız gerekir. Motivasyonel konuşmaları atlayacağız ve bir WordPress blogu oluşturmaya karar verdiğinizi varsayacağız. Ah, dizüstü bilgisayarınız varsa koltuğunuzun rahatlığında bir blog bile oluşturabilirsiniz.

Blogunuzu kurmak için seçebileceğiniz çeşitli blog platformları olduğunu anlamanız istiyoruz. Ancak bu makalede, en popüler blog sitesine odaklanacağız – WordPress.

Peki, bir WordPress blogunu nasıl başlatırsınız?

NOT

Bu kılavuzda, en popüler iki yöntemi kullanarak sıfırdan bir WordPress blogunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz:

 • WordPress.org ve Bluehost hosting’in en popüler ücretsiz açık kaynaklı yazılımını kullanan kendi kendine barındırılan blog. WordPress.org hakkında bilginiz varsa ve bunu kullanarak bir blog başlatmak istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.

  → “Bluehost ile bir WordPress blogu oluşturma (önerilir)” bölümüne atlayın

 • Ayrıca, popüler bir seçenek – WordPress.com barındırılan bloglama çözümü. WordPress.com’u biliyorsanız ve onu kullanarak bir blog oluşturmak istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.

  → “WordPress.com platformuyla blog oluşturma” bölümüne atlayın

Yukarıdaki seçeneklerden herhangi birini kullanarak bir blog oluşturmak basit bir iştir ve 10-15 dakika. Bu eğitim Yeni Başlayanlar için tasarlanmıştır (teknik veya kodlama becerisine gerek yok). Günün sonunda, kendi blogunuzu başarıyla başlatacaksınız.

Bir blogun nasıl kurulacağıyla ilgili ayrıntılara girmeden önce WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkları anlamanız önemlidir..

Yeni başlayanlar için, WordPress.org açık kaynaklı bir CMS’dir ve bu nedenle herkesin ücretsiz olarak indirip kullanması için kullanılabilir. Platformu seven birçok geliştirici, tasarımcı ve kodlayıcı dahil oldu ve etrafında büyük bir topluluk oluşturdu.

WordPress.com, kendisini güçlendirmek için WordPress.org sistemini kullanan ticari bir projedir (hizmet).

Bluehost ile WordPress blogu oluşturma (önerilir)

Yeni başlamış olsanız bile, kendi kendine barındırılan sürümle devam etmenizi önemle öneririz. Evet, daha yüksek bir öğrenme eğrisi ve muhtemelen yanınızdan daha fazla çalışma olacak, ancak kontrol edebileceğiniz kendi sitenize sahip olmak paha biçilemez ve kesinlikle yönetime ekstra zaman ayırmak için ödeme yapar. İstediğiniz temaları, eklentileri ve hizmetleri yükleyebilir, reklam yayınlayabilir ve blog’dan istediğiniz gibi para kazanabilirsiniz. Kendinden barındırılan bir WordPress blogunda neredeyse hiçbir sınırlama yoktur.

WordPress’i yüklemeden önce, tüm dosyaları depolayabilen, alan adınızı yönetebilecek ve sitenize dikkat edebilecek web barındırma ihtiyacınız olacaktır. Bu eğitimin amaçları için, ayda 2.75 $ gibi küçük bir WordPress blogunu başlatmanızı sağlayan fantastik ve popüler bir hosting şirketi olan Bluehost’u seçtik! Bluehost ile, en düşük fiyatlı seçenek bile size Ücretsiz bir alan adı, sitenizi daha güvenli hale getirecek SSL sertifikası, birkaç tıklama ile WordPress’i yükleme seçeneği ve 7/24 destek verir.

Aşağıdaki bölümde, “tek tıklamayla yükle” düğmesini kullanarak Bluehost’a nasıl kayıt olabileceğiniz ve WordPress’i nasıl yükleyebileceğiniz açıklanmaktadır.

1. Bluehost sitesini ziyaret edin

Bluehost.com adresine gidin ve “Şimdi Başlayın” düğmesine tıklayın.

bluehost ana sayfası

2. Blog başlatmak için bir barındırma planı seçin

Yeni başlayan biriyseniz, sitenizin işleyişinin tüm temel ihtiyaçlarını karşılayacağından temel planı seçin.

Blogunuz kalktıktan ve yoğun trafik almaya başladığında, yoğun trafik akışını işlemek için daha uygun gelişmiş özellikler sunan barındırma planınızın ana sürümüne geçmeyi düşünebilirsiniz..

barındırma planları

3. Bir alan adı girin

Bir WordPress bloguna ilk kez giriyorsanız, yeni bir alan adı kaydetmeniz gerekir. Bir ad girin ve yanındaki açılır menüden uzantıyı seçin. Birkaç isim vermek için .com, .net ve .org gibi farklı alan adları arasından seçim yapabilirsiniz..

“İleri” düğmesini tıkladıktan sonra, Bluehost etki alanını kontrol eder ve kullanılabilir olup olmadığını size bildirir. Etki alanı adı kullanım için ücretsizse, kayıt işlemine devam edebilirsiniz. Değilse, başka bir ad seçmeniz gerekecektir.

alan adını seç

Beğendiğiniz alan adı zaten alınmışsa, Bluehost daha sonra bir tane seçmenize izin vererek size yardımcı olacaktır. Bu size biraz araştırma ve düşünme yapmak için zaman kazandıracak.

Daha Sonra Ücretsiz Alan Adı

Bazen isme karar vermek zor olabilir, bu nedenle blogunuz için en iyi alan adını nasıl seçeceğinizi öğrenin.

4. Bluehost hesabını kaydedin

Bluehost sizi kişisel bilgilerinizle birlikte fatura ayrıntılarını dolduracağınız kayıt formuna götürecektir..

bluehost hesap bilgisi

5. Barındırma seçeneklerinizi seçin

12 aylık paket temel bilgileri en düşük fiyata sunar. Ancak diğer iki seçeneği de düşünebilirsiniz – sonuçta, hosting uzun vadeli bir yatırımdır. Blog lansmanınızın ilk aşamalarında gereksiz özellikleri istediğiniz zaman paketinizden kaldırabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda bunları daha sonra tekrar ekleyebilirsiniz..

paket bilgisi

6. Parolanızı belirleyin

Parolanızı, ödeme bilgilerinizi girdikten sonra, Bluehost’a kaydolmanın son adımı olarak belirlersiniz. Aynı parola doğrulama amacıyla kullanılacaktır.

şifreyi belirle

7. Yeni hesabınıza giriş yapın

Tebrikler! Artık yepyeni bir web sitesinin gururlu sahibisiniz. Kuruluma devam etmek için Bluehost hesabınıza giriş yapın.

Giriş sayfası

8. WordPress temanızı seçin

Şimdi size bir WordPress teması seçme seçeneği sunulacak – markanıza uyan ve web sitenizi en iyi şekilde temsil eden bir tema seçin.

wp temasını seç

Görüntülenen seçeneklerden hiçbiri işe yaramazsa, adresini ziyaret edin. WordPress’in deposu orada gösterilen seçeneklerden bir tema seçmek için.

9: WordPress’e Hoş Geldiniz

Giriş yaptıktan sonra bir “Hoş Geldiniz” mesajı ile karşılaşacaksınız. Daha sonra BlueHost bir blog oluştururken size rehberlik edecektir. Bir blog oluştururken denetime gerek duymamanız durumunda, kendi başınıza devam etme seçeneği de sunar.

karşılama ekranı mesajı

Ve işte bu! Artık WordPress giriş sayfasına gidip blogunuz üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Kolaydı, değil mi??

Kendi kendine barındırılan bir blogun artıları

Bir blogun kendi kendine barındırılan sürümünün WordPress.com’da ücretsiz bir hesaba sahip olmaktan çok daha iyi bir seçenek olduğuna inanıyoruz. Kendi sitenize sahip olmanın birçok avantajı olmasına rağmen, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç tane var.

Artıları:

 • Blogunuzun tam kontrolü
 • Herhangi bir tema veya eklenti kullanın
 • Blogdan istediğiniz şekilde para kazanın

WordPress.com ile Blog Kurmak

Nadiren, kendi kendine barındırılan bir bloga sahip olmak gereksiz olabilir. Bununla birlikte gelen avantajlar ne olursa olsun, bazı kullanıcıların siteleri üzerinde tam bir kontrole ihtiyaç duymaz. Temaları değiştirmek ve özelleştirmek ya da çeşitli eklentiler kullanmak zorunda kalmazlar. Birçok kullanıcı WordPress hakkında bilgi edinmek istemiyor. WordPress’i kurmak ve kendi başlarına ilgilenmek istemiyorlar; tek istedikleri hikaye yayınlamalarına izin veren bir platform.

Yani, WordPress ile bir blog başlatırken diğer seçenek ücretsiz bir WordPress.com hesabı kaydetmektir. Bunu yaparak, tek bir kuruş ödemek zorunda kalmadan bunu okuduktan sonraki birkaç dakika içinde ilk makalenizi yazmaya başlayabilirsiniz. Alan adları, barındırma alanı veya sitenizin yedeklerini alma konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Peki, WordPress.com ile nasıl ücretsiz bir blog başlatabilirsiniz??

Ücretsiz bir WordPress.com blogu oluşturun

 • WordPress.com’a gidin
 • “Başlayın” düğmesini tıklayın
 • Oluşturmak istediğiniz web sitesinin türünü seçin (blog, web sitesi, portföy veya çevrimiçi mağaza)
 • Bir tema seç
 • Sitenizin adını girin ve ilk ücretsiz seçeneği belirleyin
 • “Ücretsiz ile Başla” seçeneğini seçin
 • Hesap bilgilerini doldurun
 • “Hesabımı Oluştur” düğmesini tıklayın

Düğmeye tıkladıktan sonraki andan itibaren, WordPress.com’daki çok yönlü makineler sitenizi oluşturacaktır. Artık blogda oturum açabilir ve çalışmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca temaları değiştirebilir, widget ekleyebilir ve yeni yayınlar oluşturabilirsiniz. Budur. İlk blogunuz ücretsiz. İyi şanslar!

Ücretsiz hesabınızı nasıl yükseltebilirsiniz?

Ücretsiz hesap bazı kişiler için yeterli olsa da, yükseltme olasılığının olduğunu bilmelisiniz. WordPress.com’un seçebileceğiniz birkaç planı vardır ve blogunuz hakkında biraz daha ciddi olursanız, muhtemelen yeni sürüme geçmeniz (veya daha iyisi, kendi kendine barındırılan sürüme geçmeniz) gerekir:

WordPress.com fiyat planları

Hesabınızı yükseltmeyi seçerseniz, özel bir alan adı, Jetpack özel özellikleri, ek alan, yeni temalara erişim, destek, özelleştirme ve daha pek çok şey alırsınız. İş planı artık özel temaları ve eklentileri de yüklemenize izin veriyor. Ancak, hangi planın size en uygun olacağını görmek için tüm seçenekleri incelemek için zaman ayırın.

WordPress.com’un Artıları ve Eksileri

Kendinden barındırılan sürümde olduğu gibi, WordPress.com’un da artıları ve eksileri vardır. Tamamen ücretsiz bir hesabınız olabilir ve profesyoneller sizin için yönetecek olsa da, birçok dezavantajı vardır. Örneğin, İnternet’te bulabileceğiniz farklı temaları ve eklentileri kullanmaya veya blogun belirli bölümlerini özelleştirmeye karar verirseniz, ücretsiz veya premium WordPress.com siteleriyle yapmak mümkün olmayacaktır..

Artıları

 • Temel hizmet için ücretsiz
 • Profesyonelce yönetilen
 • Başlangıç ​​dostu ve kurulumu kolay

Eksileri

 • İşletme planına katılmadığınız sürece özel temaları veya eklentileri kullanamazsınız
 • Blog üzerinde kontrolünüz yok
 • Sınırlı para kazanma seçenekleri

Fiyatlandırma ve özellik karşılaştırması

WordPress.org (Bluehost)WordPress.com (ücretsiz)WordPress.com (kişisel)WordPress.com (Premium)WordPress.com (Işletme)
Fiyat Aylık 2,75 ABD doları Bedava Aylık 2,99 ABD doları Aylık 8,25 ABD doları Aylık 24,92 ABD doları
Alan adıÖzel alan adıWordPress.com Alt Etki AlanıÖzel alan adıÖzel alan adıÖzel alan adı
Depolama alanı50GB3 GB6GB13TRSınırsız
Tasarım ÖzelleştirmeTamamen özelleştirmeTemelTemelileriileri
Para KazanmaTam özgürlükSınırlıReklamları kaldırmakWordAds programıWordAds programı
Destek7/24 destekTopluluk desteğiE-posta ve Canlı Sohbet DesteğiE-posta ve Canlı Sohbet DesteğiE-posta ve Canlı Sohbet Desteği

WordPress web sitesine sahip olma

WordPress iki şekilde çalışır:

Ön uç

Adından da anlaşılacağı gibi, bu sayfa sitenize her eriştiğinde ziyaretçileriniz tarafından görülebilir. Görevler genellikle eklenti işlevselliği geliştirmeleri gibi arka uçta gerçekleştirilir ve temanızın özelleştirilmesi WordPress web sitenizin ön ucunda sizin ve ziyaretçileriniz tarafından görülebilir.

Ayrıca, diğer sosyal ortamlarda yorum yapma ve paylaşma gibi eylemlerin siz ve gelen ziyaretçileriniz tarafından ön uçtan gerçekleştirilmesine izin verir..

Arka uç

Bu genellikle WordPress kontrol paneli olarak bilinir – bu, sitenizin içeriğinin, işlevselliğinin ve web tasarımının her yönünü denetleyebileceğiniz ve yönetebileceğiniz yerdir..

WordPress kontrol panelinize erişmek istiyorsanız, arama motorunuzun adres çubuğuna “siteniz.com/wp-admin” yazın. Burada WordPress kullanıcı adınızı ve hesabınız için belirlediğiniz şifreyi kullanarak giriş yapın.

Gösterge tablosu

WordPress Kontrol Paneli web sitenizin yönetimini yönetir.

Gösterge Tablosu blog yönetiminin merkezidir. Üç ana bölümden oluşur: sol yan menü, üst araç çubuğu ve orta bölüm.

WordPress kontrol panelinizin sol sütunu, tüm yönetici seçeneklerinizi bulacağınız ve yaratıcı çabalarınızın çoğunun odaklanacağı yerdir.

Önerilen eğitici: WordPress Web Sitesini Yönetme Başlangıç ​​Kılavuzu

Blog yazısı yazma

Yeni bir blog yazısı yazmak için Gösterge Tablosu’na giriş yapın. Sol tarafta Yayınlar – Yeni Ekle’yi tıklayın. İlk yazınızı yazmaya başlayabileceğiniz editör alanı açılacaktır.

Aşina olmanız gereken birkaç şey var. Daha fazla ayrıntı için aşağıdaki videoyu izleyin veya ilk blog yazınızı nasıl yazacağınızla ilgili ayrıntılı makalemizi okuyun.

Önerilen okuma: WordPress’e İlk Yazınızı Doğru Şekilde Ekleme

blog yazısı yapısı

Bu şablonu sitenizde kullanmaktan çekinmeyin

SSS

Bloguma ücretsiz olarak başlayabilir miyim?

Evet, blogunuza ücretsiz olarak başlayabilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç seçenekten daha fazlası var. En popüler seçeneklerden biri, tamamen ücretsiz olan WordPress.com ile bir web sitesi başlatmayı içerir. Aynı şey Blogger için de geçerli.

Ancak en iyi yollardan biri, bir site oluşturmanın tamamen ücretsiz olduğu ve barındırdığı bir WordPress ile bir blog başlatmaktır ve Bluehost’u seçerseniz ayda sadece 2,75 $ karşılığında alabileceğiniz tek masraf barındırmadır..

Blog oluşturmak için WordPress’e ihtiyacım var mı?

WordPress en popüler bloglama seçeneği olsa da, mevcut olan tek seçenek değil. Blog oluşturmaya başlamak için kullanabileceğiniz düzinelerce başka içerik yönetim sistemi vardır. En popüler alternatifler, blogunuzu hızlı bir şekilde başlatmanıza izin veren Wix, Squarespace ve Blogger’dır..

Bir blog başlatmak için ne kadar paraya ihtiyacım var?

Basit bir blog başlatmak istiyorsanız bunu hiç para ödemeden yapabilirsiniz. Örneğin, WordPress.com’da bir blog başlatmanın maliyeti yoktur ve yeni bir hesap kaydettirmek sadece birkaç saniye sürer.

Oyununuzu hızlandırmaya ve WordPress ile blog oluşturmaya karar verirseniz, Bluehost gibi premium barındırma hizmetlerini ödemek için ayda 3 dolardan daha azına ihtiyacınız olacaktır..

Web barındırma sağlayıcısı olmadan blog oluşturabilir miyim?

Hosting hizmetleri her web sitesinin kaçınılmaz bir parçasıdır. Ancak, blogunuzu WordPress.com, Blogger, Tumblr veya Wix gibi ücretsiz bir web sitesi oluşturucu ile başlatmaya karar verirseniz, sağlayıcı barındırma fikrini unutabilirsiniz..

Seni şaşırtmasına izin verme. Barındırma, bir sitenin onsuz yapamayacağı bir şeydir, ancak bu durumlarda web sitesi oluşturucuları kendi barındırma hizmetlerini kullanır. Bu, herhangi bir ödeme konusunda endişelenmenize veya barındırmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. WordPress.com, Wix, Blogger, Tumblr veya başka herhangi bir ücretsiz web sitesi oluşturucu her barındırma yönüyle ilgilenecek, böylece web sitenizi tasarlamaya ve oluşturmaya odaklanabilirsiniz.

Blogum için hangi alan adını seçmeliyim?

İyi ve kullanılabilir alan adları bulmak zordur. Ancak bu tamamen kişisel bir seçim olmalıdır. Beğendiğiniz ve yaptıklarınızı temsil edecek bir alan seçin. İdeal olarak, kısa, hatırlanması kolay ve yaptıklarınıza sıkıca bağlı bir alan adı bulmanız gerekir.

Yardıma ihtiyacınız olursa, her zaman size yeni fikirler kazandıracak alan adı oluşturucuları kullanabilirsiniz.

WordPress blogu ile para kazanabilir miyim?

Kendi kendine barındırılan WordPress ile bir blog başlatmak, blog’a sahip olmak anlamına gelir. Böylece onunla istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz ve onunla para kazanmanın birçok olasılığı vardır..

Sitenizde TBM ve BGBM reklamları ve banner’ları göstererek size para kazandırabilirsiniz. Özel reklamlar göstermek de bir seçenektir. Dijital ürünler satmak, satış ortağı bağlantıları kullanmak, üyelik satmak veya sponsorlu yayınlar blogunuz aracılığıyla para kazanmanın mükemmel yollarından biridir.

Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, nasıl blog yazabileceğinizi öğrenin.

Teknik becerisi olmayan bir blog tasarlayabilir miyim?

Bu sorunun cevabı birkaç yıl önce tamamen farklı olurdu. Ancak bugün, teknik beceriye sahip olmayan bir blog tasarlamak mümkündür. Wix ve Squarespace gibi birçok platform, istediğiniz bir siteyi alana kadar web sitesi öğelerini olmasını istediğiniz yere sürükleyip bırakmanıza izin veren görsel oluşturucular tanıttı..

WordPress ise birkaç sayfadan fazla oluşturucuya sahiptir. Bunları premium temalarla birleştirirseniz, tek bir kod satırı yazmak zorunda kalmadan profesyonel görünümlü bir site tasarlayabilirsiniz.

Blogum için nasıl özel bir e-posta adresi oluştururum?

Web siteniz için özel bir alan adınız varsa, Bluehost kullanıyorsanız özel bir e-posta adresi oluşturmak yalnızca birkaç tık ötede. Sadece BlueHost cPanel cihazınıza giriş yapmanız ve Gelişmiş sekmesini açmanız yeterlidir. Burada, özel e-posta adresinizi oluşturmak için “Oluştur” düğmesini tıklamanız gereken E-posta Hesapları ayarını bulacaksınız. Bundan sonra, yeni e-posta adresinizi kullanmaya hazır olacaksınız.

Özel e-posta adresleri söz konusu olduğunda daha fazla seçeneğe ihtiyacınız varsa, G Suite veya Zoho, Microsoft 365, Fastmail, ProtonMail, Pobox veya Rackspace E-posta gibi alternatiflerinden biriyle özel bir e-postanın nasıl ayarlanacağını kontrol edebilir ve öğrenebilirsiniz. Birkaç isim.

Blog gönderilerim için nasıl iyi fikirler bulabilirim??

İlk başta, blog yazısı fikirleri bulmak nispeten kolay olabilir. Muhtemelen aklınızdaki bazı kavramları içeren bir blog başlattınız ve bu ilk birkaç noktayı ele almak zor olmayabilir. Yolda ilerlerken benzersiz ve heyecan verici bir blog yazısı hazırlamak daha da zorlaşacak. Blogunuzu önemsiyorsanız ve bundan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, bu özellikle doğrudur.

Takıldığınızda, uzmanlık alanınızda çözebileceğiniz açık veya adressiz sorun olup olmadığını görmelisiniz. Perspektifi de değiştirmeyi düşünürseniz bu yararlı olacaktır; genel bir sorun hakkında yazmak yerine, seyircileri çekecek kişisel deneyimlerden yazmayı deneyin. Ayrıca, anahtar kelimeleri keşfedin ve kullanıcıların nelerle ilgilendiğini görün. Bu anahtar kelimeleri size özel bir şeyle birleştirebiliyorsanız, popüler bir blog yayınına sahip olmak sadece bir köşedir.

Ayrıca her zaman kitlenizi tanımalı ve istedikleri şeyler hakkında yazmalısınız. Hedef kitlenizi hala bilmiyorsanız, blog gönderileri, anketler veya sosyal medya aracılığıyla onlara soru sormaya başlayabilirsiniz.

Bunlar sadece fikirlerden bazıları; daha fazla bilgi edinmek için, lütfen Neyi Bloglandıracağınızı Seçme konusuna bakın (Viral Başlık Örnekleriyle).

Sonuç

Bir WordPress blogunu başlatırken birkaç seçeneğiniz olsa da, Bluehost’ta kendi kendine barındırılan sürümle hemen gitmenizi öneririz. Ayda 2,75 $ kadar az bir ücret karşılığında, siteniz üzerinde tam kontrol sahibi olabilirsiniz. Kendi blogunuzu barındırdığınızda neredeyse hiçbir sınırlama yoktur ve para kazanma seçenekleri veya kullanmak istediğiniz temalar ve eklentiler hakkında endişelenmenize gerek kalmaz.

Evet, tüm blog’u kendi başınıza yönetmek daha fazla zaman alacaktır ve bazen 3. taraf temaları ve eklentileri ile ilgili sorunlar olacaktır. Ama sonuçta, bunun blogunuz olduğunu bilerek ve istediğiniz her şeyi yapabileceğinizden emin olabilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map