Wix ve WordPress Karşılaştırması 2020

Wix ve WordPress Karşılaştırması 2017


Hesap oluşturmadan veya dosya indirmeden önce, büyük olasılıkla bir web sitesi oluşturma konusunda heyecanlanacaksınız. Bu iyi, hoş geldiniz! Ancak, web oluşturma sistemleri hakkında daha önce deneyiminiz yoksa, ekstra araştırma yapma zamanı – başlangıç ​​noktanız olarak hangisini seçmelisiniz??

Bildiğiniz gibi, WordPress tüm sitelerin neredeyse yüzde otuzunda bulunabilir. Bu, onu sorgulamadan en popüler web oluşturma platformu yapar. Ancak, içeri girmeden ve ilk sayfalarınızı oluşturmaya başlamadan önce, WordPress’e çok benzeyen başka hizmetler de olduğunu biliyor muydunuz??

Bu araçların birçoğu benzer şeyler vaat ettiğinden bir karar vermek zorlaşıyor – güzel görsel arayüzler, bir site oluşturmanın kolay yolu, hepsi yeni başlayanlar için kolay, çok pahalı değil …?

Bugün, WordPress ve Wix arasındaki farklara odaklanacağız. Daha kolay hale getirmek için, WordPress’in kendi barındırdığı sürümünü Wix ile karşılaştıracağız, daha spesifik olmak gerekirse. Neden iki WordPress sürümü olduğundan emin değilseniz, konuyu ayrıntılı olarak ele aldığımız için lütfen WordPress.com ve kendi kendine barındırılan WordPress.org arasında neyin farklı olduğunu görün..

Bunları gruplandırmasaydık, tüm farklılıkları izlemek zor olurdu. Bu nedenle, makalenin tamamını okumaya hazır değilseniz, hızlı bir içindekiler tablosu:

 • Basitlik
 • Temalar ve Eklentiler
 • İçerik yönetimi
 • Destek
 • Maliyetler
 • e-Ticaret
 • Karşılaştırma Tablosu
 • Hangisini seçmelisin?

Basitlik

WordPress

Sevmiş olsak da WordPress ilk günden itibaren gerçek, Wix kadar basit olmadığıdır. WordPress’in sağladığı her bir özelliği bildiğinizi söyleyene kadar çok daha fazla zaman alacaktır. WordPress ile gemide ustalaşmak kesinlikle daha fazla zaman alacaktır.

Ancak aynı zamanda, popüler CMS ile bir öğrenme eğrisi olsa da, WordPress çok daha sağlam bir çözüm olduğu için uzun vadede çok daha ödüllendirici olacaktır..

Wix

En başından beri, Wix’teki profesyonel geliştiriciler ekibi platformu kullanmanın basitliğini vurgulamaya çalışmıştı..

İlk hesabınızı oluşturmaktan bir site tasarlamaya kadar her şey son derece basit ve başlangıç ​​dostudur. Her işlem, kullanıcılar için çalışacak şekilde yeniden tasarlandı.

Görsel arayüzü çok sezgisel ve bir araya gelene kadar sadece birkaç dakika sürecek. Aklınızda ne olursa olsun, büyük olasılıkla bir sürükle ve bırak editörü ile sadece birkaç tıklamayla elde edilebilir. İtiraf etmekten nefret etmemize rağmen, Wix bir web sitesinden fazla bir şey beklemeyen tam bir başlangıç ​​için daha iyi bir çözümdür.

Temalar ve eklentiler

Modern web siteleri ve bloglar, kutudan çıkan herhangi bir standart web oluşturucunun sunduğundan çok daha fazlasına ihtiyaç duyar. Bu nedenle, her birinin şablonlarla ve uzantılarla ne kadar iyi çalıştığını bilmeniz çok önemlidir.

WordPress

Sadece ücretsiz WordPress dizininde bulunan binlerce tema ve eklenti olduğundan, popüler CMS ile rekabet etmek zor. Aklınıza gelen herhangi bir işlevsellik veya niş ne olursa olsun, siteniz için temaları ve eklentileri takip edebilirsiniz. Çoğu zaman, uzantılar ve şablonlar ücretsiz olacaktır.

Bir noktada, daha da ileri gitmek isteyebilirsiniz. Bu, WordPress’in büyük topluluğunun günü kurtardığı yerdir – ayrıca size istediğiniz her şeyi sağlayacak binlerce premium eklenti ve WordPress teması da vardır..

WordPress’in varsayılan sistemi, temalar ve eklentiler arasında geçiş yapmayı ve bunları ayrıntılı olarak özelleştirmeyi kolaylaştırır.

Çoğu, çok sayıda siteyle çalışmanıza yardımcı olacak dışa ve içe aktarma seçeneklerine sahiptir.

Wix

Wix Şablonları

Wix, bir siteye hızlı bir şekilde atanabilen yüzlerce muhteşem şablona sahiptir. Tüm büyük nişler ele alındığından, benzersiz siteniz için bir şablon bulma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Dolayısıyla, ister hukuk firmanız için basit bir blog, hobi sitesi veya resmi bir web sitesi hazırlıyor olun, üzerinde çalışılacak bir şeyiniz olacaktır.

Tüm şablonlar yanıt verir ve siteyi özellikle taşınabilir cihazlar için özelleştirmenizi sağlayacak özel bir mobil düzenleyici vardır..

Temalar özelleştirilebilir ve önceden oluşturulmuş efektleri kullanabilirsiniz. Ancak en büyük dezavantaj temaları değiştirememektir. Ayrıca Wix, CSS kodunu özelleştirmenize izin vermez.

İçerik yönetimi

Bloglama son birkaç yıldır popüler hale geldi. Birçok kullanıcı sadece blog amaçlı bir web sitesi ister ve bu durumda seçtiğiniz platformun basit olması önemlidir. Wix ve WordPress içerik yönetimini nasıl ele alır??

WordPress

Bize gelince, WordPress en güçlü içerik yönetim sistemidir. Dönemi. Milyonlarca kullanıcının da WordPress’e olan sevgimizi paylaştığından eminiz ve bu sadece basit bir tesadüf değil.

WordPress, makaleleri kontrol etmenizi sağlayan hem Görsel hem de Metin düzenleyiciye sahiptir. Visual editor ile kolayca çalışabilir ve medya yazmanın ve yönetmenin tadını çıkarabilirsiniz, ancak Metin editörü bunun ötesine geçmenizi ve isterseniz özel HTML ve CSS kullanmanızı sağlar. Editörleri ve medya yönetim modülünü genişletmeden bile, WordPress ile her yeni güncellemede daha da iyi olmaya devam eden mükemmel bir blog platformu elde edersiniz.

Wix

Wix Blog Yöneticisi

Wix ile blog yazmak inanılmaz bir deneyim. Bir sayfa oluşturduktan sonra, bu sayfayı kişisel makale makinenize dönüştürecek bir bloglama modülü kullanabilirsiniz. Aslında, Wix’teki Blog Yöneticisi WordPress’in standart Görsel Düzenleyicisine oldukça benziyor, bu harika.

Wix, herkesin ilk blogunu yazmaya başlamasını kolaylaştırır, çünkü her şey oldukça basit ve anlaşılması kolay görünür. Yayınlamadan önce medya, etiket veya önizleme makalelerinin nasıl ekleneceğini hızlı bir şekilde öğreneceksiniz.

Destek

Başlarken, iyi bir desteğe sahip olmak önemlidir. WordPress ve Wix, işler karmaşıklaştığında size nasıl yardımcı olabilir??

WordPress

Aylık bakım için ödeme yapmazsanız, pratikte yalnız kalırsınız. WordPress açık kaynaklı bir CMS olduğundan ve ücretsiz olarak aldığınızdan, sitenize de dikkat etmeniz gerekir. Her neyse, tonlarca çevrimiçi kaynak ihtiyacınız olan her şeyde size yardımcı olacaktır. WordPress’i seçerseniz, yeni WordPress öğrenme bölümümüzü ziyaret etmeyi unutmayın.

Resmi destek forumları size yardımcı olmaktan mutluluk duyacak binlerce kullanıcı sayıyor.

Tek fark premium uzantılar ve şablonlardır. Genellikle, premium bir ürün satın alırken, geliştiricisinden de destek alırsınız.

Bu nedenle, yeni başlayan biriyseniz, bakım maliyetlerini karşılayacak bazı Google’lara veya aylık ek ücretlere hazırlıklı olun.

Wix

Wix’i seçerseniz, platform için büyük destek bekleyebilirsiniz. Resmi forumdaki yüz binlerce ileti muhtemelen size her konuda yardımcı olacaktır. Ancak video eğitimlerini, profesyonel e-posta desteğini ve Wix ile ilgili birçok konuda size yardımcı olacak özel bir eğitim programını kontrol etmeyi unutmayın..

Bahsettiğimiz gibi, Wix tamamen görsel yardım ile ilgilidir, böylece hemen hemen tüm durumlarda yerinde yardım bekleyebilirsiniz. Bir şeyin nasıl çalıştığından emin değilseniz, bir oluşturucu öğesinin yanındaki simgeyi tıklamanız yeterlidir ve Wix nasıl çalıştığını açıklayacaktır.

Maliyetler

Hem WordPress hem de Wix ücretsizdir. Ancak platformlardan herhangi birini kullanmaya başlar başlamaz, bu ücretsiz seçeneklerin sizi çok uzağa taşıyamayacağını fark edeceksiniz.

Bir siteyle planlarınız gerçekten basit olmadıkça, hem WordPress hem de Wix’te ekstra kredi kartı puanları harcamanız gerekecek.

WordPress

WordPress, ücretsiz olduğu anlamına gelen açık kaynaklı bir CMS’dir. Ancak çalıştırmak ve çalıştırmak için en azından barındırma ve alan adı için ödeme yapmanız gerekir. Ve bu sadece ekstra masrafların başlangıcı.

Bir siteyi ücretsiz olarak çalıştırabileceğiniz doğru olsa da, her şeyi kendi başınıza yönetmek için web teknolojileri ve WordPress’in kendisi hakkında bir veya iki şey bilmeniz gerekecek. Bu durumda, optimize edilmiş bir sitenin bakımı söz konusu olduğunda ekstra masraflardan kaçınabilirsiniz. Yine de, sadece son fişe kadar ekleyecek birkaç premium eklentiye ve temaya ihtiyacınız olacak.

Yani, ücretsiz alacağınızı düşündüğünüz bir site, bazı durumlarda yılda yüzlerce, hatta ayda yüzlerce dolar yiyen para yiyen bir canavar olabilir..

Wix

Birincil web sitesi oluşturucu tamamen ücretsizdir. Tek yapmanız gereken yeni bir hesap açmaktır ve yeni bir sitede çalışmaya başlayabilirsiniz. Ancak bundan sonra hızlı bir şekilde fark edeceğiniz gibi, ücretsiz sürüm bir kafesteki bir kuş kadar sınırlıdır. Bunun bir nedeni var – Wix’teki insanlar, prim planları. Yani, ücretsiz sürüme bağlı kalmak istiyorsanız, blogunuzda bazı ciddi reklamlara hazır olun. Ayrıca, özel bir alana sahip olmayı unutmayın.

Wix Premium Planları Fiyatlandırma Tablosu

Premium planlar değişiklik gösterir. Aylık 8,50 ABD dolarına mal olacak Combo planıyla başlayabilirsiniz. Ortalama bir blogcu için fazlasıyla yeterli olacak 2GB bant genişliği, 3GB depolama alanı elde edersiniz ve sizi bekleyen ücretsiz bir alan adı da olacaktır. Neyse ki, Birleşik plan sitenizdeki reklamları kaldırır.

Ayrıca daha fazla seçenek sunacak başkaları, daha pahalı planları da var, bu yüzden size en uygun olanı seçmeniz gerekiyor

e-Ticaret

Bir çevrimiçi mağaza sadece başka bir web sitesi olmasına rağmen, çok daha fazla iş var. Ayrıca, ek uzantılara ve muhtemelen mağazanızla iyi çalışacak yeni bir temaya ihtiyacınız olacak. Bir e-Ticaret işletmesi kurmayı düşünüyorsanız, Wix ve WordPress size nasıl yardımcı olabilir??

WordPress

WooCommerce

WooCommerce gibi bir eklenti yükleyerek, e-mağazanızı birkaç dakika içinde çalıştırabilir ve çalıştırabilirsiniz. WordPress ile hem yeni başlayanların hem de profesyonellerin başarılı bir çevrimiçi mağaza işletmesine izin veren birkaç güçlü e-ticaret platformu arasından seçim yapabilirsiniz..

Kelimenin tam anlamıyla e-ticarete adanmış binlerce tema ve eklenti var. Böylece, fazladan bir kuruş ödemeden bile, sorunsuz çalışacak basit bir e-mağaza kurabilirsiniz. Wix’ten farklı olarak, WordPress gerçekten hedeflemek istediğiniz kitleye ulaşmanıza yardımcı olacak çok sayıda ödeme ağ geçidine ve diğer seçeneklere izin verir.

Wix

WixStores için fazladan ödeme yapmadan, bir çevrimiçi mağaza işletmeyi unutabilirsiniz. Ancak plana birkaç dolar daha eklemeye karar verseniz bile, dükkanınız oldukça sınırlı olacak.

Mağazayı oluşturmaya başladığınızda, size yardımcı olabilecek yalnızca birkaç 3. taraf uygulaması olduğunu anlayacaksınız. Ve kötü yanı, bu uygulamaların size bazı ek dolarlara mal olacağı. Ayrıca, WixStores ile yalnızca PayPal veya Authorize.net’i kullanabilirsiniz, bu da birçok potansiyel müşteriyi kaybettiğiniz anlamına gelir. Yine de, talepkar değilseniz, WixStores basit bir çevrimiçi mağazayı kullanmanın çok başlangıç ​​dostu bir yolu olacaktır.

Karşılaştırma Tablosu

WordPress

Wix

Basitlik:Öğrenme eğrisi ile başlangıç ​​dostuYeni başlayanlar için mükemmel; WordPress’ten daha basit
Temalar ve Eklentiler:On binlerce uzantı200’den fazla uygulama; birçoğu aylık ödeme gerektirir
İçerik yönetimi:Düzeltmeler, otomatik kaydetme, özel HTML…Yeni gelenler için tasarlanmış güzel Blog Yöneticisi modülü
Destek:Topluluk, destek için ödemeProfesyonel destek ekibi, eğitim sistemi, video eğitimleri
Maliyetler:İhtiyaca göre ayda birkaç dolardanAylık 8.50 $ ‘dan başlayan fiyatlarla
e-Ticaret:Çok çeşitli seçenekler ve ödeme ağ geçitleriYeni başlayanlar için iyi; daha karmaşık mağazalar için bazı özelliklere sahip değil

Hangisini kullanmalısın?

WordPress, Wix’ten çok daha güçlüdür. Pratik olarak herhangi bir kısıtlama olmaksızın aklınızdaki herhangi bir web sitesi türünü oluşturmanıza izin verir. Siteniz veya blogunuz hakkında ciddi iseniz ve daha uzun bir süre üzerinde çalışmayı düşünüyorsanız, WordPress ile başlamanızı öneririz. Gerçek şu ki, WordPress’teki belirli özellikleri öğrenmek için çok zaman harcayacaksınız, ancak uzun vadede ödeyecek.

Önerilen okuma: Blogunuzu Wix’ten WordPress’e Taşıma

Öte yandan, Wix bir site ile uzaklaşmak istemeyen yeni başlayanlar ve kullanıcılar için harika bir platformdur. İstediğiniz tek şey, platform hakkında çok şey öğrenmek zorunda kalmadan hoş görünümlü bir site oluşturmanıza izin veren kullanıcı dostu bir arayüzse, Wix ile gidin. Bu durumda, platformla birlikte gelen bazı sınırlamalar önemli olmayacaktır ve istediğiniz zaman profesyonel desteğiniz olacaktır..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map