Ustawienia WordPress Permalink i niestandardowa struktura adresów URL

wordpress-permalink-structure.png


Permalinki są jednym z tych terminów, których wielu blogerów używa na co dzień, ale niewielu z nich rozumie je całkowicie. Są bardzo ważne i nawet przed utworzeniem strony internetowej w WordPress powinieneś pomyśleć o najlepszej strukturze witryny. Ale zanim będziesz mógł odpowiednio je dostosować, powinieneś wiedzieć, co to jest bezpośredni link i jak wpływają one na blog.

Tego rodzaju adresy URL prowadzące do postów, stron, kategorii, tagów, obrazów i innych treści w Twojej witrynie są unikalne dla każdej witryny i strony na niej. Ponieważ powinny być nieskończone i nigdy się nie zmieniać, nazywane są permalinkami (skrót od stałych linków).

Wyobraź sobie bezpośrednie linki jako bezpośrednie adresy do treści, które można znaleźć na stronie. Jeśli możesz wyobrazić sobie stronę internetową jako miasto, każda kategoria treści byłaby ulicą, a każdy bezpośredni link działałby jako adres z unikalnym numerem.

Dlaczego powinieneś zmienić strukturę permalink

Od momentu zainstalowania WordPress permalinki będą ustawione i aktywne. Każdy opublikowany post otrzyma unikalny link i wszystko będzie działać bez problemów. Tak więc częstym pytaniem wśród początkujących jest, dlaczego nawet rozważyć zmianę struktury permalink w pierwszej kolejności.

Chociaż w wielu przypadkach powinieneś kierować się filozofią „nie naprawiaj, jeśli się nie złamie”, nie jest to jeden z tych momentów. Domyślna struktura permalink w WordPress wygląda brzydko i może powodować problemy zarówno dla odwiedzających, jak i wyszukiwarek. Domyślnie, WordPress używa prostej struktury permalink, która wygląda następująco: http://example.com/?p=123.

Wielu blogerów korzysta ze struktury dat, której po prostu nie potrzebują. Na przykład znaczniki czasu mogą pomóc witrynom zależnym od artykułów z wiadomościami, ale mogą zaszkodzić innym typom witryn. Spróbuj tylko wyobrazić sobie siebie w sytuacji, w której natkniesz się na artykuł, który wskazuje kilka lat wstecz. Nawet jeśli post nie byłby wrażliwy na czas, od razu założyłbyś, że był przestarzały i nie warto go czytać, prawda??

Tak więc, aby pomóc wszystkim użytkownikom, a także pomóc wyszukiwarkom w odpowiednim indeksowaniu stron, ważne jest, aby zmienić domyślną strukturę linku bezpośredniego na coś bardziej atrakcyjnego wizualnie zarówno dla ludzi, jak i maszyn.

Jakiego najlepiej użyć?

Chociaż nie ma poprawnej odpowiedzi na to pytanie, Internet jest pełen debat na temat idealnych struktur permalink. Sugerujemy, abyś starał się unikać domyślnej (zwykłej) struktury permalink, która używa tylko identyfikatorów stron. Jest to uważane za trudniejsze do prawidłowego indeksowania i wcale nie jest przyjazne dla użytkownika.

Ale każda inna struktura permalink może, ale nie musi być odpowiednia dla Twojej witryny. Wszystko zależy od tego, o czym piszesz. Jeśli masz tendencję do pisania dziesiątek artykułów dziennie, to naturalne, że umieszczasz czas i datę w linkach bezpośrednich. Z drugiej strony, jeśli masz kilku znanych autorów, których musisz rozróżnić, nikt nie może ci powiedzieć, aby nie dodawać informacji o autorze w strukturze permalink. Jak widać z tych przykładów, wszystko zależy od tworzonego bloga.

W każdym razie większość witryn WordPress korzysta ze struktury „Post Name” lub podobnej niestandardowej. Umieszczając nazwy postów w permalink, masz szansę na umieszczenie słowa kluczowego bezpośrednio w adresie swojego artykułu. Może to pomóc wyszukiwarkom w lepszym rankingu twojego artykułu. Nawet popularne wtyczki SEO dla WordPress ostrzegą cię, jeśli słowo kluczowe fokus nie znajduje się w permalink. Z perspektywy użytkownika, nie sądzisz, że lepiej jest mieć tytuł wpisu w linku, niż mieć identyfikator lub datę?

Jak zmienić strukturę permalink

Kiedy zdecydujesz, że nadszedł czas, aby zmienić strukturę bezpośredniego bloga, przejdź do Ustawienia -> Permalinki.

Na stronie ustawień permalinks możesz zobaczyć sześć dostępnych opcji zmiany adresów URL w swojej witrynie:

 • Równina – identyfikator postu w formacie nie przyjaznym dla użytkownika
 • Dzień i imię – format roku / miesiąca / daty, a następnie nazwa postu
 • Miesiąc i imię – format roku / miesiąca, a następnie nazwa postu
 • Numeryczne – numer dowodu osobistego
 • Nazwa postu – zdezynfekowana nazwa postu
 • Zwyczaj – pozwala budować niestandardową strukturę z dziesięcioma dostępnymi tagami

Łącza wspólne ustawienia

Aby zmienić strukturę, wystarczy wybrać opcję, którą lubisz i zapisać zmiany. Tak jest przynajmniej w przypadku pierwszych pięciu opcji, podczas gdy niestandardowa wymaga nieco więcej akcji z Twojej strony.

Jak korzystać z niestandardowej struktury

Korzystając z niestandardowej struktury bezpośredniego łącza, WordPress pozwala na użycie dziesięciu różnych tagów opisujących twoje linki:

 • %rok% – rok stanowiska
 • % monthnum% – miesiąc roku
 • %dzień% – dzień miesiąca
 • %godzina% – godzina dnia
 • %minuta% – minuta godziny
 • %druga% – sekunda minuty
 • % post_id% – unikalny numer identyfikacyjny posta
 • % postname% – zdezynfekowana wersja tytułu postu (pole post slug)
 • %Kategoria% – zdezynfekowana wersja nazwy kategorii (pole ślimaka kategorii)
 • %autor% – zdezynfekowana wersja nazwiska autora

Możesz dowolnie używać dowolnej kombinacji tagów. Domyślnie tylko nazwa posta pojawia się w niestandardowym permalink, dzięki czemu jest taka sama jak struktura „Post Post”, którą można już wybrać z listy.

Na przykład, jeśli polegasz w dużej mierze na kategoriach, możesz zmienić strukturę permalinks, aby zawierała zarówno tagi nazw kategorii, jak i postów:

http://example.com/wordpress/%category%/%postname%/

Podczas budowania niestandardowej struktury nie zapomnij dodać znaku ukośnika „/” po każdym tagu.

Zachowaj tę samą strukturę

Ponieważ linki bezpośrednie wpływają na całą witrynę, ważne jest, aby zachować je przez cały czas bez zmian. Byłoby najlepiej, gdybyś zdecydował się na strukturę permalink nawet przed opublikowaniem pierwszego postu. Jeśli zmienisz go w przyszłości, kiedy możesz mieć dziesiątki lub setki opublikowanych postów, modyfikacja struktury łącza bezpośredniego może spowodować utratę ruchu. Wyszukiwarki będą już miały indeksowane stare permalinki, a użytkownicy mogli dodawać je do zakładek w oryginalnej formie.

Jeśli nadal musisz zmienić strukturę, nie martw się. Można to zrobić, ale będziesz potrzebować wtyczki przekierowania, która załatwi sprawę i w razie potrzeby skieruje wyszukiwarki i użytkowników na nowy link.

Kategoria i podstawa tagów

Kategorie i tagi mają strony archiwów. Na przykład, jeśli masz kategorię „ciastka” i chcesz wymienić wszystkie artykuły należące do tej konkretnej kategorii, musisz przejść do http://www.yoursite.com/category/cakes.

Jak widać z przykładu, bezpośredni link zawiera bazę „kategorii”. Na dole strony ustawień Permalinks znajdziesz opcje zmiany tej bazy na cokolwiek innego.

Kategoria i podstawa tagów

Na przykład, jeśli tworzysz blog poświęcony gotowaniu, możesz mieć kategorie tylko dla swoich przepisów. Zamiast nazywać ją „kategorią”, rozsądniej byłoby zmienić bazę na „przepisy”. Jeśli zmieniłeś opcję, nowy bezpośredni link wyglądałby następująco: http://www.yoursite.com/recipes/cakes.

To samo dotyczy tagów. Zamiast http://www.yoursite.com/tag/chocolat, możesz zmienić bazę na, powiedzmy, „składniki”, jeśli masz tylko składniki jako tagi. Nowa struktura bezpośredniego łącza będzie wyglądać następująco: http://www.yoursite.com/ingredients/chocol.

Końcowe przemyślenia

Ponieważ definiują całą strukturę bloga, łącza bezpośrednie są niezbędną częścią witryny. Z tego powodu nie należy ich ignorować. Zanim zaczniesz dostosowywać witrynę i pisać artykuły, bardzo ważne jest, aby pomyśleć o permalinkach i dostosować ich strukturę do potrzeb Twojej witryny. Zaufaj nam; jest to o wiele lepsza opcja, aby to zrobić teraz niż walczyć z przekierowaniami, gdy zdasz sobie sprawę, że zwykła struktura po prostu nie jest wystarczająco dobra.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map