Tumblr vs. WordPress Porównanie 2020

Porównanie Tumblr vs. WordPress 2017


OK, więc zdecydowałeś, że w końcu nadszedł czas na utworzenie własnego bloga. Wiesz już, że rozpoczęcie działalności nie jest nauką o rakietach i prawdopodobnie słyszałeś o różnych platformach blogowych, które warto zbadać. Ale jeśli nie spędzałeś wcześniej czasu z każdym pakietem oprogramowania, wybór odpowiedniego dla nowego bloga może być problemem. Nie chcesz wybrać czegoś, co nie pasuje do tego, co miałeś na myśli, prawda??

Spis treści

Jeśli nie chcesz czytać całego porównania, oto linki do każdej sekcji:

 • Co to jest Tumblr
 • Deska rozdzielcza
 • Blogowanie
 • Dostosowywanie
 • Własność
 • Koszty
 • Opcje społecznościowe
 • Tabela porównawcza
 • Wniosek

Co to jest Tumblr?

Założona w 2007 roku, Tumblr jest stosunkowo (w porównaniu do WordPressa) młodszą platformą blogową, która sama działa również jako portal społecznościowy. Chociaż zaczął gromadzić użytkowników od pierwszego dnia, stał się znacznie bardziej znany, gdy Yahoo kupił go w 2013 roku.

Tumblr chwali się swoją prostotą i pozwala wszystkim szybko publikować opowiadania, multimedia i inne treści w sieci. Interesujące jest to, że Tumblr natychmiast łączy swoich użytkowników i sprawia, że ​​jest przyjazną przestrzenią online dla wszystkich.

Yahoo może teraz z dumą stwierdzić, że dzięki Tumblr istnieje ponad 300 milionów blogów.

Zanim zaczniesz wątpić w platformę, pozwól nam powiedzieć, że sam Matt Mullenweg przyznał, że Tumblr jest największym konkurentem dla WordPress (oczywiście wersja WordPress.com).

W dzisiejszym artykule skupimy się na różnicach między hostami WordPress.org i Tumblr. Ponieważ wersja hostowana samodzielnie nie jest tym samym co WordPress.com, którego właścicielem jest Automattic, przedstawiamy porównanie wideo tego ostatniego z Tumblr.

Deska rozdzielcza

Jeśli myślisz o założeniu bloga, to normalne, że platforma jest tak prosta, jak to możliwe. Twoim celem jest publikowanie opowiadań i multimediów, a nie poświęcanie czasu na naukę, jak coś działa.

WordPress

WordPress oferuje czysty pulpit, który jest gotowy dla nowych użytkowników. Do momentu rozpoczęcia instalacji rozszerzeń nie będzie więcej niż kilka elementów menu, które są łatwe do zrozumienia. Większość ustawień i opcji będzie łatwa do zrozumienia, a zarządzanie witryną nie będzie trudne.

Chociaż lubimy opisywać WordPress jako prosty, prawda jest taka, że ​​jest on znacznie bardziej skomplikowany niż Tumblr.

Użytkownicy WordPress powiedzą, że jest to bardziej skomplikowane, ponieważ jest po prostu o wiele więcej opcji do czynienia (co jest prawdą). Ale z perspektywy przeciętnego blogera Tumblr jest po prostu zwycięzcą, jeśli chodzi o prosty interfejs.

Tumblr

Jeśli nie lubisz skomplikowanych pulpitów nawigacyjnych i interfejsów użytkownika, które wymagają spędzania cennego czasu na czymś innym niż blogowanie, spodoba ci się Tumblr. Od utworzenia darmowego konta po napisanie pierwszego posta, wszystko będzie gotowe za pomocą kilku kliknięć.

Pulpit nawigacyjny Tumblr

Pulpit nawigacyjny jest bardzo prosty i pokazuje tylko to, co dla Ciebie najważniejsze. Oprócz dużego przycisku, który pozwala pisać nowy post, możesz znajdować wiadomości, czaty, czytać treści napisane przez innych oraz pracować z ustawieniami i opcjami projektowania. Każda opcja jest w zasięgu ręki i zapoznanie się z nowym pulpitem zajmie kilka minut.

Blogowanie

Ponieważ zastanawiasz się nad Tumblr, musisz być zainteresowany blogowaniem. Dlatego chcieliśmy porównać WordPress i Tumblr, jeśli chodzi o pisanie postów i zarządzanie multimediami na pojedynczych stronach.

WordPress

WordPress jest prawdopodobnie najlepszą platformą blogową. Ale chociaż ma do zaoferowania wszystko zarówno zwykłym, jak i profesjonalnym blogerom, może nie być najlepszym wyborem dla każdego. Podczas gdy poważni blogerzy, którzy lubią rozszerzać swoje witryny i dostosowywać je szczegółowo, będą wiedzieli, jak cenić wszystkie opcje, które się z tym wiążą, inne mogą być mylone ze wszystkim, co oferuje.

WordPress posiada pięknie zaprojektowany edytor wizualny i tekstowy, który pozwala pisać, zarządzać mediami i edytować kod bezpośrednio z posta.

Tumblr

Tumblr jest stworzony do blogowania. Nic więc dziwnego, że wszystko zorientowane jest na pisanie zdjęć i filmów oraz zarządzanie nimi. A Tumblr wykonuje tutaj świetną robotę – znajdziesz prosty pasek, który zawiera ikony do pisania nowych postów, wstawiania zdjęć, filmów, plików audio, cytatów, linków, a nawet czatów.

Po kliknięciu ikony będziesz gotowy, aby dodać zawartość, odpowiednio ją oznaczyć i rozpocząć udostępnianie publiczności. Jak już wspomnieliśmy, Tumblr jest bardzo prosty w tym wszystkim, więc nie znajdziesz żadnych dodatkowych mylących opcji dodawania treści. Kliknij tutaj, kliknij tam i gotowe!

Dostosowywanie

Nawet jeśli interesuje Cię tylko blogowanie, nadal chcesz dostosować strony, na których piszesz, prawda? W takim przypadku nie powinieneś się martwić; zarówno WordPress, jak i Tumblr umożliwiają dostosowanie bloga, ale istnieją pewne znaczące różnice.

WordPress

WordPress to idealna platforma do dostosowywania swojego bloga. Od wyboru spośród dziesiątek tysięcy motywów i wtyczek WordPress, które mogą pomóc Ci szczegółowo spersonalizować bloga, po kodowanie własnej witryny od zera, WordPress jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów.

Tam, gdzie początkujący mogą cieszyć się przyjaznymi dla użytkownika opcjami, które są pełne zainstalowanych motywów i wtyczek, specjaliści mogą wykopać kod za dowolnym plikiem i zmodyfikować szczegóły, takie jak kolory, układy lub określone funkcje. Wspaniałą częścią dostosowywania WordPressa jest to, że istnieje ogromna społeczność programistów, którzy chętnie przyjmą ofertę pracy i utworzą dla Ciebie wyjątkowy blog. Oczywiście za cenę.

Tumblr

Motyw Tumblr Hipster

Tumblr oferuje opcje dostosowywania, ale po prostu nie może zmierzyć się z WordPress. Dostosowywanie bloga jest łatwe; zmieniaj zdjęcia profilowe i tła, zarządzaj kolorami, opisami, a nawet korzystaj z dodatkowych motywów, które zmieniają cały wygląd Twojej witryny.

Chociaż Tumblr pozwala również modyfikować kod HTML za nim, po prostu nie oferuje tak dużo jak WordPress. Jeśli szukasz prostych zmian, Tumblr zaspokoi twoje potrzeby, ale jeśli chcesz móc coś zmienić, spójrz bardziej na WordPress.

Własność

Chociaż możesz założyć własne konto, wygeneruj silne hasło, które jest dostępne tylko dla Ciebie, a ty jesteś jedynym, który ma dostęp do bloga, co nie znaczy, że witryna jest Twoją własnością. Zanim zaczniesz blogować i rozwinąć z nim emocjonalny związek, zachowaj ostrożność. Czy chcesz, aby blog był Twój??

WordPress

Strona internetowa utworzona za pomocą hostowanej wersji WordPress jest twoja. Chociaż powierzchnia, którą wynajmujesz od firmy hostingowej, nie jest Twoją własnością, witryna (i wszystkie pliki) na jej serwerach są. Niezależnie od tego, co zdecydujesz się zrobić ze swoim projektem, to zależy od Ciebie. Niektóre firmy hostingowe mogą mieć surowe zasady dotyczące niektórych rodzajów treści, ale zawsze możesz zmienić firmy hostingowe i nikt nie ma prawa do usunięcia Twojej witryny.

Tumblr

Jeśli pamiętasz ze wstępu, Tumblr został zakupiony przez Yahoo. Oznacza to, że Yahoo jest właścicielem usługi i faktycznie jest właścicielem Twojego bloga.

Nie ma gwarancji, że Twój blog będzie żył jutro.

Jeśli faceci z Yahoo zdecydują, że czas zamknąć całą usługę, możesz stracić wszystko w ciągu kilku sekund. A jeśli wybierzesz inną opcję hostingu lub coś innego, pozostawisz puste ręce.

W tym przypadku jedyną dobrą rzeczą dotyczącą Tumblr jest to, że możesz łatwo wyeksportować swoją witrynę z usługi. Następnie możesz zaimportować blog na przykład na WordPress. Na wypadek, gdybyś już założył blog z Tumblr, zanim zdasz sobie sprawę, że nie jest to dla ciebie w porządku, nadal masz szansę to naprawić.

Koszty

Jeśli masz jakieś doświadczenie w świecie online, nie zdziwisz się, gdy powiemy Ci, że platformy blogowe reklamowane jako bezpłatne nie są w rzeczywistości całkowicie bezpłatne.

koszty blogowania

WordPress

Będąc platformą typu open source, WordPress jest bezpłatny. Przynajmniej jeśli chodzi o oprogramowanie. Możesz pobrać pakiet, zmodyfikować kod i zrobić z nim, co chcesz. Ale aby udostępnić witrynę społeczności internetowej, musisz ją hostować.

Jak zapewne się domyślasz, konto hostingowe (i nazwa domeny, bez której nie możesz się obejść), nie są darmowe. „Bezpłatna” platforma szybko staje się czymś, za co trzeba płacić co miesiąc. W zależności od potrzeb ceny mogą wzrosnąć od kilku dolców do kilkuset dolarów miesięcznie.

Tumblr

Z drugiej strony Tumblr jest trochę inny. Ponieważ Yahoo go obsługuje, początkowa usługa jest naprawdę całkowicie darmowa. Potrzebujesz tylko bezpłatnego konta i możesz rozpocząć blog.

Ale jeśli zdecydujesz się na niestandardową nazwę domeny, będziesz musiał za nią zapłacić. To samo dotyczy motywów premium, które kosztują trochę pieniędzy. Jeśli chodzi o Tumblr, to w zasadzie tyle. Jeśli więc naprawdę chcesz mieć bloga za darmo, Tumblr to platforma, na którą powinieneś pójść.

Opcje społecznościowe

Tworzenie treści to jedno. Udostępnianie go ludziom na całym świecie to cała inna domena. Ponieważ WordPress i Tumblr zachowują się inaczej, ważne jest, aby wiedzieć, co każdy może zrobić dla Ciebie, jeśli chodzi o udostępnianie.

WordPress

Ponieważ mówimy o wersji hostowanej, WordPress pozostawia całą część społecznościową. Nie otrzymasz żadnej pomocy od samej platformy. To zależy od Ciebie, czy chcesz umieścić przyciski udostępniania w serwisie społecznościowym. To zależy od Ciebie, czy chcesz zarejestrować swoją witrynę w Google i pozwolić wyszukiwarce na jej zaindeksowanie. Poza tym jesteś jedynym odpowiedzialnym za udostępnianie treści innym osobom.

Mimo to istnieją świetne darmowe wtyczki premium i premium, które pomogą Ci zarządzać społeczną częścią witryny.

Tumblr

Z drugiej strony Tumblr ma twoje plecy. Od momentu utworzenia konta Tumblr będzie próbował połączyć się z innymi blogerami w sieci. Wyświetli pokrewne treści, dzięki czemu szybko dotrzesz do blogów, które Cię interesują. Podobnie, twój blog pokaże się innym osobom i natychmiast Cię z nimi połączy.

Tak więc, bez dodatkowej pracy z twojej strony, możesz uzyskać pierwsze wyświetlenie strony w ciągu kilku sekund. Jeśli chcesz zrobić to samo z WordPress, reklama Twojej witryny zajęłaby wiele godzin, zanim dotrzesz do odpowiednich odbiorców.

Tabela porównawcza

WordPress

Tumblr

Deska rozdzielcza:Przyjazny dla początkujących z krzywą uczenia sięNiezwykle prosty i przyjazny dla użytkownika
Blogowanie:Najlepsze dla bardziej zaawansowanych blogerówIdealny dla początkujących blogerów bez doświadczenia technicznego
Dostosowywanie:Motywy, wtyczki, niestandardowy kodSzablony, ograniczona personalizacja
Własność:Jesteś właścicielem stronyYahoo jest właścicielem strony
Koszty:Zapłać za hosting i domenęWolny; opcjonalne przedmioty premium i domena
Społeczny:Pod twoją kontroląUdostępnij automatycznie innym blogerom

Wniosek

Ostatecznie prawda jest taka, że ​​WordPress i Tumblr są świetnymi platformami blogowymi. To zależy tylko od rodzaju blogu i planów na przyszłość.

Jeśli wszystko, czego chcesz, to platforma, na której możesz wyrazić siebie poprzez tekst i multimedia, pokochasz Tumblr. Jest prosty, łatwy do zrozumienia i całkowicie darmowy. Pozwoli ci skupić się na pisaniu; nie trzeba na przykład myśleć o konserwacji ani o szybkości witryny. Nadal będziesz mógł dostosować go do określonego punktu, bez wiedzy technicznej.

Ale z drugiej strony WordPress oferuje znacznie więcej. Dzięki wersji z własnym hostem możesz stworzyć znacznie więcej niż zwykły blog. Chociaż nieco trudniejszy do zrozumienia niż Tumblr, WordPress jest również przyjazny dla początkujących. Ponieważ istnieje wiele niezliczonych samouczków online i zasobów, które mogą ci pomóc, zbudowanie własnej witryny nie będzie trudne.

Zalecana lektura: Jak przenieść swojego bloga z Tumblr do WordPress

Będziesz mógł rozwinąć swojego bloga w dowolne miejsce – od prostej witryny po cały system eCommerce, jeśli chcesz. A tysiące motywów i wtyczek pomogą Ci osiągnąć to, co masz na myśli. Mimo to zawsze możesz dostosować witrynę do szczegółów, ponieważ WordPress pozwala na pełne modyfikacje.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Liked Liked