Tumblr ve WordPress Karşılaştırması 2020

Tumblr ve WordPress Karşılaştırması 2017


Tamam, sonunda kendi blogunuzu oluşturmanın zamanı geldiğine karar verdiniz. Bir tanesini başlatmanın roket bilimi olmadığını zaten biliyorsunuz ve muhtemelen araştırmaya değer çeşitli blog platformlarını duydunuz. Ancak daha önce her yazılım paketi ile biraz zaman geçmediyseniz, yeni blogunuz için doğru olanı seçmek sorun olabilir. Aklınızdakiler için uygun olmayan bir şey seçmek istemezsiniz, değil mi??

İçindekiler

Karşılaştırmanın tamamını okumak istemiyorsanız, her bölümün bağlantıları şunlardır:

 • Tumblr nedir
 • Gösterge Paneli
 • Blog
 • Özelleştirme
 • sahiplik
 • Maliyetler
 • Sosyal seçenekler
 • Karşılaştırma tablosu
 • Sonuç

Tumblr nedir?

2007 yılında kuruldu, Tumblr kendi başına bir sosyal ağ sitesi olarak da hareket eden nispeten genç bir bloglama platformudur. İlk günden itibaren kullanıcı toplamaya başlamasına rağmen, Yahoo 2013 yılında geri satın aldıktan sonra çok daha ünlendi.

Tumblr basitliği ile övünür ve herkesin ağdaki hikayeleri, multimedya ve diğer içerikleri hızla yayınlamasına izin verir. İlginç olan nokta, Tumblr’ın kullanıcılarını anında birbirine bağlaması ve herkes için samimi bir çevrimiçi alan haline getirmesidir..

Yahoo artık Tumblr ile oluşturulmuş 300 milyondan fazla blog olduğunu gururla söyleyebilir.

Platformdan şüphe etmeye başlamadan önce, size Matt Mullenweg’in Tumblr’ın WordPress için bir numaralı rakip olduğunu kabul ettiğini söyleyelim (elbette WordPress.com sürümü).

Bugünün makalesinde, kendinden barındırılanlar arasındaki farklılıklara odaklanacağız WordPress.org ve Tumblr. Kendi kendine barındırılan sürüm, Automattic’in sahip olduğu WordPress.com ile aynı olmadığından, size Tumblr ile ikincisinin video karşılaştırmasını sunuyoruz..

Gösterge Paneli

Blogunuzu başlatmayı düşünüyorsanız, platformun mümkün olduğunca basit olmasını istemeniz normaldir. Amacınız hikayeler ve multimedya yayınlamak ve bir şeyin nasıl çalıştığını öğrenmek için zaman harcamak değil.

WordPress

WordPress, yeni gelenler için hazır temiz bir kontrol paneli sunar. Uzantıları yüklemeye başladığınıza kadar, anlaşılması kolay birkaç menü öğesinden daha fazlası olmayacak. Ayarların ve seçeneklerin çoğunun anlaşılması kolay olacak ve sitenizi yönetmeye başlamak zor olmayacak.

WordPress’i basit olarak tarif etsek de, gerçek şu ki, Tumblr’dan çok daha karmaşık.

WordPress kullanıcıları bunun daha karmaşık olduğunu söyleyecektir, çünkü başa çıkmak için çok daha fazla seçenek var (bu doğrudur). Ancak ortalama bir blogcunun bakış açısından, Tumblr basit bir arayüz söz konusu olduğunda sadece kazanır.

Tumblr

Bloglama dışındaki şeylere değerli zaman ayırmanızı gerektiren karmaşık gösterge tablolarını ve kullanıcı arayüzlerini sevmiyorsanız, Tumblr’ı çok beğeneceksiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmaktan ilk postanızı yazmaya kadar her şey birkaç tıklamayla hazır olacak.

Tumblr gösterge tablosu

Gösterge tablosu çok basittir ve yalnızca sizin için en önemli olanı gösterir. Yeni bir yazı yazmanıza olanak tanıyan büyük düğmeye ek olarak, mesajlar, sohbetler bulabilir, başkaları tarafından yazılan içeriği okuyabilir ve ayarlar ve tasarım seçenekleriyle çalışabilirsiniz. Her seçenek elinizin altında ve yeni gösterge tablosuyla tanışmanız sadece birkaç dakika sürecek.

Blog

Tumblr’ı düşündüğünüz için, blog yazmakla ilgilenmelisiniz. Bu nedenle, tek sayfalarda yayın yazma ve multimedya yönetme söz konusu olduğunda WordPress ve Tumblr’ı karşılaştırmak istedik..

WordPress

WordPress tartışmasız en iyi blog platformu. Ancak, hem gündelik hem de profesyonel blogcular için her şeyi sunmak zorunda olsa da, sadece herkes için en iyi seçim olmayabilir. Sitelerini genişletmeyi ve ayrıntılı olarak özelleştirmeyi seven ciddi blogcular, onunla birlikte gelen tüm seçeneklere nasıl değer verileceğini bilecek olsa da, diğerleri sundukları her şeyle karıştırılabilir..

WordPress, doğrudan yazıdan yazmanızı, medyayı yönetmenizi ve kodu düzenlemenizi sağlayan güzel tasarlanmış bir Görsel ve Metin düzenleyicisine sahiptir.

Tumblr

Tumblr blog yazmak için yapılmıştır. Bu nedenle, her şeyin resim ve video yazmaya ve yönetmeye yönelik olması şaşırtıcı değildir. Ve Tumblr burada harika bir iş çıkarıyor – yeni mesaj yazmak, resim, video, ses dosyası, fiyat teklifi, bağlantı ve hatta sohbet eklemek için simgeler tutan basit bir çubuk bulacaksınız.

Simgeyi tıkladıktan sonra, içeriği eklemeye, düzgün bir şekilde etiketlemeye ve kitleyle paylaşmaya hazır olacaksınız. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Tumblr tüm bunlar hakkında çok açıktır, bu nedenle içeriği eklemek için kafa karıştırıcı herhangi bir seçenek bulamazsınız. Buraya tıklayın, oraya tıklayın ve işiniz bitti!

Özelleştirme

Yalnızca blog yazmayla ilgileniyor olsanız bile, yine de yazdığınız sayfaları özelleştirmek istiyorsunuz, değil mi? Durum buysa, endişelenmemelisiniz; hem WordPress hem de Tumblr, blogu özelleştirmenize izin verir, ancak bazı önemli farklılıklar vardır.

WordPress

WordPress, blogunuzu özelleştirmek için mükemmel bir platformdur. Blog’u ayrıntılı olarak kişiselleştirmenize yardımcı olabilecek on binlerce WordPress teması ve eklentisi arasından seçim yaparak kendi sitenizi sıfırdan kodlamaya kadar WordPress hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için uygundur.

Yeni başlayanlar, yükledikleri temalar ve eklentilerle birlikte gelen kullanıcı dostu seçeneklerin keyfini çıkarabilecekleri yerlerde, profesyoneller herhangi bir dosyanın arkasındaki kodu kazabilir ve renkler, düzenler veya belirli işlevler gibi ayrıntıları değiştirebilir. WordPress’i özelleştirmenin en önemli yanı, bir iş teklifini kabul etmekten ve sizin için benzersiz bir blog oluşturmaktan mutluluk duyacak büyük bir geliştiriciler topluluğunun olmasıdır. Elbette bir fiyat için.

Tumblr

Tumblr Hipster Teması

Tumblr özelleştirme seçenekleri sunuyor, ancak WordPress’e kadar ölçemiyor. Blogu özelleştirmek kolaydır; profil ve arka plan fotoğraflarını değiştirme, renkleri, açıklamaları yönetme ve hatta sitenizin tüm görünümünü dönüştürecek ek temalar kullanma.

Tumblr ayrıca arkasındaki HTML kodunu değiştirmenize izin verirken, WordPress kadar sunmuyor. Basit değişiklikler arıyorsanız, Tumblr ihtiyaçlarınızı karşılayacak, ancak herhangi bir şeyi değiştirmek istiyorsanız, WordPress’e daha fazla bakın.

sahiplik

Kendi hesabınızı oluşturmanıza rağmen, yalnızca sizin için kullanılabilir olan güçlü bir şifre oluşturun ve blog’a erişimi olan tek kişi sizsiniz; bu, sitenin mülkünüz olduğu anlamına gelmez. Bloglamaya başlamadan ve onunla duygusal bir ilişki içinde gelişmeden önce dikkatli olun. Blogun size ait olmasını ister misiniz??

WordPress

WordPress’in kendi kendini barındıran sürümü ile oluşturulan web sitesi sizin. Bir barındırma şirketinden kiraladığınız alan size ait olmasa da, sunucularındaki site (ve tüm dosyalar). Yani, projenizle ne yapmaya karar verirseniz verin, size kalmış. Bazı barındırma şirketlerinin belirli içerik türleri hakkında katı kuralları olabilir, ancak her zaman barındırma şirketlerini değiştirirsiniz ve hiç kimse sitenizi kaldırma hakkına sahip değildir.

Tumblr

Girişten hatırlarsanız, Tumblr Yahoo tarafından satın alındı. Bu şu demek oluyor Yahoo hizmetin sahibi ve aslında blogunuzun sahibi.

Blogunuzun yarın yaşayacağının garantisi yok.

Yahoo’daki kişiler tüm hizmeti kapatma zamanının geldiğine karar verirse, saniyeler içinde her şeyi kaybedebilirsiniz. Ve başka bir barındırma seçeneği veya başka bir şey istediğinizi seçerseniz, eli boş bırakılırsınız.

Bu durumda Tumblr ile ilgili tek iyi şey, sitenizi hizmetten kolayca dışa aktarabilmenizdir. Bundan sonra, blogu örneğin kendi kendine barındırılan WordPress’e aktarabilirsiniz. Sizin için uygun olmadığını fark etmeden önce Tumblr ile bir blog başlatmış olmanız durumunda, hala bir şeyleri düzeltme şansınız var.

Maliyetler

Çevrimiçi dünyada biraz deneyiminiz varsa, size ücretsiz olarak tanıtılan bloglama platformlarının aslında tamamen ücretsiz olmadığını söylediğimizde şaşırmayacaksınız..

bloglama maliyetleri

WordPress

Açık kaynaklı bir platform olan WordPress ücretsizdir. En azından yazılım söz konusu olduğunda. Paketi indirebilir, kodu değiştirebilir ve onunla ne istersen yapabilirsin. Ancak sitenizi çevrimiçi topluluğa çıkarmak için sitenizi barındırmanız gerekecek.

Tahmin edebileceğiniz gibi, barındırma hesabı (ve onsuz gidemeyeceğiniz bir alan adı) ücretsiz değildir. Böylece, “ücretsiz” platform hızlı bir şekilde aylık olarak ödemeniz gereken bir şey haline gelir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, fiyatlar ayda birkaç dolardan birkaç yüz dolara kadar çıkabilir.

Tumblr

Öte yandan, Tumblr biraz farklı. Yahoo barındırdığı için, ilk hizmet tamamen ücretsizdir. Sadece ücretsiz bir hesaba ihtiyacınız var ve blogu başlatmaya hazırsınız.

Ancak, özel bir alan adı istediğinize karar verirseniz bunun için ödeme yapmanız gerekir. Aynı şey biraz paraya mal olan premium temalar için de geçerlidir. Tumblr söz konusu olduğunda, bu neredeyse. Gerçekten ücretsiz bir blog istiyorsanız, Tumblr sizin için gitmeniz gereken platformdur.

Sosyal seçenekler

İçerik oluşturmak bir şeydir. Bunu dünyanın dört bir yanındaki insanlarla paylaşmak, diğer tüm alan adıdır. WordPress ve Tumblr farklı davrandığından, paylaşım söz konusu olduğunda her birinin sizin için neler yapabileceğini bilmek önemlidir.

WordPress

Kendinden barındırılan sürüm hakkında konuştuğumuzdan, WordPress tüm sosyal kısmı size bırakıyor. Platformun kendisinden yardım alamazsınız. Sitenize sosyal paylaşım düğmeleri koymak isterseniz size kalmış. Sitenizi Google’a kaydetmek ve arama motorunun siteyi taramasına izin vermek size kalmış. Ayrıca, içeriği başkalarıyla paylaşmanın tek sorumlusunuz.

Yine de, sitenizin sosyal kısmını yönetmenize yardımcı olacak bazı harika ücretsiz ve premium eklentiler var.

Tumblr

Öte yandan, Tumblr’ın arkanı var. Hesap oluşturulduğu andan itibaren Tumblr sizi ağdaki diğer blogcularla buluşturmaya çalışacaktır. İlgilendiğiniz bloglara hızlıca ulaşabilmeniz için size ilgili içeriği gösterecektir. Benzer şekilde, blogunuz diğer kişilere gösterilecek ve sizi anında onlara bağlayacaktır..

Böylece, herhangi bir ekstra işlem yapmadan, ilk sayfa görünümünü birkaç saniye içinde alabilirsiniz. Aynı şeyi WordPress ile yapmak isterseniz, sitenizi doğru kitleye ulaşana kadar saatlerce reklam vermeniz gerekir.

Karşılaştırma Tablosu

WordPress

Tumblr

Gösterge Paneli:Öğrenme eğrisi ile başlangıç ​​dostuSon derece basit ve kullanıcı dostu
blogging:Daha gelişmiş blogcular için en iyisiTeknik deneyimi olmayan ilk kez blogcular için ideal
Özelleştirme:Temalar, eklentiler, özel kodŞablonlar, sınırlı özelleştirme
Mülkiyet:Sitenin sahibi sizsinizYahoo sitenin sahibi
Maliyetler:Barındırma ve alan adı için ödeme yapınBedava; isteğe bağlı premium öğeler ve alan adı
Sosyal:Kontrolünüz altındaDiğer blogcularla otomatik olarak paylaşın

Sonuç

Sonunda, gerçek şu ki, hem WordPress hem de Tumblr harika bloglama platformlarıdır. Sadece ne tür bir blog için çalıştığınıza ve sitenizin geleceği için planlarınız nelerdir.

İstediğiniz tek şey kendinizi metin ve multimedya ile ifade edebileceğiniz bir platformsa, Tumblr’ı seveceksiniz. Basit, anlaşılması kolay ve tamamen ücretsizdir. Yazmaya odaklanmanızı sağlayacaktır; örneğin, sitenizin bakımını veya hızını düşünmenize gerek yoktur. Ve herhangi bir teknik bilgiye sahip olmadan yine de belirli bir noktaya göre özelleştirebilirsiniz..

Ancak öte yandan, WordPress çok, çok daha fazlasını sunuyor. Kendinden barındırılan sürümle, basit bir blogdan çok daha fazlasını oluşturabilirsiniz. Anlamak Tumblr’dan biraz daha zor olsa da, WordPress de başlangıç ​​dostu. Size yardımcı olabilecek sayısız çevrimiçi öğretici ve kaynak olduğundan, kendi başınıza bir site oluşturmak o kadar zor olmayacak.

Önerilen okuma: Blogunuzu Tumblr’dan WordPress’e Taşıma

Blogunuzu istediğiniz her şeye genişletebilirsiniz – isterseniz basit bir siteden tüm e-Ticaret sistemine kadar. Ve binlerce tema ve eklenti aklınızdakilere ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Yine de, siteyi her zaman ayrıntıya göre özelleştirebilirsiniz, çünkü WordPress tam değişikliklere izin verir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map