Temalar ve Eklentilerden Hızlıca Kod Bulma ve Düzenleme

bulmak-edit-wordpress-code.png


WordPress ile çalışmak kolay olabilir. Diğer birçok içerik yönetim sistemiyle karşılaştırıldığında, gerçekten kolaydır. Kod veya tasarımla ilginiz olmasa bile, WordPress blogunuzu oluşturabilir ve birkaç dakika içinde içerik yazmaya ve yayınlamaya başlayabilirsiniz. WordPress blogunuzu genişletmeniz gerekiyorsa, İnternet’te bulunan milyonlarca eklenti ve temanın bazılarını yükleyerek bunu yapabilirsiniz..

Ancak siteniz hakkında biraz daha ciddi olursanız, er ya da geç bir ya da iki şeyi özelleştirmeniz gerekir. Bir tema veya eklenti ne kadar iyi olursa olsun, onunla kaç seçenek elde edersiniz, her şeyi düzenlenebilir hale getirmek mümkün değildir. Örneğin, bir başlığı ve bazı önemli düğmeleri değiştirebileceksiniz, ancak belirli bir öğe Özelleştirici ve temanın / eklenti seçenekleriyle değiştirilemezse nasıl değişiklik yapabilirsiniz? Siz kendiniz değiştirin.

WordPress hakkında ne kadar bilginiz olduğuna bağlı olarak, dosyaları değiştirmek iki dakikalık bir iş olabilir veya özelleştirme için saat geçirdikten sonra sitenizin tamamını çökertebilir. Dosyaları değiştirmeye başlamadan önce, lütfen ne yaptığınızın farkında olduğunuzdan ve sunucunuzun dışındaki bir klasöre her zaman güvenli bir şekilde yedeklediğinizden emin olun..

Değişiklik yapma zamanının geldiğine karar verdiyseniz, kodun bulunduğu doğru dosyayı bulmak için ilk adımda takılabilirsiniz. WordPress düzinelerce farklı dosyadan oluştuğundan, yeni başlayanlar bunları bulmakta sorun yaşayabilir. WordPress geliştiricilerinin bununla bir sorunu yok çünkü zaten Şablon Hiyerarşisi ezbere. Ancak kodlamayla ilgilenmiyorsanız, size çok yardımcı olabilecek bu eklentileri bilmelisiniz.

Dosya Nedir

FİYAT: Ücretsiz

Dosya Nedir

Bu eklentinin kısaltmasının WTF olduğu fikrini aldıktan sonra, eklentinin gerçekten ne kadar havalı olduğunu göreceksiniz. Yükledikten ve etkinleştirdikten sonra, Ne Dosyası doğrudan araç çubuğunuzda, kullanıcı adınızın ve havalı fotoğrafınızın hemen yanında basit bir menü öğesi oluşturur. Şimdi sitenizdeki herhangi bir sayfayı açarsanız, Dosya Nedir menü öğesinin üzerine gelebilirsiniz ve eklenti size söz konusu sayfayı oluşturmak için hangi şablon parçalarının kullanıldığını söyleyecektir..

Eklenti, şablon adını tıklamanıza izin verir ve bu da sizi düzenleme sayfasına yönlendirir. Bu küçük değişiklikler yapmak için harika olsa da, şablon dosyalarını doğrudan WordPress’ten düzenlerken çok dikkatli olun.

Gördüğünüz gibi, eklenti oldukça basittir, ancak hızlı bir şekilde değiştirmek istediğiniz şablon parçalarını tanımlamanıza yardımcı olabilir. Gerisi size kalmış. Bu yüzden size daha da yardımcı olabilecek başka bir ücretsiz eklenti tanıtmak istiyoruz.

Dize Bulucu

FİYAT: Ücretsiz

Dize Bulucu

Doğru şablonu bulmak yeterli olmadığında, String Locator yardım etmek için burada. Temanızdaki belirli bir HTML öğesini veya yüklediğiniz herhangi bir eklentiyi değiştirmek istediğinizi düşünün. Öğeyi tarayıcınız üzerinden inceleyerek hızlı bir şekilde bulabilirsiniz, ancak yine de öğeyi oluşturan dosyayı bulmakta sorun yaşarsınız. Artık özel temalar ve eklentilerle çalıştığınızdan, dosyaların alışık olduğunuzdan farklı adları olabilir. Bir geliştirici, daha fazla geliştirme için işi kolaylaştırmak için ayrı bir dosyaya bir kod yerleştirmiş olabilir ve yüzlerce dosyada kod aramaya takılabilir. Bunun yerine, String Locator’ı kullanabilirsiniz.

Bu eklentiyi kullanmayı seçerseniz, aradığınız belirli dizeyi üretmek için hangi şablonun kullanıldığından endişelenmenize gerek kalmaz.

İster bir kelime, ister tüm kelime öbeği, isterse bir kod parçası arıyor olun, bu eklenti onu bulabilir.

Tek yapmanız gereken şuraya gitmek Araçlar -> Dize Bulucu ve aramaya başlayın. Eklenti daha sonra yüklediğiniz tüm tema ve eklenti dosyalarını tarayacak ve arama terimini bulacaktır. Eklentinin araması için belirli bir tema / eklenti bile seçebilirsiniz.

Ara düğmesine basıp Dize Bulucu’nun sihrini yapması için birkaç saniye bekledikten sonra, sonuçlar size dizeyi, bulunduğu dosyayı ve bir satır numarasını gösterir. Eklenti, söz konusu dosyayı düzenlemenize izin verir ve hemen arama ifadenizi vurgular!

Artık herhangi bir temanın / eklentinin herhangi bir bölümünü değiştirebilir, sabit kodlu kısımlarını çevirebilir ve sizin için bilinmeyen dosyalar arasında manuel olarak tarama yapmayı unutabilirsiniz..


Bu WordPress araçları size çok yardımcı olabilir, ancak yine de sitenize dikkat etmenizi öneririz. Hangi değişiklikleri yaptığınızdan tam olarak emin değilseniz, her zaman yeni bir yedeğiniz olduğundan emin olun ve işi sizin için yapacak bir profesyonel tutmayı düşünün. Ayrıca, bir temayı veya eklentiyi kendi başınıza değiştirerek hata yaparsanız birçok geliştiricinin size yardımcı olamayacağını unutmayın..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Liked Liked