Srovnání Joomla vs. WordPress 2020

Srovnání Joomla vs. WordPress 2017


Výběr platformy pro blogování nemusí být tak složitý jako výběr celého systému pro správu obsahu, který vám umožní provádět složitější webové projekty. Příležitostní blogeři, kteří o to příliš nepožádají, mohou snadno jít za méně komplikovanými službami, i když WordPress by měl být vždy na vrcholu seznamu a vytvořit si blog. Ale pokud jde o celé systémy pro správu obsahu, které vám umožňují dělat mnohem víc, než jen psát příspěvky, věci se stávají o něco vážnější.

I v tomto případě je WordPress stále na vrcholu seznamu. Ale v situacích, kdy přemýšlíte o celém webu, jeho prvcích a všech možnostech, jsou někteří další hráči ve hře stejně konkurenceschopní. Už jste slyšeli o Joomle?

Obsah

 • Co je Joomla?
 • Snadnost použití
 • Vzhled a rozšíření
 • Správa obsahu
 • Podpěra, podpora
 • Bezpečnostní
 • Vícejazyčné weby
 • Srovnávací tabulka
 • Který z nich byste si měli vybrat?

Co je Joomla?

Stejně jako WordPress je Joomla CMS s otevřeným zdrojovým kódem, který umožňuje generovat webový obsah a výkonné aplikace. Je k dispozici od roku 2005 a od té doby je to dobrá alternativa WP. Přestože je Joomla velmi podobný, je od samého začátku odlišný – na rozdíl od WordPress umožňuje několik možností databáze, které jsou pro technicky zdatné lidi důležité. Pokud ale nebudete vyvíjet seriózní vývoj webových aplikací, tyto funkce pro vás nebudou tolik znamenat.

Joomla posiluje miliony webových stránek. Od jednoduchých osobních stránek po složité webové aplikace a intranety, které pomáhají lidem připojit se a pracovat místně.

Je důležité znát rozdíl mezi Joomla CMS (o kterém mluvíme v tomto článku) a Joomla Framework To umožňuje vývojářům vytvářet aplikace založené na PHP bez všech dalších funkcí, které přicházejí s CMS.

Když mluvíme o průměrných uživatelích, je důležité vědět, že Joomla je vstřícný pro začátečníky, pravidelně aktualizován, obsahuje rozsáhlé možnosti přizpůsobení a počítá masivní online komunitu, která je vždy připravena pomoci. Zní to jako WordPress, že? Ale na rozdíl od WordPress, který čítá více než 140 milionů stažení, byl Joomla stažen „pouze“ asi 60 milionůkrát. Čísla jsou obrovská, ale stále nejsou ani blízko WordPressu.

Ačkoli následující video ukazuje starší verze WordPress a Joomla, základní funkce se příliš nezměnily. Z tohoto důvodu je srovnání platné i pro nové verze obou CMS.

Snadnost použití

I když jste profesionální webový vývojář nebo designér, chcete, aby nástroje byly co nejjednodušší. Ale pro začátečníky je nutné mít jednoduchý CMS. Naštěstí je jak WordPress, tak Joomla docela snadné pochopit a začít.

WordPress

WordPress je známý pro svůj přímý a rychlý proces instalace. Web může být online za pouhých pět minut, i když je váš první. A po počátečním přihlášení uživatelé obvykle neberou moc, aby porozuměli základům WordPress.

Celý systém je uživatelsky přívětivý, takže všechno dává smysl. Jedná se o křivku učení, ale protože většina možností a nabídek je na dosah ruky, budete bez problémů procházet oblastí správy. Ale pokud se rozhodnete, že vás zajímá více než jednoduché použití, můžete se vždy vrátit a učit se WordPress krok za krokem.

Joomla

Joomla je také docela jednoduchá. Proces instalace je velmi podobný programu WordPress a mnoho hostingových společností obsahuje instalační software na jedno kliknutí. Bohužel, podobné podoby se tu zastaví, protože Joomla se cítí složitější zvládnout poté.

Ovládací panel, který vám umožní spravovat všechny moduly, není tak dobře připraven pro začátečníky. Pokud tedy již víte o webových technologiích něco nebo dva, doporučujeme vám vyzbrojit se trpělivostí. Pochopení ovládacího panelu a uživatelského rozhraní Joomly bude určitě mnohem déle, než porozumění WordPress.

Vzhled a rozšíření

V dnešní době musí dobrý systém správy obsahu obsahovat nějaký druh šablon a pluginů, které běžným uživatelům umožňují rozšířit své webové stránky bez nutnosti dotýkat se kódu. WordPress i Joomla vám umožňují rozšířit systém různými způsoby, ale stále existují určité rozdíly.

WordPress

WordPress je známý svými motivy a zásuvnými moduly. Zatímco bezplatná a prémiová témata pomůžou každému vytvořit si profesionálně vypadající webovou stránku i bez znalosti kódování a designu, desítky tisíc pluginů vám pomohou přidat funkce, které by bylo jinak nemožné vytvořit jinak.

Nejenže je k dispozici tolik položek, ale jak se posuneme vpřed, tyto stejné položky jsou stále složitější. Některé pluginy WordPress fungují jako systémy samy o sobě a jdou mimo původní myšlenku WordPress. Takže kromě webů a jednoduchých blogů můžete vytvořit celé systémy eCommerce, systémy vztahů se zákazníky nebo portfolia fotografií, abychom jmenovali alespoň některé.

Joomla

Joomla rozšíření

Joomla nezanikla příliš daleko. Nabízí také šablony a rozšíření, které vám mohou pomoci dosáhnout mnoha věcí na webu. Ale jednoduše proto, že je méně populární než WordPress, je zde poměrně málo šablon a rozšíření.

Na druhé straně stejné doplňky, které můžete získat, jsou o něco jednodušší než náprotivky WordPress.

Správa obsahu

I když vaším jediným účelem spuštění webu není blogování, pravděpodobně budete chtít někdy blog spravovat. Pomůže vám přilákat více návštěvníků na vaše stránky a umožní vám spojit se s publikem.

WordPress

Od vytváření a publikování příspěvků a stránek až po správu různých mediálních souborů, WordPress ví, jak potěšit své uživatele. Nezáleží na tom, jestli jste příležitostný blogger a marketingový odborník – správa obsahu pomocí WordPress bude intuitivní a jednoduchá. Pokud máte rádi to, o čem píšete, budete rádi, když se přihlásíte zpět do systému a založíte další příspěvek pomocí krásně navrženého editoru Visual.

Joomla

Joomla je určena pro složitější webové projekty. Z tohoto důvodu nelze říci, že je docela vhodný pro blogování. I když je možné provozovat úspěšný blog s Joomlou, je pravděpodobné, že budete mít těžší správu jednoho v dlouhodobém horizontu.

Joomla články

Dokonce i někteří odborníci na Joomla provozují své blogy na WordPress. Z tohoto důvodu doporučujeme zapomenout na blogování s Joomlou a místo toho začít s WordPress. Ušetříte čas, peníze a nervy.

Podpěra, podpora

WordPress

Oficiální stránky podpory vám mohou pomoci začít s WordPress. Umíš číst soubory dokumentace to vysvětlí základy a jste vždy vítáni fóra podpory které počítají tisíce aktivních uživatelů. To vše je samozřejmě zdarma, ale budete muset udělat práci a prozkoumat problém, se kterým se setkáváte.

Pokud potřebujete více profesionální podpory, nenajdete žádné oficiální e-maily ani telefonní čísla. Vždy však můžete najmout servisní služby, které vám pomohou. Pravda je taková, že většina uživatelů používá bezplatná fóra, skupiny sociálních médií a online zdroje, pokud jde o podporu.

Joomla

Joomla dokumentace

I když není tak populární jako WordPress, Joomla stále počítá desítky milionů aktivních uživatelů. Nepřekvapuje tedy, že má aktivní komunitu. Hledání pomoci ve formě kurzů a různých článků a videí nebude problém. Existuje také docela pěkné množství živých fór, kde můžete požádat o pomoc, ale pro začátečníky byste měli zkontrolovat oficiální stránka podpory.

Ale na rozdíl od WordPress je těžké najít Joomla odborníky, kteří budou dělat různé úkoly přizpůsobení pro váš web.

Bezpečnostní

Nezáleží na tom, jak přátelský je pro začátečníky jeden CMS nebo jak dobře podporovaný je ten druhý, pokud žádný z nich není dostatečně bezpečný. Naštěstí vás jak WordPress, tak Joomla dostali do této oblasti.

WordPress

WordPress je nejoblíbenější CMS na světě. Bohužel to také znamená, že je to první cíl pro hackery, kteří hledají náhodné webové stránky. Přesto je WordPress v bezpečí. Vývojáři se ujistili, že kód je co nejbezpečnější. Kromě toho můžete očekávat časté aktualizace, které systém neustále udržují v bezpečí.

Zabezpečení CMS

Důležitým faktorem bezpečnosti je člověk za webem. Většinou je na vás, abyste udrželi věci v bezpečí a skryté před hlučnýma očima. Mezi tisíci pluginů, které jsme zmínili, se mohou uživatelé WordPress cítit extra bezpečně, pokud rozšíří CMS o bezpečnostní pluginy. Existují stovky doplňků souvisejících se zabezpečením, které vám pomohou chránit váš web.

Joomla

Joomla se příliš neliší, pokud jde o bezpečnost. Vývojáři vždy usilovně pracují na nových aktualizacích a na opravě bezpečnostních problémů včas. Stejně jako WordPress vám některá skvělá rozšíření zabezpečení pomohou s webem, ale také mějte na paměti, že uživatel je zodpovědný za zabezpečení své domény.

Vícejazyčné weby

Mít web ve více než jednom jazyce se stává atraktivní funkcí. Mnoho majitelů webových stránek potřebuje pouze obsah ve dvou nebo více jazycích, aby uspokojilo celé publikum. Ačkoli vám WordPress i Joomla umožňují vytvářet vícejazyčné weby, chovají se odlišně.

WordPress

WordPress přichází s možností nastavit jazyk webu kdykoli, ale nepodporuje vytváření vícejazyčného obsahu po vybalení z krabice. Naštěstí existuje několik úžasných pluginů, které promění váš obyčejný web na mnohojazyčný systém, který se snadno používá, ale pravděpodobně budete muset utratit několik dalších dolarů za licence a předplatné..

Joomla

Na rozdíl od WordPress nabízí Joomla vícejazyčné možnosti od okamžiku instalace.

Musíte pouze vybrat další jazyk a začít s překladem obsahu. Je také možné rychle změnit jazyky oblasti správy. A nebudete muset instalovat další rozšíření ani platit za služby třetích stran.

Srovnávací tabulka

WordPress

Joomla

Jednoduchost:Začátečník s malou křivkou učeníSložitější, vyžaduje čas se učit
Vzhled a rozšíření:Desítky tisíc rozšířeníDobrý počet rozšíření, stále méně než WordPress
Blogování:Ideální pro blogováníNe tak dobré pro blogování
Podpěra, podpora:Společenství, plat za podporuKomunita, fóra, oficiální dokumentace
Bezpečnostní:Často aktualizované bezpečnostní doplňkyČasto aktualizované bezpečnostní doplňky
Vícejazyčné možnosti:Měl by používat služby třetích stranSkvělá vícejazyčná podpora ve výchozím nastavení

Který z nich byste si měli vybrat?

Po rychlém pohledu vypadají WordPress a Joomla velmi podobně. Jedním způsobem je to pravda, ale jsou také dost odlišné, aby usnadnili výběr jednoho pro váš web.

Pokud se nás zeptáte, WordPress je celkovým vítězem. Určitě je vhodnější pro začátečníky, ale stále vám umožňuje rozšířit web na složitější projekt. WordPress vám umožní snadněji rozvíjet systém, protože obsahuje úložiště plné témat a pluginů. Najímání údržbářských služeb a profesionálních návrhářů / programátorů je mnohem snazší, protože na WordPress je prostě více lidí než Joomla.

Na druhé straně je Joomla rozhodně složitější a má vestavěné funkce. Může pomoci profesionálům vytvářet složitější webové stránky, protože od samého začátku nabízí více technických možností. Stejné možnosti však mohou nováčky zbytečně zmást. Joomla také není vhodná pro běžné blogování.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map