Squarespace vs WordPress Comparison 2020

Sheshi hapësinash vs WordPress


Pa dyshim, WordPress është platforma më e popullarizuar e ndërtimit të faqeve në internet në botë. Por siç e dini tashmë, nuk është e vetmja. Platforma të tjerë të tjerë ofrojnë mjete të fuqishme për blogez dhe ueb, dhe disa prej tyre janë konkurrentë mjaft të mirë. Dhe ashtu si me çdo gjë tjetër në jetë, ka të mirat dhe të këqijat për të përdorur WordPress dhe ato platforma të tjera.

Sot, do të përqendrohemi Squarespace dhe krahasojeni atë me WordPress. Për të shmangur çdo konfuzion, ne do të flasim për versionin e vetë-pritur të WordPress.
Ka disa ndryshime shumë domethënëse nga WordPress.com.

Për ta bërë më të lehtë për të kuptuar dallimet, ne e kemi ndarë këtë artikull në disa segmente që do t’ju ndihmojnë të krahasoni WordPress dhe Squarespace më shpejt:

 • thjeshtësi
 • Temat dhe Plugins
 • Menaxhimi i përmbajtjes
 • mbështetje
 • Kostot
 • eCommerce
 • Tabela e krahasimit
 • Cilin duhet të zgjidhni?

thjeshtësi

Kur bëhet fjalë për fillimin e një blogu të ri, shumica e përdoruesve preferojnë një platformë të thjeshtë që i lejon ata të publikojnë një sit të ri sa më shpejt që të jetë e mundur.

WordPress

Nëse nuk do të ishte aq e thjeshtë sa duhet, WordPress nuk do të bëhej kaq popullor në radhë të parë. Por kur flasim për versionin e vetë-pritur, do të duhet pak kohë për të kapur të gjitha terminologjitë dhe bazat para se të krijoni një blog nga vetja. Ndërsa shumë zgjedhje janë një gjë e mirë, dhjetëra opsione të pritjes dhe mijëra tema dhe shtojca mund të jenë thjesht për dikë që sapo ka filluar.

Pas disa ditësh të kaluar me WordPress, shumica e fillestarëve përshtaten me platformën, dhe ata nuk kanë asnjë problem në personalizimin e blogeve dhe shkrimin e artikujve të rinj.

Gjithmonë mund të jetë pak më e thjeshtë, por fakti që ju lejon të përmirësoni blogun e fillestarit tuaj në makinën profesionale të bërjes së parave është një arsye mjaft e mirë për të kaluar një kohë shtesë duke mësuar më shumë rreth WordPress. Nëse keni nevojë për ndihmë, ne kemi filluar një seksion të ri të mësimit të WordPress i cili do të jetë udhëzuesi juaj personal.

Squarespace

Meqenëse gjithçka rreth Squarespace është vizuale, e bën atë shumë më miqësore për fillestarët. Edhe pse mund të krijoni një mjedis të ngjashëm me WordPress, do të duhej kohë dhe aftësi për të përgatitur terrenin. Por me Squarespace, ju duhet të përdorni redaktuesin drag and drop për të krijuar faqe që në fillim.

Squarespace gjithashtu përmban një numër mjaft më të vogël zgjedhjesh. Kjo do t’i ndihmojë fillestarët të marrin vendime më të shpejta, dhe do të jetë më e lehtë për t’u mësuar. Por, padyshim, nëse vendosni të azhurnoni blogun tuaj dhe ta rregulloni në detaje, do ta gjeni këtë mungesë zgjedhjesh si një problem të madh.

Temat dhe shtojcat

Në mënyrë që të personalizoni një faqe në internet, përdoruesit pa aftësi teknike do të duhet të përdorin tema dhe shtojca për të rregulluar bloget. Si qëndrojnë WordPress dhe Squarespace për këtë çështje?

WordPress

WordPress ofron mijëra tema dhe shtojca që mund t’i përdorni falas. Për të qenë më të saktë, ka më shumë se 40,000 shtojca që mund të gjenden në depo zyrtare, dhe ju mund t’i përdorni të gjitha pa pagesë. Dhe ky nuk është fundi – ka tregje të shumta në internet që ofrojnë tema premium dhe shtesa për një çmim specifik. Pra, për çdo problem me të cilin hasni, ka ndoshta një shtojcë që mund ta zgjidhë atë.

Gjithashtu, mijëra tema janë krijuar për niches specifike. Kjo do të thotë që nëse po ndërtoni një blog personal, një portofol fotografie ose një sit profesional të biznesit, do të gjeni një temë të përshtatur për nevojat tuaja.

Temat e WordPress

Meqenëse instalimi i temave dhe shtojcave është shumë i drejtpërdrejtë, detyra e vetme që kërkon kohë është gjetja e temës më të mirë ose një shtojcë të përsosur për sitin tuaj.

Squarespace

Nëse doni të zgjasni një sit duke përdorur Squarespace, do të duhet të përshtateni. Fatkeqësisht, Squarespace ofron një zgjedhje të pamjaftueshme të modeleve dhe shtesave. Për dallim nga WordPress, do të duhet të vendosni zgjidhjen në dispozicion ose thjesht të injoroni problemin dhe të kërkoni mbështetje.

Nga ana tjetër, kjo zgjedhje e kufizuar mund të mos paraqesë problem për disa përdorues. Nëse nuk planifikoni të zgjasni faqen tuaj dhe jeni të kënaqur me opsionet e mundshme me Squarespace, mund të relaksoheni dhe të ndaloni të mendoni për të gjitha shtesat e tjera në dispozicion si me WordPress. Ndonjëherë, të kesh më pak opsione është më mirë.

Menaxhimi i përmbajtjes

Nëse dëshironi të filloni një blog të ri, është thelbësore që platforma e zgjedhjes suaj ju lejon të lëvizni lirshëm rreth redaktuesve të tekstit. A janë WordPress dhe Squarespace mjaft mirë për blogerët?

WordPress

pa dyshim, WordPress është një mjet i fuqishëm për blogerët dhe një nga më të mirët përreth. Kjo do t’ju lejojë të përdorni si redaktorët vizualë ashtu edhe ato të tekstit, në mënyrë që të kënaqeni me shkrimin dhe akoma të mundeni shtoni HTML me porosi nëse është e nevojshme. WordPress kujdeset për artikujt tuaj, kështu që automatikisht do të kursejë përparimin tuaj. Vetëm në rast se ndodh diçka e keqe, mund të mbështeteni në WordPress në çdo kohë. Ai gjithashtu mban rishikime, kështu që nëse vendosni që të doni paragrafin e vjetër në një moment, do të keni vetëm një klik larg nga ta keni atë në faqe.

Squarespace

për fat të keq, Hapësira katror nuk është aq e mirë për blogerët. Nuk ka tipar autosave, dhe platforma nuk do t’ju lejojë të përdorni rishikime. Ndërsa ka blloqe kodesh që mund të përdorni në Squarespace, veçoria nuk do t’ju lejojë të ekzekutoni HTML ose CSS tuaj nga faqja. Për disa blogerë, kjo mund të jetë një ndërprerje e marrëveshjeve.

Hapësira katror nuk është aq e mirë edhe me median. Ndërsa WordPress do t’ju lejojë të ripërdorni imazhet që keni ngarkuar në të kaluarën, Squarespace do t’ju detyrojë të ngarkoni të njëjtën imazh edhe një herë nëse vendosni ta ripërdorni atë. Nëse keni tendencën të përdorni foto rregullisht (të cilat duhet), kjo mund të jetë një makth.

mbështetje

Nëse sapo po filloni me WordPress ose Squarespace, shanset janë që ju të mos jeni profesionist në këtë fushë. Pra, herët a vonë, do t’ju duhet ndihmë me platformën. Kindfarë lloj mbështetje merrni me WordPress dhe Squarespace?

WordPress

Meqenëse do të jeni duke pritur faqen tuaj, praktikisht gjithçka është në duart tuaja. Ndërsa do të ketë disa çështje teknike që kompania juaj pritëse duhet të zgjidhë për ju, do të ketë shumë më tepër probleme që ju do të duhet të zgjidhni vetë ose të punësoni profesionistë.

Mbështetja për tema dhe shtojca falas është mjaft e kufizuar. Nëse diçka nuk shkon mirë, ndihma e vetme vjen në formën e forumeve mbështetëse dhe burimeve të tjera në internet. Për fat të mirë, për shkak të popullaritetit të saj, ka miliona mësime dhe si-për artikuj që do t’ju ndihmojnë të zgjidhni praktikisht të gjitha llojet e vështirësive. Nëse përdorni produkte premium, mund të prisni ndihmë nga zhvilluesit, por kjo do të varet nga secila kompani / individ.

Squarespace

Mbështetje për hapësirën katror

Duke filluar një sit me Squarespace, ju menjëherë merrni akses në mbështetje profesionale. Ka një ekip të tërë ekspertësh që kujdesen për sistemin. Do të keni akses në bibliotekat e tëra të artikujve, mësimeve video, chat live dhe mbështetje të postës elektronike. Ngjashëm me WordPress, ka forume mbështetëse ku përdoruesit marrin për të diskutuar problemet dhe veçoritë.

Meqenëse Squarespace ka një numër mjaft më të vogël të veçorive sesa WordPress, mundësia e mosfunksionimit të diçkaje është shumë më e vogël. Për shkak se nuk ka dhjetëra mijëra shtojca që duhet të instalosh, në radhë të parë do të ketë më pak çështje të pajtueshmërisë.

Kostot

Shumë njerëz mendojnë se mund të merrni një faqe në internet falas. Edhe pse do të donim shumë të të them se është e vërtetë, gjithçka ka një çmim. Pra, edhe WordPress dhe Squarespace do t’ju detyrojnë të hapni kuletat tuaja.

WordPress

Po, e keni dëgjuar saktë – WordPress është falas. Por kjo është e vërtetë vetëm për vetë platformën. Ju jeni të lirë të shkarkoni WordPress, të modifikoni skedarët, të instaloni shtojca dhe tema falas dhe të bëni gjithçka që dëshironi me ta. Por para se të mund të shfaqni një faqe tek njerëzit në të gjithë botën, do të duhet të paguani për pritjen. Ekzistojnë disa opsione falas edhe kur bëhet fjalë për pritjen, por ne ju sugjerojmë t’i anashkaloni ato plotësisht.

Prapëseprapë, ju mund të gjeni pritjen dhe një domain për sa më pak dollarë në muaj. Natyrisht, nuk mund të presësh shumë për atë çmim, por kjo do të zgjasë faqen tënde dhe funksionon.

Shpenzimi i parave nuk ndalet këtu. Edhe pse është e mundur të drejtoni një sit pa shpenzuar një cent shtesë, ju me siguri do të dëshironi të blini një temë të re ose një ose dy shtojca që do t’ju lejojnë të keni një veçori specifike në faqe ose thjesht ta bëni atë më të bukur. Gjithashtu, nëse vendosni të punësoni djem të mirëmbajtjes për t’ju ndihmuar, ose të merrni një programues për të zhvilluar diçka specifike, kostot do të vazhdojnë të rriten. A mendoni akoma WordPress është falas?

Squarespace

Nëse doni një faqe në internet personale, do të duhet të paguani 12 dollarë në muaj për llogarinë që nuk përfshin aq shumë, për të qenë i sinqertë. Për atë çmim, ju duhet të krijoni deri në 20 faqe, galeri dhe bloge me një bandë të pakufizuar dhe dy kontribues. Nëse dëshironi të përmirësoni llogarinë në një biznes ku të merrni mundësi të pakufizuara, do t’ju kushtojë 18 dollarë në muaj.

eCommerce

A doni të përgatisni një dyqan online për të shitur produkte dhe shërbime? Nëse është kështu, jini tepër të kujdesshëm kur zgjidhni platformën e duhur për të filluar dyqanin tuaj elektronik.

WordPress

WordPress ju lejon të ndërtoni dyqane në internet vetë. Disa shtojca të njohura mund të shndërrojnë faqen tuaj në një sistem eCommerce pa shumë njohuri në lidhje me të. Mund të krijoni një dyqan të tërë me një temë sipas dëshirës tuaj dhe disa shtojca që do të zgjerojnë karakteristikat standarde të WordPress. Po, do të duhet ca kohë dhe mësime derisa të merrni gjithçka siç duhet, por vetëm fakti që edhe fillestarët mund të hapin një dyqan të ri në internet është ngazëllyese.

CMS popullore ju lejon të integroni me lehtësi PayPal, Stripe, 2Checkout, Google Checkout, Payoneer, Skrill dhe Bitcoin.

Ekzistojnë gjithashtu shtojca që do t’ju ndihmojnë në programet e bashkëpunimit. Farë më shumë keni nevojë për një dyqan të thjeshtë?

Squarespace

Për fat të keq, Squarespace është mjaft i kufizuar këtu. Për fillestarët, kjo ju lejon të përdorni vetëm Shiritin për përpunimin e pagesës i cili do të zmbrapsë shumë përdorues. Jo vetëm që Stripe nuk është aq e popullarizuar sa PayPal, por është e kufizuar në disa vende.

Për më tepër, Squarespace ka vendosur një kufi në sa produkte që merrni për të shitur nga faqja juaj. Nëse doni të hapni një dyqan të vogël, kjo do të jetë thjesht mirë, por të dish për kufizimin mund të jetë rraskapitës. Po sikur të keni më shumë klientë nga sa pritej?

Tabela e krahasimit

WordPress

Squarespace

thjeshtësi:Fillestar-miqësor me një kurbë të të mësuaritE përkryer për fillestarët
Temat dhe Plugins:Dhjetëra mijëra shtesaZgjedhje shumë të kufizuara
Menaxhimi i përmbajtjes:Revizione, autosave, HTML me porosi…Asnjë rishikim, autosave ose HTML me porosi
mbështetur:Komuniteti, paguani për mbështetjeEkipi mbështetës profesional
Kostot:Nga disa dollarë në muajNga 12 dollarë në muaj
eCommerce:Larmi të madhe opsioneshOpsione shumë të kufizuara

Cilin duhet të përdorni?

Por në fund të fundit, zgjedhja nuk duhet të jetë aq e vështirë për tu bërë. Quiteshtë shumë e qartë se WordPress rreh hapësirën në pothuajse çdo zonë. Ka më shumë veçori, ju jep shumë më tepër liri dhe kontroll mbi blogun tuaj.

Nëse jeni serioz në lidhje me fillimin e një faqe në internet ose blog personal, ne sugjerojmë fuqimisht marrjen e WordPress dhe duke shkuar me versionin e vetë-pritur. Do të duhet pak më shumë kohë për të mësuar në lidhje me të, por do të paguajë në planin afatgjatë.

Leximi i rekomanduar: Si të lëvizni Blog-un tuaj nga Hapësira në Shesh në WordPress

Nga ana tjetër, nëse gjithçka që dëshironi është një uebfaqe e thjeshtë që nuk do t’ju shqetësojë me mijëra zgjedhje për të bërë në baza javore dhe dëshironi të siguroheni që mbështetja do të jetë gjithmonë atje për ju, Squarespace mund të jetë mjaft e mirë.

Gjithmonë do t’ju ​​rekomandonim WordPress mbi Squarespace, por është koha që ju të zgjidhni. Nëse keni ndonjë pyetje dhe nuk jeni akoma të sigurt për platformat, na tregoni duke lënë komentin më poshtë. Cilat janë mendimet tuaja në WordPress vs Squarespace?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map