Si të shtoni numrat e telefonit të klikueshëm në WordPress

klikueshme-phone-Numrat-wordpress.png


Telefonat inteligjentë po sundojnë botën. Ne nuk kemi pse të përsërisim sesi telefonat inteligjentë ndryshuan botën dhe cilat janë ato të afta. Ne gjithashtu e dimë se në shoqërinë moderne, çdo faqe në internet që krijoni duhet të jetë e përgjegjshme. Por çfarë ndodh me numrat e telefonit që shkruani në postimet dhe faqet tuaja në WordPress?

Shumica e modeleve të fundit të smartphone do të njohin automatikisht një numër telefoni. Epo, është e vërtetë të paktën nëse e keni shkruar atë numër në një format të duhur që përmban kodet e vendit dhe zonës:

 • <(Area Code) >

Fatkeqësisht, jo të gjithë telefonat inteligjentë janë të njëjtë, dhe jo të gjithë do të njohin numrat e telefonit në të gjitha formatet. Shumë njerëz ende përdorin telefona që janë më shumë se pesë vjeç, dhe shanset janë që numrat e telefonit, edhe nëse shkruhen saktë, thjesht nuk do të klikohen. Në atë rast, edhe nëse keni krijuar një sit fantastik që tërheq përdoruesit të ju thërrasin, ju mund të keni probleme. Nëse ata përdorues duhet të shkruajnë, kopjojnë dhe ngjitin ose shkruajnë numrin, shanset janë që ata të dorëzojnë me kusht. Para se të humbni klientë të paduruar që nuk duan të rrëmbehen me numrat, duhet të përgatisni terrenin për çdo përdorues të smartphone, pavarësisht nga pajisja e tyre.

Shtoni numrat e telefonit të klikueshëm

Numri i telefonit i klikueshëm

Nëse thjesht duhet të shtoni një numër telefoni të klikueshëm në faqen tuaj të internetit, nuk është e nevojshme të instaloni shtojca shtesë. Ju mund ta bëni atë me një linjë të thjeshtë të kodit HTML i cili në të vërtetë është i njëjtë me një lidhje të rregullt. Le të shohim se sa e lehtë është vërtet:

  1. Hapni një postim në Redaktues teksti ose përdorni kodin në një shabllon
  2. Kopjoni dhe ngjisni një nga rreshtat e mëposhtëm:
  +1 (234) 567-8912
 1. Ndryshoni numrin e telefonit
 2. Ruani, publikoni ose shikoni paraprakisht postimin tuajDisa vjet mbrapa, protokolli TEL do të bënte punën e tij të përsosur për përdoruesit e celularit. Problemi ishte që numrat e telefonit të klikueshëm nuk u njohën nga shfletuesit e desktopit të cilët ose nuk do të buxhetonin fare ose madje do të shfaqnin një mesazh gabimi. Sot, zhvilluesit kanë rregulluar problemin dhe ju mund të përdorni protokollin në të gjithë shfletuesit modern. Ndërsa ai do të hapë numrin e telefonit dhe do të fillojë ta thërrasë në smartphone, kompjuterët desktop do të përgatisin Skype për thirrjen tuaj.

Përdorni telefonatën në Skype

Por, sikur të doni që përdoruesit e smartphone tuaj të jenë në gjendje të zgjedhin midis një telefonate të rregullt dhe një Skype? Mos u shqetëso; thjesht do të duhet të ndryshoni protokollin në lidhje. Pra, në vend të protokollit TEL, përdorni protokollin CALLTO:

+1 (234) 567-8912

Nëse jeni duke përdorur Skype, madje mund të lejoni përdoruesit të ju telefonojnë duke siguruar emrin Skype:

skype

Përdorni SMS

A e dini se madje mund të krijoni një lidhje për mesazhet me SMS? Siç mund ta keni menduar tashmë, thjesht do të duhet të ndryshoni protokollin. Siç mund ta prisni, kjo lidhje nuk do të bëjë asgjë nëse klikohet në një kompjuter desktop, prandaj sigurohuni që përdoruesit tuaj të jenë të vetëdijshëm që po u lejoni atyre të dërgojnë një mesazh SMS ose të përdorin këtë lloj lidhjeje vetëm kur faqja juaj është në një mënyrë reaguese.

 Dërgoni SMS në +1 (234) 567-8912

Shtoni butonin tani thirrje me një plugin falas

Nëse biznesi juaj mbështetet shumë në thirrjet telefonike, duhet të bëni një hap tjetër kur bëhet fjalë të bëni numra të klikueshëm të telefonit. Në vend që të krijoni një lidhje të thjeshtë, mund të konsideroni shtimin e një butoni tani të thirrjes, i cili do të jetë gjithnjë i arritshëm për vizitorët tuaj celular. Për fat të mirë, në mesin e disa shtojcave të mahnitshme të WordPress, ekziston një falas fantastike falas e cila mund t’ju ndihmojë të arrini atë.

Telefononi Tani butonin

MIMI: Falas

Thirrni Tani butonin për WordPress

Ky shtojcë falas është i lehtë dhe kërkon sekonda për ta instaluar, aktivizuar dhe vendosur. E tëra që do të duhet të bëni pas instalimit është të vendosni numrin e telefonit tuaj, të zgjidhni një ngjyrë për butonin dhe vendndodhjen e tij. Mund të tregoni një buton tani thirrje në të majtë ose në të djathtë të ekranit, ose të zgjidhni të shfaqni një buton të poshtëm të poshtëm i cili do të theksojë veçorinë tuaj të re.

Nëse keni një llogari të Google Analytics të lidhur me faqen tuaj të internetit, shtojca ju lejon të gjurmoni telefonatat duke krijuar një ngjarje për secilën klikim që është bërë. Është e thjeshtë; pasi të keni vendosur plugin-in, lejo të paktën 24 orë para se Google Analytics të tregojë të dhënat.

Telefononi Tani butonin për cilësimet e WordPress

Nëse nuk doni të tregoni butonin në postime dhe faqe të veçanta, shkruani ID e tyre në cilësime. Shtë e lehtë si kjo Për të treguar butonin në të gjitha faqet e WordPress, lini opsionin e fundit bosh.


Ashtu si me shumë gjëra të tjera në WordPress, krijimi i numrave të klikueshëm të telefonit nuk është aspak i vështirë. Shpresojmë që ky artikull të ju ndihmojë të krijoni tuajin. Si ju pëlqejnë lidhjet tuaja të reja?

Nëse keni nevojë për më shumë ndihmë me blogun tuaj në WordPress, nivelizoni aftësitë tuaja në WordPress me mësimet tona.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map