Si të shtoni një njoftim për të drejtat e autorit në WordPress

Si të shtoni një njoftim për të drejtat e autorit në WordPress


Pothuajse çdo uebfaqe që ju të gjeni në Internet do të ketë një njoftim për të drejtat e autorit i cili jep informacionin themelor në lidhje me faqen. Edhe pse ligji ka ndryshuar dhe vendosja e një simboli të së drejtës së autorit nuk do të mbrojë punën tuaj, ekziston një rregull i pashkruar për projektuesit e uebit që të vendosin një njoftim në futbollin e faqes së internetit që kanë krijuar.

Zakonisht, një njoftim për të drejtat e autorit është një tekst i thjeshtë që përbëhet nga vetëm disa elementë. Për të krijuar një, do t’ju duhet:

 • simbol i të drejtës së autorit
 • data e krijimit
 • emri i autorit
 • deklarata për të drejtat

Siç ju kemi thënë tashmë, ju jeni të lirë të shtoni gjithçka që dëshironi. Ju nuk duhet të vendosni një simbol të së drejtës së autorit nëse nuk dëshironi, mund të përdorni një lidhje për njoftimin tuaj ose ndonjë tekst tjetër që ju pëlqen.

Si të krijoni një njoftim dinamik mbi të drejtat e autorit

OK, supozojmë që nuk jeni këtu për të lexuar rreth vetë njoftimit për të drejtat e autorit, por doni të dini se si ta krijoni një në WordPress. Ndoshta, krijoni një që do të ndryshojë në mënyrë dinamike, në mënyrë që të mos keni nevojë të azhurnoni firmën tuaj çdo vit vetëm për të ndryshuar etiketën. Le ta krijojmë një dhe të ndalemi të shqetësohemi për një njoftim për të drejtat e autorit në të ardhmen. Nëse nuk doni të modifikoni kodin, mund të përdorni një shtojcë për të bërë të njëjtën punë për ju.

 1. Kopjoni kodin e mëposhtëm dhe ngjisni atë në skedarin e funksioneve të temës suaj :php:
 2. funksioni krijoni_kopjimin ()
  $ all_posts = get_posts ('post_status = publiko & porosis = ASC');
  $ first_post = $ all_posts [0];
  $ first_date = $ first_post-> post_date_gmt;
  _e ('Copyright ©');
  nëse (substr ($ first_date, 0, 4) == data ('Y')) {
  echo data ('Y');
  } tjeter
  echo substr ($ first_date, 0, 4). "-". data ('Y');
  }
  jehonë ' ' get_bloginfo ('emri'). ' ';
  _e ('Të gjitha të drejtat e rezervuara.');
  }
 3. Ruaj ndryshimet
 4. Skedar i hapur footer.php
 5. Gjeni informacionin e të drejtave të autorit që keni tashmë në temë (nëse ka një të tillë) dhe zëvendësojeni atë me kodin vijues PHP.

 6. Për shembull, nëse jeni duke punuar me Njëzet Shtatëmbëdhjetë temë, në zonën e futbollit do të gjeni kodin HTML i cili i bën jehonë njoftimit “Mundësuar me krenari nga WordPress”. Thjesht përmbysni atë kod me këtë:

 7. Ruaj ndryshimet

Nëse nuk keni ndryshuar asgjë në kod, njoftimi juaj i krijuar së fundmi për të drejtat e autorit duhet të duket diçka si kjo:

E drejta e autorit © 2017 Udhëzuesi i parë i sitit Të gjitha të drejtat e rezervuara.

Nëse keni dashur vetëm të ndryshoni njoftimin për të drejtat e autorit, jeni bërë. Në rreshtat e ardhshëm, ne do të shpjegojmë kodin e dhënë më lart.

Funksioni i dhënë më sipër kërkon për të gjitha postimet në drejtorinë tuaj WordPress. Ajo merr të parën të botuar ndonjëherë dhe merr datën e saj. Kjo pjesë është e rëndësishme nëse keni filluar të punoni në projektin tuaj WordPress në vitet e fundit. Nëse po, njoftimi për të drejtën e autorit do të shkruajë automatikisht vitin kur e keni filluar dhe shtoni vitin aktual kur është e nevojshme. Nëse e keni filluar blogun këtë vit, ai do të shfaq vetëm vitin aktual.

Pas kësaj, funksioni shkruan tekstin “Të drejtat e autorit” i ndjekur nga një simbol i mirënjohur © dhe shton emrin tuaj të faqes në faqen tuaj të Cilësimeve të Përgjithshme. Në fund, do të ketë tekst “Të gjitha të drejtat e rezervuara” të cilat sigurisht që mund të ndryshosh në atë që dëshiron.

Përdoruesit e Zanafillës:

Nëse keni një temë e cila është ndërtuar në kornizën e Zanafillës, tashmë keni gjithçka që ju nevojitet në një kod të vetëm të vetëm. Thjesht përdorni kodin e shkurtër të mëposhtëm për të gjeneruar dhe shfaqur automatikisht vitin aktual me disa tekst para dhe pas tij:

[footer_copyright first = “2007 ″ para =” Teksti “pas =” Tekst “]

Nëse nuk po përshtatni kodin, ekziston një zgjidhje e thjeshtë në formën e një shtojce falas që mund të bëjë gjithçka për ju. Në rregull, nuk do t’i marr me mend informacionin tuaj personal, kështu që akoma do të duhet të shkruani një fjalë këtu dhe një fjalë këtu, por nuk do të duhet të grindni kodin që ndoshta ju e urreni aq shumë.

Puter Putter

MIMI: Falas

Puter Putter

Footer Putter është një shtojcë falas me një emër qesharak (ne guxojmë të thuash “Footer Putter” tre herë me radhë dhe të mbash një fytyrë serioze). Shtojca do të bëjë punën e ndyrë për ju dhe gjithçka që duhet të bëni është që ta vendosni shpejt. Pas kësaj, ju mund të harroni për Footer Putter dhe njoftimin tuaj për të drejtat e autorit sepse gjithçka do të bëhet pa ndërhyrjen tuaj.

 1. Së pari, shkoni tek Plugins-> Shto të Re
 2. Kërkoni për “Footer Putter”
 3. Instaloni dhe aktivizoni plugin
 4. Shkoni te Footer Putter në menunë WP dhe hapni Kreditë e Footer

 5. Këtu duhet të plotësoni detaje si informacioni i pronarit të faqes, adresa e organizatës, koordinatat gjeografike të cilat përdoren nga motorët e kërkimit, kontakti dhe detajet ligjore. Pasi ta keni bërë këtë, lëvizni poshtë për të parë vrojtimin e njoftimit tuaj të krijuar së fundmi për të drejtat e autorit.

 6. Ruaj ndryshimet
 7. hapur Paraqitje -> Widgets
 8. Gjeni Widget-in e Kopjimit të Kopjimit dhe tërhiqeni atë në një zonë widget ku dëshironi të shfaqni informacionin e krijuar rishtazi

Nëse tema juaj nuk ka një zonë widget në futboll, do të duhet të krijoni një të tillë.

Shtoni një njoftim për të drejtat e autorit në clipboard kur dikush kopjon një tekst

Pasi të vendosni të publikoni diçka në internet, nuk do të mund t’i ndaloni njerëzit të kopjojnë përmbajtjen tuaj. Ju e dini këtë, dhe praktikisht nuk ka asgjë që mund të bëni në lidhje me të. Pavarësisht nëse është vetëm një fjali, apo keni shkruar një histori të tërë, pavarësisht nëse është një fotografi apo një imazh që keni vizatuar, një video që keni krijuar apo ndonjë gjë tjetër, do të bëhet publike dhe e arritshme për praktikisht këdo, pavarësisht se çfarë bëni mbrojeni atë.

Edhe nëse merrni masa paraprake shtesë dhe e bëni përmbajtjen tuaj më të sigurt, kurrë nuk do të jeni në gjendje ta bëni atë plotësisht të provuar nga kopjimi.

Shtoni një njoftim për të drejtat e autorit në WordPress

Duke pasur parasysh këtë, ju prapë mund të bëni përpjekje dhe të krijoni paralajmërime dhe njoftime për të drejtat e autorit, ose madje të përpiqeni të çaktivizoni kopjimin plotësisht. Një nga gjërat e tjera që ju mund të bëni është të shtoni një lidhje në tekstin që njerëzit mund të kopjojnë nga faqja juaj dhe t’i bëjnë ata të ngjitur atë përveç kësaj. Ju ndoshta keni parë funksionin në veprim në një prej shumë faqeve të internetit të njohura që e bëjnë këtë. Nëse kopjoni tekstin nga uebfaqja e tyre, përfunduat kur keni një tekst shtesë duke thënë diçka të tillë “Lexoni më shumë në www.domain.com”.

Në vend që të bllokoni njerëzit nga kopjimi i tekstit nga faqja juaj e internetit (ata do të gjejnë një mënyrë rreth nëse dëshirojnë të dëshirojnë), thjesht mund të shtoni emrin e faqes tuaj dhe të lidhni me postimin origjinal.

Shtoni një lidhje për çdo tekst të kopjuar nga faqja juaj:

 1. Mbush këmbë.php
 2. Kopjoni dhe ngjitni kodin e mëposhtëm:
 3. Ruaj ndryshimet

Tani që e keni kodin e ruajtur në futbollin tuaj, sa herë që dikush përpiqet të kopjojë një tekst nga faqja e internetit tuaj, një shtesë me një lidhje me postimin origjinal do të shtohet pas përmbajtjes së kopjuar fillimisht.

Ndërsa një person që ka kopjuar tekstin ende mund të fshijë lehtësisht shtesën tuaj në çdo redaktues teksti, të paktën ju treguat se jeni në dijeni të materialit të kopjuar. Ndërsa shumica e njerëzve thjesht do ta fshijnë atë shtesë, mund të shpresoni që dikush do të lërë një lidhje në faqen tuaj (me qëllim ose jo) dhe për këtë arsye ju falënderoj për punën tuaj.

Duke përfunduar

Edhe pse një njoftim i thjeshtë për të drejtat e autorit mund të mos i ndalojë njerëzit të kopjojnë përmbajtjen tuaj, është e rëndësishme që ta keni një të tillë. Pavarësisht nëse e shtoni kodin me dorë ose përdorni një shtojcë për gjenerimin e një njoftimi për të drejtat e autorit, WordPress e lehtëson trajtimin e këtij funksioni, a nuk jeni dakord?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map