Si të punoni me videot në YouTube në WordPress

Punoni më lehtë me Youtube Video në WordPress


YouTube është 13 vjeç dhe definitivisht ka ndryshuar mënyrën se si njerëzit mendojnë për video në internet. Megjithëse ka disa shërbime të tjera që janë mjaft të njohura në mesin e përdoruesve në të gjithë botën, shërbimi video video i Google është ende numri një për shumë prej nesh.

Për shkak të kësaj, zhvilluesit e WordPress u siguruan që përfshirja e videos në YouTube është e lehtë edhe kur sapo fillon me blogun tënd. Dhe vërtet është. Për të futur ndonjë video nga shërbimi popullor, gjithçka që duhet të bëni është të kopjoni dhe ngjitni URL-në e videos dhe WordPress do të kujdeset për pjesën tjetër. Përndryshe, mund të kopjoni dhe ngjisni kodin e iframe në redaktorin e tekstit, ku lehtë mund të ndryshoni gjerësinë dhe lartësinë dhe të manipuloni videon duke ndryshuar disa parametra.

Sot, ju mund të mësoni se si:

 • Shtoni automatikisht videot e YouTube në WordPress
 • Shtoni analizat e YouTube në pultin e WordPress
 • Ndryshoni gjerësinë dhe lartësinë automatike për videot e ngulitura në WordPress
 • Shfaq videon në një popup
 • Shtoni butonin e abonimit në Youtube në WordPress

Shtoni automatikisht videot e YouTube në WordPress

Por çfarë nëse doni të shtoni automatikisht video në postimet dhe faqet tuaja ose të krijoni automatikisht një postim nga një video në YouTube? Po, kjo është e mundur dhe në këtë pjesë të udhëzuesit, ne do të ju tregojmë një shtojcë e cila mund t’ju ndihmojë shumë me atë.

Plugin YouTube WordPress – importi i videos

MIMI: 36 dollarë

Nëse ju pëlqen të postoni videot në Youtube në blogun tuaj në WordPress, ose të fitoni para nga videot, kjo shtojcë do t’ju ndihmojë jashtëzakonisht shumë. Mund t’ju ​​kursejë kohë duke futur videon dhe informacionin që vjen me të. Pavarësisht nëse është data, imazhi, kategoria apo një etiketë video, shtojca kujdeset për të.

Shtojca YouTube WordPress do të importojë automatikisht video nga çdo kanal që dëshironi, dhe gjithashtu mund të funksionojë me ngarkime të përdoruesve dhe listat e dëgjimit. Shtë e lehtë për të kombinuar burimet dhe për të zgjedhur intervalet e importit, kështu që gjithçka është në kontrollin tënd.

Shtojca ka shitur më shumë se 1300 kopje deri më tani, dhe jemi të sigurt se do të vazhdojë të mbledhë përdorues të lumtur të videos në të gjithë botën.

Shtoni analizat e YouTube në pultin e WordPress

Kur ngarkoni një video në YouTube për herë të parë, me siguri do ta kaloni ditën duke u ulur pas ekranit dhe duke shikuar statistikat. Do të prisni pamjen e parë dhe të parën si, dhe do të dëshironi që të gjithë të ndajnë punën tuaj.

Pas kësaj, jo vetëm që ju mund të argëtoheni duke kontrolluar statistikat e videove tuaja, por do të jeni në gjendje të shihni se si audienca juaj po përgjigjet përmbajtja e videos. Nëse doni të keni një kanal të suksesshëm, do të duhet të reagoni ndaj dëshirave të tyre dhe të kontrolloni çdo aspekt.

Ndërsa mund ta bësh vetë në Youtube, nuk do të ishte mirë të kesh analitikë në pultin e WordPress-it ku punoni çdo ditë?

Në këtë pjesë të artikullit, ne do t’ju tregojmë një plugin awesome pak i cili do të instalojë të dhënat dhe statistikat në Youtube direkt në pultin e WordPress-it tuaj dhe ju lejon të gjurmoni kanalin tuaj në vend, pa ndryshuar skedat dhe duke hyrë në Youtube veç e veç.

Paneli i Analitikës në Youtube

MIMI: Falas

Paneli i Analitikës në Youtube

Paneli i Analitikës në Youtube do t’ju tregojë informacione të rëndësishme në lidhje me videot tuaja. Nëse doni të dini numrin e shikimeve, kohën që njerëzit kaluan duke shikuar videon, kohëzgjatjen mesatare të secilës pamje, pëlqimet dhe pëlqimet dhe numrin e komenteve për videon tuaj.

Pasi të instaloni dhe aktivizoni shtojcën, do të keni mundësi t’i shihni të gjitha ato informacione në një widget të thjeshtë në pultin tuaj. Do të keni dy tema për të zgjedhur dhe për më tepër stilin e pamjes së widget përmes CSS. Shtojca do t’ju lejojë të vendosni nivelet e qasjes dhe të vendosni se cilët përdorues në faqen tuaj të internetit me WordPress do të jenë në gjendje të shohin statistikat e videos.

Paneli i Analitikëve në Youtube ka një veçori cache e cila lejon shpejtësinë më të shpejtë të ngarkimit – askush nuk i pëlqen të shikojë në një ekran bosh ndërsa të dhënat po ngarkohen.

 1. Shko tek Plugins-> Shto të Re
 2. Kërkoni për “Panelin e Analitikëve në Youtube”
 3. Instaloni dhe aktivizoni plugin
 4. Navigoni në pultin tuaj, ku do të gjeni widget-in e ri
 5. Klikoni në lidhjen “Merrni kodin e hyrjes” i cili do t’ju çojë në llogarinë tuaj Google
 6. Kopjoni dhe ngjitni kodin përsëri në widget
 7. Ruani kodin e hyrjes
 8. Shkoni te Cilësimet-> Paneli YT për të hapur cilësimet ku mund të vendosni miniaplikacionin në preferencat tuaja

Kjo eshte. Shijoni të shikoni statistikat tuaja në videot në Youtube menjëherë nga pulti i WordPress.

Ndryshoni gjerësinë dhe lartësinë automatike për videot e ngulitura në WordPress

A nuk është e ftohtë se si mund të kopjoni dhe ngjisni me lehtësi URL-të e Youtube, Vimeo, Flickr, Hulu ose shumë shërbime të tjera video dhe WordPress do ta ngërthejnë automatikisht videon në postimin tuaj? Ne mendojmë se është vërtet, por nëse e bëni këtë, WordPress do të marrë vetë cilësimet nga videoja. Kjo ndoshta do të thotë që gjerësia dhe lartësia e videos nuk do të jenë diçka që dëshironi në artikullin tuaj.

Nëse ngulitja e videove nuk është diçka që bëni çdo ditë, atëherë ndryshimi i atyre cilësimeve nuk do të jetë problem – do të hapni Redaktorin e Teksteve dhe do të ndryshoni numrat në kod. Nga ana tjetër, nëse duhet të ngulitni video shpesh, kjo detyrë e thjeshtë mund të marrë nervat tuaja dhe kjo është arsyeja pse ju duhet t’i automatizoni ato.

Ndryshoni gjerësinë dhe lartësinë për videot e ngulitura:

 1. Hapni skedarin tuaj të funksioneve.php
 2. Kopjoni dhe ngjitni kodin e mëposhtëm:
 3. funksion mycustom_embed_defaults ($ embed_size) {
  $ embed_size ['gjerësia'] = 620;
  $ embed_size ['lartësia'] = 360;
  kthimi $ embed_size;
  }
  
  add_filter ('embed_defaults', 'mycustom_embed_defaults');
 4. Ndryshoni gjerësinë dhe lartësinë në çdo numër në piksele që ju nevojiten për sitin tuaj
 5. Ruaj ndryshimet

Pas kësaj, të gjitha videot tuaja automatikisht do të ndryshohen në madhësi dhe lartësi që keni vendosur në kod.

Një gjë e mirë (ose e keqe, në varësi të mënyrës së konfigurimit të faqes tuaj) është që pasi të keni ruajtur ndryshimet, të gjitha videot tuaja do të ndryshohen në madhësi. Kjo përfshin ato më të vjetrat që keni botuar tashmë.

Kjo është e gjitha, njerëz. Tani shkoni, kopjoni dhe ngjisni ato kode të ngulitura dhe shijoni se si WordPress merret me videot tuaja të reja.

Si të shfaqni video në një popup

Ekziston një mënyrë e thjeshtë për të shfaqur median tuaj duke përdorur një kopje. Sigurisht, edhe një herë ne do të përdorim një shtojcë falas e cila do t’i bëjë gjërat të shfaqen në një dritare / dritare vetëm duke vendosur një kod të shkurtër në postimet tona.

Duke përdorur WP Video Lightbox Plugin, ju mund të vendosni imazhe, media flash, YouTube, Vimeo, iFrame, etj. Në një mbulesë të lehta dhe të bëni gjithçka të duket shumë më mirë. Një shpërblim i shkëlqyeshëm për këtë shtojcë është që videot që vendosni në një kuti të lehta mund të shihen edhe në iPads dhe iPhones.

Plugin WP Video Lightbox

MIMI: Falas

WP Video Lightbox është i thjeshtë për t’u përdorur, por ka disa gjëra që duhet të dini përpara se të vendosni kodin tuaj të shkurtër.

Instalimi dhe konfigurimi i shpejtë:

 1. Shkoni te Plugins -> Shto të Re
 2. kërko për “WP Video Lightbox”
 3. Instaloni dhe aktivizoni plugin
 4. Shko tek Cilësimet – Drita e videos
 5. Hapni skedën “prettyPhoto”

Këtu mund të vendosni shtojcën tuaj dhe të zgjidhni mënyrën se si do të sillet. Ju mund të zgjidhni dimensionet e paracaktuar të dritës, formën e sfondit dhe ngjyrën e saj, t’i bëni videot tuaja të luhen automatikisht, etj.

Ballafaqimi me kodet e shkurtra:

Pasi të keni vendosur kutinë tuaj të dritës, ju jeni gati të vendosni një kod të shkurtër në postimin tuaj dhe ta bëni videon tuaj të dëshiruar të shfaqet në një kuti të lehta.

Ne e dimë se jeni të padurueshëm, kështu që këtu janë kode të thjeshta të cilat do t’ju lejojnë të shtoni shpejt një video në Youtube dhe Vimeo në një kuti të lehta.

YouTube: [video_lightbox_youtube video_id = “G7a74BvLWUg” gjerësi = “640 ″ lartësi =” 480 spirancë = “klikoni këtu për të hapur videon në YouTube”]

vimeo: [video_lightbox_vimeo5 video_id = “12362192 ″ width =” 640 ″ lartësi = “480 spirancë =” Klikoni dhe hapni videon tuaj në kutinë e dritës “]

Thjesht kopjoni dhe ngjisni ID-në e videos për Youtube ose Vimeo dhe jeni gati të shkoni.

Tani që e keni provuar plugin-in tuaj të ri të dritës video, le të bëjmë çfarë tjetër që mund të shtoni / ndryshoni në kodin tuaj të shkurtër për ta bërë atë edhe më të mirë.

 • video_id (kërkohet) – ky është numri unik që identifikon një video në Youtube / Vimeo
 • gjerësia (e kërkuar) – zgjidhni një gjerësi të videos në pixel
 • lartësia (e kërkuar) – zgjidhni një lartësi të videos në pixel
 • përshkrim – mund të shtoni një përshkrim të videos i cili do të shfaqet më poshtë videos tuaj. Gjë e mirë është që fusha e përshkrimit pranon HTML
 • spirancë – një tekst i cili do të tregohet si një lidhje që një vizitor duhet të klikojë në mënyrë që të tregojë një kuti të lehta. Ai pranon gjithashtu HTML, kështu që ju mund ta bëni atë një buton për shembull
 • auto_thumb – nëse përdorni këtë veçori, shtojca do të tregojë figurën e videove në vend të tekstit të ankorimit

Nëse nuk dëshironi që videot e lidhura të shfaqen në videon tuaj të kutisë së dritës, thjesht shtoni “& rel = 0” në fund të video_id.

Shembull i kodit të shkurtër:

[video_lightbox_youtube video_id = “JKwr064-PBY & rel = 0 ″ gjerësi =” 800 = lartësi = “600 ″ auto_thumb =” 1 ″ përshkrim = “Ky është një përshkrim i videos sonë të dritës”]

Si të shtoni butonin e pajtimit në Youtube në WordPress

Deri më tani, ne kemi folur kryesisht për imazhe kur bëhet fjalë për median WordPress. Ne u përpoqëm të theksonim rëndësinë e shtimit të fotove në postimet në blog, dhe në disa raste, biseduam për imazhe të paraqitura dhe si t’i ndryshoni ato në madhësi. Por që nga lindja e Youtube dhe lidhjet më të shpejta në Internet, videot kanë hyrë në botën e multimedia online.

Ndërsa skedarët video ishin ende një perlë e rrallë vetëm disa vjet më parë, sot nuk mund të arrish pa to. Do të shikoni filma, video muzikore, dokumentarë dhe mësime. Edhe reklamat kanë ndryshuar formatin e mediave, dhe transmetimet live nuk janë më befasuese. Për shkak të gjithë kësaj, shumë blogerë autoriteti regjistrojnë një llogari në Youtube edhe para se të publikojnë postimin e parë.

Pavarësisht se sa të shkëlqyera janë videot tuaja, dhe pavarësisht sa shpesh i ngarkoni episodet e reja në Youtube, me siguri do të luftoni për të marrë pajtimtarë të rinj. Ekzistojnë teknika të ndryshme që mund të përdorni për të promovuar kanalin tuaj në Youtube për publikun, por ne nuk do të marrim detaje sot. Në vend të kësaj, ne do të përqendrohemi në shtimin e një butoni të pajtimit në Youtube në faqen tuaj të WordPress.

Ashtu si shtimi i ikonave të tjera të mediave sociale për t’u lidhur me lexuesit tuaj, nëse keni një kanal në Youtube, është e rëndësishme të keni një buton abonimi në Youtube. Ndërsa disa përdorues do të jenë të lumtur të hapin kanalin tuaj dhe të pajtohen vetë, do të duhet të punoni shumë për t’i bërë njerëzit e tjerë që të abonohen. Duke u treguar atyre një buton të thjeshtë në faqen tuaj, vizitorët tuaj do të jenë vetëm një klik larg nga abonimi. Gjithashtu, shanset për të marrë atë ndjekës shtesë do të bëhen shumë më të mëdha.

Shtoni manualisht butonin në një widget

Konfiguro butonin e pajtimit në Youtube

Zhvilluesit e Google ishin mjaft të sjellshëm për të përgatitur gjithçka për ne. Pra, edhe pa ndonjë njohuri teknike, ju mund të shtoni shumë shpejt një buton të pajtimit në Youtube në një postim, faqe ose widget. Për këtë metodë, do t’ju duhet një minutë dhe njohja e teknikës së kopjimit dhe ngjitjes.

 1. Shkoni tek zyrtari Gjenerator i butonave në pajtim në Youtube
 2. Shkruajeni emrin ose kanalin tuaj të kanalit
 3. Zgjidhni disa opsione për dëshirat tuaja (faqosja, tema dhe llogaritja e pajtimtarëve)
 4. Shikoni pamjen paraprake
 5. Kopjoni të gjithë kodin
 6. Shkoni te Paraqitje -> Widgets
 7. Shtoni një vegël teksti për çdo paletë anësore aktive
 8. Vendosni kodin
 9. Ruaj ndryshimet

Që nga momenti kur ruani ndryshimet, butoni i pajtimit në Youtube do të shfaqet në shiritin tuaj anësor. Në varësi të një teme të WordPress që keni dhe zonave të zgjeruara të zgjeruara, butoni mund të përfshihet në vende të ndryshme. Zakonisht, do të jetë një shirit anësor që gjendet në anën e djathtë të faqes suaj ose një këmbë në fund të të gjitha faqeve tuaja.

Për të ndryshuar stilin e butonit, mund të ktheheni te gjeneratori i butonave në Youtube dhe të ndryshoni disa gjëra. Do të duhet të përsërisni procesin e shtimit të butonit dhe të zëvendësoni kodin. Vini re se kanalet e paguara në Youtube marrin më shumë mundësi dhe stile unike.

ytSubscribe – Button Abonimi në Youtube

MIMI: Falas

Ytsubscribe

Nëse dëshironi të shtoni një buton të pajtimit në Youtube pas secilës video në Youtube që keni futur në postimet e WordPress, kjo zgjatje e thjeshtë për WordPress do t’ju ndihmojë. Shtojca do të instalojë disa cilësime që mund t’i ndryshoni në nevojat tuaja. Natyrisht, më e rëndësishmja është emri dhe ID-ja juaj e kanalit.

Për më tepër, ju duhet të ndryshoni temën dhe paraqitjen e butonit dhe të vendosni nëse doni të tregoni se sa pajtimtarë keni. Për ata që dinë të punojnë me CSS, ekziston një mundësi për të ndryshuar pamjen e butonit direkt përmes kodit.

Tani, sa herë që shtoni një video të re në postimet tuaja, shtojca do të shtojë automatikisht butonin poshtë tij.

Regjistrohu SM Youtube

MIMI: Falas

Regjistrohuni lehtë në Youtube

Ky plugin falas WordPress është shumë i drejtpërdrejtë. Kjo ju lejon të shtoni shpejt një buton të pajtimit në Youtube në faqen tuaj WordPress. Ju duhet të ndryshoni disa cilësime, por gjëja më interesante në lidhje me të është se krijon një kod të shkurtër. Me të, ju duhet të tregoni butonin në postimet tuaja, faqet, widget, dhe madje edhe modelet e WordPress.

Nuk ka asgjë për të folur rreth kësaj – instaloni, futni detajet dhe shijoni veçorinë e re.

Regjistrohuni në TM YouTube

MIMI: Falas

Regjistrohuni në TM Youtube

Kjo shtojcë falas do të shtojë butonin e abonimit të projektuar në mënyrë profesionale në një widget WordPress. Meqenëse kërkon një çelës API në Youtube, shtojca është vetëm pak më e komplikuar sesa ato të përmendura më parë.

Prapëseprapë, ajo krijon një vegël të bukur pajtimesh që mund të tregosh kudo që dëshiron. Ju gjithashtu mund të shtoni tekst shtesë për situata të ndryshme dhe ta bëni butonin tuaj të pajtimit edhe më të mirë.

Pajtimtar Youtube

MIMI: Falas

Pajtimtar Youtube

Pas instalimit të pajtimtarit në Youtube, shtojca krijon një widget të thjeshtë që do t’ju lejojë të kontrolloni butonin tuaj të pajtimit. Shkoni te Paraqitje -> Widgets dhe gjeni widget e pajtimtarëve në Youtube për të hapur cilësimet e saj.

Pas mbushjes së informacionit bazë të konfigurimit, do të gjeni për të treguar widget-in në faqen tuaj ose gjeneroni një kod të shkurtër që mund të përdorni kudo tjetër në sit..

përfundim

Youtube është akoma shërbimi kryesor i videos në internet. Shanset janë që ju do të përdorni videot nga shërbimi i Google herët a vonë, kështu që është mirë të dini se mund t’i përshtatni ato dhe t’i ndryshoni gjërat në blogun tuaj në WordPress me disa klikime të butonit të miut.

Sa shpesh përdorni video në postimet tuaja në WordPress? Si ju pëlqen t’i personalizoni ato? A gjithmonë ngulitni video nga Youtube apo ju pëlqejnë shërbimet e tjera video?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map