Si të përdorni widget në pultin e WordPress

wordpress-widgets.png


Widgets WordPress janë komponentë të vegjël të pavarur që lejojnë përdoruesit të zbatojnë një funksion të veçantë në blogun tuaj të ri të WordPress. Vetëm duke aktivizuar një widget, përdoruesit mund të zgjasin bloget e tyre dhe të tregojnë informacion shtesë për zonat e paracaktuara.

Duke përdorur widget, çdokush mund të ketë kontroll mbi funksionet e temave pa pasur njohuri teknike. Nëse nuk do të kishte pajisje shtesë, do të duhet të përgatisni manualisht kodin për të treguar gjëra të thjeshta në shiritat anësor të faqes së internetit. Përkundrazi, gjithçka që duhet të bëni është të tërhiqni dhe të hidhni blloqet e vogla, ku dëshironi t’i përdorni.

Vende të disponueshme

Edhe pse ekzistojnë pesëmbëdhjetë widget WordPress që vijnë para instalimit, kjo nuk do të thotë që ju mund t’i përdorni menjëherë. Së pari, një temë duhet të ketë fushat e specifikuara për widget, të njohura gjithashtu si zonë me widget.

Widgetized janë në WordPress

Zakonisht, temat e WordPress lejojnë pajisje shtesë në shiritat anësorë. Mund të ketë vetëm një, ose disa shirita anësor të mundshëm për faqen tuaj. Por duke qenë se temat vazhdimisht përmirësohen, zonat me widget vazhdojnë të zgjerohen. Shanset janë që tema juaj e tanishme ju lejon të bashkangjitni widget në footer, header ose edhe më poshtë përmbajtjes në postime dhe faqe.

Si të dini se ku mund të përdorni widget?

Mos u shqetëso; nuk do të duhet të hulumtoni shumë pasi të gjitha zonat e gatshme për widget janë të regjistruara Paraqitje -> Widgets. Pasi të hapni faqen, zonat në dispozicion janë të vendosura në anën e djathtë. Nëse përdorni njëzet e Shtatëmbëdhjetë Temë të WordPress, ju mund të prisni një fushë anësore dhe dy zona footer që pranojnë widget.

Si të shtoni një widget

Meqenëse widget-et e WordPress janë krijuar për fillestar, është relativisht e thjeshtë t’i shtoni ato në faqen tuaj.

 1. Shko tek Paraqitje -> Widgets
 2. Zgjidhni një widget nga lista “Vegla të disponueshme” në anën e majtë
 3. Shtoni një widget:
  1. Zvarrit widget në një zonë me widget në anën e djathtë ose
  2. Klikoni në widget dhe zgjidhni ku ta shtoni
 4. Plotësoni detajet dhe kontrolloni opsionet

Si të shtoni widget WordPress

Në varësi të një widget, mund të prisni funksione dhe mundësi të ndryshme. Që nga çasti kur e hidhni në vendndodhjen e tij të re, WordPress do të hap opsione të disponueshme për atë widget të veçantë.

Për shembull, nëse keni zgjedhur widget-in e Tekstit, menjëherë do të merrni mundësinë për të shkruar në titull dhe përmbajtje. Vini re se secila widget ka një buton kursimi, kështu që mos harroni të ruani ndryshimet para se të lundroni.

Widdo widget mund të përdoret shumë herë.

Ifka nëse nuk mund të përdorni teknikën e tërheqjes dhe rënies?

Në raste të rralla, ju mund të mos jeni në gjendje të përdorni funksionalitetin drag & drop për të shtuar pajisje të reja. Në atë rast, mund të aktivizoni një mundësi më të drejtpërdrejtë:

 1. Shikoni në krye të faqes Widgets dhe klikoni në butonin “Opsionet e ekranit”
 2. Klikoni “Aktivizoni mënyrën e arritjes”

Kjo do të tregojë widget në një ambient disi të ndryshëm, ku secila komponent do të marrë një buton “Shto” pranë tij. Pastaj, për të shtuar një widget, klikoni në butonin, zgjidhni opsionet e tij dhe zgjidhni një zonë me widget ku dëshironi ta shtoni atë.

Për të fikur modalitetin e aksesit, kthehuni te “Opsionet e ekranit” dhe zgjidhni “Disable mode mode”.

Vegla joaktive

Nëse fshini një widget nga ndonjë prej zonave të widget, të gjitha cilësimet që keni aplikuar në të do të humbasin. Kështu që, për të mos humbur konfigurimin, mund të fshehni një widget nga publiku duke e tërhequr atë në listën “Vegla joaktive” që mund të gjenden në anën e majtë të faqes. Nëse e bëni këtë, asnjë cilësim nuk do të humbet. Në vend të kësaj, ajo pajisje e veçantë do të ulet në listë dhe do të presë që të riaktivizoni kur të jetë e nevojshme.

Widget joaktive e WordPress në listë

Kur ndërroni tema që kanë një numër të ndryshëm të shiritave anësore dhe zona të tjera të gatshme për widget, mund të përfundoni të humbni disa pajisje shtesë. Mos u shqetëso; nëse WordPress nuk do të ishte në gjendje të njohë zona të reja të widget, do t’i zhvendoste ato në listën “Vegël joaktive”. Për t’i riaktivizuar ato, thjesht lëvizni pajisje shtesë në një vend të ri të disponueshëm.

Menaxhoni me Paraprakisht Live

Nëse jeni më shumë i një lloji vizual dhe duhet të keni një vrojtim të asaj që po bëni, ekziston një trajtim për ju. Në krye të faqes, klikoni në butonin “Menaxho me Paraprakisht Live”. Kjo do të hapë një ekran të ri.

Widgets me Paraprakisht Live

Ndërsa shikoni paraprakisht faqen kryesore, Customizer do t’ju tregojë zonë të zgjeruar në anën e majtë. Zgjidhni një shirit anësor, footer ose ndonjë zonë tjetër që ju duhet ta redaktoni. Nga këtu, ju mund të modifikoni widget ekzistuese ose të shtoni të reja. Ajo që është e ndryshme këtu është se menjëherë mund të shihni të gjitha ndryshimet e bëra në widget. Nëse dëshironi të riorganizoni pajisje shtesë, thjesht tërhiqni dhe rrëzojini ato në pozicionin që ju pëlqen nga ana e majtë e ekranit.

Widgets të paracaktuar të WordPress

WordPress vjen me pesëmbëdhjetë widget. Për t’i gjetur ato, lundroni tek Paraqitje -> Widgets

Si parazgjedhje, janë pesëmbëdhjetë widget WordPress të cilat vijnë para instalimit:

 • Arkivi – arkivi mujor i postimeve të faqes suaj
 • Audio – shfaq një riprodhues audio
 • Kalendari – orari i postimeve tuaja
 • Kategoritë – listë ose përmbledhje e të gjitha kategorive
 • Menyja me porosi – krijoni një menu me porosi
 • Imazh – shfaq një imazh
 • Lidhjet e hyrjes në meta – lidhjet, RSS dhe WordPress.org
 • Faqet – lista e të gjitha faqeve
 • Komente të fundit – komentet më të fundit
 • Postimet e fundit – postimet më të fundit
 • RSS – shënime nga çdo RSS ose Atom
 • Kërko – tregon një formë të thjeshtë kërkimi
 • Tag Cloud – grupi i etiketave më të përdorura
 • Tekst – shtoni tekst, imazhe, video ose ndonjë kod HTML
 • Video – shfaq një video nga biblioteka e mediave ose YouTube, Vimeo, ose një ofrues tjetër

Vegla shtesë

Me instalimin e shtojcave dhe temave të reja, mund të presësh pajisje shtesë në listë. Meqenëse ka dhjetëra mijëra tema dhe shtesa në dispozicion për të WordPress, ka widget praktikisht të panumërta që mund të gjesh. Për shembull, ju mund ta populloni listën me pajisje shtesë që do të shfaqin Hartat Google, format e pajtimit, galeritë, etj.

Përfitoni nga widget

Siç keni qenë në gjendje të shihni nga ky postim, është relativisht e drejtpërdrejtë të përdorni widget WordPress. Edhe ata janë shumë miqësorë për fillestarët, mos lejoni që t’ju mashtrojë. Këto përbërës të vegjël mund ta bëjnë faqen tuaj më interaktive dhe të ndihmojnë të tërheqni vëmendjen e vizitorëve për gjëra specifike. Ato janë gjithashtu shumë të personalizueshme, dhe ju mund të keni praktikisht gjithçka që dëshironi në një widget. Sapo të mësoni se si të punoni me ta, ju kurrë nuk do të jeni në gjendje të ndërtoni një sit pa pajisje.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map