Si të përdorni Seksionin e Mjeteve në Panelin e WordPress

wordpress-tools.png


Përveç cilësimeve të WordPress që përmbajnë praktikisht të gjitha opsionet për një sit, ekzistojnë edhe disa veçori të tjera që mund të gjenden në rripin e mjeteve të WordPress. Pasi që këto mjete WordPress janë pak më ndryshe se pjesa tjetër e cilësimeve, ato kanë një vend të veçantë në menunë e administratorit.

Seksioni i mjeteve të WordPress përmban skriptet që nevojiten vetëm në raste të jashtëzakonshme. Kjo është arsyeja pse ato shkrime nuk vijnë para instalimit me WordPress, por vetëm të listuara në mënyrë që t’i gjeni më lehtë kur është e nevojshme.

Mjetet e disponueshme

Për të filluar duke përdorur Shtypni Kthesën dhe Kategoritë dhe Etiketat Konvertues, lundroni tek Mjetet -> Mjetet e disponueshme.

Seksioni përmban vetëm dy skriptete që do t’ju duhet të instaloni nëse doni t’i përdorni ato.

Shtypni këtë

Ky widget i thjeshtë ju lejon të kapni pjesë të uebit dhe të krijoni përmbajtje të re vetëm me një klik. Duke zgjedhur tekstin, imazhet dhe videot nga faqet e internetit të tjera, Shtypni Kjo do të futë zgjedhjen në redaktorin e WordPress. Pastaj, përmbajtja që keni zgjedhur mund të redaktohet dhe publikohet lehtësisht në faqen tuaj.

Instalimi i Press Kjo është shumë e thjeshtë. Thjesht tërhiqni dhe lëshoni faqerojtësin në shiritin tuaj të faqeshënuesve (që zakonisht gjenden në krye të shfletuesit tuaj). Nëse nuk mund ta bëni këtë, përdorni një metodë tjetër:

 1. Klikoni në butonin ngjitur me shënimin me etiketën “Shtypni këtë”
 2. Kopjoni kodin
 3. Krijoni një faqerojtës të ri në shfletuesin tuaj
 4. Vendosni kodin në fushën URL

Nëse dëshironi të përdorni Press This në një pajisje celulare, përdorni butonin në fund të seksionit me etiketën “Open Press This”. Pasi të ngarkohet, shtoni faqen në faqeshënuesit tuaj celular.

Tani sa herë që dëshironi të kopjoni përmbajtjen tek redaktori WordPress, shtypni butonin në skedën e faqeshënuesve. Shtypni Kjo do të hapë redaktorin në një faqe të re ku mund të përdorni redaktorin standard të WordPress për të shkruar dhe stiluar tekst, shtoni skedarë mediatikë dhe menaxhoni postimin si çdo tjetër. Shtë e thjeshtë për të ruajtur një postim si një draft ose për ta publikuar atë menjëherë nga dritarja e re.

Kategoritë dhe Etiketat Konvertues

Ky mjet do t’ju lidhë me skenarin që mund të bëjë konvertimin për ju. Nëse e keni instaluar tashmë skenarin, ky është vendi ku keni për ta ekzekutuar atë. Përndryshe, WordPress do t’ju lejojë të instaloni Konvertuesin.

import

Nëse keni përdorur një tjetër platformë për Blogging dhe doni të kaloni në WordPress, do t’ju duhet mjeti Import. Kjo ju lejon të ngarkoni përmbajtje nga bloget e tjera dhe faqet e tjera të WordPress në një të ri. Si parazgjedhje, do të gjeni mjetet e mëposhtme në listën e Importit:

 • Blogger – importoni postime, komente dhe përdorues nga një blog Blogger
 • Blogroll – importoni lidhje në formatin OPML
 • Kategoritë dhe Etiketat Converter – konvertoni etiketat ekzistuese në kategori dhe anasjelltas
 • LiveJournal – importoni postimet nga LiveJournal
 • Type Movable dhe TypePad – importoni postime dhe komente nga një blog i Llojit i Lëvizshëm ose TypePad
 • RSS – importoni postime nga një burim RSS
 • Tumblr – Importoni postime dhe media nga Tumblr
 • WordPress – importoni postime, faqe, komente, fusha me porosi, kategori dhe etiketa nga një skedar eksporti i WordPress

Importoni mjetet WordPress

Ka mundësi të tjera të importit të disponueshme përmes shtojcave të ndryshme të WordPress. Nëse nuk mund ta gjeni atë që ju nevojitet, provoni të kërkoni shtojcat zyrtare të WordPress depo për mjetin e duhur të importuesit.

eksport

Mjeti eksportues do të marrë përmbajtje nga faqja aktuale e WordPress dhe do ta zhvendosë atë në një skedar, në mënyrë që të mund ta përdorni diku tjetër. Possibleshtë e mundur të eksportohet:

 • E gjithë përmbajtja
 • Posts
 • Faqet
 • Media

Nëse keni zgjedhur të gjithë përmbajtjen, skedari i eksportit do të përmbajë të gjitha postimet, faqet, komentet, fushat me porosi, termat, menutë e navigimit dhe postimet me porosi. Duke zgjedhur opsionin Postime ose Pages, ju duhet të eksportoni vetëm ato specifike bazuar në autorin, datën dhe statusin. Opsioni Media ju lejon të filtroni skedarët bazuar në kohën e ngarkimit.

Eksportoni mjetet e WordPress

Pasi të keni zgjedhur opsionin, klikoni në butonin “Shkarkoni skedarin e eksportit”. Pasi WordPress gjeneron një skedar XML me përmbajtjen, duhet ta ruani atë në një vend të sigurt në kompjuterin tuaj. Kjo është skedari që do t’ju duhet pasi të vendosni të importoni përmbajtjen në një tjetër WordPress ose në ndonjë lloj blogu tjetër.

Shtë mirë të dihet se WordPress Tools janë aty për ju

Pasi të keni parë se nga cilat mjete përbëhen WordPress, është e qartë që nuk do t’i përdorni ato çdo ditë. Pavarësisht nëse duhet të konfiguroni Shtypni Këtë ose përdorni mjete eksporti dhe importi, shanset janë që ju do të duhet vetëm t’i përdorni ato një herë.

Por është mirë të dini se zhvilluesit kanë menduar për gjithçka dhe që nuk duhet të arrini jashtë WordPress për të gjetur skriptet që do t’ju ndihmojnë. Edhe nëse nuk keni nevojë për ndonjë nga mjetet tani, ato mund të vijnë në ndihmë diku në të ardhmen. Thjesht mbani memorjen e tyre në pjesën e prapme të kokës ose akoma më mirë, Shënojeni këtë postim që të mund ta lexoni përsëri kur është e nevojshme.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Liked Liked