Si të përdorni faqen e personalizoni për të ndryshuar temën e WordPress

wordpress-Customize-options.png


Vetëm një nga karakteristikat e mahnitshme të WordPress që e ka bërë atë kaq të popullarizuar në mesin e blogerëve është aftësia për të përdorur tema. Pa ndonjë njohuri teknike, çdokush tani mund të ketë një faqe interneti të dizajnuar bukur që të gjithë do ta duan.

Por edhe pse temat e WordPress ju shërbejnë gjithçka në një pjatë, kjo nuk do të thotë që ju duhet t’i lini gjërat të pandryshuara pas instalimit të një teme. Shumica e elementeve që formojnë një faqe në internet janë të prirur për personalizim. Në varësi të një teme, është e mundur të ndryshoni tituj, shkronja, ngjyra, tekst, imazhe dhe pothuajse gjithçka që dëshironi.

Sigurisht, është e mundur të bëni shumë më tepër nëse e dini se si të kodoni, por nuk është kjo pse nuk jeni këtu. Meqenëse WordPress ju lejon të modifikoni temat përmes një personalizuesi të përshtatshëm për fillestarët, ne do t’ju tregojmë se si ta përdorni atë dhe si ta personalizoni temën e zgjedhjes suaj. Për shkak se çdo artikull përmban mundësi të ndryshme të personalizimit, ne do të përdorim njëzet e Shtatëmbëdhjetë për qëllimet e këtij udhëzimi.

Si të qaseni në faqen e personalizuar të WordPress

Faqja e personalizuar e WordPress njihet gjithashtu si Përshtatës WordPress. Ajo u prezantua në versionin 3.4, dhe që atëherë ajo lejon përdoruesit të shikojnë paraprakisht një sit ndërsa ndryshimet po bëhen në të. Cila mënyrë më e mirë për të personalizuar faqen tuaj, por për të parë versionin e drejtpërdrejtë të tij në mënyrë të sigurtë nga pjesa e pasme e karriges tuaj? Pjesa e madhe për këtë është se këto modifikime nuk ndikojnë në faqen live, kështu që vizitorët tuaj nuk mund të shohin se çfarë jeni duke bërë derisa të ruani ndryshime.

Për të hyrë në Customizuesin e WordPress, ju lutemi lundroni tek Pamja -> Rregulloje.

WordPress Rregulloje faqen

Kjo eshte. WordPress ka hapur faqen fillestare të blogut tuaj dhe ka përfshirë Customizer në anën e majtë të ekranit. Ju jeni gati të filloni të bëni ndryshime në faqen tuaj.

Si të personalizoni një faqe WordPress

Për fillestarët, le të përqendrohemi në opsionet në anën e majtë të ekranit.

Në krye të faqes, WordPress do t’ju njoftojë emrin e faqes tuaj. Vetëm nën këtë, ajo do të tregojë emrin e temës që jeni duke përdorur aktualisht. Nëse dëshironi të ndërroni temat, thjesht klikoni në butonin “Ndrysho” dhe zgjidhni çdo temë tjetër që keni instaluar në blogun tuaj.

Identiteti i sitit

Për të filluar, ju duhet të ndryshoni disa opsione që janë thelbësore për identitetin e faqes tuaj. Nëse keni një logo ose dëshironi të shtoni një, klikoni në butonin “Zgjidhni Logo”. Zgjidhni ndonjë imazh nga Biblioteka e Medias ose ngarkoni një të re. Zakonisht, një logo është një imazh katror që përfaqëson ju ose kompaninë tuaj. Nëse zgjidhni një në Njëzet e Shtatëmbëdhjetë, logoja do të shfaqet menjëherë pranë titullit të faqes. Kjo mund të jetë e ndryshme nëse përdorni ndonjë temë tjetër të WordPress.

Identiteti i sitit

Titulli i faqes dhe Tagline duhet të jenë unike për çdo faqe në internet. Jo vetëm këto do të shfaqen në faqen kryesore, por ato do të ndikojnë drejtpërdrejt në mënyrën se si shfaqet blog-u juaj në faqet e rezultateve të motorit të kërkuar. Për shkak të kësaj, është e domosdoshme që t’i jepni një emër faqes tuaj dhe të shkruani një përshkrim me një fjali si etiketën e tij.

Mos harroni të shtoni një ikonë të sitit. Kjo imazh i vogël tregon në shfletuesin e përdoruesve në krye të dritareve dhe skedave. Ato gjithashtu u tregojnë përdoruesve që shënojnë ndonjë nga faqet tuaja ose krijojnë ndonjë lloj shkurtoreje. Icon Site mund të ndihmojë njerëzit të njohin më lehtë blogun tuaj. Njerëzit zakonisht zgjedhin logot e tyre si ikona e sitit. Duhet të jetë katror dhe të paktën 512 × 512 pixel i gjerë dhe i gjatë.

Colors

Siç vërtetuan shumë lloje të kërkimit, ngjyrat mund të formësojnë tërë faqen e internetit. Vetëm duke zgjedhur ngjyrat kryesore, ju mund të vendosni një ton të ndryshëm të faqes tuaj dhe të tërheqni llojin e duhur (ose të gabuar) të përdoruesve. Pavarësisht nëse do të zgjidhni ngjyrat sipas studimeve të ndryshme ose nga përkatësia juaj, skeda Colors në Customizer do t’ju lejojë të bëni ndryshimet e nevojshme.

Colors

Kur bëhet fjalë për njëzet e Shtatëmbëdhjetë, ju mund të zgjidhni midis tre skemave të ngjyrave, dhe ju mund të personalizoni ngjyrën e tekstit të kokës..

Disa tema të tjera do t’ju japin edhe më shumë opsione, dhe ju mund të jeni në gjendje të rregulloni secilën ngjyrë në faqe. E gjitha varet nga sa përpjekje ka zhvilluesi për ndërtimin e opsioneve të temës.

Header Media

Header Media

Headers janë bërë një nga elementët më të rëndësishëm të dizajnit të një faqe në internet. Në temat moderne, header zakonisht përmbajnë imazhe dhe video, kështu që është thjesht e natyrshme që ju të mund të zgjidhni media vetë. Tashmë kemi mbuluar Header Media në detaje, kështu që ju lutemi shikoni se si të personalizoni një kokë në internet në WordPress.

Menus

Menu

Paneli i mëposhtëm ju lejon të shtoni dhe modifikoni menutë e navigimit në WordPress. Meqenëse është e rëndësishme që çdo sit të ketë të paktën një menu navigimi, thjesht duhet të mësoni se si të shtoni menunë në WordPress. Kjo skedë ju lejon të bëni të njëjtën gjë, por me tipar Live Preview në mënyrë që të mund të shihni menjëherë dhe të provoni rezultatet.

Widgets

Kur hapni panelin Widgets, do të shihni skedat që përfaqësojnë të gjitha vendet e disponueshme ku mund të përdorni widget. Kur folëm se si të shtoni widget në WordPress, përmendëm që këto varen nga një temë që po përdorni.

Widgets

Zakonisht, do të ketë të paktën disa zona gati-widget që mund të përdorni. Nëse jeni duke përdorur njëzet e Shtatëmbëdhjetë, do të shihni opsionet për të shtuar widget në Sidebar, Footer 1 dhe Footer 2.

Hapni cilindo nga vendet e disponueshme, shtoni dhe modifikoni pajisje për dëshirat tuaja ndërsa shihni ndryshime në anën e djathtë të ekranit. Shtë bukur, nuk është ashtu?

Faqja e përparme statike

Nëse tema e zgjedhur mbështet faqet e para statike, ky panel do t’ju lejojë të zgjidhni llojin e faqes së parë. Me njëzet e Shtatëmbëdhjetë, ju mund të keni postimet tuaja të fundit të shfaqura në faqen kryesore, ose mund të zgjidhni një faqe të ndryshme.

Faqja e përparme statike

Në rastin e zgjedhjes së një faqe statike, WordPress do të hapë një grup tjetër opsionesh që ju lejon të zgjidhni një faqe të parë dhe faqe postimi. Nëse nuk ju pëlqen asnjë prej atyre që tashmë keni, klikoni në lidhjen “Shto faqe të re” për të krijuar një të re.

Opsionet e temave

Nëse vendosni të përdorni një faqe statike për faqen e parë, WordPress do të shtojë një panel shtesë në Customizer. Këtu mund të zgjidhni paraqitjen e faqes tuaj të parë dhe të zgjidhni faqet që do të shfaqen në cilindo nga pjesët e mundshme të temës suaj.

Opsionet e temave

CSS shtesë

Sheets Cascading Style (CSS) është gjuha e përdorur për të përshkruar stilin e çdo dokumenti të shkruar në HTML. Sitet e WordPress përdorin CSS për të përcaktuar ngjyrat, diferencat, shkronjat dhe shumë aspekte të tjera të dizajnit. Deri në versionin 4.7 të WordPress, përdoruesit duhej të modifikojnë skedarët e fletës së stilit drejtpërdrejt ose të përdorin Editorin e Paraqitjes në mënyrë që të ndryshojnë stilet e veçanta të faqes.

CSS shtesë në WordPress

Por tani, mjafton të hapni panelin shtesë CSS në Customizer. Këtu mund të shkruani vetë kodin personal CSS që do të ndikojë menjëherë në faqen e internetit.

Klikoni për të redaktuar

Të gjithë elementët që janë në dispozicion në panelin e ekranit të majtë me opsione gjithashtu marrin një ikonë e modifikimit rrethor në panelin e shikimit. Vetëm duke klikuar ikonën pranë ndonjë prej elementeve, WordPress do të hapë cilësimet e tij përkatëse në anën e majtë.

Siç mund ta shihni nga pamja e mëposhtme, ka ikona të rrethit blu ngjitur me titullin, etiketën, kutinë e kërkimit dhe pajisjet e fundit të postimeve.

Klikoni për të redaktuar

Nuk ka ndonjë ndryshim në cilësimet që ndryshoni, por kjo veçori është e këndshme për ata prej jush që luftojnë me nomenklaturën e elementeve. Kështu, për shembull, nëse nuk jeni ende të sigurt se çfarë është një kokë ose thjesht nuk mund të shihni se ku ndryshimi po hyn në fuqi, ju ende mund ta modifikoni atë duke klikuar ikonën.

Paraqitni madhësi të ndryshme të ekranit

Në fund të Customizer WordPress, ju mund të gjeni kontrollet e ekranit. Këto ikona të vogla ju lejojnë të ndryshoni shpejt pamjen e faqes. Ti mund te shohesh sesi duket blog-u në kompjuterët desktop, tabletët dhe smartphone. Kjo është ideale për të kontrolluar temën aktuale për përgjigje (si sillet tema në madhësi të ndryshme të ekranit).

Kontrollet e ekranit

’Shtë gjithçka për atë që ju pëlqen

Siç mund ta shihni nga të gjitha cilësimet e disponueshme në Customizer, është e mundur të modifikoni çdo temë të WordPress përmes opsioneve miqësore për përdoruesit që gjenden në këtë faqe. Disa tema do të kenë më shumë ose më pak zgjedhje, por merrni kohën tuaj për të kaluar nëpër të gjitha ato. Të kesh një uebfaqe unike është e rëndësishme.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map