Si të lëvizni blogun tuaj nga lloji i luajtshëm dhe TypePad në WordPress

Lloji i Lëvizshëm dhe TypePad te WordPress


Para se të kishte WordPress, sisteme të tjera të menaxhimit të përmbajtjes kishin një shans për të paraqitur në botë opsionet e tyre të blogezimit. Lloji i Lëvizshëm dhe TypePad ishin nga të parët që u përpoqën të tërhiqnin vëmendjen e blogerëve që aspirojnë.

Dhe madje edhe kur WordPress hyri në lojë, këta dy (teknikisht tre, por e kuptojnë këtë) Lloji i luajtshëm dhe TypePad drejtuar me të njëjtin kod) nuk ishin aq të ndryshëm. Sidoqoftë, gjatë pothuajse njëzet viteve, WordPress vazhdoi të evoluojë dhe ndryshojë mënyrën se si njerëzit mendojnë për bloget dhe madje gjithë botën e dizajnit të uebit.

faqja kryesore e lëvizshme

WordPress filloi të grumbullojë miliona përdorues dhe madje edhe më shumë faqe interneti të mundësuar nga sistemi tani më i njohur i menaxhimit të përmbajtjes. Pluginat dhe temat u bënë diçka që përdoruesit më të papërvojë mund të përdorin, dhe blogjet dhe dizajni në internet u bënë diçka që të gjithë mund të përpiqen të bëjnë.

Fatkeqësisht, Movable Type dhe TypePad nuk mund të ndjekin suksesin e WordPress, dhe ndryshimet tani janë të mëdha. Pra, nëse ende keni një blog që mundësohet nga Movable Type dhe TypePad, shanset janë që ju dëshironi t’i transferoni ato në një blog të vetë-pritur në WordPress.

Pse dëshironi të lëvizni Type Movable dhe TypePad në WordPress?

faqja kryesore e shtypjes

Ta themi thjesht, Lloji i Lëvizshëm dhe TypePad janë një gjë e së kaluarës. Sistemet nuk mund të kishin ndjekur ritmin e vendosur nga një platformë me burim të hapur si WordPress. Aty ku zhvilluesit e WordPress ishin në gjendje të zhvillonin shtojca dhe tema për të gjithë, Movable Type dhe TypePad u ngecën.

Kështu që, nëse doni të azhurnoni blogun tuaj të Lëvizshëm / TypePad dhe të prezantoni veçori të reja, do të duhet të dini se si të merreni me kodin. Nëse vendosni të instaloni një prej shtojcave, do të duhet të dini se çfarë po bëni dhe si ta instaloni. Problemi është që Movable Type dhe TypePad nuk vijnë me një instalues, kështu që çdo shtojcë ka rregullat e veta të instalimit.

Gjithashtu, personalizimi është i kufizuar. Në qoftë se nuk doni të kodoni rrugën tuaj në temën e dëshiruar, mund të harroni për të marrë një blog të dizajnuar bukur, ku, nga ana tjetër, WordPress ju jep mundësi pothuajse të pakufizuara. Kjo është arsyeja pse edhe nëse keni një blog në Movable Type ose TypePad, Unë sugjeroj të transferoni gjithçka në një WordPress të vetë-pritur, ku mund të keni kontroll të plotë të faqes tuaj

Si të lëvizni Lloji i Lëvizshëm dhe TypePad në WordPress

Nëse jeni duke e lexuar këtë udhëzues, unë jam i sigurt që keni arsyet tuaja për transferimin tjetër në ato që kam shkruar, dhe padyshim që keni kuptuar se sa i fuqishëm është me të vërtetë WordPress. Pra, pa ndonjë ado të mëtejshme, më lejoni t’ju tregoj se si ta bëni transferimin.

1. Përgatitni mjedisin WordPress

Të kesh sitin tënd të WordPress është rruga për të bërë, por me më shumë fuqi vjen një përgjegjësi më e madhe. Dhe ju mund ta ndjeni atë që në hapin e parë ku duhet të gjeni vetë hostin tuaj.

Për të instaluar WordPress, do të duhet të vendosni një mjedis që do të trajtojë WordPress dhe gjithçka që vjen me të. Nëse filloni Googling për kompanitë pritëse të WordPress, do të kuptoni se ka qindra opsione nga të cilat mund të zgjidhni. Por më lejoni t’ju ndihmoj me këtë duke thënë se Bluehost është zgjedhja ime numër një kur bëhet fjalë për hostimin e WordPress.

Kjo kompani pritëse është një nga ato më të njohurat në sferën e Blogimit, dhe në të vërtetë është një nga ato pak të rekomanduara zyrtarisht nga WordPress.org, që është një marrëveshje e madhe!

WordPress Bluehost

Jo vetëm që ju merrni shërbimin më të mirë, por duhet të vendosni gjithçka në disa hapa të thjeshtë. Edhe nëse kjo është hera juaj e parë që pengon kompanitë pritëse, mos u shqetësoni; Unë do t’ju tregoj se si të vendosni gjithçka në tre hapa të thjeshtë:

Hapi 1

Vizitoni Bluehost, ku do të gjeni butonin “Filloni Tani”. Klikoni në butonin për të vazhduar.

Bluehost

Hapi 2

Ju duhet të jeni në gjendje të shihni disa plane pritëse në këtë ekran. Nëse nuk e dini saktësisht se çfarë ju nevojitet nga një kompani pritëse, unë sugjeroj fuqimisht të zgjidhni atë themelore e cila ju jep gjithçka që ju nevojitet për blogun tuaj..

ndryshoni planin e pritjes

Hapi 3

Në qoftë se nuk keni tashmë një fushë me porosi, mund të regjistroni një të ri këtu. Shtypni gjithçka që ju pëlqen, dhe Bluehost do të tregojë nëse domeni është në dispozicion dhe çmimi i tij. Marrja e këtij emri të përsosur të domain nuk është një detyrë e lehtë, kështu që merrni kohën tuaj dhe zgjidhni me mençuri.

emri i domain

Ka edhe një gjë tjetër që unë e dua në lidhje me Bluehost. Pasi të keni përfunduar me vendosjen e llogarisë tuaj, ajo fjalë për fjalë merr disa hapa për të instaluar WordPress. Edhe pse WordPress nuk ka qenë kurrë i vështirë për t’u instaluar, unë mund të mbaj mend disa vjet më parë që duhej të merresha me serverët FTP dhe bazat e të dhënave për të bërë gjërat. Kjo tani është një gjë e së kaluarës, dhe mund të harroni nëse bëni diçka. Thjesht ndiqni udhëzimet dhe vetëm me disa klikime, do të keni të instaluar dhe gati për shembullin tuaj në WordPress për hapin tjetër.

2. Eksportoni Llojin e Lëvizshëm ose TypePad

Meqenëse Lloji i Lëvizshëm dhe TypePad janë krijuar nga e njëjta kompani, ato gjithashtu funksionojnë në të njëjtën kornizë pune që do të thotë se përveç gjërave të tjera, eksportimi i përmbajtjes është praktikisht i njëjtë:

 1. Shkoni te Blog-i ose Lloji i Lëvizshëm i Lëvizshëm
 2. Identifikohu
 3. Lundroni te Blogjet -> Cilësimet -> Import / eksport
 4. Klikoni në butonin Eksport dhe prisni që të plotësohet shiriti i përparimit
 5. Klikoni në lidhjen e shkarkimit
 6. Ruani skedarin e krijuar nga mjeti i eksportit në desktopin tuaj

Eksporti i tipit të luajtshëm

3. Importoni në WordPress

Për fat të mirë, WordPress vjen me mbështetjen natyrore për importimin e Llojit të Lëvizshëm dhe TypePad në sistemin e vet. Kjo do të thotë që pa pasur nevojë të merreni me ndonjë aplikacion të palëve të treta, mund të importoni gjithçka në vetëm disa klikime të miut:

 1. Shkoni tek Vegla -> Importo
 2. Gjeni “Lloji i Lëvizshëm dhe TypePad” në listë
 3. Instaloni dhe ekzekutoni mjetin e importuesit
 4. Klikoni në butonin “Zgjidhni skedarin”
 5. Zgjidhni skedarin që eksportuat më parë
 6. Klikoni në butonin “Ngarko skedarin dhe importin”

Importoni Llojin e Lëvizshëm dhe TypePad

Në varësi të madhësisë së blogut tuaj, tani të vjetër, mund të duhet ca kohë që gjithçka të përfundojë. Pasi të keni mbaruar, ju vetëm duhet të caktoni autorin. Ju mund të zgjidhni autorin aktual nëse jeni pronar i të gjitha postimeve. Në rast se duhet të caktoni autorë të shumtë, mund të krijoni të reja këtu dhe t’i caktoni ato në postime.

Prapëseprapë, nëse harroni ta bëni një gjë të tillë ose ndryshoni mendje për emrat e autorit, mos u shqetësoni sepse gjithmonë mund të redaktoni postimet e importuara, të ndryshoni autorët dhe të bëni gjithçka që dëshironi. Kjo është një gjë tjetër e mrekullueshme në lidhje me WordPress, e cila ju lejon të trajtoni blogun tuaj ashtu siç dëshironi.

4. Kontrolloni manualisht përmbajtjen

Në teori, gjithçka duhet të jetë në rregull, dhe artikujt tuaj duhet të ishin importuar saktë në WordPress. Megjithatë, unë sugjeroj që të kontrolloni manualisht përmbajtjen.

Kontrolloni postimet

Mënyra më e lehtë për ta bërë këtë është të hapni Postime -> Të gjitha Postimet dhe të kontrolloni nëse të gjitha artikujt tuaj janë tani në dispozicion në WordPress. Mos ngurroni të hapni cilindo nga postimet, t’i ndryshoni ato dhe të shihni nëse gjithçka duket në rregull.

5. Po në lidhje me imazhet?

Nëse keni hapur ndonjë nga postimet tuaja që përmbajnë imazhe, do të jeni të lumtur të shihni se të gjitha imazhet po ngarkojnë saktë. Fatkeqësisht, kjo nuk do të thotë që imazhet janë importuar saktë. Për t’ju thënë të vërtetën – imazhet nuk janë importuar.

Lloji i Lëvizshëm dhe TypePad eksportojnë vetëm skedarë teksti (mbani mend se një skedar që keni shkarkuar dhe pastaj importuar përmes mjetit të importuesit). Ndërsa skedari i tekstit nuk përmban imazhe, ai siguron kodin HTML, i cili i thotë WordPress se ku ndodhen imazhet. Pra, imazhet në të vërtetë janë akoma duke u ngarkuar nga artikujt tuaj të vjetër të Lëvizshëm / TypePad.

Për ta korrigjuar këtë, do t’ju duhet ndihma e një shtojce falas WordPress.

 1. Shkoni tek Plugins -> Shto të Re
 2. Kërkoni për Imazhe të ngarkimit automatik
 3. Instaloni dhe aktivizoni plugin

Imazhe të ngarkimit automatik

Nëse kjo është plugina juaj e parë WordPress, do të jeni të lumtur të dini se nuk ka ndonjë konfigurim të përfshirë. Pasi ta instaloni, gjithçka funksionon automatikisht. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të hapni një postim dhe ta kurseni atë. Ju nuk duhet të bëni asnjë ndryshim; e çuditshme, apo jo?

Shtojca është shkaktuar nga ky veprim dhe ajo që bën është të kërkoni për ndonjë kod HTML që përmban imazhe. Pasi të gjendet, shtojca shkarkon imazhin nga burimi dhe automatikisht e ngarkon në Bibliotekën tuaj Media Media dhe e vendos atë në postim në të njëjtin vend. Kjo është aq e lehtë për tu bërë, dhe më pëlqen të përdor plugin kur transferoj bloge.

Shanset janë që të keni dhjetëra, nëse jo qindra postime në blog që keni importuar. Kështu që, në vend që të klikoni një nga një, mund të zëvendësoni imazhet me shumicë:

 1. Postimet e Hapura -> Të gjitha Postimet
 2. Zgjidhni të gjitha postimet
 3. Zgjidhni opsionin Redakto
 4. Klikoni Aplikoni
 5. Kur shfaqet ekrani i ri, klikoni në butonin “Përditëso”

Pasi ta bëni këtë, WordPress do të trajtojë të gjitha postimet e zgjedhura në të njëjtën kohë, do të thotë se të gjithë do të ruhen, dhe plugin do të jetë në gjendje të funksionojë, d.m.th., të zëvendësojë të gjitha imazhet.

6. Ridrejtoni URL-të e vjetra tek ato të reja

Meqenëse keni emigruar nga blogu juaj i vjetër i Lëvizshëm ose TypePad, kjo ndoshta do të thotë se e keni pasur atë për ca kohë. Kjo, përsëri, do të thotë që keni krijuar disa lexime dhe blog-u juaj është indeksuar nga Google. Për të mos humbur asnjë audiencë, do të ishte një ide e zgjuar të merreni me permalidhjet. Duke vepruar kështu, kushdo që klikon në lidhjen e vjetër do të përfundonte akoma në postimin e duhur.

 1. Hapni Parametrat -> Permalidhjet
 2. Zgjidhni “Struktura me porosi”
 3. Kopjojeni këtë në fushë: /%year%/%monthnum%/%postname%.html
 4. Klikoni në butonin “Ruaj ndryshimet”

7. Përshtatni blogun tuaj të ri

Nëse keni ndjekur të gjithë udhëzuesin, me siguri keni kuptuar se sa e lehtë është gjithçka. Tani pjesa argëtuese fillon atje ku ju duhet të zgjidhni temë WordPress dhe instaloni shtojca të reja.

Përveç rregullimit të pamjes së blogut tuaj të ri WordPress, mos harroni për sigurimin e tij dhe ruajtjen e tij rregullisht.

FAQ

Sa kohë duhet për të migruar Tipin / TypePad të Lëvizshëm në WordPress?

Edhe nëse keni mijëra artikuj, i gjithë transferimi zgjat rreth një orë. Dhe ky është rasti vetëm nëse kjo është hera e parë që punoni me WordPress. Nëse jeni njohur me platformën, e gjithë gjëja mund të bëhet në edhe më pak kohë. 

Sidoqoftë, ajo që kërkon kohë është krijimi i blogut tuaj të ri WordPress dhe rregullimi i tij, i cili mund të zgjasë ditë nëse jo javë për të bërë si duhet.

A mund ta fshij blogun tim të vjetër TypePad / Movable Type gjatë transferimit?

Për tu siguruar që gjithçka transferon në mënyrë korrekte (përmbajtje dhe imazhe), unë sugjeroj fuqimisht të mos e fshini blogun e vjetër deri sa të bëhet gjithçka. Pasi të jeni të sigurt se e gjithë përmbajtja transferohet në mënyrë të sigurt në blogun tuaj të ri të WordPress, mund ta fshini atë të vjetër.

Si mund të importoj stilin e blogut tim Lëvizës ose TypePad?

Fatkeqësisht, importimi i stilit nuk është i mundur. Ekzistojnë dy mundësi që keni pas importimit të përmbajtjes. Ju ose mund të kërkoni një temë të re WordPress që mund ta përshtatni sipas pëlqimeve tuaja dhe ta bëni atë të ngjashëm me blogun tuaj të vjetër.

Mundësia tjetër është të kodoni manualisht modelin që keni përdorur në Type / TypePad i Lëvizshëm. Në atë rast, ju lutem vini re se jeni gati të merrni një pickim të madh që kërkon aftësi dhe njohuri për krijimin e faqes në internet. Dhe edhe nëse punësoni një ekspert, kjo mund të përfundojë si një përpjekje e madhe, e cila gjithashtu përkthehet në një aventurë të shtrenjtë.

përfundim

Edhe pse Movable Type dhe TypePad ishin konkurrentë të fuqishëm të WordPress përsëri në histori, sot është një histori ndryshe. Nëse kujdeseni për blogun tuaj dhe dëshironi të vazhdoni të rritni audiencën, do t’ju duhet të transferoni faqen tuaj në WordPress.

Siç mund ta keni parë nga ky artikull, procesi i migrimit është mjaft i thjeshtë. Por për fat të keq, kjo gjithashtu do të thotë që ju nuk keni për të transferuar gjithçka. Kështu që përqendrohuni në lëvizjen e përmbajtjes dhe imazheve të shkruara dhe merrni kohën tuaj në ndërtimin e një mjedisi të ri në WordPress – do të paguhet më shpejt nga sa mendoni pasi do të keni një blog modern që të gjithë do të pëlqejnë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map