Si të krijoni lloje të postave me porosi në WordPress

Si të krijoni lloje të postave me porosi në WordPress


Para se t’ju tregojmë se si të krijoni llojin tuaj të postimit personal, të cilin do të përdorni me krenari në blogun tuaj të ri me WordPress, le të shohim se çfarë është në të vërtetë një lloj postimi personal.

Një lloj postimi është thjesht një grup rregullash që përdoren për të përshkruar mënyrën e paraqitjes së përmbajtjes në artikullin tuaj. Do lloj postimi ka parametrat e tij që e përcaktojnë atë, kështu që ju mund të tregoni një ndryshim midis një posti, faqe, arkivi, rishikimi ose një menuje navigimi. Por siç do ta shihni, nëse filloni të shkruani artikuj si postimet tuaja, gjithçka që shkruani do të ketë të njëjtën strukturë. Kjo sepse ju do të përdorni të njëjtin model për postimin. Por kjo është plotësisht në rregull nëse shkruani një blog ku një lloj postimi është i mjaftueshëm për të trajtuar artikujt tuaj.

Përmes historisë jo aq të gjatë, WordPress ka evoluar jashtëzakonisht shumë dhe patjetër që e ka tejkaluar rolin e saj si një platformë blog. Hasshtë bërë një nga sistemet më të përdorura dhe të vlerësuara të menaxhimit të përmbajtjes në botë. Lejimi i njerëzve për të krijuar lloje postare me porosi është një nga arsyet kryesore për këtë.

Le të shohim se çfarë një lloj poste me porosi mund të bëjë për ju në një shembull të thjeshtë. Imagjinoni që po drejtoni një uebfaqe lojrash. Ju dëshironi të publikoni lajme në baza të rregullta, ka shumë rimorkio të publikuara çdo ditë të cilat mund t’i ndani me audiencën tuaj, autorët tuaj luajnë lojëra të reja dhe të shkruajnë rishikime, dëshironi të publikoni fotografi nga ndeshja juaj e fundit në internet, etj..

Siç mund ta merrni me mend, ekzistojnë disa lloje të përmbajtjes që do t’ju duhen në këtë rast dhe nëse vazhdoni të përdorni postime të rregullta, të gjithë përmbajtja do të duket e njëjtë dhe do ta bëjë më të vështirë për ju dhe vizitorët tuaj të gjejnë një ndryshim midis një artikulli videoje dhe një përmbledhje. Po, ju doni një lloj poste me porosi për t’i bërë gjithçka të duket më i organizuar.

Qëndroni me atë foto vetëm për disa sekonda. Nëse krijoni një lloj postimi me porosi, lajmet tuaja mund të kenë një zonë të veçantë ku mund të vendosni një lidhje me burimin. Lloji i postimit tuaj për rishikimin e lojës mund të ketë një vlerësim që autori i dha një loje të caktuar, duke përfshirë një sistem të bazuar në yje, dhe ju mund të aplikoni një stil të ndryshëm për, le të themi, titrat e vlerësimit tuaj. Lloji i postimit të rimorkiot tuaj do të nxjerrë në pah një video dhe do t’i lërë njerëzit të shijojnë atë nga një kuti e lehtë në vend që ta shikojnë atë në një postim. Ne mund të vazhdojmë përgjithmonë, por ju e merrni pikën, apo jo?

 • Krijoni një Lloj poste me porosi
 • Krijoni lloje postimesh me porosi me shtojca

Krijoni një Lloj poste me porosi:

Në rregull, ne e dimë që po mërziteni me bisedimet tona – ju jeni këtu për të mësuar se si të krijoni një postë me porosi, kështu që le të fillojmë. Zgjat muskujt, merr frymë thellë dhe kur të jesh gati, le të fillojmë. Nëse jeni të interesuar të gërmoni më thellë WordPress dhe kodin, kaloni në shtojcën që do t’ju ndihmojë.

 1. Hapni skedarin e funksioneve.php dhe ngjisni kodin e mëposhtëm.
 2. Sigurohuni që kodi është vendosur para etiketës PHP mbyllëse (?>) Ose nuk do të funksionojë.

  // Krijon Shqyrtime Lloje Lloji Poste me porosi
  funksioni lojë_reviews_init ()
  $ argument = grup (
  'label' => 'Shqyrtime të lojërave',
  'publik' => e vertete,
  'show_ui' => e vërtetë,
  'capability_type' => 'post',
  'hierarkical' => false,
  'rewrite' => array ('slug' => 'review-game'),
  'query_var' => e vërtetë,
  'menu_icon' => 'dashicons-video-alt',
  'mbështet' => grup (
  'Title',
  'redaktor',
  "Ekstrakt",
  'ndjekëse',
  'porosi fusha',
  'komente',
  'rishikime',
  'Thumbnail',
  "Autori",
  'page-atribute',)
  );
  Register_post_type ('lojë-vlerësime', $ argument);
  }
  add_action ('init', 'game_reviews_init');
 3. Ruaj ndryshimet

Nëse hidhni një vështrim në zonën tuaj të administratorit në WordPress, do të vini re se ekziston një artikull i ri “Shqyrtimet e lojërave” në dispozicion në menunë. Deri më tani, do të duket si çdo postim tjetër, por ju ende nuk do të jeni në gjendje t’i shihni këto postime në internet. Ju keni disa hapa të tjerë për të ndjekur në mënyrë që të përfitoni sa më shumë nga ky lloj postimi me porosi.

Sigurohuni që të vendosni linjat e lidhjeve tuaja përpara se të provoni postimin tuaj të ri ose do të përfundoni me një gabim.

Krijoni një model për llojin tuaj të ri të postës porosi:

 1. Hapni dosjen e temës suaj
 2. Krijoni një skedar të ri dhe emërtoni diçka si lojë-rishikim-shabllon.php
 3. Hapni skedarin dhe ngjisni sa vijon:
 4. 
  
 5. Hap skedarin page.php i cili ndodhet në dosjen e temës suaj
 6. Kopjoni dhe ngjitni kodin në ju-rishikim lojë-shabllon.php
 7. Gjeni një copë kodi i cili është i njëjtë, ose i ngjashëm me këtë (mund të varet nga tema juaj):
 8. 
  
  
  

  Kur e keni lokalizuar këtë pjesë, le ta modifikojmë që të mund të tregoni llojin tuaj të postës me porosi në një faqe të re. Ju duhet të shtoni $ query vijë sipër lakut tuaj dhe më pas modifikoni vetë lakin. Kur modifikoni kodin, duhet të duket kështu:

   'game-review', 'posts_per_page' => 5));
  ndërsa ($ query-> have_posts ()): $ query-> the_post (); ?>
  // Kodi juaj p.sh. "The_content ()";
  
  
  
 9. Ruaj ndryshimet
 10. Shko tek Faqet -> Shtoni të reja
 11. Krijoni një faqe me një emër “Shqyrtime të lojërave”
 12. Në anën e djathtë, nën skedën “Atributet e faqes” duhet të gjesh “Modelin”
 13. Zgjidhni një shabllon që keni krijuar në një nga hapat e mëparshëm dhe caktojeni atë në faqe.
  Modelet e faqeve të personalizuara në WordPress

 14. Ruaj ndryshimet

Kjo eshte. Ju duhet të provoni gjithçka dhe të krijoni një postim të ri për Rishikimin e Lojërave. Sapo të hapni faqen tuaj të Rishikimit të Lojërave, duhet të jeni në gjendje të shihni llojet e postimeve tuaja të lajmeve të rreshtuara në mënyrë kronologjike ashtu si postimi juaj normal.

Dhe ky është vetëm fillimi. Ju keni krijuar llojin e postës me porosi, por tani duhet ta modifikoni atë ashtu si ju pëlqen dhe të shtoni kodin që ju nevojitet.

Krijoni lloje postimesh me porosi me shtojca

Kur filloni të krijoni llojet tuaja të postimeve për të zgjeruar WordPress-in tuaj, ekzistojnë dy mënyra. Ne ju kemi treguar tashmë një – si të krijoni me dorë një lloj postimi me porosi. Duke ndjekur disa hapa, mund të krijoni një lloj postimi me porosi, por mund të marrë shumë nga koha juaj nëse jeni fillestar i WordPress dhe nuk jeni mësuar të merreni me kodin. Por nuk keni pse të hutoni me kodin – nëse keni nevojë për një zgjidhje më të thjeshtë dhe të shpejtë, mund të krijoni lloje të postave me porosi të panumërta duke përdorur një prej shtojcave.

Në këtë pjesë të mësimit, ne do të ju tregojmë një nga shtojcat më të mira që do të krijojë ato lloje postimesh me porosi për ju. Ju nuk do të duhet të kodoni ose madje të kopjoni / ngjisni kodin. Thjesht instaloni shtojcën, shkruani në emrin e llojit tuaj të ri të postimit dhe vendoseni atë përmes GUI.

Lloji i postës me porosi UI

MIMI: Falas

Lloji i postës me porosi UI
Nëse vetëm duhet të regjistroni një lloj postimi me porosi, kjo shtojcë do të bëjë një punë të mirë. Pasi ta instaloni, do të jeni në gjendje të krijoni lloje postash me porosi dhe taksonomi. Thjesht shkoni në një menu të krijuar rishtazi, shtoni një lloj postimi të ri me porosi dhe shkruani emrin dhe përshkrimin e llojit tuaj të ri të postimit. Shtë e lehtë si kjo por do të duhet ta vësh re atë kjo shtojcë nuk do të merret duke shfaqur llojin tuaj të ri të postimit. Pasi të regjistroni llojin e ri të postimit, ju mbetet akoma varet se si ta shfaqni atë. Ne ju sugjerojmë që të kontrolloni se si ta bëni atë ose të shkoni me ndonjë plugin tjetër i cili gjithashtu mund të shfaqë postimet tuaja.

Leximi shtesë: Udhëzues i thelluar në Llojet e Postimeve me porosi të WordPress

përfundim

Llojet e postave me porosi janë një nga karakteristikat më të mëdha të WordPress edhe sot. Duke modifikuar thjesht disa linja kodesh, ose duke përdorur një shtojcë, mund të gjeneroni një lloj postimi që do të jetë unik për faqen tuaj. E vërteta është se mund të jetë pak më e vështirë për një fillestar të përfundojë gjithçka për herë të parë, por nëse përmbaheni me këtë mësimdhënie, nuk duhet të keni ndonjë problem.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map