Si të krijoni hartën XML për uebfaqen tuaj të WordPress

xml-sitemap.png


Harta e faqes, siç emri i saj tashmë sugjeron, është një hartë e faqes tuaj. Për të qenë më specifik, një sit i hartës është një listë e të gjitha faqeve që gjenden në faqen tuaj të internetit.

Ndonjëherë, kjo listë mund të krijohet me dorë në mënyrë që të shfaq strukturën e faqes tuaj. Duke treguar listën e faqeve tuaja, ju mund të tregoni kategoritë tuaja kryesore dhe nënkategoritë e tyre në mënyrë që përdoruesit të mund të gjejnë rreth. Kjo metodë ishte më e popullarizuar në të kaluarën; prapë, një sit sit është në të gjitha faqet e internetit të mirë-organizuara, por në një formë disi të ndryshme.

Në vend që të krijoni manualisht një sit, dhe të lidhni të gjitha faqet me dorë, teknologjia e sotme ju lejon ta bëni atë automatikisht. Në vend që t’i tregoni një sit sit për vizitorin tuaj, duhet të organizoni navigacionin tuaj më mirë dhe të përdorni një sit sit vetëm për motorët e kërkimit.

Kur krijoni një sitë harte për motorët e kërkimit, shtojcat WordPress do ta bëjnë këtë për ju. Në vend të HTML të thjeshtë, dokumenti do të shkruhet në XML dhe siti i hartës do të jetë një pjesë shumë e rëndësishme e faqes tuaj. Kur të keni krijuar një sit të hartuar, motorët e kërkimit si Google dhe Bing do të jenë më efikas kur bëhet fjalë për indeksimin e faqes tuaj. Për shkak se kjo listë do të tregojë bote të motorit të kërkimit në lidhje me strukturën e faqes tuaj, ajo do të dijë saktësisht se çfarë të kërkoni. Kjo do të rezultojë në SEO më ​​të mirë që do të thotë se njerëzit do të arrijnë në faqen tuaj përmes motorëve të kërkimit më lehtë.

Në WordPress, ka shumë shtojcë në dispozicion të cilat mund të bëjnë të njëjtën punë dhe të ndërtojnë një sit sit për ju. Me të vërtetë nuk ka rëndësi se cilin e zgjidhni, por ne ju rekomandojmë të rrinë vetëm me një shtojcë. Përdorimi i shumë prizave mund të ngatërrojë WordPress, si dhe motorët e kërkimit, dhe në të vërtetë mund t’i përkeqësoni gjërat nëse krijoni harta të shumta sitesh me shtojca të ndryshme. Në rreshtat e mëposhtëm, ne do të ju tregojmë dy shtojcat e njohura të faqeve të faqeve.

Udhëzimet Google XML

MIMI: Falas


Me gati 18 milion shkarkime dhe mbi 1 milion instalime aktive, kjo shtojcë e thjeshtë është padyshim një nga më të njohurat për punën. Kjo jo sepse kjo shtojcë ju jep mijëra opsione për të zgjedhur, por sepse do t’ju fillojë në sekonda. E tëra çfarë ju duhet të bëni për të krijuar sitin tuaj është të instaloni shtojcën:

 1. Shkoni te Plugins -> Shto të Re
 2. Kërkoni për: “Google XML Sitemaps”
 3. Instaloni dhe aktivizoni plugin
 4. Lundroni te Parametrat -> XML-Sitemaps

Kur të keni arritur cilësimet e plugin-it, do të vini re që siti i hartës tuaj është krijuar tashmë. Shtojca do t’ju lidhë me sitin tuaj, të cilën mund ta hapni në shfletuesin tuaj për qëllime testimi.

Edhe pse ju keni bërë fjalë për fjalë në sekonda, Google Map Sitemaps ju jep mundësinë të vendosni sitin tuaj në detaje. Nëse lëvizni nëpër cilësimet, do të vini re që ju mund të zgjidhni që motorët e kërkimit të përfshijnë, do të jeni në gjendje të zgjidhni faqet të cilat nuk dëshironi në sitin tuaj dhe shumë, shumë më tepër.

Gjëja e shkëlqyeshme në lidhje me sitet e Google XML është se ajo do të vazhdojë të azhurnojë automatikisht hartën tuaj. Nëse shtoni një faqe, shtojca do ta shtojë atë në sitin tuaj. Nëse fshini një, shtojca do t’ju mbulojë dhe do të bëjë të njëjtën gjë në skedarin XML.

SEO nga Yoast

MIMI: Falas


Kjo shtojcë është një nga shtojcat më të njohura për WordPress. Qëllimi i tij kryesor është të kontrollojë përmbajtjen tuaj në mënyrë që të arrihet SEO më ​​e mirë, por në këtë artikull, ne nuk do të marrim detaje rreth SEO nga Yoast. Meqenëse shtojca është kaq e popullarizuar, ka shumë të ngjarë që edhe ta instaloni në WordPress tuaj. Dhe kur bëhet fjalë për sitin e hartave, nuk ka nevojë për të instaluar shtojca shtesë pasi SEO nga Yoast ju jep modulin përgjegjës për sitin tuaj. Pra, nëse e keni të instaluar shtojcën, këtu mund ta krijoni hartën tuaj:

 1. Shkoni te SEO> hartat e faqes XML
 2. Gjeneroni hartën tuaj

Siç ju thamë, krijimi i një siti harte është me të vërtetë e lehtë dhe ka mijëra shtesa të tjera që do të bëjnë një punë të shkëlqyeshme. Pavarësisht nga ajo që keni përdorur për të gjeneruar sitin tuaj, tani ju duhet t’u tregoni motorëve të kërkimit ku ndodhet siti i hartës. Në rreshtat e mëposhtëm, ne do të tregojmë se si të shtoni një të Mjetet Google Webmaster. Nëse ende nuk e keni shtuar dhe verifikuar faqen tuaj, ju lutem shikoni se si ta shtoni faqen tuaj në Veglat e Web Webmasterëve.

 1. Shkoni te Veglat e Webmasterit të Google
 2. Hapni faqen tuaj nga lista
 3. Lundroni te Zvarritja -> Hartat
 4. Klikoni në butonin “Shto / Provo Sitemapin”
 5. Vendosni vendndodhjen e sitit tuaj
 6. Klikoni në butonin Test dhe përfundimisht klikoni në butonin Submit

Mbarove. Hartësia juaj është krijuar, dhe Google është njoftuar për të. Lini skedarin XML në serverin tuaj dhe lërini shtojcën tuaj të bëjë punën e saj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map